De reis van de K XVIII. KLOOSTERBALSEM ONDRAGELIJKE BRANDWONDEN TPat wilt 11 Imnl IVoo* gaan wc faml PH ILIPS-RADiO van Baaren BUITENLAND BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 10 NOVEMBER 1 934. Interressante bijzonderheden. Technisch Bureau Spoorstraat3 6 - Telefoon 461 Speciale Service-dienst Tweede Kamer. Minister Colijn verdedigt het regeeringsbeleid. De Prinses naar Burg Steinfurt. De brandstoffenbijslag voor de werkloozen. Wieringerwerf. Valsche merken. De strijd in de Evang. kerk in Duitschland. DE VELLEN HINGEN ERBIJ AKKER'S Een rapport van de regeeringscommissie in het Saargebied. De vlootbesprekingen. De regeeringwisseling, in Frankrijk. datum van vertrek van Hr. Ms. Onder- Pe K XVIII nadert thans snel: a.s. zeeboo dezer, zal zy haar groote reis gen, een rels' die 111 meer dan één ®anVht een pionierstocht zal zijn. Zooals men °pZ'C <>aat de tocht door het Kanaal over Weet int en Finisterre naar Madeira, de Ca- ouesclle eilanden en St. Vincent, waar men u jo en 14 December hoopt te ver- tuSSC' jjet nu volgend deel der reis is zeer vaardig- In een scherpe bocht namelijk nlC t men westwaarts om op 'n bepaald punt: t Van Greenwich, een ontmoeting te 40 w hebben paarde met de „Snip" van de K.L.M., op weg West, waarna beide toestellen: de Tlerzeeër en het vliegtuig, op die plaats ""diopeilingen zullen verrichten. Voorberei dende proeven zijn hieromtrent reeds geno men cn goed geslaagd de équipage van de Snip" is dezer dagen daarvoor te Den Helder geweest en men heeft kennis gemaakt met lkaar en de werkzaamheden geregeld. Ln haar tocht vervolgen; de K XVIII daar- De „Snip" zal na afloop van deze peilin- entegen keert terug op haar weg en begeeft zich°naar Dakar aan de Afrikaansche kust. Vandaar gaat men dan den Atlantischen Oceaan over naar Pernambuco, Rio de Ja- neiro, Buenos Aires, om dan de groote over- gteek te maken naar de Kaap de Goede Hoop. Wij komen daar aanstonds nader op terug; eerst moeten wij den lezer nog wat andere bijzonderheden omtrent dezen tocht vertellen. Dezer dagen waren een aantal journalisten de gasten van den Commandant der K XVIII, den luitenant ter zee le kl. D. C. M. Hetter- schij, die hun, na een kort bezoek aan de onderzeeboot zelve, nog een aantal interes sante mededeelingen verstrekte, wel instaat o.i. om ook het Nederlandsche publiek te boeien. Wij zullen van dit persgesprek een resumé geven en vleien ons, dat de hierboven- bedoelde mopperende lezer een oogenblikje tijd voor ons heeft. Het loont werkelijk nog wel de moeite. Allereerst die onderzeeër. Niet velen onzer lezers zullen wel eens aan boord van zoo'n onderzeeër zijn geweest. Jammer, in dit geval in het bijzonder, omdat zij nu feitelijk niet zich zoo'n ruimte kunnen voorstellen. Zeker, het is al meermalen gezegd, dat alles daar primitief en uiterst beknopt is, maar, zooals het dikwijls met zulke dingen gaat: men neemt ze voor kennisgeving aan, maar gaat er met zijn gedachte niet verder op in. Toch is dat noodig, wil men een juist beeld, en vooral, een juiste appreciatie, krij gen, van wat hier door de Nederlandsche marine wordt gedaan. Pionierswerk van de marine. Eenige jaren geleden heeft de K 13, men weet het, een dergelijke reis gemaakt. Ook toen was prof. Vening Meinesz aan boord voor slingerwaarnemingen. De reis van de K 18 heeft dezelfde doeleinden, doch haar taak is ditmaal uitgebreider. Behalve weten schappelijke doeleinden is zij ook bedoeld als uithoudingsproef voor de bemanning. Nog te weinig i" dusver in de pers de aandacht De commandant van Hr. Ms. K XVIII, de luit. ter zee der le kl. D. C. M. Hetterschey. gevestigd op dit pionierswerk, dat