Het vertrek ^an de K Stadsnieuws IVof wUt mi? Ww&m Brand bij V D. i tweede blad pe kindermiddag van de Heldcrsche Courant Kaarten Uiver huldiging. Afscheid. Het Kurhaus-cabaret in Casino Tweede Marine-concert HELDERSCHE COURANT VAN DÖKlDERDAG 15 NOVEMBER 1934. Licht op voor alle voertuigen. ponderdag - - Vrijdag 5 Nov. 16 16.37 uur. 16.36 uur. Alleraardigste middag. Voor uitverkochte zaal. Negenhonderd en nog wat menschen kun nen er met wat goeden wil in „Casino" wor den geborgen, èn negenhonderd en nog wat waren er, in heV zonnigste humeur van de wereld, Woensdagmiddag in. Ja, er was niets aan te doen: er zijn nu eenmaal veel meer dan negenhonderd en nog wat kindertjes in pen Helder, en dus moesten er heel wat teleurgesteld worden. Zoo gaat het: wie het eerst komt. het eerst maalt en al dagen te voren iiep het hard met den kaartverkoop, goodat reeds Dinsdagmiddag om 5 uur de Casino-zaal tot de laatste ptaat3 was uitver kocht. 't Was me dan ook niet even wat, dat door de directie van de Heldersche Courant aan de jeugdige bezoekertjes en bezoekstertjes werd aangeboden. Daar voor het tooneel stond me tenminste een tafelneen, ik heb zoo- jets nog nooit gezien. Prentenboeken en lees boeken, nou ja, maar verfdoozen, mijnheer, complete verfdoozen, telraampjes, bootjes, vliegmachinetjes, en rieten poppetjes. Een klein meisje had, toen wij binnenkwamen, juist gezongen en mocht nu al dadelijk iets uit die heerlijkheden uitzoeken. Overal in de zaal stonden dames en heeren, die met een deftig woord „zaalcommissarissen" worden genoemd en die de orde onder dit jonge goedje moesten handhaven. En op het tooneel stond, behalve het vaste clubje medewerksters, dat al deze „Heldersche Courant-middagen" opluistert, de leider van het geheel, de heer Bijlsma, met een reuzenfluitje, waar hij op blies en een luidspreker, die zfjn woorden door de heele zaal bracht. Och ja, en voor dien luidspreker kwamen dan ook de jongens en meisjes, die een liedje moesten zingen (en dat dikwijls wat aardig deden) en later ook de goochelaar. Maar dat vertel ik straks. Het was een aardig programma. En de jongens en meisjes hebben zich prachtig ge dragen. Netjes en ordelijk, niet de minste last er mee .Ik mag dat als man van de krant toch wel zeggen, nietwaar? Ten eerste is het de zuiverste waarheid en ten tweede heb ik er niet aan meegewerkt. Het programma was hetzelfde als hetgeen nu al op verschillende plaatsen afgewerkt is, waar het, zooals men heeft kunnen lezen, overal succes had en zeer in den smaak viel bij het jeugdig auditorium. Welnu, ditzelfde kan worden geconstateerd van den Helderschen middag; de twaalf katn- peersters van Texel hebben zich voor de ge heels serie beschikbaar gesteld en alleraar digste liedjes ten beste gegeven, alsook dansjes, ingestudeerd onder leiding van de dames Cf. Dietrich en E. Türkow. En' daar moetu lieusch niet zoo min over denken, want ze zongen Fransch en Duitsch ook. „Wie van jullie kent er Fransch?" vroeg de heer Bijlsma. Toen gingen er aardig wat FraAsche vingers de hoogte 'in. Ze kregen permissie om mee te zingen, maar ze hadden van dat Fransché liedje toch niet terug. We hadden een vliegster ook in ons midden. Thea Rasche heette zeoch néén, ik ver gis me, haar naam was Marie Leys. Ze woont, zooals al reeds was meegedeeld, in Rotter dam. Ze wilde'zoo verschrikkelijk graag dezen middag bijwonen, en wat denkt u, dat ze deed? Ze vroeg aan de K.L.M. of dié haar wilde brengen. En kijk, kijk: tot Amsterdam lukte dat, verder moest de spoor er aan te pas komen. Nu stond ze voor ons, als een groot meisje, en hield een heele speech, waar bij ze o.m. in welgekozen woorden dank bracht aan de K. L. M. voor het gratis ver voer. Heel de zaal beantwoordde