Herman Nypels' WRKSLEY Stadsnieuws JAVA KAPOK Laat ze ravotten Twéé flacons J. J. H. KOOPMAN Gemeenteraad Jekkers en Overjasjes Wi Kledingmagazijnen Uit het politierapport. Predikbeurten DAMESKLEEDING Aquarium Zool. Station. Moedercursus van „Het Witte Kruis". Nederlandsch Fabrikantenhuis De Hengelleveï alleen deze week J. Dunselman Jr., Keizerstr. 24 fJsclub „Het Noorden". voorden prijs van een CLEARING. nrRDË BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 20 OCTOBER 1934. Qp. en ondergang van Zon cn tijd van hoog water oct z 21 15-56 jl 22 16-14 p 23 16-35 yr 24 17-63 p 25 17-40 y 26 18-29 z 27 19-30 Maan opond. .5.04 0.29 7.54 9.15 10.30 11.34 12.24 Wintertijd. Zon opoud 6.33 6.35 6.37 6.39 6.40 6.41 6.43 16.54 16.52 16.50 16.48 16.46 16.44 16.42 en Maan (T exel) Hoogwater sm. nam. 7.32 7.51 8.12 8.31 8.47 9.02 9.21 9.40 9.56 10.14 10.33 10.54 11.13 11.32 Licht op voor alle voertuigen. Zaterdag 20 Oct17.26 Zondag 21 17.24 Maandag 22 17.22 Te Amsterdam slaagde bij het laatst gehouden examen voor Luchtvaarttelegrafist (Bewijs van geschiktheid voor radiotelegrafist bij de Luchtvaart) de heer W. Engelsman, leerling v. d. Radiocursus der Zeevaartschool alhier. Wjj vestigen de aandacht op de advertentie over de lezing van Mej. Zr. E kering, voor komende in dit nummer. T. A. V. E. N. U. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de Tooneelvèreeniging T.A.V.E.N.U. om op Dinsdag 30 October a.s. voor hare leden het seizoen te openen met een reprise van het Tooneelspel „Tzingani". Wij komen hierop uitvoeriger in ons blad van 27 October terug. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van H. J. Root- lieb, Binnenhaven. Van Maandag 22 Oct. tot 29 Oct. wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door de firma SmeetsSnel, Kanaalweg. CURSUS AUTOTECHNIEK. Wij maken onze lezers er op attent, dat de lessen van bovengenoemden cursus, welke ge geven worden door den heer H. Verkerk, leeraar N. O., voor de tweede groep begin November zullen aanvangen. Voor aanmeldingen en verdere bijzonder heden zie men de advertentie in dit nummer. Ook volgende week 's avonds geopend. Wegens de groote belangstelling en naar aanleiding van vele verzoeken om verlenging van open zijn gedurende de avonduren blijft het Aquarium van het Zoölogisch Station ook de geheele volgende week, tot en met Zater dagavond 27 October, voor het publiek ge opend van 9 uur 's morgens tot 9,30 's avonds. Het aquarium is Zondags gesloten. De afgeloopen week werd het Aquarium door niet minder dan 700 personen bezocht. De kleine ruimte was 's avonds nauwelijks groot genoeg aan alle belangstellende kijkers, vra- ge-s en luisteraars een plaatsje te geven. Grootere gezelschappen doen daarom goed een eventueel bezoek uit te stellen tot een dag van een der volgende weken. Zij kunnen dan van te voren een avond bespreken, waar door de uitleg meer tot zijn recht komt dan wanneer het zoo vol is. In het artikel, dat verscheen in ons nummer van 13 October, werd verzuimd mee te deelen dat schoolklassen onder leiding van onder wijzend personeel half geld betalen. Hetzelfde geldt voor jeugdorganisaties onder aanvoering van hun leider (leidster). De groote waarde van een inrichting als deze voor het onderwijs in natuurkennis kan niet genoeg naar voren gebracht worden. Overigens zij verwezen naar de advertentie in dit nummer. Ter verduidelijking van de elders voorko mende advertentie diene 't volgende. Deze Cursus, uitgaande van de plaatselijke vereeniging „Het Witte Kruis", welke 12 les- sen omvat in de verzorging van de zuigeling, wordt gegeven niet alleen voor moeders, maar meer nog voor aanstaande moeders en verder voor vrouwen, die met de verzorging van zuigelingen te maken hebben. De lessen worden gegeven door de Docenten van de Prov. Vereen. „Het Witte Kruis" in het C. B. v. Zuigelingen in de Jonkerstr. 