onze marine door een dergelijke reis verricht. Weet men wel, dat buitenlandsche marines vol be wondering zijn over de groote trips, die door de Nederlandsche onderzeebooten worden ondernomen? De trip, die thans Woensdag a.s. aanvangt, zal de grootste zijn, ooit door een onderzee boot ondernomen. Italië maakt er een van 16000 mijl rond Afrika; jawel, van kustplaats tot kustplaats. In het geheel doet men er 24 aan. De K XVIII daarentegen zal ruim 23000 mijl afleggen, en maakt oversteken van 20 en 25 dagen. Hoe primitief het is en hoe klein. Wat het voor de bemanning beteekent der gelijke enorme stukken water te moeten over steken in een vaartuig met zoo uiterst gering comfort, zal, uit het onderstaande den lezer wellicht duidelijk worden. Onwillekeurig dringt zich hier de vergelijking op met de „Uiver": het schijnt speciaal voor de Hollan ders voorbehouden te zijn om recordcijfers te behalen ten aanzien van afstanden. Want niet- ingewijden moeten eens goed begrijpen hoe het °P zoo'n onderzeeboot gesteld is. Uit den aard der zaak is de ruimte daar al klein; en elk hoekje en gaatje, in den letterlijken zin des woords, is benut. Het is opgestuwd meest met victualie, en het is ongelooflijk welke plaat sen daarvoor zijn uitgezocht. Het overbodig gewicht is tot op onzen toe uitgespaard; tot zelfs de matrassen voor de kooien toe zijn vervallen, omdat zij te veel plaats innamen. Verwarming is er niet aan boord; de boot is mmers voor de tropen gebouwd. Uiterst klein zijn de logiezen voor de be manning en de officieren. De boot is ge- ouwd voor 5 officieren er zijn er evenwel, prof. Vening Meinesz meegerekend 7 aan boord. Hiervan slaapt de jongste officier 'n ket logies der bemanning; verder zyn de ooien boven elkaar aangebracht en moet men het met elkander trachten te vinden. Be- a ve een noodzakelijke tafel is er in de hut |e s dan de wandkasten met... u raadt het: n'? ualie (en ook nog wel wat anders!). Niet deze Cr ^an kaarten worden meegenomen, wegen tezamen 84 kg. De voorste '"'scoop is vervangen door het slingertoestel van prof. Vening Meinesz; ook heeft men ergens een donkere kamer weten aan te bren gen, zoodat de hoogleeraar niet behoeft te wachten tot men ergens aan wal is, maar direct zyn platen kan ontwikkelen. De toe stellen van prof. Clay werken automatisch; toch vereischen zijn dagelijks toezicht en vul ling, enz., zoodat ook in dit opzicht van de bemanning voortdurend aandacht gevraagd wordt. Buitenlandsche marines hebben groote be wondering voor het werk van onze marine, schreven we hierboven. Die bewondering strekt zich ook uit over de inrichting der booten. Is er een speciale reden voor, dat onze marine-booten zoo de bewondering wegdragen van den vreemden attaché? Dat ze zoo goed zijn, is niet een speciale verdienste van de marine zelve, noch ook van de officieren of de werf, maar het is eigenlijk de resultante van een aardige samenwerking tusschen hoog en laag. Een interessante trip. Een van de havens, die door de K XVIII op haar tocht zal worden aangedaan, is het eiland Tristan da Cunha. Dit eiland, dat bijna nooit als pleisterplaats wordt aangedaan, ligt tusschen Kaapstad en Buenos Ayres, op 1500 mijl ten zuiden van St. Helena. Het maakt deel uit van een groep van vier eilanden: Tristan da Cunha, Gough en Inexcessible- Island, die alle Engelsch zijn. Tristan da Cunha is bevolkt door schip breukelingen uit den zeiltijd. Deze hebben hun vrouwen van St. Helena gehaald en aldus een primitief gezinsleven gesticht. De Engel sche regeering heeft al eens moeite gedaan ze van het eiland af te krijgen, maar ze bleken erg gehecht aan hun woonplaats en