dit met een hartelijk applaus. Ze leerde de kinderen een yel of wel refrein, dat ze in koor moesten be antwoorden. En dat ging fiin! Iedereen deed mee, groot en klein. Dat gihg op deze manier: Nederland, Nederland Heldersche. Courant. Nederland, Nederland Vriendschapsband. Wat is fijn? Dat is fijn! Wat is fijn? Een middag van de Heldersche Couraif Dat is fijn? Ook mochten er kinderen apart zingen. Dat geschiedde met kinderlijke vrijmoedigheid en kinderlijke onbevangenheid tot groot genoegen van de zaal. Na de liedjes kwam professor Samir Ha- ofiem. Daarover zou ik een apart hoofdstuk kunnen schrijven. En weet u wat het aardige is Dat achter die rare naam zich verschuilt een heel bekend stadgenoot, die in z'n vrije uren ook nog wat anders doet dan goochelen. In roomhorens en soezen en zulk goed is hij specialist. Maar vanmiddag was hij gooche laar, en wat een leuke! 't Begon al dadelijk heel erg gek met handschoenen. Uit zenuw achtigheid had hij een witte eii een zwarte bandschoen aangetrokken in plaats van twee witte, en in plaats dat dit nu in orde kwam, werd het hoe langer hoe gekker. De witte handschoen kreeg zwarte vlekken, de zwarte handschoen kreeg witte vlekken. Betsy moest ei" aan te pas komen om het in orde te bren gen en onder de hand was des professors vest van kleur verwisseld. Toen kwam er een blaadje wit papier, dat zóó maar een briefje van tien werd. Maar de jongen uit de zaal, die erg gelukkig keek toen hij het van den professor cadeau kreeg, kwam toch op de koffie, want hij had later weer een wit briefje in zijn hand. En de professor was toen aan z'n derde vest. 't Is heusch waar, ik heb ze geteld. En 't was nog lang niet z'n laatste, reken maar! Van die blauwe en die gele broek, dat moet ik nog even vertellen. Ze waren voorgesteld door blaadjes papier. Daaruit werd een rond stukje gescheurd, en dat moest er nu weer worden ingezet. Laat me nou het blauwe in kot gele vel en het gele in het blauwe vel terechtkomen! En van de Heldersche Cou- 1 a,ltdat zult u niet willen gelooven. Die Werd eerst üi stukken gescheurd, maar oni- <lat je een Heldersche Courant nu eenmaal •ket vernielen kunt, was hij even later natuur- hjk weer heelemaal heelMet een kubus en een lint aardige goocheltruc, vlak voor den neus van een meisje verricht, zonder, dat ze er iets van snapte en met het Uiver- goochelmimmer, werd het eerste gedeelte van dezen middag besloten. En daarna? Ach, lieve deugd! Ik zou weer van voren af aan moeten beginnen. Want de kampeersters stonden al weer klaar, ditmaal voor dansjes, en ook de andere medewerk- stertjes hadden zich opgemaaktNeen, ik schei er uit! Alleen dit moet u nog weten: aan het slot kregen ze allemaal van die fijne tafel met cadeaux een souvenirtje. En van dié reepen chocola die er waren, weet u natuurlijk ook! Zoodat het alles en alles een reuzenmiddag was, die hopen we, het contact versterkt heeft tusschen abonné's en courant. Al zullen we natuurlijk voor al „onze" kin deren een extra zaal moeten laten maken! De agent der K.L.M., het Reisbureau Velt- huys, Kanaalweg tegenover de Postbrug, deelt ons mede, dat de beperkte voorraad tribune- kaarten nagenoeg is uitverkocht, terwijl in de staanplaatsen reeds een flinke bres ge schoten is. Gegadigden gelieven er rekening mede te houden, dat er na Vrijdag a.s. aan het agentschap alhier geen kaarten meer be schikbaar zullen zijn. HULDIGING BOUWE PRINS. Naar wij vernemen, heeft het bestuur van de voetbalvereeniging „H.R.C." in het eerste elftal waarvan Bouwe Prins verscheidene jaren als linksbuiten heeft gespeeld, toestem ming van de K.L.M. gevraagd, om haar be roemd geworden ex-speler bij. zijn komst in Den Helder op eenvoudige wijze te huldigen. EERSTE