Buitenlandsch Overzicht. Sally's avontuur, v NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Oost-Indië. BINNENLAND RIJDT per HILLTAX De kabinetscrisis in Belië het ministerie sedert lang een krakende wagen. Her onlwapeningsvraagstuk. De economische toestand van Duitschland. Duitschlands economische toestand De Fransche regeerings- verklaring. De Godsvrede verzekerd. Geen militaire driehoeks^ afspraak. Tusschen Frankrijk, Engeland en België. De Amerikaansche vloot. Een drama in de cultuurwereld De Rijksbank-ambtenaar Koeppen pleegt zelfmoord. Motorrijtuigenbelasting. Uitzonderingsbepalingen. De wethouderskwestie te Alkmaar Radiotelegrafisten of stuurman telegrafisten. F e ui 1 1 e t o n Uit het Amerikaansch. Nederl. Oo.,. WesTlS p™ 2~' landen f 3.20. Losse nos 4 „r 7 p6r maU en overige Zondagsblad resp. f 0.50 "f 0 70 f 0 70 P' 6 ^eekabonnemeaten Vi ct fl70 iw.<u, f 0.70, f 1. Modeblad resp. f 1.20, fl.50, fl.50, Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) b(j vooruitbetaling 10 ct per regel, minimum 40 ct.; b(j niet-contante betaling 15 ct per regel, minimum 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder nummer: 10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct Het ministerie de Bro- queville was sedert lang een krakende wagen, schrijft de N. Rott. Crt. in een artikel over de Belgische kabinetscrisis. Pit kraken was zoo luid dat het bijna voort durend als een aaneenschakeling van politieke dissonanten in het openbaar te hooren was, sogt het blad. Verschillen van meening niet alleen, maar ook felle persoonlijke tegenstellingen onder de ministers waren er de oorzaak van. Het tafe reel was menigmaal allesbehalve verkwikke lijk; wij zullen ons niet al te zeer erin ver diepen. De Broqueville heeft lang gemeend, de man té zijn om de middelpuntvliedende krach ten, terwille van de nationale zaak, bijeen te houden. Zij waren echter te veel voor zijn gezag en kracht. Daarom is het aftreden van liet kabinet volstrekt geen onverwachte ge- Charles de Broqueville, beurtenis. Het eenige verrassende zou me'n kunnen noemen, dat het juist op dit oogen- blik moest gebeuren, en niet vroeger of later. Het is echter te begrijpen, dat de regeering in haar tegenwoordige samenstelling niet meer de spitsroeden van de parlementaire debatten heeft willen loopen. Buiten al het andere had ook het geschil over het stelsel der landsver dediging, dat met het aftreden van generaal Nuyten geëindigd is, en waarin de opvattin gen in het kabinet scherp tegenover elkaar stonden, de Broqueville pijnlijke vragen en critiek kunnen berokkenen. Men zal zijn best doen, zoo gauw mogelijk een kabinet samen te stellen. Het waarschijnlijkst is, zooals wij Dinsdag ook reeds vermeldden, dat Jaspar de eerstvol gende formateur zou zijn. Zijn taak zal gemakkelijk noch dankbaar wezen. Het blijft lapwerk. Jaspar zal zich moeten richten tot katholieken en liberalen. Ir. beide kampen is echter groote verdeeld heid. Het moet geen lichte taak zijn, inwendig de verdeelde, en in zeer verschillende richtin gen trekkende groepen, in één span samen te brengen. Alles bijelkaar genomen moet men het 't waarschijnlijkst achten, dat men op de oude wqze, door het met kleine wijzigin gen overnemen van het vorige katholiek- liberale kabinet, de crisis zal willen op lossen. Men zal het in ieder geval ernstig probeeren. Naar Reuter uit Was hington meldt, heeft Huil, de minister van buitenlandsche zaken, Dinsdag verklaard, dat de Ver. Staten alle hoop op een onmiddellijke algemeene overeenstem ming inzake de ontwapening hebben laten varen. De Amerikaansche regeering streeft thans naar een afzonderlijke overeenkomst nopens een internationale contróle op den handel in wapenen. Huil hoopt, dat deze overeenkomst onvemvijld bereikbaar zal zijn, daar men haar later in elke mogelijke algemeene ontwape ningsovereenkomst kan inlasschen. De regee ring