38 vanaf 13 Nov. tot en met 21 Dec., des Dinsdags en Vrijdagsavonds van 7149 '4 uur. De kosten bedragen f 1.voor den gehee- len cursus. Aanmelden kan geschieden bij den magazijnmeester van „Het Witte Kruis", Dreewaterstraat 64 tot 's avonds 8 uur en op C. B. v. Zuigelingen, Jonkerstr. 38, 's Maan dags van 9%—10% uur en Donderdags van 1213% uur. UITVOERING VAN DE OPERETTE „JONG HEIDELBERG" DOOR „HARMONIE". Dtrecteur Jac. Bos. Donderdag 25 October1 a.s. geeft de Zang-, Reciteer- en Orkestvereeniging „Harmonie" 'h „Casino" een uitvoering van de Operette „Jong Heidelberg". De hoofdrollen worden vervuld door de be ende krachten van „Harmonie", de dames W; Paans en W. Rietveld en de heeren J. ulems, L. Visser, J. Gras en P. Nieuwpoort a- Verder een groot koor van landmeisjes, ames, studenten en soldaten. Alles met geleiding van het volledige eigen orkest, rtp gie den heer Jb. Bruyn; Dansen ingestu deerd door den heer J. B. Polak. Het geheel °nder leiding van Jac. Bos. muziek van „Jong Heidelberg" is van bekenden Weenschen componist MiHöcker.. bf,v cilg dua te zeggen, dat u Donderdag a.s. slepende walsmelodieën te hooren ma 'jgen, afgewisseld door lichte pittige ^arschtempo's. e 'nhoud van deze operette is een en al Cl„!1'i>r He vroolijke, jolige studentenpret en wikLlard°or ontstane dol vermakelijke ver- te ehngen zullen ongetwijfeld de vele dona- avo-fi etl begunstigers van „Harmonie" een be van entspanning geven, welke tot het voor 1 ehoort' dat tot nu toe door „Harmonie" Zü v°eflicht werd gebracht, heer vv zictl thans nog aanmelden bij den tour 1 Buter, van Galenstraat 35 als dona- ^ge„kUnQen voor dezen avond nog toegang eider. 'eze voor bijzonderheden de advertentie rs in dit blad Prachtige propaganda voor het Nederlandsch fabrikaat. Het is zeer goed gezien te trachten het Nederlandsch fabrikaat zooveel mogelijk in gang te doen vinden in ons land zelf, 'nu het buitenland allerlei hooge muren opgetrokken heeft en zal optrekken als verweer tegen ons product, als bescherming van het eigen. Het spreekt vanzelf, dat Nederland het zelfde moet toepassen, want hoe overtuigd vrijhandelaar ook, zoolang de groote landen hun grenzen gesloten houden voor de Neder- landsche waar, zoolang past het ons het bui- tenlandsche fabrikaat te negeeren. Trouwens er is in ons landje zooveel narigheid en ellen de, die hun oorzaak vinden in het eene woordje Crisis, dat hoog noodig omgezien moest worden naar een middel om den toe stand binnenslands wat op te knappen. Wat is voor de hand liggender dan de eigen indus trie en eigen handel te bevoordeelen en in gang te doen vinden bij alle Nederlandsche menschen, die, voor zoover zij niet werkloos zijn belasting betalen, die weer uitbetaald moet worden aan de andere categorie, die werkloos is. Het Nederlandsche Fabrikaten- huis nu is een instelling, ontstaan dank zij de crisis, die het noodig maakte naar middelen te zoeken om den economischen toestand in eigen land beter te maken. Het Fabrikaten- huis, de naam zegt het reeds, stelt zich ten doel het Nederlandsche artikel, lees merk artikel, te propageeren onder de Nederland sche huisvaders en moeders. Het trekt met een serie aardige bedrijfsfilms door het land, houdt causerieën en draait die echt Nederland sche filmpjes-af. Gratis heeft een ieder toe frang, zoodat niet tevergeefs een groote toe loop verwacht wordt. Donderdag j.1. was Den Helder aan de beurt; het Nederlandsche Fabrikatenhuis reci pieerde n.1. in „Musis Sacrum" 's middags om half drie en 's avonds om 8 uur. Het is een uitgesproken succes geworden, dat zal nie mand van de aanwezigen kunnen betwisten. Beide malen was de zaal geheel gevuld en werd er, dank zij een echt-Hollandsche harte lijke ontvangst, een gemoedelijke sfeer ver kregen, een sfeer, waarin men gemakkelijk