WINTER-CONCERT. Harmoniekapel „Winnubst" Maandag a.s. De Harmoniekapel Winnubst, onder lei ding van den heer H. B. Schenkels, geeft op Maandag 19 November haar Eerste Winter Concert in Casino. Het programma vermeldt o.a. de „Slavonic Rhapsodie" van Carl Frie- deinann, „Alceste", Ouverture van de Gluck ,,'S kommt ein Vogel geflogen" van Sieg, dachtems, aan den Nederlandschen Componist Ochs, humoristische variaties. Ter nage- Sam Vlessing overleden 22 Mei 1934 wordt een zijner laatst uitgegeven Composi ties, voor kwintet „Petite scène de Ballet" uitgevoerd. Medewerking wordt verleend door het be kende Brabantsche gezelschap. De Laat uit Tilburg, waarbij Aug. de Laat radio- en gra- mophoonzanger met zijn populaire liedjes „We gaan naar buiten" enz. Last not least gelegenheid tot een dansje onder leiding van den heer J. B. Polak, dansleeraar van het dansinstituut „Musis Sacrum". NE». CHR. VROUWENBOND. Maandagavond hield in 't Chr. Mil. Tehuis, Kanaalweg, voor een flink bezochte vergade ring van de afdeeling den Helder van de N.C.V.B. Mevrouw J. Bos-Renes alhier, een propagandalezing, waarin zij doel en werk van den bond uiteenzette. Helder en duide lijk behandelde de spreekster het ontstaan van den Bond en het wérk dat hij in de afge- loopen jaren deed: Zij liet uitkomen hoe de bond Wil zijn een bond, die de Christenvrouwen samenbindt, op dat zij naar buiten toe een eenheid vormen, die ook bij de regeering voor haar beginse len en belangen kan uitkomen. Verder ging ze in 't kort de geschiedenis na, van de Hel dersche afdeeling, en besloot, met een opwek king, tot diegenen, die nog geen lid waren, en toch met doel en grondslag van den bond in stemden, om zich aan te sluiten. Met veel aandacht werd de spreekster aan gehoord en zij mocht de voldoening smaken dat zich na afloop een drietal gasten als lid opgaven. HARDDRAVERIJ - VEREENIGIN G „DRAVERSLUST". Wij verwijzen naar de advertentie betref fende een openbare vergadering van boven genoemde vereeniging op hedenavond in het .Kegelhuis, alhier. PERSONENAUTO IN HET NOORD-HOLL. KANAAL GEREDEN, De bestuurder weet zich wonder boven wonder te redden. Hy werd misleid door den mist. Bijna was de heer J. V., reiziger van de Groningsche tabaksfirma „Gruno" als slacht offer gevallen van den zwaren mist die gister avond over den kop van Noord-Holland hing. Het gebeurde om pl.m. kwart over acht. De heer V. was met zijn Chevrolet op weg van Den Helder naar zijn woonplaats Alkmaar, toen hy ter hoogte van het bloemistbedrijf van den heer Nelis aan den Rijksweg, dus on der den rook van onze gemeente, mernte, dat er iets niet ih orde was. Hij keek scherp voor zich uit en zag plotseling het riet van het kanaal vlak voor zich. Onmiddellijk reali seerde hij het gevaar, waarin hij verkeerde, wist de ruit van de cabine kapot te slaan alvorens de auto onder water verdween. Die kapotte ruit is zijn behoud geweest, want nu kon de heer V. zich uit den wagen en vervol gens Op den kant werken en zich naar het dichtsbijzijde woonhuis, dat van den heer P. Hendriks, begeven. Daar werden hem droge kleeren verschaft en verleende de dokter hem geneeskundige hulp. De heer Xhad eenige snijwonden opgeloopen. Met een auto van den heer Maarten Smit werd hij vervolgens naar huis vervoerd. Nog denzelfden avond is personeel van Maarten Smit er middels een hijschkraan in geslaagd den auto, die geheel onder water lag, op het droge te brengen. Het vervoer middel is zwaar beschadigd. Tijdens het op- hijschwerk gebeurde nog een ander ongeluk (het komt zelden alleenDe werkman J, S. liep n.1. nog een diepe snede in den linker arm op, toen de gedeeltelijk opgeheschen auto plotseling terugschoot. Om kwart over één 's nachts was men eerst gereed met het