Stadsnieuws Vlaai gaan ute fam.% LISTERIN E TANDPASTA Zenuwpijnen overal? £HDTPerHILLTAX IIM B ©1 WOIL&! m HUILBUIS i r Wie op kwaliteit let - gebruikt AKKER.CACHET5 -px/FEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 6 NOVEMBER 1934. gen kindermiddag van de Heldersche Courant. De huldiging van den Oorrel. sTi "AKKERTJES'! Licht op voor alle voertuigen. pjjisdafC Woensdag 6 Nov. 7 16.54 uur. 16.52 uur. Een middag van pret voor uw kin deren en door uw kinderen. Wij dezen zomer eenige malen met <oe" c kinderen van onze abonné's een ee" neertocht maakten op het eiland Texel, K tocht, die mede dank zg het heerlyke 660 rweer, tot beider groote tevredenheid en 'waarover de kinderen nu nog spre- VCI is bij ons het plan gerijpt, wat meer te ken' yoor de kinderen van onze abonné's. ^Ttwaar, we vormen als Heldersche Courant root gezin, waarvan de leden door de CC"nt telkens contact met elkaar hebben. Om kran geestelijken band nu wat hechter te ma- dl°n en het contact ook met de ouders te ver kerken, kwamen we op het idee van de orga- atie van „Kindermiddagen". Een middag dus n S r uw kinderen in de eerste plaats, en voor d°°moeders, die met hun kinderen natuurlijk hartelijk welkom zijn. Het plan nam bij ons asten vorm aan, toen we op een van de laat- Vte middagen van het Texelsche kamp, de S eisjes spelletjes zagen doen, tooneelstukjes "Loeren, versjes zingen enz. Dat was alles „oo alleraardigst en geestig, dat we besloten ook de kinderen van onze abonné's. die niet mee zijn gegaan naar Texel, daarvan te laten cenicten. We krijgen dus op die manier con tact met elkaar, want niet alleen de meisjes oo het tooneel vermaken u, maar ook de kin deren in de zaal doen mee, het is de bedoeling dat het een gezellige, prettige middag wordt, waar wordt gelachen, gezongen, pret ge maakt en oooooooooo wordt geroepen. Want voor de verwondering op dien middag zal een echte goochelaar zorgen, zoo een die je ge zicht den heelen middag een vraagteeken doet zijn en als je niet oppast de dubbeltjes in je portemonnaie in guldens verandert. U ziet dus dat het fijn wordt. En wie zijn er nu welkom? Iedereen. Maar waar het een middag is, in de eerste plaats toch bestemd voor onze abonné's, hebben we gemeend hen voor een heel lagen entree-prijs daarvan te doen genieten. We stelden dezen vast op 0.10 per persoon. En dan zijn er natuurlijk ook niet-abonne's die graag met hun kinderen zoo'n middag komen. Welnu, we hebben ge meend ook hen niet te moeten teleurstellen. Zij betalen 20 cent toegangsprijs. Zij, die zich echter voor 14 November abon- neeren, komen ook binnen de Casino-deuren voor 0.10. Bovendien hebben we voor de kinderen van de nieuwe abonné's nog een al leraardigste attractie bedacht. Ieder, die zich n.1. voor 14 November abonneert, ontvangt een nummer en op dat nummer ontvangt zijn of haar zoontje of dochtertje een fijne ver rassing, die op den Kindermiddag op het too neel wordt bezorgd. Moeders abonneert u dus nü,. voor u en voor uw kinderen. De kaartverkoop voor dezen middag vangt aan morgen (Woensdag) middag aan de volgende adressen: Bureau Heldersche Courant, Koningstr. Bakker, Tuinstraat 60, Tuindorp; Riedeman, Oranjestraat 6; Biegstraten, Corn. Ditostraat 1; Jongkees, Paardenstraat. De heer J. Koningstein, alhier, werkzaam in het Marine-zwembad, slaagde te Utrecht voor het diploma Zwemonderwijzer van de Koninklijke Nederlandsche Zwembond. het st. nicolaas-feest voor de jeugd van het marine-personeel. Wij vestigen de aandacht op bovenstaande gebeurtenis, en