wilden die niet verlaten. Pieter Groen, „Koning" van Tristan da Cunha. Het aardige is nu echter, dat naar aan leiding van het publiceeren der route van de K XVIII, waarbij dus ook dit eiland werd genoemd, de heer Hetterschij, de Comman dant der Onderzeeboot, een aantal brieven ontving van Nederlanders, die op dit eiland nog familie hebben of hebben gehad en natuurlijk zeer belangstellend waren naar nieuws omtrent hen. Een zekere N. C. Ren- ken uit Scheemda schreef o.a.: „In de courant las ik, dat U binnenkort vertrekt naar Tristan da Cunha. Iemand uit mijn dorp is daar vijftig jaar lang koning geweest, n.1. Pieter Groen. Zijn doopnaam is Pieter Groen. Hij is als jongen weggeloopen en in Termun- terzjjl op een schip gegaan. Later heeft hij schipbreuk geleden en is dientengevolge op het eiland beland. Zijn familie woont hier zijn veel jongere zuster is voor drie jaren op bijna honderdjarigen leeftijd gestorven" enz. En hier is nog een ander, een Schevenin- ger, eveneens bloedverwant, die natuurlijk om inlichtingen vraagt, en die schrijft: „Als u dus menschen tusschen 40 en 50 jaar met die naam Green aantreft, wa3 William hun grootvader geweest en de zuster Dina was mijn grootmoeder." In Engeland bestaat het Tristan da Cunha- fonds, een stichting, die zich de belangen dezer eilanders aantrekt. Natuurlijk nam men daar met groote belangstelling kennis van het a.s .bezoek van de K XVni; uit een ver slag van dit fonds blijkt, dat deze Pieter Willem Groen in 1809 te Katwijk geboren is. Hij verliet ons land voor de laatste maal in 1828 en zag zijn ouders nimmer terug, zij stierven beiden aan de cholera in 1832 noch ook zijn broeders en zusters, van wie hij er vijf had. Na een schipbreuk kwam hij in 1836 op het eiland, waar hij bleef. Hij verengelschte zijn naam en huwde een Engelsche vrouw van St. Helena, waarbij hij vele kinderen kreeg. Tengevolge van het feit, dat hij vele schipbreukelingen het leven redde, werd hij tot hoofdman van het eiland gekozen, nadat William Glass als zoodanig was overleden. Primitieve samenleving. Naar aanleiding van het a.s. bezoek is thans door de Engelsche regeering een rap portje gevraagd over onze bevindingen en het leven der eilanders. Er heerschen daar typi sche toestanden; geld bijvoorbeeld is er onbekend, ook post kent men er niet. Als er zoo nu en dan eens een schip komt, komen de eilanders weer eens wat te hooren uit de overige wereld. Er wonen thans nog een 160 S. 170 personen op het eiland. Het is de be doeling aan de bewoners een souvenir betref fende dit bezoek aan te bieden; behalve de familie Groen, zijn er nog andere Nederlan ders, die er zich voor interesseeren. Behalve dit bezoek, zullen ook nauwkeurige opmetingen worden gedaan omtrent de juiste ligging dezer eilandengroep, welke niet be kend is. Ook dit geschiedt op verzoek van Engeland, en wel van den Engelschen grafi- schen dienst. Films over ons land in de bui tenlandsche havens. Tenslotte moet er nog op worden gewezen, dat op deze reis twee smalfilms zullen worden meegenomen betreffende ons land. Deze films zijn opgenomen door den heer Wytema, eerste officier a/b der K XVIII, en het is de bedoe ling ze in het buitenland te vertoonen bij ge legenheid van een tea, die namens de Ned. Marine zal worden aangeboden. De Comman dant van de K XVIII zal dan een inleiding houden en ook prof. Vening Meinesz zal een en ander over Nederland als wetenschappelijk land vertellen. Op deze wijze hoopt men de kennis over ons land te vergrooten. Ook voor de groote film zullen opnamen worden ge maakt, namelijk voor Polygoon, die een paar toestellen aan den heer Wytema daartoe zal