gemengd nieuws Zilveren „Uiver-lepeltje Juwelier Beemsterboer SvEiïESZ. "e Stichting Nederlandsche Visscherijcentrale, Koopt geen Sweepstake-loten. Het warme weer. Valsche bankbiljetten van f 100. Brutale inbraak te Kerkrade. Groote brand te Landsmeer. Auto-ongeluk bij Beilen. Buitenland Nog eens het bruidstoilet van prinses Marina. Mijnongeluk. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 27 OCTOBER 1934. Koopt een echt Pracht uitvoering f 2.2S Roovers afgestraft. Door een locomotief aangereden Verdronken. Auto-ongeluk. Twee Rembrandts verdwenen? De onlusten in Mexico. Drie Poolsche watervliegtuigen in nood. Weer een ontvoering. Een voorspoedige familie. BUITENLAND De Fransche en Italiaansche vloot. Conflict in Egypte Een meisje van 9 jaar ontvoerd Bandieten gebruiken een burgemeester als schild bij een overval. De Turksche premier heeft giftige spijzen gebruikt. Na den moord te Marseille. De kerkstrijd in Duitschiand De onderhandelingen met Japan. ontwapeningsconferentie. De regeeringsverklaring van Oezoenowitsj. Stoomvaartberichten. BELASTINGVRIJ-LAGEN PRIJS ONOVERTROFFEN KWALITEIT door peil nu be- zoo- zeer kan ver- Dit noodoffer zal moeten worden verkre gen door een heffing-in-eens van één procent van de belastingplichtige vermogens en herstel van de successie-belasting op het van de jaren 19211926. De opbrengst van deze maatregelen worde gestort in het in te stellen Werkloosheids fonds, voor welk fonds, zoo noodig, ook ge leend moet worden. Dan kan een deel der geldmiddelen, door de regeering voor dat fonds bestemd, behouden blijven voor de gemeenten, en be steed worden aan gewone rijksuitgaven, dat een aantal voor het volkswelzijn schadelijke bezuinigingen achterwege Blijven. Voorts moeten de middelen worden sterkt door een progressieve crisis-inkom stenbelasting en door een belasting op winsten van naamlooze vennootschappen. Tegen onjuiste opgaven door belastmg- püchtigen en andere vormen van belasting ontduiking moeten scherpe maatregelen wor den genomen. Daartoe moet ook opheffing van het bankgeheim mogelijk worden ge maakt. Ingrijpende maatregelen moeten worden genomen ter vermindering van de hypotheek- lasten en ter verlaging van de huren. De minister van oeconomische zaken heeft. I. Ingesteld de navolgende commissies: a. een commissie voor de haringdrijfnet- Visscherij b. een commissie voor de visscherij op en den handel in consumptiegarnalen; c. een commissie voor de mosselvisscherij en den mosselhandel; d. een commissie voor den ansjovishandel; II. benoemd: A. in de commissie voor de haringdrijfnet- visscherij tot lid, tevens voorzitter: W. Richter Uit- denbogaardt, te 's-Gravenhage; tot leden: C. den Duik, te Katwijk; P. Goed- knegt, te Vlaardingen; N. Haasnoot, te Kat wijk; I. J. Hoogendijk, te Vlaardingen; J. Katan, te Vlaardingen; mr. J. H. Kiewiet de Jonge, te 's-Gravenhage; P. Knoester, te ScheveningenD. Meerburg, te Katwijk; J. J. v. d. Toorn te Scheveningen; C. Vroolijk, te Scheveningen B. in de commissie voor de visscherij op en den handel in consumptiegarnalen: tot lid, tevens voorzitter: dr. J. G. Rama ker, te Breskens tot leden: A. J. Cambier, te Breskens; J. van Dam, te Stellendam; M. Jansen, te Stel lendam; M. Keyzer, te Stellendam; C. van de Ketterij, te Arnemuiden; R. v. d. Lei, te Wol- dendorp, gem. Termunterzijl; W. A. Pelle, te Middelburg; J. W. Stevenson, te Den Helder; D. Vlas Wzn., te Oudeschild (Texel) C. in