bergwerk. Ai met al is dit ongeluk nog goed afge- ioopen! [Minister Deckers spreekt de weiten, dat gij allen uw taak OnzagÜjke belangstelling. - bemanning toe, ,,Wij zult vervullen". Vliegers vkn De Kooy cirkelen boven den ondeHeeër. Schout bij Nacht neemt afscheid van de bemanning. Dinsdagmiddag half drie reeds heeft Schout by. Nacht T. L. Kruys, na vooraf de, onderzee boot geïnspecteerdte hebben,afscheid.genor faienivan de-bemanning van:Hr. Ms.s.K,: 18'V De. bemanning stelde zich op het voorschip, op en werd door den Schout bij Nacht met de,; volgende woorden toegesproken: t Schout-bij-nacht '1'. L. tlruys. Commandant Hetterschy, Officiereu en manschappen van Hr. Ms. „K. 18". Gij 'zult morgen een groote reis aanvangen, de grootste reis welke ooit door een onder zeeboot is ondernomen. Het doel is in de eerste plaats de toevoe ging van Hr. Ms. K. 18 aan de sterkte van den Marine in Ned. Indië. Tevens wordt echter gedurende déze reis Prof. Vening Meinesz in de gelegenheid gesteld om zijn waarnemingen betreffende de zwaartekracht, welke hij reeds: over een groot deel van den aardbol verrichtte uit te breiden. Eenige toestellen van Prof. Clay werden opgesteld voor de meting yan de intensiviteit van de kosmische straling. Voorts heeft, de Engelsche Regeering ver zocht U opdracht te willen geven, op het eiland Tristan da Cunha, dat slechts zelden door schepen word aangedaan post aan en af te voeren, terwijl gij daar een onderzoek zult instellen naar den economischen toe stand van de bevolking. <-* Ten laatste zult gij dienen tot baken voor. de K.L.M. ten behoeve van de kerstylucht naar Ned. West-Indië. Ik hoop en vertrouw op U en spreek ook: de hoop uit, dat de techniek U niet in den steek, zal laten. Gij hebt een zeer verantwoprr delijke» taak-te vervullen. j,,. Doordat de reis gesteld werd ten bate ,v*an Iwetenschap en verkeer is de. reistijd tot; een Jzëêï langen uitgedijd. Gij zult belangrijke Itrajecten krijgen af te leggen, waarbij et> zijn ;van"oiigekënde lengte. -< 1 Ik besef, dat de eischèn voor Uw physieke -- kracht zeer1 hóóg zullen zijn, maar nog hot>- gér zullen zij zijn voor Uw humeur. Maar wat: ik zeker verwacht van een bevaren' bemart-- ning van een onderzeeboot, waarbij er velen zijn, die hun sporen reeds verdienden, is de goede samenwerking en kameraadschap ge durende de reis. Bemanning! Reken het tot een eer, dat gij deze reis moogt medemaken. Werkt allen mede, opdat Uw commandant zal slagen. Commandant Hetterschy! Ik hoop en ver trouw, dat U de Nederlandsche Vlag met eer 1 over den oceaan zult voeren, dat gij weer nieu- ,wen roem zult kunnen toevoegen aan de be kendheid van Nederland als zeevarende natie en ik reken het tot. een bijzonder voorrecht, dat de marine dat zal kunnen doen. Ik hoop, dat gij allen zult medewerken opi te bewijzen, dat de geest en weerkracht nog al tijd bestaat als in alle tijden voor Vaderland] en.- Koningin-. Ik noodig U uit een driewerf hoezee uit. .te brengen voor Hr. Ms. de Koningin. Leve de Koningin! De bemanning liet dezen uitroep volgen -door een luid „Hoezee" en daarna drukte Schout bij Nacht Kruys de Officieren en voor de bemanning den bootsman de hand, terwijl, hij hen goede reis en behouden aankomst te Soerabaia- toewenschte. Daarna verliet de Schout bij Nacht de on- derzeeboot en de vlag werd gestreken. Commandant, officieren en bemanning van Hr. Ms. K. 18 hebben ter gelegenheid van hun a.s. vertrek, de laatste dagen vele schrifte lijke en telegrafische blijken van belangstel ling ontvangen. Het is ondoenlijk om van den: stapel brieven en telegrammen, die nog regel* r matig aangroeit, ook maar eenigermate een overzicht te geven; er zijn zeer treffende <en hartelijke by, waaruit overtuigend