Buitenlandsch Overzicht. DIAMANT Sally's avontuur, v Als U naar Indië vertrekt Jb. HARJER Zn. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Polsmoffen!!! S'wS: EERSTE BLAD ZATERDAG 17 NOVEMBER 1934 62ste JAARGANG Zal Engeland voorde onschendbaarheid van Nederland en België zorg dragen? - Een waarschuwing aan Duitschland. -• De mogelijkheid van een nieuw vlootverdrag als resultaat van de Londensche conferentie. - Gespannen toestand tusschen Hongarije en Zuid-Slavië? De spanning minder in Mantsjoeland. Definitieve verkoop van den Chineesehen Oosterspoorsweg. LUCHTVAART Het vlieg-ongeluk bij Cherbourg Vijf dooden. EGBEKTS moet ge over Uw opgeslagen boedel gerust kunnen zijn De plannen van Fokker in Engeland. De heer Fokker verklaart grootsche plannen te hebben. Centralisatie van de militaire luchtvaart. De Uiver op den terugweg De ontvangsivan de Uiver op Schiphol. BAK- EN BRAADVET JÊ NÜ 4U CT. PER POND COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnenland f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4 et.; fr, p. p. 6 ct. Weekabonnementen 32 ct. Zondagsblad resp. f 0 50, f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad resp. f 1 20, f 1 50, f 1.5*0, f 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: B. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerijv/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENT.1EN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct. per regel, minimum 40 ct.; bij niet-contante betaling 15 ct per regel, minimum 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder nummer: 10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct Nederland en België be- schermd door Engeland Engeland vreest Duitschland, Europa vreest Duitschland en men tracht maatregelen te nemén tegen een eventueele botsing met onze Oosterburen. Niet waar, we behoeven niet in een herhaling te vallen wat betreft het vermelden van den wedstrijd in bewapening, die in Europa gevoerd wordt: Een wedstrijd, die de wapenfabrikanten riie't groot genoegen zien. Een sterk staaltje is b.v. dat in Enge land op Zondag, op den dag van het herden ken van den wapenstilstand, den llen Novem ber, een groote wapenfabriek in volle wer king doorging. Dat men om 11 uur de twee minuten stilte 'n acht nam, en toen weer voortging met de voorbereiding van den nieuwen oorlog. Ja, wé leven wel in een waanzinnige wereld. De Nw. Rott. Crt. had dezer dagen een be langwekkend hoofdartikel over „Engeland en de onschendbaarheid van Nederland en Bel gië". We noemen het hier omdat het opnieuw een bewijs is van de vrees, die ook in Enge land bestaat, voor Duitschland. Men tracht nu op zijn b.eurt Duitschland vrees in te boe zemen. Of dit lukken zal? Baldwin, de vice-persident van het Engel- sche kabinet zoo zegt het blad in genoemd artikel heeft op 31 Juli van dit jaar een woord gesproken, dat veel opschudding heeft verwekt. De grens, die Engeland verdedigen moet, wordt niet meer gevormd door de krijtrotsen van Dover, maar ligt aan den Rijn, daarop kwam zijn uitspraak neer. Allerlei groepen in allerlei landen hebben aanstoot daaraan genomen. In Engeland kwa men, zoowel de pacifisten van uiterst'links1, als de unionistische insularisten van uiterst reehts-op hun achterste beenen. Beiden zagën in deze woorden een lichtvaardig dreigement aan het adres van Duitschland, dat Engeland in een oorlog zou kunnen betrekken, Waar het zich buiten had móeten houden. Dat de pacifisten zoo" oordeelden was, ondanks al hun afkeer van het