Radio-programma GEMENGD NIEUWS telefunken 2 HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 6 NOVEMBER 1934. Gemengd radio-bedrijf. l-'ximumprijzen voor aardappelen. Tweede Kamer. Beqrooting staatsbedrijf der P.T.T. Begrootingsdebatten "1 weede Kamer. „Uiver" en telefoon. Smokkelbendeontmaskerd te Rotterdam. T128wl GOEDKOOPSTE Buitenland De zaak-Lindbergh. Nalatigheid bij de Russische Spoorwegen. Typhoon in IndoChina. ftOCH SPOT m Trein ontspoord. 19 gewonden. Een nieuwe Fransche zwendel-zaak. Wolkbreuk boVen Tokio. V serve te gebruiken ter versterking van het Rijksbudget. Het stichten van plaatselijke min of meer zelfstandige onderdeden van de Rijkspost spaarbank zou de minister ongewenscht ach ten. Eenerzijds zou het de onkosten vergroo- ten, anderzijds is van de behoefte aan zelf standige onderdeden nimmer gebleken. Wetsvoorstellen tot bevordering van een ge mengd radiobedrijf zullen, blijkens een bericht in de bladen spoedig door den minister bij de Staten-Generaai worden ingediend. Naar aanleiding hiervan schrijft de „Tel. Het schijnt niet overbodig er op te wijzen, dat het nieuw te creëeren instituut zich niet zal bewegen op het precaire terrein der zend- tijdverdeelnig, noch op dat van den inhoud der radio-programma's. Wat zal komen is een gemengd bedrijf, waarin zoowel het Rijk als de omroepvereem- gingen zullen participeeren en dat belast zal worden met den aanleg, het beheer en de ex ploitatie van zenders. Aangenomen mag dus worden, dat ook een directorium zal worden gevormd, bestaande uit vertegenwoordigers van P.T.T. en de di verse omroepen, niet onwaarschijnlijk met een regeeringsmeerderheid Wat tot de eerste daden van dit gemengde bedrijf zal behooren, staat officieel natuurlijk no" niet vast, doch er zijn teekenen die duide lijk in een bepaalde richting wijzen. Er was en er is een kortegolfzender te Hilversum en er is een langegolfzender te Huizen, beide pro ducten en practisch het eigendom van Phi lips. Daarnaast is gekomen de krachtige lan gegolfzender van den P.T.T. te Kootwijk, die in den namiddag de taak van Huizen over neemt. We schakelen dus over „naar den ver sterkten zender". Het is niet gewaagd te veronderstellen, dat Kootwijk bestemd is om in de toekomst de taak van Huizen voor de volle honderd pro cent over te nemen en hij zal dan door het Rijk in de nieuwe combinatie worden „inge bracht". En even stellig mag worden aangenomen, dat ook de zender te Hilversum gedoemd is te verdwijnen, om vervangen te worden door een (door het gemengd bedrijf te bouwen) nieu wen en krachtiger kortegolfzender. Dit zal dan het einde zijn van de particu- liere exploitatie der zenders, doch het zal tevens het einde beteekenen van elke actie der omroepvereenigingen voor eigen zenders. Want de nieuwe zenders zullen haar eigen dom zijn, zij het een bezit, dat gedeeld wordt met het Rijk en de andere omroepen. Het Duitsche rijksministerie van landbouw deelt mede, dat zeer binnenkort maximumprij zen voor aardappelen zullen worden vastge steld. koorts deelt het ministerie mede, dat de verkoop van aardappelen van den produ cent onmiddellijk aan den verbruiker aan gee nerlei beperking is onderworpen en dat de producent bij een dergelijken verkoop den mi nimumproductieprijs mag rekenen en niet ver plicht is om een bijslag voor den handel te heffen, omdat hij ook niet de kosten van den tusschenhandel heeft te dragen. Memorie van antwoord. Verschenen is de memorie van antwoord tot vaststelling van de begrooting van het Staats bedrijf der posterijen telegrafie en telefonie voor het diensjaar 1935. Hieraan wordt het volgende ontleend De arbeidsvoorwaarden van het personeel. voldoen aan redelijke eischen; de minister kan niet instemmen met de meening der leden, die van oordeel zijn, dat de hooge winsten van het bedrijf verkregen worden ten koste