Buitenlandsch Overzicht. Sally's avontuur. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA den Heer J. H. GORItR, Parallelweg 1 Alleb pen êfpwi - Vlug, Veilig en Vooïdeelig BINNENLAND Wij Breien!!! alle soorten EERSTE BLAD ZATERDAG 10 NOVEMBER 1934 62ste JAARGANG De sirijd in de Evangelische kerk. Iedere Woensdagmorgen, vertrek Den Helder 7.35, terugreis naar keuze, a f 1.87 retour De militaire geest voor de Italiaansche jeugd. De verkiezingen in de Vereenigde Staten. De handelsbesprekingen met Japan. Geen gratie voor de muiters van De Zeven Provinciën. De tuinbouwsteun. No 7 12 COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnenland f 2.—, Neder], Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10. idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos, 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Weekabonnementen 12 ct. Zondagsblad resp. f 0.50, f0.70) f 0.70, f 1.—Modeblad resp. f 1.20, fl.50, f 1.50, f 1.70. Verschunt Dinsdag-, Donder^ a g- en Zaterdagmiddag Redacteur: P.; C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct. per régel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct. per regel, minimum 40 ct.; bij niet-contante betaling 15 ct. per regel, minimum 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en' met brieven onder nummer: 10 ct per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct Kabinetscrisis in Frankrijk; de Fransche pers verontwaardigd. - De mislukte vlootbesprekingen en een Engelsch compromis voorstel dat geen ingang vindt. De mislukte vloot besprekingen. De kabinetscrisis in Frankrijk, waarvan we deze week reeds schre ven dat ze als het zwaard van Damocles boven Doumergue en de zijnen hing, is uitgebroken. Donderdagavond heeft de minister-president zich naar den president van de Fransche republiek, Lebrun, begeven, om hen het ontslag van het kabinet aan te-bieden. Beide partijen in het kabinet, de radicale mi nisters en de premier, zijn op hun onverzoen lijk standpunt blijven staan. 'oumergue wilde zijn eisch van drie voor- )o. lige twaalfden voor het nieuwe jaar, welke hem in staat zouden hebben gesteld een poging te wagen om door Kamerontbinding een be roep te doen op het land, niet laten varen. De radicalen wilden hem hierin niet volgen. In de eerste plaats waren zij van oordeel, dat de huidige crisis vooral een oeconomische crisis ls e" sonrom het volaren 'van een vaste .iSïW DOUMERGU begrootingspolitiek zooals Doumergue ook zelf in zijn hervormingsprogramma had vast gelegd eerste vereischte is, in de tweede plaats verzetten zij zich tegen Kamerontbin ding o.a. uit overweging, dat men in een pe riode van onrust en oeconomische onzekerheid geen zuivere uitspraak des volks kan verkrij gen, daar dan hartstocht en verbittering het po—loei verduisteren. *"»it is echter de aanleiding tot de C' "'s, de oorzaak zit dieper, ook dieper d-i het geschil over de bevoegdheid tot ont- I 'mg van de Kamer zonder toestemming V" 1 den Senaat, waarmee de strijd in het ka- t -,tbegonnen is, de oorzaak zit in het ge- r. van vertrouwen onder de groote hoop des voiks in de politici van het oogenblik; ook in Doumergue en de zijnen, die naar het volks oordeel te lang gewacht hebben met een eind te maken aan de fouten van vroegere regeerin- gon inzake politie, justititie, financieel en oeco- hcnisch beheer. Doumergue is geen dictatorsfiguur; een beetje meer heerschersgaven, ontplooid in het begin van zijn premierschap, toen men van hem de redding verwachtte, zouden Frankrijk van groot nut zijn geweest. Hij was de