Stadsnieuws RIJDT perHILLTAX Predikbeurten x/ifrpe blad 13 Op' e en Maan (T exel) Een kindermiddag van de Heldersche Courant. Maar voor een lekker SPECULAASJE CROftE, Huygensstraat, BOTER-Speculaas, 30 ct. p. half pond Fijn gekruide Speculaas, 20 ct. p. half pond Pleidooi voor het Zeebad Huisduinen. Chr. Nat. Vakverbond. Denkt U om ons Vruchtenbrood? Cor Krigée, v. Galenstr. 71» Tel. 399, Onze mantels en costumes a. «J. H. KOOlPiVlAN, Rheumatiek HELDERSCHE courant va.n zaterdag -10 november 1934. en ondergang van Zon en tijd van hoog water rjov. 2 11 12-05 U 12 12.36 D 13 13-00 yV 14 13.18 p 15 13.33 v 16 1347 z 17 14.02 19.42 21.08 22.35 00.00 00.00 1.24 2.45 16.14 16.12 16.10 16.09 16.07 16.06 16.05 Hoogwater sm. nam! 11.25 00.00 0.44 1.52 3.15 4.35 5.39 11.02 11.53 0.19 1.15 2.30 3.53 5.08 Licht op voor alle voertuigen. Zaterdag 10 Nov. Zondag 11 baandag 12 16.36 16.34 16.32 De directeur van de K.L.M. geeft een Rotterdamse!» meisje gratis vervoer tot Amsterdam. Wacht niet met het koopen van een toegangskaart. Wat we verwacht hadden, met het oog op onze ervaring die we elders opdeden, ge schiedt, het loopt storm om kaarten voor den Kindermiddag, die de „Heldersche Courant" aan haar abonné's en vrienden, aanbiedt, op Woensdag a.s. in Casino. Wil men dan ook verzekerd zijn van een plaatsje, dan haaste men zich een toegangskaart te koopen. Het belooft een middag van plezier te worden voor u en uw kinderen. De jeugdige bezoekers ont vangen, behalve een versnapering aan het be gin van den middag, een verrassing aan. het einde. De directeur van de K.L.M. heeft zelfs gratis vervoer aangeboden aan een Rotterdamse!» raadselvriendinnetje, om dezen middag Den Helder te kunnen bezoeken. We hadden n.1. een van onze trouwe jeugdige lezeresjes in Rotterdam, die o zoo graag een van de kin dermiddagen van onze krant bij wilde wonen, aangeraden eens aan den directeur van de K.L.M. te schrijven, om gratis vervoer naar Den Helder. Nietwaar, een Heldersche jongen (B. Prins) had de eer van de K.L.M. zoo hoog gehouden, welnu, zoo redeneerden we, laat nu de K.L.M. eens een Helderach meisje, die in Rotterdam verlangt naar een Helderschen mid dag, die de heldersche Courant" aanbiedt, gratis vervoeren. Marle Leys, want dat was het meisje, volgde onzen raad op, en nu deze week kwam er een verrukte brief aan den Kindervriend, die als volgt aanving: Rotterdam, 5 November 1934. Noordeinde 11b. Beste mijnheer, Ik zal u eerst een heerlijk nieuws ver tellen. Ik kom den 14en November in Den Helder. Ik heb uw raad opgevolgd en heb een brief naar de K.L.M.geschreven. En ik kreeg vanmorgen een brief van dén di- '.r: recteur van de K.L.M. Hg schreef, dat ik niet tot Den' Helder mee kan, maar tot Amsterdam en dan ga ik naar Den Hel der met den trein. Ik vind het zoo fijn, dat ik er nu ook bij zal zijn. Ik denk, dat de zaal wel vol zal zijn. Nu, dat de zaal wel vol zal loopen, geloo- ven wij met ons vriendinnetje, want dat be wijst ons de kaartverkoop. De toegangsprijs voor onze abonné's be draagt 0.10. Voor niet-abonné's 0.20. Zij, die zich nog abonneeren, krijgen toegang voor 0.10 en bovendien ontvangen zij een bon, op vertoon waarvan een van hun kinderen op den Kindermiddag, op het tooneel, een aardige ver rassing wordt uitgereikt. Kaarten verkrijgbaar bij: Bureau „Heldersche Courant", Koningstraat. Bakker, Tuinstraat 60, Tuindorp; Riedeman, Oranjestraat 6; Biegstraten, Corn. Ditostraat 1; Jongkees, Paardenstraat. Te 's-Gravenhage slaagde bg het laatst gehouden examen voor Radio-telegrafist, 2e klasse, de heer H. J. A. Deymann. De heer D. Vries, onderwijzer aan de school voor B.L.O., opgeleid door den heer C. lest, hoofd der B.L.O. school, slaagde Woensdag te Den Haag voor de acte voor spreekonder- wijs. MARTINUS EWALD f. Een eenvoudige, dappere redder. Martinus Ewaldhij behoorde niet tot de oude generatie van