BUITENLAND BINNENLAND LUCHTVAART tweede blad heldersche courant van donderdag 18 october 1934. 5 Na den moord op Alexander L Ben aanhouding te Heerlen. De financieele gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs. Visschersin het meer Flevo De salarieering van het prov. personeel in N.-Holland. Tweede Kamer. De verfilming van Op Hoop van Zegen. De wedvlucht naar Melbourne. en wij Helderschen dus met bijzondere .span* nlng de prestaties van het vliegtuig zulle» volgen. Van een Zuid-Slavischen student met een valsch paspoort. Sedert Zondagavond bevindt zich in Heer* len in arrest de 18-jarige Zuid-Slavische stu dent Jeza. Hij werd in Heerlen aangetroffen zonder middelen van bestaan. In verband met het gebeurde te Marseille werd hij evenwel verder verhoord en nadat de jongen aanvan kelijk had verklaard, dat hjj uit Zuid-Slavië was vertrokken omdat zjjn moeder de studie aan het gymnasium te Ptuj, waar hij was, niet meer kon betalen, heeft hij later toegegeven lid te zijn van een studentenorganisatie, die de onafhankelijkheid van Slowenië nastreeft. De jongen is in het bezit gevonden van een val- schen pas. Dit paspoort is afkomstig van een zekeren K., die vroeger te Heerlen woonde en die ongeveer twee jaar geleden verongelukt ifl in de Duitsche grensplaats Richterich. Van zijn verblijf gedurende het laatst van de vo rige week kon de jongen geen voldoende ver klaring geven. In verband met een en ander la hij gisterenochtend naar Maastricht overge bracht en daar ter beschikking gesteld. On derzocht wordt of en in hoeverre er eenig ver band zou kunnen bestaan tusschen den ko ningsmoordenaar en dezen aangehouden stu dent. De Fransch-Zuid-SIavische betrekkingen. Naar aanleiding van de komst van president Lebrun te Belgrado, heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandsehe zaken aldaar aan een verslaggever van Havas de volgende verklaring afgelegd: „In dezen zoo smartelijken tijd voor onze beide landen zal de geheele bevolking van Zuid-Slavië morgen pre sident Lebrun begroeten als vriend en als lei der van den Franschen staat, onze verbondene bij elke beproeving. In dit bezoek zal heel Zuid-Slavië een versterking zien van de on verbrekelijke vriendschapsbanden, die Frank rijk en Zuid-Slavië verbinden". Deze woorden zijn een juiste vertolking van den algemeenen indruk bij het publiek en in de pers De positie van prins 1'ae1 In politieke kringen bestaat er, naar Vaz Dias uit Belgrado meldt, groote belangstelling voor den persoon van prins Paul, die door ko ning Alexander blijkbaar alles behalve slechts in naam is aangewezen als regent. Prins Paul zal het persoonlijk vermogen van den overleden vorst, dat op een millioen pond sterling wordt geschat, beheeren. Pruisische bankiers gelooven, dat de regent een verzoenender houding zai aannemen dan Alexander, doch wel even resoluut zal zijn. Geen Zuid-Slavische stap te Boedapest. Te Belgrado spreekt men van officieele zijde uitdrukkelijk de berichten tegen, dat de Zuid-Slavische gezant te Boedapest naar aan leiding van den moord te Marseille stappen zou hebben gedaan bij de Hongaarsche regee ring. Wel juist is, dat de Zuid-Slavische regeering de Hongaarsche regeering heeft verzocht om medewerking der Hongaarsche politie bij het onderzoek naar de medeplichtigen aan den aanslag. Zuid-Slavië op weg naar de hoofdstad. Een der correspondenten van de Nw. Rott. Crt. meldde gisteravond aan zijn blad: Geen mensch zal na heden in staat zijn, zich een voorstelling van morgen, den dag der bijzetting, te maken. Het is of millioenen van Cetinje, waar 's Konings wieg gestaan heeft, tot Topola, waar morgen zijn graf zal zijn, door eenzelfde beweging zijn meegepakt. Zou den deze dagen, die den dood