~Üviq mia. Cïqeviettefr BINNENLAND Laatste berichten. Marktberichten. Het proces tegen Matuschka. pe man, die indertijd verscheidene aanslagen op express'treinen heeft gepleegd. Een al te uitgeslapen landgenoot Brand te Oldenzaal. Vraagstuk van den Zenderbouw. De achteruitgang van de inkomens te Amsterdam. BUITENLAND Doumergue over zijn hervormingsplannen Het Parijsche garnizoen geconsigneerd. Na den moord te Marseille Winterhulp-actie Duitschland. in Duitschland en het Verdrag van Versailles. IN PLATTE DOOSJES VAN 70sfuks 70cent DE HANDIGSTE VERPAKKING VG0R DEN VESTZAK Dr. Goerdeler rijkscommis saris voor de prijscontrole Kapitein Frogé veroordeeld. De kerkstrijd in Duitschland. Het verhoogde tarief der wegenbelasting. De Derde Amsterdamsche Zesdaagsche Wat voor weer vandaag? HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 6 NOVEMBER 1934. Onder groote belangstelling van het publiek is gistermorgen te Boedapest het proces begonnen tegen Sylvester Matusch ka, die in den nacht van 14 September 1931 door het opblazen van het spoorweg viaduct bij Biatorbagy den Balkanexpres tot ontsporing bracht. Op de perstribune zitten ook vele buiten- landsche journalisten. Als Matuschka wordt binnengeleid, maakt hg den indruk van een waanzinnige, hg is het eene oogenblik zeer opgewonden, dan weer geheel afwezig. In de uitvoerige aanklacht, die de procu reur-generaal voorleest, wordt hg beschul digd van de treinaanslagen bij Biatorbagy, jueterbog en Ansbach. Volgens zijn eigen be kentenis had hij bovendien soortgelijke aan slagen op de lynen ParijsMarseille en Parys __Ventimiglia voorbereid. Volgens de dag vaarding heeft Matuschka de laatste jaren verklaard, dat hij den „geest Leo", die hem tot den aanslag gedreven zou hebben, in 1927 had ontmoet in een zekeren Leo Bergmann, met wien hij in dat jaar een religieuze secte met comunistischen inslag oprichtte. De dag vaarding eindigt met de beschuldiging van Matuschka van 22 met voorbedachten rade gepleegde moorden en veertien pogingen tot moord. Men schrijft uit Nice aan de Nw. Rott. Crt. Eenige weken geleden vertelden we een en jmder over de avonturen van een Leidschen „peueraar", die zich te Cannes op even lucra tieve als onwettige wijze onledig hield met het beroep van masseur, magnetiseur en hypnoti seur, door in een door hem opgerichte „kliniek" goed betalende patiënten op te nemen en z.g. te „behandelen". Van zijn vrije uren sleet hij er bovendien met zijn Rotterdamsche eega vele in de diverse casino's van de Cöte d'Azur, en hij bracht het daar, door zijn blijkbaar te wei nig ontwikkeld onderscheidingsvermogen ten opzichte van het mijn en het dijn, zóó ver, dat het de verdere toegang tot de speelzalen ontzegd werd. Naar aanleiiding van een ver dacht sterfgeval in zijn „Ideal-kliniek" werd de pseudo-dokter, die destijds in het vader land vergeefs getracht had aan den kost te bomen als toekomst-voorspeller en acrobaat, maar nu hier in een duren auto met keurig ge- galonneerden chauffeur rondreed, bij de jus titie aangeklaagd door den bond van echte geneeskundigen. Dit belette sinjeur evenwel niet, om hangende het gerechtelijk onderzoek, zijn winstgevend bedrijf kalm tot het laatste pippertje toe te blijven voortzetten. Dezer dagen nu werd de „dokter" veroordeeld, we gens onbevoegde uitoefening van de genees kunde, tot een betrekkelijk geringe geldboete en een aanzienlijke schadeloosstelling aan het dokters-syndicaat. Het vonnis moest echter bij verstek uitgesproken worden, aangezien be klaagde, die de bui had zien aankomen, het beter gevonden had om laat in den avond te voren, na het personeel van zijn inrichting even joviaal als royaal