afstaan. Reeds is door de Nederlandsche ko lonie te Buenos Ayres gevraagd om lezingen te willen houden en films te vertoonen. Uit het bovenstaande blijkt wel. dat de K XVIII belangrijk werk ten dienste van ons land verricht, en het is te hopen, dat dit ook door de eigen bevolking zal worden geappre cieerd zooals het dat verdient. De Tweede Kamer heeft Vrijdagnamiddag voortgezet de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting 1935, waarbij tevens aan de orde was de motie-Van den Tempel tot be vordering der oprichting eener centrale indu- striebank. De heer KERSTEN (S. G.) zegt, dat het Kabinet de ware eenheid mist. Spr. bepleit diep-ingrypende bezuinigingen. Halveering van het tractement van Kamerleden. Vervallen van wachtgelden voor menschen, die nooit in hun ambt zullen terugkeeren. Spr. keurt af de toepassing der landbouw- crisiswet. De treinenloop op Zondag worde beperkt. Alle landen bewapenen zich. Wie den vrede wil, bereide zich ten oorlog. De heer BONGAERTS (R. K.) zegt. dat als het aangekondigde bezuinigings-ontwerp een kleine 100 millioen zou aanwijzen, wij voor een evenwicht zouden komen te staan. Houdt men geen rekening met de mogelijkheid van belastingtegenvallers, dan zou dit ontwerp een 83% millioen moeten aanwijzen. Maar ook als het minder aanwijst, is er reden, de regeering te huldigen voor wat zij heeft bereikt ten op zichte der deflatie. Daarmee ga zij voort. Spr. is tegen een verhooging van de successie belasting ter wille van de gewone middelen. Ook tefe" nnheffing1 v»ri het bankgeheim. Dr. H. COLIJN. Minister Coljjn verdedigt het regeeringsbeleid. De minister-president begon met te zeggen, dat vele bijzondere punten aan de orde zijn gesteld, waarvan sommige beter bij de afzon derlijke hoofdstukken kunnen worden bespro ken. Cumulatie. Buiten de Kamer schijnt dit onderwerp bij zonder geëigend voor demagogische redevoe ringen. De heer De Geer en spr. als minister van Financiën hebben voorstellen ingediend, waar door reeds heel wat is gedaan. Toch zal er nog een wetsontwerp komen op dit punt. Inzake de marine is nog geen beslissing ge nomen. Het gebeurde met „De Zeven Pro vinciën" heeft geleid tot een groote afvloeiing van personeel. Ook sedert het optreden van den Volkenbond is neutraliteitshandhaving vol strekt niet uitgesloten. De kans op gezamen lijke actie is niet grooter geworden den laat- sten tijd. Men bedenke aan JapanChina en aan BolivaParaguay. De regeering zal zoo spoedig mogelijk een beslissing nemen, maar moet daarbij rekenen met den internationalen toestand. Spr. roept den voorstanders van het bij zonder onderwijs toe, dat zij vrijwillig de zelfde maatstaven moeten toepassen als voor het openbaar onderwijs gelden. Anders moet de regeering door den nood van den tijd andere maatregelen voorstellen. Er is peri- culum in mora. Ook op dit terrein moet met kracht worden opgetreden. Wat met de „Zeven Provinciën" is ge beurd, is zoo ernstig, dat de regeering aan drang naar gratie en amnestie eigenlijk mis plaatst acht. Zij wijst dien aandrang af. Eigenaardig is, dat ettelijke Kamerleden zekere maatregelen wenschen tegen revo lutionaire leden, terwijl de regeering nog aarzelt. De laatste helt er toe over om aan grondwetsherziening de voorkeur te geven. Is het noodig, dan zal zij echter voordien het rapport-Kooien uitvoeren. De handhaving van het gezag heeft in de Kamer geen reden tot klachten gegeven, ten zij dat men zegt, dat het Kabinet soms te hardhandig optreedt. Er is ook geen ertiek ten opzichte van herstel van het financieel evenwicht. Maar de critiek richt zich op den steun aan het bedrijfsleven en de bestrijding van de