menschenredders langs de kus^ Toch was hg een der bekende figu ren van den Helderschen zeedijk. IJverig en werkzaam was h(j altijd op de zeeglooiïng bezig het wier te harken en te stapelen. Zijn portret komt voor in het Groote Blauwe Boek „Helden der Zee"Want hij wis een held. Eenvoudig en sober ging hg zijn weg, maar bij moeilijke reddingen bleef hij niet achter. Martinus Ewald is drager van de redding- medaille van de Noord en Zuid-Hollandsche Reddingm aatschappij Maandagmiddag zullen zijn makkers van •iMoed en Volharding" hem naar zijn laatste rustplaats dragen. In breeden kring was de doode bekend. Hij ad een braaf godvruchtig gemoed. In het e£er des Heils behoorde hij tot een der ijverigste strjjders en zgn markante verschg- n'n£ zal in de rgen van het Leger des Heils °P hun samenkomst noode gemist worden. APOTHEKEN. is hedenavond 10 uur tot Maandagmorgen alleen geopend de apotheek van W. H. Kmgma, Kanaalweg. van Maandag 12 Nov. tot 19 Nov. wordt vond- en Zondagdienst waargenomen door Rootlieb, Binnenhaven. DE OFFICIEREN VAN DEN ONDERZEE DIENST NEMEN OP TREFFENDE WIJZE AFSCHEID VAN COLLEGA'S, DIE DE WERELDREIS MET DE K XVIU. Hartelijke toespraken. Het succes van Hr. Ms. K XVIII zal zal zeer bedragen tot roem van den Onderzeedienst, de Marine en Nederland (overste Vreede). - v\ oensdagavond 7 November hebben de officieren van den Onderzeedienst op treffen de, onvergetelijke wijze afscheid genomen van hun kameraden, die weldra mèt de onder zeeboot K XVin de groote reis om de wereld pullen ondernemen. De longroomgeheel met palmen en; bloemen versierd, was als het ware in een groote tuin, jin een lustoord, herschapen. Hofmeester Van 'der Kamp, onder wiens .deskundige leiding jdit geschied was, had wel eer van zijn werk. Het diner dat aangeboden werd was voortref felijk. Als eerste spreker nam Kapitein-Lui- jtenant E. A. Vreede, commandant van het station voor Onderzeedienst, het woord. Har telijk heette hij de gasten welkom. De com mandant wees er op, dat weldra voor hen den tijd zal aaibreken, van ontbering, een tijd, waarin geen plaats zal zijn voor vroolijke diners. De eerste officier, luitenant ter zee eerste klas, J. J. Wichers, was de .tweede spreker. Deze memoreerde de moederlijke zorgen, welke besteed waren aan de zoo aanstonds vertrek kende onderzeeboot. Een moeder droomt im mer zoo gaarne een schoone toekomst voor haar kind, zij spiegelt zich zoo gaarne voor, dat succes het werk van haar kind zal be kronen, wanneer het den strijd in het leven aanvangt. Zoo hopen ook wij, dat de pogin gen van ons kind met succes zullen worden bekroond. De chef van de machinewerkplaats, de officier van de M. S. D., N. A. Gons, ver- eenigde zich geheel met de woorden van den vorigen spreker, en nam tevens de gelegen heid te baat, zijn jongere collega, C. van der Linden, een hartelijk woord van afscheid toe te spreken. De chef van de accuwerkplaats, officier monteur Boerke, herinnerde aan het feit, dat het juist 18 jaar geleden was, dat de eerste onderzeeboot, de K I de reis naar Indië aan ving, onder zeer moeilijke omstandigheden. De vroegere commandant van Hr. Ms. K 18, lui tenant ter zee Slot, die nu het woord ver kreeg, nam hartelijk afscheid. Hij sprak het volste vertrouwen uit in de volwaardigheid van de boot. Voorts bracht hg een dronk uit op de achterblijvende echtgenooten, alle aan wezigen stemden hiermee van harte in. Overste Vreede, opnieuw het woord ver krijgende, richtte een gevoelvol woord van afscheid tot den commandant en officieren. Ik heb het volle vertrouwen, aldus spreker, dat de commandant, officieren en opvaren den van Hr. Ms. K 18 ten volle zullen toonen, dat de verantwoording welke zij dragen, bij hen volkomen veilig is, en het succes van Hr. Ms. K 18 zal zeer zeker bijdragen tot roem van den Onderzeedienst, der Marine, en van Nederland. De laatste spreker was