Registermarken Marineberichten, Wieringen. Texel. PHILIPS RADIO Techn. Bur. VAN BAAREN Scheepspassages Spoor bil jetten LuchtvaartbilJ. Gitdkoope Duitsche Spoorbiljetten Reisbureau VelthliyS Gemeenteraad Visscherij. Uit het politierapport. De mijnramp nabij Westcapelle wordt plechtig herdacht. Een frissche mono mei witte tanden door Wereldkampioenen voetballen. Burgerlijke Stand Julianadorp. GEMENGD NIEUWS Brand in de zuurstof- fabriek te Alblasserdam. Gasverstikking. Het proces-Matuschka. EenChineesch couranten magnaat vermoord Een moordaanslag op een ambtenaar. Nieuwe taifoen op Philippijnen Weer een scheepsramp in de Japansche wateren. Weer een mysterie. Lijk op het dak van een spoor wagen. Kr is optreden tegen Hongaren in Joegoslavië HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 15 NOVEMBER *934 VOOR (ook buiten de Kerstvacantle) t o. Postbrug. komen en wier grootheid en genialiteit thans algemeen erkend wordt, - een duidelijk beeld. In zijn muziekhistorische beteekems kan Moussorgsky nauwelijks worden over troffen en hij schiep werken van onverganke lijke waarde. Ook van deze fantasie een voortreffelijke vertolking, niettegenstaande de vaak bizarre vreemde harmonieën, die voorwaar niet gemakkelijk waren weer te geven. Hulde voor het feit, dat we met de zen grootmeester mochten kennismaken! Nu de soliste. Een oud-stadgenooce, zoo als wij dezer dagen zeiden, is mevr. Kap pers— Stammers niet, wel een streekgenoote uit West-Friesland. Het ooi deel over haar zang-prestaties was zeer verschillend. Wel duidelijk bleek dat ons publiek kritisch on derscheidingsvermogen bezit, dank zij waar schijnlijk de radio. Maar niet altijd gaat daar mee nu ook een zuivere objectiviteit samen. We hadden hier te doen met een dame, die uitstekende stemcapaciteiten bezit, maar wier capaciteiten meer liggen in het eenvou dig lyrische dan in zware dramatiek. Voor deze laatste schiet haar temperament cu ook baar voordracht te kort. Overduidelijk bleek dat uit de Butterfly-aria. Zij zong van Haydn een groote coloratuury-aria uit de Jahreszeiten, na de pauze, behalve de Butter fly-aria, een weemoedig Napelsch lied. »<^OI"e "ngrato" (ondankbaar hart). In dit laatste was zij o. i. op haar best. Haar stem was zeer aantrekkelijk, vooral in de hooge regis ters, en helder, en het weemoedige in den zang kwam goed naar voren. Namens het corps werden haar bloemen aangebo len. Overigens was net dezen avond geen „uit- verkocht huis", hetgeen te betreuren valt. Vergadering van den Raad der gemeente Den Helder op Dinsdag 20 November '34 des namiddags 8 uur, ten Raadliuize. De agenda vermeldt de volgende punten: Notulen. Ingekomen stukken. waaronder goedkeuringen van diverse raads besluiten. Voorts een Adres met memorie van toelichting van den Helderschen Bestuurdersbond, waarin den Raad wordt verzocht, er bij de Regeering op aan te dringen, dat in den steun aan werk- loozen eenige noodzakelijke verbeteringen worden aangebracht, welke verbeteringen dienen te bestaan uit: 1. verhooging van de thans algemeen te laag geachte steunnormen; 2. verhooging der percentages der uitkeerin- gen, in het bijzonder voor de arbeiders met lage loonen en groote gezinnen; 8. verstrekking van een toeslag op de uit- keeringen gedurende de wintermaanden; 4. maatregelen, ten einde de werkloozen op ruimere schaal van kleeding en dekking te kunnen voorzien; 5. ruimere beschikbaarstelling van goed- koope boter en beschikbaarstelling van goedkoope aardappelen 8. hulp aan de jeugdige werkloozen door ar beid en steun. (De meerderheid van het College van B. en W. stelt voor, waar zij zich in het alge