Piloten moeten gezond zijn Marseille - F de achtergrond van een werelddrama 3hwm wut 'WimfM dat te ihkt die PAG. 2 ETTERT» Bezwaren bij hoogtevluchten. Gesloten cabines zijn niet alles door DR. A. F. DE WILDE. Het vliegtuig speelt in de moderne ver- keerswereld en in de sport een steeds grooter wordende rol, doch nooit zal het besturen van een vliegtuig iets worden, dat voor elk mensch is weggelegd. Elke piloot draagt de verantwoordelijkheid voor het leven der inzittenden en dat kan hij niet doen, wanneer hij niet naast zijn be kwaamheid in vliegen ook nog een lichaam bezit, dat aan de hoog3te eischen kan vol doen. Vooral geldt dit van hart, longen, oogen en zenuwen. Het lichaam moet ook behoorlijk getraind zijn. Natuurlijk zijn er ook zekere karaktereigenschappen noodig; iemand met een perfect lichaam, die zich niet onderscheidt door kalmte, snel beslui ten, koelbloedigheid, plichtsbesef en offer vaardigheid, kan zelfs nog eerder een vliegongeluk veroorzaken dan een ander, die Wel de gewenschte eigenschappen be zit, maar te kampen heeft met een on volkomenheid van zijn lichaam. Hierop behoeft niet nader te worden in gegaan. Wij vragen ons in dit artikel al leen af, welke eischen er aan het lichaam van den piloot worden gesteld. En dan blijkt het, dat iemand met een goede ge zondheid nog wel ongeschikt kan zijn voor de bijzondere omstandigheden, waar onder een piloot komt te verkeeren. Zoo gaat het vliegen op groote hoogten onver mijdelijk gepaard met storingen in het mensehelijk organisme en het komt er op aan, of men juist tegen die storingen bij zonder goed bestand is. De voornaamste oorzaken - ervan zijn de geringe luchtdruk, dé koude, het gebrek aan zuurstof en ook snelle veranderingen in luchtdruk. Vaak zullen ongunstige weeromstandigheden den Vlieger dwingen om met groote snelheid zijn vlieghoogte te veranderen. Nu kan men de vliegeabines wel zoo bouwen, dat daarbinnen temperatuur en luchtdruk zoo veel mogelijk onafhankelijk blijven van de atmosferische toestanden daarbuiten, doch ook dan wordt er nog veel geëischt van het lichaam en van de wilskracht. En zijn ook sommige storingen van voorbij- gaanden aard aan trommelvlies en hart, die zich altijd bij snelle hoogteveranderin gen voordoen en slechts door geleidelijke eh systematische oefening geheel verme den kunnen worden. Ook de andere sto ringen, die een gevolg zijn van ijle lucht, versnelling en middelpuntvliedende kracht, kunnen door dezelfde persoon beter wor den overwonnen, wanneer hij er in zijn vrijen tijd steeds op bedacht is, zijn ge zondheid Zooveel mogelijk in stand te-hou den, „tl kunt die betrekking als kassier krij gen. Het salaris is 100.— per maand," „Daar kan ik niet ver mee komen." „Dat is ook juist mijn bedoeling!" Het vermiste „Heilige Zwaard" van de laatste Russische heerschers is onlangs in het winterpaleis te Leningrad terug gevon den. Het is met 30 groote diamanten be zet, waarvan elk het aandenken aan een overwinning voorstelt. Na de revolutie was het verdwenen en is eerst nu weer terug gevonden. „Dus je vrouw is hersteld- van haar ze nuwaandoening „Ja. De dokter zeide haar, dat het een teeken van ouderdom was." De „Cannebière", Marseille's boulevard door ANDRE VQLONTES. Diep-blauw schittert de golf van Lion in de koesterende stralen van de ochtendzon. Alle passagiers zijn reeds aan dek, nu de bootMarseille begintte naderen, Alle oogen zijn: gericht op de bruin-roode kus ten van Frankrijk, die tegen den