van het personeel. Wat de wensch van andere leden naar verdere tariefsverlaging betreft, zij de verzekering gegeven, dat deze aangelegenheid de volle aandacht van den minister heeft.. Zoo z(jn bij de laatste tariefsverlaging de telefoontarieven verlaagd. Dat men hiervan met instemming heeft kennis genomen, schonk den minister voldoening. Voor andere verlagingen, b.v. voor die van het port der brieven en briefkaarten, als ge vraagd, konden toen geen gelden meer beschik baar worden gesteld. Het ligt in de bedoeling om met ingang van 1 Januari a.s. het afstandsgeld'voor telefoon aansluiting van afgelegen woningen ten platte- lande op een lager bedrag te stellen, zoodra de z.g. eerste verbintenistermijn van de betrokken telefoonaansluiting is verstreken. Radio en Pers. Van het tijdstip af, dat de radio-omroep zijn cultureele taak op meer uitgebreide schaal ging vervullen, doet zich van tjjd tot tijd een zekere tegenstelling gevoelen tusschen pers en nieuwsbureaux eenerzrjds en de omroep vereenigingen anderzijds met betrekking tot het terrein.dat naar ieders meening, met in achtneming van de juiste grens, door beide groepen van belanghebbenden behoort te wor den verzorgd. Dezerzijds is steeds het standpunt inge nomen en dit dan ook aan de betrokken in- het tot de taak der persbureaux behoort, de stanties meermalen kenbaar gemaakt dat eigenlijke pers- en nieuwsberichtgeving te v erzorgen en dat daarnaast voor de omroep vereenigingen een taak is weggelegd in de verzorging van de reportage van gebeurte nissen, waarvoor bij een zeer groot deel van het Nederlandsche volk belangstelling bestaat. Distributie. Het Staatsbedrijf der P. T. T. heeft geens zins het voornemen de radiodistributie, welke thans door gemeenten of particulieren wordt verzorgd, zelf ter hand te nemen. Zoowel de gemeentelijke als de meeste der particuliere radio-distribuanten beijveren zich om de mach- tigings-voorwaarden zoo stipt mogelijk na te komen. Blijft dit streven bij de distribuanten bestaan, dan zal er geen aanleiding zijn na afloop van de voor den tijd van 5 jaren ver leende machtigingen, die voor he tgrootste gedeelte in April 1937 eindigen een anderen exploitatievorm voor de verzorging van de radiodistributie in het leven te roepen. Evenwel zjjn er enkele gemeentebesturen, die niet zelf in de behoefte aan radiodistributie kunnen of willen voorzien en die verzorging daarvan ook niet aan particulieren willen overlaten. In die gevallen is het Staatsbedrijf in staat op verzoek van zijn gemeente radio-distributie te verzorgen. Reeds heeft tweetal gemeente zich voor zoodanige distri butie uitgesproken. De minister heeft evenwel gemeend de eindbeslissing over deze aange legenheid te moeten opschorten tot er gelegen heid zou zijn geweest deze in de Kamer ter sprake te brengen. W(j lezen in het „HbL": De volgende week (i.c. deze) beginnen de begrootingsdebatten in de Tweede Kamer. Een nieuwe en moeilijke periode van samenwer king tusschen regeering en volksvertegen woordiging vangt aan. Zakelijke samenwer king mag men hopen, nu de nood dringt en om daden vraagt, en nu de tijd dringt en minder dan ooit behoefte heeft aan politieke haarkloverij of politiek winstbejag. Bn de critiek, die van verschillende kanten zal worden uitgeoefend en in opbouwenden zin ook mag worden uitgeoefend zullen de par tijen dit, naar in dezen tijd verwacht mag worden, willen bedenken. En daarbij doelen wij dan in de eerste plaats op de partijen op wie deze crisis-regeering-op-breeden-grondslag steunt. Ten aanzien van de S.D.A.P. die geen regeeringsverantwoordeljjkheid begeert te aanvaarden in deze poging om een waarlijk nationale regeering tot stand te brengen en die het voordeeliger vindt om op veiliger plaats aan den wal te blijven mopperen zullen wij onze verwachtingen niet hoog stellen. Daar is de