getracteerd te hebben op taartjes en een glas schuimende Asti, met zijn auto weg te rijden, onder mededeeling aan zijn getrouwen, dat hij een nieuwen patiënt uit Menton moest gaan halen en niet vóór den volgenden namiddag met dezen weer thuis zou komen. Vermoedelijk is onze al te uitgeslapen landgenoot evenwel Menton kalm voorbij ge reden, de Italiaansche grens over; tenminste men heeft den ex-acrobaat hier op de kust fliet meer teruggezien. Toch zoekt de politie hem met veel belangstelling, niet alleen van wege de boete en schadeloosstelling, maar ook omdat meneer zoowel aan de patiënten als aan het personeel en eenige leveranciers van zijn „kliniek" diverse sommen tot een belangrijk totaal-bedrag schuldig gebleven is. Afgezien van deze financieele aangelegenheid, mag eigenlijk de politie zich niet al te zeer verwonderd toonen over 's mans verdwijning; immers, zijzelf heeft hem nog vóór de rechter lijke uitspraak het besluit beteekend, verkla rende dat de autoriteiten op zijn verder verblijf op Franschen bodem geen prijs meer stellen, en of hij dus maar haastig wèg wou wezen Men is er hier te lande zóó aan gewend, dat ongewenschte vreemdelingen, op wie de maat regel van „expulsion" toegepast wordt, zich daar geen zier aan storen en rustig in het land blijven, dat men ditmaal, nu de vogel tijdig de grens over gevlogen büjkt, paf staat van nel p.ompte! Het is te voorzien, dat onze Leidenaar althans gedurende eenigen tijd de Riviera voorloopig zal vermijden, en het menschdom nu elders zal gaan laten genieten van de zegeningen zijner veelvuldige talenten! Binnenland HET DRAMA IN DEN HAAG. De tandarts s, die in verband met het drama f an de Laan van Meerdervoort in Den Haag 3 gearresteerd, zou gisteren in den loop van n dag naar het huis van bewaring worden overgebracht. Mr. S. van Oven zal als verdediger optreden van verdachte. T wee personen bij het blusschingswerk gewond. ont/i ifiraV0IKi omstreeks half acht is brand Kan t rf de textielfabriek van de firma W. z'jn i'1' 5)lcienzaal- De brand zou ontstaan textie? magazijn waar een groote party dit eed?'0uleren was geborgen. Spoedig stond en de f al'smecle een aangrenzende sterkery sPeeI.r,ot g waar sedert eenigen tgd laaie'' n ,'en w°rden vervaardigd in lfchte- genoemri een £r°ote voorraad van laatst- vlammen*2 ^oederen werd een prooi der °P de' w? raotorspuit en verschillende slangen °ldenzaa?a!«leiding werd het vuur door de bestreden u brandweer, die aanwezig was, wist ,11P t ovcrige gedeelte van de fabriek schi te behouden. Tijdens het blus- buis omi-', 'S een zware ijzeren waterle'.ding- dS gestort, welke in het brandende gedeelte was bevestigd. Daarbij zijn twee personen getroffen. De wachtmeester van de marechaussee Leroux, werd ernstig gewond. Hg is per ziekenauto naar de kazerne ge bracht. De fabrieksarbeider Veldschotten kreeg een bloedende hoofdwonde. Het maga- zgngedeelte van de fabriek is uitgebrand. Verzekering dekt de schade. doodeujk ongeluk bij het lossen VAN GRINT. Gistermorgen was de 41-jarige J. Snippe te Doetinchem bezig met het lossen van grint, toen de kabel brak en de zware bak met grint op hem terecht kwam. De man viel tusschen schip en wal in het water. Nadat hg op het droge was gebracht bleek hij zulke ernstige verwondingen te hebben, dat hg weldra is overleden. Hg was gehuwd en vader van een groot gezin. Minister wil oplossing in den geest van een gemengd bedrijf. Wetsvoorstellen worden weldra ingediend. De door den minister van Binnenlandsche Zaken ingestelde commissie om het vraagstuk van den zenderbouw te onderzoeken, heeft naar in de Memorie van Antwoord op de P.T.T.