blijkt hóe- zeer de afzender met de opvarenden mede* leeft. i De heer Hetterscheij, commandant van dé' K 18, heeft dan ook gemeend niet beter tö [kunnen doen dan de medewerking inroepen van de Nederlandsche pers, teneinde de 'gfë- voelens van dankbaarheid en erkentelijkheid', welke Commandant, officieren en bemanning' Op onze 1ste Étage hebben wij als buiten gewone St. Nicolaas-attractie een miniatuur stad gebouwd, waarvan een der huizen irt brand staat. Hoe en door wie deze brand wordt gebluscht? Wij raden U aan met Uw kinderen hiernaar zelf te komen zien. Niet alleen uw kinderen, maar ook U zult pleizier hebben in Verder vertellen wy niets, doch raden U nogmaals aan, komt met Uw kinderen onze Groote St. Nicolaas Attractie bezichtigen, jvpor deze overstelpende hartelijkheid van het picderlancische volk, bezielen, - te vertolken, jedn medewerking, die wij gaarne verleenen. Ontzaglijk-waS hedehmorgen de belangstel ling voor het vertrek van de ,,K 18", wel Steeds- is -bij zulke -gelegenheden de Heldersche burgerij trouw- vertegenwoordigd en -vele dui zenden brengen hun laatste groeten aan de 'opvarenden. Ditmaal echter was ook van el ders uit het land de belangstelling groot. Op het grasveld naast de groote loodsen aan de Buitenhaven was een groot autopark inge richt, waar men de meest uiteenloopende pro vincienummers zag vertegenwoordigd. Vele óud-marinemenschen hadden door hun aan wezigheid blijken van belangstelling gegeven; Wij, zagen de oud-vice-adiniraals Schorer en jter Poorten, den heer Van Kieffens, chef van de afd. Diplomatieke Zaken aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, gep. schout-bij nacht Vos, verschillende hooge ingenieurs van het Departement van Defensie, zeer veel oud zee-officieren, dr. Muller, van het Kon. Met. Instituut de Bilt, den heer Van Riei van het Amsterdamsche filiaal, de directeuren der 'werf Wilton Feyenoord, de heeren Wilton en Verloop, en nog vele anderen, j Het was een beetje heiig, maar voor een dergelijk afscheid ideaal weer-. .Vijf vliegtui gen van „de Kooy" waren opgestegen om hun j kameraóen van de marine een laatst afscheid Ite,, brengen; zij-cirkelen hoven onze hoofden |ei), trokken iedere belangstelling. f Ongeveer half twaalf kwam minister Dec- !lcers aan boord om persoonlijk van de opva- renden afscheid te nemen en hen de hand te [drukken. „Nergens zou ik thans liever zijn [dan op deze plaats'.', zoo zeide Z.Exc., „aan j boord van Hr. M3. „K 18", die op het punt - staat deze groote reis te aanvaarden, met vóór •mij de kioeke bemanning, die het kleine vaar- ttujg over de wijde zee zal dragen". Spr. zou ideze reis van de „K 18" willen kwalificeeren [als een zeldzame, belangrijke en grootsche ireis. Men weet hier en elders: de Nederland- jsche onderzeedienst vreest oceanen niet. Met |f ierheid denkt spr. terug aan den tocht van |de „K 13" in 1926 pnaer. luitenant van der Kun door het Panamakanaal. Dat was een tpcht van 21.000 mijl. Gij aldus minister Deckers tot de bemanning van de „K 18" hebt er 23.000 voor den boeg. Het is de groot- |stp reis, ooit door een onderzeeër ondernomen. jVeel wordt van uw krachten gevorderd; het 'leven aan boord van een onderzeeboot is een leven van soberheid en ontbering. Als gij u aan dit leven weet aan te passen, geschiedt [dat ter eere van de /Vader!andsche vlag; de Joffers, die gij brengt, zijn ter eere van de jNederlandsche marine. En tal van offers [worden van u- gevraagd. Wij weten het: gij [aanvaardtze, en gij weet. het: iedpr van u iheeft zijn taak, die hij met saamhoorigheid en [plichtsgevoel jegens allen zal vervullen. En ieder- van u, is ypor:.die taak. berekend. Gij voelt u sterk onder ,de leiding van uw Com mandant, den lyit. ter