de Twéé flacons PHILIPS RADIO Schagen. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 17 NOVEMBER 1934. Techn. Bur. VAN BAAR EN Salarieeringen gemeente-personeel. voorden prijs va neen Uit het politie-rapport. Zeekrijgsraad Willemsoord. Burgerlijke Stand van Den Helde» I i i i Overdien muur I I I I var» «O» heden onbereih- I I 1 bare, verre geweeten, helpt U de «onder-tnooie, grandioae Eén draai aan de knopde geheel© wereld meldt xieb in Uw huiskamer. Over Hie muur van geldelijke en andere bezwaren, helpt U Brecwat.-SW5- 1 eletoon 461 u:; V/AN B AAREN zoo'n grandioae abrieksgarantie. schakeling van het altijd beschikbare politie- corps. De bevoegdheden en verplichtingen van de leiding en het personeel zijn uiteraard n der te regelen. Te Huisduinen en Julianadorp kunnen de bestaande personeelformaties behoudenJJ" ven Het is dus de bedoeling, aldus B. en W. verder, over te gaan tot concentratie van het materiaal bij het hoofbureau van politie en tot uitbreiding van het materiaal met een automobielbrandspuit en een kleine motor- SPBehalve de uitgaven, voor deze uitbreiding van het materiaal, zullen in verband met deze reorganisatie nog andere kosten moeten wor den gemaakt en wel wegens den bouw van een centrale brandweerpost bij het hoofdbu reau van politie. Nu is aan dit bureau toch een verbouwing noodig. Zoo is het aantal cel len dat aanwezig is te gering en bovendien voldoen deze niet aan de eischen, welke daar omtrent zijn gesteld. Er is nu een plan ont worpen voor het verbouwen van het hoofd bureau, zoodanig dat de brandweercentrale daarmede een geheel uitmaakt. De beide wo ningen, die van het gebouw waarin het bu reau is gevestigd deel uitmaken en die de ge meente tot dusver verhuurde, worden in deze verbouwing betrokken. Boven de brandweer centrale is een woning ontworpen voor een agent-mecanicien. In de in te richten centrale zullen tevens gestald kunnen worden de politierijwielen en motorrijwielen, alsmede de auto van den Vleeschkeuringsdienst. De kosten van ver bouwing van het hoofdbureau en den bouw der centrale met bovenwoning, volgens bij de stukken gevoegde teekening, worden ge raamd op 37.000.— Hieronder is begrepen een bedrag van 25.000.— voor de verbou wing van het hoofdbureau hetwelk met in begrip der centrale verwarming vrijwel door den cellenbouw gevorderd wordt zoodat voor den bouw van de centrale met bovenwo ning geraamd wordt 12.000.—. De exploitatiekosten van de brandweer, na reorganisatie volgens het voorafgaande, wor den becijferd op 6245.25. De Branciraad heeft zich unaniem voor cen tralisatie uitgesproken. De Commissie van bij3tand voor Publieke Werken en Plantsoenen staat op het stand punt, dat reorganisatie van de brandweer, zooal3 die is omschreven in deze voordracht, gewenscht is.Eén der leden dier Commissie gaat volledig met het voorstel accoord. "*3 Commissie van bijstand voor de Finan- cl—t heeft echter medegedeeld, dat zij zich met dit voorstel, voor zoover betreft de fi- nantiecle zijde der reorganisatie, kan ver- ec-'gc Conform het bovenstaande wordt aldus oorges*eld aan den Raad. n .'^"ffing bouwverordening. Blijkens een ingediende bouwaanvrage be staat het voornemen om het aan J. Postma 'oebehoorende winkelhuis, Spoorstraat hr eewaterstraat te verbouwen. De to- ->gte van dit gebouw zal daardoor de voor de Spoorstraat toegekende maximum hoogte met .5 M. en de voor dt Breewater- straat geoorloofde maximum-hoogte met 3 VT overschrijden, hetgeen in strijd ls met art. 18. eerste lid der Bouwverordening. Postma /erzoekt daarom ontheffing van de desbe- reffende bepaling. Daartegen bestaat geen bezwaar blijkens e adviezen van den Directeur van Gemeente werken en de Commissie van bijstand voor de Publieke Werken en Plantsoenen. Daar ook S. W. tegen het verleenen van ontheffing geen bezwaar aanwezig achten, "~n zij den Raad voor daartoe te besluiten. Woningstichting. Vaststelling der huurprijzen. -1 .en W. schrijven aan den