heeft Hugh Wilson opdracht gegeven de Europeesche en Aziatische mogendheden te polsen om na te gaan of zij deel wil nemen aan het vaststellen van een dergelijke over eenkomst. Huil heeft deze verklaring afgelegd na met Roosevelt over de ontwapening te hebben ge sproken, waarbij ook het vlootvraagstuk, dat van het petroleummonopolie in Mantsjoekwo en dat van deelneming van de Ver. Staten aan de pogingen tot oplossing van den strijd om den Gran Chaco ter sprake is gekomen. Men zegt, dat de Ver. Staten hun medewer king met den Volkenbond tot regeling van deze vraagstukken zullen voortzetten. Ik moet wapeningen aanvaarden, die ik echter hoop, dat verminderen zullen, heeft MacDonald Maandag in een rede te South- ampton gezegd en hij liet er op volgen: „Ik werk dag en nacht voor de vermindering 'en ik zal op dit punt geen nederlaag aanvaar den." Nopens de particuliere wapenfabricage zei MacDonald, dat de handel in wapens gevaar lijk is en dat de regeering zeker een plan zou moeten hebben om dit vraagstuk te behan delen en den handel zooveel mogelijk te be perken. Het middel om de zaak aan te pak ken is uitbreiding te geven aan het stelsel van vergunningen en dit internationaal te maken. Wij zullen trachten, zei MacDonald dat in Genève zoo snel mogelijk te bereiken. Te Aken heeft graaf Schwerin von Krosigh, de rijksminister van fi nanciën van Duitsch land, gesproken over de openbare financiën en het economisch leven. Wij ontleenen aan deze toespraak het volgende: Hij herinnerde aan de schijnconjunctuur, welke met behulp van buitenlandsche credie- ten was ontstaan en aan de groote fout, daar uit geen reserves te vormen voor den crisis tijd, die onvermijdelijk komen moest op het oogenblik, dat de credieten niet meer werden verleend. De daarop volgende vermindering van uitgaven verlaagde niet alleen alle in komsten, doch vergrootte ook de werkloos heidsproblemen en was nadeelig voor de be las tingmoraal. Aan deze politiek kwam in het laatst van Januari een eind, toen men een sluitende be grooting opbouwde in het vertrouwen op het volk, In feite geschiedde het eenerzyds door vermeerdering der openbare orders en ander zijds door aansporing tot vermeerdering dqr particuliere bestellingen. Ook het aanvullende programma van werkverschaffing was geen kunstmatige, doch een echte werkverschaf fing, omdat het gelijktijdig aan het oecono- misch leven een aansporing gaf tot het ne men van initiatief. Met klem wees de minis ter op de noodzakelijkheid de arbeiders, die het sterkst van de crisis hebben te lijden, door kolonisatie „crisisvast" te maken. Duitschland, het industrierijkste land der wereld, is door het verdrag van Versailles het armst aan grondstoffen en kapitaal ge worden. Steeds zijn de groote industriestaten schuldeischers geweest, die credieten aan de grondstof-landen betaalden. Nu wij grondstof fen moeten invoeren en met deviezen betalen, moeten wij ook nog politieke schulden beta len. Het buitenland, dat weten moest dat zulk een extra-betaling alleen door goederenleve ringen mogelijk zou zijn, heeft die leveranties geweigerd. Dit is een krankzinnige toestand. Wij hebben steeds aan schuldeischers gezegd: „laat ons betalen met goederen en diensten", maar onze goederen werden niet gekocht en men eischte betaling in goud. Ik hoop dat deze feiten eindelijk in Europa erkend en be grepen zullen worden. De regeeringsverklaring, welke na goed keuring in den kabinetsraad, minister-presi dent Flandin gisteren in de Kamer en de mi nister van justitie Pernod in den Senaat heeft voorgelezen, begint met de verzekering, dat de godsvrede zal voortduren. De regeering stelt daarom voor: eensgezindheid in de voortvarendheid en voortvarendheid in de eensgezindheid voor Frankrijk en de Repu bliek. Frankrijk wil den vrede, welken de re geering zoowel in het binnenland als in h;t buitenland zal bewaren. „Wij willen sterk zijn tegenover