toebehooren, waarlijk leiden tot een wedergeboorte? We dergeboorte van den goeden wil van elk af zonderlek, waaruit de eenheid van allen, een hechter geheel zal groeien? Vierhonderdduizend zijn er naar Belgrado gekomen; morgen zullen het er ten minste een half millioen zijn. Alleen uit het bannaat 50.000, uit de vlakte van Kossowo, waar in 1912 de onafhankelijkheid bevochten en her wonnen werd, zijn heele dorpen naar de hoofd stad getrokken. Montenegrijnen in hun kleu rige dracht met de historische pistolen in den breeden gordel, duizenden boeren uit de Sjoe- madia, de boschstreek, het hart van het oude Servië, mohannedanen, uit Bosnië, boeren uit het Kroatische, Sloveensche, Dalmatijnsche... Het station is reeds volkomen geblokkeerd. Uren wachten de treinen te Lemun en Topci- dir, tot zij kunnen binnenloopen. Noch in ho tels, noch bij particulieren is er nog een plaatsje open. Buiten de stad in de kille koude worden kampen opgeslagen. De restaurants en volksherbergen kunnen niet tegen den stroom op, ofschoon de armsten in hun ransel voor drie dagen levensmiddelen hebben meegeno men. Het défilé. Reeds kort na middernacht verschijnen de eersten, die 's morgens, wanneer het hek om 6 uur weer zal opengaan, een laatsten blik op den Koning willen werpen, ondanks den stroo menden regen, die tot in de vroegte aanhield en toen door een guren wind werd verdreven. Spoedig groeit de menschenmassa zoo sterk aan, dat de rjj van tien man breed, eer het défilé eindelijk wordt hervat, tenminste een kilometer lang is. Daar het stoffelijk over schot om 12 uur naar de kathedraal wordt D. WIJNKOOP. Gezond en wel. Uit Amsterdam meldt men aan de fl. r. Crt.: Een van de leden van de communistische raadsfractie toonde ons gistermiddag een door hem van den heer Wijnkoop uit Rus land ontvangen telegram, waarin deze hem meedeelt gezond en wel te zijn. Naar de Nw. Rott. Crt. verneemt Is op het ministerie van onderwijs een herziening in voorbereiding van de rente-vergoeding (nu 6 pet.) voor de Inwerkingtreding van de finan cieele gelijkstelling van openbaar en bizonder onderwijs in 1920 bestaande schoolgebouwen van het bizonder onderwijs. Maatregelen van het toezicht. In verband met ingekomen klachten, dat sommige visschers de voorwaarde, verbon den aan de vergunnnig tot visschen in het meer Flevo, dat niet binnen een bepaalde kuststrook met kuil- of kornetten mag wor den gevischt, overtreden, waarbij gebleken is, dat het niet voeren van letterteeken en nummer niet bevorderlijk is voor een goed toezicht, heeft de minister van oeconomische zaken de diverse gemeentebesturen aange schreven, dat het gewenscht is bedoelde vaartuigen weder van een letterteeken en nummer te doen voorzien. Aangezien dit niet meer op grond van de vissclierijwet kan worden voorgeschreven,- zou hij het op prijs stellen, indien de ge meentebesturen in een gemeentelijke ver ordening het voeren van een letterteeken en nummer voor meerbedoelde vaartuigen als politiemaatregel zouden willen voorschrijven. Men weet, dat de regeering den Staten heeft aangemaand om voor 1 December de in Juli vastgestelde wijziging van het salaris reglement opnieuw te herzien en daarbij een verder gaande verlaging door te voeren. Ged. Staten meenden, dat het zonder meer voldoen aan deze aanmaning niet juist zou zijn, temeer daar de besluiten van 25 Juli met bijna algemeene stemmen genomen zijn. Daarom stelden zij voor, om te dezer zake in nader overleg te treden met den minister van Binnenlandsche Zaken. Echter wenschte het college eerst de Sta ten opnieuw te hooren. Derhalve zijn gisteren de Provinciale Staten van Noord-Holland bijeengekomen onder voorzitterschap van den Commissaris der Koningin. Verschillende leden protesteerden tegen