luitenant ter zee lste idas D. C. N. Hetterschy, commandant van Hr. Ms, K 18. Een hartelijk woord van dank richtte hij tot den eersten officier, den chef der machine- en accuwerkplaats, én ook tot den luitenant ter zee lste klas, Slot, voor de ontelbare vele zorgen en grooté dien sten, die bewezen waren bij het klaarmaken der boot. Aan den commandant van het sta tion voor onderzeebooten, aldus spreker, getuig ik mijn oprechten dank voor den steun, die ik steeds mocht ondervinden alsmede voor de vele goede raad. Ik spreek de hoop uit, aldus eindigde de commandant, dat aan het ver trouwen in mij gesteld, zal worden voldaan. Nog heel lang bleef men gezellig bijeen. Ongetwijfeld zal deze feestavond in de Onder zeekazerne een blijvende onvergetelijke her innering bij allen achterlaten. JEUGDDIENST LUTHEIiSCHE KERK. Het zal den talrijken jeugddienstbezoekers van de Luthersche kerk goed doen te verne men, dat morgenavond wederom in dit kerk gebouw een jeugddienst zal worden gehouden. Ditmaal hoopt in dezen dienst voor te gaan ds. A. Klinkenberg van Amsterdam met het onderwsrp „Maar één ding". In tegenstelling met de andere jeugddien sten zal deze des avonds om 6 uur worden gehouden, terwijl deze voor iedereen toegan kelijk is. Voor verdere bijzonderheden verwe zen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. EVANGELISATIEGEBOUW, VIJZELSTRAAT. De bekende Amsterdamsche evangelist, de heer J. Sevensma, die eenige maanden geleden buitenslands (Amerika) vertoefd heeft, spreekt Maandagavond, blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie, weer in het Evan gelisatiegebouw Vijzelstraat. Voor zgn Ame- rikaansche reis heeft de heer Sevensma hier meermalen gesproken en trok dan steeds volle zalen. Geloovigen van alle gezindten luister den met spannende aandacht naar dezen be gaafden spreker. De samenkomst vangt aan om half acht, zooals in de advertentie wordt meegedeeld, is de toegang vrij. NIEUWE TELEFOONAANSLUITIGNEN OVER DE MAAND OCTOBER '34. 610. Beltax, Brakkeveldweg 116. 72. Claassen, B. J., Gafé 't Zuid, Zuidstr. 67. 529. D(jk, M. van, Sigarenmagazijn Koning straat 11. 651. El van, Dames- en Heerenkapper, Dijk- straat 26. 577. Ravenstein van, Dames- en Heerenkapper, Ruijghweg 53. 478. Vendeloo, J. W. van, Secr. Held. Schoöl- ver. Kanaalweg 44. GRATIS BREIBOEK. Haar gewoonte getrouw geeft ook dit win terseizoen de Firma VD. wederom een gratis breiboek. Wij ontvingen een boekje ter bcoordeeling en constateerden, dat het tal van leuke en snoezige modellen bevatte. Om alle modellen hier te bespreken, zou te veel ruimte kosten; wij raden dan ook onze leze ressen aan, zelf het boekje bij V. D. te gaan doorbladeren. Op welke manier men in het bezit van dit werkelijk mooie breiboek kan komen, vertelt U de in dit blad opgenomen speciale Wol-advertentie. Ten slotte rest ons nog te vertellen, dat het boekje er ook typografisch prima uitziet. moet U toch bij zijn. Door burgemeester Driessen. In de algemeene vergadering der Midden- j standsvereeniging „Den Helder", van 5 Noy. j.1., heeft de Burgemeestér onzer gemeente eéh lans gebroken voor kapitaal-deelname aan de N.V. Zeebad „Huisduinen", waaraan wij het volgende ontleènen. Mijne Heeren, Met toestemming van den heer Voorzitter Uwer vereeniging, ben ik in deze vergadering verschenen, ten einde voor U een pleidooi te houden voor een algemeen gemeentelijk be lang. Ik meen te mogen verwachten, dat dit Uwe instemming zal hebben, omdat U in Uw vereeniging en dus ook in Uw algemeene ver gadering niet in de eerste plaats opkomt voor Uwe individueele voordeelen, doch meer voor hetgeen aan de maatschappij en daarmede ook aan de zakenwereld, de wereld dus waarin Gij Uw werkkring hebt, ten goede komt. Burgemeester Driessen. Het is van algemeene bekendheid, dat, ook nog in deze tijden van depressie en malaise, de zucht, neen de behoefte van het