meen met het aanbrengen der hier gewensch- te verbeteringen kan vereenigen aan het verzoek te voldoen.) Verzoek van den heer J. Kamman om hem met ingang van 1 Mei 1935 ontslag te ver- leenen als secretaris dezer gemeente. (Voorgesteld wordt onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten aan de gemeente bewezen, het gevraagde ontslag op de meest eervolle wgze te verleenen.) Verzoek om ontslag van mej. C. J. M. Nauta als onderwijzeres aan school no. 4. (Voorgesteld wordt het gevraagde ontslag eervol te verleenen met ingang van den door Burgemeester en Wethouders te bepalen datum). TijdeHjke toelage gem. personeel. Voorstel inzake het verleenen eener tijde lijke toelage aan het gemeente-personeel, ter gedeeltelijke compensatie van het verhoogd pensioenverhaal. Verbreeden Ruyghweg en lijsterstraat. Voorstel tot het verbreeden van den Ruygh weg en van de Lijsterstraat en tot aankoop van den daartoe hestemden grond van het Rijk. Reorganisatie Brandweer. Voorstel tot reorganisatie van de brand weer en tot verbouwing van het hoofdbureau van Politie. Verkiezingen. Voorstel tot het opnieuw vaststellen van een verordening op de indeeling van de ge meente in stemdistricten voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad en een ver ordening tot aanwijzing van stemlokalen. Betonpad Huisduinen. Voorstel tot het verlengen van het beton pad naar het strand te Huisduinen. Herstelling gashouder. Voorstel betreffende de herstelling van een der gashouders van de gasfabriek. Bouwverordening. oorstel om ontheffing te verleenen van artikel 18 der bouwverordening ten aanzien van het te verbouwen perceel Breewater- Btraat 2. Vaststelling huurpryzen. Voorstel tot vaststelling van huurprijzen van woningen der Woningstichting, die voor huurverlaging in aanmerking komen. Borgstelling. Voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek van Zuster Vermeulen om de ge meente tot borg te stellen voor het opnemen van gelden, benoodigd voor het uitbreiden van haar inrichting'. Begrooting. Voorstel tot wijziging van de gemeente- begrooting, dienst 1934, in verband met de verhooging van het subsidie aan het Gemeen telijk Bureau voor Maatschappelijk Hulp betoon. Ziekenhuisverpleglng. Voorstel tot het wijzigen van het verpleeg- contract Marine-hospitaal en tot het sluiten van een contract betreffende het ontsmetten van goederen in den ontsmettingsoven van genoemd hospitaal. Brug en wegen Julianadorp. Voorstel tot het maken van een voetbrug te Julianadorp en tot het verleenen van mede werking voor het verharden enz. van de Kla verstraat, Landbouwstraat en Vlietstraat al daar. Aankoop buis. Voorstel tot aankoop van het perceel le Vroonstraat no. 5. Verkoop Gymnastiekzaal Emroastraat. Voorstel tot verkoop vari het gymnastiek lokaal aan de Emmastraat en tot het huren van het gymnastieklokaal aan de Weezen- straat. Grondverkoop. Voorstel tot verkoop van grond te Huis duinen aan W. Brakhoven. Aanleg straten. Voorstel tot aanleg van Sumatrastraat en van de Niasstraat. Benoemingen. Voorstellen tot tijdelijke herbenoeming voor het tijdvak 1 September 1934 tot en met 31 Augustus 1935 van R. Teensma tot leeraar in de practische vakken aan de Zeevaart en tot het benoemen van leden der Commis sie tot wering van schoolverzuim. Mededeeling. In verband met de geringe belangstelling in het afgeloopen jaar en de mogelijkheid tot het volgen van twee cursussen in motoren kennis hier ter plaatse, wordt niet opnieuw overgegaan tot het geven van den avond cursus in motorkennis aan visschers, voor dat van de zijde der visschers daarop is aange drongen. Ter inzage. Ter inzage zijn