Buitenlandsch Overzicht. De onrust in Spanje Sally's avontuur. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Hu! Hu! Hu! BINNENLAND 7498 EERSTE BLAD DONDERDAG 11 OCTOBER 1934 62ste JAARGANG Het Parlement bijeen. Socialisme en nationaal- socialisme in Oostenrijk. Hitier te Landsberg De Amerikaansche vlootbasis op de Aleöeten. Titulescu blijft. De brandstoffenbijslag voor werkloozen. Nederlandsche Padvinders. De nieuwe spelling. De ex-Postjager. No. COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: HelderscheCourant f 1.50;Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1 65; binnenland 1 2 Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost 1 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4 ct.fr. p. p. 6 ct. Weekabonnementen 12 ct. Zondarsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.-. Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, f 1.70 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jk. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 60 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVER TEN TIEN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prys. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruit betaling 10 ct. por regel, minimum 40 ct.bij niet-contante betaling 15 ct. per regel, minimum 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder nummer: 10 ct. per advertentie extra) Bewijsnummers 4 ct. De moord op koning Eiexander en de gevolgen voor Europa. - De huidige wereld is een wildernis, zegt Lloyd George. - Hitier spreekt. De wereld toestand De moord op koning Alexander Als een donderslag bij helderen hemel is het dramatisch ge beuren te Marseille voor Europa geweest. De gevolgen van den gruwelijken moordaanslag op den Joego- BlaVischen koning voor ons werelddeel zijn op heden nog niet te overzien, wel is de gespannen toestand in ons geteisterd werelddeel aanmerkelijk verscherpt. De Cseszke Slovo, het Tsjecho Slo- waaksehe blad, van de partij van Benesj, schrijft dat de catastrophe niet alleen Zuid-Slavië, doch de geheele Kleine En tente, vooral Tsjec'no-élowakije betreft. De tragiek ligt vooral hierin, dat dit vreeselijke geschiedde op een reis, welks doel de verdere consolidatie van den Europeeschen vrede was door de toena dering tusschen Italië en Zuid-Slavië. Dat de moord juist op dit gewichtige DOgenblik werd gepleegd, doet de vraag rijzen of het der misdadige, misschien zelfs gehuurde hand, er niet om te doen was de totstandkoming van dit vredes werk te verhinderen. De gelijktijdige verwonding van Bar- thou maakt deze vraag nog klemmender. Daarom ook kan men zonder overdrijving /eggen, dat de moordaanslag niet alleen een zware slag voor het Zuid-Slavische volk, en de Kleine Entente-landen is, maar ook een gevaarlijken toestand in Europa kan scheppen, juist nu dit tracht zich den vrede te verzekeren. Op dienzelfden zorgelijken toon laat zich ook het Hbl. uit: De mogelijkheid is allerminst buitenge sloten, dat van de verdwijning der krach tige figuur van Koning Alexander, zeke re groepen gebruik zullen trachten te maken, om verwarring te stichten in dit Balkanland, dat reeds zooveel door oor log en inwendige beroeringen geleden heeft. In hoeverre de verstoring van de tele fonische en telegrafische verbindingen met Belgrado reeds een begin vormt van mogel jce pogingen om een anderen stand van zaken te doen ontstaan, zal moeten worden afgewacht. Ja, men is met reden bezorgd voor de toekomst van Europa en ons pessimisme, in ons overzicht