Radio-programma GEMENGD NIEUWS RIJDT per HILLTAX De eeuwfeesten in Victoria. REGENJAS H. NEVILLE HART SCHOEMAKER De onrust in Spanje. De giften voor het Middlesex-ziekenhuis te Londen. Poging tot omkooping. Kolendampvergiftiging. Door een auto overreden en gedood. Het „auto-ongeluk" bij Sliedrecht. Wederinvoering doodstraf in Spanje. De Führer. Bloedige botsing tusschen Japanners en Mongolen. Een gewaagd experiment Kinderleed. Voor drie weken naar Madeira. u wilt natuurlijk dolgraag weten, 0f deira duur is. Ik zal u bewijzen hoe koop het is Op een avond gingen z'n tienen dansen in het Casino. Niej! 'ne* dat wg dol zgn op dansen, niaar 0 °m" men in z'n vacantie toch ook een hmdat beweging hebben moet, wil men niet daT^ vrienden bij terugkomst zeggen: „PaSSe °e kleeren nog wel?" Het orkest toonde teV6 grijpen, waaróm men in Funchal dan gaat. Elke dans werd vier k vjjf maal Se® bisseerd, zoodat men telkens 'n twi ?e" minuten achtereen in beweging bleef daarna z'n smokinghemd kon uitwrin Rheumattek Ruim 200.000 schoolkinderen ondervoed Een orkaan. Vijf dooden. IA V het bleeke, ernstige gezichtje van Peter H. Ook President Lebrun kan de aandoening, die anderen moeilijk verbergen, niet meer bedwingen. Aan de open groeve klinken snikken door de koralen en psalmen der priester. Een laat ste gebed voor de eeuwige nagedachtenis van Koning Alexander door den patriarch, waar op het koor der priesters antwoordt Dan verlaat de koninklijke familie de crypt, en bij het uitgaan van de kathedraal her haalt voor het laatst een donderend geschut- salvo, wat duizenden en tienduizenden heden moeilijk hebben gefluisterd, onder tranen knielend hebben beleden of handenwringend hebben gesmeekt. „Slava Mu!"eere zij hem. Koning Peter II en zgn soldaten. Vernon Barlett. de Engelsche reiscorrespon- dent, telegrafeerde Donderdagavond nog aan zijn bladen: ,,Wat mij eigenlijk het meest getroffen heeft bg de de geheele plechtige en pom peuze begrafenis was de houding van den jongen Koning Peter n, toen de detachemen ten van de regimenten die onder zijn vader gediend hadden, en die van de Roemenen, Grieken en Montenegrijnen, die ook in den oorlog geweest waren, langs hem trokken. Tot dat oogenblik had de jonge koning zijn plechtigen ernst weten te bewaren, maar nu verhelderde een glimlach zijn jongensgezicht Het was alsof hij dacht, dat hij nu echte, levende soldaten had om mee te spelen, in- plaats van de tinnen soldaatjes waarmee hij en zijn kameraadjes zich tot nu toe bij hun spel vermaakt hadden. De echte jongen, de dartele knaap, trad hier een oogenblik uit het omhulsel van zijn koninklijke waardigheid, om weer kind te zijn als op zijn kostschool in Burrey. PAWELITSJ EN KWATERNITSJ TE TURIJN GEARRESTEERD. Naar Havas meldt, heeft de Italiaansche politie, overeenkomstig het verzoek door de Fransche regeering gedaan, te Turijn Ante Pawelitsj, het hoofd van de Oesjada, de Kro atische samenzweerdersbende, en Eugenius Kwaternitsj, zijn rechterhand, die d» moor denaars, die naar Frankrijk gezonden waren, moet hebben geïnstrueerd, gearresteerd. Beiden ontkennen iets met den aanslag te Marseille van doen te hebben gehad. De hertog van Gloucester opent de viering te Meibourne. De hertog van Gloucester is Donderdag met de Sussex te Meibourne aangekomen, waar het Australische eskader met eenheden van de Kon. Australische Luchtmacht den kruiser escorteerde bij het binnenloopen van de haven. Den hertog werd een uiterst geestdriftige ontvangst bereid. Hij reed door de straten, waarin zich een dichte menigte verdrong, naar het parlementsgebouw, van