vooral op het feit, dat het feest georganiseerd wordt, voor iederen schepe ling, ongeacht zijn godsdienst, of de wijze, waarop hij georganiseerd is. Zooals bekend, kan een ieder onder den rang van officier deelnemen. Verder verwijzen wij naar de annonce in het Advertentieblad van morgen. loterij missie-tentoonstelling. Aan de winnaars van de prijzen, wordt be kend gemaakt, dat er alsnog gelegenheid tot afhalen is op Dinsdag 6 Nov. a.s. te 8 uur 30 h.m. tot 9 uur 30 n.m. in het gebouw van den R.K. Volksbond Molengracht. FANCY fair o. h. k. Uitslag raden: In het kussen zaten 2563 spelden. De sprei Werd gewonnen door p. v. d. Kuil, Corn. Dito straat 9, met 2573. Ue naam van de groote pop was „Dorothea" ®n werd gewonnen door mevr. Hertsworm, Trompstraat. Ue naam van de kleine pop was „Grietje", deze werd gewonnen door Grietje Mouwe, v. d. Hamstraat. Het aantal noten in de fruitmand was: 172. e fruitmand werd gewonnen door den heer an Ostende, deze had geraden 170. Het aantal erwten in de flesch was: 1467, ®n werd gewonnen door mevr. Geus, met 1450. Ue prijzen zijn af te halen bij den secretaris n de Comité, M. J. Visser, Trompstraat 51. inschrijvingen handelsregister 80 Octobcr tot en met 6 November 1934. Nieuwe zaken: °en Helder fci'.jnCU Jr., Koningstraat 113. Banketbak- Stand plaat*'8/1? PP" B»"enrilten 5ct. p. K.M. v. d \*f|1 n Pa'k, tegenover „Bellevue" •«IJST, Hoofdgracht 24, Tel. 565 Op den dag, dat hg tachtig jaar werd. t 77 M°°' weer- maar geen haring, zeiden de Jutters gisteravond op het stationsplein. Neen, haring was er niet, maar wel drom men menschen, die om de muzikanten van het onvolprezen „Stedelijk Muziekcorps" sa- menklitten. Maandagavond had de huldiging van een der brutaalste, oudste en stoutmoedigste redders van het heele Nederlandsthe kust, van Wil lem Bakker, plaats. Niemand kent Willem Bakker, maar bijna heel Nederland kent den Gorrel. De muziek, omringd door fakkels, speelde vroolijke moppen. Daaracnter reden heel def tig auto's, waarin bestuursleden van „Moed, Volharding en Zelfopoffering", en het bestuur van het Heldersche Reddingfonds, alsook de twee oude makkers van den Gorrel, Jan Bijl en Janus Kuiper, gezeten waren. Zoo ging het naar (le Oude Helder. Fantas tisch lichtten de flambouwen tegen de huis jes, die aan den voet van den dijk liggen, en overal aan de deur stonden vrouwen en meis jes met vroolijke gezichten te wachten op de dingen die komen zouden. Uit zijn paleis in de Renssteeg was de Gor rel naar buiten gekomen om in de Wacht- straat de hulde van Helders burgery in ont vangst te nemen. Het was de Gorrel niet, zooals wij hem ge woonlijk zien. De Gorrelwas beduusd. Verlegen keek de oude Jutter naar de flam bouwen, de muzikanten en naar het publiek, dat als haringen in een ton in de Wachtstraat samengedrongen was. Op zijn borst rikketik ten zijn medailles, trofeeën die hy in zwaren strijd verdiend had. De heer Van Dok, voorzitter van „Moed, Volharding en Zelfopoffering", als eerste spre ker het woord voerende, sprak den jubilaris hartelijk toe. „Willem Bakker, dappere zeeheld! Tachtig jaren zijn er nu voor jou verloopen. Vele stor men heb je meegemaakt, moedig ben je er tegen ingetornd, en vele menschen heb je het léven gered. Als voorzitter van „Moed, Vol harding en Zelfopoffering", overhandig ik je een klein blijk van waardeering. Je bent een trouw lid van „Moed en Volharding". Ik hoop, dat je nog veel gelukkige jaren zult hebben". (Applaus). Janus Kuiper en Jan Bijl, die met den Gor rel zooveel meegemaakt hebben, zijn