gelegd de volgende stukken: le. Het antwoord op de vraag van den heer D. v. d. Mast om opdracht te geven aan de politie, dat er op wordt toegezien, dat tengevolge van de wijziging der winkel sluitingsverordening, het winkelwerktijden besluit niet wordt overtreden; 2e. Het antwoord op de klacht van den heer W. Kraak omtrent het laag vliegen met militaire vliegtuigen; 3e. Het antwoord op de vragen van den heer Dr. P. Feenstra Kuiper, betreffende een wandeling van de z.g. Roode Valken op Zondag 14 October en een socialistische demonstratie op 17 October 1934. 4e. Staat van verpleging van R. K. gemeente patiënten in de R. K. Ziekenverpleging „St. Lidwina" gedurende het derde kwar taal 1934. NIEUWE ZAAK. In het perceel Huygensstraat 31 heeft de heer Stern hedenmiddag zijn winkel „de Uiver" geopendeen groote sorteering tabak, sigaren, cigaretten, maar ook thee, koffie, diverse wijnen en andere artikelen vindt men er te kust en te keur. Specialiteit zijn bijv. vruch tenwijnen voor partijen, bruiloften enz., vruch ten op wijn, diverse siropen, enz. Het is hier een aantrekkelijk stadsdeel achter den overweg: breede plantsoenen loo- pen langs de huizen en meer en meer ontwik kelt zich hier een winkelbuurt, die als wij 't zoo eens bekijken, wel toekomst heeft. Laten we de Uiver hetzelfde succes wen- schen als haar grootere naamgenoot! Nu de aanvoer van pekelharing is verboden en dus de motorloggers en andere visschers- vaartuigen, die zich met deze visscherij ge woon waren bezig te houden, gedoemd zou den zijn tot werkeloosheid, hebben deze toch de visscherij nog niet willen staken maar zijn zich gaan toeleggen op de versche haringvis- scherij. Vooral te IJmuiden verwacht men groote aanvoer van deze versche haring, omdat niet slechts de Hollanders zich op deze visscherij werpen, maar ook wordt verwacht, dat de Engelsche drifters, die nu weer is toegestaan te gaan uitvaren, hun vangst aan de IJmuider- markt te zullen brengen. Het gevolg zal vermoedelijk een groote keldering der prijzen zijn, want het afzetge bied, dat eerder voornamelijk in Duitschland werd gevonden, maar dat door de clearings- geschiedenis zoo goed als verloren Is gegaan, Is niet zoo heel groot. Ook België, dat anders nogal wat kon ge bruiken, schijnt scherper maatregelen tegen invoer te willen nemen. Al met al ziet het er dus voor de haring- visscherg niet al te rooskleurig uit. Het ie voor ons land op velerlei gebied het zelfde liedje: productie-voorraad genoeg, maar afzetmogelijkheid zeer gering. Toch zou en daar blijven we by met een goed geordend distributie-apparaat nog heel wat meer binnenlandsehe afzet mogefijk zyn. In het algemeen zyn er massa menschen die snakken naar een vischje, maar vaak zijn de p.tjzen voor de middelmatige beurzen te hoog. Kon dat anders, dan kwam er voor den visscher wat meer perspectief. Aa.nr(jdlngen. Aangifte werd gedaan door een bewoner van den Brakkeveldweg, dat, terwyi hij per rijwiel op de Kerkgracht reed, hy door een anderen wielrijder werd aangereden, waar door hy kwam te vallen en verwo ngen aan zqn gelaat bekwam, terwyi ci» zyn rywiel werd beschadigd. Een bewoner van de Joubertstraat deed aangifte dat, toen hy Maandagavond uit de Hertzogstraat den Polderweg opreed, hy door een auto werd aangereden, waardoor zqn kleeding en zyn rijwiel werden beschadigd. Weer een rywiel gestolen Door een kwartiermeester werd aangifte gedaan van versmissing van zyn rijwiel, dat voor het Wachtschip was geplaatst. 16 Nov. 1914 16 Nov. 1934 Deputaties leggen een krans. 