einder zich afteekenen. Het eerst duikt de kerk toren van „Notre Dame de la Garde" op, die aanduidt waar Marseille precies gele gen is. Snel stoomt het schip nu naar dc grootste Fransche haven aan de Middel- landsche Zee toe. De boot vaart voorbij de kleine rots-eilandjes, waarvan iedereen het „Chateau d'If" kent, beroemd geworden door Dumas' werk. De Graaf van Monte Christo. De oude haven van Marseille we melt van visschersvaartuigen, stoombpo- ten, sleepbooten. Langzaam opstoomend, bereikt ons schip de meerplaats. Pas aan boord gekomen, ternauwernood na het verlaten van de kade, staat men opeens midden in het bonte havenbedrijf van Marseille. Een lucht van half-bedor- ven visch, een geur van rauw vleesch, alle mogelijke geuren stormen onze reuk organen tegemoet. De oesterv srkoopers prijzen luid schreeuwend hun zilte waar aan, Visschers en gidsen versperren ons den weg. In een oogwenk zijn onze schoe nen smerig geworden van het straatvuil, dat overal dikop het slecht onderhouden plaveisel ligt. Wij staan midden in het „Vilain Quartier", dat over de geheele we reld in slechten roep en reuk staat. Overal ziet de boel er even verwaar loosd uit. Al het rapaille van alle rondom de Middellandsehe Zee gelegen landen hokt hier bijeen Volken en rassen ver mengen zich hier: Alle menschelijke on deugden vieren hier hoogtij. Misdadigers verschuilen zich hier gaarne. Negers, Chi- neezen, kleurlingen, blanken, alles tolt langs elkaar heen. Duidelijk kan men bemerken, dat de po litie niet de begeerte koestert hier orde in den chaos rondom ons te scheppen. Een paar gendarmen kijken met verveelde blik ken geeuwend rondom zich, zij hebben hun handen diep in de broekzakken gestoken, de Kepi's staan scheef op hun hoofden. Het is hier aan de oude 'haven van Mar seille geweest, dat het schip van Koning Alexander van Servië heeft aangelegd. Een politie-cordon zorgde er voor, dat de ellen dige gestalte van de havenwijk van Mar- seiïei niet den vorstelijken blik konden be- ieedigen. Tal van emigranten uit den Bal kan heeft meh gearresteerd en tijdelijk achter slot en grendel gesloten. Maar één individu bleef vrij rondloopen. Men heeft demonstraties tegen den Servischen Ko ning weten te voorkomen. Zoo snel moge lijk heeft men den Koning „weggewerkt" uit de ellende der havenwijken naar de hoofdstraat van Marseille, de beroemde „Cannebière". Het is deze straat, die den Marseillaar het woord in den mond heeft gelegd, dat nu historisch is geworden: „Si Paris avait une Cannebière, c'était presque Mar seille!" („Als Parijs maar een Cannebière be zat, dan zou het bijna Marseille wezen!") De Cannebière is de van licht fonkelen de hoofdstraat van Marseille. Groote café's, théaters, bioscopen, hotels, waren huizen wisselen elkaar hier af. Een stukje van een Parijsehe boulevard Is de Canne bière, in schrille tegenstelling met de ellen de der havenwijken. Officieren in keurige uniformen flanee- ren op en neer. matrozen met de roode „pompons" op de mutsen, slenteren er bij tientallen. Marokkanen, soldaten van het Vreemdelingen-legioen, geverfde en gepoe derde vrouwen voltooien het groote-stads- beeld. Zorgeloosheid overheerscht. Echte en onechte levensvreugde de laatste vooral! sprankelen. Daar knalden op Dinsdag 9 October 1934 de schoten, die de wereld in opschudding hebben gebracht. Oeaaaaaah, hè hè wat zit ik hier lek ker te gapen. De kachel is nouw lekker aan en m'n vader en moeder zitten nouw in hun stoelen te slapen maar