werkloosheid. Welk doel heeft de regeering met den steun aan het bedrijfsleven? Men bedenke, dat men tijdens de verbouwing, die inderdaad noodig is, in het huis moet blijven wonen. Men neme by de beoordeeling van de finan ciering van dit stelsel voorts in aanmerking den groei der arbeidersbeweging en de sociale voorzorg. Van lieverlee zal er wel weer een toestand ontstaan, die er wat beter uitziet dan de tegenwoordige. Spr. waarschuwt ernstig tegen het dwaze denkbeeld van een economische eenheid Ne derlandIndië, waarbij men de rest der wereld niet meer noodig zou hebben. Neder land en Indië zijn niet economisch cómple- tair. Nederland kan slechts eenige percenten der Indische producten koopen. Indië is te arm om veel Nederlandsche producten te koopen. Er is nog geen statische toestand. Wie meent, het eindpunt al duielijk te kunnen zien, lijdt aan zeer gevaarlijke hallicunaties. Men verwjjt der regeering, de aanpassing aan een lager levensniveau eenzijdig te leiden. Maar rechtstreeks heeft de overheid in het particuliere leven ook niet in de loonver- houdingen ingegrepen. Werkloosheid en steumiitkcering. Is het elders in de wereld beter dan by ons? Hebben de monetaire experimenten in de Ver- eenigde Staten de werkloosheid verminderd? Neen. In Engeland is het werkloosheidspeil niet lager dan hier en neemt de werkloosheid den laatsten tijd zelfs toe. Aan vervanging van vrouwelijke door man nelijke arbeidskrachten in fabrieken zijn vele moeilijkheden verbonden, voor de vrijkomende vrouwen als anderszins. Dit dwingend opleg gen is zeer moeilijk. Ziet de regeering een weg, dan zal zij een wettelijken maatregel voorstellen. In welk land is de steunregeling beter dan hier? Feilloos is de regeling der regeering niet. Kan men fouten er in aantoonen, dan zal de regeering ze onder de oogen zien. Wel wil de regeering welwillend overwegen, wat de heer Aalberse vroeg om aan de parti culiere liefdadigheid meer armslag te verschaf fen. Zelfs wil de regeering toezeggen, dat zij een tegemoetkoming zal verschaffen voor den komenden winter inzake Winterhilfe. Spr. dankt tenslotte voor den ontvangen steun en heeft geen ander doel dan in loyale samenwerking tusschen regeering en parle ment ons volk onder Gods zegen door den moeilijken tijd zoo goed mogelijk heen te helpen. Naar het Hbl. verneemt zal H. M. de Ko ningin gedurende de wintermaanden in het Huis ten Bosch verblijf houden. In verband daarmede wordt dit paleis daarvoor thans in gereedheid gebracht. Het ligt in de bedoeling van H. M. aan het einde van deze maand in de residentie terug te kedren. Voorts verneemt het blad, dat Prinses Juliana zich 12 November a.s. voor eenige dagen naar Burg Steinfurt zal begeven voor een bezoek aan den Vorst en de Vorstin van Bentheim en Steinfurt. In ue circulaire van 24 October j.1. over de brandstoffenbijslag voor ondersteunden en voor de bij de werkverschaffing te werk gestelde werkloozen wordt o.m. gezegd, dat niet meer mag worden uitgekeerd dan voor een arbeiders gezin noodzakelijk moet worden geacht. In verband met vragen, die daaromtrent door eenige gemeentebesturen werden gestéld, wordt vanwege het departement van sociale zaken meegedeeld, dat de beoordeeling te dezer zake geheel aan de gemeenten wordt overge laten en dat elk gemeentebestuur voor zich zelf dient vast te stellen hoeveel brandstof een arbeidersgezin ter plaatse geacht kan worden noodig te hebben. Alleen die hoeveelheid mag worden verstrekt. Van rijkswege is evenwel als grens gesteld dat voor dezen byslag een maximum van f 1 per gezin per week niet overschreden mag worden. Het hoofddorp van den Wieringer- meerpolder. Met