tegenwoordige Duitsche systeem, begrijpelijk. Wat de echte, ouder- wétsche unionisten betreft, rij steken liever heL hoofd in het zand, dan dat zij zouden moeten aanzien, dat Engeland, politiek en mi litair beschouwd, geen eiland meer zijn kan. Er bestaat onmiskenbaar sterk wantrou wen, ook in Engeland,tégen de buitensporige inspanning van Duitschland inzake rijn bewa pening. De Engelschman, die aan aanvals plannen van Duitschland gelooft, moet in Duitschland den toekomstigen vijand van zijn land zien. De Duitscher, die dergelijke plan nen zou overwegen, moet weten, dat hij er Engeland niet buiten kan houden. Alle illusies ten, Truien, Wollen Vesten enz. e klas repa- ratie-inr. voor alle soorten Wollen Kleeding, Kousen en Sokken (ook de allerfijnste). JAAP SNOR, Zuidstr. 19 (Let op den gelen winkel) Voor Texel bij Wed BUISMAN, voor Bree zand. met de Rode, te Berlijn, omtrent, een welgezindheid van Engeland, zelfs voor het tegenwoordige Duitschland, moeten nu wel vervlogen zijn. Een nieuw feit is zoo zegt het blad aan het slot van het artikel wat Lord Hails- h-.rn Woensdag in het Hoogerhuis, in ^nt- voord op een vraag van Lord TOöttistone zcide,ter verklaring van de woorden van Baldwin. De nrnister beroept zich niét op Locarno,' maar temoudig op het feit, dat Engeland, niet dulden kap, lat het natuurlijk niet. met name genoemde Duitschland zich in Nederland of België of in Noord-FranKrijk zou vastzetten, vanwege de mogelijkheid, dat het daar tegen Engeland gerichte vliegvelden zou aanleggen. Duitschland mag, naar het oordeel der Engelsche regeering, miiltair rijn grenzen niet overschrijden, niet alleen de grenzen welke té Locarno zijn genoemd, maar ook niet de Nederlandsche grens. Dat beschouwt Engeland als een levenskwestie. Dit moet Hailsham hebben bedoeld.. De En gelsche regeering was nooit verder gegaan dan een beroep op Locarno. De minister van oorlog heeft dit nu wel gedaan. Hij heeft de woorden van Baldwin een beteekenis gegeven, die men er niet aan hoefde te geven. Het is nuttig hierop de volle aandacht te vestigen. Verder commentaar zal overbodig zijn! zoo besluit het blad. Een nieuw vlootverdrag? De mogelijkheid be staat, dat, als resultaat van de Londensche con ferentie, een nieuw vloot verdrag tot stand komt, ter vervanging van het vlootverdrag van Washington. Het zou op initiatief zijn- van Engeland. Reuter meldt er over: Donderdag hebben de Engelschen hun ,j voorstellen voorgelegd aan dé Ameri- kaansche delegatie en is onderhandeld over de voorbereiding van den weg waar langs het nieuwe vlootverdrag bereikt •r zou kunnen worden.De Britsche voor stellen zijn naar Washington gezonden. De Amerikanen te Londen wachten thans op Roosevelts antwoord. In Amerikaansche kringen schijnt men opti mistisch gestemd te rijn over de mogelijk heid van dezen nieuwen weg, welke door de Engelschen is aangewezen. Het Britsche voorstel zooals het nu opgesteld is als basis van de thans aan den gang zijnde be sprekingen gaat er van uit dat alle be trokken landen concessies doen. In het nieuwe verdrag zou het verhou- dingscijfer der vlootsterkten 5:5:3 wor den opgegeven en zou aan Japan in prin cipe gelijkheid toegestaan worden. De maximale tonnage der slagschepen zou worden gestéld op 30.000 ton, Het nieuwe verdrag zou Engeland de 70 kruisers toestaan die het wil hebben. De Woensdag gehouden Engelsch-Ameri- kaansehe besprekingen gingen over de situa tie wélke zou ontstaan na de opzegging vaA het verdrag van Washington door Japan. Meh voorzag drie mogelijkheden:' le. een vernieuwing van het verdrag van Washington. Dit werd aanbevolen doof de Amerikaansche delegatie. Maar dit zou de uitsluiting van Japan heteekenen, daar Japan niet bereid is opnieuw een accoord aan te gaan dat het juist heeft opgezegd. 