16 November 1914 De grootste mrap, die de wereld ooit ge kend heeft, is nog maar luttele maanden oud. Men weet nog niet, dat het vier lange jaren zal duren alvorens het gedonder der kanon nen zal zijn verstomd, het bloedbad zal zyrj geëindigd. We zyn pas in het begin van den oorlog, die nu nog, twintig jaren later, de grootte van zyn rampzaligheid doet gelden... De Duitschers liggen voor Yperen, de slag is daar nog niet geleverd. Zij graven loopgraven, berichten van het front melden, dat die loop graven zich reeds bevinden tusschen de 50 en 300 meter van de linies der geallieerden Langzamerhand komen zij elkaar nader, men kruipt den dood tegemoet In het Oosten zyn de Russen zoo juist te ruggeslagen. Sneeuw en mist kondigen den rasch naderenden winter aan. De Russen zijn teruggeslagen, men verkeert nog in het o>- zekere of zij nog dezen winter zullen terug- keeren De oorlog woedt, Europa siddert, neutraal of niet-neutraal, de landen en volkeren sid deren 16 November 1934 Te Westcapelle, dat kleine kustplaatsje in de provincie Zeeland van het neutrale Ne derland, zgn mannen van de marine bezig een der honderden aangespoelde mijnen, ge lanceerd door oorlogvoerenden schepen, te de- monteeren. Het is een riskant werktje, maar het is al zoo vele malen goed afgeloopen... Plotseling een verschrikkeiyke knal, de ruiten in de huizen barsten, tot ver in de omgeving wordt het geluid gehoordEen verschrik keiyke ramp heeft plaats gehad... de myn is, men heeft nooit te weten kunnen komen door welke reden, uit elkaar gebarsten! Men kent de oorzaak van de ramp niet, want allen, die aanwezig waren, kwamen om... Negen kloeke Hollandsche mannen vielen als slacht offer van de buitelnadsche helsche machine. Negen mannen... hun namen mogen hier der vergetelheid ontrukt worden...... Duitenant ter Zee 2e kl. C. J. J. Bruinsma, Commandant van de mynenlegger „Frans Naerebout" en N. Munk, van Hr. Ms. „De Ruijter", majoor-torpedomaker B. Nijssen, korporaal-torpedomaker N. van der Knaap, matroos 1ste klasse J. Frangois, Landweer commandant van Westcapelle, kapitein van Ockhuisen, de opzichter van den polder Wal cheren, de heer van Elsacker, de Westkapel- lenaar R. Roelse en de milicien Smits. Zij waren mede de eerste Nederlandsche slachtoffers van den oorlog tusschen ande ren Nederland was in de rouw, men beschouw de het gebeurde als een nationale ramp. Van alle kanten bereikten de diep geschokte fami lies biyken van oprecht meeleven; H. M. de Koningin en de Ministers van Marine en Oorlog behoorden tot hen, die hun condeléan- ties betuigden. De Eerste Kamer sprak door middel van haar Voorzitter haar leedwezen uit De begrafenis der slachtoffers had Donder dag daarop, 19 November te Westcapelle plaats. De lyken van den majoor-torpedo- maker Nyssen en van den milicien Smit wer den naar elders vervoerd. Er bestond overweldigende belangstelling voor deze plechtigheid, vooral van officieele zgde en van de Leiding in Nederland Van de autoriteiten waren aanwezig de Vertegenwoordiger der Koningin, de Ordon- nance-Officier, Quarles van Ufford, de Kapi tein ter zee, Van der Hegge Spies, Verte genwoordiger van den Minister van Marine, de Luitenant-kolonels Van Goch en Kroese, Vertegenwoordiger van den Minister van Oorlog, de Kapitein ter Zee Von Esschen, Vertegenwoordiger van den Opperbevelheb ber van Land- en Zeemacht, de Vice-Admi- raal v, Hekking Colenbrander, vertegenwoor diger van den Vice-Admiraal te Willemsoord, officieren van de te Vlissingen gestationneer- de oorlogsschepen, een deputatie van het Loodswezen te Vlissingen en van de Marine te Helievoetsluis. Ook de polder Walcheren was vertegenwoordigd, alsmede de vereeni- ging „Onze Vloot". Als eere-escorte was aan wezig het geheele landweerbataljon, een de putatie van een ander landweer-bataljon met het uit dit bataljon gevormde muziekcorps, en honderd man der Marine. Een vuurpeleton, bestaande uit 50 man, gaf het salvo. Een zeer groot aantal kransen dekte de baren, de droeve plechtigheid maakte een diepen in druk op de groote schare aanwezigen. 