den bouw wordt aangevangen. Binnen enkele weken zal met den bouw van het derde dorp in de Wieringermeer genaamd Wieringerwerf, dat ook het hoofddarp zal worden, worden aangevangen. Het is gelegen in het centrum van den polder ten Noorden van de terp. Aanvankelijk was dit dorp inde onmiddellijke omgeving van de terp gepro jecteerd, doch wegens de voor bebouwing minder gunstige bodemgesteldheid tér plaatse werd het circa 1 KM. noordwaarts erplaatst. De bouw van de eerste 100 woningen is reeds aanbesteed en gegund aan de firma Kingma, een aannemersfirma te Slootdorp in de Wie ringermeer, voor de som van ongeveer f 200.000. Ook met de uitbreiding van het waterleiding net naar het nieuwe dorp zal binnenkort worden aangevangen. De directeur van den centralen crisis-con- tröledienst looft een premie uit van 500. voor dengene, die vóór 1 Maart 1935 de noo- dige aanwijzingen heeft gegeven tot het ont dekken van de fabrikanten van groote hoe veelheden valsche metalen merken, als be doeld in art. 5 onder a van de Crisis-varkens- beschikking 1933 II, zoodat deze fabrikan ten ter beschikking van de justitie kunnen worden gesteld. De belijdenis maakt zich zelfstandig. De correspondent van de Neue Zürcher Zei- tung te Berlijn meldt aan zijn blad d.d. giste ren: De Belijdeniskerk heeft een beslissenden stap ondernomen om de leiding van het geheele Duitsche protestantisme over te nemen en de rijkskerk van bisschop Mül- ler uit te schakelen. Er zal een „nood-ker- kelijkbestuurslichaam" worden gevormd, dat te Berlijn zal zetelen en voorloopig een jaar in functie zal blijven. Aan het hoofd van dit bestuur staat Oberkirchen- rat Breit uit Munchen, een der medewer kers van bisschop Meiser. Hij krijgt den titel: Voorzitter van de Duit- sche-Evangelische kerk om den in kwaden reuk gekomen titel rijksbisschop te vermijden. De leiding van de oud-Pruisische geünieerde kerk, die de meeste aanhangers bezit, neemt voorzitter Koch over, ook zonder gebruikma king van den Pruisischen bisschopstitel, dien Müller zich het vorig jaar zelf overgedragen had, na zijn verklaring dat de eenheid tusschen de rijkskerk en de grootste landskerk nu vol trokken was. Ook het derde bestuurslid, de te Altona af gezette dominee Asmussen is Luthersch. De gereformeerde richting zal in het be stuur vertegenwoordigd worden door dominee Merz. De nieuwe kerkregeering zal dezer dagen aan alle evangelische geestelijken en de leden van alle kerkeraden in het rijk de vraag voor leggen of zij tot de nieuwgeconstitueerde kerk wenschen te behooren of niet. Van hen, die ontkennend antwoorden, zal worden geconsta teerd dat zij zich van de evangelische kerk hebben afgescheiden. Aan de rijksautoriteiten zal worden voorge steld de kerkelijke belasting voortaan aan de Belijdeniskerk af te dragen en niet meer aan de rijksregeering van dr. Müller (den rijksbis schop), welke de Belijdeniskerk als „niet meer bestaande" beschouwt. Dank zij KLOOSTERBALSEM komt zijn hand weer goed in orde ,,'t Gebeurde door kokend heett olie en mijn rechter hand was geheel en al wond. Ik was ten einde raad en huilde van de ondragelijke pijnen. Mijn man heeft mijn hand dadelijk verbonden met Kloosterbalsem, welke we altijd voor ons kleintje in huis hebben. U kunt er zich geen voorstelling van maken, hoe dat ineens heerlijk verzachtte. Ik geef U de heilige verzekering, dat ik zelf verstomd sta over het wonder. Binnen 14 dagen was mfjn hand weer gewoon." Meof R Ff (e ORIGINEEL TER INZAGB „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bjj Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 en 50 gr. 11. Bovengenoemde prijs wordt verhoogd met