welks stoep hij de feesten voor het honderdjarig bestaan opende. De hertog las een boodschap voor van den Koning, waarin Z.M. er zijn voldoening over uitsprak, dat zijn zoon hem vertegenwoor digde bij de viering. Vervolgens zegt het stuk: „Deze plek, een eeuw geleden onbe kend en onverkend is een van de dichtst bevolkte en welvarendste deelen des Rijks geworden. De bevolking van Victoria heeft het recht trotsch te zijn op de behaalde re sultaten. Een verdiende hulde moet bij deze viering gebracht worden aan hen, die zoo'n vooruitzienden blik, zoo'n staatsmanschap en moed getoond hebben en wier gedenkteeken de stad Meibourne is. In den staat Victoria hebben zij een groot erfdeel gesticht, dat aan het huidige geslacht den plicht oplegt het te bewaren en te ontwikkelen in het belang van wie na hen komen. Het land is rijk geze gend door de natuur en met zoo'n groote overlevering kan het met vertrouwen de toe komst tegemoet zien. Het i s mijn welge meende smeekbede, waarin de Koningin deelt, dat onder Gods leiding Victoria zal blijven voortgaan te groeien in kracht en de zege ningen te genieten van een duurzamen vrede en een steeds groeiende welvaart en geluk." De hertog sloot zich aan bij de bede van zijn ouders voor aller welvaart en dankte de bevolking voor de hartelijke ontvangst hem bere'd. De stichting van Meibourne. Na de voorlezing van de Koninklijke bood schap heeft de premier van Victoria een rede gehouden, waarin hij o.a. de volgende bijzon derheden nopens de stichting der stad Mei- bourne releveerde: „Op 17 Octboer 1834 voerde John Bataman in den schoener Rebecca met ongeveer 20 ge zellen van Tasmania naar de baai van Mei bourne. De weinige inboorlingen die hij daar aantrof, waren van vredelievenden aard en reeds na enkele dagen kocht hij van hun stamhoofd een oppervlakte van 600.000 acres grond in ruil voor lakens, spiegels en an dere prullaria. De eerste hutten werden uit graszoden gebouwd en de kleine kolonie hield zich hoofdzakelijk bezig met jacht en vischvangst. maar onder een tweede groep Tasmaniërs bevonden zich reeds enkele land bouwers. De eerste üen jaar ging de kolonie lang zaam maar gestadig vooruit en in 1844 wa ren er 800 inwoners. Toen kwam de ontdek king der Australische goudvelden en binnen 5 jaar waren er 40.000 inwoners. De goud delvers trokken spoedig naar het Westen, maar er bleef een keur van goed gesitueerde burgers achter en de eer3te industrieën wer den omstreeks 1860 gevestigd. Het aantal landverhuizers nam tot 1910 geregeld toe en in 1928 bereikte de stad met de voorsteden het cijfer van één millioen inwoners. GEEN GEORGANISEERD GEWETENS BEZWAAR MEER GEDULD. In Frankrijk. De civiele rechtbank voor het departement van de Seme heeft de ontbinding bevolen van de vereenigmg van menschen die ge wetensbezwaar maken tegen het vervullen van den militairen dienstplicht. aeqorondeerd regendicht, zonder gum mi en poreus leveren wi| reeds vanaf f 25.- ook naar maat. Elegante model len voor Dames en Heeren. Wij bezoeken U gaarne op aanvrage en geheel vrij blijvend met onze uitgebreide collectie. 