de commissie voor de mosselvissche rij en den mosselhandel: tot lid, tevens voorzitter: mr. A. J. van der Hoeven, te Tholen; tot leden: W. van der Berg, te Bruinisse; F. J. L. H. Dhooge, te Philippine; J. Kborn Dzn., te HippolytushoefG. C. Rammeloo, te Philippine; C. Sinke, te lerseke; D. in de commissie voor den ansjovis- handel to lid, tevens voorzitter: mr. A. Hilbringh Prins, te Amsterdam; tot leden: J. van der Koog, te Rijswijk; L. Kruimer Dzn., te Huizen; T. de Rook, te Lem mer; Th. Sterk, te Volendam. (St.ct.) Binnenland Scherpe maatregelen der justitie. In het voorjaar 1934 heeft de centrale recherche te Amsterdam op last van de justitie een groot aantal brieven en andere bescheiden in beslag genomen, op grond van vermoeden, dat hier overtreding der loterijwet in het spel was. Het betrof hier de deelneming in de Iersche Sweepstake, die beschouwd wordt als een verboden loterij. Aan de hand van het in beslag genomen materiaal werd in vele ge vallen proces-verbaal opgemaakt, welke stuk ken ter vervolging aan de justitie werden in gezonden. Naar V.D. verneemt, is een dezer personen vfn f f^ra« m6t betalin^ van een geldsom bereiding^ vervolgingen zijn in voor- De lijst van geslagen records breidt zich uit. De weerkundige medewerker van het Va derland" schrijft: Donderdag is in den loop van den dag de temperatuur zoo veel gestegen, dat weer een temperatuur-record is geslagen, althans in het Westen des lands. Hetzelfde is ongetwijfeld ook het geval geweest in het Oosten en Zui den van Nederland, omdat de weersgesteld heid die daartoe aanleiding gaf, over een groote uitgestrektheid heerschte. Op het mid- den van den dag steeg de temperatuur tot een hoogte, die ongeveer twee graden lag boven fn 1RQ7 temperatuur voor 25 October, die in 1897 is voorgekomen. De meest waarschijnlijke oorzaak voor deze ongewoon hooge temperatuur is wel de aan voer van vochtige lucht uit het Zuiden, die voor den tijd van het jaar abnormaal warm °Se''Jk 's daarbij een weinig Föhnwer- kmg in de vrije atmosfeer gekomen, een ver schijnsel dat zich bij de heerschende algemee- ne luchtdrukking kan voordoen en bij over eenkomstige weerstoestanden in ons land meermalen wordt waargenomen. De lucht die ^VePreSS'egebied in het Westen uit t gebied van hoogen druk over Centraal Eu- [nPH r°Hdt afgeZOgen' beweegt zich daarbij in dalende richting en ondergaat dientenge volge een temperatuursverhooging. Hoofd zaak zal echter wel geweest zijn, dat de aangevoerde lucht reeds warm was. Behalve, dat het record voor de hoogste temperatuur van den dag gisteren werd ge slagen, is ook dat voor de hoogste gemid delde temperatuur van den geheelen dag overtroffen. Met de reeds geslagen records m September krijgen wjj door het zachte weer der laatste dagen een merkwaardige lijst van geslagen records, die, als dit weer nog wat aanhoudt, veel kans heeft langer te worden. Voor een zacht prijsje ter overname aangeboden. Eenigen tijd geleden is in Noord-Brabant een complot van valsche munters ontdekt, waarvan de leden zich toelegden op het ver vaardigen en uitgeven van valsche bankbil jetten van f 100. De werktuigen, waarmee de biljetten werden vervaardigd en een gedeelte van den voorraad valsche bankbiljetten zijn toen in beslag genomen. Men heeft echter niet alles kunnen achterhalen, zoodat een aan tal handlangers van het complot nog valsche biljetten van f 100 in hun bezit hebben. De biljetten zijn vrij gebrekkig