Op en om het Binnenhof. Marine-brieven uit Indié ZATERDAG 20 OCTOBER 1934 PAG. 5 Weekkroniek De Tweede Kamer opende haar deuren en sloot ze weer. - „Gevarieerd programma". - Het weren van tu- burculeus onderwijspersoneel. Groote gevaren 1 De oud- gepensionneerden krijgen iets meerKanalen- en Ziektewetkwesties. - Tot 6 November a.s. Den Haag, 18 October '34. pe openbare beraadslagingen van de Tweede Kamer vingen aan en zijn alweer... geëindigd! In afwachting van het groot-poütiek debat in November a.s. heeft j^en deze week enkele zaken aangevat en Afgedaan, welke dringend om afdoening vroegen- De debatten hebben een levendig, afwisselend beeld vertoond, want de ter tafel gebrachte onderwerpen liepen he melsbreed uiteen. Zoo werd begonnen met een wetsvoorstel betreffende het weren van met tuberculose besmet onderwijs-per- soneel, kregen daarna de bekende oud-ge- ■pensionneerden van land- en-zeemacht een beurt, om afgewisseld te worden met be spiegelingen over den aanleg van een ka naal in Twen the, welke op hun beurt weer werden vervangen door veelal technische discussies over de wijziging van de Ziekte wet. Bij zóó uiteenloopende stof kan ik niet beter doen dan mij bepalen tot een chrono logische behandeling der materie. Gelijk gezegd: we begonnen met de letterlijke „saneering" van het onderwijs. Minister Marchant, die bedoelde wetsvoordracht verdedigde, sprak in dit verband van een „ontzettend gevaar" en niemand zal dit kunnen tegenspreken als men weet, dat vele kinderen door tuberculeus onderwijs personeel besmet zijn geraakt, naar den minister gebleken is, tot zijn niet geringe ontsteltenis natuurlijk. Bedoeld wetsont werp wil nu eenvoudig de leerlingen tegen dergelijke mogelijkheden beschermen door het eischen van een desbetreffend medisch onderzoek bij de leerkrachten, die dan niet meer aan een inrichting van onderwijs les mogen geven, indien zij lijdende zijn aan longtuberculose. Het spreekt wel van zelf, dat nieuw aan te stellen personeel-mede ;."een medische .verklaring- zal- hebben over - te leggen, wil hét voor aanstelling iri aan merking komen.' Het gebeurt zelden, dat in de Kamer iets onverdeelde instemming geniet, en zoo ontsnapte zelfs deze toch zoo noodige rege- ling evenmin aan afwijzende critiek Dat men nu gelijk de heer Tilanus deed bezwaren heeft tegen de wijze, waarop met een en ander wenscht aan te pakken (de c.h. afgevaardigde zag b.v. bij de ge volgde methode strijd met de Grondwet, o.a. door het z.i. veel te straffe ingrijpen) is natuurlijk alleszins te billijken, doch in dit geval voornamelijk te kijken naar het geld, met de nieuwe regeling gemoeid, lijkt toch wel wat erg onaannemelijk. De heer Zijlstra (a.r.) maakte zich tot tolk der genen, die in dezen tijd van bezuiniging zoo ongeveer alles afwijzen, wat ontsnapt aan het bekende (of beruchte?) blauwe potlood Zijn „geluid" vond blijkbaar wei nig bijval in de Kamer, want zelfs zijn par tijgenoot Wielinga viel hem volkomen af en verdedigde het gebodene op enthou siaste wijze. W el vóór. maar daarom niet zonder cri tiek. was b.v. de heer Suring (r.k.), die de Grondwettelijke bezwaren van den heer Tüanus weer niet deelde, doch wel beden kingen had tegen de gevolgde methode. Hij kwam met enkele amendementen op de proppen, waarover straks nader. Dé libe rale heer Vos en de leden Ketelaar (v.d.) en mevr. De VriesBruins (s.d.) bleken warme voorstanders van het wetsvoorstel en vooral de socialistische medica die vooraan stond op het sprekerslijstje, maak te zich bij de behandeling der materie warm. En zij had in verschillend opzicht aardig succes met haar denkbeelden, want een motie en een amendement kreeg zij er blijkens klakkeloos door! Minister Marchant verzette zich in zijn entwoord-rede allereerst tegen de meening van den heer Zijlstra, vragend, of de Over heidszorg soms niet de volksgezondheid ingaat? Mevr. De Vries had moeilijk te voldoen als zij nu eenmaal is met Jekere bitterheid de late verschijning van ®en ontwerp als het huidige gehekeld. z Exc. had geheel het gelijk aan zijn kant, toen hij verklaarde aan dit feit volkomen onschuldig