Registermarken Stadsnieuws RIJDT per HILLTAX Predikbeurten DERDE BI M- NOOD! Bach Handel. Aantrekkelijke kindervoorstelling. HELDERSCHE COURANT VAN De Jonge Spelers. 1 Scheepspassrges m 1111 §W sP°orbiiietten W Luchtvaartblïj. Goedkoope Duitsche Spoorbiljetten Reisbureau Velthuys ZATERDAG 17 NOVEMBER 1 934. Visscherij. Gemeenteraad Zondag 18 November MANTELS Ü...JL H. fóOQFIVSAN Qp- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoog water (Texel) Wintertijd. Maan Zon Hoogwater Nov. °P ond. op: ond. sm. nam! z 18 14.18 4.08 7.23 16.04 6.03 6.27 Ji 19 14.37 5.30 7.24 16.03 6.54 7.15 D 20 15.02 6.52 7.25 16.02 7.37 7.59 W 21 15.35 8.10 7.27 16.01 8.22 8.40 D 22 16.20 9.18 7.28 16.00 9.02 9.22 V 23 17.16 10.14 7.30 15.59 9.35 9.58 Z 24 18.21 10.56 7.32 15.58 10.22 10.42 Licht op voor alle voertuigen. Zaterdag 17 Nov16.35 Zondag 1316.34 Maandag 19 16.33 Economen praten, geleerden schrijven dik ke boeken vol over de malaise, alle middelen worden aanbevolen om het spook van de crisis neer te slaan. Wij zullen geen enkel woord er over spreken, maar willen slechts met ontzetting constateeren, dat de uitweg nog niet gevonden is. De crisis duurt voort. De zorgenbergen rijzen hooger op. De nood wordt voor velen van dag tot dag erger en pijnlijker. Spaarpenningen raken op. Taaie volharding brengt geen uitzicht meer. Dag aan dag vallen nieuwe slachtoffers van het grimmig crisisspook. Maar nog zijn er, die zich gelukkig kunnen prijzen. Nog kunnen er menschen zonder drukkende zorgen leven. Zij hebben het in hun macht om althans de zwaarste nooden te helpen verlichten. De weg daartoe is niét moeilijk. De crisisbus aan den muur van het gebouw der Heldersche Courant staat dag én nacht open voor iedere gift, groot of klein. Of anders: Gironummer 121145 ten name van M. A. Grunwald. Bij het laatst gehouden examen slaagde ,'e Den Haag voor 3e stuurman groote stoomvaart de heer D. L. Stadtman. Ds. J. Mcijnen, Geref. Predikant alhier, heeft een beroep ontvangen naar Veenendaal. MAIL VOOR Hr, Ms. „K XVIH", 20, 22 en 24 November a.s. naar Punchal (Madeira). Laatste buslichting 16.15 uur. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van H. J. Rooüieb Binnenhaven. Van Maandag 19 Nov. tot 26 Nov. wordt avond- en Zondagdiehst waargenomen door de firma Smèets-Sriel Weptstraat. ZWEEDSCH MARINESCHIP' TE DEN HELDER. 3 Dècembér zal het Zweedsche Küstpant- serschip „Óscar II" een bezoek brengen aan Den Helder. De Oscar H meet 4600 ton en telt 339 kop pen, de lengte is 110 Meter, de diepgang 54 decimeter, terwijl de breedte 15 meter be draagt. De bewapening bestaat uit 2 kanonnen van 21 cm en 8 van 15 cm. Het schip is gebouwd in 1905. Onze marine, die meermalen de Skandinavi- sche havens aandeed en daar de prettigste herinneringen van bewaart, verheugt zich zeer nu op haar beurt de Zweedsche gasten in deze Nederlandsche Marinestad te kunnen ontvangen. AANBESTEDIN G. Door de Directie der N.V. „Zeebad Huis duinen" werd Donderdagmorgen in het Ke gelhuis aanbesteed het bouwen van een Bad paviljoen nabij het Hotel-Pension aan den Strandboulevard te Huisduinen. De navolgen- de billettèn waren hiervoor ingekomen: A. J. Donkersloot, Den Helder 39.000, fa. Geü- zebroek Boekei, Medemblik 35.950; J. Vlaming, Den Helder 35.644; Van der Wal Gjalt, Den Helder 35.100; H. Jorritsma, Bolsward 34.945; fa. Starrenburg Boer- dijk, Den Helder 34.280; J. Faus, Nieuwe Niedorp 34.169; G. Groot, Den Helder 33.259; P. Tuin, 't Zandt 32.880; K. Veene- ma W. Bruin, Den Helder 29.995; J. Modder A. Cuperus, Den Helder 