degenen, die den binnenlandschen of buitenlandschen vrede zouden willen ver storen (levendige bijval). Wij zullen onze bondgenootschappen en vriendschappen uitbreiden. Wij zullen de landsverdediging versterken. In het interna tionale recht zullen wij door middel van den Volkenbond het recht zoeken, dat voor de zwaar beproefde offers blijft. Wij zullen de Republiek tegen alle revolutionnaire of op een dictatuur gerichte intriges verdedigen. Het herstel van de uitvoerende macht schijnt ons, zoozeer als allen Franschen, nood zakelijk. Verder kondigt de regeeringsverklaring aan, dat de rechten van het parlement tot het voteeren van maatregelen, welke uitgaven met zich sleepen, zullen worden beperkt, dat de rust en orde op straat ondanks een be treurenswaardige opruiing zullen worden ge handhaafd en dat de republikeinsche staat niet voor gemilitariseerde benden zal uit den weg gaan. De taak en plichten van het ambtenaren corps zullen worden neergelegd in een soort eerecodex, aan welks uitwerking de ambte naren zelf deel zullen hebben. Op internationaal gebied moeten de onder handelingen over de stabiliseering van de standaarden, de afschaffing van de handels beletselen en den buitenlandschen handel be vorderd worden. Met 423 tegen 118 stemmen, met onge veer 60 onthoudingen of afwezigen heeft de Kamer haar vertrouwen in het kabi- net-Flandin uitgesproken. De besluiten van den Kabinetsraad. Het Fransche kabinet heeft in zijn gister morgen gehouden vergadering, na goedkeu ring van de regeeringsverklaring, besloten alle betoogingen en demonstraties in de stra ten tot nader aankondiging te verbieden. De minister van financiën drong er op aan zoo spoedig mogelijke behandeling van de be grooting. De regeering zal dientengevolge de Kamer verzoeken alle vergaderingen te wij den aan de begrooting en de aanneming er van. Zekere Engelsche bladen hebben dezer da gen berichten gepubliceerd, volgens welke een technische militaire driehoekafspraak zou bestaan tusschen Frankrijks en Engelands en Belgie's generale staf. Naar ons van de meest bevoegde militaire Belgische zijde ten stellig ste wordt verzekerd is dit bericht, voor wat België betreft geheel onjuist. Van een der gelijke driehoeksafspraak is bij den Bel gischen generalen staf niets bekend. Het lid van het Huis van Afgevaardigden, Vinson heeft bij de nieuwe commissie van het Huis voorgesteld, twee reusachtige lucht schepen te bouwen ter vervanging van de Akron en de Los Angeles. Voorts bepleit hij den bouw van een vliegtuigenmoederschip van 15.000 ton en van een kruiser van een nieuw type met een dek voor opstijging en landing van vliegtuigen. Het heet, dat deze voorstellen van Vinson de instemming hebben van de marine. Loemadjang. Op 11 November is een ta- bakschuur te Loemadjang, toebehoorende aan het Java Tabak Syndicaat, gevestigd te Soerabaja, afgebrand. Er bleek aanwijzing voor brandstichting te zijn, in verband waar mede een zekere J. A. C. M. W. en een Chi- neesch zijn gearresteerd. W. is een neef van Chr. K., directeur van genoemd Syndicaat en is reeds vroeger wegens fraude en poging tot brandstichting veroordeeld. Na de arrestatie en tijdens het verhoor deelde W. mede, dat zijn neef, de directeur, opdracht had gegeven tot brandstichting. In verband hiermede heeft Chr. K. zelf moord gepleegd. De schuur was hoog verzekerd, terwijl de tabak bij een bank beleend was. Er bestaan aanwijzingen, dat de overleden bq de bank een valsche opgave had ingediend van de in de schuur aanwezige opgekochte tabak. (Eneta). De ontslagen hoofdambtenaar der Rijks bank Koeppen, die verleden week in verze kerde bewaring werd genomen, aangezien hjj van nationaal-socialistische zqde beschuldigd werd huurders uit een hem toebehoorende woning te hebben gezet, wegens achterstal lige huurschuld, waardoor hem „gebrek aan sociaal" gevoel werd ten laste gelegd, heeft zich naar V.D. uit Berlijn