het ingrijpen der regeering en meenden, dat de finantieele positie der provincie geen verdere verlaging noodzakelijk maakte, anderen daarentegen betoogden, dat de toestand ge durende de laatste vier maanden zoodanig is verslechterd, dat een verdere verlaging der bezoldingingen zeker gewenscht is. Na re- en dupliek werd besloten, dat gede puteerden bij de besprekingen in Den Haag zullen trachten de thans geldende salari eering te handhaven. Vergadering van Dinsdag 16 October. Contlngenteeringen. Aan de orde is het wetsontwerp tot con- tingenteering van den invoer van draadna gels, krammen, getrokken ijzerdraad en prik keldraad. De heer Teulings (r.-k.) acht de be zwaren tegen het ontwerp overdreven. Het is noodig. De heer Wendelaar (lib.) vraagt aan dacht voor de belangen der scheepvaart. Minister Steenberghe verklaart, dat de regeering behoorlijk toezicht houdt. Aan den wensch van den heer Wendelaar wordt voldaan. Het wetsontwerp wordt z.h.s. aangenomen. Bescherming van leerlingen tegen besmettelijke ziekten van personeel. Aan de orde is het wetsontwerp tot be scherming van leerlingen tegen de gevolgen van besmettelijke ziekten van personeel van inrichtingen van onderwijs. Mevr. De VriesBruins (s.-d.) be pleit allerwegen keuring ook van kinderen, ook in andere dan onderwijsinrichtingen. De heer Til anus (c.-h.) vindt het wets ontwerp niet zeer duidelijk o. m. wat betreft de verlofregeling. Het gaat wel wat ver ten opzichte van de grondwettelijke vrijheid van het onderwijs. De heer Suring (r.-k.) ziet geen bezwa ren wat betreft vrijheidsbeperking. Deze mag echter niet verder gaan dan strikt noodzake lijk is. De financieele gevolgen eener afkeuring zijn voor de betrokkenen niet voldoende ge regeld. De heer Th ij ss en (s.-d.) deelt in hoofd zaak de bezwaren van den heer Suring. De heer Zijlstra (a.-r.) heeft in dezen lijd van bezuiniging bezwaren van financiee- len aard. De heer Ketelaar (v.-d.) betoogde, dat dit ontwerp eindelijk brengt, wat reeds 10 jaar is bepleit. Het belangrijkste van het ont werp is zijn preventieve werking. De heer Vos (lib.) zegt, dat het gevaar, dat de minister wil ondervangen, hier en daar inderdaad aanwezig is. De heer W i e 1 i n g a (a.-r.) acht dit wets ontwerp noodig voor den gezondheidstoestand van ons volk. Minister Marchant zegt, dat het kind de school moet worden beschermd tegen e verschrikkelijkste besmettelijke ziekte, die er la Spr. zal de Kamer op de hoogte houden van de resultaten der wet. «et bezwaar van de kosten is overdreven. Een kijkje in een der hangars op het vliegveld Mildenhall in Engeland, waar de deelnemende machines aan de groote Melbourne race, waarvan de start Zaterdag zal plaats vinden, gereed staan Ons volk mag ook niet aan bezuiniging ten gronde gaan. Het probleem in kwestie is niet uitsluitend een onderwijsprobleem. De kosten der wet zullen veel hoogere kosten uitsparen. Minister Slotemaker de Bruine verklaart, dat aan de positie van voogdij- en regeeringskinderen voldoende aandacht wordt geschonken. Mevr. De Vries—Bruins (s.-d.) dient een motie in, de wenschelijkheid uitsprekend, dat schoolkinderen op t.b.c. der ademhalings organen worden onderzocht en de regeering daartoe strekkende maatregelen neemt. De motie wordt aangenomen met 58 tegen 16 stemmen (eenige a.-r. en c.-h. en de heer Vervoorn p.b.). Mevr. De V r i e sB r u 1 n s (s.-d.) ver dedigt een amendement om inplaats van longtuberculose te gewagen van t.b.c. der ademhalingsorganen. Het wordt door de regeering overgenomen. De heer Suring (r.