te zijnMet stelligheid ont- - ende hij voorts den geopperden strijd met de Grondwet; het gaat in deze slechts het beveiligen van schoolkinderen ®gen lichamelijk nadeel. De bewindsman tn de te maken kosten geenerlei be- j.. aa'r te zien, integendeel. Zij zullen name- 'J voorkomen, dat naderhand veel groo- tere kosten Trouv gemaakt moeten wórden uwens, moet men ruwweg alles afwjj- wat geen directe bezuiniging brengt? „De kunst is juist om bezuinigingen zoo toe te passen, dat het apparaat er door intact blijft en de volkskracht niet ge schaad wordt," zoo sprak de minister, die verklaarde aan liquidatie van ons volks levenwaarop zekere bezuinigers schij nen aan te sturen niet te willen mee werken. Mr. Marchant erkende, dat het geheele probleem niet zoo eenvoudig op te lossen is en zeker niet tot het departement van Onderwijs beperkt behoeft te blijven. Het ideaal is, dat allen, die in elkanders nabij heid moeten werken, worden opgemerkt als zij besmettingsgevaar opleveren. Maar wat betreft de aanhangige wetsvoordracht, de minister beloofde gaarne periodiek aan het parlement gegevens te, zullen overleg gen betreffende de werking der wet. Om trent de te maken kosten kon de minister weinig positiefs meedeelen, maar hij ge loofde dat de marge zich zal bewegen tus- schen een en drie ton. De algemeene beschouwingen leverden nog ten slotte een motie op (gelijk reeds gezegd) van mevr. De VriesBruins uitsprekend de wenschelijkheid, dat de Re geering het onderzoeken van leerlingen op tuberculeuse ademhalingsorganen zooveel mogelijk bevordert. Minister Slotemaker de Bruine, die als mede-onderteekenaar van het ontwerp naast zijn collega aan de groene tafel zat, bleek met de motie te kunnen meegaan. En toch werd zij niet zondr stemming aanvaard! Van anti-rev. zijde vroeg men stemming en daarbij kon den nog 16 tegenstanders worden geno teerd. Alle anti's toonden zich afwijzend, enkele christ. historischen, benevens de heer Vervoorn (Platt.). Art. 2. Opnieuw' kwam mevr. De Vries aan 't woord. Zij verdedigde een amende ment om duidelijk te doën bepalen, dat het medisch onderzoek de „tuberculose der ademhalingsorganen" betreft, want „long tuberculose" is strikt genomen nog een be perkte omschrijving. De minister wilde deze ruimere terminologie gaarne in de wet leggen en nam het amendement over. De reeds genoemde heer Suring had bij de behandeling van dit wetsontwerp waar- lijk succes. De minister slikte, gewillig een reeks amendementen van dezen afgevaar digde, die namelijk op het volgende neer kwamen Ten eerste werd in- afwijking van het oorspronkelijke ontwerp bepaald, dat de benoeming van ondérwijs-personeel vrij blijft, doch dat een leerkracht, die de ver- eisch'te medische verklaring niet kan over leggen niet tot .de klas mag worden toe gelaten. Aldus werd aan de vrijheid van het schoolbestuur aangaande benoemingen formeel! niet geraakt. Verder vond het denkbeeld van den heer Suring ingang öm alleen de keuringskosten voor tijdelijk personeel op de gekeurden te doen druk ken. En wat wat betreft het nog uit te kee- rèn salaris aan ongeschikt bevonden perso neel werd bepaald, dat de Overheid niet meer dan voor drie maanden aansprake lijk is. Voorts accepteerde mr. Marchant - het denkbeeld, om "de bepaling, dat een onder wij s-inrichting kan worden gesloten we gens onvoldoende medewerking aan de uitvoering der wetsvoorschriften, te ver zachten in dier voege, dat de sluiting door den minister kan worden bevolen na her haalde waarschuwing wegens weigering om te voldoen aan de uit de wet voort vloeiende verplichtingen. En om beroep op de Kroon mogelijk te maken. Andere leden waren integendeel wemig ge- gelukkig met hun amendeeringspogingen. Mevr. De VriesBruins (s.d.) trachtte in de wet vast te leggen, dat alle keuringen van huidig onderwij s-personeel binnen twee jaar geschied moet zijn. Mr. Marchant be loofde den meesten spoed, doch kon niet zeker aannemen, dat het genoemde tijds verloop voldoende zal zijn, wat mevr. De Vries natuurlijk nog minder geneigd maak te, haar amendement in te trekken. Doch het werd bij stemming