ontvankelijk is voor de mededeelingen en in teressante bezienswaardigheden. Dat heeft de instelling goed aangevoeld! Men zat op z'n gemak, was eenvoudig op visite, waarbij al leen de gastheer echter het woord voerde. Maar dat was allerminst een bezwaar, want Nono ja, geachte lezers(essen), het was de bekende schrijver bewees ook zijn vaar digheid met het gesproken woord, waarmee hij de velen kostelijk wist te amuseeren, maar daarbij niet vergat te propageeren voor het ééne groote doel, waarvoor men bijeen was: Gebruikt het Nederlandsch Fabrikaat! Nono knoopte de eindjes aan elkaar, terwijl de film pjes eigenlijk zeiden, wat er te zeggen viel. Wij noemen b.v. de filmpjes van de Robin- son-schoenenfabrieken (Nijmegen), fa. Wed. van Nelle (Rotterdam), Bussink (Deventer), Tieleman en Dros (Leiden), Kings Peper munt, Erven Lucas Bols, die evenzoovele serieuze aanbevelingen waren van deze bij uitstek Nederlandsche instellingen. De een had het gezocht in een bedrijfsrolprent, de andere in een geestig tendenzfilmpje en we weten niet welke nu wel het beste insloegen. Eenerzijds is men natuurlijk geïnteresseerd vanwege de prachtige machines en. de groote quantjteiten, maar aan de. andere zijde staat als nadeel, dat de stof nogal droog is en dus minder de aandacht trekt. Kan men de men schen laten lachen, dan zijn zij voor 100 geattendeerd en zien zij met grootere belang stelling wat het volgende beeld wel zal bren gen. Het nadeel van deze soort reclame is weer, dat meer op de grappigheid (Felix de Kater!) gelet wordt, dan op de strekking. Maar we hebben de vaste overtuiging, dat deze middag en avond hun effect wel degelijk gesorteerd hebben, de aanwezigen werden te grondig op het doel der bijeenkomst ge wezen. In de pauze werd er gratis chocolade aan geboden door de fa. Siegers te Amsterdam, eveneens een doeltreffende reclame-methode. Om bij half elf was het einde van dezen uit stekenden Nederlandschen avond daar. Over hengelaars bestaan tallooze moppen, niet waar? Er schiet ons bijvoorbeeld deze te binnen van den enthousiast, die aan een vriend zijn succes wilde vertellen: „Zoo'n geweldigen baars heb ik nog nooit gevangen, zwaar! En groot! Ik zou het je wel aan willen toonen, maar m'n armen zijn te kort." En toen wij dus Donderdagavond in een echte hengelaarsmilieu waren aangeland, za- tën wij vol verwachting naar gestrekte ar men te kijken, 't Viel een beetje tegen. Wel zagen wij dergelijke bewegingen, maar dat bleef dan tusschen duim en wijsvinger. Blijk baar worden hier dus geen geweldig groote slachtoffers aan de wateren ontrukt. Nu moet U niet denken, dat een hengelaar alleen maar van die fantastische tafereelen in z'n brein kan ontwikkelen en deze met veel gebaren en beweeg aan een ander wil vertellen. Neen, er zijn werkelijk dingen, die wel aangenomen moeten worden, die geloofd moeten worden, omdat er nu een maal niet aan te twijfelen valt. En Donder dagavond is dat in hooge mate het geval ge weest De heer H. J. de Vries, hoofdbestuurslid van den Algemeenen Hengelaarsbond kreeg direct na de opening door deiV Voorzitter van de Heldersche Hengelsportvereeniging het woord over hte doel en streven van den Hen gelaarsbond. Aan het begin weet je nooit wat er alle maal komt, maar een uur na de opening hadden we vier kantjes belangrijke aantee- keningen 't Is natuurlijk niet mogelijk om U dat allemaal hier weer te geven en we zullen ons moeten bepalen tot het geven van de hoofdzaken, hetgeen vrij gemakkelijk gaat, daar de rede een chronologischen grondslag De Hengelsport bezit een van de oudste rechten, welke reeds afkomstig zijn uit den tijd van Prins Maurits. Vroeger mocht men overal vrij visschen en men was nergens afhankelijk van. Vanavond, aldus de heer per pond 55 OEN HELDER HEDEN ONTVANGEN: AZALEA'e CYCLAMEN eri BEGONIA 's. GROOTE KEUZE