Radio-programma Ingezonden Oost-Indië. BINNENLAND Haring. Het ontijdig eindigen van de haringvisscherij. Nieuwe regeeringsmaatregelen ten behoeve van zuivel- en vleeschpositie. Wijziging Crisis-Rundveebesluut. GEMENGD NIEUWS De Alkmaarsche brandweer krijgt f 1000. Door een auto overreden en gedood. Een internationale bende van autodieven. Ernstig tramongeluk. Ongeluk met doodelijken afloop De zaak-Prince. Lijken van de „Charles José" aangespoeld. Het clearingverkeer met Duitschland. Een waarschuwing van Oostenrijksche generaals van het leger. Het werkloozenvraagstuk in de Ver. Staten. IM©€lnl SPOT Ontzettend drama te Soerabaja. ^2 betooging tegen dlttschen gezant te dublin. „Weg met Hitler", werd er geschreeuwd toén Von Kuhlmann, de nieuwe Duitsche ge zant in den Ierschen Vrijstaat officieel werd ontvangen. Deze kreten waren aangeheven door een kleine groep communisten, die vrij lating van Thalmann eischten. Het grootste gedeelte van het publiek begroette den ge zant op hoffelijke wijze. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG I NOVEMBER de heer d. f. w. van rhes overleden. Op 71-jarigen leeftijd is gisterenochtend te Montreux overleden de heer D. F. W. van Rees, oud-vice-voorzitter van den Raad van Indië en vice-voorzitter van de permanente Mandatencommlssie van den Volkenbond. De heer Van Rees, die verleden jaar in goede lichamelijke gezondheid en ongebroken geestkracht zijn 70sten verjaardag mocht be leven, is slechts een paar weken ongesteld geweest. De Mandatencommissie verliest zonder twij fel in den heer Van Rees een harer verdien stelijkste leden. De uitvoer naar Duitschland. Naar van officieele zijde wordt meegedeeld, zijn de met de Duitsche regeering overeenge komen waardecontingenten voor den uitvoer van versche haring naar Duitschland, waar voor reeds deviezenvergunningen en binden de toezeggingen zijn verstrekt, voor October en November uitgeput Dientengevolge kan bij nieuwen uitvoer van versche haring ge durende genoemde periode niet meer op uit reiking van deviezenvergunningen of bin dende toezwineren worden gerekend. ju stopzetting van de visscherjj. De Vereeniging Handelsbelang te Scheve- ningen van haring- en bokkingsexporteurs heeft zich telegrafisch tot den minister van ©eco nomische zaken gewend, met het verzoek de visscherij niet te laten beëindigen, maar voort te laten zetten tot 24 November, daar eerst dan de beste en grootste soort haring, ge schikt voor export, wordt gevangen. Buiten deze haring kunnen de rookers piet, zoodat zij anders vern'icht zijn te importeeren. Buitengewoon groote aanvoer te Scheveningen. Te Scheveningen zijn de vorige week de aanvoeren buitengewoon groot geweest en waren er groote motorloggers, die van de 36 tot 50 last meebrachten. Door deze groote aanvoeren liggen de beide havens te Scheve ningen vol met vaten haring en daar de sche pen nog steeds blijven doorgaan met lossen, komt er een tekort aan plaatsruimte. Pak huizen en erven liggen vol en thans worden de loskanten van de haring gebruikt om de haring op te slaan. In rijen van vier en vijf boog li<r<ren de vaten opgestapeld. Groote schade voor werkgevers en werknemers. In verband met het door den Minister van Economische Zaken genomen besluit, dat na 3 November a.s. geen schepen meer naar de ~~c''erij mogen vertrekken en na 10 :r de aanvoer van gezouten haring is "c. ..Jen, heeft de reedersvereeniging „Sche veningen" den Minister van Economische Zaken het volgende telegram gezonden: „De reedersvereeniging „Scheveningen" heeft met teleurstelling kennis genomen van het besluit, dat na 10 November de aanvoer van gezouten haring is verboden. Deze ontjjdige stopzetting veroorzaakt groote schade, zoowel voor de reederijen als voor de bemanningen en verzoekt dringend herziening van dit be sluit". Den burgemeester van 's-Gravenhage is sveneens 'een telegram gezonden, luidende: „Beëindiging haringvisscherij op 10 Novem ber is voor on? bedrijf te vroeg. Ontijdig ont slag van werknemers is hiervan het gevolg, hetgeen de werkloosheid wederom vergroot. Verzoeken dringend uwe bemiddeling bij den Minister van Economische Zaken, ten einde datum van beëindiging der visscherij later te stellen". INTERNATIONALE RUBBER-RESTRICTIE Bjj de Staten-Generaal is ingediend een wetsontwerp houdende bekrachtiging van een door den Gouverneur-Generaal van Neder- landsch-Indië op 31 Mei 1934 vastgestelde ordonnantie tot aanvuling van de Indische Tariefwet in verband met de ruberrestrlctie. ue minister van economische zaken heeft een beslissing genomen inzake de maatre gelen, welke ten behoeve van onze zuivel- en vleeschpositie genomen zullen moeten worden. De exporlvooruitzichten van het Neder- landsche zuivel zijn door de maatregelen van verschillende landen om ons heen van dien aard geworden, dat het nemen van ingrijpen de maatregelen noodzakelijk is, wil men voor komen, dat onze zuivel- en vleeschpositie in eenstort. De minister heeft tot drie middelen beslo ten. In de eerste plaats tot het in de toekomst steunen van slechts een gedeelte van de melk waarmede echter gepaard zal moeten gaan in de tweede plaats een verdere teeltbeper king en in de derde plaats afslachting. Slechts door toepassing van deze drie maatregelen meent de minister een voldoende verbetering van de positie te kunnen bereiken. De regee ring verwacht dat op deze wijze 150,000 stuks melkvee opgeruimd zullen kunnen wor den. terwij! voorts voor 1935 opnieuw 50.000 stuks kalveren minder zullen worden toege wezen. Daarnaast heeft de minister het belang rijke besluit genomen, de heffing op het rund- vleesch met ingang van 1 November a.s. van 20 pet. op 10 pet te verlagen, waardoor aan een herhaaldelijk, vooral ook van slagerszijde, kenbaar gemaakt verlangen wordt tegemoet gekomen. Een vertegenwoordiger van het Nederl. Correspondentiebureau heeft een onderhoud hierover met minister Steenberghe gehad; de bladen bevatten uitvoerige commentaren en toelichtingen, welke Z. E. verschafte. Staatsblad no. 545 bevat het Kon. besluit van den 12den October, tot wijziging van het Crisis-Rundveebesluit 1934 I. Artikel 3 luidt thans als volgt: „Voor de tijdvakken, aanvangende met in gang van nader door Ons te bepalen tijd stippen en eindigende met ingang van nader door ons te bepalen tijdstippen is elders dan op markten, in door of vanwege onzen minis- ster aan te wijzen marktstallen en daarbij behoorende terreinen, in openbare slachthui zen, of in door of vanwege Onzen minister aan te wijzen andere slachtplaatsen en daarbij be hoorende stallen en terreinen, het in voorraad hebben van rundvee, waarvan het gewicht ge legen is binnen door onzen minister te bepa len gewichtsgrenzen, slechts toegestaan, in dien dat in voorraad hebben gedekt is door een identiteitsbewijs, houdende een beschrij ving van het betreffende rund en een aandui ding van zijn eigenaar, wien het identiteits bewijs is verstrekt en van diens rechtverkrij genden, wien dat bewijs is overgedragen." Op grond van voornoemde wijziging wordt aan