eenige op wien men nog een beroep kon doen op grond Van algemeen vertrouwen. Zijn heengaan zegt het blad plaatst den president van de republiek voor groote moeilijkheden. Zijn streven moet er op gericht zijn een periode van nieuwe onrust te voorkomen. Het is mogelijk, dat er daartoe een uitweg bestaat, in dien zin, dat een der minister Doumergue's plaats inneemt, een compromis inzake de grondwetsherziening bewerkt, en verder Doumergue's programma voortzet. In dat geval zal van den spoed en de bekwaam heid, waarmee dit programma wordt uitge voerd, afhangen of men het ernstig geschokte vertrouwen herwint. Misschien zal deze op lossing aanvankelijk aanleiding geven tot eenige uiting van misnoegen van nationalis tische vereenigingen, maar men mag ver wachten, dat de reeds getroffen maatregelen ter voorkoming van relletjes ernstige gebeur tenissen als in Februari zullen voorkomen. Na weigering van La val en Tardïeu om een kabinet samen te stellen, heeft Lebrun Flandin met de vorming van een nieuw ka- net belast. Doumergue heeft aan het Fransche volk den volgendén korten oproep gericht: „Ik ben gedwongen geworden mijn ambt neer te leggen. Ik verzoek alle burgers orde en rust te bewaren, want zij zijn noodig in het belang van het vaderland en zijn veiligheid." Terwijl de Fransche pers algemeen het heen gaan van Doumergue betreurt, uit zij in de eerste plaats vrees voor de toekomst. De Temps zegt: Doumergue is niet het slachtoffer van de ondankbaarheid van een volk, maar van de blinde hartstochten der partijen en in dit geval in het bijzonder van de hartstochten en vooroordeelen van de radicale partij. Herriot heeft Doumergue af gezet. Kabinetcrisis in Frankrijk. Het is met de vlootbe sprekingen in Londen op niets uitgeloopen, zooals we voor ('en aanvang al voorspeld hadden en zoo als we in den loop van de voorbije weken meermalen hebben gecon stateerd. Nu hebben, volgens den diplomatieken corr. vande Daily Herald, de Britsche vertegen woordigers een plan uitgedacht, waarbij de impasse overwonnen zou kunnen worden. De drie groote mogendheden, Groot Brittan- nië, Vereenigde Staten en Japan, zullen om te beginnen in beginsel Japan's recht op gelijk heid moeten verklaren. De Japansche gevoe lens aangaande Japans prestige in het verre Oosten zul enldaardoor bevredigd worden; van zijn minderwaardigheid zal dan geen sprake verder meer zijn. Echter zou Japan zich ondanks een derge lijke verklaring niet tot beperking van zijn vloot tot een niveau beneden dat van de an dere groote maritieme mogendheden willen verplichten. Deze klip kan men omzeilen door de heele gedachte van een bindende beperking té schrappen. In de plaats daarvan zouden de mogendheden enkel een vrijwillige en eenzij dige verklaring aanganade hun maritieme be hoeften afleggen. Zij zouden weergeven wat voorde eerstvolgende twee of drie jaren hun programma zal zijn, en zich verbinden om van iedere verandering in dit programma een rede lijken tijd vooraf kennis te geven. Dit zou dan lijken op de bepaling, van het verdrag van Londen, volgens welke landen gerechtigd z(jn de vastgestelde beperking te overschrijden, wanneer veranderde omstandigheden hen daartoe zouden dwingen. De genoemde correspondent merkt op dat men hiermede nog maar over één hin dernis heen zou zijn, daar de moeilijke en ingewikkelde taak drie z.g. autonome maar metterdaad onafhankelijke program ma's in elkaar te zetten, blfijt. Naar Reuter meldt heeft het Engelsche plan zoomin bij de Amerikaansche als bij de Ja panners geestdrift gewekt. De Japansche des