-k.) verdedigt een amendement om niet te verbieden het benoe men, doch het toelaten van een onderwijzer, lijdende aan t.b.c.; voorts om geen verschil te maken tusschen vasten en tijdelijken dienst en om de kosten van onderzoek volgens tarief te vergoeden. De behandeling van het amendement wordt verdaagd tot Woensdagmiddag. Aan de orde la het ontwerp tot Verhooging der uitkeeringen aan oud-gepensionneerden militairen van land- en zeemacht. De heer Westerman (nat. herstel) be toogt, dat dit ontwerp de misstanden niet wegneemt. De heer Schilthuis (v.-d.) dringt aan op verhooging der voorgestelde uitkeeringen. De heer K. ter Laan (s.-d.) is door het wetsontwerp teleurgesteld. Er behoort recht te worden gedaan. De heer Van Dijk (a.-r.) zegt, dat dit wetsontwerp een onbevredigenden indruk maakt. De heer Suring (r.-k.) wyst op de ach terstelling der militairen bij de burgerlijke oud-gepensionneerden. De heer Duymaer van Twist (a.-r.) noemt dit ontwerp den eersten stap op den goeden weg. De heer Tilanus (c.-h.) zegt eveneens, «lat dit ontwerp teleurstelling heeft gebracht. Spr. zal er echter zijn stem aan geven. De vergadering wordt verdaagd. Vergadering van Woensdag 17 October. Voortgezet wordt de behandeling van het wetsontwerp tot bescherming van leerlingen tegen de gevolgen van besmettelijke ziekten van personeel van onderwijsinrichtingen. Minister Marchant neemt over een amendement-Suring om in artikel 2 de „be noeming" van leerkrachten te vervangen door „toelating" met het oog op de vrijheid der schoolbesturen. De heer Thijssen (s.-d.) verdedigt een amendement op art. 3, strekkende om mis bruik van een oude gezondheidsverklaring b(j een nieuwe sollicitatie te voorkomen. De Minister acht het overbodig. De heer T h ij s s e n trekt het amende ment in. De heer Suring (r.-k.) verdedigt een amendement op art. 3 om belanghebbenden de kosten van onderzoek volgens een vast ta rief te vergoeden. De Minister neemt het over. De heer Suring verdedigt een amende ment op art. 5, dat een ontslag niet impera tief, doch facultatief stelt. Voorts om de be zoldiging van den betrokken onderwijzer niet langer dan drie maanden na afloop van den gestelden termijn ten laste van rijk of ge meente te doen komen. De Minister neemt het over, evenals daarbij aansluitende amendementen op de artikelen 6 en 7, even zoo een amendement op art. 9 om de kosten der wettelijke maatregelen door het rijk te doen vergoeden, alsook een amendement op art. 10, waarin beroep tegen een besluit tot sluiting van een school wordt lngelascht. Mevr. De VriesBruins (v.-d.) ver dedigt een amendement, inhoudende, dat iedere onderwijzer binnen 2 jaar in het bezit moet zijn van een gezondheidsverklaring. De Minister bestrijdt het, zijnde overbodig. Het wordt verworpen met 59 tegen 21 stem men. Vóór de soc.-dem. en de heeren Arts (r.-k. volksp.), De Visser (comm.) en Van Houten (chr.-dem.). Over het wetsontwerp zal Donderdag wor den gestemd. De heer De Visser (comm.) protesteert tegen de behandeling van de oud-gepension neerden. De Minister van Defensie, de heer D e c k e r s, zegt, dat inderdaad al vaak over deze zaak is gesproken. Als de Kamer dit wetsontwerp goedkeurt, heeft spr. wel dege lijk voor de oud-gepensionneerden iets ge daan. In het Voorloopig Verslag is hiervoor zelfs waardeering geuit. Spr. komt er tegen op, dat de heer Wester man zei, dat spr. onrecht zou goedkeuren. Maar hij heeft niet de tien millioen, die ver wezenlijking van de wenschen der heeren K. ter Laan en De Visser kosten zou. Het be treft niet alleen militairen, maar ook oud- gepensionneerde burgers. Een algemeene verhooging met 15 als de heer Van Rappard wenscht, zou een mil lioen kosten. En daarmee zou de vrede niet geteekend zijn. Men klaagt, dat menschen met een zeke ren rang evenveel pensioen krijgen als men schen met lageren rang, maar er zijn admi raals, die evenveel pensioen krijgen als kapi teins. Weduwen van