eigenaren van marktstallen, eventueel met bijbehoorende terreinen, die deze stallen en terreinen, in verband met het voorgaande, door den minister aangewezen wenschen te zien, in hun eigen belang in overweging gegeven, dezen wensch ten spoedigste schriftelijk aan het bestuur der Nederlandsche Veehouderij centrale, le van den Boschstraat no. 1, 's-Gra venhage, kenbaar te maken. Hierbij dient dan tevens opgegeven te wor den: le. De gemeente, waarin de marktstal en het bijbehoorende terrein gelegen zijn; 2e. De geheele kadastrale omschrijving van den stal en ook van het bijbehoorende terrein; 3e. De oppervlakte van het bij den stal be hoorende terrein. Binnenland Bij wijze van hooge uitzondering en rekening houdende met de buitengewone prestaties van de Alkmaarsche brandweer bij den brand, die onlangs in de St. Dominicuskerk te Alkmaar heeft gewoed, heeft de Onderlinge Brandver zekering „St. Donatus" te Amsterdam, als blijk van waardeering voor het behoud van de Dominicuskerk aan de brandweer een gift doen toekomen van 1000 als bijdrage voor den koop van den ladderwagen, waartoe de ge meente Alkmaar binnenkort zal besluiten. De heer S., uit Den Haag, die Dinsdagavond omstreeks 6 uur te Wassenaar in de richting Den Haag reed, zag even voorbij den Hoger- beetsweg plotseling een dame voor zijn auto, die te voet den rijweg overstak. Hij trachtte nog, door naar links uit te wijken, een aan rijding te voorkomen, doch slaagde daarin niet. De dame werd tegen den grond geslin gerd en is eenige oogenblikken later over leden. Zij bleek te zijn de 57-jarige Mej. Hoeffsche, directrice van de stichting Nieuwhuis te Baarn. Zij was te Wassenaar gelogeerd. Het stoffelijk overschot is naar het lijken huis overgebracht. De auto is in beslag ge nomen. Mooi succes voor de Rotterdamsche Recherche. De Rotterdamsche Centrale Recherce is, in samenwerking met Belgische politiemannen en een rijks-opsporingsambtenaar er in ge slaagd een internationale bende van autodie ven te ontmaskeren en den vermoedelijken leider van de bende en een paar van zijn handlangers te arresteeren, hetgeen in hoofd zaak te danken is aan het op initiatief van een tweetal inspecteurs, ingevoerde systeem van controle op gestolen motorrijtuigen, welk systeem hier voor dit doel voor het eerst in Europa wordt toegepast en welk systeem al zooveel goede resultaten heeft opgeleverd, dat men het elders, o.a. te Brussel, gaat na volgen. De verduistering geschiedde door middel van valsche nationaliteitsbewijzen, die door een Belgisch drukker in opdracht van een ze kere de W. werden vervaardigd. Met de arrestatie van dezen de W. meent de politie den leider in handen te hebben ge kregen van een bende autodieven, die er zich op toelegde in Noord Frankrijk en in België gestolen wagens hier te lande te verkoopen en in ons land auto's te stelen, welke door de handlangers dan weer in België of Noord FYankrijk aan den man werden gebracht. Het onderzoek wordt nog voortgezet. CASSATIE IN SCHERMER-ZAAK. De Hooge Raad heeft arrest gewezen in de zaak tegen mej. N. S., wethoudster van Zuid en Noord-Schermer, ten aanzien van wie de rechtbank te Alkmaar vaschheid in geschrifte bewezen heeft verklaard door het valschelijk opmaken van een bevelschrift in verband met uitbetaling van werkverschaffingsgelden. De rechtbank heeft de wethoudster tot een geld boete veroordeeld, welk vonnis door het Am- sterdamsche gerechtshof werd bevestigd. Het tegen dit arrest ingestelde cassatieberoep is door den Hoogen Raad