van Zaterdag, naar aan leiding van de bewapeningswaanzin van Europa, was niet ongegrond. We nade ren met snelle schreden de wereldbotsing. Het gebeuren te Marseille zal den oorlog verhaasten. „Het is verbijsterend," zegt de vierk. corr. van de Nw. Rott. Crt. „De koning van Zuid-Slavië, die naar Frankrijk Wat wordt het nattig, kil en koud. Wij breien en repareeren alle soorten wollen kleeding, truien, sjaals, vesten, broeken enz. Kousen en sokken (ook de allerfijnste). Voor nieuw werk zijn wij no. 1. JAAP SNOR, Zuid straat 19. (Let op den gelen winkel). Voor Texel bij Wed. Buijsman. Handbreisters, onze woljen garens zijn prima, krimpvrij, kleurecht en breien vit. Gratis onderricht! voor het breien van alle kleeding. kwam om den vrede in Middel-Europa te verzekeren, is bij aankomst te Marseille vermoord. Naast hem is Barthou, de man die sedert een half jaar de spil scheen van de Europeeschè politiek, doodelijk gewond. Het was gruwelijk als bloedbad. Maar erger was de daad nog 0111 haar politiek effect. Het is of. stutten weggeschoten zijn onder de rust van Europa. Toen Mus- solini weinige da^en geleden verzoening aanbood en aankondigde, dacht hij daar bij in het bijzonder aan samenwerking met koning Alexander en Barthou. Het is juist twee weken geleden, dat wij dr. Benesj, den Tsjechischen minister van buitenlandsche zaken, vroegen, of hij geen gevaarlijke avonturen vreesde in zuid-oosteljjk Europa. „Neen," zeide hij beslist, „daarvoor is koning Alexander van Zuid-Slavië mij een waarborg." Bij het vernemen van het doodsbericht drong de herinnering aan deze woorden zich aan ons op. Bij de gedachte aan afwen ding van gevaar was vanzelf de naam van dezen koning op de lippen gekomen van den besten kenner van de politiek van Middel- en Oost-Europa. Eenstemmig is .de afkeer van de Ita- liaansche natie over dezen dubbelen moord. Het is een politieke misdaad, die door niets gerechtvaardigd kan worden, zegt de „Giornale d'Italia". Barthou is gevallen aan den voor avond van een politieke bespreking, waar van verwacht werd dat zij vruchtdragend zou zyn voor een betere verstandhouding van de volken, zegt het blad. Geve God dat uit dit offer een meer vreedzame geest zal opbloeien onder de verschillende stammen. Over de besprekingen die koning Alexander met Barthou zou voeren, schreef de Nw. Rott. Crt. nog: Een slagen dier besprekingen zou heb ben beteekend: overeenstemming ten op zichte van de bescherming der zelfstan digheid van Oostenrijk. Dan ware met de veiligheid van het tegenwoordig be wind te Weenen tegelijkertijd de rust in Europa gewaarborgd geweest. Want een voor den vrede in ons werelddeel ge vaarlijken aanslag op den Oostenriik- schen staat is slechts denkbaar als de- geen, die hem onderneemt, hopen kan op hulp, of op verdeeldheid onder degenen, die den aanslag moeten verijdelen. Nu zijn koning Alexander en Barthou dood. Voor Barthou is een ander te vinden, die zijn beleid voortzet. Wie zal echter in Zuid Sla Uë koning Alexander vervangen? De eerste dagen zullen dagen van bange onzekerheid zijn in verschil lende hoofdsteden van oostelijk Europa. En wij, die bij geen partijen betrokken zijn, hebben alle reden mede met bezorgd heid af te wachten, welken invloed het gebeurde heeft op de lotgevallen van het toch reeds zoozeer getormenteerde Europa. De wereld ziet er, minder parlementair gezegd, beroerd uit en het droevig gebeu ren te Marseille, we schreven het boven reeds en bewezen het aan de hand van verschillende perscom