gewoonte om troebel water te maken om erin te visschen nu eenmaal een tweede natuur geworden. Daartegenover constateeren wij met voldoening dat het bestuur van de R. K. Staatspartij, blijkens de gepubliceerde verklaring, waarmede ook de roomsche fractie in de Tweede Kamer haar instemming heeft betuigd, blijkbaar niet van zins is toe te geven aan den drang welke door enkele radikale groepen uit haar midden den laatsten tijd is voortgekomen, en die de basis van de tegen woordige regeering leek te willen aantasten. Het blad gaat daar dan nader op in om aldus te besluiten: Wat thans in het kabinet gebeurt, is de opbouw van een politiek van het practisch mogelijke tegenover tallooze problemen die met beginselprograms, van wie ook, niet kun nen worden opgelost, al ware het alleen maar omdat er onder de gerezen vraagstukken veel zjjn, waaraan niemand ooit gedacht had toen de partijprogramma's werden ontworpen. De regeering moet zich dus in menig op zicht beraden tegenover nieuwe opgaven waarvoor de oude methoden en denkbeelden geen richtlijnen bieden. En haar eenige alge meene doelstelling kan slechts deze zijn: dat zij de welvaart en veiligheid van ons geheele volk op een zoo hoog peil als practisch moge lijk is wil brengen of houden. Het is afge zien nog van het onware en onjuiste in vele voorstellingen die thans in sommige kringen opgang doen een volkomen steriele bezig heid, om nu te gaan redetwisten over het feit of een liberaal meer of minder gemeenschaps zin heeft dan een katholiek of een christelijk- historicus. Er is niemand met gevoel van ver antwoordelijkheid of gezond verstand die de gemeenschap waarin, waarvan en waarmee hjj leeft, kan verwaarloozen of ondermijnen. Het debat kan vooral in dezen nijpenden tjjd, tus schen ernstige menschen slechts gaan over de beste practische methoden om dit algemeen welzijn en dit behoud der volkskracht te be reiken. Wij hopen dat de Tweede Kamer zich door deze gedachte zal laten leiden bjj haar beoor deeling van het regeeringsbeleid. Binnenland Drukke dagen van den inlichtingen dienst. Van de gelegenheid om bjj de gemeente telefoon te 's Gravenhage inlichtingen te vra gen naar den stand van de „Uiver" in de Mei- bourne-race is zoo'n dankbaar gebruik ge maakt, dat alle verwachtingen dienaangaan de verre overtroffen zijn. Het aantalgesprek ken bedroeg op 20 October 9485 (normaal 3200), 21 October 6967 (normaal 1100), 22 October 14.013 (normaal 4400) en 23 October 19.100 (normaal 4100). Totaal 49.565 (nor maal 12.800), of 36.763 gesprekken meer. Het grootste aantal in één uur bedroeg 2089 (23 October van 1415 uur). Ofschoon verwacht was, dat de Londen— Melbourne-race het aantal oproepen met een tienduizendtal zou doen stijgen, had men niet kunnen denken, dat de publieke belangstel ling zoodadig zou zijn, dat alle cijfers van vroegere belangrijke gebeurtenissen met en kele honderden procenten overschreden zou den worden. Het grootste aantal, tot dusver verwerkt, was 5771 op Maandag 23 Jan. 1933. De tegenslag van de Pander bracht veei schrik en ontsteltenis, 's Maandags concen treerde de belangstelling bijna uitsluitend op den strijd tusschen Cornet en Uiver. In den namiddag werd de drukte zoo groot, dat een deel der gesprekken moest worden overge bracht naar de storingentafels. Aan 822 op roepen werd op deze wijze voldaan. Toen des avonds de radio regelmatig ging werken, werd de belangstelling minder. De uur-totalen ble ven echter nog gelijk aan die van de drukst bezette uren op normale dagen. Dinsdag, na de overwinning van Scott, be troffen de vragen uitsluitend nog de Uiver De vertraging in den middag veroorzaakte een allesovertreffende drukte; er kwamen 6750 oproepen in vier uur (gemiddeld 1635 per uur) Hiervan werden er 4275 verwerkt aan inlich tingen en 2525 aan de storingtafels, met resp 8 en 6 