verworpen. Ten slotte kreeg minister Marchant zijn wetje zonder neuzen-tellen veilig binnen. De' tweede aangelegenheid, welke aan de orde kwam, betrof een verhoogde uitkee- rihg aan de „minst-bedeelden" onder de oud-gepensionneerden van zee- en land macht. De zaak is. dat een bedrag van 40.000 beschikbaar is voor het goede doel en tevens kunnen ook de jaarlijksche uit- keeringen voor zekere categorieën eeniger- mate de hoogte in gaan. Doch de Kamer die in 't verleden zoo herhaaldelijk is opgekomen voor de belan gen der „oudjes" toonde zich met deze tegemoetkoming lang nog niet tevreden. De heeren Ter Laan (s.d.), Westerman (nat. herst.) en De Visser (comm.) spra ken van „onrecht", door den minister in deze bedreven. En de heer Suring meen de zich te herinneren, dat minister Deckers in 't verleden in een of andere richting toe zeggingen heeft gedaan, welke nooit zijn nagekomen. Nog veel meer leden hadden bedenkingen, noch dat betrof voornamelijk wenschen in de richting van een betere financieele regeling. Minister Deckers ontkende pertinent ooit toezeggingen te hebben gedaan, die niet zijn ingelost. En ook verzette hij zich krachtig tegen de bewering, dat hij on recht laat voortbestaan. „Ieder oud-gepen- sionneerde krijgt, waarop hij recht heeft!", aldus de bewindsman, en in verschillend opzicht soms meer. 's Lands kas laat niet toe, nu nog verder te gaan met tegemoet komingen, waarvoor men steeds zoo warm had gepleit, want alles wat men meer geeft komt ten laste van het Nederland- sche volk. De Kamer legde ten slotte het hoofd in den schoot en nam de aanvullende begroo- tingspost zonder stemming aan. Geruimen tijd heeft de Kamer zich ver der bezig gehouden met een onteigenings- ontwerp aangaande een te graven kanaal in Twenthe en omtrent een technische wij ziging der Ziektewet. Ik zal aangaande de hierover gevoerde debatten weinig vermel den, omdat de eerste aangelegenheid meer een streekbelang aangaat en de andere materie zuiver-technische zaken betreft, welke slechts insiders intereseeren. Wie er bijzonderheden van vernemen wil raad plege het verslag! De Tweede Kamer is reeds weer voor 'n goede twee weken naar huis! De agenda wa? uitgeput en dies konden er in 't open baar geen zaken meer worden gedaan. In de afdeelingen echter valt des te meer te verhapstukken! President Ruys heeft reeds de spreektijden gerantsoeneerd, waaraan de fracties zich straks, als op 6 November het groote politieke debat een aanvang zal hebben genomen, zullen moeten houden. De voorzitter kreeg de Kamer makkelijk mee in zijn streven, de toegestane spreektijd ferm in te korten. Zoo krijgen de katho lieken en de socialisten b.v. ieder twee uur in eersten termijn. Als men zich weet te beperken tot de hoofdzaken kan men in dergelijk tijdsverloop aardig wat luchten! Het wachten is thans dus op het „parle mentaire hoogseizoen"! Parlementariër. „Wat is er met je gezicht gebeudr?" „Ik heb me aan den eenen kant laten bruinbranden en toen ik me omdraaide voor den anderen kant, was de zon onder gegaan!" Een specialist. Op een boerderij was de motor van een dorschmachine stuk en niemand in het dorp zag kans hem te repareeren. De boer liet ten slotte een specialist uit de stad komen. De mechanicien kwam, be keek den motor, sloeg met een hamer er gens een paar maal op, en de motor liep weer prachtig. De boer vroeg, hoevee! hij hem schuldig was. De mechanicien zeide: Vijftig gulden, als het u belieft. De boer weigerde dat bedrag te betalen, daar hij het veel te hoog vond en wilde nu eens een specificatie zien. De man schreef nu een nota, die luidde als volgt: Slaan met een hamer i Weten waór te slaan 19. Totaal 50— HONIG MET GENEZEND VERMOGEN. In het Berlijnsche tijdschrift voor dieren artsen, maakt L. Bahr, Kopenhagen, de resultaten van de proeven bekend, die ge nomen zijn om de gezondheidsbeteekenis van bijenhonig na te gaan. Witte muizen, die men bacillen gevoerd had, liet men 15 soorten natuurhonig en 2 kunsthonigsoor- ten proeven. De genezende werking is al leen bij heide- en kunsthonig niet vast gesteld kunnen worden. Daarentegen was bij