29.800; T. Abbema, Enkhuizen 29,170. UITSLAG AANBESTEDING. Opgave der op 14 November 19»4 ge houden aanbesteding van versch inlandsch rundvleesch ten behoeve van Hr. Ms. Schepen en Inrichtingen der Zeemacht, alsmede voor de Landmacht te Den Helder, gedurende het tijdvak 1 Januari 19351 Juli 1935; gehou den in het Commandementsgebouw der Ma rine te Willemsoord (Den Helder). Fa. A. J. H. v. Haaren, Den Helder f 0.65 per kg; J. F. v. Leeuwen, Amsterdam 0.66 per kg; E. v. Hess, Amsterdam 0.68 per kg. Fa. J. Korver Den Helder 0.688 per kg; J. M. Groot, Alkmaar 0.70 per kg; A. v. d. Linde, Amsterdam 0.72 per kg; B. Köo- men. Alkmaar 0.796 per kg; A. Veken, Alkmaar f 0.80 per kg. DORCAS. W(j verwijzen naar een in dit nummer voor komende advertentie betreffende een thee middag in het gebouw U.S.O., Kanaalweg, op Dinsdag a.s. Men zie de advertentie. TENTOONSTELLING LAMBERT SIMON. Onze ex-stadgenoot, de heer Lambert Si- mon, van de exposities van den Helderschen kunstkring welbekend, organiseert van 17 November tot 1 December in „de Nieuwe Mu ziekschool", Henr. van Lynden'.aan 6, te Zeist, een tentoonstelling van zijn schilderijen. Ter gelegenheid van de opening op Zaterdag a.s. te 3 uur zal de bekende schrijver Antoon Gooien eenige fragmenten voorlezen uit zijn nieuwe boek „Dorp aan de rivier". Crescendo Toonkunst 1884 - 1934 Naar aanleiding van de uitvoering van Bach's Weihnachtsoratorium in de Nieuwe Kerk alhier op 17 en 18 December a.s. Bij gelegenheid van de 250e geboortedag van beide grootmeesters, maken verschillende ver- eenigingen zich op, eenige hunner voornaam ste werken uit te voeren. De afd. Toonkunst alhier zal als jubileums uitvoering weidra een van Bach's meesterwer ken ten gehoore brengen. Bereids is van Handel bij vorige gelegenhe- den reeds „Judas Machabaus", „der Messias" e.a. oratoriums gezongen, doch voor zoover bekend, nimmer een groot werk van Bach. Bach en Handel worden soms in een adem genoemd. En met recht. Niet alleen omdat zij in hetzelfde jaar zijn geboren (1685) in plaatsen niet ver van elkaar verwijderd, (Eisenach en Halle) maar ook omdat beider kunst vele punten van overeenkomst aanwij zen, doch eveneens in vele punten van elkaar afwijken. Beide kunstenaars waren godvruchtige en moreel sterke mannen. Bach zocht de stof voor zijn oratoriums en cantaten bij voorkeur in het nieuwe, Handel in het oude testa ment. („Debora", Judas Machabaus", ,,Sam- son e.a.). Beiden waren organisten van den len rang door geen overtroffen en als zoodanig alleen met elkaar te vergelijken. Beidén heb ben orgelwerken gecomponeerd die tot hét beste van ons modern orgelrepertoire behooren. Hun kerngezonde werken zijn een afspiegeling van hun lichamelijke geaardheid die physisch sterk was. Beiden beschikten over een nimmer falende meesterlijke compositie techniek die haar hoogtepunt bereikte in de fuga. Beiden tenslotte zijn in hun laatste levens jaren door dezelfde kwaal „blindheid" bezocht. De levensomstandigheden waren echter bij beide kunstenaars in hooge mate verschillend. Bach stamt uit een geslacht van musici, •Handel niet. Bach heeft zijn gelxeele leven in bekrompen omstandigheden moeten leven en is nooit in het buitenland geweest, zoodat hij door afschriften met de producten der elders levende componisten moest .kennis maken. Handel daarentegen had een zonnige jeugd en verkeerde op vriendschappelijken voet met de eerste kunstenaars uit Italië. Bach was steeds een eenvoudig, nederig man. Handel fiér en vol zelfvertrouwen. (Het was de verhouding zooals anderhalve eeuw terug Palestrina