406 Heerengracht, Amsterdam Eerste klas kleeding tiaar maat. Matige prijzen In de provincie. Reuter meldt uit Madrid: De minister v. oorlog heeft generaal Bosch, den militairen gouverneur van de provincie Leon, opdracht gegeven zich met een sterke afdeeling naar Mieres in Asturië te begeven. Te Valencia heeft de politie in een winkel 1260 granaten en verscheidene zakken dyna miet ontdekt. Te Bilbao zijn in een winkel vier bommen, 500 dynamietpatronen en kisten met muni tie gevonden; de politie heeft hier nog een aantal menschen gearresteerd. Verder wordt gemeld, dat de troepen Na- va in Asturië hebben gebombardeerd, dat nog in handen van de opstandelingen is. 1,200,000 pond bijeen. Een slotgift van 87,675 pond van Meyerstein. De inzameling voor de vernieuwing van het Middlesex-ziekenhuis te Londen, die in 1924 geopend was, is thans gesloten, omdat het beoogde doel bereikt ls. De reusachtige som van 1.200.000 pond is thans bijeenge bracht. Tot dit resultaat heeft de philantroop Edward Meyerstein belangrijk bijgedragen. Eerst had hij 30.000 pond geschonken voor een nieuwe afdeeling radiotherapie, daarna nog eens 70.000 pond om het bestuur in de gelegenheid te stellen voort te gaan met de verbouwing van het laatste stuk van het ziekenhuis. Toen het bestuur gisteren weer bijeenkwam stond Meijerstein op en zei, dat hij zichzelf een cadeautje wilde geven. Hg was dol op schilderijen en nu wilde hij een schilderij uit het ziekenhuis hebben. Dat schilderij liet zien wat er nog noodig was voor de voltooiing van het nieuwe gebouw, n.1. 87.675 pond. Als prins Arthur van Con- naught, de voorzitter, en de verdere leden van het bestuur dat goed vonden, zou hij hen een cheque geven tot dat bedrag en het be doelde aanplakbiljet meenemen. Natuurlijk bestond daartegen geen bezwaar. E. W. Meyerstein is de philantroop, die on langs zijn 70sten verjaardag heeft gevierd met een gift van 10.000 pond voor 'n kraam inrichting. In totaal heeft Meyerstein 187.675 pond aan het ziekenhuis geschonken. De grootste gift is echter een anonieme bijdrage van 300.000 pond geweest, bestemd voor het zus terhuis, dat vier jaar geleden voltooid is. Binnenland En een ministerieele terechtwijzing. In „Het Nijverheidsonderwijs", orgaan van den Nederlandschen Bond van leeraren en leeraressen bij het nijverheidsonderwijs, kwam de volgende advertentie voor: 1000 belooning. Leeraar in het bezit van de akten Md en N3, 18 jaar bij het avond onderwijs werkzaam, vraagt plaatsing op ambachtsschool, onverschillig waar. Mini mum aantal lesuren 20 per week. Geheimhou ding verzocht en verzekerd". Ten departemente heeft men blijkbaar deze advertentie opgemerkt. Althans het hoofdbestuur van bovengenoemden bond ont ving den volgenden ministerieelen brief: „In No. 31 van Het Nijverheidsonderwijs, blad zijde 352, trok een advertentie mijn aan- aandacht, waarin een leeraar bij het avond- nijverheidsonderwijs 1000 belooning uit looft voor zijn plaatsing aan een ambachts school. De steller van een dergelijke adver tentie. welke openlijk uiUokt tot corruptie (het verkoopen van ambten) is m.i. moreel ongeschikt voor het ambt van een leeraar. Ik herinner, voor zooveel noodig, aan het ver bod van het aannemen van steekpenningen in ambtenarenreglementen, instructies voor het personeel aan nijverheidsscholen enz. In het belang van het nijverheidsonderwijs en van de waardigheid van het leeraarsambt verzoek ik u met aandrang er voor het ver volg tegen te waken, dat dergelijke adver tenties in uw orgaan worden opgenomen." Het genoemde hoofdbestuur heeft de ad vertentie scherp veroordeeld en medegedeeld, dat het plaatsen ervan geheel voor reke ning kwam van den uitgever van 't orgaan. Maatregelen zijn nu genomen, dat in den ver volge herhaling onmogelijk is. Woensdagmiddag is de 43-jarige werklooze G. J. v. d. H. uit Leiden, vader van 6 kinderen op den Haagweg te Leiden, toen hg zonder om te zien, den weg wilde oversteken, aan gereden door een auto, bestuurd door F. c. W S. uit Wassenaar. De man werd een eind "^"esleurd. Hij is naar het academisch