menschdom hoe langer hoe sterker wordt, om, meestal in den zomer, zijn gewonen werkkring en daar mede ook zijn woonplaats, voor eenigen tgd te verlaten, ten einde elders rust en ontspan-i. ning te genieten om daarna verfrischt en op->; gelucht weder zijn dagtaak in ambt of ini zaken te kunnen hervatten. En daarnaast, weten wij, dat een groot deel der aldus uit-/ gaande menschen zijn verpoozing zoekt aan: het strand der zee, alzoo in de badplaatsen.' Een gelukkig verschijnsel is. het daarbij, dat: in den laatsten tijd heel wat Nederlanders tot de conclusie komen, dat het uitgaan in eigen land, naar de Nederlandsche badplaatsen dus, in velerlei opzicht is te verkiezen boven het trekken naar den vreemde, en dat zelfs vele. buitenlanders onze badplaatsen voor hunne, uitstapjes uitkiezen. Dat een en ander, namelijk het bezoeken van Nederlanders als van vreemdelingen van de badplaatsen aan ons Noordzeestrand, is mede, een gevolg van de zorg, die er aan die bad plaatsen besteed wordt voor een behoorlijke, outillage en een aangename verpoozing, een. gevolg ook van de reclame, die er voor dat bezoek gemaakt wordt, zoowel door de Alge-, meene Nederlandsche vereeniging voor vreem delingenverkeer als door plaatselijke vereeni- gingen. Omgekeerd zal het bezoek van veel men-, schen van buiten tot gevolg hebben, dat de respectieve badplaatsen beter geoutilleerd kunnen worden en bovendien, dat de nering doenden in die badplaatsen en in de daarbij gelegen steden voor hunne zaken van dat be zoek profiteeren. We zien dan ook, hoe Vlissingen, Hoek van Holland, Scheveningen, Katwijk, Castricum, Noordwijk, Zandvoort, de verschillende wad deneilanden en zelfs het naburige Callantsoog zich, veelal met steun van de plaatselijke be sturen, hoe langer hoe meer toeleggen op eèh behoorlijke ontvangst, op een behoorlijk on-, der dak brengen en op het schenken van de noodige of gewenschte ontspanning van hun badgasten. Nu beseft U al reeds waar ik naar toe wil. Wij hebben hier, in onze gemeente, onze bad plaats Huisduinen, en, Gij weet het, met fi- nancieelen en moreelen steun van de gemeen te, zoowel als van de ingezetenen van Den Helder en Huisduinen, is die badplaats de laatste jaren al heel wat vooruitgegaan. Im mers een groot aantal villatjes, zoowel van particulieren als van de N.V. Zeebad „Huis duinen", is er verrezen, terwijl er bovendien een aardig badhotel, waarin logeer- en zit kamers, is gebouwd. En door dit een en an der is de trek naar onze badplaats, zoowel van buiten de gemeente, als van uit de stad Deni Helder dermate groot geworden, dat de inge zetenen van Huisduinen, door het houden van pension, het verhuren van kamers of optrek jes en door het exploiteeren van winkels, kof fiehuizen en dergelijke er financieel profijt van hebben. t En ook de neringdoenden in Den Helder pro fiteeren in belangrijke mate van den vooruit- gang van Huisduinen, want niet alleen dat de badgasten, die aldaar vertoeven, dikwijls de stad bezoeken en daar inkoopen doen, of ver teringen maken, maar ook de trek naar hier vanuit Frieland en andere Oostelijke provin- ciën over den Afsluitdijk wordt door het nabije Huisduinen zeer bevorderd. Nu zit de N.V. Zeebad „Huisduinen" mo menteel voor deze moeilijkheid, dat ze genood zaakt is, haar badpaviljoen èn vanwege zgn ouderdom èn vanwege zijn onvoldoende acco- modatie, doch vooral ook doordat de Rgks- waterstaat in het belang van de waterkeering op verplaatsing aandringt, te vernieuwen, het geen uit den aard der zaak, wil men een al leszins behoorlijk nieuw gebouw stichten, een groote uitgave vordert. En waar de gemeente, zooals ik straks reeds deed uitkomen, aan de N.V. al in belangrijke mate financieelen steun verleende, meen ik, dat thans van de ingeze tenen, in de eerste plaats van de neringdoen den, mag gevraagd worden, de N.V. aan het benoodigde kapitaal te helpen. Door die hulp te verleenen, geraken degenen die dit doen hun geld geenszins voor niets kwijt. Integendeel, de N.V. betaalt een rente van 5 pet. 