mentaren, kan voor Europa tal van on aangename verwikkelingen hebben. De verhouding tusschen Zuidslavië en Italië zal er niet beter op worden, omdat men Italië sympathie verwijt met de opstandi ge Kr oa ten en al mag Europa zich voor- loopig gelukkig prijzen dat de aanslag niet door een Italiaan gepleegd is, omdat dat zeker den oorlog direct tot gevolg zou hebben gehad, er zullen nog genoeg onaangename dingen uit voortvloeien. Doch daarover vandaag genoeg. We zul len de komende weken meer dan eens gelegenheid krijgen op dit stramien door te borduren. De doodstraf weer ingevoerd. Lloijd Geoi fje. De bekende. Engelsche staatsman b.d. Lloyd George, heeft een karakteristiek beeld gegeven van de tegenwoordige we reld. Wij laten het hier volgen. Men houde er rekening mee dat Lloyd George deze woorden gesproken heeft, voor dat de moordaanslag te Marseille plaats had en dat zijn oordeel nu dus nog ruin- der vleiend zou zijn. De huidige wereld is een wildernis, waarin de naties rondsluipen grommende tegen elkaar, aldus Lloyd George als voorzitter van een non-conformistische bijeenkomst te Londen, Elk oogenblik kan een verkeerd begrepen gebaar of een verkeerd uitgelegde regeling ten gevolge hebben dat zij elkaar naar de keel sprin gen, al zal dat nu nog niet geschieden omdat zij hun volle krachten nog niet herwonnen hebben. Mussolini spreekt van het opleiden van de Italiaansche kinderen in het gebruik van wapenen. Men hoort van nieuwe gifgassen, uitgevonden in Amerika, van een doodelijken straal, ontdekt in Frank rijk en men verheugt zich daar over. Het Congres der conservatieven te Bristol heeft met eenparige stemmen een motie aangenomen voor verhooging van de wapening van Groot-Brittanië en men heeft mij verteld, dat in Duitsehland vliegers worden opgeleid voor bommen werpers. Het is nu nog juist tijd om den oorlog te beletten en alleen de Chris telijke kerken zijn daartoe in staat. Aldus Lloyd George. Madrid, 9 Oct. (Reuter). In de gisteren middag gehouden zitting van het parle ment, die nauwelijks een uur duurde, heeft minister-president Lerroux verklaard, dat hij het zijn plicht achtte, de opstandige beweging met alle hem ten dienste staan de middelen te bestrijden teneinde de na tje voor blijvend nadeel te bewaren. De rede van Lerroux werd herhaalde lijk door toejuichingen onderbroxen. De minister-president dankte de politie 9I1 de troepen, die voor het vaderland waren opgekomen. Met algemeene stemmen werd een voor stel aangenomen om' de doodstraf in Spanje weer in te voeren, en wel bij overtreden van de wapenwet en in geval van roof onder verzwarende omstandig heden. Nadat eenige partijleiders het woord ge voerd hadden, waarbij het vertrouwen in de regeering onomwonden tot uiting kwam, werd het parlement verdaagd tot normaler tijden. De N.R.Crt. verneemt van speciale zijde uit Oostenrijk: Naar hier thans bekend wordt, heeft de Óostenrijksche overheid onlangs in een reeks bedrijven waar sociaal-democraten werken, het verkiezen toegestaan van 60 voormannen die zouden trachten een nieuwe sociaal-democratische partij te vormen. Plotseling schijnt echter de over heid van gedachten veranderd te zijn en wilde men deze voormannen in hechtenis nemen,, die daarop naar Tsjechoslowakije zijn gevlucht. Sindsdien treedt men weer scherper op tegen menschen van links. Het schijnt dat de politie vernomen had dat het meerendeel van deze zestig socia listen overhelde naar het communisme. Bezoek aan zijn oude gevangenis. De cellen zijn ingericht