bedieningsplaatsen. Per telefoniste beteekende dit 121 oproepen per uur tegen 75 normaal. Dezer dagen heeft de Nederlandsche cen trale tot bestrijding van den smokkelhandel in verdoovende middelen, die ondergebracht is bij de centrale recherche te Rotterdam, een uit gebreid onderzoek afgesloten, dat aan het licht heeft gebracht, op welke grootscheep- sche schaal het wijdvertakte complot tot het smokkelen van opium onder leiding van den Vraagt 'n/ichtinqen b'Jdj? Telefunken Service Stations eenigen tjjd geleden gearresteerden inspecteur van politie Mariani te Rijssel in Noord- Frankrijk werkzaamheden verrichtte. Het was reeds jaren lang bekend, dat Chi- neezen geregeld opium, afkomstig uit Tur kije en andere deelen van Klein-Azië naar Frankrijk en Nederland brachten via België. Soms was deze in Antwerpen aangevoerd, soms te Marseille, maar Antwerpen was meestal de plaats van waar uit deze kostbare smokkelwaar over de havensteden van West- Europa werd gedistribueerd. Na de vele aanhoudingen hier te lande en in Noord-Frankrijk werd ook de politie te Mar seille actief. Zij ontdekte, dat de opium werd aangevoerd met booten van de Messagerie Maritime. De beide Rotterdamsche rechecheurs die al sedert jaren belast zjjn met het toezicht op de opiumsmokkel hadden tenslotte het resul taat dat zij een Chinees aanhielden, die 40 poeiers bereide opium bij zich had. Deze vangst leidde tot de ontdekking van tal van andere sporen en aanhoudingen. ONEERLIJKE CONCURRENTEN. De Rotterdamsche centrale recherche heeft drie mannen aangehouden in verband met on eerlijke praktijken bij straatcollectes. Twee hunner gaven zich steeds als collectant op, hetzij voor het Crisiscomité, hetzij voor Simavl of voor Kinabu. Uit de hun ter beschikking gestelde collectebusjes kwam altijd maar een heel kleine opbrengst. Dit is, naar thans is ge bleken, niet zoo heel wonderlijk, want de beide collectanten gingen, voor zij de busjes inlever den, eerst naar den derden aangehoudene, die de busjes aan de achterzijde opende en er het grootste deel uitnam. Daarna soldeerde hjj de busjes weer dicht. De opbrengst deelden zij met hun drieën. Zij zijn opgesloten. EEN GOEDE VANGST. De recherche van het politiebureau Raam poort te Amsterdam heeft een reeks van dief stallen tot klaarheid gebracht, waarbij een beruchte dief C. K. en zijn handlanger gear resteerd zijn. Een politieauto was noodig om de gestolen goederen naar het politiebureau over te brengen. De gearresteerde heeft zich, naar gebleken is, o. m. uitgegeven voor architect. Hij had op de Keizersgracht bij de Brouwersgracht een kantoor gehuurd, waar hij gedurende drie da gen kantoor heeft gehouden. In dezen tijd waren er aan dit adres tal van goederen bezorgd, die echter niet betaald wer den. OVERREDEN. Te Nijmegen zijn drie mannen, allen onge veer 30 jaar oud, die zich naar de stad bega ven, op de Sint Annastraat bij den scheidings- weg, door een snel rijdenden auto van achter aangereden. Twee van hen, de gebroeders P. en A. Vintje uit Rotterdam, waren onmiddel lijk dood. De derde, R. Link uit Amsterdam, werd ernstig gewond. FRAUDE? Sinds eenige dagen loopen te Dinteloord ge ruchten, dat er tekorten in kas zouden zijn bij den kassier van de Boerenleenbank C. van B.. Het gerucht gaat, dat het tekort ongeveer 40.000 zou bedragen, maar daarvan is nog niets met zekerheid bekend, aangezien het on derzoek nog niet is afgeloopen. Het strekt zich uit over eenige jaren. SLACHTOFFERS VAN DE ACHTERVOL GING VAN DILLINGER. Hun verplegingskosten moesten ze zelf betalen. Drie menschen, die werden gewond bjj de pogingen John Dillinger, Amerika's staats vijand no. 1, te vangen, hebben zich tot de regeering gewend, met het verzoek, hun de verplegingskosten te vergoeden, doch hun ver zoek is afgewezen. Een dame liep schotwonden op, toen Dillinger te Chicago