Raad: Het kan bekend zijn, dat de Regeering de rente van uit 's Rijkskas verstrekte voor schotten voor woningbouw, welke meer dan 4 pet. bedroeg, tot dit percentage heeft ver laagd. De lagere rente zal voor het eerst wor den verrekend over het annuïteitsjaar 1934/ 1935. Het bedrag van de deswege ontstane vermindering der exploitatie-lasten moet wor den aangewend voor verlaging der woning- huren, waar deze noodig is. De huurverlaging is onderworpen aan de goedkeuring van den Directeur-Generaal van de Volksgezondheid. Indien het bedrag der renteverlaging grooter is dan voor huurverlaging noodig is, wordt aan het overschot een nadere bestemming ge geven, in overleg met het gemeentebestuur. Wij hebben inmiddels op aanwijzing van de Woningstichting een voorstel tot huurverla ging ten aanzien van verschillende woningen der stichting gedaan, zulks in het vertrouwen dat deze handeling Uw instemming zou heb ben. Dit voorstel is bereids door den Direc teur-Generaal van de Volksgezondheid goed gekeurd. Ten gevolge van de renteverlaging ontstaat een lastenvermindering van 11.212.12. De bedoelde huurverlaging vordert een bedrag van 9.443.20, zoodat nog overblijft 1.768.92, waaraan een nadere bestemming dient te worden gegeven. In overleg met de Woning- tichting hebban wij aanvankelijk voorgesteld deze gelden te storten in het onderhouds- fonds van de Woningstichting, en, zoo dit voorstel geen instemming mocht vinden, de gelden te storten in het fonds „Reserve voor nieuwbouw", doch de Directeur-Generaal heeft bepaald, dat het voorschot dient aangewend te worden tot dekking van exploitatiekosten en dat hetgeen daarna nog overblijft, voor nieuwbouw moet worden gereserveerd. Ingevolge de statuten van de Woningstich ting zullen bij de verhuring van de door de Stichting beheerde en geëxploiteerde wonin gen als minima in acht genomen moeten wor den de huurprijzen, die door den Gemeente raad voor die woningen zijn vastgesteld. In Bijlage No. 157 wordt een ljjst gegeven van de woningen, die voor huurverlaging in aanmerking kwamen, met daarbij vermeld de oude en nieuwe huurbedragen per week. B. en W. stellen voor de huurprijzen dier woningen, te rekenen van 10 September j.1. af Naar wij vernemen heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken aan B. en W. verzocht een onderzoek te willen instellen naar de in deze gemeente geldende salarisregelingen, voor welke in sommige categorieën herzie- ning gewenscht voorkomt. vast te stellen volgens de nieuwe, bereids door den Directeur-Generaal van de Volksgezond heid goedgekeurd huurbedragen. Deze verlagingen bedragen gemiddeld: 15, 20 en 25 et-, de duurdere woningen nog wat meer. Verkoop van grond te Huisduinen. Door W. Brakhoven, te Duivendracht, wordt verzocht te mogen koopen een stuk grond te Huisduinen, ten einde op dien grond een dub bel landhuis te bouwen. De grootte van het gevraagde terrein is on geveer 450 m2, terwijl de verkoopsprijs op 2.per m2 dient te worden gesteld. De toegang tot het perceel, hetwelk is ge legen aan een geprojecteerde dwarsstraat van de Badhuisstraat, kan bestaan uit een een voudig tegelpad (verlenging van het ter plaat se aanwezige trottoir), aangezien adressant een verklaring heeft overgelegd, waarin hij zich verbindt, niet eerder op het aanleggen van een straat te zullen aandringen, dan wan neer naar het oordeel van B. en W. het aan leggen dier straat een algemeen belang is ge worden. Voorgesteld wordt tot verkoop over te gaan. Aanleg Sumatrastraat en Niasstraat. B. en W. deelen mede, dat bij hen zijn inge komen aanvragen om gronden gelegen langs de ontworpen Sumatrastraat en Niasstraat (deze straten zullen een verbinding vormen tusschen de Javastraat en den Middenweg) voor den bouw van 22 woningen, terwijl bin nenkort nog een aanvraag om grond langs de Sumastraat in behandeling zal worden ge nomen. Aanleg van genoemde straten is in verband daarmede noodig en tevens de verbreeding van een gedeelte