zooals zü waren toen Hitier en zijn kameraden er gevan gen zaten. Boven de deur van Hitiers cel is een gedenksteen aangebracht en de drempel was met bloemen bestrooid. Hit- Ier schreef zijn naam in het boek van de bezoekers en begroette toen twee cipiers die 10 jaar geleden ook al dienst deden in de gevangenis. Bü zijn terug tocht door het oude stadje Landsberg werd Hitier luide door de bevolking toe gejuicht. De Daily Telegraph verneemt, dat de Vereenigde Staten besloten hebben, een machtige vloot-basis té bouwen te Dutch Harbour 00 de Aleöeten. Hitier heeft Maandag onverwachts een bezoek gebracht aan de vesting Lands berg, waar bij tien jaar geleden een deel van zijn straf heeft uitgezeten, nadat hij veroordeeld was wegens de Putsch van 9 November 1923. Op 11 November van dat jaar ging Hitier met velen zijner me destrijders de gevangenis in en op 20 December 1924 werd hii ontslagen als ge volg van de Kerst-amnestie. Hitier werd bij dit bezoek vergezeld door Julius Schaub, thans „Oberführer" en persoonlijk adjudant van den leider, en Maurice, thans S.S.-commandant en raadslid, die tezamen met Hitier te Landsberg gevangen zaten. De leider en de rijkskanselier bezich tigde nog eens de geheele vesting, de cel waarin hij had gezeten, de cellen van Hess (thans zijn plaatsvervanger) en de anderen. Zooals men weet wordt dit deel van de gevangenis niet meer gebruikt. Titulescu bljjft minister van buiten landsche zaken. Hij heeft gisteren te middernacht den koning den eed afgelegd. Tatarescu is naar Boekarest vertrokken waar hij gisteren aan den buitengewonen ministerraad heeft deelgenomen. KAPITEIN-LUIT. TER ZEE A. A. VISSER, f In den leeftijd van ruim 67 jaar is Maandag in zijn woning aan de Toren laan te Blaricum overleden, de gepen- sionneerde kapitein-luitenat ter zee A. A. Visser. De overledene die reeds vele jaren te Blaricum woonachtig was, had sedert lan gen tijd zitting in het bestuur van de Ver- eeniging Blaricum's Belang. Ook was hij Oommandant van den Luchtbescher mingsdienst. Een nieuw hoofdkwartier, te openen door Prinses Juliana. Het gebouw aan de Billitonstraat in Den Haag, waarin het hoofdkwartier van de Nederlandsche Padvinders gevestigd was is geru imen tijd te klein geworden voor de omvangrijke werkzaamheden der beweging. Men heeft daarom uitgezien naar een ruimer gebouw en dit gevonden in het perceel Alexanderstraat 20. Zaterdagmiddag 0111 half vier zal dit gebouw officieel als hoofdkwartier der Nederlandsche Padvinders in gebruik worden genomen. Dit zal met eenige plechtigheid, in tegenwoordigheid van Prinses Juliana geschieden. De hoofdverkenner, vice-admiraal Rambonnet, zal een rede uitspreken, waarna de Prinses het nieuwe gebouw zal openen. De regeering gebruikt haar niet. Slechts in een voorbereidend stadium. Naar aanleiding van een persbericht, volgens hetwelk aan het departement van sociale zaken een regeling is voorbereid voor een verstrekking van brandstoffen- bijslag aan werkloozen in den komenden winter, welke regeling hoogstwaarschijnlijk 1 November zou ingaan en een bijslag van ten hoogste een gulden per week zou bevatten, is ons te bevoegder plaatse verklaard, dat deze regeling op dit oogen blik nog in voorbereiding is en dat het onderzoek van eenige desbetreffende punten nog niet is geëindigd, zoodat de minister nog geen beslissing heeft ge nomen en mededeelingen omtrent den inhoud der regeling als voorbarig moeten worden beschouwd. Van het feit, dat een regeling voor brandstoffenbijslag