nagemaakt, zoo dat het uitgeven niet gemakkelijk is. Dehee- ren meenden echter toch een middel er op te hebben gevonden, om althans nog iets binnen te krtjgen. Zij namen een tusschenpersoon in den arm en deze stapte naar de Centrale Recherche te Rotterdam, waar hij vroeg, hoe veel het de politie waard zou zijn, als hij haar alle nog in voorraad zijnde valsche bankbil jetten uit die partij ter hand stelde. De politie wist, dat het uitgeven van de niet zoo heel goed nagemaakte biljetten voor de bezitters te gevaarlijk zou zijn en zij antwoordde daar om, dat zij niets voor deze transactie voelde. De tusschenpersoon is daarop naar de valsch- geld-centrale te Amsterdam gegaan, waar hij evenmin succes had. Tenslotte is bij naar de Nederlandsche Bank gegaan, waar hij zijn aanbod herhaalde, maar ook daar had men geen lust, om voor een „zacht prijsje" een aantal valsche biljetten van f 100 te koopen, zoodat de heeren nog steeds met hun nage maakte bankbiljetten zitten, welke zij niet kwijt kunnen raken. De dief vergezeld van den jongsten zoon des huizes. Dnderdag, tusschen half zes en half zeven v.m., is te Kerkrade ingebroken in de woning van den mijnopzichter Willers aan de Nieuw- straat. Vermoed wordt, dat de dief door het venster van een zolderkamer in het huis is gekomen. Hij heeft alle kamers doorzocht, kasten en laden doorsnuffeld en den inhoud op den vloer geworpen. Toen hjj op de slaap kamer der jongens kwam, werd een jongetje van 3 jaar wakker. Het kereltje sprong uit bed en ging met den dief, van wien hij een cent had gekregen, naar beneden en volgde hem overal. Toen de inbreker door de voor deur aan de straatzijde de woning verliet, ging het ventje het avontuur aan zijn wakker ge worden moeder vertellen. De vrouw had gemeend, dat de dienstbode was gekomen, toen zij de straatdeur had hooren dichtslaan. Er is voor een waarde van 200 gulden gesto len aan geld, gouden en zilveren horloges en kleedingstukken. Te Landsmeer, vlak bij Amsterdam in Waterland, zijn Donderdagnacht een fabrieksgebouw, twee woonhuizen en een groote boerderij geheel door brand ver woest. De brandweer kon weinig anders doen dan de omliggende perceelen, die door overwaaien de vonken gevaar liepen, nat houden. Tegen den morgen waren van het heele complex, waarin de brand gewoed had, nog slechts roo- kende puinhoopen over. Tot op verren af stand, ook te Amsterdam, was de brand aan een rossen gloed aan den hemel waarneem baar. De schade wordt, wat de opstallen betreft, op ongeveer f 50,000 geschat. De schade aan voorraden en machinerieën en de fabriek zal nog moeten worden vastgesteld. Zij is gedekt door verzekering. De bestuurder gedood. Gistermiddag omstreeks vijf uur heeft de 28-jarige N. J. Menko uit Enschede, te Spier, gem. Beilen, een op den weg loopende koe aangereden. Hij raakte daardoor blijkbaar de mocht over het stuur kwijt. In volle vaart is de wagen over den kop geslagen en aan den anderen kant van de bermsloot terechtgeko men. Inwonenden hebben den heer M. uit den totaal vernielden auto bevrijd. Kort daar na is hij overleden. Een medewerkster van het Journal heeft nadere inlichtingen ingewonnen over het bruidstoilet van Prinses Marina. Over de robe is al gesproken. Daar wordt een zware man tel naar de zede van het hof overgeworpen zoo ruim, dat hrj niet minder dan zes meter lang zal zijn. In het haar zal een tiara van diamanten glinsteren, die den lichten tulle bruidssluier