2e. een middenweg, welke werd voorge staan door de Engelschen. Hierbij zouden aHe landen concessies moeten doen. 3è. géén nieuw verdrag. De Engelsch-Amerikaansche besprekingen van Woensdag liepen in het bizonder over. de tweede mogelijkheid, het Britsche voorstel. Om te weten te komen hoe de Amerika nen hierover zouden denken, werden aan dg delegatie dezelfde voorstellen voorgelegd welke de Engelsche aan de Japanners had^eA voorgelegd. Twee van deze voorstellen zou den betreffen het toestaan'van gelijkheid aan Japan en een nieuwe indeeling van de slag schepen en overige soorten oorlogsschepen in categorieën. Bij dit laatste zou een poging zijn gedaan om aan elke mogendheid zooveel mogelijk te geven wat rij wenscht. Dit zou heteekenen: een grooter aantal onderzeeërs voor Japan, meer slagschepen en vliegtuig- moederschepen voor -de Vereenigde Staten en een grooter aantal kruisers voor Enge land. De spanning tusscjien De gevolgen Hongarije en Zuid-Sla- van den ,als gev0>£ van, Ue" Koningsmoord, duurt koningsmoord voort, en is deze week -toegenomen, door de uitwijzing van Hongaren uit Zuid-Slavië. Naar Reuter dezer dagen uit Boedapest meldde, publiceeren dé Hongaarsche bla den alarmeerende' artikelen over de massa arrestaties en masa-uitwijzingen; de met de 'regeering in nauwe relatie staande bladen, vooral Fueggetlen Uszag en Budapesti Hir- lap, verklaren' dat men met een vooraf op gezette campagne, tegén Hongarije, te doen. heeft, en dat voor deze maatregelen geenp- zins uitsluitend plaatselijke autoriteiten ver antwoordelijk kunnen worden gesteld. i Dë" beschrijving -der vervolgingen en uitwij zingen neemt in de bladen een groote plaats in. "Er'wordt van eenige gevallen verteld waarin Hongaarsche families gedwonger Werden, binnen 2 uur Zuid-Slavië te verlaten De bladen zijn van meening, dat hier sprake is van een openlijke schending dér verplich tingen, die Zuid-Slavië inzake de bescher ming der minderheden in de vredesverdragen op zich genomen heeft. i In politieke kringen alhier vreest men, dat een verdere verscherping van de j) situatie onvermijdelijk is, en dat zich inter nationale verwikkelingen zouden kunnen voordoen. Een medewerker schrijft aan de N. Rott. Crt.: Het bericht, dat nu wel langzamerhand" als bevestigd kan worden aangenomen, dat n.1, Japan en Sowjet-Rusland het eens zrjn ge-> .worden omtrent den verkoop van den Chi- neéschen Oosterspoorweg, heeft een van de gevaarlijke drijvende mijnen uit de woelige zee vvanMantsjoerijsche politiek verwijderd, althans ,.van zijn ergste contactpunten ontdaan. Zooals wij wisten, is de prijs waarvoor „Mantsjoekwo" (dus Japan) de lijn zal Over nemen, gesteld op 155 millioen jen, maar hier- van zal in eerste plaats 15 millioen aangewend worden om het Russische spoorwegpersoneel, dat bij de overdracht geleidelijk ontslagen zal worden, schadeloos te stellen. Andere berichten .gewagen van 170 millioen, waarvan 30 millioen voor compensatie. Van het 'overblijvende ge deelte zal slechts een-derde in contanten he rtaald worden, en de rest in goederen. Het aldus benoodigde bedrag aan geld zal gevon den worden door een Mantsjoekwosche leening te plaatsen in het land zelf en in Japan, van welke leening de Zuid-Mantsjoerijsche spoor wegmaatschappij de emittente zal zijn, om .daarvoor als zekerheidsstëlling té krijgenden spoorweg zelf, dien zij onder haar direct be heer zal nemen. Betalings- en Overgangstermijn is bepaald op 3 -jaar. Bij het'ongeluk van het marine-vliegtuig- nabij Cherbourg zijn niet, zooals gemeld is; drie, doch vier personen terstond om het le ven gekomen. De eenige overlevende, die met brandwonden en ernstige inwendigen kneuzin gen haar het ziekenhuis was overgebracht, is daar overlèden. 