wordt voorbereid, is reeds dezer dagen mede- deeling gedaan. (Nw. Rott, Crt.) Van regeeringswege is aan de hoofden van rijksdiensten en-bedrijven meege deeld, dat de aanbieding van een in de Nederlandsche Staatscourant de vraag spelling-Marchant geschreven stuk aan de heeft doen rijzen, of kan worden toege staan, dat in dit orgaan en in het alge meen in van de regeering uitgaande stuk ken verschillende spellingen worden ge bruikt. De ministerraad heeft thans beslist, dat in alle ambtelijke stukken, rechtstreeks van de regeering of van de rijksdiensten uitgaande, de tot nu toe gebruikelijke spelling-De Vries en Te Winkel zal wor den gehandhaafd. Wanneer het noodig is, in officieele or ganen of brieven stukken op te nemen, die niet tot de rijksdiensten behooren, kunnen deze worden geplaatst in de spelling, waarin zij geschreven zijn. Wat betreft te houden dienstexamens zal, evenals voor andere examens is voor geschreven, de spelling-Marchant moeten worden gebruikt, met dien verstande evenwel, dat tot 1 Januari 1936 vrijheid wordt gelaten ,ook de spelling-De Vries en Te Winkel te gebruiken. K. L. M. Zaterdag heeft de K.L.M. haar 10.000ste passagier op de luchtlijn naar Haamstede vervoerd. Deze passagier, mevrouw Pilaar uit Rijswijk kreeg bloemen en eenige ge schenken. In recordtijd naar Kopenhagen. Naar de Nw. Rott. Ort. verneemt, heeft de ex Postjager, de PHOST, gisteren een kleine rondvlucht door Europa gedaan. Het toestel is van Schiphol eerst naar Berlijn en vandaar naar Kopenhagen ge vlogen in den bijzonder snellen tijd van 3 uur. Feuilleton Uit het Amerikaansch. 35) ■En ik heb je laten begaan, omdat ik drif- hg ben, omdat ik kort-aangebonden ben, te trotsch om je alles uit te leggen. En daarbij, ik sta niet vrij ik ben niet mijn ®'gen baas hoe dat zit, is heel moeilijk te verklaren. Als ik je maar kon doen begrijpen...." Nu ze iets kalmer was, moest ze toe geven, dat er in zijn redeneering veel waars was. Hij had gelijk geen enkele Jans had ze hem gegeven; ze had zich °er haar instinct laten vervoeren, om 'e conclusies, die inderdaad misschien leel waar waren, maar die ten slotte door geen enkel bewijs gestaafd konden worden mpulsief uit te spreken. Hij had haar ge- 'st, dat was zoo, maar niet zonder dat zij 1JU geprovoceerd had, niet tegen haar zij had 't graag gewild, zij had ge- cgen, wat ze gewild had. De moeilyk- '1 was nu, dat ze 't opeens niet langer fperenswaard vond. Ze was de dupe onh en van *laar e'gcn karakter; haar tr romantische aanleg en het aan- H-im uiterlijk van den man hadden lik fn®e®Pannen, 0111 haar voor de be- knanu <,00('gcwone ziel, welke zoo 00r ee» mooi lichaam en aardige maken"6" gecamouf,eerd werd, blind te begreep nu maar al te goed, wat er gebeurd was. Een plotselinge bevlieging- van een brein, dat zich in een toestand van groote ontvankelijkheid voor zulk een gevoel bevonden had, en dat een paar- demiddel noodig gehad had met een kleur van schaamte moest ze zich beken nen, dat 't middel in krachtdadigheid zeker niet te kort geschoten was om in 't zelfde tempo weer te genezen. En de schok van 't plotseling wakker geschud worden uit dien heerlijken droomtoestand met den schok, dien de onverwachte phy- sieke aanraking met den man haar gege ven had, hadden haar buiten zichzelf ge bracht, haar driftig en onredelijk ge maakt, Het eenige wat ze nu nog doen kon was: zich de waarheid eerlijk beken nen en zich te dwingen, zijn excuses rustig aan te hooren. Als hij maar niet weer met een liefdes verklaring aankwam. 