menschen met hoogen rang krijgen evenveel pensioen als weduwen van menschen met lageren rang. Waar zou het heengaan als men dit alles ging veran deren? Het komt ook voor, dat in bepaalde gevallen oude bepalingen gunstiger zijn dan de overeenkomstige huidige. Wat zal men dan moeten doen? Om al deze redenen geeft spr. de voorkeur aan uitkeeringen krachtens de Stichtingswet. De 40.000, die nu zullen worden toegestaan, beteekenen een verbete ring voor de betrokkenen. En wat krijgt spr. nu? Scherpe verwijten. Dit is nu eenmaal ons lot. (Vroolijkheid). De Kamer keurt het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming goed. „Het laatste eindje". Aan de orde is 't wetsontwerp onteigening van perceelen, erfdienstbaarheden en andere zakelijke rechten, noodig voor aanleggen van het zijkanaal naar Almelo, behoorende tot de scheepvaartkanalen naar Twente, bedoeld in de wet van 4 November 1919. Het wetsontwerp aangenomen. De Kamer neemt het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aan. Over de motie wordt Donderdag gestemd. Om kwart over zes wordt de vergadering verdaagd. Te IJmuiden zijn met een daarvoor aange- kochten ouden houten logger, dien men „Op Hoop van Zegen" SCH 47 heeft gedoopt, reeds verschillende opnemingen voor de film naar Hejjermans' tooneelwerk gemaakt. De laatste opneming zou zijn het vergaan van den logger op de kust, maar zoover is het nog niet ge komen. Dinsdag is de logger naar Amsterdam gesleept, waar met behulp van het schip nog verschillende opnamen zullen worden gedaan. Dinsdag zijn voorts eenige filmmenschen met den motorlogger Cornelia Clasina KW 96 van IJmuiden ter visscherij vertrokken om aan boord van dit schip eenige opnemingen van de haringvisscherij te maken. Ulver en Panderjager van Schiphol vertrokken. Dinsdagmorgen tegen half negen is de Uiver (Douglas) van Schiphol opgestegen met als eerste doel Waalhaven, om daarna over Croydon door te vliegen naar Milden hall, het afgelegen vliegveld in Suffolk, de startplaats voor de groote Melbourne-race. Te kwart voor elf is vervolgens de Pander jager zijn Nederlandschen mededinger ge volgd. Het druilerige weer had aan den goeden moed, waarmede de wakkere bemanningen op het punt stonden de geweldige reis te aanvaarden, niet de minste afbreuk gedaan. Een hapering bjj de opstijging van de Uiver. Toen de Uiver-bemanning, de piloten Par- mentier en Moll, de marconist van Bruggen en de mecanicien Prins een laatste afscheid hadden genomen, snelden de beide vliegtui gen op het platvorm weg en ver het uitge strekte veld op. Het eene was spoedig los van den grond, maar de Uiver gleed verder en verder weg tot in den uitersten hoek van het veld en het scheen zich niet in de lucht te kunnen verheffen. Er scheen iets te hape ren, niet zonder groote belangstelling zagen de vele honderden toeschouwers de Uiver wenden en naar het platvorm terug taxiën. By onderzoek bleek de oorzaak hierin te zit ten, dat het in verhouding tot de groote kruissnelheid van de Uiver slechts kleine roer bij de volmaakte windstilte niet nauw keurig werkte, een verschijnsel, dat nog niet aan den dag was gekomen omdat de Uiver nog niet anders dan bij stevigen wind de lucht was ingegaan. Nu men echter wist waar de schoen wrong, kon de tweede start vlot verloopen. Met twintig minuten vertraging verdween thans de Uiver in de grauwe lucht in de rich ting van Rotterdam. De Panderjager. De vele belangstellenden wachtten echter en hun aantal groeide zienderoogen. Want te half elf zou de Panderjager, het toestel, dat verleden jaar onder den naam van Postjager zulk een ware ongeluksvogel is geweest, den grooten sprong gaan wagen. Het vertrek van de PHOST, die als startnummer het getal 6 voerde, verliep vlot. Later