kundigen zouden het koel hebben ontvangen en hun ontevredenheid betuigd hebben met de technische punten van het plan, terwijl de Ja pansche regeering het plan nog niet ver ge noeg acht te gaan. Een bijeenkomst van de Belijdenis synode in de grootste dér tentoonstellingshallen van Berlijn-Witzleben hadden vanavond de kopstukken van de' Belijdenis-synode, gelijk aangekondigd, een besloten vergadering be legd. De zaal was tot berstens toe gevuld. Na een inleiding door dr. Neumann zong de gemeente: „Ach, bleib bei uns, Herr Jesu Christi, Weil es mm Abend worden ist." Daarop nam ds. Jacobi van de Kaiser Ge- 'dachtnisskirche het woord. „Men kan niet, zoo zeide hij, tegelijkertijd Christen willen wezen en Christus verlooche nen. Dat geschiedt echter heden ten dage in de kerk. Niet de waarheid, maar de leugen troont thans in de kerk. Gisteren nog is een van de oudste en eerbiedwaardigste bis schoppen en eenige weken geleden is een Probst gedurende de preek de trap afgewor pen. Dit geschiedde omdat zij protesteérden tegen den leugen in de kerk." Jacobi kwam er tegen op, dat een theolo gisch professor aan studenten heeft verkon digd, dat Golgotha een symbool was en an ders niets. Het Christendom zou slechts een opleving van den Germaanschen aard zijn. Het is verboden," zoo zeide dr. Jacobi, „om Van den kansel te spreken tegen Mythos des 20. Jahrhunderts, het boek van Rosenberg. Dit dient alles slechts om de belijdeniskerk te Ondermijnen. Nooit heeft Christus gepredikt, dat men met geweld van wapenen vergade ringen uiteen moet drijven. Hij heeft bedoeld) dat men met kracht de onwetendheid en den laster moest bestrijden." Daarop kwam Koch, de leider van de be lijdeniskerk aan het woord. Het gaat niet om ëen persoonskwestie. Toen spr. eergisteren met de rijksregeering sprak heeft hij er nog eens op gewezen, waarom hij eigenlijk strijdt, waarom ook vele honderden worden vervolgd en zich laten vervolgen, liever dan van hun overtuiging afstand te doen. Het getal be- straften bedraagt meer dan duizend èn men heeft niet gewaagd dit tegen te spreken. Daardoor is groot leed over de gemeenten ge komen. Wij strijden niet voor een vrijheids- ideaal volgens een wetenschappelijke of een artistieke opvatting, maar voor het recht der vrijheid uit God's Woord. Ik strijd niet tegen den staat, zoo betoogde dr. Koch, want ik was een van de eersten, die tot de nationaal- soeialisten overging, omdat ik meende, dat REIST PER SPOOR NAAR AMSTERDAM: NAAR AMSTERDAM, DEN HAAG OF ROTTERDAM: iedere Zaterdagmorgen, vertrek Den Helder 7.35 of 1.10 Zaterdagmiddag L vertrek Amsterdam 21.30 of 23.30 Terugreis Zondagavond Den Haag 20.38 of 22 34 Rotterdam 20.13 of 22.12 Amsterdam f 2.11 Den Haag f3 28 Rotterdam f3.85 Kaartjes uitsluitend verkrijgbaar bij: Komt voor al Uw reizen informeeren! Zondags ookgoedkoop reizen naar Amsterdam ft r-fv. j - daardoor orde in Duitschland zou komen. Mijn- taak te om Godte woord te verkondigen, zoowel aan regeerders als aan geregeerden." „De idealen: „ras, volk, bloed, grond en eer" mogen ons niet op het dwaalspoor bren gen van de idealiseering van den aardschen onvolkomen mensch. De ware held is hij, die in vrijheid God beleidt. Alleen op den grond slag van gewetensvrijheid kan ik mijn tegen standers tegemoet treden." Ds. Niemöller uit Dahlem sprak over het thema: „Niemand kan twee heeren dienen." Als wij den vrede willen hebben in de kerk, dan is een verglijking met hen, die niet op den grondslag van de belijdenis staan, onmo gelijk. Na het zingen van het lied: „Ach bleib mit Deiner