niet van plan een speech te houden. Toch schrijden ze op den Gorrel toe, grijpen hem elk bij een hand en zeggen: „Gefeliciteerd, Gorrel. Hou je taai, jongen!" Dan neemt de heer Levy Grunwald, namens het bestuur van het Heldersche Reddingfonds het woord: „Willem Bakker, ouwe Jutter! Als vice- voorzitter van het Heldersche Reddingfonds feliciteer ik je hartelijk en overhandig je, hoe wel genoemd fonds straatarm is en niet veel heeft weg te geven, je deze enveloppe. Ik hoop, dat je van den inhoud een waardig ge bruik zal maken. Kijk, nu lacht hij, hij heeft vanavond wat gejut en als er wat te jutten valt, heeft de Gorrel plezier. Of ie een envelop jut, of een zwart Spaansch varken uit een petroleumboot, of een heele leege bark, dat doet niets ter zake, maar jutten is nu een maal zijn vak. En, Gorrel, je ziet er heelemaal niet naar uit, dat je tachtig bent. Jij hebt vast één jaar, wat zeg ik, itien jaar gejut! Jij vernikkelt ons, dat je tachtig jaar bent. Je ziet er net zoo jong uit als Poon'ebroekie, Schudt je hoofd niet, Gorrel, we beleven rare tijden, iedereen wil graag een verjon gingskuur ondergaan, vooral dames, maar voor jou is dat niet noodig, jij bent nu nog een kerel van stavast. Dat was je altijd. Niet altijd was je een heilig boontje, daar voor ben je teveel vrijbuiter. Niemand kan jou temmen, noch de meneeren met wit, noch de storm, maar en dit kan niet genoeg wor den belicht, wanneer in duisteren nacht de Noordwester over het Marsdiep en de Panne- koek raasde, dan zwalkte jij in je bootje over het water en dan jutte je wat anders, dan zwarte varkens en balkies, dan jutte je de menschen uit de zeedan deed je ridder lijk, eerlijk, verheven werk en daarom ben ik ook trotsch eere-lid van jou vereeniging te zijn. Willem Bakker! Ik hoop je nog menig maal te interviewen als je zit achter je warme „piano", gestookt met gejutte houtjes. Nog vele jaren, ouwe Gorrel, in geluk en voor spoed. Lang leve Willem Bakker!" De Gorrel maakt een sierlijke buiging, zwaait ridderlijk met zijn hoed en zegt: Allemaal bedankt, en as de mesiek nou „Sarie Marijs" voor me wil spelen, dan is het voor z'n pet". Met glunderend gezicht geeft de heer Pala, de directeur van het „Stedelijk Muziekcorps" aan de muzikanten het teeken, en, onder luiden bijval weerklinkt het lieve lingslied van de Gorrel. Dan gaan we met een vroolijken marsch weer huistoe. De grootste jutter van Nederland is echt op ouderwetsche Juttersche wijze gehuldigd. Een woord van dank aan de politie mag hier niet ontbreken voor de uitstekende wijze, waarop ze in deze nauwe straten zoo keurig voor af zetting zorgde. TENTOONSTELLING PADVINDERS. Zaterdag en Zondag in het troephuis. Zaterdagmiddag openden de „Verkenners van Groep I, de Jutters" (zoo is de officieele benaming) in hun troephuis Dijkstraat een tentoonstelling, welke bescheidenlijk om schreven was als „tentoonstelling van ver schillende voorwerpen", doch die inderdaad aan den buitenstaander een uitstekenden in druk gaf van wat deze jongens alzoo in hun vrije uren, aan de padvinderij gewijd tot stand brengen. Daar de tentoonsteling reeds weer gesloten is, kunnen wij helaas geen aanbevelend woord voor de bezichtiging ervan schrijven, maar ook zonder dat was de be langstelling groot genoeg om den jongens de voldoening van hun arbeid te geven. Want gearbeid is er! Hebben ze me daar, midden in hun groote zaal, een kamp opge slagen met tent, met spoorteekens en met zelfvervaardigde banken. Verder is er een fietsenbrancard opgesteld, zeer vernuftig