vasthoudt. En kant, dat reeds de bruidsjapon van haar moeder sierde, zal een broze noot aan dit majestueuze toilet toevoe gen. Twee dooden, vier gewonden. Donderdag heeft zich in de mijn Trieu Kai- sin te Montilly-sur-Sambre op een diepte van 535 M. een ernstig ongeluk voorgedaan. Bjj hfl afschietea van Patronen ontstond een ont ploffing, tengevolge waarvan een arbeider 11 gehuwd en vader van 7 kinderen zoo ern stig gewond werd, dat hij spoedig na in het ziekenhuis te zijn opgenomen, overleed. Een tweede arbeider werd door den luchtdruk op genomen en een eindweegs weggeslingerd. De man vluchtte daarna, doch koos helaas een verkeerden uitweg. Hij is door mijngas ge stikt. Tenslotte werden nog vier arbeiders ernstig gewond naar het ziekenhuis gebracht. Een gedood en een zwaar gewond. Twee mannen, die hun gelaat met maskers bedekt hadden, zijn Woensdagavond in de boerderij van Krause bij Zwickau binnenge drongen en ze begonnen onmiddellijk met te schieten op ieder dien ze ontmoetten. Boer Krause en een zijner dochters werden in kuit en dijbeen getroffen, maar desniettemin stel de de familie zich te weer en een der roovers kreeg een slag op den arm met een knuppel zoodat de revolver die hjj in de hand hield af ging en hemzelf in het dijbeen trof. Toen de roover zag dat hij omsingeld werd, schoot hij een kogel door zijn hoofd en stierf ter plaatse. De andere indringer hield de boerenfamilie met een hooivork op een afstand, maar door hem met stoelen te bekogelen werd hij naar de deur gedrongen waarna hg zijn heil zocht in een snelle vlucht. Volgens achtergelaten bloedsporen moet ook deze roover zwaar bloed verlies geleden hebben. De doode is een jonge man van even twintig jaar. Hoofdopzichter van weg en werken ernstig gewoed. Op het Oostelijk emplacement van het Cen traal Station te Amsterdam is gistermiddag een hoofdopzichter van weg en werken door een locomotief aangereden. De man liep eenige hoofdwonden op en is door den Ge neeskundigen Dienst naar het Binnengasthuis vervoerd. Tegenover een rechercheur, die een onderzoek instelde, heeft de opzichter ver klaard, dat het ongeluk aan eigen onvoor zichtigheid is te wijten. Hij liep tusschen de rails en heeft deze gevaarlijke plaats bij het naderen van den locomotief niet tijdig genoeg verlaten. Een ondeugdelijke touwladder gebruikt Donderdagmiddag werd de 39-jarige J. J. M. Kims uit Schiedam, die werkzaam was op de werf Wilton-Fyenoord, aan den West-Kous- dijk te Rotterdam, vermist. Hij was belast met het afbranden van de verf van de huid van een in reparatie liggend schip. Daaftoe was buiten boord een stelling gehangen. Aan vankelijk had hg om op die stelling te komen een ladder van de werf gebruikt, maar toen de stelling lager kwam te hangen, bleek de ladder te kort te zijn. In plaats van een an deren ladder van de werf te nemen, heeft K. den stormladder van het schip genomen. Naar uit het onderzoek is gebleken, is deze touw ladder gebroken, waardoor K. in het water is gevallen en verdronken. De Rivierpolitie werd gewaarschuwd, die het lijk heeft gedregd. Twee bekende artsen uit Bazel gedood, een zwaar gewond. In de buurt van St. Sulpice bij Lausanne) is een auto van het Burgerziekenhuis te Bazel in botsing gekomen met een anderen auto. Van de inzittenden zijn regeeringsraad dr. Almmer, de leider van het departement van volksgezondheid, dr. Schill eerste geneesheer van het Burgerziekenhuis en Karl Goetz, een