naaldhouthonig de héilzame werking reeds grooter. Beste „Pandjang". Op de reede ligt sedert gisteren het Fransche Aviso „Admiral Chamer", welk schip deze week een bezoek brengt aan Soerabaja. Gisteren maakten de officieren van den Dienst Conservatie een autotocht met een gedeelte van den etat major de bergen in. Daarbij heeft een van de auto's „kanaal" gemaakt met een van uit een zijweg komenden ander enauto, met als ge volg dat ter hoogte van Poedjon, twee of ficieren, te weten de Fransche dokter en een officier M.S.D. de auto uitgeworpen werden, gelukkig met geen erger gevolg als een paar builen en schrammen, de tocht kon voortgezet worden. Vandaag zijn een boe! marine menschen waaronder in de eerste plaats de Comman dant der Marine, als gastheer van den Commandant van het Fransche oorlogs schip naar Malang, alwaar de najaars races gehouden worden. Zooals gewoonhjk is er weer een heel programma opgesteld voor onze gasten, o.a. een bezoek aan het hier momenteel spelende circus, een be zoek aan den dierentuin en aan de militai re tehuizen. Het schip dat een iets lichtere kleur heeft dan onze oorlogskleur, maakt in het felle Indische zonlicht hier op de reede, een kleurigen indruk, het ligt vrij dicht on- dre den wal ten anker vlak tegenover Mod- derlust, zoodat de bezoekers van den ha venkant weer iets bijzonders te zien heb ben. De officier-vlieger eerste klas Eikerbout is op het vliegkamp gehuldigd met zijn 15-jarig vliegerschap. Ook de vliegclub Soerabaja, waarvan de jubilaris instruc teur is deed zulks, natuurlijk vergezeld van de daarbij behoorende „struik". Hoe ver men hier al is met het sportvlie- gen moge onder andere blijken uit het feit, dat twee sportvliegers, van hieruit via Singapore naar het nieuwe vliegveld in Brastagiè vlogen een afstand Am sterdamAthene om daar Java te ver tegenwoordigen bij de opening. „De Prins van Oranje" is van het ter rein der G.S.O. teruggekeerd, de andere schepen van de vloot zitten echter nog druk in hun gevechtsoefeningen. De Chef van den Marine-staf, uit Batavia, is met een vliegtuig ook derwaarts vertrokken. Op het vliegkamp werd kortgeleden brandalarm gehouden (voor oefening), waaraan ook de brandweer van de stad meedeed, dewelke eveneens in een mini mum van tijd ter plaatse was. Om de wer kelijkheid getrouw na te bootsen was er zelfs een „fikkie" bij ontstoken. De geheele Oostzijde van het ter rein (beoosten den weg naar de D. O. toe dus, is nu ook geheel van alang aiang ge zuiverd en zijn er tegen den oever van de Kali Semampir nu ook van die uitkijkpos ten opgericht, je weet wel, van die duiven tillen, zooals ze vroeger ook rond het ter rein van de oude P. W. stonden. De stad Soerabaja en trouwens heel Java verheugt zich momenteel weer in een uitgebreid en intens vreemdelingen ver keer. Fransche, Amerikaansche en ook een Hollandsch reisgezelschap bezochten deze contrijen. Het vernieuwde Oranje- Hotel trok natuurlijk velen van deze be zoekers. Op het M. E. hebben we een nieuwen onder-equipage-meester gekregen, de lui tenant ter zee Fresco, zal den luitenant ter zee Schrakamp aflossen. Hier in Soerabaja heersekt weer meer als gewoonlijk typhus. Er bestaat weer eens voor de bevolking gelegenheid voor massa inenting. Merkwaardig zooveel a's daar nu ook van de zijde der inheemschen gebruik van wordt gemaakt. Nu als ik zoo 's morgens in alle vroegte op mijn „speda" uit het Chineesche kamp langs de Kali- Mas fiets en ik zie wat er zich dan daar nog zoo langs den waterkant afspeelt, dan zijn wc bij de inlanders toch nog niet zoo'n massale inenting zeer op zijn plaats, zoo'n massale inenting zer op zsin plaats. Het water van deze „goud"-rivier leent er zich nu eenmaal slecht voor om je mond mee te spoelen. Enfin je kent die tafereel tjes wel. Als ik je nog vertel, dat er gisteren een demmo hier de Kali-Mas is ingereden, dan geloof ik, dat je weer precies op de hoog te bent van wat er zich ïn de afgeloopen week, om en nabij de Oedjong heeft af gespeeld. Nu, en daar gaat het in mijn brieven nu eenmaal om. Saluutjes, HENK.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 21