Uit het huis met de blauwe stoep Julianadorp. Caliantsocg. Zand. Breezand, Wieringen. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 18 OCTOBER 1934. 7 Opening van den bazaar der Chr. school. Anna Paulowna. Texel. Nieuwe Spellirso Vischschotels. Naamplaatjes en Stempels. Politierechter Alkmaar Marineberichten. Gewijzigd reisplan voor Hr. Ms. K XVIII. Zooals reeds vele jaren het geval is, is ook thans weer een bazar georganiseerd, waarvan de baten ten goede komen aan de Chr. School alhier De Ger. Meisjesvereeniging „Wees een Zegen" heeft weer voor de organisatie van het geheel zorg gedragen, en heeft ook gedurende deze twee dagen de geheele leiding in handen. Niettegenstaande het slechte weer was er Woensdagmiddag tamelijk veel bezoek aan wezig, toen Ds. J. Merjnen van Den Helder, dezen bazar opende. Gezamenlijk werd vers 10 van Psalm 68 gezongen, waarna een gedeelte van de onberijmde Psalm 78 gelezen werd, en de Ds. voorging in gebed. Vervolgens hield Ds. Meijnen zijn toespraak, en sprak allereerst een welkomstwoord tot de Meisjesvereeniging. Naar aanleiding van het voorgelezen schrift gedeelte wees de spr. op de gewichtige levens taak ook voor de ouders. De school is niet alleen van het Bestuur, neen zij is ook van dc ouders. De kinderen leeren hier wat God beteekent in het verleden, in het heden en de toekomst. Reeds vele jaren is de bazar ge houden, voor teleurstelling schrok de M V. nimmer terug. Werkt nog veel voor de Chr. School, ook voor 't opkomende geslacht. Zich tot. de kinderen wendende zegt spr.Jullie bent zoo rijk boven andere kinderen, die nooit van Jezus hooren, vergeet nooit dat je op een Chr. School bent geweest, doet steeds je best, ook daardoor zal de school bloeien. Gezongen werd nog het laatste vers van Psalm 105, waarna de bazar voor geopend werd verklaard en het spel bij de diverse stands een aanvang nam. Er is veel te be wonderen en te koopen. Allereerst is daar de theetent, die U voor een civiel prijsje een kop thee met een gebakje verkoopt. Dan kan men voorts touwtjetrekken, in de schiettent of sjoelbak zijn geluk beproeven Of ballengooien, koekhakken, visschen of ringen werpen Ver der Neen, wij vertellen niet alles. Wij raden U ten zeerste aan zelf een kijkje te gaan nemen. Men zal daar geen berouw van heb ben. Het is er gezellig, U doet Uw beurs open, en U steunt een goed doel. Nog heden Donderdagmiddag en -avond is de bazar geopend. EET.OKK COMMISSARIS DER KONINGIN. De Commissaris der Koningin in deze pro vincie zal op Maandag 22 October a s. zijn 4-jaarlijksch ambtelijk bezoek aan deze ge meente brengen te des namiddags omstreeks 1.30 uur. De gelegenheid tot het teekenen der audiëntie-lijst staat open tot uiterlijk 20 Oc tober a.s. Kermis 1934 ligt weer achter ons. Het goede weer, waarop een ieder hoopte, heeft echter op zich laten wachten. Toch was de opkomst van kermisgangers, vooral des Zon dags groot. Het geheele verloop is rustig ge weest; incidenten kwamen zoo goed als niet voor, behoudens dan het geval met den zweefmolen, waarover we later nog verna men dat de ketting daarbij niet was gebro ken, doch losgeschoten, zooals een nauw keurig onderzoek zou hebben uitgemaakt. Dinsdagmiddags had, zoowel op het voetbal veld als op het land van den heer Kooy hardloopen met hindernissen plaats. De uit slagen waren: Op voetbal-terrein: mannen boven 30 jaar: le M. Oudejans te Schagen, 2e C. Johannes, 3e C. de Wit. Mannen bene den 30 jaar: le A. Broersen, 2e A. Bakker, 3e A. Stroper. Hardloopen met kinderwagens voor dames: le Mej. A. Bakker, 2e Mej. M. Groot. De prijzen bestonden hier voor de mannen uit voorwerpen in natura en voor de dames uit luxe voorwerpen. Uitslagen op het land van Jb. Kooy: hard loopen met hindernissen voor mannen van eiken leeftijd, le pr. f 15 H. Zwart, 2e pr. f 10 W. Kapitein te Bergen en 3e pr. f 5 Ant. Baars. Verder vermelden we even het optreden van de bekende cabarettiers Tholen en Van Lier op Maandagavond bij Schrieken. De be langstelling was daar niet zoo bizonder groot. Het