zeeHetterschy, wien ik de .belangen .van deze boot veilig weet. Kinderen zonder behoorlijke geleide hebben, beslist geen toegang. Minister Deckers De,minister wendt zich thans tot prof. Ve- ning Meinesz. De marine kent u en gij kent de marine, en de marine rekent het zich tot een eer u thans opnieuw de gelegenheid te hebben gegeven u in staat te stellen uw be langrijke wetenschappelijke onderzoekingen voort te zetten. Het zal spr. genoegen doen .straks te mogen vernemen, dat uw pogingen [geslaagd zijn en tot eenig resultaat hebben [geleid. Opnieuw wendt zich de minister tot de be- jmanning: „Kiest thans de ruime zee", zoo [klinken zijn woorden over het dek, „toont aan [alle werelddeelen wat zeemanschap en plichts besef vermogen. Gods zegen ruste op uw werk; persoonlijk volg ik u met groote be langstelling. Houdt „den naam van het vader- iland hoog". i Met een „leve de Koningin!" werd de toe spraak beslóten, waarna als laatste woord van den minister een „Vaart allen wél!" over de verschansing klonk. Dit was feitelijk het einde van de plechtig heid, maar nog restten de laatste, kostbaar ste minuten voor een afscheid aan de achter blijvende verwanten. Laten we 't maar' diréct [zeggen: een tragisch afscheid is dit niet ge- jworden. Integendeel, tal van aardige tafereel tjes vielen nog te boekstaven en de diverse „kodak"-menschen hadden het drukker dan ooit. Hier kwam nog iemand met een geheim zinnig in een stuk -papier gewikkeld, voor werp, dat op het allerlaatste oogenblik moest worden overhandigd, daar was nog een jong officiersvrouwtje, dat het allerlaatste af- Sscheids-,,geschenk" kwam halen. De convooi- vliegers hadden hun Schuldigkeit gedaan; zij waren uiteen gegaan, maar bleven acte de présence geven. Ook de trekharmonica had zich aangemeld, er kon onder deze omstandig heden een wijsje op overschieten. En de boots man maakt zich gauw van de op het dek Staande bemanning los om nog z'n allerlaatste zoentjes weg te geven aan de twee kleintjes, door hulpvaardige armen nog -even aange reikt. Het is langzamerhand kwart voor twaalf geworden: heel de bemanning van de „K 18" bevindt zich aan dek (voor zoover dat na tuurlijk practisch mogelijk is) en prof. Ve- MeLj.'S-politiek. Ze leven nog, ze leven nog, die lui van Jan de Wit; we weten, dat er by ons voik riog kracht en pit inzit. Gëthigt die verre tocht soms niet van energie en moed Dat wij 't als Jutters mogen zien, dat doet ons hart weer goed. De maand November had vandaag een zonnedag beloofd, dus was een groote menschenschaar tezaam bij 't havenhoofd. Jö kon over de koppen gaan, zoo'n drukte was het daar, en als een slanke meeuw lag ginds de onderzeeboot klaar. Eén onderwerp was het gesprek, het ging van mond tot mond: „Die boot met Neêrlandsch driekleurvlag gaat heel de wereld rond. De trossen worden losgemaakt, er klinkt een kort gefluit, en kijk, daar gaan ze langzaam aan het wijde zeegat uit. De Jantjes staan bijeen op 't dek, komt, jongens, houd je goed! Vaai-wel, vaarwel, nu ga je straks de ruimte tegemoet! Toen 'k later door Den Helder liep zag ik een meisje staan: „Zeg Nellie, had jij geen idee, om naar het hoofd te gaan?" „Ach", zegt ze met haar fijne lach, ,,'t Is mij niet zóó veel waard: ik vind het aardiger, wanneer, ër eentje...... binnenvaart!" HENDRIK HAKKELAAR. De commandant van de „K XVIII", de luit.