Gnade bij uns, Herr Jesu Christ", ging de vergadering kalm uiteen. Onderwijzers en onderwijzeressen in uniform. Ter uitvoering van de besluit-wetten nopens de voorbereidende militaire opvoeding van de schoolkinderen heeft de minister van volks opvoeding een omzendbrief gezonden aan alle schoolhoofden, waarin hij den wensch uitdrukt, dat men onverwijld en zonder aarzelen zijn best zal doen de doeleinden, door het régime gesteld, te bereiken. Met de instelling van een inspecteur voor de militaire voorbereiding is men begonnen uitvoering te geven aan het programma voor de militaire opvoeding. De minister wenscht, dat, op alle soort scholen de grootst mogelijke bekendheid worde gegeven aan de reeds genomen maatregelen en dat hun beteekenis en hun bedoeling uitvoerig zullen worden toegelicht, teneinde bij de scholieren steeds meer gevoelens van liefde en bewonde ring op te wekken voor het roemrijke Italiaan sche leger en hen voor te bereiden met vreugde het nieuwe militaire onderricht te aanvaar den, opdat zij er hét meeste profijt uit zullen trekken ten bate des lands. Volgens Reuter zullen de onderwijzers voortaan hun onderwijs moeten geven in hun uniform van de fascistische militie en zullen de onderwijzeressen in de uniform van leidster van de Balilla voor de klas moeten staan. De beteekenis van den uitslag. Uut New York wordt gemeld: Uit de tot nu toe reeds bekende uitslagen der verkiezingen blijkt duidelijk, dat het Amer. volk vertrouwen heeft in de New Deal en het heeft de Democratische Partij dan ook zijn steun gegeven, zooals nog nimmer een partij deze heeft gehad. Nooit tevoren heeft een partij twee derden der Senaatsze tels veroverd en in plaats van in het Huis van Afgevaardigden te verliezen, is de Democrati sche Partij met een grooteren aanhang dan zij reeds had, uit de bussen te voorschijn ge komen. --•-•■■ De nederlaag van Upton Sinclair. Upton Sinclair, de socialist, die als Demo cratisch candidaat voor het gouverneurschap van Californië optrad, heeft een betrekkelijk kleine nederlaag geleden. Op zijn Republikein schen tegencandidaat zijn 1.027.000 stemmen uitgebracht en op hem 748.000, zoodat hij met een kleine 280.000 stemmin in de minderheid is gebleven. Na de bekendwording van den uitslag heeft hij zijn nederlaag hoofdzakelijk' toegeschreven aan Hollywood en de by Holly wood geïnteresseerden, aangezien de film magnaten gedreigd hadden met hebben en houden naar Florida (Miami) te zullen ver huizen als Sinclair gekozen 'zou zijn. Te Los Angeles heeft de Republikein daarom een meerderheid van 250.000 stemmen gekregen. Wat ons verder in den K.N.V.B. Interesseert. Niet beëindigd. Aneta meldt uit Batavia: De geruchten omtrent een op handen zijn de beëindiging van de NederlandschJapan sche handelsconferentie 'te Batavia en het dreigende vertrek van de Japansche dele gatie, worden van de meest bevoegde zijde tegengesproken. Bes issingen op verzoeken om gratie. Aneta meldt uit Batavia: Naar het Bat. Nbl. verneemt, heeft de Koningin de gratie-requesten van de mui ters van „De Zeven Provinciën" afgewe zen. Ten aanzien van de requesten der offi cieren is nog geen beslissing genomen. De redactie van de Nw. Rott. Crt. teekent hierbij aan: Bij nadere informatie is ons gebleken, dat dit bericht niet geheel juist is. Op alle ver zoekschriften van de muiters is n.1. nog geen beslissing genomen; voor zoover dat wel het geval is, zijn zij afgewezen, met uitzondering van dat van één veroordeelde, aan wien op grond van formeele bezwaren tegen het von nis, vermindering van