aanwezige publiek was over het gebcde- ne zeer tevreden. We hebben verder den indruk gekregen dat houders van kramen enz. van het slechte weer schade hebben gehad, behalve dan de heer de Jong met zijn Biograaftheater het welk als alle jaren groote belangstelling ge noot. Vooral Maandagavond bestond voor den film „de Jantjes" veel interesse. Bij den heer de Wit kunnen we behalve zijn goede dansmuziek nog noemen het zeer groote aantal bezoekers wat daar alle dagen als haring in een ton zat. We willen deze nabeschouwing niet sluiten dan na nog even te hebben vermeld een tweetal hardlooperijen bij den heer Schrieken op den weg, in den nacht van Dinsdag, waarbij door een tweetal Koegrassers om een weddenschap bedoelde race in onderbroek, borstrok en op bloote voeten, onder groote hilariteit van de zijde van het publiek werd gehouden. Het was een fantastisch schouwspel in het donker, waarbij de bloote voeten op den natten teerweg het rhytme kletsten. We hebben verder last not danks het ongunstige weer, voor een zekere least de overtuiging dat de kermis 1934, on- catagori onzer inwoners als goed geslaagd beschouwd kan worden. UITVOERING „HUISZORG". Na opening door den voorzitter, den heer C. Keijzer, bracht allereerst het kerkkoor. Omhoog" ónder leiding van den heer G. t Hart, „Vaarwel, o gouden zonne" en „O, Wereld gij zijt wonderschoon" ten gehoore. Hierna volgden drie nummers van een strijkkwartet, bestaande pit de dames Ba- ken—v. d. Waal, Kater en de heeren Kosse «n Van der Waal. He heer Hamelinck las daarna eenige frag menten uit een boek voor, waar, om het sap- P'ge Vlaamsch, soms onbedaarlijk gelachen Werd. Hierna kwam het koor nog eens voor het Voetlicht. „Avondrust" en „Stil in God" wer en met veel toewijding gezongen. Voor de pauze deelde de heer Xegzer nog mcc, dat door Mevr. Vorstman op 6 achter- O'nvolgende Donderdagmiddagen een cursus lrl gezinsverpleging gegeven zal worden, Waarvan het lesgeld, 50 cent per middag, ten a e van „Huiszorg" komt. Voor hen echter, waarvoor dit cursusgeld een bezwaar mocht zijn, kunnen nog maatregelen genomen worden. Na de pauze werd door een aantal meisjes een Dalcroze liedje „Waternimphje" opge voerd, dat zoo in den smaak viel, dat het ge bisseerd moest worden. Strijkkwartet en zangkoor lieten zich bei den nog eenige malen hooren en het liedje „Hans en Trieneke", uitgevoerd door eenige meisjes, sloeg eveneens zoo in, dat het ook herhaald moest worden. Mevr. Bakenv. d. Waal, die begeleidde, kreeg bloemen. De voorzitter sprak daarna het slotwoord. ONVEILIG BREEZAND. De heer H. Brouwer, wonende aan den Zwarteweg, kwam Woensdag tot de ontdek king, dat men in den voorafgaanden nacht op verschillende plaatsen geprobeerd had zijn woning binnen te dringen. Een raam was ge opend, doch niets was ontvreemd, zoodat aangenomen kan worden, dat de nachtelijke bezoekers gestoord zijn bij het uitvoeren van hun voornemen. Ook de heer J. Pranger Sr., aan den Schorweg, kreeg ongewenscht bezoek. Hier bleef het niet bij een poging, maar drong men het huis binnen. Er wordt slechts een klein bedrag gemist. De politie heeft beide zaken in onderzoek. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: D. Stompedissel van Alkmaar, B. Hummel en gez. van Den Helder, mej. H. Ellenbroek van Epe, P. J. L. Spreeuw van Hillegom, mej. H. Quist van Zijpe, mej. C. H. B. Schellinga van Limmen, mej. M. A. Kra nenburg van Den Helder, J. C. Mathijsen van Sassenheim, M. Groenendijk van Noordwijk. Vertrokken: J. Mol naar Uitgeest, N. Kra nenburg naar Numansdorp, M. C. van Stein en echt. naar Den Helder, P, Gelens en gez. naar Den Helder, M. Wissekerke naar Beem- ster, E. Sloothaak en echt. naar Wieringen A. J. Meilink naar Den Helder, mej. D. Smit, td., J. M. Fontijn naar Limmen, H. van Stein en echt. naar Den Helder, G. Busser en gez. id., C. Keyzer naar Rotterdam, S. Bok naar Sta- voreri. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Johanna Geertruida Dieuwera, d. v. A. Kranenburg en G. J. v, d. Berg; Hen drik, z. v. J. Berndt en M. op 't Ende, Rinske, d. v. F. H. Prins en R. v. d. Woude. GETROUWD: M. C. van Stein en M. Lee ring; J, de Bree en E. de Buck; E. Sloothaal en G. Meeldijk; J. A. Neuvel en G. M. C. Kroon; A. Romar en A. Beikes; H. F. van Stein en P. J. Hendrikse. OVERLEDEN: Wed. E. KaterZon, 70 j.; A. VoormeijStornebrink, 78 j.; N. Lauting, 11 jaar. POLITIE. GeVonden: een huissleutel, een jas, een muts, een Fordwieldop, doublé armbandhor loge. Verloren: portemonnaie met inh., zilveren horloge met ketting, rijwielplaatje in étui. Aan komen loopen: een herdershond. A RBEIDSBEMEODELING. Op 15 October j.1. stonden bij den plaatse lijken agent der arbeidsbemiddeling 298 werk zoekenden ingeschreven. STROOPERIJ IN DEN WIE RIN GER- MEE RPO LDER. J.1. Zaterdag en Zondag waren succesvolle dagen voor de op stroopersjacht zijnde polder- politie. Binnen het gebied der gemeente Wie ringen liepen niet minder dan zes personen, t.w. J. K., J. G., J. B„ J. S., B. de V. en J. K. een bekeuring op. Verschillende hunner bleken in het bezit te zijn van een z.g. wildstrik. POLITIE. Naar wij vernemen zal de heer G. F. Klop- rogge, brigadier-titulair der Rijksveldwaeht te Dirkshorn, binnenkort zeer waarschijnlijk worden overgeplaatst naar Oosterland, alhier. OVERTREDING ARBEIDSWET. Tegen den aannemer J. J. B. is, zoo men ons mededeelde, wegens overtreding der Ar beidswet, proces-verbaal door den brigadier der Rijksveldwaeht opgemaakt. EEN FEESTAVOND. Zaterdag 27 Oet. a.s. organiseert da afd. van de V.A.R.A. in het Eigen Gebouw te Hip- polytushoef een feestavond, waarbij het trio- Kooij en Tijsen hun medewerking veileenen. Als spreker treedt op de propagandist F. A. Hof. Hippolytushoef. DOOPSGEZINDE JONGERENKRING. Men deelt ons mede, dat Donderdag 18 Oc tober 1934 des avonds 8.15 uur, bovengenoem de Jongerenkring een bijeenkomst houdt in de Doopsgezinde Kerk te Hippolytushoef. ALGEMEENE VERGADERING BURGER BRANDWAARB. VER. „WIERINGEN". Aanwezig het geheele bestuur en 2 leden, waaruit als altijd weer blijkt het vertrouwen, dat men in het bestuur stelt. Na opening door den voorzitter, Br. Kat, leest de secretaris de notulen, welke onver anderd worden goedgekeurd. Ingekomen stukken. Op het ingediende verzoek bij B. en W., be treffende een alarm-inrichting, is een schrij ven ingekomen, waarin afwijzend wordt be schikt. De voorzitter merkt op, dat de geest bij het bestuur onderling zeer goed was te noe men tijdens de gehouden maand-vergaderin- gen. Er werden eenige extra-bestuursvergade ringen gehouden, w.o. één met den heer Uitenhuys van de Prov. Herverzekerings-Mij. (P.C.V.). Medegedeeld wordt, dat 228 inschrij vingen (w.o. polis-wijzigingen enz.) werden verricht. Daarvan 54 nieuwe, hetgeen geen slecht resultaat mag heeten. Er is in het afgeloopen boekjaar nog al veel brandschade geweest, n.1. een 9-tal gevallen, waarbij ruim 8.300.— schade werd betaald (grootendeels gedekt door herverzekering). Medegedeeld wordt, dat de premie 50 pet. verlaagd wordt voor de thans verzekerde pan den. De heer Jn. Bruul geeft nu verslag van zijn beheer, waaraan wij de volgende cijfers ont- leenen: Kasoverzicht. Ontvangsten inclus. kassaldo) 19.708.36 Uitgaven 19.641.13 Kassaldo 67.23 Het kapitaal bedraagt 45.397.80, waarbij nog een te vorderen bedrag aan herverzeke ring komt. Rondvraag. De heer C. Boersen vraagt hoe het mogelijk was, dat er brandweerlieden waren bij een brand te Westerland, die geen vergoeding kregen van de vereeniging. Dezelfde vraagt vervolgens naar de alarm-inrichting en zou willen, dat de brandmeesters en andere di rect betrokkenen, telefonisch gewaarschuwd werden middels het Postkantoor. De voorzitter beantwoordt beide vragen naar genoegen en wil, wat vraag 2 betreft, een verzoek naar B. en W. zenden om te vra gen of deze daarvoor willen zorgdragen, waarbij de vereeniging genegen is in de kos ten te deelen. Een vraag van den heer de Wit wordt even eens naar genoegen beantwoord. Hiema volgt sluiting. EXAMEN. Woensdag slaagden te Amsterdam voor het examen kantoorstenograaf (130 lettergrepen) de