verworpen. Vijf zwaar en drie licht gewond. Te Aken is Dinsdag een tram uit de rails geloopen en tegen een huis gebotst. Daar bij zijn 5 menschen zwaar en 20 licht ge wond. Over het ongeluk meldt men uit Kerkrade, dat het is gebeurd op den hoek van de Franz- strasse en Carmelieterstrasse. De tram reed tegen een café, dat geheel werd vernield. De motorwagen werd losgerukt van de aan hangwagen; deze sloeg om en kwam op het trottoir teland. In de tram bevonden zich tien menschen onder wie 3 verpleegsters en de commissaris van politie Bergmann. In het geheel zijn vijf menschen zwaar en drie licht gewond. Een 29 jarig man verloor beide bee- nen. De commissaris van politie Bergmann kreeg ernstige wonden aan hoofd en rug. Van twee vrouwen werd de linker-arm afge rukt. Van een derde vrouw werd het rechter been verbrijzeld. De meeste slachtoffers die naar het ziekenhuis zyn overgebracht kregen nog arm- of beenbreuken en andere verwon dingen. Met het opruimingswerk is onmid dellijk begonnen. Geen der slachtoffers is tot dusver overleden. ZIJN ECHTGENOOTE MISHANDELD. Een zekere A. G., 60 jaar oud, die in Ne derland veelvuldig het beroep van schapen hoeder of waker heeft uitgeoefend, heeft Dinsdag in een woning in de Eudard Pecher- straat te Antwerpen, zijn echtgenoote Johan- na van Dijk met een strijkijzer het hoofd ver brijzeld. De toestand van de vrouw is hope loos. De man was een dronkaard, die in de laat ste vier maanden een erfenis van zijn vrouw, ten bedrage van 10,600 franken, had opge maakt. Naar aanleiding daarvan schijnt on- eenigheid te zijn ontstaan, welke tot de daad heeft geleid. De man is gearresteerd. UIT DEN TREIN GESPRONGEN. Maandagmiddag moest een persoon uit Ne derland aan de Belgische politie worden uit geleverd. Met deze uitlevering waren twee rijksveldwachters belast, die met den man, die aan beide handen geboeid was, tusschen hen in zich per trein naar Esschen begaven. Roosendaal was reeds veilig gepasseerd en de grens was men reeds genaderd, toen plot seling de gevangene boeien en bewakers ten spijt, naar het portier schoot en uit den trein sprong. Een van de veldwachters trok aan de noodrem, doch de trein reed door, zoodat men eerst na aankomst te Esschen met de achter volging van den vluchteling kon beginnen. De man was toen spoedig opgespoord, waar na hij aan de Belgische justitie werd uitgele verd. Hij bleek geen ernstig letsel te hebben opgeloopen. MINNENIJD. Twee neven te Groningen leefden in den laatsten tijd in vijandschap, omdat de een ver keering had met het meisje, met wie de an der ook een tijd lang omgang had gehad. De jaloezie van den afgedankten minnaar werd zoo groot, dat hij Zondagavond, toen hij het nieuw geëngageerde paar tegenkwam, een mes trok en zijn neef een groote snede over den wang toebracht, zoodat de getroffene in de buurt van zijn woning ineenzakte. De po- litiedokter heeft hem verbonden. De messen trekker, de 19-jarige J. J. M., is gearresteerd. door een auto overreden en gedood. Te Buitenpost is gisterochtend de 78-jarige R. Woltjes door een achteruitrydenden auto uit Surhuisterveen overreden en gedood. Kokende koffie over zich heen gekregen. Zaterdag heeft in de woning van de familie Z. aan de Touwslagersstraat een meisje van 10 maanden, dat by een zusje op schoot zat, den inhoud van een kan kokende koffie over zich heen gekregen. Aanvankelyk is het kind, dat ernstige brandwonden had gekregen, thuis verpleegd, maar Maandag bleek opneming in een ziekenhuis noodzakelyk. Gisterennacht