verneemt gisteren in zyn cel door ophanging van het leven beroofd. Zooals gemeld werd, ging de zaak om een huurschuld, die Koeppen door de rechtbank was toegewezen, doch had men van nationaal- socialistische zqde een zoodanige voorstelling aan de zaak weten te geven, dat een men schenmenigte voor het huis van Koeppen sa menschoolde en de ruiten inwierp. De minister van financiën, gelet op artikel 4, vierde lid, der motorrijtuigenbelastingwet, heeft bepaald: Aan de hierna genoemde houders van mo torrijtuigen wordt in de daarbij vermelde bij zondere gevallen vergund om gedurende ten hoogste 60 dagen per jaar, te rekenen van het tijdstip, waarop de belastingkaart wordt afgegeven, met een motorrijtuig op meer dan drie wielen te rijden of te doen rijden op den openbaren weg tegen betaling van van hetgeen voor dat motorrijtuig over een vol jaar verschuldigd zou zijn, vermeerderd met 3 pet.; a. aan kermisreizigers voor motorrijtuigen tot vervoer van hun kermisbenoodigdheden en voor z.g. woonwagens; b. aan ondernemers van verhuizingen voor verhuiswagens c. aan eigenaars van transportbedrijven voor wagens, ingericht voor bijzondere, niet geregeld voorkomende transporten, zooals wagens voor het vervoeren van kabels, wa gens met zandstraalinstallaties, bergings auto's, kraan- en takelwagens, wagens voor transport voor materiaal met zeer groote afmetingen, enz.; d. aan begrafenisondernemingen, enz. voor lijkauto's; e. aan ziekenhuizen, vereeniglngen voor ziekenzorg, autoverhuurders, enz. voor zieken auto's; f. aan verzekeringmaatschappijen, vereeni- gingen, vennootschappen, enz. voor brand weerauto's; g. aan houders van bedrijfsauto's voor re serve-motorrijtuigen, Indien dezelfde houder daarnaast drie andere motorrijtuigen van de zelfde soort (P, B of V) voor de volle belas ting heeft aangegeven, met dien verstande, dat voor elk drietal bedrijfsauto's ten hoogste één reservewagen kan worden voorzien van een 60-dagenkaart; h. aan ondernemers van autobusdiensten, die in het bezit zijn van een vergunning van Gedeputeerde Staten der provincie, voor hun reserve-autobussen, ten hoogste voor het aantal, dat in de voorwaarden der verguning is voorgeschreven. Deze beschikking treedt in werking met ingang van 1 Januari 1935. Voor verdere bijzonderheden zie men Staatscourant van Dinsdagavond (no. 219). Stadsritten v af 10 ct.p.p. Buitenritten 5 ct. p. K.M. Stand plaats Julianapark, tegenover „Bellevue" v. d. WIJST, Hoofdgracht 24. Tel. 565 Door het bedanken van den heer Westerhof (s.d.) als wethouddr en raadslid zijn groote moeilijkheden gerezen ten aanzien van het aanwijzen van een opvolger in het ambt van wethouder. De sociaal-democraten en roomsch-katholieken, die te Alkmaar samen werken, schijnen het over dit punt niet heele- maal eens te kunnen worden. De eerstge- noemden vonden het ten slotte het beste om voor den nog resteerenden tijd van de huidi ge zittingsperiode geen nieuwen wethoude-; aan te wijzen. Van r.k. zijde werden echter verschillende bezwaren gemaakt tegen de nog door den nu afgetreden wethouder van finan ciën opgemaakte begrooting voor 1935. Dc roomsch-katholieken wilden daarin eenige In grijpende veranderingen zien aangebracht en hebben daarover Zaterdagavond reeds een vergadering gehad met de soc.-dem. raads fractie. Deze vond echter de gestelde vragen zóó belangrijk, dat zij er met de afdeeling der s.d.a.p. eerst een vergadering over zal willen beleggen. De vrees bestaat, dat er geen over eenstemming zal kunnen worden verkregen, wat dan tot gevolg zou hebben, dat de r.k.