's jaars, waarvoor de gemeente tot 1971 garant is. Er is in totaal een kapitaal noodig van 23.500.en met het oog op al het voren gezegde, durf ik het wagen U met aandrang op te wekken een of meer aandeelen ad 100 te nemen. U dient daarmede een algemeen plaatselijk en individueel belang van de eerste oi-de. De afd. Den Helder van bovengenoemd ver bond hield j.1. Donderdag' haar jaartijksche propagandavergadering in hét Chr. Milit. Tehuis. Deze, onder leiding van deii heer J. van Zwijndrecht staande de vergadering, werd ge opend met het zingen van Gez. 264 1 gebed en Schriftlezing. j De heer Van Zwijndrecht uitte zijn voldoe- jning over het druk bezoek, alsmede over de aanwezigheid van vele vrienden uit den om trek. Voorts heette hij de sprekers e.a. wel kom. Bericht van verhindering was ingeko men van de predikanten Meijnen en Vaan drager. Hoewel bg het zilveren jubileum van 't ;C.N.V. blijdschap is, is er ook droefheid wegens het overlijden van een der C.N.V. 'medewerkers, den heer Ruppert. Onze tgd :eischt van alles organisatie, daar schier alles achteruit gaat. Daarom hoopt spreker, dat deze propagandavergadering het beginsel zal verlevendigen en versterken, opdat iedere ongeorganiseerde voor het C.N.V. zal worden gewonnen. De heer H. Metselaar van Dordrecht behandelde nu het onderwerp: „Waf verkregen werd". Is dit onderwerp niet beter te vervangen door: „Wat verloren ging?", aldus spr. Men constateert overal achteruitgang, waardoor de arbeider grootelijks wordt gedupeerd. In tegendeel. Eerste eisch van den Christen is. het letten op Gods zegeningen. Spr. wenscht verder terug te gaan dan de 25 jaren van 't C.N.V., naar de vorige eeuw, toen revolutio naire beginselen zjCh in liberaal gewaad openbaarden. Vandaar de zware strijd van den toenmaligen arbeider. „Zooals de heeren het wijzen, moeten wij arbeiders prijzen", was schering en inslag. Saambinding der arbei ders ontbrak. Door den invloed van Patri monium, Kugper, e.a. werd organisatie ge- wenscht, waaruit later in 1908 het C.N.V. is ontstaan. Dit verbond, toen klein begonnen, telt nu 115.000 aangeslotenen, heeft een corps van vrijgestelden, een T.B.C.-fonds, vacantie- oord, fonds voor eigen gebouw en eigen druk kerij. En dit, mede zijn invloed op soc.-, arbeids-, verzekeringswetgeving, eischt een dankbaar gedenken. De zegen van 't C.N.V. is de scholing van ons volk in de goede rich- ting, revolutie brengt geen arbeid,, brood en I vrijheid, maar armoede, ondergang der vrij- heid. Spr. wijst op de practijk. Revolutionaire beginselen spatten als een zeepbel uiteen. De I beginselen van Gods Woord houden stand, i Daarom, staat het C.N.V. op die beginselen. i-De Chr. Vakbeweging wil zijn als de duinen die de golven van ongeloof en revolutie stui ten, vandaar kan niemand gemist worden; Spr. eindigde met de woorden van H.M. de Koningin, „wij willen ons zelf zijn en blij ven". Trouw aan 't Goddelijk Evangelie en strijders voor de eere van Koning Jezus. „De weg vóór ons". De heer M. J. Kunst, hoofdbestuurder van j den Ned. Bond v. Chr. Fabrieks- en Transport- arbeiders, hield vervolgens een aansluitende rede, n.m. „De weg vóór ons". Verleden, heden en toekomst zijn niet te scheiden. Het verleden en heden gaf een kampen met onrust en onvrede. Ook de toe komst zal dat geven, daar de mensch zondig is. Alles is aan verandering onderworpen, maar wat ook verandert, het beginsel van 't C.N.V. moet gehandhaafd blijven. De soc. verhoudingen zijn goed in Nederland. De weg vóór ons is met 350.000 h 450.000 werkloozen somber. Armoede en ellende overvallen de duizenden, 't Gezin lijdt zwaar onder deze omstandigheden. Bovendien nog de loonsver laging, noodig of onnoodig. Er zijn menschen die den tgd van vóór 50 60 jaren terug wen- schen, den tijd dat de arbeider koopwaar was, als 't bedrijf maar winst gaf. De sociale wet- geving zal dan weer moeten worden vernie tigd. Neen, aldus spreker, de taak ligt in de toekomst. Voort, overeenkomstig den weg door Gods Woord aangegeven. Anderen roe- pen naar nieuwe maatschappij-vormen. Spr. 