straf is verleend. Over de verzoeken van de officieren kon den wij nog geen inlichtingen krijgen. Red. Verhoogd met 3 rnillioen, Uit" eert-, ingesteld onderzoek is den minister van oeconomische zaken gebleken, dat de oeconomische moeilijkheden, waarin de tuin bouw op het oogenblik verkeert, van dien aard zijn, dat het nog voor 1934 beschikbaar bedrag van f 4',., millioen niet voldoende zal zijn om in den ergsten nood te voorzien. i De minister heeft daarom aanleiding ge vonden den betrokken regeerings-commissaris te machtigen den steun voorloopig met f 3 millioen te verhoogen. Daarmede ontvangen de tuinders nog slechts ongeveer de helft van den richtprijs. De maatregelen om tot uitbreiding vrn den steun te komen, zijn in een vergevorderd sta dium van voorbereiding. wollen~Kleeding, zooals: Truien, Vesten, Broe ken enz. enz. Kousen en Sokken (ook de aller fijnste). Voor nieuw werk zijn wij no. 1. JAAP SNOR, Zuidstr. 19. Let op den gelen winkel. Handb'-eisters, onze wollen garens zijn kleurecht, ze krimpen niet en breien uit... en gratis onderricht voor het breien van alle soorten kleeding. Voor Wieringen bij JB. KALEVELD. Wieringerwaard bij bode KOSSEN. F e ui 1 I e t o n T Uit het Amerikaansch. 48) Op het terras onder Sally's venster begon he,. groote orkest van enkel snaarinstrumen ten zacht zoemend en tokkelend een meeslee- Pende melodie. Door het open venster drong he geurige koelte van den nog lichten zomer nacht naar binnen. Het geluid van opgewekte Stemmen en vroolijk of plagend lachen leidde baar aandacht telkens meer af. Ze richtte zich hit haar gebogen houding op en keek naar hen schemerigen tuin met de rechthoekige, donkere heggen, waar nu een geheimzinnig bcht hing door de honderden kleine electrische bolletjes, die twinkelend half schuil gingen usschen het zwaardere groen van heggen en "sters. Met een schok drong tot haar door, dat ze r niet langer mocht blijven zitten, dat ze haar beneden moest gaan, dat de gasten de Vrouw in het Kwaker-costuum zien moesten, 'et alleen behoorde de enveloppe met de anco-kaart op tjjd in den postzak gedepo neerd te worden, maar een te lange afwezig- cu' van 't feest zou de aandacht trekken, sou de verdenking onmiddellijk op haar doen vallen. Maar het vreemdste was, dat 't feest, dat °S geen paar uur geleden haar de vervulling an haar grootsten wensch toegeleken had, ar nu onverschillig liet. De zachte tokkelen- 1 de muziek, welke van onder haar raam tot haar opklonk, deed haar nu alleen als iets moois, aangenaams aan de betoovering was verbroken! Er was niet één in dat groote ge zelschap daar beneden in den tuin, die iets voor haar voelde voor wien zij iets voelde; niet één die in haar tegenwoordigheid of af wezigheid eenig belang stelde, wiens tegen woordigheid of afwezigheid haar eenig genoe gen gedaan, of teleurstelling bereid zou heb ben. In deze eigenaardige, voor haar geheel en al nieuwe, stemming vond ze de gedachte aan de goedkoope complimentjes, de hofma kerij aan alles wat vrouw was, het overdreven galante doen, voor den eenen avond omdat 't nu eenmaal bij een bal-masqué hoorde hinderlijk. Wat gaf ze om dansen, om schert sen, om koketteeren! Met dat ellendige leege gevoel in haar hart! En toen begreep ze, dat zij voor het dansen, het schertsen, het koketteeren op zichzelf in werkelijkheid nooit iets gevoeld had en dat ze er ook nooit iets voor voelen zou dat dit de kloof was, die haar van de vlindermenschen om haar heen scheidde dat dit ook de reden zou zijn, waarom ze zich nooit, nooit, hoe lang ze ook in hun midden