bijslag voor Omzet-belasting. Een scherpe aanklacht tegen de Duitsche regeering en ambtenaren. Het volkenbondssecretariaat publiceerde gisterenavond een zeer uitvoerig document van de regeeringscommissie in het Saargebied, waarin deze haar conclusies weergeeft na de bestudeering van de documenten, die zij in de bureaux van den vrij willigen arbeidsdienst, die in connectie staat met het Duitsche Front, in beslag genomen heeft. De commissie wijst er in een begeleidenden brief op, dat zij hiermee niet alle onwettige handelingen, die in het Saargebied bedreven worden, op rekening van het Duitsche Front wil schrijven. Ook de tegenstanders van het Duitsche Front hebben herhaalde malen de openbare orde in gevaar gebracht. Huiszoe kingen hebben echter nooit dergelijke docu menten opgeleverd. Het lid van de regeeringscommissie, dat tot de Saarbevolking behoort, heeft zich tegen dit rapport uitgesproken en heeft verklaard, dat hij in werkelijkheid geen gevaar zag in de ac tiviteit van het Duitsche Front voor de hand having van de orde bij de volksstemming. De documenten, waarmee de commissie haar conclusies bewijst, werpen nider- daad geen gunstig licht op de handelingen van het Duitsche Front en zijn samenwer king met de ambtenaren in Duitschland zelf. De commissie begint met aan te toonen, dat het Duitsche Front eenvoudig een voortzetting is van de nationaalsocialistische partij en op dezelfde manier als in Duitschland georgani seerd is. De organisatie is tot in alle détaüs uitgevoerd en maakt het mogelijk individueel alle inwoners van het gebied te bereiken en te conctroleeren. Zij is gebaseerd op het Leider-systeem. De druk, dien het Duitsche Front op de bevolking uitoefent. Steeds aan de hand van de in beslag ge nomen documenten toont de commissie aan, op welke wijze de invloed op de bevolking wordt geoefend. Niet alleen worden de men schen op de een of andere wijze gedwongen lid te worden van het Duitsche Front, doch de commissie publiceert eveneens bewijzen, waaruit de manier duidelijk wordt waarop de bevolking bedreigd wordt, niet alleen voor het huidige oogenblik, doch veelal voor na 1935. Ook op meer drastische wijze voert het Duitsche Front zijn intimidatie van de bevol king uit door middel van de boycot, op den index plaatsen van personen, in openbare redevoeringen en in de pers en door het aan geven van personen bij Duitsche autoriteiten. Op deze wijze laat het Duitsche Front zijn gezag in het Saargebied gelden. Het laatste hoofdstuk van het rapport is voor Duitschland het meest compromittee- rend. Hierin toont de commissie de nauwe samenwerking aan, die die tusschen het Duit sche Front en de Duitsche regeering en autoriteiten bestaat. De commissie consta teert, dat het Duitsche Front zijn druk op de bevolking met medewerking van de Duitsche regeering uitoefent. De commissie eindigt haar rapport met de hoop uit te spreken op deze wijze voldoende de onwettige inmenging van de Duitsche amb tenaren in de Saaraangelegenheden ook van zeer recenten datum, te hebben aangetoond. O Nieuwe hoop in Amerika. Reuter meldde Donderdagavond uit Was hington: Men heeft hier heden officieel de hoop uit gesproken, dat de voorbereidende vlootconfe- rentle te Londen nog gered zou kunnen wor den. Phillips, de onder-secretaris van Staat, heeft medegedeeld, dat Norman Davis rustig, maar onophoudelijk achter de schermen aan den arbeid is. Phillips hoopte dat de bemoeiingen van Davis met succes bekroond zouden kun nen worden. Deze verklaring heeft in bepaalde kringen de hoop gewekt, dat de Ver. Staten wellicht een nog niet bekend plan hebben, teneinde een echec van de onderhandelingen te voor komen. FeuilletonPag. 