werd gedood. Zjj verklaarde, dat zij voor verpleging in een ziekenhuis 8 dollar per dag had moeten betalen. Twee andere personen werden gewond, toen de politie op hun auto vuurde, in de veronder stelling, dat zij met leden van Dillinger's bende te doen had. De verplegingskosten, die deze beide mannen hadden moeten betalen, bedroegen ongeveer f 750. Het verzoek om vergoeding der verplegings kosten moest worden afgewezen, omdat er geen wettelijke bepalingen bestonden, die in een dergelijk geval voorzagen, al werd de bil lijkheid ervan niet ontkend. Het proces tegen Hauptmann. Een nieuwe verdediger. Bruna Hauptmann zal tegen de beschuldi ging van den attorney generaal van New Jersey, dat hjj het kindje van Lindbergh zou hebben vermoord, worden verdedigd door een advocaat, die er voor bekend staat slechts weinig strafzaken, waarin hij als verdediger optrad te hebben verloren. James A. Fawcett, tot dusver Hauptmann's verdediger, die nog maar weinig bekend was, voor hij raadsman werd in deze geruchtma kende zaak, is, volgens een door mevr. Hauptmann afgelegde verklaring, bedankt. In zijn plaats is gekomen Edward J. Reilly uit Brooklyn. Sedert 1922 is de heer Reilly een vooraanstaand lid van de New-Yorksche ba lie, die succes heeft gehad in eenige sensatio- neele strafzaken. Fisher, een advocaat uit Flemington, zal Reilly behulpzaam zijn, doch Reilly zal er over beslissen, welke tactiek door de verde diging van Hauptmann zal worden gevolgd, terwijl hjj de verdediging voor het Hof per soonlijk zal leiden. WOENSDAG 7 NOVEMBER. Hilversum, 301 m. VARA-uitzending. 10.00 VPRO, 6.30 RVU. 8.00 Gramofoonpl. 9.30 P. J. Kers: Onze keuken. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.: J. Jong (orgel), Trio, VARA-tooneel o.l.v. W. v. Cappellen, B. Blez (hobo) en R. Schoute (piano). 12 ^0 Gramofoonpl. 12.45 J. Huy (raxofoon) en J. Vogel (piano). 1.00 Gramofoonpl. I.301.45 G. Smit (viola) en J. Vogel (piano) 2.00 H. Wiggers (viool) en R. Schoute (piano) 2.15 Kniples. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 6.30 RVU. Dr. Th. v. Schelven: Moeiljjkheden met kinderen. 7.00 Sportuitzending. 7.20 Piano-recital Th. Schwartz. 7.40 Dr. G. Horreus de Haas: P. J. Troelstra. 8.00 Herh. SOS-berichten. 8.03 Gramofoonpl. 8.15 Willy Derby in zijn repertoire. 8.45 Cello-recital T. de Machula. Aan den vleugel: L. Contran. 9.15 „Ontwikkeling" spel van F. v. Duin. M.m.v. het VARA-tooneel o.l.v. W. v. Cap pellen. 9.35 Orgelspel J. Jong. 10.00 Vaz Dias. VARA-Varia. 10.15 2de Deel van Rido's Revue „Gaat dat zien". II.1512.00 Gramofoonmuziek. Hulzen, 1875 m. NCR V-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditaf 8-159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. J. Snoey. 11.00 Kwintetconcert o.l.v. P. v. d. Hurk. 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Vervolg concert. 1.30 Gramofoonpl. 1.45 Zang- door mevr. A. de Zeeuw—Slieren- drecht (sopraan). Aan den vleugel: R. v. Hessen. 2.30 Postzegelpraatje. 3 00 3.45 Orgelconcert G. Snijders. 4.00 Viool-recital R. Ie RUtte. Aan den vleu gel: Henk Endt. 5.00 Kinderuur. .00 Landbouwhalfuur. 30 Afgestaan. .00 Ned. Chr. Persbureau. 15 Gramofoonpl. 30 A. Hulsbergen: Wat is verf. 00 Gramofoonpl. 8.15 „Die Jahreszeiten" van Jos. Haydn. M.m.v. solisten, koor en orkest o.l.v. Hub. Cuypers. In de pauze om 9.10 Ouderuurtje. 10.30 Vaz Dias. 10.4011.30 Gramofoonmuziek. DONDERDAG 8 NOVEMBER. Hilversum, 301 m. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 10.00 Morgenwjjding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Vervolg concert. 11.00 Voordracht E. van Praag en Gramo foonmuziek. 12.00 Concert door „De Minstreels". 2.30 Viool-recital L. Metz. Aan den vleugel: Mevr. Metzd'Oliveira. 3.003.45 Naaicursus. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4.30 Gramofoonpl. 