en Lassus tegenover elkaar stonden). Bach voelde zich zijn geheele leven aangetrokken tot kerkmu ziek, Handel zocht aanvankelijk meer de schit tering in het uiterlijke succes na de opera. Bach sterft onopgemerkt en laat zijn we duwe in kommervolle omstandigheden achter. Handel liet een tamelijk groot vermogen na en werd begraven met pracht en praal. Ligt bij Handel die door zijn tijdgenooten al dade lijk werd gewaardeerd, het zwaartepunt zijner werken in de koren (denk aan de populariteit van het Halleluja-koor uit „Der Messias" en „Zegekoor uit Josua"!) Bach's kunst welke die per is van inhoud dramatischer en universeeler in tekstbehandeling, speciaal bij de prachtige recitatieven en aria's, werd in zijn tijd niet ge waardeerd. Van zijn koren zijn de groote moei lijkheden die overwonnen moeten worden be kend.'Dat Bach zijn tijd ver vooruit was, ge- ttuige wel het feit, dat Mendelssohn „pas irf 1829 te Lelpzig de eer toekomt Bach's grootste werk „De Matheus-Passion" tot uitvoering te brengen. Sindsdien is het steeds cresendo ge gaan zoódat thans vrijwel ieder onder de machtige bekoring Zijner werken komt. Bach's koralen (een vorm die bij Handel weinig of niet voorkomt) hebben een schoonheid van klank die onovertroffen is en waarin de prachtige behandeling der tenorpartij treft Betreffende de optredende solisten, orchest en orgel, waarmede Toonkunst wonderwel ge slaagd is, alsmede verklaring van den inhoud van het „Weinachtoratorium" zal nog een nader uiteenzetting gegeven worden. Bij de firma Vroom Dreesmann. Bij de firma Vroom en Dreesmann op de eerste etage is op het oogenblik een buiten gewone aantrekkelijkheid voor de kinderen, namelijk een brand in het dierendorp. Het is geen kleine brand, want hoog laaien de vlam men op en alle dieren, voor zoover ze nog in de brandende gebouwen zijn, vluchten de straat op. Gelukkig beschikt het dierendorp over een uitgebreid en flink brandweercorps: de groote handpomp wordt in beweging ge bracht door wel een paar dozijn apen, die zich geweldig enthousiast weren. Maar nog veel meer apen zijn in functiedaar staat er een, hoog op de brandladder, en spuit water in de brandende perceelen. En de olifant heeft zijn langen snuit in dienst gesteld van de brandweer en werpt ook massa's water naar binnen. Dan zijn er natuurlijk nog anderen, die op allerlei manieren medewerken aan het blusschingswerk: bovenop het dak zit er een met een hamer, om de brandende dakgoten te slopen, brandladders worden aangesleept, kortom, er is een geweldige actie en bedrij vigheid in deze brandende stad. Dat dit leven dige tafereel de aandacht trekt van de kin deren, behoeft geen nader betoog; ze zijn er dan ook, bij wijze van spreken, niet vandaan te slaan. Ze trachten de aapjes de kunst af te kijken, maar die laten ze maar snuffelen en zoeken, enthousiast, en absoluut zonder eenige vermoeienis, gaan ze hun gang en aardig is het de gelaatsuitdrukkingen te zien. Er zijn ook nog andere dieren in actie behalve de apen. Als de moeders hun kinderen ééns iets vntrekkeljjks willen laten zien, moeten ze ider met hen heengaan. Op de tweede etage heeft de firma Vroom Dreesmann bovendien haar uitgebreide speelgoed-afdeeling. Hieromtrent kan de ad vertentie u nader inlichten. GRATIS MET ST. NICOLAAS EEN SCHOEN ZETTEN. De bekende dames- en kinderconfectie, mode- en manufacturenzaken N.V. I. Grun wald, Koningstraat, alsmede het heerenklee- dingmagazijn van I. Grunwald N.V., Keizer straat, hebben het lumineuze idee opgevat om iedereen in de gelegenheid te stellen een schoen met hooi