'verzoekt voorzichtigheid met hetgeen zij aan bieden. Het zondige egoïsme van den mensch brengt geen heilstaat. Ook mag men van de Regeering niet eischen, dingen waarvan men weten kan, dat zij ze niet kan volbrengen, wél om te doen wat in haar vermogen is. Er moet komen ordening in het maatschap pelijk leven, daaraan werkt het C.N.V. mede. De weg vóór ons is donker. Gode zij dank kan zjj in Gods licht worden volbracht. De vaan van eigen kunnen moet naar beneden, ;de vaan van Christus omhoog. God straft door de crisis, omdat de mensch tot God terug moet. Achter Christus aan, naar Golgotha, maar ook over Golgotha, naar opstanding en hemelvaart. Slotwoord. De heer R. C. F r a n c k van Oosterland sprak een slotwoord naar aanleiding van II Corinthe 16 13, waarna door hem de ver gadering met dankgebed werd gesloten. Ter opluistering declameerde de heer H. Hooiveld eenige luimige voordrachten, terwijl ;de heer C. Abbenes het „O Jezu" en „Draagt jals levensleuze" zong, begeleid door den heer ■G. Fuldner. OPENB. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Gedurende de maand October werd de Lees zaal bezocht door 1692 mannen ,en 79 vrou wen; totaal 1771 personen. Uitgeleend werden 2505 romans, 2135 kin derboeken en 1153 studieboeken, totaal 5793 banden. Aangeschaft werden de volgende boek- i werken: Brag: Het wonder van het licht; Briigge- mann: Het verwijderen van vlekken; Frank: Von drei Millionen drei; v. Genechten e.a.: Waar gaan wij heen? Geyl: Geschiedenis v. d. Nederl. stam, dl. 2.; Gogol: De Revisor! De Gruyter: Schilderijen zien; v. d. Hilst: De bezoldiging der zonde; Stoel: De weg naar het einde van de wereld; v. Kerckhoff: Java; Miksrath: De wonderparaplu; Numans: Korte Stadsritlen v af 10 ct.p.p. Buitenriften 5 ct. p. K.M. Stand plaats Julianapark, tegenover „Gellevue" w. d. WIJST, Hoofdgracht 24. Tel. 565 golf-ontvangst; v. Schendel: De schoone jacht; Schroër: De kleinzoon van den boer. Ten geschenke ontvangen: v. Doesburg: De nieuwe beeldenden kunst; K. L. M.: Winterdienst 1934; Polak: Open bare brief aan den Weled. Zeergel. Heer Dr. 'A. R. Zimmermann. TWEEDE MARINE-CONCERT. A.s. Woensdag zal het tweede marine- concert worden gegeven door onze Staf- muziek. Bij déze gelegenheid zal als soliste optreden een oud-stadgenoote, mevi-ouw •KappérsStammes, dié behalve een aria uit de :laargetijden van Jós. Haydn, een aria uit de opéra Büttérfly en een Napolitaansch lied zal zingen. Mevrouw Kappers is leerlinge van Rose Schönberg te Amsterdam, een der bekendste zangpaedagogen uit ons land; in een ons toe gezonden kritiek over haar optreden lezen wij: „Zij heeft dezen avond opnieuw bewezen, dat ze als zangeres voortreffelijke hoedanig heden bezit." Omtrent die Schöpfung schreef de N. Hoornsche Courant: „Mevr. Kappers heeft haar partij, die werkelijk geen geringe eischen stelt, gezongen met een beheerscht rhythme, een zeer zuivere intonatie en een eenvoud, geheel passend bij Haydns muziek." „Tot in de hoogste en, laagste tonen glas helder," haar voordracht gevoelig en eenvou dig." Dat was het oordeel van de „Graaf schapsbode". Voor het orkest, dat de zangnummers tevens zal begeleiden is het hoofdnum mer vóór de pauze Beethovens tweede sym- phonie. Deze symphonie in b-dur behoort nog tot 's meesters eerste periode, toen hij nog onder den invloed stond zijner beide groote voorgangers Haydn en Mozart, hoewel zich zijn eigen persoonlijkheid vooral in deze symphonie al openbaardt. Na een adagio molto als inleiding krijgen we een allegro con brio, dat we