'h Oud wéuyuAodrrwJi. ECHTE PR1ESCHE HEEREN-BAAJ 10 15 20' 25 cf. p. half ons VOA jesurt: - i Vraagt daarom onze zeer speciale condities voor het bergen onder garantie! Dat voorkomt teleurstelling over 4 jaar N.V. Behanyerij en Stoffeerderij Ruim 1000 Wlopslagruimte. Vrijj te bezichtigen. Me» meldt uit Amsterdam: Woensdagavond is de heer Ant. Fokker uit Engeland te Amsterdam teruggekeerd. Des- gévraagd zeide de heer Fokker, dat de tot nu toe gepubliceerde berichten en geruchten over het door hem aankoopen van een groote vlieg- tuigenfabriek in Engeland voorbarig én on juist zijn geweest. Tenslotte verklaarde hij, dat hij op het oógenblik onderhandelingen voert van bui tengewoon grooten omvang. Deze hebben ten doel het bouwen van Fokker- en Douglas- vliegtuigen in Engeland. Dezer dagen zal dé heer Fokker naar Engeland vertrekken. De onderhandelingen zijn nog in vollen gang en het zou zijns niziens voorbarig zijn, reeds thans daarop vooruit te loopen. Plannen van minister Deckers. Het Vaderland meldt: Naar wij vernemen, overweegt de minister van defensie binnenkort over te gaan tot cen tralisatie van de luchtstrijdkrachten in Ne derland van de marine en het leger. Het plan zou zijn deze te brengen onder één inspectie. Voor eersten inspecteur komt, naar wij verder vernemen, ernstig in aanmer king reserve-luitenant-generaal der genie M. Raaymaakers; oud-inspecteur der génie. Heeft de minister op deze centralisatie ge zinspeeld, toen hij in de Memorie van Ant woord schreef: Ten aanzien van de aanschaf fingen van vliegtuigen overweegt de minister maatregelen, teneinde in deze tot meer een heid en grooter centralisatie te komen Gestadige vordering in het Oosten. Aneta meldt uit Medan: De Uiver kwam Woensdag om 13 u. 15 plaat selijke tijd te Singapore aan, waar het vlieg tuig door de geheele Nederlandsche kolonie werd begroet. Eenige kinderen boden bloemen aan. In een treffende rede huldigde de Neder landsche consul-generaal de bemanning. Om 15 uur 30 vloog men door naar Medan, waar de Uiver om 5 uur in den middag onder ge weldig enthousiasme landde. De huldiging, waaraan geheel Deli deel nam, nam gisterenavond een geweldigen vorm aan. Aan het diner werd het woord ge voerd door den voorzitter van de Ned.-Indi- sche Vereeniging voor de Luchtvaart, afdee- ling Noord-Sumatra, en door den gouver neur. Aan de leden van de bemanning werd! namens de burgerij van Deli ieder een zil veren sigarettenkist in den vorm van een baal Deli-tabak met inscriptie aangeboden. De pas sagiers kregen bovendien kleine souver-nirs, voorzien van het gemeentewapen, i Donderdagmorgen vertrok ae Uiver om half acht plaatselijke tijd van Medan naar Bangkok, uitgeleide gedaan door vele belang stellenden. De post van de Uiver: Aneta meldt uit Bandoeng: De post van de Uiver bedraagt totaal 165.4 K.G., die van de Ijsvogel 239.7 K.G., te zamen 405 K.G. Een normale wekelrjksche luchtmail bedraagt circa 300 K.G. o Men rekent op de komst van tienduizenden. Schiphol één groote kijkarena. Amsterdam, 