1 Buitenlandsch Overzicht1 De Koningin heeft geen gratie ver leend aan de muiters van ,JOe Zeven Provinciën" 1 Het honderd-en-tienjarig bestaan van de N. en Z. Holl. Redding-maat- schappijB Het mysterie van Wolvega. Wardi- nier6 De tuinbouwsteun is door de regee ring verhoogd met 3 millioen gulden. 1 Een aanslag op Tsjang-Kai-Sjek. Twee dooden en vier gewonden 6 Ouders staan voor het Arnhemsche gerechtshof terecht voor het laten verhongeren van een kidn 6 Onveilig Oss. Tal van inbraken 6 Onderwijzers en onderwijzeressen in Italië, in uniform voor de school jeugd 1 Wat gebeurt er met de Wieringer- meerdirectie „li De kabinetscrisis in Frankrijk reeds opgelostB Bij een scheepsramp aan de Westkust bon Japan zijn i2 menschen verdron ken k Met den bouw van Wieringerwerf, het hoofddorp van den Wieringermeerpol- der wordt binnenkort aangevangen 9 Een klacht van de regeeringscommis sie in het Saargebied. Een scherpe aanklacht tegen de Duitsche regee- ring9 De wereldreis van Hr. Ms. K XVIII 9 De inbraak bij Lissone te Amsterdam opgehelderdg Omtrek-nieuws„15 Marktberichten „IS Marineberichten „15 Sportnieuws15 Tivoli bioscoop, 7 uur. Zaterdag 10 November. Frysk Selskip „Gysbert Japickx", opfiering fen ,,'t Heechste", Musis Sacrum. Zondag 11 Novembere. Populaire Soirée, 8 uur, Musis Sacrum. Maandag 12 November. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat 7.30 de heer Sevensma, van Amsterdam. Dinsdag 13 Nov. Extra abonnementsvoorstelling Louis Davids, Casino, 8.30 uur. Woensdag 14 Nov. Kindermiddag „Heldersclie Courant", Casino, 2 uur. Marine-Concert, Casino, 8.30 uur. Donderdag 15 Nov. Tooneelvoorstellingen Cultureele Commissie, Casino, 4.30 en 8 uur. Flandin heeft haast gemaakt met de vor. ming van de nieuwe regeering. In het parlement is Flandin van een behoorlijke meerderheid verzekerd. Zijn op internationale toenadering gerichte politiek kan hem buiten de grenzen sym pathie verzekeren. Een uitlating van Flandin. De nieuwe minister-president heeft tegen journalisten gezegd, dat het bestand der par. tijen aanhield. Ik ben er in geslaagd, zeida Flandin, mannen rond mij te vereenigen, die Frankrijk en de Republiek met kracht zullen verdedigen; zij zullen de partij-geschillen weten te vergeten en slechts één doel hebben: eens. gezind den strijd te voeren tegen de plaag der werkloosheid, den oeconomischen toestand te herstellen, den financieelen toestand op peil te houden, den staat te verjongen en te hervor men. Ik hoop, zeide Flandin, dat het land de re geering met sympathie zal begroeten. Zij zal terstond aan het werk gaan en Dinsdag voor de Kamer verschijnen. Moties. Flandin, de nieuwe minister-president, dU voorzitter is van de politieke groep, welke den naam van Demokratisch Verbönd draagt, heef! bij de samenstelling van zijn ministerie den steun der radicalen gekregen. De radicale Ka- merfractie heeft gisteren een resolutie aan genomen, waarin zij zich bereid verklaart de nieuwe regeering steun te verleenen, wan neer deze de verplichting op zich neemt, het oeconomisch herstel tegelijk met de verdedi ging van het republikeinsche regime te waar borgen. Bij de desbetreffende besprekingen kwam tot uiting, dat niets van het program van b landin een loyale medewerking van de radi caal-socialistische partij in den weg stond. Het kablnet-Flandin. Havas meldde gisterennacht om één uur dat het nieuwe Fransche Kabinet tot stand' ge komen is. Havas meldt nader: Het kabinet ziet er ais volgt uit: Min.-president zonder portefeuille Flandin; Ministers van staat: Herriot en Marin

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 9