4.45Radio-tooneel voor de kinderen. 5.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Het Maudr Doedelzakkwartet. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gramofoonpl. 8.15 Concertgebouw-orkest o.l.v. B. Walter m.m.v. R. Lanes (cello). In de pauze: Even- tueele reportage van de Zesdaagsche te A'dam. 10.30—12.00 Reportage van de Zesdagasche te A'dam en gramofoonmuziek. Om ca. 11.00 Vaz Dias. Huizen, 1875 m. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO 2.00—11.30 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. C. J. Hoekendijk 10.45 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en gramofoonpl. 2.00 Handwerkcursus. 3.003.45 Gramofoonpl. 4.00 Bijbellezing Dr. D. de Wit m.m.v. bariton én orgel. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Pianorecital R. Karsemejjer. 6.30 Gramofoonpl. 6.45 Causerie J. Schipper. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Journ. Weekoverzicht door C. A. Crayé. 8.00 Dankdienst voor het Gewas uit de Chr. Geref. Kerk te Hilversum. Spreker: Ds. M. Holtrop. 9.30 Gramofoonpl. 9.45 Causerie Ds. C. Riemers. 9.55 Gramofoonpl. 10.00 Vaz Dias. 10.10 Orgelconcert M. Strettominl. 11.0011.30 Gramofoonmuziek. VROUW TER DOOD VEROORDEELD WEGENS MOORD OP HAAR MAN. Donderdag is voor het assizenhof te Lin coln een 42-jarige vrouw ter dood veroor deeld. Zij werd ervan beschuldigd haar man vergiftigd te hebben. De jury, die het schul dig uitsprak, drong echter met klem op cle mentie aan. Tot het laatste hield verdachte haar on schuld vol. De oorzaak van het misdrijf zou te wij ten zjjn aan jaloezie. Naar de rechter in zjjn samenvatting voor de jury deed opmerken, zjjn in den loop van het proces twee onverklaarbare punten ge bleken. Ten eerste, dat een hond na het eten van resten van een schotel door verdachte klaar gemaakt, gestorven is. Misdadigers doen onverklaarbaar domme dingen, zeide de rechter in dit verband, maar het is bijna on gelooflijk, dat men naar buiten kan gaan en daar, door ieder gezien, resten van een vergiftigden schotel aan een hond te eten kan geven. Het hoofdpunt van twijfel was echter, dat het slachtoffer bij volle bewust zijn de dosis strychnine, opgelost in een glas water, heeft ingenomen, 2% liter water wa ren noodig om een zoo groote dosis van het bijzonder bittere vergif volledig op te lossen. Acht jaar geleden is voor het laatst aan een ter dood veroordeelde vrouw het vonnis voltrokken. Nog niet de helft van de plannen uitgevoerd. De Russische Volkcommissaris voor Ver keerswezen publiceert een bericht, volgens hetwelk de spoorwegbedrijven hun verplich tingen inzake het herstellen van locomotie ven niet zou zijn nagekomen. Verschillende spoorwegbedrijven zouden slechts 48 procent van het plan hebben uitge voerd en daardoor het verkeer in gevaar heb ben gebracht. Slechts herstelwerkzaamheden aan de lo comotieven zoude nzijn uitgevoerd, terwijl de hygiënische toestanden in de werkplaatsen onhoudbaar zouden zijn. Het Volkscommissariaat dreigt met dwang maatregelen wanneer deze misstanden niet uit den weg worden geruimd. VONDSTEN IN KOLCHIS. In de afgeloopen twee jaren zijn op de vlakte van Kolchis (het land van Medea en eens het doel der Argonautén) bjj verschil lende heuvels opgravingen verricht. De opgravingen bij het station Kwaloni, aan den Trans-Kaukasischen spoorweg, zjjn vooral interessant. Hier zijn over een opper vlak van 400 vierkante meter en op een diepte van 4 meter veel aardewerk, pijlen en voor werpen van steen en hout gevonden. Dit jaar heeft men speren met bronzen punten en beenderen van groote dieren ge vonden, en een bouwwerk, samengesteld uit dikke balken, van kastanje- en eikenhout. De in de bovenste lagen gevonden voorwer pen dateeren uit het bronzen tijdperk. EEN GEVANGENISSTATISTIEK VOOR PRUISEN. Het verslag over de begrooting voor de Pruisische