employé van dat ziekenhuis gedood. De direc teur van het ziekenhuis, dr. G. Moser, is zwaar gewond, Het ongeluk is gebeurd doordat de veron gelukte geheel vernielde auto een ande ren wagen voorbij wilde rijden en toen met een tegenligger, die hem te laat zag in bot sing kwam. Uit het huis van Lord Peel in het Graafschap Hampshire (Eng.). Reuter meldde gisteravond uit Londen: Twee schildergen vanRembrandt.de Bijbel lezing en het Portret van een Edelman, zijn op onverklaarbare wijze uit het huis van Lord Peel, dat in het graafschap Hampshire (Eng.) gelegen is, verdwenen. Bandieten aan het werk. Uit Mexico (stad) wordt gemeld, dat een bende bandieten ter sterkte van 100 man een l Pdaan °P het stadje Tenango del Vaiie, in den staat Mexico. Volgens efn beiicht van La Prensa hebben de bandieten gemaakt van het politiebureau, hL? 21 m het bezlt van eea hoeveel heid wapenen en deden daarna een aanval op Voordat de bondstroepen waren gealarmeerd, namen de bandieten de wgk, doch pas nadat zg de voornaamste winkels en tal van parli- culiere woningen hadden geplunderd. De bemanning rered. Uit Gulf Port, in den staat Missisippi, wordt gemeld, dat de 26-jarige onderwijzeres Virginia Switzer, dochter van dr. R. A, Switzer, wordt vermist en naar men vreest in handen van ontvoerders is gevallen. Het meisje had een telefonisch verzoek ontvangen om ergens te komen. Klaarklijkelijk heeft men haar op deze wijze weggelokt, want kort nadat zij het huis had verlaten vond men in de brievenbus een brief, waarin 30 duizend dollar losgeld werd geëischt. De politie heeft de zaak in onderzoek. Uit Akron in den staat Ohio (V. St.) wordt gemeld, dat de 30-jarige mevrouw Barney Coates, van wie uitdrukkelijk wordt medege deeld, dat zg nog niet breit en zeer veel van dansen houdt, Donderdagochtend ontwaakte als grootmoeder. Zij ontving nl. een telegram van haar 13-jarige gehuwde dochter, mevrouw Marshall Satterly uit Duncan in den staat Kentucky, dat deze bevallen was van een ge zonden jongen. Twee overgrootouders van de baby zijn 49 en 50 jaar oud en twee bet overgrootouders, die beiden nog nabij Duncan in leven zijn, allebei 71 jaar oud. Een medewerker van de Figaro heeft Piétri, den Franschen minister van marine, geïnterviewd over de Londensche vlootbe- sprekingen en gevraagd naar zgn meening dat Italië volgens de verdragen het recht heeft pantserkruisers van de toegelaten tonnenmaat te bouwen, hoewel de meeste zeevarende naties den wensch hebben geuit, dat men zoo spoedig mogelijk tot een klei neren tonnen-nihoud zou komen. Het Italian- sche optreden moet dan ook vanzelfsprekend bij deze naties een reactie veroorzaken. De schrijver in de Figaro verklaart den indruk te hebben gekregen, dat ook Frank rijk spoedig tot maatregelen zal overgaan en de drie groote gevechtsschepen, welker bouw het heeft willen vermijden, op stapel zal zetten. Van de ziekte van koning Foead van Egypte schijnt een paleisclique gebruik gemaakt te hebben haar invloed op den gang der regee- ringszaken te vergrooten. Een Britsche wenk om daaraan een einde te maken, heeft een ontliet ten gevolge gehad tusscho de Egyp tische regeeri? g en eenige hooggeplaatste - Egyptische autoriteiten eenerzy^s en den Britschen waarnemend hoogecommissaris an derzijds. De bemanning van drie Poolsche watervlieg tuigen die in de bocht van Dantzig buiten de Duitsche territoriale grens op het water ge daald waren, is door Duitsche