van den Middenweg. De kosten van aanleg en rioleering dezer straten worden geraamd op 24.000. Met aanbieding van een ter zake betrek kelijke begrootingswijziging, stellen B. en W. voor tot den aanleg, resp. verbreeding dezer straten het besluit te nemen. Wijziging verpleegcontract Marine-hospitaal. Als gevolg van met den Minister van De fensie gepleegd overleg worden een tweetal ontwerp-overeenkomsten aangeboden. In het wijzigingscontract voor het hospitaal is mede opgenomen een bepaling, krachtens welke de R. K. patiënten, die den wensch hebben ken baar gemaakt om verpleegd te worden in de R. K. Ziekenverpleging „St. Lidwina", in die inrichting verpleegd kunnen worden. Zooals bekend is, had de Minister van Defensie deze verpleging tijdelijk toegestaan. Genoemde bewindsman heeft nader besloten deze ver pleging blijvend toe te staan. Hieromtrent zal t.z.t. een nadere regeling komen. B. en W. vragen thans machtiging voor de beide overeenkomsten. Aankoop huis. Door de eigenaren van het perceel le Vroonstraat no. 5, werd onlangs dit perceel aan de gemeente te koop aangeboden met het oog op eventueele uitbreiding van de speel plaats der aangrenzende openbare school. Ofschoon hieraan nog niet direct behoefte bestaat, zijn B. en W. met de Commissie van bijstand voor het Onderwijs, van meening, dat het bezit van eigendommen, grenzende aan eenige school, zeker in het belang der ge meente is te achten. Na gevoerde onderhandelingen verklaarden de eigenaars zich bereid bedoeld perceel te verkoopen voor de som van 1200. Voorgesteld wordt tot aankoop over te gaan. Verharding van wegen en het maken van een brug te Julianadorp. In het begin van 1932 wendde een aantal inwoners van Julianadorp zich tot den Raad met verzoek om over te gaan tot het maken van een brug over den Langevliet tegenover de Vlietstraat. Er wordt in het betrekkelijk adres op gewezen, dat voorheen een groot deel van het verkeer tusschen Julianadorp en het zuidelijk deel van het Koegras werd geleid over de brug bij de boerderij van den heer Roskam, die dat verkeer daarover*, geheel on verplicht, toeliet. Deze brug is evenwel afge broken nadat een zware vrachtauto er door heen gezakt was. Sedert moet het publiek een vrij grooten omweg maken, hetgeen hinder lijk en tijdroovend wordt genoemd. Naar de meening van B. enW. was het wel gewenscht dat de gevraagde brug tot stand kwam, maar, daar die brug een verbinding zou vormen tus schen polderwegen, hebben zij adressanten in overweging gegeven zich tot het bestuur van den polder Het Koegras te wenden met hun verzoek. Aan B. en W. werd daarop medege deeld, dat het bestuur van dien polder in be ginsel wel voor een brug ter plaatse gevoelde, maar op voorwaarde, dat de gemeente eerst de Vlietstraat, de Klaverstraat en de Land- bouwstraat, die door particulieren van een steenslagverharding zijn voorzien, zoodanig in orde liet brengen, dat ook deze wegen door den polder konden worden overgenomen. Hangende het onderzoek ontvingen B. en W. van een aantal eigenaren van perceelen gelegen aan de Vlietstraat en Landbouwstraat het verzoek deze beide straten en de Klaver straat, die nog in particuliere handen zijn, over te nemen. Na van de zijde van het Col lege uitgeoefenden aandrang heeft een aantal belanghebbenden zich bereid verklaard een bjjdrage te verleenen in de kosten van den bouw der brug en van de verbetering der ge noemde straten van totaal 240. Langdurige onderhandelingen zijn hierop met het Polderbestuur gevoerd. B. en W. kun nen thans mededeelen, dat overeenstemming is verkregen omtrent het volgende: a. de gemeente bouwt over den Langevliet tegenover de Klaverstraat een brug ter breedte van 1.50 m, die geschikt zal zjjn voor voetgangersverkeer en voor handwagens e. d. kleinere voertuigen. De bouwkosten worden geraamd op j 1000.