-begrooting wordt medegedeeld, dezer dagen haar rapport ingediend. Het ligt in de bedoeling van den minister na kennisneming en overweging van het ver slag een oplossing van dit belangrijke vraag stuk, in den geest van een door samenwer king tusschen Rijk en omroepvereenigingen te organiseeren gemengd bedrijf, hetwelk be last wordt met aanleg, beheer en exploitatie van den Radio-omroep, zoo spoedig mogelijk te bevorderen. De noodige wetsvoorstellen zullen weldra bij de Staten-Gencraal worden ngediend. In drie jaar met meer dan 200 mil- lioen gulden. Wij vonden in de Statistische Mededeelin- gen (No. 99) uitgegeven door het Bureau van Statistiek der gemeente Amsterdam, een staatje, dat een overzicht geeft van de voor- loopige resultaten sedert 191718 voor aan tal aanslagen en bedrag der inkomens. Hieruit blijkt, dat, vergeleken bij 1930/31,, het totaal der inkomsten in 1933/34 achteruitging met 210.456.900! o De minister'president eischt. In een radio-rede, die Doumergue Zondag avond gehouden heeft, zei de Fransche minis ter-president o. a., dat het herstel van de regeeringsautoriteit het eenige middel is om tot oeconomisch herstel te kunnen komen. Die autoriteit is echter zoo goed als niet voorhan den. Wanneer de tegenwoordige toestand voortduurt, zal er spoedig overal anarchie heerschen. Er bevinden zich in het parlement ongetwijfeld belangrijke figuren, maar deze kunnen temidden van de verwarring der par tijen en den partij-strijd niet tot hun recht ko men. De partijen verknoeien den tijd met ei kander te bestrijden om de macht te verove ren, waarmede zij echter niets verstandigs weten te beginnen. Als dus nu bewezen is, dat de onzekere po sitie van de regeering op een goeden dag doo- delijk voor het democratisch regime zal zijn, moet men zich afvragen, of de oorzaak daar van niet in de gebreken van de grondwet ligt. Doumergue is daarvan overtuigd. Daarom is staatshervorming door weloverwogen grond wetsherziening noodzakelijk. Men heeft mij persoonlijk, zei Doumergue, wel niet verweten, dat ik de dictatuur wil, maar men zegt, dat ik daartoe voor anderen den weg baan. Als eenige candidaat voor de dictatuur, aldus de minister-president, komt echter slechts het marxistische front in aan merking. Spr. wenscht weer uit het politieke leven naar de rust van zijn geboorteland terug te keeren, maar eerst zal hij de taak, die hij zich gesteld heeft, volbrengen en daartoe zal hij, indien noödig, een beroep op het land doen. Dit beroep is niet in den vorm van een volks stemming mogelijk, die de Grondwet niet kent, doch alleen door nieuwe verkiezingen. Spr. wenscht niet tot Kamerontbinding over te gaan, maar hij zal er niet voor terugschrikken als men hem ertoe dwingt. Er moet op het oogenblik snel gehandeld worden. De tocht naar Versailles kan niet lang uitgesteld wor den. Daarom zal hij van de Kamer het besluit vragen, een aantal Grondwetsartike'en te wij zigen. Dit kan snel geschieden, indien er geen obstructie plaats heeft. De regeering zal da delijk bij het bijeen komen van de Kamer een aantal voorloopige twaalfden vragen, teneinde in afwachting van de totstandkoming van de staatshervorming de staatshuishouding te kunnen voortzetten. Mocht het parlement deze voorloopige twaalfden weigeren, dan zal de re geering dit niet alleen opvatten als een bewijs, dat het parlement op dit tijdstip tegen de her vorming is, maar tevens dat het den minister president niet de mogelijkheid wil verschaffen om zijn hervormingen tot stand te brengen. Het gevolg zal zijn, dat buitengewone verkie zingen worden gehouden om de kiezers gele genheid te geven hun stemmen alleen op can- didaten uit te brengen, die bereid zijn zonder uitstel de hervormingen