sa mengesteld, alsmede een touwladder van lasso's en stokken. Ook kampmodellen waren er, in diverse grootte en afwerking. Het kléin goed, de „verschillende voorwerpen", bestaan uit teekenwerk, verzamelingen schel pen, voorwerpen van handenarbeid, keurige herbaria (verzamelingen gedroogde planten en bloemen), een plattegrond van Huisduinen, van klei gemaakt en daarna gekleurd een bizonder fraaie collectie eieren, met de bena ming erbij. Erg trotsch zijn de jongens op een ei van den blauwen reiger. Van bladeren, als mede van diersporen (meeuw, hond, kat, rei ger) hebben ze met veel zorg en moeite gips afdrukken gemaakt; dit is een moeilijk werkje door het breekbare materiaal. Dan was er een model van een Indisch huisje, door een Indisch collega-padvinder meege bracht naar het moederland. Huisvlijtvoor- werpen waren er van allerlei aard, en wat niet op den dijk gevonden wordt, is schier niet te gelooven. Want daarop dient vooral de aandacht te worden gevestigd: zoo goed als alles wat hier bijeengebracht is, is ook in de .omgeving van Den Helder gevonden. Om op onzen dijk terug te komen: behalve een mooie collectie steensoorten, hebben ze daar o.a. gevonden een duivenschedel, de schedel van een wezeltje, een haaietand en onder de vele schelpen z.g. mesheften. Interessant was voorts een geheel com pleet miniatuurkamp met boerderij, keuken, brugkortom, niets ontbrak. Wij willen tot slot nog vermelden de fraaie collectie vlinders, waaronder een aantal exotische, uit Indië naar hier gebracht. U ziet dus, dat er heel wat te zien was en dat de jongens eer hebben van hun werk. De heer Van Baaren had voor radio-muziek gezorgd. Want dat hoort er natuurlijk bij. Men verzocht ons voorts te willen mede- deelen, dat de fruitmand op no. 180 is ge vallen. FEESTAVOND VAN HET MARINE SANATORIUMFONDS. Zaterdag j.1. hield bovengenoemde vereeni ging een feestavond in Musis Sacrum. Om 10 min. over 8 opent voorzitter Bos den avond en heet in bijzonder Overste Dr. Reijlingh, welke een causerie zal houden, welkom. Ver der de afgevaardigden van Stella Maris, Tech nici, marine sportvereeniging en anderen. Voorts brengt spr. dank aan allen, die heb ben medegeholpen den avond te doen slagen. Nog een bijzonder woord van dank aan den Dir. Rijkswerf voor het beschikbaar stellen van vlaggen om de zaal een feestelijk aanzien te geven. Hierna was het woord aan Dr. Reijlingh, welke aan de hand van eenige licht beelden een aangename en tevens leerzame causerie hield over de tuberculose. Als men zoo'n causerie hoort en de lichtbeelden ziet krijgt men eerst recht een idee, welke ellende er heerscht, hoe de tuberculose kan ontstaan, doch ook op welke wijze men alles doet, om deze zoo gevreesde ziekte te bestrijden. Dat dit enorme kosten vergt, kan een ieder zich wel indenken, zoodat alle mogelijke middelen te baat moeten worden genomen, om de kas De Bilt is erg nieuwsgierig en weet graag alles. Ook de wind registreert zichzelf. Listig wordt bij "de Windwijzer de natuur haar geheimen ontfutseld." ■m Het lijkt mij, dat de wind gedraaid is, zegt de observator, zijn neus om den hoek van den toren stekend. Niets wisselvalliger dan moeder Natuur. Den heelen dag moet je haar in de gaten houden, maar er is ook niets leerrijker en mooier. Het gebeurt wel, dat, wanneer ik 's nachts te bed lig, en het on weert, ik dan gauw mijn bed uitspring, en als de weerlicht naar het station ga, om te observeeren want de Bilt is erg nieuwsgierig en weet graag alles. Vooral let ik op den tijd, die verloopt tusschen