-. Na het gereedkomen gaat de brug in eigendom en beheer over naar den polder Het Koegras. b. de polder zorgt voor het aanbrengen van een stofvrij wegdek, ter oppervlakte van on geveer 2000 m2, op de bij den poldei* gebrui kelijke wijze, op de Klaverstraat, Vlietstraat en Landbouwstraat en voor het afvoeren van het regenwater van deze straten, zoomede voor den aanleg van een tegeltrottoir, over een oppervlakte van 40 m2. De polder brengt hier voor in rekening 3250. Nog enkele andere voorwaarden zijn in de Bijlage 161 nader omschreven. Voorgesteld wordt conform te besluiten. Verhoop gymnastieklokaal met brandspuit- huisje Emmastraat, enz. B. en W. schrijven aan den Raad: In Uwe vergadering van 20 Januari 1932 werd door U besloten tot: le. oprichting van een gymnastieklokaal op de speelplaats van school no. 8 aan de Herzogstraat; 2e. onderhandschen verkoop van het gym nastieklokaal met aangrenzend brandspuit huisje, gelegen in de Emmastraat, aan het bestuur der Nuts-spaarbank, voor een som van 8.000.en voorts onder nader bij het besluit gestelde voorwaarden: 3e. aanvaarding om niet van een strookje grond, dat na den voorgenomen bouw van het nieuwe spaarbankgebouw vrij zou komen Van de uitvoering van deze besluiten is tot nog toe niets gekomen, aangezien het spaar bank-bestuur weigerde den koop aan te gaan op de door U gestelde voorwaarden. Ondanks de hierover gevoerde besprekingen en cor respondentie was het niet tot een resultaat gekomen, vóórdat bij de wet de stichting van een nieuw gymnastieklokaal onmogelijk werd gemaakt. Intusschen was lokaalruimte nooc.lg ge worden voor het geven van onderwijs in lichamelijke oefening aan de leerlingen der R. K. Jongens- en der R. K. Meisjesschool. Daar het lokaal Emmastraat tengevolge van den vertraagden verkoop nogTeschikbaar was werd dit gymnastiekonderwijs verdeeld over de lokalen aan de Emmastraat en dat bij school Tuindorp. Tengevolge van deze rege ling is het gebouw aan de Emmastraat voor bedoeld onderwijs bij verschillende scholen in gebruik gedurende 20 uren per week, zoodat het zonder een andere oplossing niet mogelijk zou zijn op den verkoop er van aan het Spaarbank-bestuur nader terug te komen. Deze andere oplossing is echter thans mo gelijk geworden door de aanbieding van het bestuur der Scherm- en Gymnastiekvereeni- ging „Oefening Kweekt Kunst" (O.K.K.) om haar lokaal aan de Weezenstraat, dat door verbouw gemoderniseerd is en aan alle eischen voldoet, op alle werkdagen gedurende de mor genuren en behalve des Woensdags en des Zaterdags ook gedurende de middaguren, aan de gemeente in huur af te staan. Naar schatting zal door de gemeente dan ongeveer 460.per jaar moeten worden be taald. Door aanvaarding van dit aanbod kan der halve worden verkregen, dat het gymnastiek lokaal aan de Emmastraat vrij wordt ge maakt, en dus de verkoop er van aan het Spaarbank-bestuur doorgang kan vinden, zon der dat de gemeente tot nieuwbouw behoeft over te gaan. Ook wanneer op 1 Januari 1936, of eerder, voor de Protestantsch-Chris- telijke scholen gymnastiek-onderwijs mocht worden verlangd, zijn hiervoor een voldoend aantal uren beschikbaar in de bestaande lo kalen. Uit een nadere uiteenzetting van B. en W. blijkt, dat verkoop van het gebouw voor de gemeente voor- en nadeelen medebrengt. Voordeelen zijn: le. de gemeente krijgt de beschikking over 8000.—; 2e. zij spaart een conciergeloon uit van 400.per jaar; 3e. er verdwijnt een verouderd gymnastiek lokaal, waarvan bovendien de onderhoudskos ten hooger zullen worden; 4e. de betrokken leerlingen zullen onder wijs krijgen in een beter en moderner inge richt lokaal; 5e. het begin van den Polderweg wordt niet onaanzienlijk verbreed; 6e. de stad wordt een mooi gebouw rijker. Als nadeelen staan hier tegenover; le. de gemeente zal een jaarlijkschen huur prijs aan de Vereeniging „O. K. K." hebben te betalen van pl.m. 460. 