is het aan de gevolgen overleden. Buitenland Opzienbarende mededeeling van den afgevaardigde Mandel. De afgevaardigde Mandel heeft voor de parlementaire commissie van onderzoek in zake de parlementaire zaak-Stawisky een op zienbarende mededeeling gedaan. Hjj zeide uit betrouwbare bron te weten, dat het openbaar ministerie te Dijon bijna dagelijks aan den vorigen minister van justitie, Chéron, rappor ten had gezonden over den stand van het on derzoek in de zaak-Prince. Chéron heeft deze rapporten geregeld medegedeeld aan de Sü- reté, zoodat o.a. ook de beruchte inspecteur Bon van alle stappen van den rechter van in structie op de hoogte geweest is. Mandel meende, dat dit feit, indien het juist bleek, een inbreuk door den minister op het gerech telijk instructiegeheim beteekende. Mandel heeft den tegenwoordigen minister Lemery verzocht, te onderzoeken of deze feiten juist zijn. Nog twee leden der bemanning vermist. Ongeveer twee weken geleden, zyn op Nor- derney en Juist de lijken van verdronken zeelieden aangespoeld, wier identiteit niet kon worden vastgesteld. Het politle-onder- zoek heeft uitgewezen, dat het hier waar schijnlijk de lijken betreft van leden der be manning van het Belgische vaartuig „Charles José", dat op 4 October J.l. op de Haaksgron- den in een zwaren storm is vergaan, i De kapitein, die destijds als eenige over levende door het Duitsche stoomschip „Hil- denfels" werd gered, bevindt zich in Norder- ney en bevestigt het resultaat van het poli- tie-onderzoek. Van de bemanning der „Charles José" wor den nu alleen nog de eerste machinist en een matroos vermist. VRIJDAG 2 NOVEMBER. Hilversum, 301 m. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie C. Rijken. 10.35 Viool-recital M. Polak. 11.00 Dialoog. 11.45 Gramofoonpl. 12.00 Ensemble Rentmeester en gramofoonpl. 2.00 Lucy M. Pierson: Iets over de Japansche Vrouw. 2.30 Gramofoonpl. 2.45 Concert door V. v. d. Werff (alt) en D. Appeldoorn (piano). 3.30 Gramofoonpl. 4.00 Kniples. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Kinderuur. 5.30 Nwe. A'damsche Orkestvereen. o.l.v. N. v. d. Linden en gramofoonpl. 6.45 Gramofoonpl. 7.00 Vervolg concert. 7.30 L. Hoejenbos: Arbeidsschuwheld. 7.50 Gramofoonpl. 7.57 Herhaling SOS-berichten. 8.00 Causerie Mevr. H. L. Brümmer-Nier- strass. 8.30 Concert door Jo Juda (viool) en A. Juda (piano). 9.00 Mej. Da. E. B. A. Poortman: Eros en Agapé. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Vaz Dias en Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.15 Filmpraatje J. v. Kasteel. 11.0012.00 Reportage v. d. Zesdaagsche te Amsterdam. Algemeen Programma, verzorgd door den KRO. Hulzen, 1875 m. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.30 Voor zieken en ouden van dagen. 12.15 Schlagermuziek. 2.00 Gramofoonpl. 2.30 Orgelconcert m.m.v. sopraan. 3.454.00 en 4.15 Gramofoonpl. 5.00 Lezing. 5.30 Orkestconcert en Gramofoonpl. 7.15 Lezing. 7.35 Gramofoonpl. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gramofoonpl. 8.15 Koorconcert. 8.45 Orkestconcert m.m.v. vioolsolist. 9.00 Concert m.m.v. solisten, koor en orgel. 9.30 Orgelsolo. 9.40 Koorconcert. 9.55 Orkestconcert. 11.0012.00 Gramofoonpl. ZATERDAG 3 NOVEMBER Hilversum, 301 m. V AR A-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. 1. d. Continubedr.: VARA- tooneel o.l.v. W. v. Cappell.en, „De Trek vogel", triloog en Gramofoonpl. 12.00 Trio Favoriet o.l.v. W. Drukker, en Gramofoonpl. 2.00 Zenderverzorging. 2:15 Gramofoonpl. 