IN: TIN, ITALIAANSCH AARDE WERK, en GLASWERK, „Leerdam". BLOEMENMAGAZIJN „DE LELIE", O. J. BANSEMA, Koninpstraat 93, Den Helder. de Vries, willen wij:echter bèginnen met den tijd van ongeveer 50 jaren terug, toen het hengelen, zooals velen van ons zich zullep herinneren een groote bekoring vóór meer deren begon te krijgen, vooral als er eenige' ppbrengst aan verbonden was. De visch- vrijheid begon echter, toen. men beter tuig. ging gebruiken en toen men zich ook op ,de beroepsvisscherij ging toeleggen geleidelijk te krimpen, en veranderde eindelijk hierin, dat men de visschers, de hengelaars liever niet zag dan wel. De vischstand had te veel te lijden, beweerde men. De „brood"-vis- schers vereenigden zich in 1905 in een orga nisatie om die aanvallen tegen te gaan, ter wijl de hengelaars even later volgden. Aan vankelijk stonden de beroepsvisschers schou derophalend tegenover die liefhebbertjes-hen- gelhanteerders, doch al spoedig zag meu er zware concurrentie in en daardoor ontbrand de de strijd. De hengelaars op hun beurt voelden zich nu nog meer in hun oude rech ten aangetast en zoo komt het, dat de visch in de laatste dertig jaren een veel omstreden waterbewoner geworden is. De heer de Vries deelt den eenen na den anderen strijd mede en bijna steeds blijkt, dat de Hengelaarsbond weer een stukje terrein, in casu van hun water of hun rechten, als verlies moeten boeken. Herhaaldelijk heeft de Hengelbond-geschiedenis zwarte bladzij den en blijft de strijd nog steeds onvermin derd, eerder vermeerderd, voortduren. Het vuur was en is nog niet van de lucht. Nog meer strijd wacht ons, zegt de heer de Vries. Heldersche hengelaars helpt ons om de mooiste sport, die er bestaat te verdedi gen. Het verwijt van ondermijning van den vischstand wordt binnenkort zonder kracht, omdat de kunstmatige vischteelt daarin tege moet komt. (b.v. zullen spoedig jaarlijks plm. 50 millioen snoeken uitgezet worden!), De Hengelsport is de kalmeerendste sport, geen blauwe oogen en gebroken beenen. Trek er na een week van werken in het jachtende leven op uit en vind rust bij den hengel. Helpt ons den schoonen strijd tot 't behoud van de hengelsport te strijden. Steunt het doel; de verbetering van den vischstand. De gelegenheid tot vragen werd tot het huishoudelijk deel, dat wij niet bijwoonden, uitgesteld. U ziet hier nog maar een heèl klein stukje van alles, wat zich rond den hengpl afspeelt. Hengelen is niet alleen een kwes tie van een haakje met aas! e GELDLEEN IN G GESLOTEN TÉR CONVERTEERING VAN OUDE GELDLEEN! N GEN. Wegens uitstedigheid van dén Burgeuieestef treedt de heer W. de Boer. Weth., als voor zitter op. Alle lefien zijn tegenwoordig. Nadat de raad ongeveer drie kwartier in be sloten vergadering had beraadslaagd, wordt te kwart voor acht overgegaan tot behandeling in openbare vergadering van het eenige agenda punt, het voorstel tot het aangaan van geldlee- ningen. Overeenkomstig de voordracht van Burge meester en Wethouders wordt hierin zondej discussie of hoofdelijke stemming besloten tof het aangaan van een geldleening, groot nomi naal 879.000..tegen een rente van 4 pqt. 's jaars met Julius Oppenheim's Bank N.V. te Gronnigen, zulks ter conveteering van: a. een geldleening in 1917 aangegaan tegen een rente van 4% pet. met de Rijkspostspaar bank; oorspronkelijk groot 500.000. b. een geldleening in 1926 aangegaan tegen een rente van 4% pet. met de Incassobank N.V. te Amsterdam: oorspronkelijk groot 757.000.