gevangenissen in 1933 toont naar Reuter uit Berljjn verneemt, een sterke toe neming aan van het aantal gevangenen en een opmerkelijke verlaging in de kosten van onderhoud. In 1933 bedroeg het aantal gedetineerden 56.928 tegen 37.982 in 1932, welke vermeer dering wordt toegeschreven aan de intensie vere rechtspleging der Nazi's. De kosten voor voedsel, kleeding, woning, medische behandeling en lectuur bedroegen per hoofd 186 mark voor het geheele jaar, tegen 255 mark in 1932. Behalve aan de „afschaffing van overdrij vingen" wordt deze vermindering toegeschre ven aan het onderhoud van gevangenis-tui nen, ter aanvulling van de keuken-voorraden. TWEE AMERIKANEN TE MUNCHEN GEARRESTEERD. Na zeven uur weer vrijgelaten. Naar V.D. uit München verneemt, zjjn daar twee Amerikanen, miss Lister en G. Griffith Johnson Jr., door de politie gearresteerd, toen zij naar een oefening van de S.A. keken, om dat miss Helen een kiektoestel droeg. Zij wer den beschuldigd „spionnen" te zijn en naar de gevangenis overgebracht. Na zeven uur werden zij weer in vrijheid gesteld. De politie had niet willen gelooven, dat het Amerikaansche meisje geen foto's had genomen, voordat zij alle films, welke de Amerikaansche in haar bezit had, had ont wikkeld. STORM IN EEN GLAS WATER. Het bericht, dat twee „meesterwerken" van Rembrandt uit de collectie van Lord Peel waren gestolen, werd achterhaald door de mededeeling, dat het copieën waren. Het bljjken zelfs lithografische reproducties te zijn geweestEn naar de Daily Tel. meldt, zijn ze terecht. Een boerenknecht heeft ze in het bosch teruggevonden, nog in de ljjsten. NIEUWE REEKS OPSTANDELINGEN IN OOSTENRIJK GEVONNIST. Vrjjdag is weer een nieuwe reeks opstan delingen van de Juli-revolutie gevonnist. Het militaire gerechtshof te Graz veroordeelde een notaris tot 12 jaar zware kerkerstraf, een tennistrainer tot 5 jaar en een boer tot 4 jaar. Verder werd een spoorwegbeambte veroordeeld tot 5 jaar zware kerkerstraf. 250 menschen omgekomen. In Indo-China heeft een typhoon gewoed tengevolge waarvan, naar men meent, 250 personen zjjn omgekomen. Vjjfduizend w'onin gen zijn verwoest en 2000 stuks vee verdron ken. Een groot gedeelte van den oogst is ver nield. Het spoorwegverkeer vindt nog slechts ge- deelteljjk voortgang. De schade aan de spoor wegen wordt op 1 millioen francs geschat Doordat verschillende djjken zjjn doorge broken, zjjn groote gebieden overstroomd waardoor het reddingswerk ten zeerste wordt belemmerd. 6 November. Tot de merkwaardigste verschjjnselen in de journalistiek behooren de z.g. verzonnen interviews. We werden deze week weer aan het bo. staan van deze merkwaardige instelling her. inner d. Het Duitsche Nieuwsbureau zond een inter. view rond met Jeftitsj, den Zuid-Slavischen minister van buitenlandsche zaken, dat het bureau ontleend had aan den „Völkische Beobachter". Daarop meldde Reuter uit Bel- grado, dat het officieele agentschap Avala gemachtigd is te verklaren, dat minister Jeftitsj geen correspondent van den „Völki sche Beobachter" heeft ontvangen en dat dus het zoogenaamde interview, dat over het revisie-vraagstuk liep, een verzinsel is. Ik heb mjj altijd met eenige verwondering afgevraagd, hoe zoo'n phantasie tot stand komt. In de boosaardige voorstelling van den leek stroopt op 'n goeden dag een journalist-zon- der-vaste-baan of een journalist-die-op-zwart- zaad-zit z'n mouwen op, zet zich voor de schrijfmachine en zegt tot zichzelf: „Ziezoo, nu ga ik eens een sensationeel interview uit mjjn duim zuigen, waar de wereld van daveren zal. Après moi le déluge! Hij zai de echtheid natuurlijk tegenspreken, maar ik heet het hem brutaalweg liegen en je kan nooit bewijzen dat je géén interview hebt gegeven." Maar in werkelijkheid wordt zoo'n inter view meestal op heel andere wijze verzonnen. Een journalist ontmoet