dames Vis Visser, E. Dijt Jd. en M. Dekker, allen leerlingen van mej. W. Dijt, leerares alhier. Bestelt het woordenboekje voor de door Dr. C. B. Haerinpen in Boekhandel Fa. W C. REU, Den Burg, Texel. Prijs 65'ct. „Stoven" vormde in de oud-Hollandsche keuken een bereidingswijze, die uitblonk door den langen duur der verhitting: de spijzen werden zeer langzaam gaar gemaakt en „sudderden" urenlang op een zacht vuurtje, Met het meer en meer in gebruik komen van gas als warmtebron voor de spijsberei ding, moest zoo'n weinig zuinige manier van koken wel worden afgeschafttot binheri korten tijd ook de gaskomforen regelbaar werden en men met 't gebruik van den spaar brander de zachte verhitting langen tijd kon voortzetten zonder bezwaar voor de gasre- kening. Trouwens voor dergelijke doeleinden zou-r den we ook nog het petroleumstel beschik baar vinden, terwijl zeker in den winter de een of andere kolenkachel zelfs al zou jhet geen fornuis zijn wel een plaatsje beschik baar heeft voor een pan. 't Is daarom, dat we vandaag eens wilden spreken over een paar gerechten, die door lang stoven hun hoogte punt van smakelijk heid berekien, terwijl ze daaraan het groote voordeel paren," van een zóó eenvoudige be reiding, dat de huisvrouw er bijna niet haar behoeft om te zien. Voornamelijk wordt de bereidingswijze toe gepast op vleeschsoorten, die eenigszins aan den taaien kant zijn:- dé langdurige zacfite verwarming doet het' taaie bindweefsel' in lijm overgaan en maakt daardoor het vleesch zacht. Gewoonlijk profiteeren we van de ruimte; in de pan, door er behalve het vleesch, ook nog een groente in gaar te laten worden, die tegen een lange verhitting bestand is, toma ten b.v. of uien: terwijl de groenten dan pro fiteeren van den geur van het vleesch, wordt het vleesch doortrokken van het aroma der groente. Zelfs aardappelen worden in het ge recht wel opgenomen. Stoofschotel van runderlappen (4 personen) 500 G. (1 pond) runderlappen, 500 G. (1 pond) kleine uitjes, 500 G. (1 pond) kleine aardappelen, 75 G. ons) boter, wat peper en zout, 1 theelepel Maggi's Aroma. Laat de boter in de stoofpan heet worden, wrijf intusschen het gewasschen vleesch in met wat peper en zout; wentel de lapjes rond in de heete boter tot ze mooi bruin zijn, strooi er dan de schoongemaakte uitjes tusschen en leg dóArop de geschilde aardappeltjes. Voeg. er zooveel water bij, dat de vloesitof tot hal verwege de pan reikt, sluit de pan stevig dicht en laat ze gedurende 3 uur rustig staan op een zeer zacht vuur. Schil bij het opdienen de lapjes op een vleesehschotel, schep er de uitjes en de aard appelen omheen, bind als het noodig blijkt de jus met wat aangemengde maïzena en giet ze over het vleesch. Maak het geheel af met de Aroma. Stoofschotel van runderpóulet (4 personen) 500 G. (1 pond) runderpóulet, 500 G. 1 pond) tomaten, 250 G. pond) witte boo- nen, 75 G. ons) boter, wat peper en zout, 1 theelepel Maggi's Aroma. Laat in de stoofpan de boter heet worden, doe er het gewasschen vleesch in en laat dat rondom bruin worden. Strooi er dan wat peper en zout over, leg er de geweekte witte boonen op met zooveel water, dat ze juist bedekt zijn, schik daarop de in plakken ge sneden tomaten en bestrooi die ook weer met wat peper en zout. Dek de pan stevig dicht en laat op een zacht vuur alles samen gaar stoven (ongeveer 3 uur). Bind, als het noo dig blijkt, het overtollige vocht met wat aangemengde maïzena, roer de Maggi's' Aro ma er door en dien het gerecht op in een dekschaal. Geef er verder gekookte aardap pelen of droge rijst bij. Modellenboek ter inzage. Spoedige leve ring. Lage prijzen. Beleefd aanbevelend, Fa. W. C. REIJ, Den Burg, Texel. Politierechter van 15 Oetober. Slootdorp. Criminaliteit in de nieuwe provincie. De beer J. van O., ingezetene van Slootdorp was niet verschenen. Zijn verdediger Mr. Ver doorn kon dus de kuiten nemen. Genoemde meneer van O. was een z.g. polderjongen en had zich in Juli j.1., terwijl hg logeerde m een z.g. keet, tot tweemaal toe vergrepen aan het geld