2.45 P. Bakker spreekt over de nieuwe spel ling. 3.00 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 3]30 Causerie A. Pleysier. 3.50 Gramofoonpl. 4.15 Vervolg orkestconcert m.m.v. M. Gobets (tenor). 4.45 Gramofoonpl. 5.10 Vervolg orkestconcert. 5.40 C. v. d. Lende: De kreet om arbeid, 6.00 Uit de Roode Jeugdbeweging. 6.30 C. Kint (viola d'amore) en R. Schoute (piano). 7.00 VRO. 8.00 SOS-berichten. 8.03 Gramofoonpl. 8.15 „Marie Louise", operette van M eisel- May- Youmans. Bew. Friedmann (uit Haarlem). 10.00 Rep. v. d. Zesdaagsche te A'dam. 10.30 Gramofoonpl. 10.45 Vaz Dias. VARA-varia. 11.00 Gramofoonpl. 11.3012.00 Vervolg reportage. Hulzen, 1875 m. KRO-uitzending. 4.00500 HIRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonpl. en Schlagermuziek. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Gramofoonpl. 3.00 Kinderuur. 5.00 Orkestconcert en lezingen. 6.45 Gramofoonpl. 7.15 Kath. RVU. 7.35 Gramofoonpl. 8.00 Vaz Dias. Orkestconcert. 8.30 Lezing. 9.00 Schlagermuziek. 9.30 Voordracht. 9.45 Schlagermuziek. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Gramofoonpl. 10.45 Schlagermuziek. 11.4512.00 Gramofoonmuziek. een oude granaat ontploft. Een vrouw en twee kinderen gedood. Naby het stadje Pascani in Roemenië la door het ontploffen van een granaat vrouw met haar twee kinderen gedood, wijl een derde kind zwaar werd gewond granaat dateerde uit de oorlogsjaren en zonder ontploft te zijn op een onbebouwd blijven liggen. Een boerenjongen wilde granaat naar huis dragen ,doch liet het 1 jectiel uit zyn handen vallen tengevolge waarvan het ontplofte. een ter- De was veld de pro- De N.V. Simons Scheepsslooperij ontslaat haar nog in dienst zijnde arbeiders. De N.V. Simons' Scheepsslooperij te Pernis deelt aan de N. R. Crt. mede, dat zij er thans toe moet overgaan, de nog in haar dienst zijn de 42 arbeiders, allen gehuwden, per a.s. Za terdag te ontslaan, hetgeen een gevolg is van den noodtoestand waarin haar bedrijf wegens het uitblijven van de Sonder- en Zwischen kon tos is gebracht. „KING KONG VAN HARLEM". f Een reusachtige neger, bijgenaamd de „King Kong van Harlem", de negerwijk van de wereldstad New-York, is vermoord, naar be weerd wordt door een 25-jarige negerin, die de misdaad bekend zou hebben met de woor den: Ja, ik doodde hem. Hij deugde nergens voor". „King Kong", die in zijn woning dood werd aangetroffen tengevolge van steken met zijn eigen mes, was voor de politie een der gevaar lijkste bewoners van de negerwijk om mee om te gaan. Wanneer hij gezocht werd, trok een geheel regiment agenten er op uit. Hij was een geduchte vechtersbaas. Eens, toen 15 mannen hem wilden weerstaan, sloeg hij ze allen tegen den grond. BEIERSCHE BOEREN PROTESTEEREN. De landsbisschoppen van Beieren en Wur- temberg, die zich, naar verluidt, in hechtenis bevinden, zijn Dinsdag door den minister van biinnenlandsche zaken ontvangen. Na htm bespreking bij minister Frick, be gaven zich de beide bisschoppen, bij wie zich ook die van Hannover gevoegd had die het standpunt zijner collega's van Beieren en Wurtemberg deelt met den minister naar den rijkskanselier. Naar verluidt moet de conferentie met Hit ler in verzoenenden geest gewerkt hebben. Opvallend is, dat bij deze besprekingen rijks bisschop Müller niet aanwezig was, wat het vermoeden versterkt, dat een en ander buiten hem is omgegaan, en dat zijn positie inderdaad niet meer dezelfde is als eenigen tijd geleden. Men krijgt den indruk, dat de Wilhelmstrasse een verzoening met de oppositie nastreeft en bereid