zie- HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 20 OCTOBER 1934. kenhuis overgebracht, waar hi) kort na aan komst is overleden. De auto botste tegen een huis, waardoor een familielid van den be stuurder, dat naast hem zat, vrg ernstige vleeschwonden opliep, die in het academisch ziekenhuis zijn verbonden. VERDUISTERING. De politie te Rotterdam heeft procesverbaal opgemaakt tegen zekeren V. H. die bekend heeft f 605 te hebben verduisterd. Een kennis had hem dit geld gegeven om het naar de bank te brengen. De aangehoudene heeft f 300 ten eigen bate uitgegeven en bij een huiszoe king werd het restant van f 300 gevonden. In een winkel te Haarlem is een bankbiljet van 20 gulden opgespoord, dat eveneens tot het verduisterde geld behoorde. Dat was mo gelijk, doordat de eigenaar de nummers van de bankbiljetten genoteerd had. Poging tot oplichting van de R.V.S. Donderdag heeft het gerechtshof te Am sterdam interlocutoir vonnis gewezen in de zaak tegen den 26-jarigen J. E. van L., die op 29 Juni wegens oplichting door de recht bank was veroordeeld tot één jaar en acht maanden gevangenisstraf, verminderd met twee maanden voorloopige hechtenis. Hg had met zijn broeder, die met een auto bg Sliedrecht in de Merwede was gereden, met het oogmerk op deze wijze den schijn te. ver wekken, alsof deze om het leven was geko men, getracht de Verzekeringsmaatschappij R.V.S. te Rotterdam op te lichten voor een bedrag van 50.000. Het hof bepaalde, dat op 23 October als nog getuigen, o.a. de broeder van verdachte, zullen worden gehoord, aangezien het het ge tuigenverhoor niet volledig achtte. Donderdagmorgen vroeg werd ten huize van de wed. Hulstkamp op het Ropjeskuil te Amsterdam geconstateerd, dat een 24-jarige zoon en een 23-jarige commensaal boven op de slaapkamer bewusteloos lagen. Het bleek, dat de schoorsteen, waarop de kamer in de benedenverdieping is aangesloten, In de slaap kamer een luikje had, dat was opengevallen, waardoor de kolendamp in deze kamer was gekomen. Men slaagde er niet in de jonge lieden tot bewustzijn te brengen, waarna zg naar het St. Elisabeth Gesticht werden over gebracht. Later zijn beide mannen bijgeko men, zoodat een en ander geen noodlottige gevolgen heeft gehad. Buitenland Voor bomaanslagen en ernstige aanvallen met wapens. Het staatsblad van gisteren publiceert den tekst van de wet tot herstel van de dood straf voor aanslagen tegen de samenleving waarvan de daders bommen bezigen en voor aanvallen gewapenderhand, waardoor de dood of ernstige wonden worden veroorzaakt. De wet treedt heden in werking. ONTSLAG. Stoker 2e klasse F. W. Buurman, 10-10*34. Matroos 2e klasse B. Esther, 27-9-'34. Matroos 2e klasse A. W. Abrahamsen 31-10-'34. ZONDAG 21 OCTOBER. Hilversum, 301 m. 8.30 VARA, 10.00 Ned. Evang. Vereen., 11.30 VARA, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 6.00 VPRO, 8.00 AVRO. 8.30 Gramofoonpl. 8.35 Tuinbouwpraatje S. S. Lantinga. 9.00 Voetbalnieuws. 9.02 Declamatie C. Rijken en gr.pl. 9.30 Gramofoonpl. 9.45 A. Pleysier: Van Staat en Maatschappij. 10.00 Uit Leeuwarden: Kerkd. i. d. Groote Kerk. Voorg.: Ds. G. H. Steyn. 11.30 VARA-orkest o.I.v. H. de Groot. 12.00 Uurslag en klokkenspel v. d. St. Lau- renstoren te Rotterdam. 12.01 Gramofoonpl. 12.30 Uit „Atlanta", Rotterdam: Dajos Bela en zijn orkest. I.00 Gramofoonpl. 2.00 Boekbespreking. Dr. P. H. Ritter Jr. 2.30 Concertgebouw-orkest o.I.v. Bruno Wal- ter, m.m.v. Erica Morini (viool). 4.00 Kovaca Lajos en zijn orkest. 4.45 Vaz Dias. Gramofoonpl. 5.00 VARA-orkest o.I.v. H. de Groot. 5.30 Voetbalnieuws. 5.50 Vervolg orkestconcert. 