voor St. Nicolaas zijn paard neer te zetten in hun magazijnen. Iedereen die vanaf Zaterdagavond in een van deze twee zaken inkoopen doet voor f 2,50 mag daar een slof, een schoen, een mandje of een doos afgeven. Zes December kunnen de kin- Stadsritten v af 10 ct.p.p. Buiienritten 5ct. p. K.M. Standplaats Julianapaik, tegenover „Believue" v.d. WIJST, Hoofdgracht 24. Tel. 565 deren en natuurlijk ook groote menscheri, deze schoen etc. komen halen. In plaats van het hooi dat er in was heeft de goede SmC er een cadeau ingedaan. Voor iedere rijksdaalder die men besteed heeft men 't recht ééq schoente plaatsen. (Zie advertentie in dit blad). KINDER OPERETTE- EN ORKESTr VEREENIGING „ONS GENOEGEN". Uit een advertentie in het nummer van heden blijkt, dat Donderdag 22 dezer door bo vengenoemde vereeniging zal worden opge voerd de kinder-operette „Prinses Ezelsvel", muziek van Jac. Bonset, tekst van mevrouw Hopman-Kwast. Het geheel staat onder lei ding van de heeren Hertsworm en Krijgsman, de regie berust bij den heer Jac. Bruyn. Me juffrouw Corry Dol zal op den vleugel bege leiden. Het is bijna onnoodig heiraan nog iets toe. te voegen; bezoekers van de vorige uitvoering weten wat een alleraardigst geheel we toen hadden en ongetwijfeld zullen ook thans weer velen van de gelegenheid gebruik maken én den Dondrdagavond vrijhouden. LOU BILOEN, SOLIST OP HET CONCERT VAN HELDEIISCH MANNENKOOR, 20 NOV. A.S. IN CASINO. Betreffende het optreden van bovengenoem- den solist bjj gelegenheid van den jubileum avond (50-jarig bestaan) van het Amstér- damsch Conservatorium waar de heer Biloen met het Vioolconcert van Brahms optrad, schrijft critisus L. M. G. Arntzenius in „De Telegi'aaf Meü vervolgde met het Vioolconcert van Brahms, briilant gespeeld door Loti Bi loen, een blijkbaar uitermate begaafde éléve, van Hendrik Rijnbergen, in wiens spelen de groote charme en de delicate warmte van zijn meesterkunst zich combineert met eenhecht,é en vaardige techniek en een dikwijls prach tige toon. NIEUWE ZAAK, Vlsehwinkel Koningdwarsstraat. In de Koningdwarsstraat no. 46 heeft de heer Van der Vlies een nieuwe zaak geopend in vis(ch) en aanverwante waren, zoöals zuurwaren. wijnen van de firma Tieleman enz. Wat Ts visch betreft: de heer Van der Vlies is geenszins een onbekende op dit ge bied: hij bereidt de visch uit de allerbeste in grediënten en bakt ze precies zooals moeder de vrouw ze bakt: Natuurlijk is er ook ge rookte visch in allerlei soorten en wij konden ons gisteren reeds overtuigen, dat over be zoek niet te klagen viel. De winkel, geheel nieuw ingericht, ziet er keurig uit. DIEFSTAL VAN GELD. In een advertentie in dit nummer verzoekt de commissaris van politie, in verband met een hier ter stede plaats gehad hebbende diefstal, 'hem bij ontvangst van een-, of meer, met' letter en nummer genoemde bankbiljetten van f 100.en f 10.—. in kennis te stellen. Men zie de betreffende advertentie. Ta- <>ev .Jij»!'' (nu Het was, zooals de heer Smith, die Woens dagavond een korte inleiding gaf naar aanlei ding van het optreden van bovengenoemde groep tooneélisten, een heele onderneming voor de Cultureele Commissie hier ter stede, om op het aanbod eener Heyermans-herdenking in den vorm van een opvoering van een zijner stukken, in te gaan. Maar de Cultureele. .Com missie meende de gelegenheid niet te mogen laten passeeren. Reeds des middags te half vijf was een kindervoorstelling gegeven, die, aldus de heer Smith, in menig opzicht iets goeds en origineels gaf en we hopen ook dezen avond van iets goeds te kunnen