2e. school no. 4, de school voor buitenge woon lager onderwijs, zoolang deze nog aan de Dijkstraat is gehuisvest, en die voor het Centraal 7e leerjaar zullen verder van hun gymnastieklokaal zijn verwijderd. Een mogelijk nadeel is nog de uitbetaling van wachtgeld aan den conciërge van het ge bouw Emmastraat, doch, zooals boven reeds is medegedeeld, hieromtrent wordt onderzocht de mogelijkheid van herplaatsing elders, in welk geval dit wachtgeld wordt uitgespaard. Naar de meening van B. en W. zijn de voor deelen belangrijk grooter dan de nadeelen. In de gegeven omstandigheden zijn B. en W. daarom van oordeel, dat thans het tijdstip gunstig is, om opnieuw de kwestie van boven bedoelden verkoop, die nu reeds bijna 3 jaar hangende is, aan de orde te stellen. Ook het Spaarbank-bestuur is daartoe be reid gevonden en een bespreking omtrent de voorwaarden van een eventueelen verkoop heeft inmiddels reeds plaats gevonden. Een raadsbesluit in dezen geest wordt thans ter vaststelling aangeboden. Nieuwe indeeling van de gemeente in stemdistricten. Tengevolge van den aanleg van nieuwe straten, naamsverandering van straten en van den nog steeds voortdurenden bevol kingsaanwas, is het noodzakelijk de geheele materie betreffende indeeling van de ge meente in Kieskringen en Stemdistricten ten behoeve van Prov. Staten en Gemeenteraad te herzien. Om zooveel mogelijk te voorkomen, dat in nabije toekomst wederom andere regelingen zouden noodig zijn, hebben B. en W. thans een ontwerp gereed gemaakt, waarbij zij om practische redenen weder teruggekeerd zijn naar het systeem van indeelingen naar denk beeldige grenzen, waardoor eventueele naamswijziging van straten niet meer van zooveel invloed op de regelingen kan zijn. Om sommige thans bestaande districten te ontlasten zijn de grenzen daarvan eenigszins verlegd. Om te voorkomen, dat de districten, waaronder de nieuwe wijken, voorzoover die zijn ingedeeld, ressorteeren of, voor zoover die niet zijn ingedeeld, zullen komen te ressor teeren, spoedig weer te omvangrijk zouden worden, is het verder noodzakelijk, dat het totaal aantal districten (18) worde uitge breid tot 21. Voor de verkiezing van leden van den Ge meenteraad zal door een en ander tevens noo dig zijn een wijziging van de indeeling dezer gemeente in kieskringen, hetgeen behoort tot de bevoegdheid van Gedeputeerde Staten. De nieuwe regeling wordt in concept den Raad aangeboden. Geen waarborg voor geldleening. Bij adres van 30 Augustus 1934 vraagt Zuster Vermeulen, Directrice van Huize ,,'t Rusthuis", Drjkstraat, alhier, den Raad te besluiten, dat de gemeente zich borg stelt voor het opnemen van gelden benoodigd voor het uitbreiden van haar inrichting. Dit adres is in de raadsvergadering van 9 Oct. in handen gesteld van B. en W. om daarom trent van advies te dienen. Daaraan gevolg gevende, deelen zij 't volgende mede, naar aan leiding van 's Raadsbesluit van 28 Augus tus j.1., waarbij medewerking wordt verleend aan de tot standkoming van de Stichting „Huize Parkzicht" tot het bouwen en exploi- teeren van een rust- en verpleeghuis alhier. Zij meent, blijkens den inhoud van haar ver zoek, dat de gemeente bij dat besluit een waarborg heeft verstrekt voor de eerste hy potheek ten behoeve van genoemde Stich ting. Die meening is echter onjuist; de ge meente heeft aan de Stichting grond ver kocht en voorts aan haar een voorschot ver leend groot 1 10.000— onder verband van 2e hypotheek op den verkochten grond met daarop te stichten opstallen. Van het waar borgen van een geldleening is derhalve geen sprake. Hiermede vervalt de aanleiding tot het verzoek van Zuster Vermeulen. Adressante stelt zich blijkbaar op het standpunt, dat zij als exploitante van een rusthuis in deze gemeente tegenover de ge meente dezelfde aanspraken kan doen gelden als de genoemde Stichting „Huize Parkzicht". Dit standpunt achten B. en W. niet juist. En wel om de volgende reden. De Stichting werkt in het algemeen belang; zij beoogt het geven van huisvesting aan menschen op leeftijd e.d. Voor adressante, die ook aan an deren huisvesting verleent, is dit geen doel, maar middel van bestaan. Daarom kan zij zich