- soc. dem. samenwerking te Alkmaar nog vóór de behandeling der begrooting in deD gemeenteraad uiteen zal vallen. STICHTING NEDERLANDSCHE VISSCHERIJ-CENTRALE. De minister van oeconomische zaken heeft in de sub-commissie voor de kleine trawlvis- scherij en de snurrevaadvisscherij benoemd: tot lid, tevens voorzitter: J. W. Stevenson, in Den Helder; tot leden: R. Brands, te Urk; L. A. Dijk huizen, te Scheveningen; P. Ellen, te Ooster end (Texel)A. v. d. Ree, in Den Helder. De Vereeniging van radiotelegrafisten ter koopvaardij, gevestigd te Rotterdam, heeft een adres tot den ministerraad gericht, waar in wordt opgekomen tegen het vervangen van radiotelegrafisten door stuurman-tele grafisten, c.q. door een combinatie van stuur man-telegrafist-automatisch alarmtoestel. Voorts wordt verwezen naar het voornemen van de regeering tot het verleenen van finan- cieelen steun aan de scheepvaart, waarin adressante aanleiding vindt om te verzoeken, een klein gedeelte van dien steun aan te wenden voor het uitbreiden van de werk gelegenheid voor de radiotelegrafisten, voor zoover dat verhooging van de betdrijfsuitkom- sten der betreffende reederijen met zich zou brengen. BOND VOOR GEPASPORTEERDE MARINE-MANNEN. De Bond voor gepasporteerde marine mannen heeft een adres aan de Tweede Ka mer gericht, waarin gewaagd wordt van den ongelijken en onbillijken toestand, geschat pen door de wijziging van de Pensioenwet voor de zeemacht van 27 Juni 1925. Het is nu ongeveer vijf jaar geleden, dat de minis ter van defensie verklaarde „tevens aandacht te zullen schenken aan de vóór 1 Juli 1925 zonder pensioen of pensioenaanspraken ont slagen vrijwilligers". Thans wordt aangedrongen op steun in meer tastbaren vorm. Dit zou kunnen ge schieden door een wetswijziging. Bijzondere kosten zal dit volgens adressanten voor da schatkist niet medebrengen. 60) De trap was vol gemaskerden, die in groepjes van drie of vier stonden te praten en te lachen, of zich geïnteresseerd door het kleurrijke schouwspel beneden in de hall ovef de trapleuning bogen. Behendig en bijna zon der opmerkzaamheid te trekken slipte ze tus schen de menschen op de trap, die allen door hun eigen belangen in beslag genomen wer den, naar beneden en liep vlug de hall door haar den hoek naast de deur, waar gewoon- kjk de postzak stond als ze ergens in de buurt was zou ze zeker daar de meesteres Van Goswold House aantreffen. Maar ook daar was niets van de groote, slanke figuur in 't Queen Elisabeth costuum *e bespeuren onderzoekend keek ze om Zich heen gelukkig was er geen van de hiaskers, die ze op de bijeenkomst in 't bou doir gezien had en die haar door hun smaak- Vo"e, opvallend-rijke costuums opgevallen ^aren, in de buurt zonder dat haar daad e aandacht van de gasten om haar heen °h. streek ze snel de gekreukte enveloppe Kiad en stak haar in den postzak-gleuf aarna keerde ze zich om en liep, getrouw aan haar voornemen de hall door, om de eranda aan een inspectie te onderwerpen. Ma de drukte en hitte van de hei-verlichte ail was de schemerige veranda, met haar elte en rust, een verkwikking. Aan den anderen kant van de balustrade, waarvan de bloemen in trossen naar beneden hingen, heerschte de purper-en-zilveren nacht opper machtig bezwangerd met den zoeten geur van bloemen streek zijn adem langs het meisje heen; ze voelde zijn polsen kloppen door de hartstochtelijke klacht, het weeke lokken van de zachtjes tokkelende, dan in hartstocht oplaaiende muziek van de snaar instrumenten, die ergens verborgen hun voe len uitzongen. En op den breeden gladgewre ven vloer bewogen zich, rhythmisch-wiegend, met de lichamen nauw aaneen en de gemas kerde gezichten naar elkaar toe, de paren op en neer de grootste tegenstellingen ver- eenigd door de tooverkracht van den dans. En toen Sally snel, om een botsing te ont wijken, naar een van de drie trappen liep, en naar de terrassen daalde, stuitte ze ook daar telkens op een paar gecostumeerden, onwer kelijk in het witte maanlicht, die fluisterend en lachend, schertsend en plagend, hun lust en verlangen uitleefden. En het ranke meisje, dat dezen tuin met zqn schakeeringen van geheimzinnig licht en plotselinge schaduw in alle richtingen door kruiste, vond in plaats van degene