16 November 1934 Twintig jaren later. Men is de ramp nog niet vergeten, integendeel! Morgen vertrek ken deputaties van het Comité Marineram penfonds (Mevrouw M. de BoerJongkees en de heeren P. J. de Jager en M. J. Heyboer); van de Kon. Vereeniging „Onze Vloot" (Over ste H. J. Boldigh en de heer M. J. Heyboer) en een deputatie van de Vereeniging v. Onder officieren der Kon. Zeemacht, naar West capelle. Door de afgevaardigden van de twee eerstgenoemde comité's zullen kransen ge legd worden op de graven der zoo ongeluk kig getroffenen. Twintig jaar latereere wien eere toekomt zy stierven in dienst van het Vaderland... wy weten hen daarvoor te huldigen, zelfs in tyd van nood, van ellende vergeten wy onze dappere mannen niet De plechtigheid van zal Marinewege byge- woond worden door den Commandant van het Wachtschip Vlissingen. Pe Nederlandsche Tandpasta „WAT MIJNHARDT MAAKT IS GOED" Hi. Ms. „JOHAN MAUR1TS VAN NASSAU". Hr. Ms. flottieljevaartuig „Johan Maurits van Nassau", onder bevel van den luitenant ter zee eerste klasse W. van den Donker, is Dinsdag van Colon vertrokken. Hr. Ms. HERTOG HENDRIK. Hr. Ms. Hertog Hendrik onder bevel van kapitein ter zee C. E. L. Helfrich is gisteren de straat van Gibraltar gepasseerd. St. Nico laas-, Kerst- en Nieuwjaarsverlof. Op Woensdag, 5 December a.s., zal de de dienst aan boord der schepen en inrichtin gen zijn iris op Zaterdagen, zonder dat echter voor den volgenden dag eenige uitbreiding hieraan mag worden gegeven; dat op dien dag, in afwijking van de des betreffende voorschriften, door de Comman- deerende officieren aan minderjarige schepe lingen, die een goed gedrag hebben, kan wor den vergund om te passagieren tot des avonds 12 uur. dat, indien de belangen van den dienst zulks toelaten, er geen bezwaren bestaan, om hen, die de Kerstdagen en den Nieuwjaarsdag met permissie gaan, te vergunnen op Maan dag den 24en en 31en December a.s. met den trein van 15 u. 53 te vertrekken. By Kon. oesluit van 9 dezer zijn, met in gang van 16 dezer, de heeren J. L. M. de Wolf eh T. de Haan benoemd tot off. van gez. der 2e kl. by de Koninklijke marine. Matroos 2e kl. J. v. d. Vgver, aangewezen voor uitzending met Hr. Ms. K XVI. Martoos 2e kl. F. A. Snellaars, aanwijzing uitzending met Hr. Ms. K XVI ingetrokken. Sereg.-konst. A. de Bruijn, aanwyzing voor uitzending met het m.s. Marnix van Sint Al- dégonde op 28 Nov. ingetrokken. Kwartiermr. H. F. v. Stee, aangewezen Voor uitzending per m.s. Joh. v. Oldenbarne- velt op 9 Januari 1935. Korp. der marns. J. P. Baven en kwar tiermr. W. v. Roon, aanwijzing voor uitzen ding op 9 Januari '35 ingetrokken. Korp.-kok L. J. A. v. Viet, aanwyzing uit- zdening met Hr. Ms. K XVII ingetrokken. Korp.-kok T. v. d. Rijd. aangewezen voor zending met Hr. Ms. K XVII ingetrokken. Een 32 zege voor Engeland. De zoo met spanning verbeide ontmoeting tusschen Engeland, voetbalwereldkampioen- irnnaam en Italië, voetbalwereldkampioen-in- (je-praktyk, heeft gisteren te Londen plaats gehad en is geëindigd in een benauwde 32 overwinning voor de zonen van Albion. De wedstrijd is van sportief en kwalitatief standpunt bezien een groote teleurstelling geworden, want slechts in het eerste en laat ste kwa: I ar van den wedstrijd is er gevoet bald in de ware beteekenis van het woord. De