niet met reden op 'sRaads voormeld be sluit beroepen, afgezien nu van het feit, dat dit beroep op een verkeerde meening van haar steunt. Overigens willen B. en W. hierbij nog op merken, dat aan eenige bepaalde beslissing van den Raad of van welk college ook, waar bij voor zeker doel steun wordt verleend, anderen geen enkele aanspraak op soortgelij ken steun kunnen ontleenen. Ook in dit op zicht is het beroep, dat adressante doet op het Raadsbesluit van 28 Augustus j.1. on juist. Het waarborgen van geldleeningen door anderen aan te gaan is overigens een hande ling, welke de gemeente slechts in zeer zeld zame gevallen zal kunnen verrichten. Een zoodanig geval doet zich, gelijk reeds gezegd is, in casu niet voor. Na het vorenstaande zal het wei geen uit voerig betoog behoeven, dat B. en W. geen termen aanwezig achten, den Raad voor te stellen, de door adressante bedoelde geldlee ning van gemeentewege op eenigerlei wijze te waarborgen. Zij stellen dan ook voor, af wijzend op het adres te beschikken. TANTE NUT 150 JAAR. Ter gelegenheid van den 150sten verjaar dag van Tante Nut (150-jarig bestaan der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen) werd gisteren door de Nutsspaarbank gevlagd. Het „Nut" telt thans niet minder dein 900 instel lingen. VERKEERSONGEVAL OP DEN RIJKSWEG. Gisteravond heeft op den Rijksweg een ver keersongeval plaats gevonden, dat echter geen persoonlijke ongevallen met zich ge bracht heeft. Een der bussen van Garage Prins reed tus schen Burgervlotbrug en St. Maartensbrug, toen de bestuurder door het licht van een tegenligger verblind, op den aan den kant van den weg staanden vrachtauto der Fa. van Koningsbruggen reed, welke daar in reparatie was. De auto van Garage Prins werd vrij ern stig beschadigd. Uw apotheker of drogist heeft gedurende een beperkten tjjd een voorraad z.g. Reuze Pakken Kruschen Salts, welke behalve den gewonen 1.60 flacon nog een gratis proef- flacon bevatten. Ge kunt dus nu een gratis proef met Kruschen Salts nemen en ontvangt bovendien meer Kruschen Salts voor het zelfde geld. In het buitenland is door opkoopers met Kruschen Salts geknoeid. Men koope daarom in geen geval Kruschen Salts in buitenland- sche verpakking, doch uitsluitend in onge schonden Hollandsche verpakking met den naam N.V. Rowntree Handels Maatschappij op verpakking en etiket van den flacon ge drukt. Alleen bij dit echte Kruschen Salts zult U baat vinden, in geval van rheumatiek, hoofd pijn, ischias, zwaarlijvigheid en tallooze an dere kwalen. (Adv.) Het voertuig, dat de botsing veroorzaakte, is doorgereden. Bij de politie is een en ander in onderzoek. ONGEVAL OP DE MARINEWERF. Donderdagmiddag is bQ het werken op den takelzolder de werkman S. uitgegleden en naar beneden gestort. De man werd met een hoofdwond in het hospitaal opgenomen. KINDER-OPPERETTEVER. „ONS GENOEGEN". Op Donderdag, 22 November, stelt boven genoemde vereeniging zich voor haar eerste winteruitvoering te geven, en wel met de op voering van de operette in 3 bedrijven „Prinses Ezelsvel". Daar voor deze opvoering zeer veel kosten zijn gemaakt, en men weet, dat „Ons Genoe gen" in staat is een volle zaal eenige ge- noegelijke uren te bezorgen, verwacht men een uitverkocht huis. Wat betreft den kaartverkoop en deentrée verwijzen wij naar de annonce in dit nummer ZEDENMISDRIJF Op last van de justitie is een vrouw aan gehouden, die verdacht wordt zich aan een zedenmisdrijf te hebben schuldig gemaakt. Zij is naar het Huis van Bewaring te Alkmaar overgebracht. MISHANDELING. Door een bewoner van de Goversstraat werd aangifte gedaan dat hij door een hem onbekenden chauffeur is mishandeld. AANRIJDING. Donderdagmiddag had op den hoek Loods- gracht-Looierssteeg een aanrijding plaats tusschen een met een paard bespannen voer tuig en een wielrjjdster, waardoor het rijwiel van deze werd beschadigd. AAN DE OUDERLIJKE MACHT ONTVLUCHT. Op telefonisch verzoek van de politie te Sneek zijn een tweetal