tot stand te brengen, welke het democratische karakter van de grondwet zullen versterken. Slechts door het scheppen van een persoon lijke regeeringsmacht kan de dictatuur voor komen worden, aldus besloot Doumergue. Men mag niet verwachten, .dat Ik tot eenig com promis bereid ben tusschen wat ik goed en slecht acht. Ik denk uitsluitend aan het alge meen welzijn. O Volgens berichten, waarvoor de verantwoor delijkheid gelaten moet worden voor rekening van „La Presse", zou de regeering met het oog op mogelijk onlusten, uitgebreide militaire en politieke veiligheidmaatregelen genomen hebben. Voorloopig zou het garnizoen van Pa rijs in de kazernes gereed gehouden worden voor het geval van alarm. Bovendien zouden belangrijke afdeelingen van de mobiele garde en van de gendarmerie gealarmeerd zijn. Het verzoek om uitlevering door Oostenrijk van Pertsjewitsj bezwarende feiten. Naar verluidt, bevat het dossier, dat de Fransche gezant bij zijn verzoek aan de Oos- tenrijksche regeering tot uitlevering van kolo nel Pertsjewitsj heeft aangeboden, materiaal, dat voor den laatste buitengewoon bezwarend is. Uit de verklaringen der in hechtenis geno men terroristen zou n.1. zijn gebleken, dat het Pertsjewitsj was, die den laatsten tijd de ter roristische acties op Hongaarsch gebied leidde. Zijn betrekkingen tot het Hongaarsche ge zantschap te Weenen en tot officieele figuren te Boedapest waren reeds van ouds bekend. Met name zou Pertsjewitsj in het terro ristenkamp te Nagy Kanissa maandelijks in specties hebben gehouden. Ook op 24 Septem ber verscheen Pertsjewitsj aldaar. Hij liet uit vijftien terroristen er drie uitkiezen, zeide hun echter niet, voor welk doel hij hen noodig had. Deze drie waren Pospisjil, Krajl en Rajitsj. Zij verklaarden bij hun verhoor in Frankrijk, dat zij, hoewel dit hun niet uitdrukkelijk was gezegd, met een groote mate van zekerheid wisten, dat het om een aanslag tegen koning Alexander zou gaan, omdat immers deze door de organisatie ter dood was veroordeeld. De Fransche autoriteiten hebben verklaard dat het verzoek tot uitlevering als dringend moest worden beschouwd. y\ Een aanhouding te Boekarest. De politie te Boekarest heeft, naar Reuter meldt, een Kroatischen terrorist gearresteerd, wiens idenditeit nog niet geheel is vastge steld. De man bekende aan verscheidene aan slagen te hebben deelgenomen, evenwel niet aan den aanslag van Marseille. Hoe de Zuid-SSaviërs de toedracht van zaken zien. Vaz Dias meldt uit Belgrado; In hun beschouwingen over den moord te Marseille blijven de bladen voorname lijk Hongarije verantwoordelijk stellen voor den moord. Met den dag worden de aanvallen scherper van toon en sommige bladen eischen reeds sancties tegen Hon garije. Naar verluidt zijn inmiddels de autoriteiten reeds begonnen hier en daar Hongaarsche staatsburgers, die in Zuid-Slavië zaken doen, uit te wijzen. „Wie niet voldoende offert, diens naam zal openlijk worden bekendgemaakt". Sedert enkele weken ontwikkelt de rijks- regeering haar program voor de winterhulp actie ten bate van hongerende en koudelijdende volksgenooten. De intensiviteit en gestreng heid, waarmede zij dat doet bewijzen duidelijk, hoe groot de wellicht in omvang sterk ver minderde maar nog geenszins geheel verdwenen werkloosheid is. Onder indirecten dwang wor den millioenen bijgedragen om het fonds der nalionaal-socialistische liefdadigheids-organi satie aan te vullen. Nog meerdere millioenen zijn evenwel noodig om de onbemiddelden van levensmiddelen, brandstoffen en kleeding te voorzien. Onder indirecten dwang wordt geofferd. Met het verflauwen van de aanvankelijk alge- meene geestdrift is namelijk ook een vermin