—. Bjj de vervolgens gehouden rondvraag infor meert de heer Boogaard of men moet dulden, dat de draden van de radio-distributie aan de gevels der huizen worden aangebracht. Hij stelt de vraag omdat personeel van het distributie bedrijf tegen een bewoonster van de Sluisdijk straat, die niet dadelijk toestemming daartoe wilde geven, onhebbelijk is opgetreden en ge dreigd heeft om bij weigering een paal voor de woning te plaatsen om daaraan de draden te bevestigen. De vrouw is bovendien nog uitge scholden voor communist. De heer Van der Vaart antwoordt, dat de gemeente hiermee niets te maken heeft. Als de draden niet op andere wijze kunnen worden aangebracht, dan kan de gemeente uiteraard toestemming geven om een paal daarvoor in de straat te plaatsen, maar dat mag niet als drei gement gebruikt worden. Als de heer Behoeffelenberger de opmerking maakt, dat de draden best overal aan de ach terzijde der woningen aangebracht kunnen worden, herhaalt de heer Van der Vaart; dat de gemeente met het aanleggen der draden niets te maken heeft. Hierna volgt sluiting der vergadering. HET BEZOËK VAN DE ROODE VALKEN EN DE DEMONSTRATIE VAN De S.D.A.P. Door het raadslid, Dr. P. Feenstra Kuiper (Gem. belang) zijn de volgende vragen aan Burgemeester en Wethouders gericht: Ondergeteekende, Dr. P. Feenstra Kuiper, lid van de Raad der gemeente den Heider, verzoekt U beleefd antwoord op onderstaande vragen: 1. Is het Burgemeester en Wethouders be kend, dat Zondagochtend 14 Oct. 1.1. een troep z.g.n. „roode valken" luidkeels zingend door deze gemeente heeft gewandeld? 2. Achten Burgmeester en Wethouders dit niet in stryd met de Zondagsrust en boven dien, gezien den aard der gezongen liederen, ergerlijk voor andersdenkenden? 3. Zijn Burgemeester en Wethouders bereid, ter voorkoming van een herhaling van het gebeurde, maatregelen te treffen en welke zullen deze maatregelen zijn? 4. Is het Burgemeester en Wethouders be kend, dat Woensdagavond 17 Oct. 1.1. een socialistische demonstratie door de stad is getrokken, voorafgegaan door een muziek corps, dat onder meer de „Internationale" speelde 5" Achten Burgemeester en Wethouders der- gelyke demonstraties, vooral in onze marine plaats en gezien wat nog kort geleden bij de marine is voorgevallen, niet ongewenscht 6 Zoo ja, willen Burgemeester en Wet houders dan bevorderen, dat de openbare uit voering van de „Internationale" en openbare demonstraties der s.d.a.p. in onze stad achter wege blijven Het lid van de Geffieenteraad, (W.g.) P. FEENSTRA KUIPER. In ons blad van Zaterdag 13 October jL berichtten wij' reeds, dat de IJsclub „Het Noorden", nu de overeenkomst met het Sport park gesloten is, de beschikking heeft over een afgegraven terrein aan de Langevliet met ëeh oppervlakte van niet minder dan 27.680 m», j Mocht Koning Vorst zich doen gelden, dan zijn ter beschikking van de IJsclubleden de volgende banen: 1. voor gewone rijders, ter lengte van 1 km ep ter breedte van 10 m 2. voor hardrijders, twee banen, elk lang 400 m en breed 5 m 3. voor schoonrijders (Holl. baanrijden) een baan; ter lengte van 155 m en ter breedte van 56 m.; Eindelijk is dan een zoo lang en zoo vurig gekoesterde wenseh van het Bestuur ia ver vulling gegaan. Sedert 1922 hebben zij, met opoffering van persoonlijke belangen, naar hun beste kennen en kunnën, getracht behoorlijk berijdbare banen aan hun leden aan te' bieden. Dat ;zij daarin niet altijd geslaagd zijn, mag men hun niet verwijten; de omstandigheden waren dikwijls tegen hen en het brakke water van de Fortgrachten was een niet te onder schatten handicap. AI het leed, al het nutte loos zwoegen en sjouwen is, als bij tooverslag, vergeten nu daar straks, na slechts enkele nachten vorst, schitterende banen klaar liggen. Banen, die niet alleen mooi zullen zijn, maar ook vertrouwd, zoodat ouders hun kinderen zonder angst daarheen kunnen laten gaan. Elders in ons blad is een advertentie opge nomen, waarin het IJsclubbestuur U erop wijst, dat het in Uw voordeel is wan neer U zich voor 1 December a.s. als lid opgeeft. Dit voordeel is niet alleen van finan- ciëelen aard, het ligt nl. in de bedoeling om de banen de eerste dagen uitsluitend voor leden