-ter nee le kl. D. C. M. Hetterschey. ning Meinesz heeft ook een kiektoestel voor dén dag gehaald om ons van boord af even te nemen. Eindelijk: een stoot op de fluit; Com mandant Hettcrscliij is reeds op de brug, waar hij de laatste bevelen uitdeelt: de „K 18" drijft al, doof laatste touwen aan den achter kant nog vastgehoudén. Daar gaat-ie, begeleid door duizenden, ja, tienduizenden goedé" wen- schen, statig en trötsch vaart hij de haven uitl En aan het Havenhoofd stonden wederom de zeer velen, om den onderzeeër uitgeleide te doen. En daar was ook onze Stafmuziek, die in koper een laatsten groet vertolkte. De „K 18" is vertrokken. Goede reis ,,K 18", en behouden aankomst! Extra abonnementsvoorstclling met Louis Davids. Het is aan het succes van het vorig jaar toe te schrijven, dat Louis Davids en zijn Kurhaus-cabaret weer in Den Helder versche- 'nen en Dinsdagavond in Casino optraden in het kader van de abonnementsvoorstellingen. De naam Davids staat bij voorbaat borg voor een goed gèvuldé zaal; dé directie van Casino nöch de artisten hadden' dan ook zeker niet te klagèn. Het is evenals vorig seizoen weer een leuke avond geweest. Zij, die Dinsdagavond Casino bevolkten, zijn voor zoo ver zij 't nog niet waren, Davids-bewonderaars(sters) geworden. Deze grootmeester in de kleinkunst, in het programma geannonceerd als „de baas", schept met zijn praatje een sfeer als geen ander, hij is werkelijk eenig onder de Hol- landsche cabarettiers. Zijn conférence is be schaafd en blinkt uit door de origineele wijze, waarop hij zijn woorden kiest en zijn zinnen formuleert. Daarbij heeft hij een alleraardigst accent, het is allemaal zoo smakelijk wat hij opdischt en het gaat met zulk een gemak, dat men uren naar hem zou kunnen luisteren. Davids is dan ook de leider van dit cabaret, in elk opzicht. Van de overige artisten dient in de eerste plaats genoemd te worden de man, die vooral de laatste jaren zoo'n furore maakt. We bedoelen Johan Kaart Jr., be kend, we zouden haast zeggen beroemd ge worden door zijn creaties van den „Schele" in „De Jantjes" en „Boy" in „Malle Geval len". Hij is van een geheel ander artlstenhout gesneden dan Davids, hij heeft niet die fijn geestigheid, doch moet het hebben van een sappig voorgedragen mop en een expressie volle mimiek. Zijn grime is altijd welverzorgd en vooral als hij het type van den ruwen zeeman of klein-burgerman moet uitbeelden is hij op z'n best. Een opvallende figuur op het huidige Nederlandsche terrein van de too neel- en filmkunst! De internatioanle tint in het programma is er in gebracht door de op name van den heer Sealtiel, onder welken schuilnaam zich een Duitscher met een bij zondere gave bewonderaars verwerft. We hebben ons nooit goed kunnen voorstellen, hoe zakkenrollers er in Konden slagen beslag te legger op portefeuilles, portemonnaies enz., ook al waren die voorwerpen nog zoo goed opgeborgen. Maar nadat we jien heer Sealtiel heben zien „rollen" hebben we de overtuiging, dat hij allang rijk had kunnen zijn zoo hij slechts gewild hadMaar Seal tiel is goed van aard, is dus geen gevaar voor zyn medemenschen. Op het gebied van ge- heugengymnastiek gaf hij voorts een frap pant staaltje door 30 verschillende woorden FeuilletonPag. Buitenlandsch Overzicht Een Chineesche courant enmagnnat vermoord Tegen den kappersbediende te Naar- 'den, die zijn meisje vermoordde, is 10 jaar gevangenisstraf ge is. ht Een Japansch schip met 60 man ver- mist Het vertrek van Hr. Ris. „K Xyi'll" De plannen' vdrr Fóftkef in H-io'tavd Alkmaarsche r issellooper-, verdwenen met f 7000.— Jongeman te Renswoude door elecM- schen stroom gedood Uitzonderingsbepalingen op de motor rijtuigenbelasting Moord te Koog a. d. Zaan, Tegen den dader 10 jaar geëischt De kabinetscrisis in België. Jaspar heeft opdracht gekregen tot het vor men van een kabinet Een nieuwe taifoen teistert de Phitip- pyne'n Midden-Europeesche .tijd in Neder land. Afschaffing van den zomertijd T Brand en ontploffing in de zuurstof- fabriek te Alblasserdam. Het geheele dorp in rep-en roer Plannen van minister Deckers voor centralisatie, van de militaire lucht vaart omtrek-niëuivs Marktberichten Marïnèbèrichten Sportnieuws m r 6 .7. 