bjjvoorbeeld een (ander) groot man bij gemeenschappelijke vrienden, of in de sociëteit, of bjj een open baar feest. De journalist stelt hem openhar tige vragen, die openhartig worden beant woord. Hjj drukt ze af in de courant en leest den volgenden dag de officieele mededeeling van het officieele persbureau, dat de groote man den journalist nooit heeft ontvangen. Dat is een eerste geval van „pure phan tasie". Een andere collega is erin geslaagd, toela ting te krijgen tot een minister, na zjjn kaar tje te hebben afgegeven, waarop staat, dat hij redacteur is van de „A. B. C.-Koerier". Hjj is dit inderdaad, maar in zijn vrije uren is hjj ook correspondent van den „Völkische Beo bachter". Nu vindt hij de verklaringen van den minister minder belangrijk voor den ,,A. B. C.-Koerier", maar sensationeel voor den „Völkische Beobachter". Hij stuurt dit blad een getrouw verslag van het onderhoud en leest den volgenden dag de officieele mede deeling van het officieele persbureau, dat de minister nimmer een interview aan een ver tegenwoordiger van den „Völkische Beobach ter" heeft gegeven en het ook nooit doen zal. Dat is een tweede geval van pure phan tasie. Een derde journalist heeft het geluk gehad een gezant aan het praten te krjjgen over dingen, waarover deze zijn mond had hooren te houden. Vierentwintig uur lang braken duizend drukpersen het opzienbarende nieuws uit. De gezant krijgt een woedend telegram van zjjn regeering, met opdracht het gesprek onmiddellijk te dementeeren. De gezant belt den journalist op: „Mon vieux, je hebt me in de grootste ongelegenheid gebracht". Maar Excellentie, u wist toch dat het mijn bedoeling was, uw mededeelingen te pu- bliceeren! A la bonne heure, maar je had nóóit mogen zeggen, dat je ze van mjj had! Ja, wat wilt u nu, Excellentie? Wat ik wil? Als ik niet laat tegenspre ken, dat ik je iets verteld heb, zal ik je nóóit meer iets kunnen zeggen! Dit is een derde geval van pure phantasie. Er zjjn natuurlijk ook wel journalisten, die écht phantaseeren. Maar die worden dan ook voor straf in den hoek gezet. Namelijk in de zen hoek. Op de ljjn Gioia del ColleRochetta San Antonoio is in een bocht een trein ontspoord. De trein liep nog 60 M. buiten de rails door en viel toen een helling af. Negentien reizigers werden daarbij min of meer ernstig gewond. Er is een man gearresteerd, die bekend heeft stukken ijzer op de rails te hebben gelegd. Het rechtsstanade avondblad „La Presse" meent te kunnen melden, dat een gerechtelijk onderzoek is ingesteld naar de zwendel-affaire in het Noorder-departement. Het betreft een financieringsmaatschapjj, die zich oorspronke lijk slechts met de suikerindustrie en den han del in suiker zou hebben bezig gehouden, doch later ook transacties deed in onroerende goe deren. De leiding dezer maatschappij berustte bjj een gepensionneerden admiraal. De zaken werden door een einder in werkelijkheid geleid. Deze zou de maatschappij in moeilijheden heb ben achtergelaten, welke een bedrag van 200 millioen frank zouden betreffen. De maatschappij zou zich middelen hebben verschaft door de uitgifte van valsche coupu res der bons voor de bevrjjde gebieden. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag in boven Tokio een wolkbreuk losgebarsten, die groote schade heeft aangericht. Volgens de laatste gegevens zjjn 8 00 huizen vernield. Omtrent het aantal dooden heeft de overheid tot dusverre nog niets bekend gemaakt. Ook noodweer op Foimosft. Te Tokio wordt medegedeeld, dat het nood- weer, dat boven Japan heeft gewoed, ook rormosa heeft geteisterd. In de haven Tansoel schade aangericht. Volgens de tot dusverre n vangen berichten, zjjn daar en in een na- rlge stad 120 personen om het leven ge- omen. Een aantal hunner was bjj het visschen op zee omgekomen.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2