schepen in vei ligheid gebracht. Een der machines is gezon ken, de beide anderen, waarvan één zeer ern stig beschadigd is, zijn de haven van Pillau binnengesleept. Uit Hartford in Connecticut wordt gemeld, dat daar het 9-jarige meisje Patrcia Henry door twee mannen is ontvoerd. Ze hebben het kind uit den corridor van een schooi mee gelokt en zgn per auto verdwenen. Donderdagavond hebben vgf gewapende bandieten den burgemeester van Longbeach nabg Michigan City overvallen en terwijl zij hem als „schild" voor zich uitduwden, baan den zij schietende een weg in het huis van den leider van de Chicago Film Operators Union, Thomas Maloy, waar zij voor een waarde van 63.000 dollar aan juweelen en geld roofden. Nadat de Turksche premier, generaal Ismet pasja, te Tourhal een suikerfabriek had ge opend, keerde hg per trein naar Angora terug. Hg gebruikte in den trein het diner, doch eenigen tijd later werd hij onwel, terwijl an dere personen, met wie hij den maaltijd had gebruikt, dezelfde verschijnselen vertoonden. Het bleek, dat het voedsel in den trein giftige bestanddeelen had bevat. De spijzen zouden nu worden geanalyseerd en een onderzoek zal worden ingesteld. De premier, evenmin als zgn vrienden heb ben ernstig nadeel van het gebeurde onder vonden, doch niettemin heeft de zaak eenige sensatie verwekt, Pawelitsj niet uitgeleverd? Vaz Dias meldt uit Rome: Naar verluidt zouden de Italiaansche autori teiten voornemens zijn de uitlevering van te Turijn gearresteerden Kroatischen terroris tenleider, dr. Ante Pawelitsj en zijn medewer ker Kwaternik te weigeren, aangezien naar hun meening het bewijs voor de medeplichtig heid der beide Kroaten aan den moordaanslag te Marseille niet geleverd is. Als zuiver poli tieke vluchtelingen zou hun uitlevering strijd met het geldende internationale recht zijn. Een proclamatie van den Zuid- Slavlschen regentschapsraad. De Zuid-Slavische regentschapsraad heeft, naar Reuter uit Belgrado meldt, een proclama tie gericht tot het volk, waarin trouw betuigd wordt aan de herinnering aan wijlen koning Alexander en vertrouwen wordt uitgesproken in de kracht en eenheid van het Zuid-Slavi sche volk, zijn liefde tot het land en tot de dynastie Karageorgewitsj. Nog een arrestatie. De blonde vrouw. Te Grenoble is zekere Luigi Viscardo gear resteerd, die in Augustus zonder paspoort uit Italië is gekomen. Op een geheime bijeenkomst heeft hij een rede gehouden ter verdediging van den moortj op koning Alexander. Men gelooft, dat het onderzoek nog verrassingen zal brengen. Voorts heeft de politie vastgesteld, dat te Bastia op 14 October uit Livorno een blonde, vele talen sprekende vrouw is gearresteerd, wier signalement overeenkwam met dat der medeplichtige van de moordenaars van den koning van Zuid-Slavië. Ook zij had zich uit gelaten ter rechtvaardiging van den aanslag. Zij is later naar Sardinië vertrokken. In Beieren. Naar de Berlijnsche correspondent van de Neue Züricher Ztg. meldt, is in Beieren een fel geschil gerezen tusschen den rijksstad houder v. Epp en den gouwleider van Fran ken, Julius Streicher. Het geschil loopt over de maatregelen tegen de evangelische oppo sitie. Streicher, „Draufganger" bij uitnemend heid, wil ze hard aanpakken, doch v. Epp is tegen rechtstreeksche inmenging van het staatsgezag in den kerkstrijd en oordeelt, dat aan de oppositie in Beieren stellig dezelfde speelruimte moet worden gelaten als te Ber lijn, waar de