6.00 Prof. Ir. W. Schermerhorn: Studie en studentenleven. 7.00 Kerkd. uit den Ned. Prot. Bond te Hil versum. Voorg.: Ds. J. v. Dorp. 8. 00 Vaz Dias. 8.15 Omroeporkest o.I.v. A. v. Raalte. 9.00 Radio-Journaal. 9.15 Omroeporkset o.I.v. A. v. Raalte, m.m.v. Anny Konetzki (sopraan). 10.30 Gramofoonpl. 10.4512.00 Kovacs Lajos en zijn orkest en gramofoonpl. Huizen, 1875 m. 8.30 NCRV, 9.30 KRO, 5.00 NCRV, 7.45— II.00 KRO. 8.30 Morgenwijding Ds. L. de Haan, m.m.v. mevr. C. v. d. Berg-v. Lunteren (zang). 9.30 Gramofoonpl. 9.50 Hoogmis. 11.30 Gramofoonpl. Causerie. 12.15 Orkestconcert, lezing en gramofoonpl, 4.00 Gramofoonpl. 4.45 Causerie. 5.00 Kerkdienst uit de Geref. Kerk te Zaam- slag. Spr.: Ds. A. B. W. M. Kok, 6.45 Rie Ochel (alt) en Ferd. Kloek (orgel). 7.45 Sportnieuws. 7.50 Orkestconcert. 8.25 Vaz Dias. 8.30 Orkestconcert m.m.v. solisten en gr.pl. 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Vaz Dias. 10.20 Orkestconcert. 10.40—11.00 Epiloog. MAANDAG 22 OCTOBER. Hilversum, 301 m. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Ensemble Rentmester. In de pauze: Voordracht A. v. d. Moer. 12.30 Gramofoonpl 1.30 Zang door Manitto Klitgaard (The Sai- ling Troubadour). A. d. vleugel: Egb. Veen. 2.00 Voordracht Kommer Kleyn. 2.30 Orgelconcert P. v. Egmond Jr. m.m.v. M. Meder (cello). 3.303.45 Gramofoonpl. 4.00 Uit „Central", Den Haag: De Ramblers o.I.v. Theo Uden Mosman. 4.30 Max Tak: De musiceerende films van Lumina. 5.30 Het Rembrandt-Theater-orkest o.I.v. D. Hartogs. 6.45 Gramoofonpl. 7.00 De Ramblers o.I.v. Theo Uden Masman. 7.30 Piano-recital J. Weill. 8.00 Vaz Dits. 8.05 Omroeporkest o.I.v. N. Treep. M.m.v. A. Borovsky (piano), L. Zimmermann (viool) en F. Denayer (viola). 9.00 „Twee Grootvaders", spel van F, de Sinclair. Leiding: Kommer Kleyn. 9.20 Omroeporkest o.I.v. N. Treep m.m.v, L. Fuldauer (sopraan). 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Kovacs Lajos en rijn orkest. en zijn 11.00 Vaz Dias. 11.10 Gramofoonpl. 11.1512.00 Vervolg Kovacs Lajos orkst. Huizen, 1875 m. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.I.v, Ds. D. G. W .L. Roder. 11.00 Chr. Lectuur. 11.30 Gramofoonpl. 12.30 Concert (Altmzezo, fluit, viool, cello, piano) en gramofoonpl. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gramofoonpl. 2.45 Kookpraatje. „3.15—3.45 Knipcursus. 4.00 Bijbellezing Ds. J. Enter m.m.v. zang en oi gel. 5.00 Gramofoonpl. 5.15 Chr. liederenuurtje Joh. de Heer m.m.v. W. Verver (viool). 6.15 Gramofoonpl. 6.30 Vragenhalfuur. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7 15 Vragenhalfuur. 7.45 Causerie Prof. Dr. Z. W. Sneller. 8.15 Utr. Vrouwenkoor o.I.v. Karin Kwant Törngren m.m.v. solisten. 9.35 Vaz Dias. 9.45 Trio-concert (viool, cello, piano) en gramofoonpl. 10.4511.30 Gramofoonmuziek. DINSDAG 23 OCTOBER. Hilversum, 301 m. AVRO-uitzending. 5.30—6.00 VPRO. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Gramofoonpl. 10.45 Kook- en bakpraatje mevr. R. Lotge- ring-Hillebrand. 11.15 Zang door Iola v. d. Ben. 12.00 Concert door de Stafmuziek van het 6de R. I. te Breda o.I.v. L. de Morée. In de pauze: Gramofoonpl. 2.00 Vioolrecital S. Tromp, m.m.v. E. Veen (piano). 2.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 3.004.00 Kniples. 4.15 Gramofoonpl. 4.30 Radiokinderkoorzang o.I.v. J. Hamel. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Jeugdhalfuur van den VPRO o.I.v. Ds. B. J. Arls. 6.00 Omroeporkest o.I.v. Gerharz en gramo foonpl. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 11.00 Vaz Dias. 8.05 Gevar. Programma, m.m.v. Kovacs La jos en zijn orkest Liesje van der Poll (zang), Nicky's Melody Makers, Boris Lensky (viool), Mevr. D. Hardsteen Heuwekemeyer (harp)Kermisreportage. 