rest van den speeltijd verliep als een slag in den oorlog, zoo ruw en unfair werd er ge speeld. De oorzaak kan gezocht worden in het feit, dat Italië al spoedig met 30 ach terstond door doelpunten van Brook (2) en Dralte. Dit was teveel voor het trotsche ge moed der Italianen, die zich met alle wapens, die hen ter beschikking stonden, de schande van een nederlaag wensehten te hesparen. Wereldkampioen en dan verliezen, dat kon immers niet samengaan! Edoch, al dat ge- smijt en geduw heeft niet mogen baten, want de zege bleef tenslotte aan Engeland. Na dat de interval met ongewyzigde stand was ingegaan liep Italië zoo onstuimig van sta pel, dat twee doelpunten van midvoor Meaz- za genoteerd konden worden. Duizende sup porters, die de verre reis meegemaakt had den, moedigden met een geweldig „Italia"- gehuil hun spelers aan. De Engelsche achter hoede beheerschte zich echter en kon aldus met groote moeite een gelijk spel of neder laag ontgaan. De Zweed Olsson zal zyn leven nog niet zoo'n wedstryd gefloten hebben en er ook niet naar verlangen iets dergelijks te leiden. Er waren 50,000 toeschouwers op Highbury, het veld van Arsenal, aanwezig. VOETBALCOMPETITIE VAN DE M.S.V. ZEEMACHT. Om den „Faroka" beker. Wedstryden op a.s. Zaterdag 17 November. Terrein op de werf: v. SpeykKon. Insti tuut, aanvang 1.30 uur. Terrein Ankerpark Mar.-Kaz.Wachtschip aanvang 2 uur. Terrein O.Z.D.: comb. Stafm. W.-sch.OZD aanvang 2 uur. De uitslagen van Zaterdag 10 November zgn: OJ2.D.v. Speyk 28 SchorpioenMar. Kaz. 102 van Den Helder van 13 en ,14 November. ONDERTROUWD: M. J. v. Dijke en S. Bruul; K. v. Wessel en H. Carree; J. H. Hoen- dervoogt en A. H. E. de Best; J. C. Bromlewe en A. v. d. Belt; J. de Graaf en S. W. Ver- huyien. GETROUWD: K. van de Stadt en M. C. de Carpentier. BEVALLEN: A. de Graaf-Nottelman, d.; B. Nywening-Veldman, z.; E. C. Kindt-Blok, z.; E. v. Ooyen-Kries, d.; L. Faber-Lugtenburg, 2z.; P. Winter-Snydel, z. STAR OF HOPE MISSION. Hedenavond te 7 uur, spreekt Ds. J. J. van Petegeno, van Hilversum. S.D.A.P. EIGEN GEBOUW. N.V.V. Haar eerste Jaarvergadering. guurder» organisaties die aangesloten zqn als Vereeniging „Eigen Gebouw. 1 Opening en mededeelingen. 2. Notulen en ingekomen stukken^ Verslag secretaris, die in t ko denis der vereeniging schetste. Verslag penningmeester, die tig van den stand der fin.; die met ongunstig ""^Verkiezing bestuur: Na stemming werden benoemd dag^jksch betuur: Hulsebos,^oor- zitter- D. Oden, secretaris; Mr. v. d. Welle, penningmeester; bestuurders de heeren^ Bontkes, H. Stubbe, S. Slikker en J..v Wdk._ Benoeming controlecommissie. Na stem ming de heeren: C. v. d. Slikker, Jn. Slikker en M. G. Mast. Hierin""werden verschillende breed uiteen gezette discussies gevoerd. Een voornaam punt ter besprekmg w^ tot een uitgang te komen aansluitend op den Rijksstraatweg. De voorzitter sloot om tien uur de jaarvergadering van dit gebouw. Den Oever. BRAND. j Woensdagavond ontstond in de werk plaats van den heer J, de K. aan den tester- weg alhier een begin van brand, dat zich ernstig liet aanzien. Door het omvallen van een gedeeleiyk met benzine gevulde bus op een brandende soldeerlamp sloegen de vlammen in minimum van tyd in het rond en vonden gretig voedsel in de brandbare stoffen, in de werkplaats aanwezig. De heer K. wist met een brandbluschapparaat de vlammen in hun vaart te stuiten. Toesnellende huren wierpen met water en het mocht ten slotte gelukken de vlammen te dooven. De inmiddels gearri veerde motorspuit behoefde geen dienst te doen. Verzekering dekt de schade. VERGADERING IJSCLUB „DE GEUL". Een druk bezoek viel