zou blijven, bjj hen thuis zou gevoelen dat ze zichzelf niet be grepen had, dat de werkelijke reden van haar ontevredenheid niet het verlangen naar het leven in dit milieu geweest was, maar om 't ontbreken van elke gelegenheid om bij 't zoeken naar een liefde, welke haar leven vullen zou, een kans van vinden te hebben. En welk resultaat had ze tot dusver bereikt? Alle liefde, welke ze in dit aardsche paradijs gevonden had, was een parodie op of een be- leediging van dat begrip geweest. Na een poosje ging ze met een zucht wat rechterop zitten wat ook haar privé-gevoe- lens waren, ze had te berusten in de omstan digheden, 't was een deel van haar plicht, om op een feest als dit een goed figuur te ma kenmaar eerst moest de kaart nog inge vuld; wat zou ze schrijven? En terwijl ze nog aarzelde, terwijl ze nog in strijd met zichzelf het kleine rose potloodje tusschen haar vin gers om en om. draalde, werd de deur van haar kamer plotseling, opengegooid klop pen of eenige andere vorm van aankondiging werd blijkbaar overbodig geacht en kwam Mrs. Shandish, gekleed als Colombine, als een furie de kamer binnenstuiven. Vooidat Sally van haar eerste verbazing bekomen was, had ze de deur met een smak toegegooid; was er met haar rug tege,naan gaan staan en draaide in die ongemakkelijke houding, zonder een oog van Sally af te wen den, met een gedecideerde beweging den sleu tel om. 't Was duidelijk te zien, dat ze bui ten zichzelf van woede was. Haar masker had ze afgedaan, vastgehouden door het dunne zij den lint, dat eenige keeren om haar vingers gewonden was, slingerde het kleine zwart zijden voorwerp aan haar linkerhand heen en weer; onder het kunstig opgemaakte blonde haar troonde haar smal, ovaal gezicht doods bleek van nervositeit. Haar blauwe oogen wa ren donker, en hard, haar mond een rechte roode lijn 't was duidelijk te zien, dat er niet veel moest gebeuren, of 't kwam tot een uitbarsting. Bij de plotselinge onderbreking stond Sally zonder zich rekenschap te geven, van wat ze deed, op en stak de kaart tergend-langzaam in de enveloppe. Bij 't zien van die handelwijze trok de andere vrouw met een ruk den sleutel uit 't slot en kwam een paar stappen de kamer in. „Wat heb je op die kaart geschreven?" vroeg ze gebiedend. A'/of ze niets gehoord had, bracht Sally de enveloppe naar haar mond, streek met haar tong langs den begomden kant van den om slag en plakte hem dicht. Op die manier won ze juist genoeg tijd om haar zelfbeheersching terug te krijgen met een gezicht dat ze tot haar eigen voldoening koud en strak voel de, keek ze haar ongenooden gast aan. „Waarom vraagt u dat?" pareerde ze. „Omdat ik 't moet en wil weten. Als 't iets is, wat mij aangaat.....;" „Hoe komt die veronderstelling bij u op?" viel Sally haar met opgetrokken wenkbrauwen in de rede. „Je begrijpt me heel goed als je 't waagt, om met één lettergreep over vannacht te rep pen......" „Wat heeft vannacht ermee te maken? U bent op mijn kamer gekomen om iets met me te bespreken en toen ontdekte u, dat ik er niet was daarna bent u blijven wachten tot ik terugkwam. Ik begrijp niet, wat het u zou kunnen schelen, als dat bekend werd." „Heb je er iets over op die kaart geschre ven, ja of neen?" hield Mrs. Shandish koppig aan. „Gesteld, dat ik 't had gedaan en dat u bang was om een gek figuur te slaan, want voor iets anders bent u toch niet bang wat dat betreft zou ik toch moeilijk wat van u kunnen zeggen, zonder mezelf leeljjk in de vingers te snijden, niet waar?" „Hoor eens, Ik heb geen zin om mijn tijd met een woordenstrijd