15 Nov. Voor de feestelijke ontvangst, welke de bemanning van de „Uiver" gezagvoerder Parmentier, eerste officier Moll, radio-telegrafist Van Brugge en boordwerktuigkundige Prins, Woensdag 21 dezer bij haar aankomst op Schiphol wachten zal, zijn door de daartoe bevoegde autoritei ten uitgebreide maatregelen getroffen. Naar de heer Dellaert, havenmeester van de Am- sterdamsche luchthaven, die uit hoofde van zrjn functie in dezen een zeer verant woordelijke taak heeft ons mededeelde, wordt Schiphol vrijwel herschapen in .één groote kijkarena, waar tienduizenden de Aan komst van het vliegtuig en de huldiging der bemanning uitneménd zullen kunnen volgen. Er zijn zitplaatsen alle niet overdekt? voor ongeveer 6200 toeschouwers. Bovendien is een groote ruimté geresolveerd, waar eeni ge duizenden menschen zullen kunnen staan. De bedoeling is, dat, als de „Uiver" zal zijn geland, twee eereronden zullen worden ge maakt langs het geheele front van. toéschou- wers. Daarna geschiedt de ontvangst van de bemanning door den directeur der K.L.M., den heer Plesman, die het dappere viertal naar het officieele podium zal leiden. Onder wijl wordt het „Wilhelmus" ten gehoore ge bracht, dat waarschijnlijk uit du;"""^on kelen zal wordenmeegezongen Feuilleton Uit het Amerikaansch. 51) -' „Neen ik bedoel nu niet later! Op 't oogenblik kan ik niet langer blijven wer kelijk niet." „Wanneer dan?" „Laten we eens kijken, 't Is nu bijna twaalf uur en voor eenen moet alles opgehel derd en behoorlijk voor elkaar gezet worden Als u geduld wilt hebben tot kwart voor eenen toe, om mij een plezier te doen er hangt zoo veel van af." '„Maar 't kan zijn, dat ik tegen dien tijd andere dingen te doen heb." „Kom toe nou! Dat is een wassen neus dat weet u evengoed als ik. En daaren boven vind ik, heusch, dat u, uit een soort van plichtsgevoel, ook een beetjé rekening met mij moet houden. Of nee, eigenlijk be doel ik dat niet - als je 't goed beschouwt zijn we „quitte" tenminste dat is mijn opinie. Maar ten slotte moet je in 't leven weten te geven en te nemen. Dus om kwart voor eenen-,ja „Goed dan maar waar?" Met een gezicht, alsof hij ernstig nadacht, •taaide Harlekijn naar de slappe punten van zijn voetbedekking. „Niet ergens, waar je elk oogenblik tegen een stelletje menschen op kopen kunt. Gelukkig dat u niet 't type vrouw bent, dat bang in het donker is A u 't niet te ver vindt, laten we dan zeggen 't hek van de oprijlaan?" „Heelemaal daar voorbij die boomen?" „Ja 't hek bij den hoófdweg."- „Merkwaardig, waarom zoo ver weg, en waarom juist daar? Och neen, maak maar geen excuses," Met een handgebaar voor kwam ze nog juist een betuiging van be- leedigde onschuld, ,,'t Is juist wel leuk, om zoo iets zelf uit te vinden, en ik ben in 't minst niet bang. Goed dan om kwart voor eenen bij 't hek." „U bent een schat", verklaarde Savage geestdriftig. „Hartelijk dank, dat u me zoo helpt dat u tenminste de moeilijkheden niet vergroot. En nu verdwijn ik om mijn di plomatieke gaven te luchten." Hij maakte een luchtsprong, om haar te laten zien hoe lenig en flink hij was, trok zijn zwaard uit de scheede én schudde het, met opgeheven arm, strijdlustig. Toen, nadat hij zijn dankbaarheid in die paar gestes, welke hij blijkbaar in overeenstemming achtte met 't type dat hrj voorstelde, lucht had gegeven, nam hij zijn houten zwaard onder zijn arm, maakte een diepe buiging en was verdwenen. Sally bleef hem onbe- wééglijk staan nakijken; wel met het hin derlijk gevoel, dat er nu