bovengenoemde ver gadering die Maandag in ,,'t Loodsmans-Wel- varen" werd gehouden, ten deel. De voorzitter, P. B. Riteco, sprak in zyn openingswoord den wensch uit, dat allen hun medewerking zouden verleenen tot het ver- krygen van een nieuwe baan. Uit het over zicht, dat de penningmeester gaf van de finan ciën der vereeniging, bleek, dat de inhoud der kas bij vorig jaar sterk was verminderd. Uit de verdere besprekingen bleek, dat, hoewel men „de Geul" weder had ingehuurd, deze vroeger zoo mooie baan, niet meer zoo goed kon exploiteeren, omdat „De Geul" natuur monument is geworden en men er aldus niet in mag maaien. Nu kan van den heer D. S. Lap voor den tijd van 6 jaar een perceel land worden gehuurd in het Burger-Nieuwland groot 1.75.00 ha, lang 200 m en 75 m breed, voor 45.per jaar. Het land is dicht by Den Hoorn en gemakkelijk onder water te krijgen met water van de daarachter gelegen polder „De Kuil". Besloten werd met vrijwel algemeehe stem men op dit bestuursvoorstel in te gaan. Aan de orde was daarna de kostelooze ge zamenlijke aanleg van de benoodigde kaai. Besloten werd dit werk aan te besteden. Bq de hierna volgende bestuursverkiezin gen werden de heeren Jb. Lap Kz. en M. de Porto herkozen, (laatstgen. zal nog voor één jaar zyn functie vervullen). Gekozen werd de heer J. Beumlas inplaats van den heer J. Troost. Pachter van de ijstent werd weder de heer Le Noble voor 5.plus 1.60 voor iederen ysdag. Voor de zomermaanden werd baan- huurder de heer A. A. Lap, voor 13.By de rondvraag werd nog medegedeeld, dat de naam van de IJsclub voorloopig onveranderd blijft. Buitenland Omstreeks elf uur gisteravond is, vermoe- deUjk ten gevolge van kortsluiting, brand uit gebroken in de Zuurstoffabriek De Alblas (gem. Alblasserdam). Kort na het uitbreken van den brand zyn eenige gevulde cylinders, die op een vrachtauto lagen, ontploft. Met het oog op het gevaar van verdere ontploffingen zgn de huizen in de omgeving van de fabriek ontruimd en is het scheep vaartverkeer op de Noord stilgelegd. De 56-jarige vrouw van den heer S., wonende in de Tabaksdwarsstraat te Deventer, is ten gevolge van gasverstikking om het leven ge komen. Zij heeft, naar men vermoedt, niet bemerkt, dat een gaskraan in het vertrek waarin zij verbleef, open stond. Buitenland De behandeling van het proces-Matuschka is op het oogenblik vrijwel uitsluitend gewijd aan de voorbereidingen voor de aanslagen van Bia Torgaby en Jüterbog, zonder dat echter nieuw feitenmateriaal aan den dag is ge komen. De verhooren trekken dan ook op het oogenblik slechts weinig belangstelling. In den loop van gisteren zgn wederom 66 kg Weensche politiedocumenten over Matuschka binnengekomen. Tydens de bestudeering van het voor de rechters liggende uitgebreide ont ploffingsmateriaal toont Matuschka zich een ervaren deskundige op dit gebied en noemt hg den vervaardiger van een uit metaal splinters samengestelde bom een stumper De zittingen van het proces, dat oorsprokciyk reeds op gisteren beëindigd zou worden, zijn met het oog op het hooren van de talrijke getuigen uitgebreid tot 16 dezer. Over dien van lot heden onbe baro- gewe.ieo helpt U de wonder-mooie, grondioee Eén draal aan de knopen de Qeh«ai wereld meld! *lch In Uw huiskamer. Over dien muur Van geldelijke en andere bezwaren, helpt U Breewaterstraat S - Telefoon u hoopt bij VAN BAAREN zoo'n grandio.» PHILIPS RADIO, op gemakk. voorwaarden terwijl U koatel. advies geniet lellsnaallooa fabrieksgarantie, p Ir«»k» Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de Chinee- sche courantenmagnaat Szeliangtsai ten Zui den van Sjanghai is vermoord. Het vermoorden