meldde men, dat de Uiver den tocht in 1 uur 25 minuten volbracht heeft, hetgeen een zeer goede prestatie is. Frankrijk uitgeschakeld. De Blériot krijgt een ongeluk. Het Blériot-vliegtuig, dat Frankrijk offi cieel vertegenwoordigen zou in de Londen Melbourne race, zou gisteren naar Milden hall vertrekken. De machine moest hiertoe op le Bourget aan de douane gepresenteerd worden en daarom van Buc naar de Parijsche luchthaven vliegen. Corniglion, een van de leden van de bemanning, was aan het com mando, toen te Bourget werd geland. Er bleek evenwel iets met het intrekbare lan dingsgestel te haperen. Het functioneerde niet en het toestel sloeg naar rechts om, waarop het landingsgestel, een vleugel en een benzinetank ernstig werden beschadigd. Een gevolg van dit incident is, dat Frnakr(jk thans geheel is uitgeschakeld. De Inzittenden kwamen er met den schrik af. Nieuwe wielen voor de Ulver. Naar het Hbld. verneemt, zal er aan de Douglas, die met Parmentier en Moll naar Australië zal vliegen, toch nog een verande ring worden gebracht. De gezagvoerder ver telde gisterenmorgen aan den corr. van het blad, dat er een wagen onderweg was van Londen naar Mildenhall met twee nieuwe wielen voor de Douglas. De fabriek in Ame rika had nieuwe wielen onderhanden, maar men was niet zeker, dat deze klaar konden zyn voor den start. Nu dit echter wel het geval is, zullen deze nieuwe wielen vandaag nog op de Douglas worden gemonteerd. Afstanden en tijdsduur. Hoe de snelheidswedstrijd verloopen zal, kan men slechts gissen. Dat er gejakkerd zal worden, staat nu reeds vast. Maar de omstan digheden zijn niet te voorzien. De eerste etappe van Engeland naar Bag dad is, volgens een grootcirkel gemeten, 4000 K.M. Het is, zooals gezegd, zeer de vraag, of wel één toestel dit traject vliegen kan, zon der onderweg te tanken. Dit zal van het weer en den wind afhangen. Drie Engelsche toe stellen moeten een werkingssfeer van 4000 K.M. hebben en zouden dus deze reis bjj gunstigen wind kunnen halen. Dat zijn de Cornet-toestellen, die de De Havillandfabriek speciaal voor dezen wedstrijd heeft gebouwd; het echtpaar Molison vliegt er een van. De verdere trajecten van den snelheidswed strijd meten hemelsbreed: BagdadAllahabad 3700 K.M. AllahabadSingapore3600 K.M. SingaporeDarwin3400 K.M. DarwinMelbourne, via Charleville 3400 K.M. Totaal: 18.100 K.M. Gevlogen zal dus wel worden rond 20.000 K.M. De ex-Postjager, de Cornets, de Douglas van de K.L.M. en de andere Amerikaansche toestellen hebben alle een kruissnelheid, die boven 300 K.M. ligt. In totaal zal dus wel gemaakt worden een aan tal vlieguren van 6575. Rekent men, dat de winnaar per etmaal wel 22 vlieguren ma ken zal en verzuimt men niet het tijdsver schil in zijn berekening te betrekken, dan komt men tot het resultaat, dat de winnaar reeds 3'/t dag na zijn vertrek uit Mildenhall, dus in den loop van Dinsdag de eindstreep te Melbourne kan passeeren. Vermelden we als bijzonderheid nog dat een Heldersche jongen, de mecanicien van de „Uiver", Bouwe Prins, den tocht medemaakt Wetsontwerp oud-gepension neerden. Voortgezet wordt de behandeling van het wetsontwerp betreffende de tegemoetkoming aan oud-gepensionneerden van zee- en land macht. De heer Van Rappard (lib.) zegt, dat de regeering de verwachting heeft gewekt, dat niet de steun, maar het pensioen zal wor den verbeterd. De Noord-Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij, welke 11 November het 110-iarig bestaan viert, hield Woensdag nabij Egmond aan Zee een demonstratie met twee harer reddingbooten. De „Dorus Rijkers" te midden der woeste baren. Deze frappante opname werd gemaakt vanaf de reddingsboot „Neeltje Jacoba"

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 11