7 7 Donderdag 15 Nov. Tooneelvoorstehingen Cultureele Commissie, Casino, 1,,30. en 8 uur. Vrijdag 16 November. Amusementsavond Handels-Kweekschool-ver- eeniging, Casino, 8 uur. Chr. l^ec. Ver. „Irene", 8 uur: Zaterdag 17 November. Propaganda-feestavorid Speeltuinver. „Den Helder", Casino, 8 uur. eenmaal te Jaten zeggen en ze. daarna zon der mankeeren in dezelfde vorgorde weer af te ratelen. En om het publiek nog eens extra te verbluffen deed hij 't nog eens van achte ren naar voren. Met deze drie menschen heb ben we het essentieèle uit het cabret ge noemd. Kléiner aandeel hadden vóórts Mej. Corrie Korevaer (parther in een drietal sketches) Matthiêu van Eysden én den heer H. Davids, vleugeha'djud&iitebröèuer van den leider. Het is opvallend hoe die twee, Louis en Hein, op elkaar ingesteld' zijn; het valt niét "rriee om dén zingenden Louis të'begelei den! Ook deze extra voorstelling mag weer een succes genoemd worden, de eenige opmerking, die men zou kunnen maken is deze: een beetje veel van het goede, cabaret van half negen tot twaalf uur i3 o.i, te lang. Maar daarmee zullen velen het niet eéns zijn Ongetwijfeld zal Den Helder Davids, Kaart c.s. terug willen zien! ■Het programma, dat gisterenavond, door de Stafmuziek. werd uitgevoerd, bracht in den, letterlijken zin des woords aan elk \,ei wils, en was van een aangename veelzijdigheid. Merkwaardig was.de groote.tegenstelling tus- met den. zeer merkwaardigen Moussorgsky schen begin en siot; met Beethovens tweede symphonie (D dur) werd het concert geopend werd het gesloten. Het merkwaardige is dit: dat Moussorgsky's muziek voor onze ooren volkomen hyper-modern aandoet, hoewel zijn muziek, in het bijzonder de Boris Godonow- muziek toch ook lang niet .meer uit onzen tijd is, maar reeds uit 1872 en vroeger dateert. En onder 't luisteren kwam de vraag bij ons op: hoe zou Beethoven zelf tegenover deze won derlijke, maar buitengewoon geniale, muziek gestaan hebben? Zou hij er de originaliteit, de genialiteit van erkend hebben? Wij zijn al op het programma vooruitge- loopen; nog steeds luisteren we naar do Tweede, D-dur symphonie Van den meester Beethoven. Welk een voortreffelijke vertol king genoot zij! Niet alleen dat het lichte, blijde gr. terts-karakter door het gansche- werk werd gehandhaafd, maar ook de lyriek kwam Zoo tot- haar recht. Bij de vertolking van het larghetto teekenden wij aan fyn en nobel van uitvoering en daar behoeft eigenlijk geen woord bij. Na de pauze kregen we dan Liszts vijfde Hongaarsche rhapsodie, gearrangeerd door den heer Lèstikow. Over Liszt al3 componist wordt verschillend geoordeeld, zijn eigenlijke roeping iag op hêt gebied v'art reproducee- rende muziek. Hij betrad het' terreiri der com positie op een tijdstip, toen de drang naar nieuwe muzikale vormen zich reeds had ge consolideerd (Beethoven, later Berlioz). Deze vijfde Hongaarsche rhapsodie, door den heer Leistikow gearrangeerd, is in E moll geschreven en mist het brillante karakter dat we uit zijn méést bekende kennen; niettemin was het een interessant werk, waarvoor we den heer Leistikow dankbaar mogen zijn. Het slot van het symphonie-programma was, zooals reeds gezegd, Moussórgslcy-mu- ziek, groote fantasie ovér motieven zijner opera „Boris Godounow". Nu is een fantasia over bepaalde motieven nooit een ideaal mid- dei om een componist te leeren kennen: ovei 't algenieen is de muziek te heterogeen, al dringt de persoonlijkheid van den componist zich natuurlijk wel naar voren. En we kregen dan ook van de groote figuur, die eerst na zijn dood tot volledige waardeering is ge-

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 9