genieten. Van het welslagen van dezen avond zal een herhaling ervan afhangen. i 22 November 1924 is Herman Heyèrrtian» gestorven en de geheele arbeidersbeweging herdenkt dezen dag. Immers, Heyermans was de tooneelschrijver, die de harten trof van het proletariaat door de personen en de situatties, welke hij ten tooneele bracht. Speciaal in zijn „Op Hoop van Zegen" was dat het geval, 'en het was Heyermans alleen, die zooiets kon scheppen. Spr. wijst op de verguizing en "mis kenning, die ook aan Heyermans niet be spaard bleef; indertijd, bij een enquête wie wel de grootste schrijvers, tooneelspelers enz. waren, werden .Heyermans, QuerWo, Esther de Boerv. Rijk, enz. „vergeten!" De kindervoorstelling des middags. Alvorens iets te vertellen over de avond- i voorstelling, moeten wij het even hebben over de kindervoorstelling, die des middags door ditzelfde gezelschap werd gegeven. Het opge voerde stuk heette „De Dappere Jan Klaassen" het was geschreven door een der leden yan den troep, n.1. Richard Flinck, en het was bij uitstek voor kinderen geschikt. De Poppen- kastman en zijn vrouw, die van dorp tot dorp trekken, komen door een dommen, naren boer in moeilijkheden. De drie voornaamste poppén, Jan Klaassen, zijn vrouw Cathrijn en Moorkop, de neger, worden nu plotseling levend en be sluiten, als de poppenkastman door den veld,- is, de beide menschen te helpen. Dat is -eigen lijk in 't kort de inhoud van het stuk; doordat wachter meegenomen en in het cachot gezet de poppen, nu zij mensch zijn geworden, tevens de taal der vogels verstaan, kunnen zij met de vogeltjes in het bosch praten, ert die lichten hen over menig ding in. En zoo komt dan na tuurlijk alles terecht. Er werd niet gemorali seerd, maar zoo en passant wordt er bijv. even aan het kleine auditorium verteld, dat je met een gerust geweten nooit nergens bang voor behoeft te zijn. Voor de heele kleintjes, (die er (ook buiten de Kerstvacantie) t.o. Postbrug, óók waren,) was zoo'n tooneelstukje wel een beetje; te moeilijk natuurlijk, maar dat heb je altijd in zoo'n geval. Er waren allerlei aardige liedjes ingelascht, die ze somtijds meezongen. „Koning Christiaaii de Zeventiende". Dat was de titel van het blijspel, dat des avonds, voor de groote menschen, werd ver toond. De ondertitel luidde „blijspel in drie be drijven, bewerkt door Herm. Heyermans", en hieruit zou de conclusie moeten worden ge trokken, dat het geen origineel „Heyermansje" ■was. Wij hebben dan ook een heel sterk ver moeden, dat het een door Heyermans bewerkte Duitschè klucht was, die wij te genieten kre gen. 't Doet er overigens weinig toe: de Hey- ermans-Falklandsche geest was in groote massa aanwezig, en kostelijk was de persi flage, die we te genieten kregen van het hof leven. Het stuk kon van a tot z door Heyer- mans geschreven zijn. Koning Christiaan de Zeventiende is vorst van een of ander minia tuur-staatje, en heeft een dubbelganger in den kruier Hopman, die als twee droppels water op hem lijkt. Deze laatste heeft dan ook ontzet tend veel last daarvan; de commissaris van politie van zijn wijk maakt hem het leven op allerlei manieren zuur en Hopman besluit, in arren moede, op audiëntie bij den vorst te gaan. Een kostelijke scène is er het gevolg van, en het slot is, dat de koning, die ook hartelrjk beu is van dien hofkliek en dat ge flikflooi, voor een paar uur in des kruiers huid kruipt en dien zelf als zijn plaatsvervanger laat optreden. Men kan zich de kostelijke si tuaties voorstellen, die hieruit voortvloeien, en die met Heyermanschen geest en Heyer- manschen