10.00 Ormroeprkest o.I.v. Gerharz m.m.v. Pierre Palla (piano). 8. 00 Vaz Dias. 11.1012.00 Dansmuziek uit „La Gaité" te Amsterdam. KRO-uitzendlng. Huizen, 1875 m. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Schlagermuziek. 1.00 Gramofoonpl. 1.20 Orkestconcert. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Knipcursus. 4.15 Gramofoonpl. 5.00 Orkestconcert en gramofoonpl. 6.40 Cursus. 7.15 Causerie. 7.35 Gramofoonpl. 8.00 Co.icert m.m.v. Solist. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Gramofoonpl. 8.45 Radiotooneel. 9.30 Vioolrecital. 9.45 Orkestconcert. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Gramofoonpl. 10.4512.00 Schlagermuziek. en gramofoonpl. Stadsritten v.af 10 ctp-P- Bftenr'1'® Be||evue" Standplaats Julianapaik, tegenover „Bellevue v.d. WIJST. Hoofdgracht 24. Tel. 565 Engelsche kritiek. De groote Engelsche bladen wijden artikelen aan een bericht, dat Adolf Hitier zich zelf thans het opperleiderschap over Duitschland voor zijn heele leven heeft toegekend alsof men ooit had kunnen denken, dat Hitier de macht op een zeker oogenblik vrijwillig u handen efegfeven zou hebben. Volgens gde Telegraph zou Hitier, wanneer hii de wijsheid der voorzichtigheid bezat nu een nieuwe stemming moeten houden, om ook deze permanentie van zijn leiderschap door het volk te laten bevestigen. Maar zij erkent, dat Hitier door de verzwakking van den volks steun, die bg de laatste stemming aan het licht kwam, bang geworden kan zijn, terwgi de smaak van ongebreidelde macht zijn be geerte naar nog meer gevoed kan hebben. De Central Evening Post te Sjanghang meldt dat het aan de grens van Tsjalar tot bloedige botsingen is gekomen tusschen Japanners en Mongolen. De Japansche troepen hadden tot taak twee gebieden, die rijk zijn aan zoutvelden en deel uitmaken van Binnen-Mongolië voor Mantsjoerije te annexeeren. De Mongoolsche boeren en arbeiders der zoutmijnen, naai het schijnt in totaal 20.000 man, stelden zich te weer tegen de Japansch- Mantsjoerijsche troepen. Tijdens het gevecht zouden aan beide zijden vele dooden zijn ge vallen. Vier Japansche vlietgtuigen zgn door de Mongolen neergeschoten. Op het oogenblik hebben de Japansche troepen zich teruggetrok ken in de provincie Jehol, naar verluidt om in de streek van Kailoe, Toenjo en Tsjiri een nieuw offensief voor te bereiden. HET TESTAMENT VAN DEN ZONDERLING BROWNING. De laatste wilsbeschikking van een schat rijken zonderling „Daddy" Browning, den „mannelijken Asschepoester", welke dezer da gen bekend is geworden vermeldt, dat jaar lijks 250 moet worden uitgekeerd aan de(n) gene, die het meeste doet ter verbetering van de openbare zeden. Voorts heeft „Daddy" 100.000 nagelaten voor de verzorging van kreupele kinderen, zoomede een jaargeld van 25.000 voor zijn aangenomen dochter Dorothy Sunshine, 3 100.000 voor zijn zuster en een jaargeld van 6000 voor zijn eerste vrouw. Edward „Doddy" Browning had zgn groot fortuin bijeengegaard als makelaar in onroe rend goed. Zijn vermogen wordt op 10.000.000 geschat. TROUWLUSTIG PERSONEEL. In een fotografiezaak te Neurenberg is de eigenaar en het geheele personeel in het geheel 15 personen tegelijk in het huwelijk getreden. Zij besloten gebruik te maken van het aan bod der regeering, die pas getrouwde paartjes een voorschot verleent, en huwden tezelfder tijd. Zij maken thans een gezamenlijke auto tocht door Beieren op hun huwelijksreis. GEVECHT TUSSCHEN POLITIE EN MISDADIGERS. In de buurt van het