bliksem en donder, den vorm van de bliksemstralen, of ze verticaal, horizontaal, vertakt naar boven, of vertakt naar beneden zijn. Ook de kleur van de blik sem moet geobserveerd worden. Wij hebben daarvoor speciale onweerskaarten, die inge vuld moeten worden, en dan vervolgens naar het Hoofdstation De Bilt moeten worden op gestuurd. De Bilt interesseert zich voor alles. Niets wat in de natuur gebeurt is onbelangrijk voor haar. Windstooten, regen, slagregen, hagel, vuurbollen, kometen, inslag van bliksem, windhoozen, kringen om de zon, regenboog, kring om de maan, mist, nevel, of het zicht heiig is of niet, alles wat de natuur brengt, moet haar in de finesses door den observator worden medegedeeld. Op den ketel is een trommel met een uur werk, dat nauwkeurig met de zon omloopt, zoodat iedere seconde van den dag de wind snelheid automatisch opgeteekend wordt. Om dien trommel zit een diagram met uur- en meterverdeeling, zoodat het nageslacht in het jaar 3000 precies kan, weten, niet alleen hoe b.v. 15 Augustus 1934 de windrichting in Jutterstad was, maar ook, hoe sterk, hoe snel (hoe veel meter per seconde) de wind liep. Voor het huidige geslacht is het ook ge makkelijk om aan de weet te komen hoe b.v. 8 Juni 9u.21 van het jaar 1881 de wind zich gedragen heeft. Twee registreerinstrumenten, één om wind richting en één voor windkracht, schrijven op, wat de groote windvaan te vertellen heeft, voornamelijk aan vliegeniers en zeelui. Mini- tieus draaien rollen, waarom diagrammen met dag- en uurverdeeling, om hun as. Er is tevens op aangegeven, hóe de wind loopt, b.v. van Noord naar Oost, of van Zuid naar West. Ik zit rustig in de instrumentenkamer op een trapje te schrijven, maar overal om mij heen tikken de instrumenten geheimzinnig. Soms lijkt het, of ik door de radio het lied van „De Klokkenwinkel" beluister. Hard en snel, anderen weer langzaam en bijna ge luidloos, tikken de talrijke uurwerken door elkaar. In deze kamer wordt listiglijk aan de natuur haar geheimen ontfutseld. De observator heeft werk genoeg. Hij moet z&rgen, dat alle klokken bijtijds en voldoende opgewonden worden. De observator bekom mert zich niet om alle ministerieele beschikkingen over ingaan van zomertijd. ,Daar heeft de Bilt noch hij iets mee te ma ken. Alles wordt in zonnetijd uitgedrukt. Hij moet ook zorg dragen, dat de diagrammen op tijd verwisseld worden, de registreerpennen gevuld, en als er onverhoopt storing mocht komen, dan moet hij snel ingrijpen en de fout repareeren. Is deze ernstig, dan moet onmiddellijk om een instrumentmaker uit De Bilt worden geseind. Als het b.v. onweert, zegt de heer van Dok, neem ik mijn stopwatch, en meet den tijd tus schen bliksem en donder op de seconde na, wijl daaruit, zooals ook de leek weet, gecon cludeerd kan worden, of de bui dichterbij komt of afdrijft. In den ouden tijd spraken de Heldersche menschen nooit over het Meteorologisch sta tion. Als jongens en meisjes veertig jaar ge leden eens een afspraakje met elkaar maak ten, dan zeiden ze: We zien elkaar vanavond om 8 uur bij den windwijzer. Die naam is ook zeer juist, want de wind wijzer, die hoog op den cementen toren staat, vervult een zeer belangrijke taak. Die windwijzer is niet een gewoon vaan tje, een doodnuchter ijzeren plaatje, dat b.v. als het haantje van den toren alleen maar met iederen wind meedraait, doch hier zijn wind vaan en as één geheel, die driedubbel gela gerd zijn, om den lichten loop te bevorderen. In het huisje op den toren staan heel wat merkwaardige apparaten, die