gein worden opgediend. Het derde berijf is zuiver klucht; in beide eerste kunnen wij de geschapen verwikke lingen grif aanvaarden, maar het laatste is één en al grappigheid. Lucas Wensing was een waardig koning, opk als kruier wist hij voortreffelijk in zijn rol te blijven. Zijn tegenspeler Richard Flinck leek werkelijk als twee droppels water op hem; alleen des kruiers eega kon zien, dat zij niet met haar echte man te doen had, de overigen vlogen er allen in. Hij was als pseu- do-koriing alleramusantst. Verder hadden we een groot tableau de la troupe, waarvan we noemen Hetty Beek, Ben Groeneveld, Jan Lemarie, Joh. Fiolet (door wien de regie werd verzorgd), enz, U ziet dus, niet de eersten de besten. Een en ander was dan ook keurig verzorgd en geheel in stijl. Wij hopen de Jonge "Spelers nog eens terug te zien. De aanvoer van Noordzeevisch was de afge- loopen week niet groot. Het weer werkte deze week ook niet mee. Ruw weer en mist zijn niet gunstig voor de visscherij, zoodat de bot ters zich niet aan de korvisscherij waagden. En de kotters die de vojige week hun visch hier aan de markt brachten, en hier toch een goede prijs voor hun visch maakter, waren deze wéék weer absent. Ook met de garnalenvisscherij voor Amster dam was het om bovengenoemde redenen niet bijster gunstig, maar ondanks dat de aanvoer niet groot was, waren de garnalen niet duur, ze waren te kle'n van stuken het is daarom gelukkig voor de belanghebbenden dat de kwa liteit beter begint te worden. Wordt de kwa liteit beter van de garnalen dan zal ook de markt -wel weer beter worden, want kwaliteit én prijs zijn nu eenmaal onafscheidelijk van elkaar en dat geldt stellig ook voor de levende garnalen. Voorts was er wat aanvoer van levende paling, we schrijven wat, want veel was het. helaas niet, maar dat wordt misschien wel beter als de palingvisschers van elders eerst maar weten dat hier ter plaatse afzet gebied voor paling is en men er goede prijs voor wil betalen, Botvisscherij was van weinig beteekenis. Het „Handelsblad" meldt o.a., dat de Sche- veningsche loggers, varende onder Poolsche vlag, de haringvangst thans, nu de aanvoer van pekelharing hier te lande ls verboden, niet te Scheveningen aanbrengen, doch te Ostende, vanwaar de haring onmiddellijk zal worden vervoerd naar Polen. Dat klinkt wat zonderling. Over het voeren van de Poolsche vlag op Schevëningsche, loggers is indertijd heel wat te doen geweest. De Polen zouden het haringbedrijf moeten leeren, zoodat in dit deel van de autarchie, Polen ook ten langen leste misschien onaf hankelijk. zou zijn van andere landen. We kunnen dit alles betreuren. Maar we leven in een abnormalen tijd en dan groeien er dingen, die men ongaarne voor eigen land en volk ziet, maar die we niet kunnen keeren en die we, als weer eéti aanpassing, hebben te aanvaarden. Het is al een dertig jaar zeker terug, dat de Duitsche haringvloot, toen nog vaak uit varende uit Londen, vooral Markensche vis- schers voor een deel aan boord nam om de haringvisscherij vakkundig te doen uitvoeren. Het te voorziene gevolg was, dat toen de Duitsche visschers het vak onder de knie had den, de Hollanders op die vloot geen emplooi meer konden vinden. Doch dat natuurlijk niet alleen, maar dat de Duitsche haringloggers eigen land zooveel mogelijk van haring gingen voorzien, met het noodwendig gevolg,dat het afzetgebied voor onze haring inkromp. Hetzelfde verschijnsel beleven we met de Snurrevaad visscherij, die in Denemarken toe passing vond met een zoo merkwaardig suc ces, dat b.v. onze visschers