dering in offervaardigheid gepaard gegaan. Verleden jaar nog heeft de propaganda voor de winterhulpactie gespeculeerd op het eer gevoel, op het plichtbesef, op ideële gevoelens van het groote publiek, Thans baseert dezelfde propaganda zich voor een goed deel op min of meer verborgen dreigementen, „Wie niet voldoende offert, plaatst zich buiten de volksgemeenschap. Zijn naam zal openlijk bekend worden gemaakt". Zoo luidt de waarschuwing. In een gistermorgen onder voorzitterschap van rijkskanselier Adolf Hitier gehouden zit ting van het rijkskabinet is een wet goedge keurd, waarbij tot rijkscommissaris voor de prijscontröle werd benoemd de opperburge meester van Leipzig, dr. Goerdeler. De rijks commissaris staat direct onder den rijkskan selier. Zijn bevoegdheden strekken zich uit tot publiekrechterlijke lichamen en organisa ties, die op grond van bepaalde wetten of verordeningen gevormd zijn. Een tweede Dreyfus-zaak „Onder alle voorbehoud".' De correspondent van de Temps te Genève meldt „onder alle voorbehoud", dat de Duitsche rjjksregeering voornemens zou zijn, na de volksstemming in het Saargebied de militaire bepalingen in het verdrag van Versailles op te zeggen. Duitschland zou vervolgens zijn plaats in den Volkenbond en de ontwapeningsconferentie hernemen, ten einde mede te werken aan de tot stand koming van de eerste conventie tot beperking der bewapening te land, ter zee en in de lucht. De krijgsraad te Belfort heeft gister kapi tein Frogé, van wien men wei heeft gezegd, dat hij een tweede Dreyfus was, wegens spionnage ten gunste eener vreemde mogend heid veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf en 10 jaar verlies van burgerrechten. Bij de voorlezing van het vonnis, dat een half uur in beslag nam, werd het publiek voor de eerste maal op de tribunes toegelaten. Er waren geen demonstraties, noch tijdens de voorlezing, noch naderhand in de stad. BELIJDEN! SKERK NEEMT LEIDING IN HANDEN. Haar gezag aanvaard door 75 der theologische studenten. Naar in regeeringskringen verluidt, zijn Zaterdag stappen gedaan, om Rijksbisschop Müller te bewegen zijn ambt in het kerkelijk bestuur neer te leggen, en naar alle waar schijnlijkheid kan een bevestiging van het mi nisterie van Binnenlandsche Zaken verwacht worden, dat de Rijksbisschop voor geruimen tijd met verlof zou gaan, van welk verlof hg niet in de kerkelijke rëgeering zal terugkee- ■env Men is van meening, dat dit de waar- ligste methode is, om zijn carrière als kor te lijk hoogwaardigheidsbekleeder te beëindi gen. i Dr. Kinder, het hoofd van de Duitsche Christenen, heeft een post in het kerkelijk be stuur aangenomen, en men verwacht, dat hij dezelfde functies zal uitoefenen, die tot dus- Verre door dr. Jager (die zich op het oogen blik met verlof in Zwitserland bevindt), wer den waargenomen. Deze ontwikkeling van den gang van zaken vindt slechts weinig belangstelling in de kringen der Belijdeniskerk, die zich thans de Duitsche Evangelisische kerk noemt, en welker bestuur thans den raad van de Duitsche Evangelische kerk vormt. Men verwacht, dat de geheele ineenstorting yan het bestuur der Duitsche Christenen nog eenigen tijd zal worden uitgesteld, doch zijn krachten zijn reeds geheel ondermijnd. VOOR EEN MEER HUMANE WIJZE VAN OORLOGVOEREN. Diplomatieke conferentie te Brussel. Op initiatief van de Belgische regeering zal het volgende jaar, tijdens de Brusselsche we reldtentoonstelling, in deze stad een diploma tieke conferentie voor een meer humane wijze van oorlogvoeren worden gehouden. De 15e internationale Roode-Kruisconferentie te To kio heeft de Belgische regeering met dit ini tiatief geluk gewenscht. Aan alle onafhanke