van zijn meüe-aroeiuers. De eerste maai pikte hij een portemonnaie met 15.en de tweede maal verkocht hij dit kunstje nog maals en maakte een portemonnaie inhouden de ruim 7.buit. Deze arbeider met wei nig piëteit werd veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Alkmaar. De juffrouw met de postchèque. Een gehuwde dame, getooid met de wellei- dende namen E. E. S. van B., wonende te Alk maar, en gesepareerde echtgenoote van den heer W. Y., had op 17 Mei de vrijpostigheid een postchèque, houdende het bedrag van 41.25, het kwartaal pensioen van haar echt genoot, een gepaspoorteerd marinier, valsche- lijk te teekenen met den naam van haar man op het voor overdracht van endossement be stemd vakje om op deze wijze het bedrag uit betaald te krijgen. De truc gelukte in alle op zichten, doch heden moest de onvoorzichtige 21-jarige ega terecht staan ter zake valscii- heid in geschriften. Het echtpaar woonde vroeger te Den Helder in de Keizerstraat, is nog wel gehuwd, doph leeft thans gescheiden. Het vrouwtje met kind woont nu te Oudorp bij haar ouders. Het is in alle opzichten een treurig huwelijk. Er is geen kans op verzoe ning. De vrouw moet haar man niet meer ge let dat deze al eens met een mes heëft gesto ken. Zij toonde het iitteeken op haar arm voor den politierechter. De officier verlangde een reclasseeringsrapport en verzocht aan houding tot 10 December a.s. Conform be sloten. Bergen. Het dorp waar alleen „Liefde" woont. De 25-jarige grondwerker G. de S. zou op 8 Juli den arbeider C. v. A. wonende Dorps weg aldaar, een slag op zijn mond hebben toegebracht. De mep kwam zoo goed aan, dat de lip van C. werd beschadigd en eenige tan den sneuvelden. Voorheen hadden de heeren onaangenaamheden gehad over een lichtpunt in een gemeenschappelijke schuur. Door de heer S. die heden terecht stond, werd de mis handeling ontkend. De politierechter vond het misselijk, dat gehuwde lieden zoo warm lie pen over een dergelijke „snert zaak". Het be jaarde echtpaar K. als getuigen a décharge opgetrommeld had geen klappen zien toebren gen. Hun verklaring was met betrekking tot de ontkenning van weinig waarde. Eiseh 15.boete of 10 dagen. Vonnis 10.- of 5 dagen. Den Helder. Een parmantig dametje. De niet verschenen mej. G. K. huisvr. V. te Den Helder had zich aldaar op 28 Maart schul dig gemaakt aan huisvredebreuk door met be hulp van een valsche sleutel binnen te dringen in de woning van mej. A. M. G. tijdens afwe zigheid van deze dame. Blijkbaar was deze invatie gedaan met het doel om te zien of er nog wat te vinden viel. De heer B. radio incasseerder had deze juffr. V. in de woning van de fam. G. aangetroffen. Eisch 20.of 10 dagen. Vonnis conform. Winkel. Een gewelddadige aanval. Als laatste der Mohilanen stond nog terecht de 19-jarige boerenknecht L. V., naar aanlei ding van het feit, dat hij op 12 September den landbouwer M. W. op het land mishandelde met een z.g. krozer. Hij duwde W„ die op de fiets zat met bedoelde krozer van zijn rijwiel, met gevolg, dat de man in de sloot rolde. Het scheen een vooropgezet plan te zijn van ver dachte, die den heer W. blijkbaar niet kan uitstaan. Het scheen dat L. V. ook nog met de kro zer had geslagen, wat nu door hem ontkend wordt. Waar de jongen blijkbaar niet wil luiste ren, besloot de Officier krachtige maatregelen te nemen en eischte 25.boete of 10 dagen 2 maanden gev., voorw. met 3 proefjaren. Uitspraak: 20.— boete of 10 dagen en 2 maanden gev., vóorw. met 3 proefjaren. H.H.w aard. Nachtelijke vechtpartij uit minnenijd. Uit minnennjjd viel de 21-jarige landbou wer J. M. Sn., uit Heerhugowaard zijn rivaal T. B., een 25-jarige timmerman, uit Zijde wind op het lijf en onthaalde B. op een serie stompen en slagen. Dit lief desdrama had plaats in den nacht wan 17 op 18 Juni. Ook de fiets, van den timmerman moest het ont gelden en werd te water geworpen. Een troost voor J. is, dat B. inmiddels ook de gunst van de landelijke sehoone weer heeft verloren. Von nis 10.boete of 5 dagen. Den Helder. Rumoerige Heldersche