't Denkbeeld, dat een leugen, want een leugen was het, als een soort van verzachtende zalf voor haar wonde gevoelens zou moeten dienen, stuitte haar meer, dan ze zeggen kon. Zonder 'iets van haar stemming te be grijpen ging hij voort: „En deze heele toestand is ontstaan, om dat 't leek of ik aarzelde of liever, om dat ik werkelijk aarzelde k wist toch, dat ik niet alles zou kunnen, zou mogen zeggen. Als ik je dadelijk de verklaring voor. „Je bent toch niet getrouwd, viel ze hem met een kalmte, die een verstandiger iemand gewaarschuwd zou hebben, m de rede. „Neen, natuurlijk. Maar ik ben afhan kelijk ik kan onmogelijk mijn eigmi brood verdienen. Als zakenman ben ik niets waard. Ik krijg van mijn familie jaarlijks een zeker inkomen, 't hangt van hun gunst af, hoeveel! En wat kan ik nog meer zeggen. Ik houd van je zoo waar-i achtig als ik hier sta ik houd van jé heusch." Opgewonden door zijn éigen woorden sloeg hij zijn armen weer 0111 haar heeir, zij liet hem begaan, maar ze bleef stijf rechtop staan, met haar hoofd achterover en haar donkere oogen strak in de zijne. „Ik houd van je, dolveel, werkelijk, maar ik kan niet met je trouwen, voordat ik met m'n familie gesproken lieb, hini toestemming als 't ware gevraagd heb. Dat duurt natuurlijk wat maar in dien tijd wat voor reden is er Wil je ih dien tusschentijd wel goed, wel llel voor 111e zijn, lieve, liefste schat! Ik ben dol, gewoonweg dol op je." Na dien climax boog hij zich, in vol vertrouwen, dat zijn woorden de gel wenschte uitwerking zouden hebben, voor over en drukte zijn lippen op haar ach terovergebogen hals met 't gevolg, dat hij zijn eerste les kreeg. In een seconde was de zachte vrouw, die zich nog geen vijf minuten geleden gewillig in zijn armen gevangen gegeven had in een'pri mitief wezen veranderd, dat zich tegen de ongewenschte aanraking van een wilde verweerde. Ze vocht en worstelde om los te komen 't volgende oogenblik was zij vrij en tuimelde hij achteruit met aan den linkerkant van zijn gezicht een tinteling door de klinkende oorvijg, die ze hem ge geven had. „Jou canaille!" stotterde hij door 't ra zende heen. „Jou venijnige kat..l En ik- dacht nog wel.." Buiten zich zelf sprong hij op haar af, met een voornemen, dat hij gelukkig door de tusschenkomst van een derde verhin derd werd ten uitvoer te brengen. Want juist op 't oogenblik, dat hij zijn rechter- arm dreigend omhooghief, kwam er een figuur om den hoek van den hoogen haag iheen, iemand, die door zijn forsch lichaam [en zijn wit-flanellen pak wel twee maal zoo groot Teek als de slanke, in 't don ker gekleede Lyttleton, die zich zonder veel plichtplegingen tusschen den jongen man en het voorwerp van zijn drift schoof. „Kom, kom," zeide Frego ongeduldig, maar zonder eenige stemverheffing, „kalm aan wat." Meteen greep hij Lyttleton bij zijn polsen en drukte de dreigend-gebalde vuisten omlaag. „Wees toch niet zoo storm is 't al niet erg genoeg. Moeten de menschen in huis wakker worden en zich er ook mee bemoeien? Als dat ge beurt, lig jij er voorgoed uit dan kun je naar de gezellige logeerpartijtjes op dit eiland verder fluiten, vriendelijke vriend!" „Stik met je onbeschoftheid, bemoei zieke vlerk, dat je bent," stotterde Lyttle ton driftig maar toch zoo, dat 't duide lijk te hooren was, dat de waarschuwing tot hem was doorgedrongen. „Laat me los! Ik ik.." „Ik zal je wel loslaten, wees maar niet bang," graf Frego opgewekt ten antwoord. „Maar denk erom, geen nonsens, als je ten