lijke staten van de geheele wereld zal ver zocht worden aan de Brusselsche bijeenkomst deel te willen nemen. Nu het wetsontwerp tot instelling van het Verkeersfonds ook door de Eerste Kamer der Staten-Generaal werd aangenomen, beteekent dit voor de autobezitters dat met ingang van 1 Januari a.s. de wegenbelasting, voortaan onder den naam van Motorrijtuigenbelasting, beduidend zal worden verhoogd. Wij zullen ten behoeve van de belangheb bende lezers dit nieuwe belastingtarief hier onder weergeven, opdat ieder hunner daaruit zal kunnen aflezen welk bedrag straks ver schuldigd zal zijn: Verschuldigd dan is voor een vol jaar: Twee- of driewielers. a. voor een motorrijtuig op twee of drie wielen: indien het eigen gewicht bedraagt: niet meer dan 60 kilogram 10. meer dan 60 en niet meer dan 120 kilogram 20.—, meer dan 120 en niet meer dan 250 kilo gram 30, meer dan 250 kilogram, 8.per 100 kilo gram, doch ten minste 40. Gewone auto's. b. voor een motorrijtuig op meer dan drie wielen en ingericht voor personenvervoer en wel het vervoer van niet meer dan zes per sonen, den bestuurder daaronder niet begre pen, per 100 kilogram eigen gewicht 8. doch ten minste 64. Autobussen. c. voor een motorrijtuig op meer dan drie wielen en Ingericht voor personenvervoer en wel het vervoer van méér dan zes personen, den bestuurder daaronder niet begrepen, per 100 kilogram eigen gewicht 10. en daarboven, indien het rijtuig is ingericht voor het vervoer van: niet meer dan tien personen 2.50, per zitplaats meer dan tien en niet meer dan twintig personen 25. meer dan tien en niet meer dan twintig personen 25. benevens 3.per zitplaats boven tien; meer dan twintig en niet meer dan dertig personen 55. benevens 3.50 per zitplaats boven twintig; meer dan dertig en niet meer dan veertig personen 90. benevens 4.per zitplaats boven dertig; meer dan veertig personen 130. benevens 4.50 per zitplaats boven veertig. Vrachtauto's. d. voor een motorrijtuig op meer dan drie wielen, niet vallende onder de omschrijving van de letters b. en c„ indien het eigen ge wicht bedraagt niet meer dan 1000 kilogram, per 100 kilogram eigen gewicht 9. doch ten minste 72. meer dan 1000 doch niet meer dan 2000 kilogram 90. benevens 10.voor elke 100 kilogram boven 1000 kilogram; meer dan 2000 doch niet meer dan 3000 kilogram 190. benevens 11.voor elke 100 kilogram bo ven 2000 kilogram; meer door 3000 doch niet meer dan 40000 kilogram 3000. benevens 12.voor elke 100 kilogram bo ven 3000 kilogram; meer dan 4000, doch niet meer dan 5000 kilogram 420. benevens 13.voor elke 100 kilogram boven 4000 kilogram; meer dan 5000 doch niet meer dan 6000 kilo gram 550. benevens 14.voor elke 100 kilogram boven 5000 kilogram; meer dan 6000 kilogram 690. benevens 15.voor elke 100 kilogram bo ven 6000 kilogram; Duo-zitting en zijspan. De belasting voor een motorrijtuig op twee wielen wordt verhoogd: a. indien het motorrgtuig is ingericht voor het vervoer van méér dan één persoon met 5.—, b. indien door middel van dat motorrgtuig een rij- of voertuig of zijspan wordt voort bewogen, met 13.50. Aanhangwagen en oplegger. De belasting voor een motorijtuig op meer dan twee wielen wordt, indien door middel van dat motorrijtuig een rij- of voertuig dat al dan niet zelfstandig als zoodanig kan wor den gebezigd (aanhangwagen en oplegger) anders dan langs spoorstaven wordt voort bewogen, verhoogd met het bedrag, dat voor dien aanhangwagen of oplegger verschuldigd zou zijn, indien hij als een motorrijtuig op meer dan drie wielen werd aangemerkt. De belasting voor een motorrijtuig op meer dan twee wielen wordt, indien door middel van dat motorrijtuig meer dan één rij- of