vaak er toe kwa men zich die visscherg eigen te maken en daarvoor Denen aan boord namen. Zooals gezegd, zijn dat ervaringen, die van welke zijde ook, een eenzijdig belang in de verdrukking brengen. Even anders staat het nu met hetgeen ge beurt met de door Scheveningsche loggers, on der Poolsche vlag, ontscheepte haring te Ostende. Zeker het min. besluit, dat na 11 Nov. geen pekelharing meer hier te lande mocht worden aangebracht, is voor elk vaartuig, van welke nationaliteit ook, bindend. Maar had elk ge val (dit is misschien achteraf redeneeren) of kan elk geval, niet op zichzelf worden be schouwd Zoo er waarborgen zouden zijn, dat, als in dit geval, de pekelharing rechtstreeks naar Polen zou worden vervoerd, voor Poolsche re kening, was er dan geen clausule te maken, dat dergelijke haring te Scheveningen kon worden aangevoerd? De arbeidskracht enz., die voor dit alles noodig zou zijn geweest, werpt het voordeel nu af aan andere werkers dan b.v. de Sche- veningers. Het is nu eenmaal weer de tjjd om op de kleintjes te gaan letten en waar er hier schijn baar een kwaad is dat wel niet voorzien zal zÜn hjkt het ons niet ondienstig, dat daar op wordt gewezen, opdat, hoe gering ook het directe voordeel mag zijn, althans dat voor deeltje aan ons land niet wordt afgesnoept. De aanvoer van versche haring hier te lande neemt zeer toe, omdat de meeste loggers zich, tengevolge van het bekende aanvoerverbod voor pekelharing, op de visscherij naar ver sche haring toeleggen. OPERETTE „MARIE LOULSE". Eerstdaags zal in Casino worden opge voerd de populaire operette „Marie Louise", waarin o.a. zullen optreden de gevierde radio zanger Emile van Bosch en den Revue-komiek Frits Schakels. De datum wordt nog nader bekend gemaakt. MIE EN KO IN CASINO. Morgen zal het populaire gezelschap van de Gebr. Chanson (Mie en Ko) een enkele op voering geven van de groote lachrevue „Zoo is 't", waarbij o.a. zullen optreden het dans paar Lola en Laurent, de Willy Girls en Boys, enz. Het is een aaneenschakeling van de meest komische scènes, welke den bezoeker den ge- heelen avond in den lach houden. Het eigen orkest, onder leiding van Piet Rouma, zorgt voor het muzikale gedeelte. Voor de prijzen enz zie de advertentie. Herstelling gashouder. De Directeur der Water- en Lichtbedrljven deelde aan B. W. mede, dat het noodzake lijk is, een der gashouders éen grondige her stelling te doen ondergaan, aangezien hem is gebleken, dat bedoelde gashouder, welke in 1904 is gebouwd, verschillende min of meer ernstige gebreken vertoont, waardoor de gas- voorziening in gevaar kan worden gebracht en voorts, dat dé N.V. Rottérdamsche Machi nefabriek Braat te Rotterdam bereid was, de noodige herstellingen, voor zoover deze uit wendig konden worden beoordeeld, voor de som van 11.600.uit te voeren. Naar de meening van den Directeur ver diende het echter om verschillende redenen, voorkeur, het werk voorloopig te bepalen, tot het treffen van de voorbereidende maatre gelen, bestaande in het ontluchten van den gashouder en op het ophijschen van de gas- houderklok met toebehooren. B. W. vragen hiervoor een crediet van 8260 Verbreeden Ruijghweg enz. Daar met de uitvoering van het plan van uitvoering voor het oostelijk stadsdeel be reids een aanvang is gemaakt, is het nood zakelijk dat de Ruijghweg op volle breedte wordt gebracht, evenals de Lijsterstraat. B. W. stellen naar aanleiding daarvan den Raad voor van den Staat der Nederlanden onderhands aan te 'koopen de gedeelten van twee perceelen ter grootte van plm. 750 en 315 centiaren