de windrich ting electrisch overbrengen, op de instrumen ten beneden in de instrumentenkamer van het observatorrium. Niet alleen de windkracht wordt beneden dlectrisch aangegeven. In den N.O. hoek van den toren is nog een kléine windvaan, welke bestaat uit een vaste holle pijp, die beneden in de instrumenten kamer uitmondt, in een z.g. ketel, die ten dëeie gevuld is met water, waarin een drijver hangt. Daar mondt de buis, waardoor de lucht van boven ingevoerd wordt, in uit. Nu geschiedt het volgende: Wordt de wind, die over Den Helder waait, sterker, dan wordt onder dien drijver de druk natuurlijk ook ster ker, en zal deze drijver daardoor omhoog rijzen. Aan dezen drijver nu, zit een koper staafje, dat, boven den ketel uitkomt. Daaraan i3 een ronde schrijfpen, gevuld met registrer-inkt. Waar in Den Helder de natuur haat- geheimen ontfutseld worden. van de t.b.c. vereenigingen te stijven. Na de causerie volgt het meer feestelijke gedeelte. Allereerst hooren wij eenige stuk ken muziek door leden van de Stafmuziek onder leiding van den Heer J. Bijster. Dat dit zeer in de smaak viel, behoeven we hier wel niet te betoogen, daar een ieder wel weet wat de Stafmusici kunnen presteeren. De tenor zanger Th. v. d. Eist, oogste ook zeer veel succes. Deze zanger heeft een goede stem. De goochelaar, „Grebuno" had ook zeer veel succes. Als men zag op wat voor manier deze Grebuno van elke plek waar hij maar greep, sigaretten te voorschijn tooverde, dan zou men haast lust krijgen om zooiets ook te probeeren, al was het alleen maar om van de hooge belasting op de sigaretten verschoond te blijven. Als laatste nummer voor de pauze traden „The Mixed Follies" op. Dezen oogstten als van ouds zeer veel succes, trots dat door ver trek en ziekte eenige leden ontbraken. Na de pauze werd een tooneelstukje opge voerd, n.1. „Het Consigne is Snorken". Dit stukje werd op waarlijk goede wijze gespeeld. In hoofdzaak de soldaat Landumol, welke rol vrvuld werd door den heer J. Gras, speelde zijn rol uitmuntend. De verdere rollen werden vervuld door Mej. C. v. d. Kooy, Mej. A. Krul en den heer J. Willems. De hier genoemden mogen op een heel goed en vlot gespeeld stukje terugzien. Als slot van het feestelijke gedeelte trad de Heer B. Arends op met eenige liedjes, welke zeer goed in. den smaak vielen. Vooral bij het laatste liedje „Als het orgel speelt", gelukte het den zanger om de zaal het refrein uit volle borst mede te laten zingen. Vermelden wij nog dat de zangnummers op de piano begeleid werden door den Heer Jo Dol. Een geanimeerd bal onder leiding van den Heer J. B. Polak besloot dezen goed geslaag den feestavond. DRUKKERIJ DE BOER OP BEZOEK BIJ DE GRATO. Twee autobussen vol met glun derende gezichten. Dank zjj de medewerking onzer adverteerders konden allen om 12 uur vertrekken. Motorpech onder weg. Heel veel interessants op de tentoon stelling. Het vertrek. Om elf uur Zaterdagmorgen was het heele zaakje in onze drukkerij al voor elkaar. De medewerking van onze adverteerders was eenvoudig schitterend! U weet, wij hadden ge vraagd om voor ditmaal, ten einde het mo gelijk te maken, dat wij de krant vroeg klaar kregen en ook de krantenmenschen den Utrechtschen tocht konden medemaken, zoo veel mogelijk de advertenties den avond te vo ren te doen bezorgen en ons Zaterdagmorgen geen nieuwe advertenties meer te zenden. Aan dit verzoek is door ieder voldaan, zoodat reeds vroeg in den morgen de laatste werk zaamheden aan de vervaardiging der krant konden worden verricht. Namens al