is daartoe leidende persoonlijkheden van de tegenwoordige kerkelijke regeering op te offeren. In verband hiermede is van betee- kenis, dat dr Jaeger zoo even ook al zijn kerkelijke functies ter beschikking heeft moe- te stellen. De laatste dagen was intusschen van een werkelijke betere stemming bij de oppositie nog weinig te bemerken geweest, ondanks de uitschakeling van dr. Jaeger, van wien men toen echter nog niet wist, dat hij ook als ministeriaal direktor zou aftreden. Men was het er over eens, dat het hier slechts om halve maatregelen ging, en verwachtte meer. Of by de besprekingen van heden in dien geest ver dere toezeggingen zijn gedaan, zal wel spoe dig bekend worden. Reuter seint uit Berlijn nog over een „scène dramatique", die zich Dinsdagmiddag voor het gebouw van den rykskanseleir heeft afgespeeld. Dertig Beiersche boeren, die uit naam van tweehonderdduizend landbouwers in Beieren kwamen, wilden Hitler inlichten omtrent datgene, „wat zich werkelijk in de evangelische kerk afspeelt" Zij protesteerden tegen rijksbisschop Müller en bisschop Jaeger en tegen „die heele bende", die verdwijnen moet, omdat zij de Luthersche kerk ten gronde richten. Zij werden ontvangen door een der ordonnancen van Hitler, die hen terugzond naar minister Frick. Tegen de particuliere schutterijen. Van particuliere, doorgaans welingelichte zijde, verneemt de Nw. R. Crt. uit Weenen, dat dezer dagen de generaals van het Oosten- rijksche leger zich tot von Schuschnigg heb ben gewend en hem hebben verklaard, dat het voortbestaan van gewapende formaties buiten het leger leidt tot een wassende on rust onder de bevolking en het gevaar van nieuwe binnenlandsche onlusten uitlokt. De generaals verklaarden de verantwoording op zich te nemen, dat zij deze schutterijen zou den kunnen ontwapenen, zonder een druppel bloeds te vergieten. Deze verklaring ia klaarblijkelijk gericht geweest tegen de burgerwacht en schijnt prins Starhemberg, den vice-kanselier, aan leiding te hebben gegeven, de bespreking met de nationale elementen, welke hij tot dusver steeds van de hand had gewezen, nu plotse ling door te drijven. Reusachtige plannen. De correspondent te Washington van de Londensche Daüy Telegraph vernam van Phi- üp Fleming, den waarnemenden leider van de werken ondernomen tot arbeidsverruiming dat er thans openbare werken e.d. in studie zijn, welke voor 16.500.000 menschen werkge legenheid zullen verschaffen. Spoedig zal het bureau van Philip Fleming de plannen kun nen indienen bij het Congres. 1 Nov. Nu het concertseizoen weer ig aangebroken, zou ik een typisch Bulgaarscli liedje willen citeeren, dat ik onlangs ergens heb gevonden: BansU Bansti Winja Bansti Bansti Winja Bansti Bansti Winja, Gedo Bilikov. Het beteekent, vrij vertaald, ongeveer het volgende: Bansti Winja Bansti Winja Bansti Winja Bemint Bilikov. De geraffinieerde herhaling van den voor naam Bansti wekt de suggestie van een over- groote teederheid, die in midden-Europeesch» poëzie maar al te zelden wordt aangetrof fen De moeilijkheid met z.g. volkspoëzie is, dat je nooit weet of je niet bij je neus geno men wordt. De buitengewone eenvoud van de woorden wekt dikwijls achterdocht; voor den leek hebben al zulke liedjes denzelfden klank. Ik ben vaak van plan geweest, op muziek avondjes van gewichtigdoeners „Roemeen- sche", „Tsjechische" of „Kroatische" volks liedjes van eigen makelij voor te dragen, om het effect te bestudeeren op het gezicht van dames, die wegloopen met alles wat ze niet