die zij zocht, de bevestiging van haar overtuiging dat ze hier niet hoorde, dat zij, in dit milieu, niet op haar plaats was. Overal in dezen sprookjestuin vierde de liefde hoogtij, maar rij stond buiten den kring, zij moest tevreden zijn met de rol van toeschouwster. Welken kant ze ook opging, overal ontmoette ze man nen in de meest uiteenloopende kleederdrach ten, die naar de vrouw hunner keuze zochten. Ze staken dwars voor haar het pad over, bleven staan om haar aan te kijken, soms om haar aan te spreken waar ze het uiterlijk door de vermomming niet konden herkennen, verlokten ze de vrouw voor hen door een plagerij tot spreken scherp luisterden ze dan naar de stem, die hun antwoord gaf. Maar hoe snedig Sally hun schertsen ook be antwoordde, steeds weer wachtte haar teleur stelling een gemompeld excuus en de fi guur verdween in de schaduw van de haag 't was niet naar haar, dat ze zochten. 't Was of 't noodlot en de omstandigheden samenspanden, om haar geest te vernederen, om haar duidelijk te maken, hoe onbereik baar het levenslot, dat zij zich wenschte, voor haar was, om haar te doen begrijpen, dat ze behoorde op de plaats, waar ze door haar afkomst geplaatst was; dat ze niet in tel was dat ze niet in tel zou blijven. Met een wanhopig, verlaten gevoel ging ze het huis weer binnen, liep langzaam de nu bijna verlaten hall door en de trap op en klopte aan de deur van het boudoir. Na even wachten verscheen Marie op de angstige vraag van Sally kon ze haar echter niets geruststellends antwoorden zij wist evenmin, waar Mrs. Goswold te vinden kon zijn. De eerste paar oogenbükken bleef ze be sluiteloos staan toen dwong haar onge duld haar weer tot handelen. Ze ging weer de trap af, maar in plaats van weer den tuin in te gaan, sloeg ze onder aan de trap naar rechts om en ging de achterdeur uit, die op de groote oprijlaan uitkwam, 't Was er druk van de auto's, die nog steeds aan en af reden; nog steeds kwamen er nieuwe gasten, die na een kort bevel aan hun chauffeur vlug de hall ingingen, maar overigens heerschte er hier aan den achterkant van 't huis als men bij een huis van dat type tenminste met recht van een voor- of achterkant kon spre ken een verkwikkende stilte en rust. Even bleef ze nog besluiteloos op de onderste trede staan kijken, toen stapte ze de breede treden af en liep langzaam voort in de slagschaduw van den Westervleugel van het huis, welke door 't contrast met den hoogen witge- pleisterden muur en het groote fluweelige grasveld buiten de schaduw, zilverig-blank door de maan, intens donker leek. Langzaam liep ze, genietend van de stilte en koelte om haar heen, voort; elk geluid elke voetstap werd in het kort geschoren gras gedoofd; door de rust en den koelen nachtwind begon haar opgewonden stemming, welke door elk gebeuren van dezen vreem den avond grooter geworden was, te kalmee- ren. De muziek, het praten en lachen van de gasten op de veranda klonk tot hier slechts gedempt door; 't leek of ze zich in een an dere wereld bevond: een tuin, tooverachtig mooi onder 't maanlicht en een donker-azuren hemel, bezaaid met flonkerende sterren net een omgeving om iemand vredig te stem men, een uitgezochte atmosfeer om te filoso feeren over zielesmart en verbroken illusies. Diep in gedachten verzonken liep Sally voort zonder het te merken had ze bijna den hoek van den witten uitbouw bereikt, toen ze plotseling onzacht uit haar melancho liek gepeins wakker geschud werd door het geluid van stemmen en 't hooren van een zin, welken ze eerst als Iets dat haar niet aan ging hoorde, maar waarvan toen met een schok tot haar doordrong dat hq op haar be trekking had: „een Kwaker costuum, grijs en wit, met een wijden mantel Geen oogenblik kwam de gedachte bij Sally op, zich opzettelijk schuil te houden en zoo 't gesprek af te luisteren; maar in het korte tijdsverloop, voordat het goed tot haar door drong wat ze zoo juist