volkstafereelen. De heeren gebr. D. en A. J. B., te Den Hel der, tonden terecht op grond van het te laste gelegde feit, dat zij op 25 Juni met ver eende krachten hun 19-jarige nicht, A. R., echtgenoote van den heer P. T., hadden aan gevallen en mishandeld. Wel wat minderwaar dig voor zulke groote kerels) Zij namen het dan ook niet en ontkenden ijverig de bij de dagvaarding te laste gelegde, in de Lange- straat gepleegde, mishandeling. De heer D. lichtte de zaak nader toe en beweerde, dat de ruzie was ontstaan door onrechtmatig geno ten steun van het Dorus Rijkersfonds dooi den vader van de mishandelde nicht en over legde dienaangaande eenige schriftelijke be scheiden. De Politierechter noemde verdachten misse lijke kerels, en veroordeelde beiden (de heer D. gedroeg zich al heel onbehoorlijk door zijn optreden) tot j 20.boete of 10 dagen en A. J. B. tot 15.boete of 10 dagen. Den Helder. Nicht veranderde van standplaats. De mishandelde nicht S., uit de vorige zaak, compareerde daarop op het verdachtenbankje door haar neven verlaten en wel tengevolge een haar te laste gelegde beleediging op 25 Juni van haar neef A. bij hetzelfde door ons hierboven gereleveerde familierelletje. Zij zou hem gequalificeerd hebben met 't tamelijk duis tere woord „Hein Snot" (misschien familie van den veel meer bekenden Piet Snot). De Officier, die niet voornemens is zich in het vervolg in deze kijfpartijen te bemoeien, re- quireerde 10.boete of 5 dagen. Vonnis 1.boete of 1 dag. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK TE ALKMAAR. Meervoudige Strafkamer. Zitting van Dinsdag 16 October. Uitspraken voonge zitting. J. M., Anna Paulowna, gedetineerd zeden misdrijf, 10 maanden gev. J. V., K. S., huish. C. M. en J. B., allen te Uitgeest, opruiing, vrijgesproken. N. Th. machinist, te Broek op Langendijk, openbare schennis der eerbaarheid, 4 maan den gev. voorw. met 3 proefjaren. A. K., schoenmaker, Enkhuizen, poging tot zware mishandeling, vrijgesproken. P. V., werkman Andijk, diefstal van plan ken, vrijgesproken. H. S., varensgezel, Den Helder, in voor arrest, diefstal onder verzwarende omstandig heden, 8 maanden gev.straf. A. K., Heiloo, zwaar lichamelijk letsel door schuld, 1 maand hechtenis, uitspraak politie rechter. De vuurwerker J. V., te Den Helder werd ter zake eenvoudige beleediging van den ge tuige J. W. T. veroordeeld tot 7.boete, subs. 5 dagen hechtenis. De te laste gelegde smaad werd door den president verworpen. Wieringerwaard. Een mep met het onderstel van een bierglas. Een hoog uit de kuiten gewassen en bruin- gekuifde grondwerker, de 24-jarige A. J. uit Schoorl, welke slanke jongeling de zondaars- bank stoffeerde, naar aanleiding van de om standigheid, dat hij in den vroolijken kc nacht te Wieringerwaard en we' in den nacht van 27 op 28 Mei, zijn collega grondwerker, P. S. uit Haarlem, mede in het café aanwezig met een stuk van een bierglas tegen net oor had geslagen, waardoor de heer S. bloedend werd gewond. Omstreeks 3 uur, toen het slui tingsuur werd aangekondigd, ontstond ru zie tusschen S. en eenige andere personen, met het hierboven omschreven bloedig resul taat. De verdachte ontkende, doch een andere aanwezige, de heer C. J. S., herkende den ver dachte pertinent als de dader; 't was een per soon in het overhemd en deze verdachte was de eenige, die geen jas aan had. Hij had dan ook aan rijksveldwachter de W. dezen ver dachte als dader aangewezen. Verdachte had bloed aan zijn handen en kon deze bijzonder heid niet verklaren. President Mr. L. sprak den grondwerker nog eens vaderlijk toe, doch zonoer resultaat, l-.r "olgde geen bekentenis. De officier ver meende zijnerzijds bewijs genoeg te hebben en vorderde 3 maanden gevangenisstraf. Den Helder. Een noodlottige achteruitrijding. De 20-jarige beroeplooze P. J. S., uit Wie ringen, stond terecht wegens een door hem veroorzaakte aanrijding met een motorrijder, den 28-jarigen mach.