aldaar thuis behoo- rende minderjarige meisjes aangehouden in een logement hier ter stede. Zij zijn naar hunne woonplaats teruggebracht. DE ZWIJNTJESJAGERS AAN HET WERK. Door een onderofficier werd aangifte ge daan, dat van de Marinewerf een hem toe- behoorend rijwiel is ontvreemd. Zitting van Woensdag 14 November 1934. De slapende maaglijder. Er waren drie délinquenten op dezen grij zen herfstmiddag, en nummero 1 welke het rooster vermeldde was de marinier der le kl. H. E., die zich schuldig gemaakt had aan het feit van te slapen op den tijd, dat hij ver plicht was een oogje in het zeil te houden op zijn wacht. Een en ander geschiedde te Hellevoetsluis. Volgens het proces-verbaal had de man dit gedaan, liggende op twee banken, terwijl er zich een kussen onder zijn hoofd bevond, beide uitingen van een zekere luxe. H. had dit echter niet uit luiheidsoverwe gingen gedaan, nee, integendeel, hij had zich in dien nacht van 22 op 23 September alles behalve patent gevoeld (met name last van oprispingen en maagpijn) en zich zoodoende aan bovenvermeld misdrijf schuldig gemaakt. De man had pech, want hij werd op heeter- daad door den wachtcommandant gesnapt, die het er begrijpelijkerwijze niet bij liet, met als gevolg dat E. thans terecht stond. De Fiscaal acht het overtuigend bewijs ge leverd, en eischt een straf van 3 weken ge vangenis. Mr. Buiskool, de verdediger, merkt op dat hij het betreurt, dat door den commandant niet disciplinair opgetreden is, zoodat deze affaire niet voor den Krijgsraad gekomen zou zijn. Hij geeft in overweging ernstig re kening te houden met de constitutie van verd., die een maaglijder is en niet voor zijn pleizier op de banken was gaan liggen. Hij verzoekt tenslote de zaak alsnog terug te wijzen of, zoo dit niet mogelijk is, een voorwaardelijke straf toe te passen. Het baat echter niet, en het vonnis luidt conform: 3 weken. Communisme met een vraagteeken. De tweede zaak was eenige graden ernsti ger, en betrof den matroos 2e klasse H. L., die desertie gepleegd had, en wel van Hr. Ms! „Hertog Hendrik" gedurende niet minder dan plus minus 9 dagen (van 1 tot 10 October). Volgens voorlezing der acten was de man naar Leiden getogen, en had zich in deze roemzuchte stad gedurende die periode bij zijn schoonouders opgehouden. De armen van Ju- stutia zijn echter lang, en L. werd den lOden October door een tweetal rechercheurs in de schoonouderlijke woning opgelicht en naar de Jutterij terug gebracht, waar hij niet direct als de verloren zoon ontvangen werd. en het vetste kalf voorgezet kreeg. Daar waren tal van bijkomstigheden, als een opmerking van een sergeant, die beweerd zou hebben dat verd. zijn plicht niet deed de quintessence bestond hierin, dat de man uit den dienst wilde, kostte wat het kostte. De fiscaal acht de in vredestijd gepleegde desertie overtuigend bewezen, en vordert 4 maanden gevangenisstraf (met aftrek pre ventief) plus ontslag uit den militairen dienst. Mr. Veldman, die een lans voor verd. breekt zegt in een moeilijk parket te zijn geraakt Hij heeft een onderhoud met L. gehad, doch ondanks alle voorspiegelingen der barre tijden in het burgerlijke leven, heeft hij geen kans gezien den man het dwaze idéé uit zijn hoofd te praten. Hij zou eruit, al moest de onder ste steen boven komen. Mr. Veldman ziet <- 3 voornaamste oorzaak het meisje van verd. dat er zeer tegen opziet dat haar aanstaan-*e naar Insulinde zal moeten, en hem wel be ïnvloed zal hebben. L. beweert daarbij communist te zijn, doch hier twijfelt de verdediger sterk aan. Com munisten gaan, vooral in de marine, op ge. heel andere wijze tv. werk, zoodat hem deze politieke richting van zrjn cliënt uiterst ver dacht voorkomt.Waarschijnlijk is dit een voorwendsel om van de militaire lasten vrij te komen, en het burgerlijke paradijs te be treden. Tegen de straf van 4 manaden maakt de verdediger geen bezwaar, doch in het belang van verdachte verzoekt hij den Krijgsraad niet