voertuig wordt voortbewogen voor elk dier rij- of voertuigen overeenkomstig het voren staande verhoogd. Soort der banden. De genoemde bedragen gelden voor rij- en voertuigen, waarvan de wielen voorzien zijn van luchtbanden. Die bedragen worden ver hoogd indien de wielen van het rij- of voer tuig voorzien van cushionbanden met dertig procent, van massieve rubberbanden met zestig procent en van metalen banden met honderd procent. Indien niet alle wielen van een rij- of voer tuig voorzien zijn van banden van dezelfde soort, geldt de minst elastische van de ge bruikte banden als maatstaf voor de bereke ning van de verschuldigde belasting. De Minister van Waterstaat bepaalt, wat onderscheidenlijk onder luchtbanden, cushion banden en massieve rubberbanden wordt ver staan. Voor de toepassing van de wet wordt een metalen band minder elastisch dan een mas sieve rubberband, een massieve rubberband minder elastisch dan een cushionband en een cushionband minder elastisch dan een lucht band geacht te zijn. Rgwielen met hulpmotor. Voor rijwielen met hulpmotor zal voortaan geen rijwielbelasting meer verschuldigd zijn. Hiervoor wordt alleen wegenbelasting betaald en wel niet meer als voorheen volgens een speciaal tarief, maar voortaan als voor ge wone motorrijwielen. De wet houdt als over gangsbepaling hieromtrent nog in, dat de mo gelijkheid zal geschapen worden om de helft van de voor dit soort van motorrijtuigen op den ouden voet betaalde rijwielbelasting voor 19341935 terug te krijgen. Vergelijking met het oude tarief. Wanneer we het nieuwe tarief met het oude vergelijken, dan blijkt dat voor personen auto's de grondslag van 6.op 8.ge bracht Is en van autobussen van 8.op 10.Bovendien wordt nu een belasting per zitplaats geheven, waardoor autobussen van bijzonder groote afmetingen, welke het ver keer op den weg bemoeilijken meer overeen komstig de gevolgen ervan worden belast. Voor vrachtauto's werd eenige progressie bij toeneming van het gewicht ingevoerd, terwijl de grondslag van 6 op 9.— werd ge bracht. Ernstige valpartijen. Tijdens de zesde sprint vond een ernstige valpartij plaats. Bjj het uitkomen van de tweede bocht kwam Pijnenburg te vallen, hij viel gunstig, doch helaas kon Buysse in volle race niet uitwijken. De Belg maakte een lee- lijke smak over Pijnenburg, terwijl ook Van Nek kwam te vallen over de kar van Buysse en tegen de ballustrade van het mid denterrein opvloog. Onmiddellijk werd da strijd geneutraliseerd. De baan moest worden bijgeschaafd en nagekeken. Bg informatie bleek ons, dat Van Nek een wonde aan den schouder had opgeloopen, terwijl zijn haren verschroeid waren door het schuren langa baan en grond. Pijnenburg klaagde over pijn in den rug. Beiden werden voorloopig voor onbepaalden tgd uit den wedstrijd genomen. Buysse kreeg een half uur rust. Om half drie werd de neutralisatie opge heven. In de laatste ronde van de tweede sprint van het nachtklassement om 4 uur ontstond door een verkeerd sturen voor de tweede maal in dezen Maandagnacht een ersntige valpartij. Van Kempen en Guimbretiere vlo gen tegen de ballustrade op en maakten bel len een leelijken val. Van der Heyden, die de binnenbocht reed, glipte er nog juist door. Voor zoover wij konden constateeren lag de schuld van het ongeval bij Jan van Kempen, die op onverantwoordelijke wijze wilde pas- seeren. Na het ongeval, dat om even over 4 gebeurde, werd de wedstrijd voor geruimen tijd geneutraliseerd. Toen om half 5 de neu tralisatie werd opgeheven, kwam ook Pijnen burg weer in de baan. Van Kempen bleek schaafwonden te hebben, Guimbretiere lichte kneuzingen. Beiden werden voorloopig ge neutraliseerd. De stand volgens opgave van de jury van Dinsdagmorgen 6 uur was als volgt; Aan den kop: 1. BrescianiPrieto 104 punten. Met 1 ronde achterstand: 2. PijnenburgWals 198 punten. 