begrijpen. Klinkt dit bijvoorbeeld niet echt: Krasni krasni wsila Krasni krasni krila Krasni welga krajmetsj Wsila krila stajmetzj? Strawni strawni wrila, Strawni strawni strila, Wrila strila kranjetz! Het is in ieder geval een merkwaaïUig ver schijnsel, dat als iemand op een muziek avondje zingen zou: Ik ga, ik ga, ik ga, Naar het water, naar het water, naar het water, Ik ga, ik ga, ik ga, Naar het watertje, watertje, blauw niemand erover in opwinding zou kunnen ge raken. Maar als de zanger zou zeggen, dat het de vertaling was van een Servlscn liedje uit het begin van de 15e eeuw, zou iedereen als een bruut worden beschouwd die er niet met dwepende oogen naar zat te luisteren. En als er iemand onder mijn lezers mocht zijn, die dat zou willen ontkennen, laat hij dan op het eerstvolgend muziekavondje zelf de proef op de som nemen. Alleen moet ik één voor behoud maken: Met normale menschen gaat het niet op. Alleen mèt intellectueelen, litera toren en geleerden. Door wangedrag van de echtgenoote. Over het drama te Soerabaja, waarvan een Aneta-telegram reeds melding heeft gemaakt, geeft de „Java Bode" nog de volgende bijzon derheden: De heer P. A. C„ onder-stationschef der 2de klasse van de staatsspoor, logeerde met zijn vrouw en 11^-jarig kind bij L. A. Portier op Tambaksari te Soerabaja. De verhouding tusschen het echtpaar was reeds geruimen tijd niet al te best in verband met de levenswijze van de echtgenoote. Den middag tevoren was het tusschen de echtelieden tot een hevigen twist gekomen, welke tenslotte echter werd bijgelegd. Den volgenden morgen werd de heer C. evenwel door nieuwe wanhoop bevangen. Hij greep zijn revolver van 6 m.M. cal. en schoot eerst zijn kind in het achterhoofd en vervolgens zijn echtgenoote door de borst. In liggende houding heeft hij zich vervol gens zelf door het hoofd geschoten met het gevolg dat hij op slag werd gedood. Het kind is ernstig gewond, doordat de kogel de kleine hersenen trof. Alle hoop op levensbehoud is opgegeven. De vrouw is eveneens zeer zwaar gewond, doch er bestaat nog een kleine moge lijkheid, dat zij in leven zal blijven. Zij is reeds zeer in het kort door de politie verhoord en heeft daarbij bekend, dat haar levenswijze inderdaad de oorzaak van het drama is geweest. Het kind is inmiddels in het ziekenhuis overleden. De toestand van de vrouw is hoop gevend na operatieve verwijdering van den kogel. C., die 31 jaar oud was, was een zeer rustig en betrouwbaar man, op wiens levens wandel niet de minste aanmerking kon wor- (Buiten verantwoordelijkheid van de redactis Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Vele ingezetenen weten niet, dat er een Zusters-hulpvereeniging bestaat, van de Kerk van Jezus Christus, waarvan hier ter stede een afdeeling gevestigd is. De Z.H.V. stelt zich ten doel, hulp te ver schaffen aan allen, die deze noodig hebben: voor zieken versterkende middelen, anderen kleeren, enz. Vooral met de Kerstdagen wordt veel ge geven, onder meer brandstoffen, kleeren en levensmiddelen. Voor dat doel is geld noodig, veel zelfs, om aan alle aanvragen te kunnen voldoen. Daarom wenscht de Z.H.V. een bazar te houden, en roept alle ingezetenen op, deze ba zar te bezoeken, opdat wij weder, als alle jaren een flink saldo mogen hebben om veel goed te doen. De Bazar wordt geopend op 6 Nov. a.s. des avonds 8 uur in de Janzendwarsstraat 8. Het bestuur der Z.H.V. E. G. ErkelensMichels. M. ThomasVink. J. Buitelaarv. d. Hoeven.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2