weer van de een of de andere geheimzinnige complicatie sprake was, maar toch met 't streelende en kalmee- rende dat zij in zich had, om eenvoudiger ka rakters dan zj zcive bezat, met tact, zon-Ier dat ze 't besefte, aan haar wil te onder werpen. Als je nu bijvoorbeeld Savage nam!... HOOFDSTUK XIV. Tooverkunst. Daar stond Sally nu, aileen op het fluwee- lige grasveld, in de schaduw van den wester vleugel van het groote witte huis, in beraad met zichzelf, wat ze doen moest, zich afvra gend welke plekjes ze op zoek naar Mrs.' Goswold nog niet bezocht had. Maar in een verwondering was zij over de conferentie, welke ze op zulk een onceremonieele wijze uit elkaar gejaagd had en over Harlekijns keuze van rendez-vouz-plaats, 't was ten minste een kwartier wandelen naar het groote hek en om één uur, als 't feest nog. In vollen gang was, zou 't er heel eenzaam zijn. Onwillekeurig kwam de twijfel in haar op, of ze wel verstandig gedaan had, om op eén afópraak, die op zulk een onderhandsche ma nier gehouden moest worden, in te gaan; en of ze wel verstandig zou doen, nu ze alles be sefte, om haar woord gestand te doen, Ze wist geen raad met de drie kwartier, die haar nog voor 't afgesproken uur restten; zé voelde niets voor de vroolijke, helder-verlichte hall, voor de groote, drukbezochte hoekka- mer, waar gesoupeerd werd, voor de scheme rige veranda, voor het door de maan ver lichte complex van laantjes en grasvelden, met hun atmosfeer van romantischen non sens. In 't kort, ze was in een uiterst gecom pliceerde, ongelukkige, onzekere, stemming, die ze niet bij machte was te beheerschen. Toen opeens hoorde ze een zacht geluid, eindigend in een klik... een grendel die weg geschoven werd, daarna het even knarsend optrekken van een jaloezie en toen ze zich verschrikt omdraaide keek ze in 't gezicht van mrs. Goswold een bleek ovaal onder de groene jaloezie, dat echter door den don keren achtergrond; het interieur van een on verlichte kamer; geen handbreedte boven 't hoofd van Sally duidelijk te onderscheiden was. Van schrik ging Sally's mond open elke verdere uiting werd echter bijtijds gesmoord door een gebaar van mrs. Goswold, een vinger waarschuwend tegen den mónd met op el kaar geklemde lippen om niet te lachen. „S-s-s-st", ried ze geheimzinnig, terwijl ze haar hoofd iets meer naar buiten stak eh onderzoekend naar links en '-echts keek. „Neen, er is hier niemand", stelde Sally haar met een fluisterstem gerust. „Heeft u geluisterd?" Met een ondeugende tinteling in haar oogen knikte Mrs. Goswold toestemmend. „Ja tot mijn schande moet ik bekennen van wel... „Dus dan heeft u gehoord..." „Een klein beetje maar,'helaas veel te weinig je had nog een paar minuten moe ten weg blijven..." „Ja, maar dat wist ik natuurlijk niet ik' was op zoek naar u, overal ben ik ge- weestik moet u noodig wat vertellen. „Nu niet..." „Maar 't is werkelijk gewichtig iets, dat u onmiddellijk moet weten." „O, lieve kind", zuchte Mrs. Goswold, nu werkelijk verdrietig. „Als je eens wist ,wat ik allemaal al weet veel te veel, ongeluk kig genoeg." „Maar dit is iets...". „Neen, nu niet, heusch niet, Ik kan hief niet langer blijven mijn gasten zouden niet weten, wat ze van mijn afwezigheid moester! denken, 't Is hoog tijd, dat ik me weer eens laat zien. En dan... zorg dat je over een half uur precies op mijn slaapkamer bent." „Om half één?" „Ja denk erom, dat je op tijd bent... Je hebt nog een half uur om je te vermaken ga dus maar gauw weg en profiteer daar nog van." Dadelijk