m'n vader snurkt het hardste en poes zit nouw met radiejoo vertelt dat Sarie Marijs daar aan die groote rivier en die doringboom in Transvaal woont en alles is nouw zoo fijn, zoo stil Oeaaaaaah, effetjes gapenhè hè das lekker geweest en ik hep fijn m'n band voor m'n mond gehouwen, dus da's netjes hè. Ik wil nouw maar zeggen, dat de winter ook nog niet zoo vervelend is, as je zoo bij de kachel zit en de lamp is aan en je dan straks een lekker koppie thee krijg. Nou, dan zit ik veel liever bin nen en dat deejen die menschen Zondag avond ook alemaal die niet naar Kassienoo gingen waar ze dat van die suikerjuffrouw speelden. Hoe ze daar nouw weer aankomen aan die suikerjuffrouw. Nou ik heb wel een suikeroompie maar die zit ver weg en die heb ik maar een paar maal gezien maar hij is veel te dik om van suiker te zijn of hij moet de suikerziekte hebben en as je daarom suikerjüffrouw of suikeroompie heet, ncuw dan zalle ze de suikerziekte ook wel hebben waarmee ik nouw maar weer zeggen Wil dat het heelemaal niet netjes is om de menschen uit te schelden as ze ziek zijn, want as je de mazelen hep dan zeg je toch ook niet je bent een ma- zeienjuffrouw. 't Is ook zoo'n gekke we reld hè. Maar nouw trek ik me der niks van aan, 'k Zit nouw lekker'bij de kachel en ik zit hier fijn te zoesen. Oeaaaaaah, effe gapen...... Je kent toch een gekke gedachten krij gen as je zoo stil voor je eigen zit te den ken hè. Wat zou de meester nouw doen, en dat niggie van me, en die en die, zou die meneer van de krant die as die voor z'n schrijfmachine zit altijd zoo in z n krulleboï moet grabbelen, dat nouw ook doen of zou die nouw net zoo as m'n va der in z'n stoel liggen te zagen...... En wat zou die telepaath Maloitz, die twee keer in Kassienoo geweest is, en alles zoo vinden kon zonder dat die d'r wat van wist, zou die nouw misschien op Z'n vrouw liggen te mopperen omdat ie z'n pantoffels niet vinden ken...... Wat zouwen ze nouw allemaal doen? Haa, daar wordt m'n moeder wakker dus nouw krijg ik een lekker koppie thee. Effe opdrinken hoor...... Zoo, dat zit nouw al weer m m'n buik- kie en nouw 2al ik dan maar weer eens opnieuw beginnen en nouw 's zonder te gapen. Pro patria hep frjn fees gevierd hè. Nouw 't is toch wei lollig as je Zoo in 200 gimnestiekvereeniging bent en je mag dan feest vieren. Nouw ikke ken ook fijn gim- nestiek want ik ken ook al een vogelnessie maken aan de ringen, maar toen ik dat voor de eerste keer dee toen liet ik per ongeluk m'n eene hand en voet los en toen ik eindelijk wist wat d'r gebeurd was, toen had die meneer die d'r bij stond een heel blauw oog omdat ik 'm met die zwaai van me bijna knock-out geslagen hep. Maar ik had dat per ongeluk gedaan hè, dus toen was dat blauwe oog zoo erreg niet, maar as ik 't nouw nog 's moet doen, dan gaat die meneer altijd een beetje uit de weg staan en nouw wil ik maar weer zeg gen dat je beter ken gaan hardloopen zoo- as ze dat op Huisduinen gedaan hebben, maar dat kenne ze beter in de zomer doen, want om met een nat hempie aan te loo- pen zooas ze dat in Huisduinen gedaan hebben is ook niks. Met de Nieuwedieper looid gaan d'r ook weer een hoop naar de Oost toe hè, en de Hertog Hendrik gaat foetsie en d' fessor die altijd zoo graag onder w t Pt°" gaat nouw ook met een onderz 11 gloobetrotteren en nouw ken de baas van de marine wel op z'n duii^^ zuigen om dat-ie geen schepen mee Saaa Nou as ik commandant van de r h6p' was, dan zou ikke tegen de ministe'r*1'111* gen: „Verrekskuseer ekselensie maal Z6?" «wn TlAlltW o tföt>to11av> Ln. Wilt vech. Maar tegenwoordig is 't allemaa^zoo^'- ten of m'n spullen in de Harsens hè. Maar weet u wat nou niet gèkT geli ftra rrrtri'ri fiiriD Diomtra 1rt4fn. de chen we zoo'n fijne nieuwe letters in'cie"kt>at hebben gekregen en die menschen waar. nouw ook altijd in mijn lezen die" nouw ook mij in een nieuwe letter mee ik nouw maar weer zeee-en datteja wat wil ik nouw al weer W1 gen. Ik weet 't niet. M'n vader lig Zef zagen, m'n moeder ditto, de radijoo hu nouw van lekka pinda, de kachel lekker, poes lig met z'n staart te sm""1 en ikkeOeaaaaaah effe gapen Hè, hè, das lekker hè, waarmede uw voor de laatste koor nouw voor de laatste keer gen wil, dat de winter ook zoo niet is hè vandaag Ze?> vervelend Ooeaaaaaah. daag. HET PEKINGSCHE ZIEKENHUIS VOOR OPIUMLIJDERS. Men weet, met welk een energie h t hedendaagsche China de strijd tegen d opiumhandel en de opiumschuivers heeft Handelaars in bedwelmende middelen worden zoodra zij schuldig bevonden zijn zonder pardon geëxecuteerd. De zieke krijgt een termijn toegestaan, gedurende welken hij op de proef gesteld wordt. Ze ondergaan een kuur om hun het schuiven af te wennen, schrijft „Journal". In Peking is een speciaal ziekenhuis voor opiumlijders opgericht, dat 800 zieken kan opnemen. Men moet niet vergeten, dat er in Peking, naar schatting 75000 opium schuivers zijn. Deze zullen na elkaar be handeld worden. Vallen ze echter, na die behandeling, in hun oude fout terug, :dan wacht ook hun, volgens de nieuwste ver ordeningen van maarschalk Tchiang ipl Shek, de doodstraf. - •■f/arfaii» REUZEN IN CANADA. Menschelijke skeletten van meer dan 2 meter lengte werden in een oer oud in- dianengraf aan den oever van het Erie- meer in Canada gevonden. Zij waren met wapenen en al bijgezet, wapens, die niet veel van de pijlen en bogen van hun latere nakomelingen verschilden. De schedelvor men kunnen intusschen ook van andere rassen stammen en de hooge, smalle vorm duidt misschien op Noorsch bloed. De oer bevolking van Amerika is een van de grootste raadsels in de geschiedenis der mensehheid, en kon tot nog toe alleen door theorieën opgelost worden. De volksver huizing uit Azië kan onmogelijk het zware ras zoo geschapen hebben, er moeten ook volksverhuizingen uit het Oosten mo gelijkerwijze over Groenland hebben plaats gehad. Neemt men echter de move- lijkheid van een verzonken werelddeel in den Atlantischen Oceaan aan, dan zijn natuurlijk tallooze, oncontroleerbare theo rieën. AVONTUURLIJK LOT. Prinses Kokolamja van Griekenland, als kind van een armen schaapherder geboren liet dezer dagen aan een klooster te Jeru zalem 3 millioen gulden na. Het lot van deze prinses, wier meisjes naam Caroline Frak is, was wel zeldzaam rijk aan avonturen. Als weeskind liep 25 weg van haar pleegouders en ging naaf Triëst, waar zij kelnerin werd. Door handel in blanke slavinnen ul naaf Cairo gesleept, geraakte zij in handen va» een Dalmatischen arbeider, die haar huff' de, Kwan Tomitsch. Smokkelhandel maakte hem rijk en WJ zijn dood liet hij zijn vrouw bijna een m» lioen na. Eenige jaren later verwonderde het £e heele volk en ook de geheele wereld aio» over het huwelijk van den jongen Grie*' schen prins met de veel oudere, h) weduwe. Nog eenige jaren daarna trok a® oude, moede vrouw zich in het kloo9 terug, waar zij stierf en haar geld aan kerk naliet.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 18