in te gaan op het ontslag, omdat hij er van overtuigd is dat de man er spijt var> hebben, en voorts omdat hij een vrijwel blanco strafregister bezit en niet als een las tig militair portret hekend staat. Hierop antwoordt de Fiscaal, dat het be lang der Marine dient voor te gaan en men aan menschen als deze niets heeft, daar ze toch maar weerbarstig blijven en er reen land met hen t bezeilen is. Nadat Mr. Veldman nogmaals op het on verstandige van dezen 21-jarigen gewezen heeft, treedt verdachte naar voren, en deelt ons mede dat hrj den dient uit wil, en er lang genoeg over nagedacht heeft. Het vonnis luidt 3 maanden gevangenis straf, terwijl Mr. de Sitter ook brj 't gevor derde ontslag persistee»*' Aan den zelfkant van Nieuwediep. Het laatste geval was beduidend minder belangrijk, echter niet voor den delinquent, een matroos, die ei vrjj benepen uitzag, en zichtbaar berouw over zijn daad had. Het zat zóó: in den nacht van 14 op .5 September was hij met een kameraad aan 1, t passagieren gegaan door „donker Den Hel der" en terecht gekomen in een café, waar het blijkbaar uiterst gezellig was, en waar de vrienden bleven ankeren. Er waren nog meer janmaten en gezamen lijk had het een vroolijke boel kunnen worden, had onze vriend in kwestie zich niet terug ge trokken, en na het nuttigen van enkele alco holische vochten vergetelheid trachten 9 vindén in de armer van den god des sla: i. Toen gebeurde het! Er was een lid der *.- dere sexe gekomen en zij was de oorzaak o".t de man in een financieele aangelegenhe d met haar geraakte, die tot gevolg had, dit verd. meende bedrogen te zijn, en den volgen den morgen bij het rijzen der zon zijn slrg sloeg, dit echter uitsluitend om zijn geld wat hij aan de juffrouw gegeven had tem"- *e krijgen. Hij kreeg de portemonnaie van de n het vizier plus een eorset en verdonkere maande ze beide. Het ellendige was nu echter, dat in de beurs een bedrag zat, tweemaal zoo groot als de te vorderen schuld, maar da man dacht er niet aan dit terug te geven, hetgeen op zijn minst onverklaarbaar dom te noemen is. Enfin, thans stond hij voor de balie, en schaamde zich zéér. Als bijkomende omstan digheid bleek dat de vrienden in het log "S valsche namen opgegeven hadden, wat nu n'at direct voor vermindering van schuld pleit e. De Fiscaal eischt in deze bewezen kwestie een geldboete van 15.— subs. 14 Jagen. Verd. xrijgt dan het woord, en bezorgt ons allen eenige vroolijke oogenblikken. Ondanks deze hilariteit wordt echter niet voorkomen dat mr. de Sitter een uitspraak doet conform de vordering des Fiscaals. GETROUWD: H. Muller en C. Rijkers. J. C. de Meijer en A. de Vries. J. Faeseler en J. v. d. Bom. H. G. Fonteijn en J. E. Smit. D. v. Hoepen en S. C. Bijl. BEVALLEN: H. C. Schulz-Goutier, d. J. M. Pröpper-Voorduin, z. Overleden: D. Keijser, 63 jaar. CORRESPONDENTIE. Den heer J. G. Uw beide vorige ingezon den stukken waren van niet genoegzaam al gemeen belang om voor plaatsing in aanmoi- king te komen. Thans zendt u ons drie stuk ken tegelijk ter plaatsing, hetgeen wel ecn beetje erg veel van ons gevergd is, vindt 'i zelf niet? Indien u uit deze drie een keuze wilt doen, zouden wij de plaatsing van een ervan kunnen overwegen. SCHAGER MARKT. Koeien werden op de markt van Donderdag vlug en tegen goede prijzen verkocht. La duurste bracht op f240.—. In vaarzen wordt de handel steeds beter, en redelijk in gras- kalveren. Nuchtere kalveren vlug en hoog en prijs. Een vlugge handel in paarden. Zooals men ziet., in rundvee en paarden was de ten dens lang zoo slecht niet. Met wolvee was het evenwel heel anders gesteld. Oude slachtschapen f12.f16.— Zeer stug was voorts de handel in over- houders en jonge schapen. In vette varkens was weinig te doen, terwjjl ook met biggen en schrammen geen buitensporigheden voor vielen. Ook op de kippenmarkt was het pe' kalmpjes. N.a Geleverd aan de regeering 148 stuks.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 10