van dezen aanzieniyken in woner en de brutale wijze waarop dit ge schiedde, heeft groot opzien gebaard De auto, waarin Sze Liangtsai en zijn familie zich be vonden, werd tusschen Hangtsjau en Haining, aan de kust ten Zuiden van Sjanghai, door een anderen auto, waarin zeven bandieten zaten, aangehouden. De schurken schoten den chauffeur van den dagbladeigenaar, alsmede een schoolvriend van zijn zoon, dood. Szi Liangtsai zelf sprong uit zijn wagen en vluchtte een huis binnen, waarin hg evenwel door de bandieten achtervolgd en met zeven schoten gedood werd. De zoon en de echtgenoote van Sze konden ongedeerd ontkomen. Zgn nicht liep lichte kwetsuren op. Na het plegen van dezen moord namen de bandieten de vlucht. Te Lichtenfels bg Neurenberg heeft een 21-jarig meisje, Francisca Dollinger, dat bij den „Volstreekungsobersekretar" Hack in dienst was geweest, haar vroegeren patroon zwaar gewond. Zg was Dinsdag in zyn bureau ge komen om een bewgs van onvermogen voor het plaatselijk ziekenfonds te halen. Toen Hack bezig was het uit te schrijven, haalde het meisje uit haar actetasch een slagersmes en stak Hack daarmee in den hals. De getroffene, wiens slagader was doorgesneden, trachtte nog een vlak by wonenden geneesheer te bereiken, doch is op straat ineengezakt. Het meisje, dat blijkbaar uit wraak over het haar onlangs gegeven ontslag heeft gehandeld, Is gearresteerd. Midden^ en Oostelijk gedeelte getroffen. De derde taifoen in de afgeloopen maand heeft gisteren het midden- en oostelgk gedeel te van den archipel getroffen. Groote mate- rieele schade werd aangericht. Men vreest, dat vele personen om het leven zgn geko men. Een schip met 60 man vermist. In de Japansche wateren wordt de Eiryoe- Maroe vermist. Het vaartuig behoorde toe aan een reederij te Dairen en was op weg van Hokkaido naar Dairen. Op 2 November was het schip van Hokkaido vertrokken en of schoon er door torpedojagers naar gezocht is, heeft men het niet meer aangetroffen. De Eiryoe-Maroe had een bemanning van zestig koppen aan boord. Een kinderlijkje gevonden te Nashville. Te Nashville, in den staat Tennessee, is in den tuin van een hospitaal voor tuberculose patiënten het naakte lijkje opgegraven van een blank meisje. Men gaat na of dit het stoffelgk overschot kan zgn van een zes-jarig kind, dat twee maanden geleden daar was gestolen. Hetiykje lag in een ondiep graf. Het vermiste meisje was Dorothy Ann Distelhurst. Bg aankomst van een trein uit Saint Quim- per, in het station PargsMontparnasse, be merkte men op het dak van een der wagons het Ujk van een reiziger, wiens hoofd verplet terd was. Het bleek, dat de reiziger tgdens den rit ruzie had gekregen met een conduc teur, nadat deze hem verzocht had een door hem gebroken ruit te betalen. Hg was daarop op het dak van den wagon geklommen. het passeeren van een tunnel werd zgn hoofd verpletterd. Honderden uitwijzingen, vele arrestaties. Van bevoegde zgde wordt medegedeeld, dat honderden Hongaarsche onderdanen uit Joego slavië worden gezet. Aan de grens komen voortdurend in grooten getale uitgewezen Hongaren aan. Verder zgn berichten ontvangen omtrent talrijke arrestaties, die de Joegoslavische autoriteiten de laatste dagen hebben verricht. Naar aanleiding daarvan heerscht te Boeda pest groote opwinding. De bg de regeering te Belgrado ondernomen diplomatieke stappen der Hongaarsche regee ring worden vruchteloos genoemd. Van officieele zyde wordt verklaard, dat de regeering kalm den verderen gang van zaken afwacht, tot de toestand rgp zal zyn voof eventueele internationale stappen.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6