dorp Grodek in Oost- Galicië, heeft een ernstige vechtpartij plaats gehad tusschen roovers en de politie. Sedert vier weken zat de politie drie mis dadigers achterna, die na vele andere mis daden te hebben gepleegd, dezer dagen ook een priester vermoord hadden. Toen de bandieten eindelijk waren inge sloten in een schuur, openden zij een heftig revolvervuur op de politiemannen, waardoor verscheidene hunner werden gewond. Eerst na twee uur kon de politie door ge bruik te maken van handgranaten, de schuur in bezit nemen. Twee der booswichien, die trachtten te vluchten, werden neergeschoten, de derde, die gewond was, werd gearresteerd. EEN HEETGEBAKERD PRINSJE. Reuter meldt uit Rewa (Centrale provincie van Britsch-Indië) Een neef van den maharadja van Rewa van is tot zeven jaar strenge opsluiting veroor deeld, omdat hij op zijn leeraar heeft geschoten. Op school werd een prisma vermist en de jongeman werd hiervan verdacht. Deze werd zoo verontwaardigd, dat hij een geweer greep en op den leeraar schoot, die naar het zieken huis moest worden vervoerd en dit pas na langen tijd kon verlaten. De veroordeelde is tegen het vonnis in hooger beroep gegaan. Het Tass Agentschap meldt: Tijdens de wedstrijden voor zeilvliegtuigen te Koktebel (Krim) volbracht de vlieger Ano- chin een buitengewoon gewaagd experiment door in de lucht zijn toestel te vernielen. Anochim, die met een parachute was uit gerust, had zich door een motorvliegtuig tot een hoogte van 2500 M. laten slepen. Nadat hij den sleepkabel losgekoppeld had, bracht hij het toestel in een sterk hellende positie, waarbij hij een snelheid van 220 K.M. per uur bereikte Het vliegtuig brak, toen het tot zgn nor malen stand werd teruggebracht. Zij die het van den grond af gadesloegen, kregen den in- druk van een explosie. Eenige oogenblikken bleef Anochin nog in het vallende toestel. Toen maakte hij de rie men, waarmede hij aan zijn zitplaats was vast- gebonden los, ontplooide de parachute en daalde rustig op den grond neer. Een dergelijk experiment is voor het eerst ter wereld uitgevoerd. Voor de practische studie van de trillings-theorie is het van buitenge woon belang. Van de verklaring van deze theorie hangt voor een groot deel de veiligheid van den vlieger af. Zeventien daklooze jongens. In den loop van èèn week zgn door de politie te Soerabaja met muider dan zeventien dak looze zwervende jongens aangehouden, die o» der bruggen, in leegstaande preceelen en o„ onbebouwde terreinen hun nachtkwartier on sloegen en overdag met bedelen en duister werk ,n hun onderhoud trachttten te voorzien Onder hen bevinden zich knapen, die ouder' loos zgn. of zelfs nooit van hun ouders hebben gehoord. Anderen zijn uit hun dessa's wegge loopen, aangelokt door het leven in een gSe XV. hetgeen men echter welvoegelijkheiclahaw' achterwege liet. Wij dronken een whisky en nog e whisky en toen zei iemand: „Laten we ev^ naar de speelzaal gaan". Want Funchal heelt geen nette Straperlo of andere surrogate maar brutaalweg zoo'n verfoeilijke roulett"' Het voorstel werd met gemengde gevoele ontvangen, maar toen opperde een ander het denkbeeld, éénmaal samen 500 escudo te zet ten, en winst of verlies, daarmede onmiddel" lijk de zaal te verlaten. De Belg in on^ gezelschap kreeg opdracht als expert, het gemeenschappelijk kapitaal op een bepaalde cijfergroep te zetten. Hij kocht fiches, ijei) op de roulettetafel af, zette ze èt bout por. tant in. Het ging met zulk een vaart, dat ik hem influisterde: „Is dat wel het goede nummer?" Het balletje hield stil. „jai dat is het goede nummer" zei hij met 'n