-bankwerker Jan de. B., die door deze aanrijding zwaar lichamelijk let sel bekwam en thans, nu de zaak diende, pl.m„ 300 gulden schadevergoeding vorderde wegens beloopen liehaams- en motorschade. De getuige kon echter niet hooger gaan dan 150.—. Het ongeval had zich ongeveer als volgt toegedragen: In den avond van 10 Mei reed de verdachte in een door hem bestuurden auto acnteruit vanuit een parkeerterrein op den Zanddijk, althans den Strooweg. Hij hield voortdurend rechts en kwam aldus in ernstige botsing met bovengemelden motorrijder, met gevolg dat de motor hevig werd beschadigd en de motorrijder ruim 7 weken „mooi" of liever leelijk was. Ook voor den automobilist bleven de onaan genaamheden niet uit. Tegen hem werd een strafvervolging ingesteld betreffende art. 308 Wetboek v. Strafrecht, en stond hij heden te recht in rechten bijgestaan door Mr. B. advo caat te Schagen, een bekend strafpleiter in „noordelijke" aanrijdingszaken. De President bracht verdachte onder het oog, dat hij bg het achteruitrijden niet de rechter, maar de lin kerzijde had moeten nemen. Verdachte reed eerst heel langzaam, toen gaf hij wat meer gas en versnelde het tempo Het was zijn bedoeling bij een ruimen weg- bocht om te keeren, doch voor hij zoo ver was, verscheen de motorrijder ten tooneele met het gevolg hiervoren gereleveerd. Mr. B. wees er op, dat getuige de B. niet in het bezit was van een geldig rijbewijs B. Voorts deelde pleiter nog mede, dat getuige, hoewel hem de bevoegdheid tot rijden was ontzegd, nog had gereden zonder bevoegdheid en hij deswegen was veroordeeld door den Politierechter te Alkmaar. Dit alles was ech ter volgens de B. al 3 jaar geleden. Pleiter bracht nog in het midden, dat de B. genoeg ruimte had om te passeeren. Hij had den achteruitrijdenden wagen links kun nen passeeren. Dr. van Driel, arts te Den Helder, die get. De Boer medisch had behandeld, gaf als des kundige een omschrijving van de wonden, door De Boer bekomen. De 15-jarige mej. J. A. O. fungeerde tijdens de aanrijding als duo-girl en had, meer intiem dan aangenaam was, de aanrijding meege maakt. De auto had zij niet eer gezien, maar wel gevoeld. Zij tuimelde van de duo af, doch kwam er wonderbest af. De chauffeur S., die de aanrijding had ge zien, beweert dat verdachte door het achteruit rijden op de rechterweghelft gevaarlijk reed. Volgens den schilder Van Str. had de motor rijder nog gemakkelijk kunnen passeeren, als de auto minder hard had gereden. De 20-jarige J. T. zat naast den bestuurder van den auto. Hij heek achteruit en zag dea motorrijder aankomen. Hij had verdachte ge zegd te stoppen en deze had daaraan voldaan. Voor de politie had deze getuige eenigszins anders verklaard. Volgens inzicht van den Officier, die ver moedelijk ook werd gedeeld door de Heeren Rechters, had de verdachte niet de jusite ma nier gekozen om zijn wagen in andere richting te brengen. Deze methode was ontegenzegge lijk de oorzaak van de aanrijding. Door het achteruitrijden was de wagen 'n tegenligger m de verkeerde richting, waarop de rechts rij dende bestuurder niet kan rekenen. Er zijn echter meer dergelijke branierijders die het met de regels van den weg niet al te nauw ne men. In ieder geval had verdachte onvoor zichtig en roekeloos gereden en requireerde de officier op grond daarvan 75 boete of 30 da gen en ontzegging motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar. Mr. Buiskool, het woord verkrijgende, achtte het dubieus of de manier van rijden door ver dachte casu quo zoo verkeerd was, zulks in verband met de ongelukkige ligging van het parkeerterrein ter plaatse. Pleiter besprak uitvoerig de 3 punten der telastelegging in de dagvaarding om tot de conclusie te komen, dat de grove schuld niet onverdeeld was aan de zijde van den verdachte, doch ook van den motorrijder Het zwaar beko men lichamelijk letsel was dan niet onverdeeld de schuld van den verdachte. Pleiter eindigde zijn com fuoro uitgesproken pleidooi het ten laste gelegde niet in voldoende mate bewezen te achten en concludeerde pleiter vrijspraak, subsidiair het opleggen van een lichtere straf. Geen repliek. Uitspraak over 8 