minste er niets voor voelt om in tegen woordigheid van een dame een pak slaag van me te krijgen." Bij deze laatste woorden liet hij Mr. Lyttleton los, maar op zoo'n manier, dat deze niet bepaald zoetjes en zachtjes op 't grint terecht kwam. En terwijl het teleurgestelde jongmensch langzaam opstond, maakte hij, hoewel in wendig ziedend van drift, van de gelegen heid gebruik om vlug na te denken, een bezigheid, die vrijwel onnoodig was door 't feit, dat Sally weggeglipt was, zoodat niets een atmosfeer-zuiverende kloppartij in den weg stond. Met neergeslagen oogen sloeg hij het stof van zijn jas en hoed, toen lachte hij kort, sarcastisch. „Gelukkig, die tusschenkomst zooeven van jou," zeide hij op een toon, die kalm moest klinken; „eigenlijk moest ik je be danken, dat je zoo vriendelijk bent ge weest om me tegen den grond te slaan. Als ik niet oppas, loop ik kans, om vandaag of morgen door die verwenschte drift van me een leelijke pijp te rooken. Ik wist waarachtig niet meer, wat ik deed die kleine kat had me zoo. Ophouden je mond houden alsje- bliftviel Frego hem scherp in Te rede. „Ik weet niks van de ruzie af, heb er god dank geen woord van gehoord en daarbij, 't gaat mij ook geen steek aan Maar dit zeg ik je, als er sprake is van schuld van den een of de ander, raad ik je aan, om 't dan zelf op-je te nemen, want in geen ge val duld ik, dat een kwajongen als jij in mijn tegenwoordigheid een vrouw zwart maakt." HOOFDSTUK X. Een wedstrijd In aanvallen en pareeren. Gedreven door een gevoel, dat ze na deze complicatie het geen seconde langer uit kon houden haar hoofd leek wel een strijdperk van de meest uiteenloopendc emoties, waaronder een diepe schaamte over zichzelf en een hevige verbittering tegenover Frego (waarom moest het juist Frego zijn, dien de rol van reddende engel toebedeeld was), den boventoon voerden had Sally zonder eenige consideratie voor de beide mannen 't aan hen overge laten, om den strijd uit te vechten op het oogenblik dat Lyttleton op den grond terecht kwam had ze zich omgedraaid en was als een voortvluchtige schaduw het grasveld overgevlogen. Ze rende de kleine deur door, die ze wijd achter zich liet openstaan, stormde de trap op, liep vlug de gang door tot aan haar slaapkamex*- deur en deed dit onschuldige witgelakte complex van planken open en weer achter zich dicht met het gevoel, dat ze daarmee de wereld afsloot en dat ze nu eindelijk eindelijk alleen was vrij om zich lang uit op bed te gooien en eens goed uit te huilen. Maar bij den eersten stap in de richting van haar bed, waarbij ze meteen door een snelle beweging van haar schouder den avondmantel afschudde, die even- ■ruischend naar beneden gleed, waar zij hein achteloos liet liggen, merkte ze, dat de gedachte: eenzaamheid en rust, als de kamerdeur maar eenmaal gesloten was, een illusie geweest was. In den armstoel in den versten hoek van de kamer zat iets, een verschijning, iets dat zich niet bewoog, dat als iets donkers, maar zonder bepaalden vorm tegen den blauwachtigen rechthoek van het door de maan verlichte raam afteekende. Eerst aarzelde ze nog even, toen, met een half-gesmoorden kreet van angst, bleef ze doodstil staan en bekeek de ver schijning met oogen, welke van ontzetting steeds grooter werden. De verschijning bewoog zich niet, maar wat Sally 't meest beklemde, was het feit, dat ze de koude, vijandige oogen voelde, ook al zag ze niets dan de donkere sil houet. (Wordt vervolgd

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 1