onze menschen brengen wij langs dezen weg har telijk dank voor de verleende medewerking! Te elf uur dus werden de werkzaamheden stopgezet, 't Is wel geen doodzonde, maar je kan toch bij zoo'n gelegenheid niet ongescho ren voor den dag komen. Dus moest er voor het adpniseeren en het versterken van den inwendigen mensch een uurtje af, en te twaalf uur kwamen de twee kolossale touringcars voor, waarmede de tocht zou worden aan vaard. Jammer genoeg, hadden ze in Alk maar beide motorpech, waardoor het gezel schap moest overstappen in andere bussen en later dan de bedoeling was, op de tentoon stelling arriveerde. Maar dat zijn van die in cidenten in het leven, die per slot van reke ning de geneuchten van zoo'n tocht niet kun nen teniet doen. Met glimmende kinnen en glunderende oogen keerde de mannen dus tegen 12 uur uit hun haardsteden terug, en beklommen de groote kanjers van touringcars, die voor ons bureau gereedstonden. Van dat zelfde oogen- blik af heerschte binnen in die cars een uiterst genoeglijke sfeer. Wat men ook moge zeggen over de babbelzucht der vrouwen, de heeren der schepping hebben, bij gelegen heden als deze, óók zoo een en ander te ver tellen. Althans, de beide bussen waren, wat men noemt met atmosfeer geladen en vol conversatie. Ze waren nog vol van andere dingen ook, want nog vóór ze goed en wel aan het rijden waren, was M (namen noe men mag ik hier niet, u moet het dus maar met een letter voor lief nemen) al aan zijn kant aan het spuien en een andere Letter had ook al een raampje open. Natuurlijk kwamen op het allerlaatste oogenblik de letters, die op een of andere ma nier in hun toiletmaken waren blijven ste ken, 't zij, dat ze de knoopen niet direct dicht konden krijgen (een typograaf is óók een mensch en in staat een buikje te kweeken!), 't zij uit andere motieven. De buren in de Ko ningstraat stonden het levendige gedoe aan te zien en genoten precies even hard als de inwoners van de bussen. Even twaalf uur was de laatste der Irokezen in de bus gestegen en werden de motoren aangezet. Eenzaam en uitgestorven lag toen onze drukkerij Wat de tocht betrof kunnen we kort zijn. In het begin liep alles zoo gesmeerd als het maar eenigszins mogelijk was, doch wij waren de Kaasstad nog niet binnengebust, of een der vehikels gaf blijk van dienstweige ring, terwijl de andere ook verdachte teekenen vertoonde. Enfin, het is reeds gezegd, in Alkmaar zijn we geëmbarkeerd in twee andere reiswagens, en op de verdere excursie hebben wij geen last meer gehad van pech en soortgelijke ellende. Hoe de stemming was 18-karaats, illus ter! Met een gezelligen tocht in het voor uitzicht (vooral na Alkmaar!) zóó van huis, een Zondag om uit te slapen, enfin het was te mooi om waar te zijn. We stoven met machtige snelheid door Noordhollands vlakke en herfstgetinte dre ven en waren in de eerbiedwaardige Dom stad vóór wij het wisten. We zijn toen maar zonder oponthoud direct het Jaarbeursgebouw ingestapt, om aldaar nog een klein uurtje rond te kijken, en een algemeen overzicht te krijgen. Het is begrijpelijk, dat het uiterst druk was, hetgeen natuurlijk verband hield met den Za terdagmiddag, als alle drukkerijen vrij-af heb ben, en zoo het personeel in de gelegenheid stellen de Grato te bezichtigen. Het duurde maar heel eventjes, of, om dit maal in Zesdaagsche terminologie te spreken, het peloton verspreidde zich, en men kon hier Tivoli bioscoop, 7 uur. Woensdag 7 Novemoer. Lezing met lichtbeelden, L. Rosenberg uit, Polen, Evangelisatiegebouw, Palmstraat 8.15 uur. Donderdag 8 November. 