gehoord had, en 't ge volg er van, een impulsief sneller aanstappen om aan het amateur samenzweren van haar drie vrienden een einde te maken, hoorde ze toch nog de volgende zinnen: „Je moet haar zien te in timideeren ze moet zich stilhouden „O, laat dat verder aan mij over 't is niet voor den eersten keer „Voor vannacht één uur komt rij van een koude kermis thuis, dat beloof ik Stappen op het grint het volgende oogenblik stond het Kwaker meisje vcfr Harlekijn, Colombine en Sir Francis Drake. „Ga gerust door; als ik me niet vergis, had u 't met uw drieën over mij," zeide ze kalmpjes. Drake ging een paar stappen achteruit, vloekte binnensmond, een procédé, waarbij zqn valsche baard hem groote diensten be wees, maakte rechtsomkeert en verdween om den hoek. Colombine hield zich kordater als de echte feeks, die ze ondanks haar niet toepasselijke vermomming was, snauwde ze: „Afluisteren, hè, om een hoek ja, dat kan je!" Maar Harlekijn beheerschte zich nog het beste van alle drie.. „Kalm aan, Adèle, maak je niet dik," zeide hij zoo rustig, of het de gewoonste zaak ter wereld betrof. „Wat een tact! en ik, die nogal dacht, dat vrouwen daarin zoo knap waren!... Nog niet gekal meerd?... ga dan maar liever weg; dan zal ik met Miss Manwaring praten en probeeren om die quaestie tusschen jullie in orde te brengen als 't tenminste nog mogelijk is*." Met een paar gemompelde woorden, die verdacht leken, trok Colombine haar mantel wat vaster om zich heen en verdween langs denzelfden weg, waarlangs Sir Francis Drake de vlucht genomen had. Ondanks alles was er zoo iets komisch in de situatie, dat Sally in een lach schoot; met een gezicht, waarop de twijfel hoe hij deze uiting van vroolijkheid op moest nemen, duidelijk zicht baar was, keek Harlekijn haar aan. „Vanavond is u dus de rol van vrede stichter tegen wil en dank toebedeeld, Mr. Savage „Ja vervelend genoeg wel." De man stond nerveus te draaien, telkens sloeg het het houten Harlekijn-zwaard tegen rijn ge spierde kuiten in het strakgespannen twee kleurige tricot op. „Waarachtig", ging hij toen opeens vertrouwelijk voort, ik geloof dat Adèle nog onlogischer en onbekookter is dan de meeste vrouwen. Ze stond ons juist in kleuren en geuren te vertellen, hoe bui tengewoon tactvol ze nu weer tegen u op getreden is. Ik dankte den hemel, toen ik u zooeven zag verschijnen." „Ja dat heb ik gemerkt," gaf Sally kalm ten antwoord. „Ik meen het waarachtig, u kunt me gelooven. Van dadeqlk na het eten af heb ik een goede gelegenheid afgewacht om u 't een en ander te vertellen wat gebeurd is, be doel ik. Maar ik wist uw costuum niet Adèle vertelde mij zooeven pas, hoe u ge kleed was „Ja," hield Sally hem geduldig weer op gang, toen hij even aarzelend zweeg. „We kunnen hier niet praten. Zonder dat je weet, kan alles, wat je hier praat woord voor woord afgeluisterd worden dat heb ben we zooeven gemerkt. En daarbq heb ik een afspraak met een dame neen 't costuum zeg ik niet." Met een tevreden grijns zette hq rijn bewering, alsof Sally werkelqk benieuwd geweest was naar 't cos tuum van de bewuste dame door een energ iek hoofdschudden kracht bij. „Maar toch is 't niet wat u denkt geen liefdesgeschie denis, 't heeft iets te maken met deze zelfde quaestie. 't Zal me een heelen hoop moeite kosten, diplomatie met duimen dik erop en zoo, voordat ik Don en Adèle, na hun stom miteit van vannacht, behoorlijk uit de mod der heb als die vervloekte diefstal er nu maar niet bijgekomen was; zoals de zaken nu staan is 't een janboel, ik weet waarach tig niet waar het eerst te beginnen. Een ge val waar A—B en B—C en CD verkeerd begrepen heeft, niets dan misverstand en de quaestie zelf is zoo doodonschuldig. Maar ik zwam maar door en u begrijpt er niets van; ik wou u graag een uitleg geven goed „Wel. ik sta hier nu toch als u me wat te vertellen heeft. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 1