van de IJsclub open te stellen. Dë echte liefhebbers van de zoo bij uitstek Hollandsche sport toonen door zich als lid te laten in schrijven hun liefde voor die sport en waar deering voor ai hetgeen wat, ook in hun be lang, is gedaan. Daar men voornemens is de Diploma's per 1 November e.k. den leden aan te bieden, zouden wij willen besluiten met U toe te roepenDoe het nu. HOTEL „DE TOELAST". Gezelliger. De heer C. B. Pluijlaar heeft „De Toelast" eens flink onderhanden genomen om een betere sfeer te verkrijgen. In een café-restaurant is de voornaamste eisch voor zoo'n gezellige sfeer een warm, aardig interieur met veel lampjes. En daarin heeft de heer Pluylaar nu juist verbetering gebracht, zoodat het geheel een zeer gunstigen indruk geeft en zeker vele liefhebbers van een gezellig zitje trekken zal. Om het bezoek na deze verbetering nog iets aan te moedigen heeft de heer Pluijlaar een groot Biljart-concours op de Vlotbrug uitge schreven, waarvoor talrijke mooie prijzen be schikbaar zijn gesteld. O.a. een fiets, groote schemerlamp, sigaren, wijn, lederen porte feuille, pijpen en andere rookartikelen, kortom een collectie begeerenswaardige en nuttige voorwerpen. Zondagmorgen tusschen 11 en 1 uur zal voor het hoogste aantal in die uren bereikte punten nog extra een haas of konijn uitgeloot worden. Nc)g zijn wij niet aan het einde van het programma, want a.s. Maandagavond zal de biljajrtmeester M! F. Sóliën de biijartliefheb- bersi van zijn vaardigheid doen watertanden en velen zullen deze gelegenheid dkn ook niet voorbij lateh gaan óm dit mooie spel nader te leeren knenen. Advertenties in dit nummer kunnen U nog nader inlichten. CASINO-NIEUWS. Johny Bunn and his 8 Hot Rhyihm Landers. Als eerste groote Band in dit seizoen brengt Casino Zondag het Jazz-orkest onder leiding van de fenomenale trompettist John- ny Dunn. De bezetting van deze Band is weer prima, wat blijkt uit het langdurig optreden in „Pschorr" te Rotterdam en „Tabaris" in Den Haag. „Vorstelijke Emigranten" in Casino. Hedenmiddag 2 uur begint de plaatsbe spreking voor deabonné's van de abonne mentsvoorstellingen in Casino. De Directie van Casino deelt ons mede, dat de voorstelling Dinsdag a.s. precies te half- negen begint en verzoekt een ieder tijdig aanwezig te willen zijn. EÉN AANMERKELIJKE VERBETERING IN „MUSIS SACRUM". Lang heeft de directie van Musis, het be kende feestgebouw in dé Koningstraat, ge tobd met haar tooneel en de kleedgelegenheid daarachter. Hoe bezwaarlijk was de geringe accomodatie voor uitvoerende vereenigingen en artisten van buiten! Thans is er een af doend einde gemaakt aan den ouden toestand, afdoend ja, want de verbetering is wel van ingrijpenden aard. De heeren gebroeders Polak hebben allang het oog gehad op het huisje, dat achter hun gebouw stond. Het wachten was pp het geschikte moment om hpt' over te nemen, om het dan te annexeeren bij het bestaande gebouw. Dat moment kwam het is nog niet lang geleden een per manente verbinding werd gebouwd en de mogelijkheden achter en op de Bühne waren toegenomen. Vooral de kleedgelegenheid is er op vooruit gegaan, twee geheel van elkaar gescheiden kamers, gezellig behangen en met wat meubilair aangekleed, zijn evenzoovele kleedgelegenheden geworden voor dames en heeren. Een ruime gang loopt langs de ka mers, toiletten staan er rechts van. Op het tooneel, dat dank zij het gebruik van Wagner- gordijnen ook wat breeder wordt is ook wat meer ruimte gekomen. Uw kinderen Metonze komen ze er zonder kleerscheuren af, de stof en de voering is on verslijtbaar, Vlugge modellen en... zeer voordelige prijzen Uw apotheker of drogist heeft gedurende een beperkten tijd een voorraad z.g. Reuze Pakken Kruschen Salts, welke behalven den gewonen 1.60 fiacon nog een gratis proef flacon bevatten. Ge kunt dus nu een gratis proef