8 Nov. Bazar Zusterhulp, Gebouw Janzen- dwarsstraat 8, 's avonds 8 uur. 6-7-8 en 9 November. 6, 7, 8 en 9 Nov. demonstratie Uni Lever Maaty., Casino, 's middags en 's avonds. Zaterdag 10 November. Fryslc Selskip „Gysbert Japickx", opfiering fen ,,'t Heechste", Musis Sacrum. Probeert U deze tandpasta nog heden Groote Tube slechts 60 cent 10.000.000 afnemers over de geheele wereld I en daar de afzonderlijke koppels zeer ge- interesseerd het geëxposeerde schoons in oogenschouw zien nemen. Het waren vooral de ouderen, die hier hun oogen uitkeken. Endat is te begrijpen. De techniek maakt geweldige vorderingen, ook in het typografisch bedrijf, en als de oude garde dan weer zoo iets ziet, waarover zij vroegere niet durfde droomen, danja, dan is het te begrijpen, dat ze oogen tekort kwam. Evenwel: hoe schoon het was, en hoe inte ressant, het neemt allemaal niet weg, dat ook eens menschen inwendige eischen (en niet zulke geringe ook!) zich laten gelden. Het kwam goed uit, dat de Grato om 5 uur sluit, en op het plein voor de Jaarbeurs hebben we elkaar netjes opgewacht, om gezamenlijk den weg der gelukzaligen in casu naar restaurant „Noord-Brabant" in te slaan, waar een maal tijd ons wachtte. Met dezen maaltijd zat het zóó: de directie ging uit van het principe: de menschen een dag uit, dan ook geoffreerd, wat de doorsnee- mensch op een dag noodig heeft, en daar men 's middags in de gelegenheid was gesteld een warme hap thuis te gaan nuttigen, bleef het avondeten over. En daar was in „Noord-Bra bant" op waarlijk vorstelijke wijze voor ge zorgd. Laat ons eerlijk zijn: we rammelden alle maal. En bij het aanschouwen van de op on bekrompen wijze opgemaakte tafels liep de maat over. We hebben gegeten zooals het be taamt. Veel (niet tè veel, natuurlijk!) en lekker! Om zeven uur zijn we toen weer, gesterkt, vooral naar lichaam, naar de tentoonstelling gegaan, en op ons gemak de aldaar aanwezige zaken bezichtigd, en het was de moeite waard! En nu wat stand 50, onzen stand, betreft: Bij het samenstellen van onzen stand zijn wij in onze archieven gedoken, en er datgene uitgehaald, hetwelk met de andere inzendin gen kon wedijveren. Wat men er ziet Al weer te veel om bij benadering te noemen. Natuurlijk a priori onze handelsdrukwerken, als folders, brochu res voor ondernemingen op elk gebied, en zeer veel reclame-materiaal, als onze bekende menu's voor scheepvaartmaatschappijen, de bridge-blocs en natuurlijk onze bekende kalen der 1933. Daarnaast kleurmonsters van ex- libris en boekbanden, enfin, van alles wat. De lezer zal wel begrijpen, dat het onmo gelijk ls om op de een of andere wijze aan te geven wat er voor buitengewoons in al die stands is. Wat men er gedemonstreerd krijgt, grenst soms aan het wonderbaar lijke, en men krijgt eerbied voor datgene wat door de moderne techniek in de laatste jaren bereikt werd. Hij ging snel, de tijd, natuurlijk veel te snel, en het was half elf voor we het wisten. En in de schemerige Domstad, vol van laat Zaterdagsch lawaai, hebben wij „Den weg terug" ingeslagen, naar het Noorden en Den Helder. Wy dachten, dat velen hun heil in Morpheus' armen zouden zoeken, doch dit bleek absoluut niet het geval te zijn. Zoo frisch als hoenen bleef men, en kortte den tijd met het zingen van verheven liederen ala met het zingen van schoone liederen. Van die verschietende pijnen, dan hier, dan daar? Ze blijven weg met één of twee van die Volgent recept eon Apotheker Oumont.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5