te verspillen. Als je me maai- zegt." „U hoeft uw tijd niet met me te verspillen als u mijn zin doet, praten we geen oogen blik langeri En 't is beter ook, want ik ben toch niet van plan u iets te vertellen." „Waarom „Omdat 't mijn zaken zijn," gaf Sally, die wist, dat brutaliteit bij 't type vrouw, dat ze tegenover zich had, de grootste uitwerking had, zoo onbeschoft mogelijk ten antwoord. „Ik daoht, dat we die quaestië vannacht of liever vanmorgen, uit den treure besproken hadden. En dat we 't eens geworden waren. Misschien een Illusie maar, ik ben toch niet van plan er weer over te beginnen alleen wi' ik u dit zeggen, of liever, dit wil ik nog eens her halen, voor. 't geval, dat u 't vergeten v,~T!j: wat er ook gebeure, ik duld van u geen in menging in mijn privé-aangelegenheden." „Dus...... je weigert me te zeggen, wat je op die kaart daar geschreven hebt." „Absoluut voor den zooveelsten en voor den laatsten keer." „Maar luister eens," probeerde Mrs. Shan dish 't opnieuw na een paar oogenblikken, waarin ze Sally besluiteloos had staan aan kijken, „een mensch behoort toch redelijk te zijn. Wat win je ermee, als je me zoo ver erengt, dat ik driftig word." „Moet u zelf weten quaestie die mij niet aangaat." „Maar vertel me dan alleen „Neen „Moet ik dan met dreigementen beginnen?" Sally's wenkbrauwen gingen vragend de hoogte in. „Als u er zelf wat voor voelt!" „Vergeet niet, dat ik macht heb, om je tot spreken te dwingen." „Ja......?" Het onschuldige woordje werd opzettelijk op zulk een toon gezegd, dat 't de tegenpartij wel prikkelen moest. „GoedAls je me ertoe dwingt. Herinner je je een zekeren aanbevelingsbrief?" „Aanbevelingsbrief?neen!" „Die brief van Mrs. Cornwallis English die aan-be-velings-brief." „Wat bedoelt u?" „Doe toch niet, of je geen verstand hebt. Je wilt toch zeker niet ontkennen, dat je ver leden week Woensdag bij me gekomen bent, op zoek naar werk, met een brief, die "en recommandatiebrief van Mrs. English heet te rijn." „Zoo maar gaat u door!" „Wel," ging Mrs. Shandish triomfantelijk voort, „natuurlijk heb ik den brief bewaard en vanmiddag bij 't sorteeren van mijn correspon dentie van de laatste week kwam hij toevallig in m'n handen, en toen ik hem doorlas, merkte ik opeens dat hij niet echt was." ,;Wat!... nee..." was 't eenige, dat Sally hulpeloos kon uitbrengen. „Ja... ik heb hem in mijn bezit, veilig opgebor gen ergens in mijn kamer, een recommandatie brief, dien jij me gegeven hebt, en die onder teekend is door Mrs. Cornwallis English, maar de onderteekening is valschü Als 't noodig is, als ik mezelf verdedigen moet, zal ik geen oogenblik aarzelen om 't ding aan iedereen te laten zien." „O...!" Met een half gesmoorden kreet van ongeloovige verbazing, liet Sally zich op den stoel bq haar schrijftafel neervallen en staar de de onscrupuleuse intrigante met een paar groote bogen aan. „Ziezoo ben je nu van plan me te ver tellen, wat je op die kaart geschreven hebt? Of neen; je behoeft me niets te vertellen wie weet, wat je me op den mouw spelden zouGeef hier die enveloppe dan kan ik 't voor mezelf zien." „Maar dat is toch niet mogelijk," protes teerde Sally, „dat meent u toch niet dat u zoo iets wreeds en zoo iets onrechtvaardigs en oneerlijks zou doen?" „Oneerlijk? Jij bent nogal degeen, die over oneerlijk praten mag." „Ik kan 't niet gelooven, Mrs. Shandish dat u tot zoo iets in staat zou zijn „Dat moet je zelf weten gaat mjj niet aan. Je hebt gevraagd, of ik me afzijdig hou den wilde (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 1