al direct als origineel kunnen kwalificeeren. Beethóven gaat hier al een zelfstandigen weg, het is, de toehoorder zal hét bemerken, een zeer bekoorlijk allegro, dat gevolgd wordt door een niet minder be koorlijk, uiterst zangrijk larghetto. Een op gewekt scherzo volgt, in het trio valt op met welke uiterst eenvoudige middelen de mees ter hier een zoo bekoorüjk slot verkreeg. Een allegro molto besluit het werk. Dé directeur, de heer Leistikow, arrangeer de Liszts vijfde Hongaarsche rhapsodie spe ciaal voor dit orkest, zoodat we hier dus iets niews krijgen, dat het publiek denkelijk wel apprecieeren zal. Ook de muziek van Boris Godunow van Moussorgsky is nieuw en zal, hopen wij, in den smaak vallen. Zooals men weet, vangen de concerten klokslag half negen aan: voor kaartverkoop enz. verwijzen wij naar de advertentie. KAAKTENVERKOOP AANKOMST UIVER. In verband met het overweldigend aantal aanvragen voor toegangsbzwijzen tot het vliegveld Schiphol ter gelegenheid van de aankomst van de Uiver op 21 November a.s., is een uitgebreide regeling voor den verkoop getroffen. - De voorverkoop van plaatsbewijzen zal ge schieden bij dé passagekantoren der K.L.M., dus te Den Helder bij het Reisbureau Velt- hiiijs -tja de Postbruig. De prijzen der plaatsen zijn als volgt vast gesteld: tribune 3.50 Cn 3.staanplaat sen 1.De plaatsen op de tribunes zijn ge nummerd, zoodat ieder kooper van een zit plaats verzekerd is. Ook zijn nog staanplaat sen van 50 en 25 ct. te krijgen. Wat het vervoer naar Schiphol betreft, is de volgende regeling getroffen: van 9 uur 's morgens af vertrekt om de twee minuten een bus van de Autoonderneming Poelgeest (afrit Nassaukade bg Overtoom). Voorts ver trekt om de vijf minuten van den Schinkel kade tusschen Zeilstraat en Vaartstraat een boot naar schiphol. Er zal voor voldoende parkeergelegenheid nabij het vliegveld ge zorgd worden. In verband met het beperkt aantal be schikbare piaaten en het groote enthousiasme voor de huldiging van de kranige Uiver- bemanning, is het zeer gewenscht spoedig kaarten te nemen. KINDERMIDDAG. Wg verwijzen naar een advertentie in het nummer van heden, waarin het gezelschap Abeen van Amsterdam mededeelt, dat op Woensdag 21 dezer een kindermiddag wordt gegeven in Casino. Wij komen hier nader op terug. NUTSSPAARBANK TE DEN HELDER. Opgave uitsluitend betreffende de Nuts- spaarbank te Den Helder, Polderweg 1, over de maand October 1934. Op spaarbankboekjes werd in den loop der maand ingelegd f 229.875.46 en terugbetaald f 178.767.97. Derhalve meer ingelegd dan terug betaald f 51.107.49. Het aan inleggers verschuldigd kapitaal, bij den aanvang van dit jaar f 2,635.844.65 be draagt thans f 2.767.264.49. Het aantal ir9 den loop van October nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 139. Het aantal in omloop zijnde boekjes steeg hier mede tot 8364. Onder de in October uitgereikte 139 nieuwe boekjes zijn inbegrepen 17 boekjes voor jong geborenen (op deze boekjes plaatst de Spaar bank een eersten inleg van f 1. De lediging van spaarbusjes in den loop van October leverde een bedrag van f 4.162.28 aan kleine besparingen. Het totaal in omloop zijnde spaarbusjes bedraagt thans ruim 1900. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het postkantoor Den Helder oyer de maand October 1934. Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes inge legd f 69.405.09 en terugbetaald f 106.068.64. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 36.663.55. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 43. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal f 1.400 en afgeschreven f 2.400. Derhalve minder in- dan afgeschreven f 1.000. Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuld boekjes bedroeg 1. 30 ct. Iets aparts. Zondag I I November Alle-dag-kerk. Van Dinsdag t/m. Vrijdag in de Doops gezinde kerk, 's av. van 78 uur. Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) Geen dienst. Ned. Herv. Gem. (Westerkern, Westplein) 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. A. Enklaar 's Avonds 6.30 u., Ds. F. W. J. v. d. Poel Onderwerp: Vijfde bede van het Onze Vader Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Cand. D. Viscli, van Kolhorn. i Kerkdienst (Chr ;.Mil. Tehuis, Kanaalweg) 's Morgens 10 uur, Cand, D. Visch- 's Avonds 5.30 uur, Ds. F. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u. Ds. N. v.d. Kraats Donderdagavond 7.30 u., Ds. N. v.d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur 's middags 5 uur de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr. 's Morgens 10.30 uur, Ds. Vaandrager, 's Avonds 6 uur, Lith. Jeugddienst (Jeugd-Zondag) Spreker: Ds. A.Klinken berg van Amsterdam, Onderwerp: „Maar één ding", Doopsgez. Gem. Zondag, geen dienst. Maandagavond 8.15 u., Gemeenteavond Evangelisatie Palmstraat 's Morgens 10 u., R. C. Franck, v. Oosterland Zendings-collecte. 's Avonds 6 u., Ds. J. W. Swaan, v. IJmuiden Gebouw Crocusstraat 60. Donderdagavond van 7.308.30 u., Bijbellezing door den heer Franck. Evangelisatiegebouw, Middenstraat. Zondagavond 8 u., Evangelisatie samenk. SprekersHofhuis en Vink, v. Rotterdam Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78) 's Morgens 10 uur, kerkdienst Past. Th. Moleman. Evangeliesatiegebouw, Vijzelstraat Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Molenplein Verschillende sprekers. Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Woensdagmiddag 5 u., lichtbeelden voor kinderen en 's av. 8 u. voor ouderen. Sprekers: Hofhuis en Vink, v. Rotterdam Leger des Heils. 10uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Geen dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. ■HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Avonds 7 u., Ds. M. v. Wichen munten uit door aangename pasvorm en elegante coupe, welke ook bij langdurig dragen wordt behouden. Dames kledermaker Weststraat 14 LOUIS DAVIDS-AVOND. Wij herinneren bij deze nog even aan den extra abonnements-avond, welke Dinsdag a.s. wordt gegeven door Louis Davids en zijn troep. Geestige en amusante een-acters, de onvolprezen liedjes van Louis Davids zelf, en de medewerking van acteurs zooals Joh. Kaart Jrdie zulke groote successen oogstte in de laatste Nederlandsche films, maken de zen avond tot een avond van waar genot. Verder zullen medewerking verleenen Mat- thie van Eysden, Corrie Korevaar e.a. Een sensationeel nummer van het programma is de beruchte en beroemde Engelsche zakken- roliei Sealtiel. Ziehier wat „De Tijd" over deze kleinkunst schrijft: Kleinkunst...... Louis Davids is er een der beste vertegenwoordigers van. Hij schenkt' ons den beschaafden lach en 't fijnzinnig ver maakeen nietsje, een ietsje „het" ge heim van een genotvollen avond. Het liedje van Louis Davids wordt „ons" liedje, wij zingen het mét hem in het Centraal Theater en n& hem in ons huis. Wij lachen om zijn twee en een halve minuut parodie op het driehoeksdrama, waarmee hij het „hij-zij-en de derde"-genre finaliter afmaakt; Wij gnui ven om zijn geestig schijnbaar zoo-maar-luk raak gepraat als conferencier; en we houden hem zelf liefst heel den avond op de planken, hebben, indien hij niet zoo'n aardig stel om zich heen had gegroepeerd...... Ook niet-abonné's kunnen van de gelegen heid gebruikmaken en dezen avond bijwonen; voor hen zijn losse kaarten verkrijgbaar. Men raadplege hiervoor de advertentie. „THE MIXED FOLLIES". Wij verwijzen naar de advertentie van „Tho Mixed Follies", betreffende de Thé-Dansant op Zondag a.s. in „Casino". onovertroffen tegen jicht, verkoudheid, spit, ischias hoofd- en zenuwpijn. Attesten van ruim 6000 Prof. en Doktoren erkennen de goede en onscha delijke werking van T o g a 1.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 13