met Kruschen Salts nemen en ontvangt bovendien meer Kruschen Salts voor het zelfde geld. In het buitenland is door opkoopers met Kruschen Salts geknoeid. Men koope daarom in geen geval Kruschen Salts in buitenland- sche verpakking, doch uitsluitend in onge schonden Hollandsche verpakking met den naam N.V. Rowntree Handels Maatschappij op verpakking en etiket van den flacon ge drukt. Alleen bij dit echte Kruschen Salts zult U baat vinden, in geval van rheumatiek, hoofd pijn, ischias, zwaarlijvigheid en tallooze an dere kwalen. (Adv.) Nu de oude kleedkamertjes verdwenen zijn, is een geschikte requisieten-bergplaats ver kregen (er komen wat nieuwe coulissen), en ook behoeft men zich niet meer zoo fantas tisch in te spannen om op het tooneel te komen. Twee uitgangen achter het tooneel verhoogen de veiligheid in het gebouw .terwijl men ook niet meer door de zaal behoeft als men wat halen moet e.d. Genoemde uitgan gen komen uit in de Hoogstraat. Zoo ziet men: een royale verbetering, die haar belooning wel zal vinden in een veel- vuldiger gebruik van deze intieme feest- inrichting. Het clearing-systeem dat Duitschland voor zijn betalingssysteem heeft ingevoerd en dat zooveel bedrijven hier te lande en ook in het buitenland beïnvloedt, laat ook niet na op de visscherij zijn nadeelige uitwerking te toonen. Alsof contingenteering, deviezen-stelsel, enz., enz., niet genoeg ware om veel handel nagenoeg lam te slaan, komt er nu nog bij de clearing, die alle stabiliteit, welke er voor een gering percentage nog was, haast doet verdwijnen. Er wordt vooral gewezen op den haring- handel en niet alleen, zooals gezegd hier te lande, maar ook Engeland klaagt daarover sterk, met het gevolg, dat de haringvloot in Lowenstoft en andere plaatsen stli lag. Een gedeelte der wéék zal men nu nog laten vis schen, voor zoo lang ook dat nog zal wor den volgehouden. De binnenlandsche markt is schijnbaar, net als hier, gauw bezet en men is op 'de export aangewezen. En het een grijpt nu eenmaal in het an dere. Veel haring op de binnenlandsche markt, geringer afzet van versche visch, enz., enz. Eigenlijk hebben we er niet op te wijzen hoe de geheele vloot, die in het winterseizoen haast is aangewezen op sardien-, garnalen- en botvisscherij gehandicapt wordt door al de belemmerende invoerbepalingen der on derscheiden landen. Met z.g. „flauwe garnalen" is aan de bin nenlandsche vraag gauw voldaan en dan treedt de verlammende toestand weer in. Hoe dat alles te verantwoorden, peinst ieder een haast. Propaganda voor meer vischverbruik heb ben ook wij vele malen bepleit. In Amersfoort is een vischtentoonstelling gehouden met dat doel. Allicht zal het van eenigen invloed zijn. Toch zal waarschijnlijk thans de prijsstel ling van visch den doorslag moeten geven. Haast iedereen wordt ingeschakeld zijn uit gaven te beperken en tenslotte zal lagere prijs, uitbreiding van vischconsumptie gaan verhoogen. Hoe dat te bereiken zal zijn, is niet zoo gemakkelijk op te lossen: De schakel van producent tot consument is soms zoo heel lang. En maak die schakel eens korter of kan hij werkelijk wei korter? Vragen rijzen er thans bij bergen tegelijk en afdoende antwoorden kunnen niet wor den verkregen. BIOSCOOP-NIEUWS. Een byzondere film op komst. De heer van Twisk deed ons een keurig uit gevoerd prospectus toekomen van de eerste komische Nederlandsche film: „Mallegevallen", vervaardigd naar het gelijknamige boek van Hans Martin. De foto's geven een uitstekend beeld van deze rolprent, die ook in Den Helder wel terdege belangstelling zal trekken. 