3. Van KempenSlaats 173 puntten. 4. De WolffVander Heyden 172 punten. 5. BraspenninxHill 73 punten. Met 2 ronden achterstand: 6. BuysseDeneef 86 punten. 7. BroccardoGuimbretiere 70 punten. Met 3 ronden achterstand: 8. PellenaarsBogaert 82 punten. 9. SchönHürtgen 49 punten. Met 7 ronden achterstand: 10. Gebroeders Vroomen 96 punten. Met 11 ronden achterstand: 11. JazetVan Nek 70 punten. ALKMAAR, 5 Nov. Veemarkt. Aangevoerd: 83 vette koeien 100240; 3 graskalveren "335; 44 nuch tere kalveren (slacht) 412; 308 vetta varkens (zware) per kg 2833 ct. Handel matig. AMSTERDAM, 5 Nov. Aardappelprijzen. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen als volgt: Drentsche eigenheimers 2.803.50; duin zand 4.504.90; IJpolder Bevelanders 2.80 3; Zeeuwsche bonte en blauwe 3.403.60; Zeeuwsche eigenheimers 3.303.50. Aan voer 138,300 kg. AMSTERDAM, 5 Nov. Veemarkt. Aangevoerd; 468 vette koeien, le kw. 5760 cent, 2e kw. 4855 cent, 3e kw. 3844 cent per kg slachtgewicht; 80 melk- en kalf koeien 160190; 139 vette kalveren le kw. 5055 cent, 2e kw. 4048 ct. en 3e kw. 3036 cent per kg levend ge wicht; 79 nuchtere kalveren 36; 80 scha pen 1518; 575 varkens, vleeschvarkens, wegende van 90—110 kg 37—38 cent, enkele hooger, zware varkens 3637 cent en vetta varkens 3536 cent per kg slachtgewicht; 18 paarden 60100. Ter veemarkt waren he den 3 wagons geslachte runderen uit Dene marken aangevoerd. BROEK OP LANGENDIJK, 5 Nov. 350 kg aardappelen: blauwe eigenheimers 2.20; 19,000 kg roode kool 12.80; 13,000 kg gele kool 1—1.70; 23,000 kg Deensche witte kool 0.70—1.50; 10,000 kg uien: drie lingen 1.20—1.40, nep 1.60, gele uien 1.902.60, grove uien 2.903.40; 800 kg bieten 0.401.50, alles per 100 kg en 600 stuks bloemkool: lecerf 7.20, rtuze 7.50 7.70 en lichte 3.30 per 100 stuks. NOORDSCHARWOUDE, 5 Nov. Uien 2.402.50; drielingen 1.30; grove 3.20—3.40; gele nep 1.70; peen 1.10; roode kool 1.50—1.60; witte kool 1.30— 1.40, alles per 100 kg. TEXEL, 5 Nov. 4 melkkoeien 80—120; 2 kalf koeien 120 150; 3 vette Roeien 140165; 6 kalf pin ken 90110; 3 vette koeien 140165; 8 graskalveren 1525; 8 nuchtere kalveren 4—7; 4 pinken 60—70; 24 schapen 10— 14; 1 paard 150—180; 1 ram 20—30; 4 big gen 6—8; 90 kippen 0.30—0.60. P TEXEL, 5 Nov. Eierenveiling. Aanvoer 26,551 eieren: 58—62 kg 5.00— 5.35, 6264 kg 5.205.50, 6670 kg 5.50 —6.00, 5056 kg 3.854.90, 4450 kg 3.204.10 per 100; oude kippen (vorig« week) per kg 0.26—0.33. PURMEREND, 6 Nov. 1059 kg boter per kg 1.50—1.55; 525 koeien: 310 vette koeien per kg 0.5200.60, stug; 155 gelde koeien 90140, stug; 30 melkkoeien 110—190, stug; 30 stieren per kg 0.32—0.46, matig; 13 paarden 60130, stug; 139 vette kalveren per kg 0.300.50, matig; 203 nuchtere kalveren: voor de slacht 38, matig, voor de fok 1020, matig; 229 vette varkens voor de slacht per kg 0.280.33, vlug; 45 magere varkens 12 18, stug; 163 biggen 6—10, stug; 748 scha pen 721, vlug; 54 bokken 38, matig; piepkuikens per kg 0.400.50, 216 ganzen 1.75—2.60. Eierenveiling. Kippeneieren per 100 5.005.50; eenden eieren per 100 2.50. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 6 November. Medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut. Hoogste stand 764.1 te Fest Manoer. Laagste stand 741.4 te Groningen. 743.9 te Den Helder. Verwachting: Matige, tijdelijke afnemende Noordelijke tot Westelijke, later veranderlijke wind, tijdelijk opklarend, later waarschijnlijk weel regen en weinig verandering in temperatuur.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 3