trium- pheerenden lach, en nam het drievoudige be drag op, dat de croupier hem toeschoof. Daar mede werd de whisky van dezen en van den volgenden avond betaald. Wij behoorden dien avond tot de weinigen, die het Casino met winst verlieten. Den volgenden ochtend hebben we onze laatste inkoopen gedaan. Het is gek als je merkt, hoeveel menschen er in de omge ving zgn die geborduurde kleedjes kunnen gebruiken. Ik had er nog nooit zoo bij stil gestaan, maar er zijn massa's menschen die het jarenlang erzonder hebben moeten stel len. Stakkers! Nu wij toch eenmaal in het land van de Madeira-kant waren, hebben wij aan die ontberingen van onzen uitgebreiden vrienden kring voorgoed een eind gemaakt. Wij sloe gen zulke hoeveelheden in, dat de winkelier vertrouwelijk werd. Hadden wij te veel afgedongen? Veel ja. Wij waren aldus geïnstrueerd. Zelfs op ansichtkaarten moet men afdingen. En bij den kapper heb ik geaarzeldMaar tè veel? Anderen heb ben ons in dat opzicht geklopt! Hoe het zij, de verkooper zei, met het hoofd knik kend: „De goede tijden zijn voorbij. Voor den oorlog vroeg je voor zoo'n kleedje een pond. En je kréég een pond. Nu vraag je 10 shilling en je krijgt 5." Onze boot maakte in dat opzicht bg ons vertrek uit Funchal een vermakelijk inci dent mee. Een dikke Engelschman, die uit de West was meegekomen, stond, over de reeling gebogen, lachend te kijken naar de zwerm van jolletjes met kantkooplui, die prachtige tafelkleeden te koop boden. Hij lachte en wachtte. Toen de stoomfluit het laatste vertreksignaal geblazen had, stak hij ineens zgn wijsvinger op. Hij bood één pond. „Vijf" wees de koopman, beneden in de deipte. „Eén", wees de Engelschman. „Vier", wees nu de koopman, „één" de En gelschman. „Drie" deed de Madeirees, „twee" de Engelschman. „Allright!" schreeuwde de koopman en roeide als een bezetenenaar de valreep,terwijl de zware Engelschman naar beneden stormde, zwaaiend met twee ponds biljetten. Hij nam, bespat door de golven, het wapperende tafelkleed in ont vangst. De heer uit Alkmaar vroeg ver lof met hem te poseeren, terwgl hij den „Groot Mokumsche Koerier" voor zich uit hield en de ander het kleed. De En gelschman bgereep er niets van, maar hij v/as tot alles bereid. Hij had 60 pet. afge dongen onovertroffen tegen I jicht, verkoudheid, spit, ischias hoofd- en zenuwpijn. Attesten van ruim 6000 Prof. en Doktoren erkennen de goede en onscha delijke werking van T o g a stad. Van de meesten staat de identiteit in het geheel niet vast. Al deze kinderen werden overgegeven aan Pro Juventute, welke vereeniging hen voor- loopig deed opnemen in haar landbouwkolonie te Klalak, meldt de Ind. C. Als een bewijs voor de ontzaggelijke ellen de, die in Noord-Japan is ontstaan tengevolge van de vernieling der oogsten door zware stormen en taifoens, meldt de Nitsji^Nf-^' Sjimboen, dat ruim 200.000 schoolkinderen m de getroffen gebielen lijden aan ondervoeding- Hulpmaatregelen zgn dringend noodzakelijk, doch de gemeentelijke en plaatselijke organen beschikken niet over de noodige financieels middelen, hetgeen weer in verband staat met de groote daling in de algemeene in komsten door de verarming der boeren. Griekenland en de omliggende eilanden zijn Woensdag geteisterd door een orkaan, waar bij vijf personen, o.w. drie kinderen, zijn gedood en een twintigtal gewond. De kinds- ien zgn gedood te Kery (Cyprus), waar ds storm voor meer dan een millioen guldsn schade heeft aangericht aan gebouwen. D® twee andere personen zijn in den omtrek Athene gedood door vallend puin.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2