2 No vember a.s. zal de vertooning van dit Neder landsch product in de Witte aanvangen. Als attractie wordt momenteel in de beide bioscopen ter plaatse aan de dames bezoekers een keurige plaquette chocolade aangeboden, op den omslag waarvan de portretten afgebeeld zijn van de voornaamste artisten, die in de film optreden. Deze attentie is van Loet C. Barnsteyn, welke de film deed vervaardigen. De chocolade is van Rademaker, een aanbe veling op zichzelf, doch als U daar niet genoeg aan heeft, gelooft U ons dan maarzij is heerlijk Dierenmishandeling. Door een bewoner van de Hoogstraat werd aangifte gedaan, dat hij had gezien dat een voerman zijne paarden mishandelde. Een onderzoek wordt ingesteld. Vernieling. Kennis gegeven door den surveillant van de Gasfabriek, dat een op den hoek Bonse- laar'swég—Wachtstraat staande lantaarn, ver moedelijk door de straatjeugd is vernield. Een onderzoek wordt ingesteld. Zondag 21 October Alle-dag-kerk. Van Dinsdag t/m. Vrijdag in de Doops gezinde kerk, 's av. van 78 uur. Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Wesistraat) 's Morgens 10.30 u., Ds. F. W. J. v. d. Poel. 's Avonds 6.30 uur, Ds. H. A. Enklaar Onderwerp: „Kracht in zwakheid". Ned. Herv. Gem. (Westerkerk, Westplein) Geen dienst. Geref. Kerk (Julianaparlc). 's Morgens 10 uur, Ds. Joh. Meynen 's Middags 5.30 uur, Ds. F. Tollenaar Kerkdienst (Chr .Mil. Tehuis, Kanaalweg) 's Morgens 10 uur, Ds. F., Tollenaar 's Middags 5.30 u., Ds. Joh. Meijnen Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u. Ds. N. v.d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's' Morgens 10 uur 's middags 5 uur de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr. 's Morgens 10.30 uur, Ds. P. Neideck, van Amsterdam. Doopsgez. Gem. Geen dienst. Evangelisatie Palmstraat 's Morgens 10 uur, Ds. M. v. Wichen van Huisduinen. 's Avonds zes uur, Ds. C. M. Veenhuyzen van Amsterdam. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78) 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Past. Th. Moleman. Evangeliesatiegebouw, Vijzelstraat Straatevangelisatie 4 uur, Tuindorp Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillènde sprekers. I Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenlcomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat, 's Morgens 10.30 uur, dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.3'0 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst. NAAR MAAT WESTSTRAAT I PRIMA STOFFEN - APARTE MODELLEN Jongen van een vrachtauto gevallen, Woensdagmiddag werd aan een surveillee- rend agent medegedeeld, dat in het hotel „Bellevue" een jongen was binnengebracht, die van een vrachtauto was gevallen. De 11- jarige knaap werd op advies van een genees heer, die hem onderzocht, met diens auto ter verpleging naar het R.K. Ziekenhuis over gebracht, omdat hij een schedelfractuur had bekomen. Bij onderzoek bleek, dat de knaap met een anderen jongen op den vrachtauto aan het stoeien was geweest en beiden, toen de auto een bocht nam, er af waren gevallen, met bovenstaand gevolg. De ander jongen be kwam geen letsel. Verboden. Tegen een vijftal personen is proces-ver baai opgemaakt wegens het leunen tegen ge bouwen. Kippendief, Door een tweetal manschappen van de Militaire Politie is gisterennacht een man aangehouden, die door hen op heeterdaad be trapt werd bij het stelen van kippen, waar van hij er reeds 25 had „ingepakt". De dader is aan het Hoofdbureau van Politie in bewaring gesteld. AUTO IN BRAND. Vermoedelijk door kortsluiting is gisteren avond half acht, een zoo goed als nieuwe vrachtauto van den heer Beek, die gestald was in een schuur aan de Artilleriestraat, in brand geraakt, Op den zolder van deze schuur lag een flinke voorraad hooi, zoodat groot ge vaar voor uitbreiding bestond. Met man en macht heeft men de auto naar buiten gereden en vele bereidwillige handen droegen emmers water aan, om den strijd tegen het vuur aan te binden, die spoedig overwonnen was. WRIGLEY'S KAUWGOM IN DE MONO IS LEKKER EN GEZOND!

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 13