dagen. Zooals hekend zal de K.L.M. een Kerstvlucht naar West-Indië ondernemen. Op het tijdstip, dat dit vliegtuig den Atlantischen Oceaan oversteekt zal Hr. Ms. K XVIII midden op de zeeroute tusschen de Kaap Verdische eilan den en Paramaribo aanwezig zijn teneinde radiocommuiaicatie met het vliegtuig te onder houden en radiopeilingen te verstrekken. In verband met het bovenstaande is het reisplan voor dezen bodem geweizigd. Off. van den M.S.D. le kl. W. F. H. Riecker, onlangs uit Oost-Indië gerepatrieerd, is ter be schikking gesteld. Luit. ter zee 3e kl. W. Hartlieb is aangewe zen voor den dienst in Oost-Indië en zal 14 No vember met het m.s. Indrapoera van Rotter dam derwaarts vertrekken. Bij beschikking van den minister van defen sie is de luit. ter zee der 2e kl. N. Guillonard 13 November geplaatst bij het vliegkamp De Kooij. Luits. ter zee L. van Hengel der 2e en A. J. E. Modderman der 3e kl., onlangs uit Oost- Indië teruggekeerd, zijn ter beschikking ge steld. Off. van den M.S.D. 2e kl. A. J. Romijn ia 16 dezer overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. instructieschip Van Speyk te Nieuwediep. Aan luit. ter zee 2e kl. J. H. Geijs is ver gund uit Oost-Indië naar Nederland terug te keeren. Aanw. uitz. naar O.I. met Hr. Ms. Piet Hein ingetrokken: Korpl. Macht. P. v. d. Sluis. Aanw. uitz. O.I. met Hr. Ms. Evertsen inge trokken: Matr. 2e kl. J. M. D. Uitdenwilligen, Stoker le kl. G. J. Stam, idem S. Sijtsma, id D. Vos. Aangewezen voor uitzending met Hr. Ma. Evertsen naar Oost Indië: Bootsman W. F. Gonkel, Matr. 2e kl. P. v. t. Hert, Stoker le kL J. Kriek. Korp. Macht. J. v. d. Bos, als voren met Hr. Ms. Piet Hein. Majr. Macht, A. de Heer, v. Speyk, Afd. Marns R/d 22 Oct. '34. Sergt. Montr., M. A. v. Dam, W/sch W/o Kaz. OZD. 28 Nov. '34. Sergt. Macht., M. de Bruijne, v. Speyk, Me dusa, 31 Oet. '34. Sergt. Macht. A. v. Duyn, Medusa, v .Speyk, 1 Nov. '34. BEVORDERING: Stoker olieman, E. A. M. Drijver tot kor poraal machinist. 1 Aug. '34. Bootsman, P. Hordijk, tot schipper, 1 Sept. 1934. Matroos le kl. J. H. Simonis, tot kwartier meester, 1 Sept. '34. Sergt. schrijver, H. van Dijk, tot majoor schrijver, 1 Sept. '34. Sergt. bottelier, H. J. Terol tot majoor bot telier 20 Sept. '34. Korp. torpmr. C. C. Clemenkowff tot ser geant torpedomaker, 21 Sept. '34. Majoor konstabel, R. Haak tot opper kon stabel, 1 Oct. '34. Majoor macht., K. Beukenkamp tot adju dant o/off. macht, 5 Oct. '34. Sergt. mchinist, J. Doezie tot majoor machi nist, 5 Oct. '34. Matroos le kl., J. Klaucke tot matroos kon stabel, 1 Oct. '34. Matroos le kl., W. Schook tot matroos kon stabel, 1 Oct. '34. Matroos 2e kl. J. C. G. Hessink tot matroos konstabel, 1 Oct. '34. Matroos 2e kl., M. C. F. Samson tot matroos konstabel, 1 Oct. '34. Matroos 2e kl. M. Wolter tot matroos kon stabel,1 Oct. '34. Matroos 2e kl. E. C. Lijtsman Piernbaum tot matroos konstabel, 1 Oct. '34. Matroos 2e kl. T. M. J. H. Meertens tot ma troos kónstabel, 1 Oct. '34. Matroos 2e kl. L. Arensman tot matroos konstabel, 1 Oct. '34. Leerling monteur, P. J. Duijn tot korporaal monteur, 1 Augs. '34. Leerling monteur, J. G. Steffens tot korpo raal monteur, 1 Augs. '34. Leerling monteur A. J. Joon tot korporaal monteur, 1 Augs. '34. Leerling monteur T. P. van der Zwaan tot korporaal monteur, 1 Augs. '34. Leerling monteur, P. F. Verduijn tot korpo raal monteur, 1 Augs. '34. Leerling monteur, D. Jansen tot korporaal monteur, 1 Augs. '34. Lichtmatroos, J. Kraal tot matroos 3e kl. 1 Oct. '34. Lichtmatroos C. R. W. Claus tot matroos 3e klasse, 1 Oct. '34. Lichtmatroos H. Korevaar tot matroos 3e klasse, 1 Oct. '34 Lichtmatroos L. M. Bernhard tot matroos 3e klasse, 1 Oct. '34. Lichtmatroos W. v. d. Meulen tot matroos 3c klasse, 1 Oct. '34. Lichtmatroos H. Kaper tot matroos 3e kl. 1 Oct. '34 Lichtmatroos W. N. Fokker tot matroos 3a klasse, 1 Oct. '34. Marinier 2e kl. H. J. Slot tot Marinier la klasse 1 Sept. '34. Pijper 3c klasse J. Beeke tot Pijper 2e kL 1 Sept. '34.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 7