Belijdenissynode Zondag haar proclamatie (die we Donderdag hebben ver meld) ongestoord heeft kunnen opstellen en waar de Broederraad thans nog bijeen is. In dien geest heeft von Epp ook gezorgd dat het „huisarrest" van bisschop Meiser, wiens huis dag en nacht onder politiebewa king stond, is opgeheven. De Bayerische Ostmark bevat een verkla ring van den Beierschen minister Schemm, die hij Maandag in Bayreuth heeft afgelegd. In deze verklaring zegt de nationaal-socialisti sche minister, dat de strijd, thans in de evangelische kerk gevoerd, groote onrust ver oorzaakt en tenslotte de volksgemeenschap zal verstoren. De jongste gebeurtenissen in de evangelische kerk hebben geen precedent in de geschiedenis en het is hoog tijd, dat hieraan een einde komt. Dit is de eerste maal dat van nationaal-socialistische zijde in het openbaar de ernst van het conflict in de evangelische kerk wordt toegegeven. Dr. Jager gaat heen. Te Berlijn heeft zich een evangelische bis schopsraad gevormd bestaande uit de bis schoppen Paulsen van Sleeswgk-Holstein, Coch van Saksen, Dietrich van Hessen en Kühlewein van Baden. De taak van dezen bisschopsraad is den rijksbisschop bg zgn werk en bij beslechting van de bestaande ge schillen op het gebied der kerkeUjke politiek te steunen. Voorts heeft dr. Jager, de juridi sche advisieur van rijksbisschop Müller, nu de inschakeling van de Wurtembergsche en Beiersche kerken in de Duitsche evangelische kerk is voltrokken, zijn kerkelijke politieke functies in handen van den rijksbisschop teruggegeven. Pessimistisch inzicht van den Japanschen gezant. Van de gelegenheid, dat een redacteur van het Corr.-Bureau van den Japanschen gezant over de kwestie van het olie-monopolie in Mantsjoekwo sprak, heeft hij tevens gebruik gemaakt om te informeeren naar den stand van de handelsconferentie in Batavia. Was de gezant bg een vorig interview hierover nog optimistisch gestemd en kon hij toen de overtuiging uitspreken, dat uit eindelijk een gunstig resultaat bereikt zou worden, thans kon de heer Taketomi zich niet zoo positief meer uitdrukken. Hg zeide: „Ik hoop, dat er een overeenkomst tot stand zal komen. In ben thans juist tus schen optimisme en pessimisme in. Ik ben vrij pessimistisch gestemd wat het uiteinde lijk resultaat dezer conferentie betreft. Maar ilc hoop nog steeds dat er tenminste een eenigszins bevredigende oplossing gevonden zal worden. Of de conferentie afgebroken zal worden hangt eigenlijk af van het geduld, dat dé beide delegaties toonen. Wanneer aan een van beide zijden het geduld ten einde raakt, is, naar mijn meening, het einde der beé spreking gekomen." De De openbaarheid der militaire uitgaven. De correspondent van de N. R. Crt. te Ge- nève meldt: Voor het eerst sinds vele weken heeft de informatie-afdeeling van het volkenbonds secretariaat ons weder eens een mededeeling over het werk der ontwapeningsconferentie doen toekomen. De mededeeling was, zooals men begrijpen zal, niet bemoedigend. De hoop, dat de ont wapeningsconferentie nog nooit tot eenig goed einde zal kunnen gebracht worden, is algemeen zoo verzwakt, dat de regeeringen zich blijkbaar ook niet meer de moeite ge troosten, om aan door hun eigen gedelegeer den uitgesproken wenschen van min of meer administratieven aard het noodige gevolg te geven. Men zal zich wellicht nog herinneren, dat de algemeene commissie der ontwapenings conferentie in den zomer van 1933 het be sluit