na het laatste woord verdween het gezicht en het volgende oogenblik viel de ja: - loczie weer neer. Met een verdrietig gezicht om de onbewuste ironie van de laatste, goed bedoelde raadgeving, keerde Sally zich om en wandelde langzaam weg, naar den overkant van het huis toe. Maar ondanks haar verdrietig gzicht was het intens verlaten gevóel van een paar mi nuten geleden toch grootendeels verdwenen ten slotte bleek 't, dat ze nog vrienden had, dat ze niet geheel zonder hulp of steun, op de wereld stond. En wat de twijfel en moeilijkheden aanging, waarmede zij zelf geen weg wist natuurlijk zou alles opgelost worden, wanneer ze maar in de gelegenheid was, om ze te zamen met 't verhaal van den afgeloopen nacht, aan haar weldoenster voor te leggen. Maar al was haar vertrouwen in haar gast vrouw verstandig geplaatst, ze had beter ge daan om voor de kuren en grillen van haar noodlot, welke zich, in een sarcastische stem ming, voor dien avond onder de gasten ge mengd hadden, op haar hoede te zijn. Toen aan haar oorspronkelijk plan, het rustig in-een-hoekje-van-de-veranda-zitten, tot 't tijd was om naar Mrs. Goswold te gaan, een einde gekomen was door de avances van een hoofschen, maar wel wat ingebeelden Ka- valier, die 't noodig vond eerst aan haar eeni voudig Kwaker' costuum en daarna aan haar onverschillige houding aanstoot te nemen, nam Sally de vlucht naar den tuin, waar het op dat oogenblik heerlijk rustig was. Met 't gevolg, dat haar noodlot een grijns verkneep en besloot, haar voor variatie aan de vrien delijke attenties van Mercedes Pride over te leveren. De buitengewone vindingrijkheid, waarvan de oude-jonge juffrouw met den onrustig-zoe-i kenden geest bij 't uitdenken van nieuwe boosaardigheden, die haar telkens weer tot een waar „schrikbewind" stempelden, blijk gaf, had van 't eerste oogenblik af Sally's bewondering gaande gemaakt; de brutaliteit, de aanstellerij, de bespottelijke aanbidding en de jaloezie-vlagen om niets, welke de sterk- wisselende stemmingen van Mrs. Goswold's aanbidster kenmerkten. Sally kon er zich niet over ergeren, steeds weer werkten ze op haar lachspieren. En toen ze begrepen had, wie zich achter de niet bepaald origineele vermomming van waarzegster verborg, had ze zich nieuwsgierig afgevraagd, aan welke buitensporigheden ze zich, met als vrijbrief waarzeggen-toekomst-voorspellen, nu weer zou schuldig maken. Geheel overeenkomstig het denkbeeld, dat Sally zich over hét intellect van de „inboor lingen" van Nieuw-Engeland gevormd had onder anderen leden ze over 't algemeen niet aan een zeer hoogvliegende fantasie ver toonde de tent eenige aan elkaar genaaide, gestreepte wollen dekens in een hoek van de groote geschoren haag van binnen het con- ventioneele interieui van iedere waarzegsters tent: twee houten stoelen, een kleine, opvouw bare tafel, een doodshoofd van papier-mar- ché, een kunstig in elkaar gezette houten slang, een groote verdroogde meloen met een gat erin, waarin een kaars stak, éen groote zwarte kat, met een halsband om, waaraan een touw, dat eenige malen om eqn stok in den grond gewonden was te oordeelen naar de uitdrukking van dén zwarten kop met de groene oogen overpeinsde het dier de moge lijkheid rm met succes zelfmoord te plegen en verder werd de toekomst voorspeld door middel van pakken kaarten, van een grooten glazen bol, uit de lijnen van de hand van 't slachtoffer, wat 't meeste effect gaf door een fiksche dosis brutaliteit. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 1