geomen, dat de te sluiten conventie nog geen maximum-cijfers voor de militaire uit gaven der verschillende landen zal bevatten, doch wel er voor zal hebben te zorgen, dat de regeeringen geregeld den Volkenbond mededeelingen over de gedane militaire uit gaven zullen doen toekomen onder inacht neming van een uniforme methode van open baarmaking, zoodat de cijfers gemakkelijk te overzien en te vergelijken zou den zijn. Het Volkenbondssecretariaat heeft echter tot dusverre slechts van de regeeringen van Engeland. Ierland en Irak de gewenschte mededeelingen over de militaire uitgaven in het afgeloopen dienst jaar ontvangen! D.N.B. meldt uit Belgrado: De regeering heeft gisterenmiddag in de Skoeptsjina de regeeringsverklaring voorge lezen. Zij begint met een herinnering aan den verschrikkelijken aanslag te Marseille en brengt hulde aan het levenswerk van Alexan der den Verëeniger. Toen de premier in den loop van zijn eulogie den naam van den jon gen koning Peter H noemde, barstte op alle banken een spontaan applaus los. Over den aanslag zei de minister: „De re geering zal eischen, dat niet alleen de directe plegers van den aanslag hun straf niet zuilen ontloopen, maar ook, dat de verantwoorde lijke lieden, die aan de touwtjes hebben ge trokken, zullen ontmaskerd en bestraft wor den. De regeering zal aan dezen eisch vast houden, waar ter wereld de draden van het complot ook zouden blijken heen te gaan. In het eigen land zal zg op krachtdadige wgza aan alle terroristische agitatie of propaganda een einde maken. Nopens de buitenlandsche politiek, zeide de premier slechts, dat de regeering met al haar bondgenooten en vrienden ook verder hoopt te kunnen samenwerken in het belang zoowel van het land als van den algemeenen vrede in de wereld. De minister was uitvoeriger in de behan deling van de binnenlandsche politiek en som de eenige speciale maatregelen van bezuini ging op, maar legde den nadruk op het feit, dat de grondslagen van koning Alexandera streven om alle Zuid-Slavische stammen en volkeren tot één onaantastbare eenheid saam te smelten ten volle gehandhaafd zouden blgven. De verklaring sloot met de ietwat opzien barende mededeeling, dat de paraatheid van het leger gehandhaafd moest blgven, opdat het zijn taak om in geval van nood de gren zen van het rijk met succes te kunnen ver dedigen, kan uitoefenen. Bij deze woorden stond Zivkowitsj, de mi nister van oorlog, op, en hij kreeg een groot- sche ovatie van de afgevaardigden. IUARTS Rotterdamsche Lloyd. Kota Baroe, t., pass. 25 Oct. Point de Galle. Kota Gede, u., 25 Oct. te Port Said. Modjokerto, t., pass. 24 Oct. Gibraltar. Siantar, u„ pass. 25 Oct. Dover. Sitoebondo, 25 Oct. te R'dam. Sitoebondo, 25 Oct. te R'dam. Baloeran, u., 25 Oct. te Southampton. Indrapoera, t„ pass. 25 Oct. Gibratlar. Tapanoeli, u„ 25 Oct. v. Suez. L 26 Oct. v. Singaproe. AOta Tjandi, t„ pass. 25 Oct. Gibraltar. Sibajak, u„ 25 Oct. v. Colombo. Stoomvaart Mg. Nederland. Tabian, u„ 26 Oct. v. Suez. Johan v. Oldenbarnevelt, u., 25 Oct. te Genua. Poelau Bras, 25 Oct. te Bremen. oelau Tello, t. ,24 Oct. te Belawan. Kon. Holl. Lloyd. Zeelandia, u., 25 Oct. v. Pernambuco. Kennemerland, u., 25 Oct. te Rio Grande. Montferland, u., 25 Oct. te Montevideo. Kon. Paketv. Maatschappij. Nieuw Holland, 24 Oct. v. Sydney. Kantupandjang, 23 Oct. "te Kohsichang. Filialen der VEL0 Waschmachine Maatschappij

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6