voor de koopsom van één gul den; èh te machtigen om de noodige verdere stappen te doen ter zake van dezen aankoop; en hun voor bestrating e.d. der ontstane weg gedeelten een crediet van 8500.te ver- leenen. Verlengen betonpad strand Huisduinen. B. W. schrijven aan den Raad: In Uw vergadering van 9 dezer vestigde Uw medelid, de heer Th. A. A. Terra, er de aandacht op, dat het dit jaar aangelegde be tonpad naar het strand te Huisduinen te kort blijkt te zijn. Het is ons gebleken, dat het ge- wenscht is om dit pad over een afstand van 55 M. te verlengen. Op de plaats, waar thans het pad eindigt, kar de gelegenheid open blij ven om daar het strand te bereiken, doch voor hen,, die op het verder gelegen strand- gedeelte willen verblijven, zal de verlenging van het pad een groote verbetering beteeke- nen. Dit gedeelte van het pad kam worden ge vormd uit een gewapende betonplaat, steu nend op penanten, voor zoover nog de steen- glooiïng aanwezig is, en overigens op beton- palen. De kosten van verlenging worden geraamd op rond 2000.Voor het uitvoeren van dit werk is vergunning vereischt van den Rijkswaterstaat en van Defensie. De Commissie van bijstand voor de Pu blieke Werken en Plantsoenen kan zich in meerderheid met het verlengen van het pad vereenigen. B. W. vragen een crediet van 2000. voor dit werk. Reorganisatie brandweer en verbouwing hoofdbureau van politie. De organisatie van de brandweer in deze gemeente ls laatstelijk geregeld bij een 10 September 1929 vastgestelde verordening. Hierin is bepaald, dat het aantal brandspui ten, slangenwagens en brandkranen door B. en W. vastgesteld wordt, têrwyl de bewaar plaatsen voor het brandweermaterieel door hen worden aangewezen en voorts moet op door hen aan te wijzen plaatsen steeds een voldoend aantal brandladders en -haken voor handen zijn. In Bijlage 130 wordt uitvoerig de samen stelling aangegeven van de brandweer, als mede het beschikbare materieel, enz. Daaruit blijkt, dat de kosten van de brand weer worden gevormd door een vrij constant bedrag wegens het onderhoud en vernieuwen van het materieel en der brandspuithuisjes en de vaste belooning van pijpleiders, stellers en oppassers. Zij worden evenwel ten zeerste be- invloed door de voorkomende branden. Het aantal branden, dat in deze gemeente plaats vindt, is de laatste Jaren niet groot. Tengevolge van deze gelukkige omstandig heid waren de kosten van de brandweer daar mede in overeenstemming. Over 1933 bedoe- gen de uitgaven deswege 4719.29. Het aan tal branden bedroeg in dat jaar 21, er wa ren geen groote branden bij. Bij de beoordeeling van dit bedrag moet er 9 AHe-dag-kerk. Van Dinsdag t/m. Vrijdag In de Doops- gezinde kerk, 's av. van 7—8 uur. Ned. Her»-. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) 's Morgens 10 uur, Ds. F. W. J. v.d. Poel Bediening van den Doop. 's Avonds 6.30 uur, Ds. H. A. Enklaar Onderwerp; Leven van Paulus; H. Paulus als Jood. (Rom. 7:10) Ned. Herv. Gem. (Westerker,t, Westplein) Geen dienst. Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Meynen. 's Avonds 5.30 uur, Ds. F. Tollenaar Kerkdienst (Chr .Mil. Tehuis, Kanaalweg) 's Morgeus 10 uur, leesdienst. 's Avonds 5.30 uur, Ds. Joh. Meynen Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u. Ds. N. v.d. Kraats Donderdagavond 7.30 u., Ds. N. v.d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur, Ds. J. Drenth, van Broek op Langenaijk, Bed. H. Avondmaal 's Middags 5 uur, Dankzegging. Woensdagavond 8 uur, Bijbellezing door den Heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr. 's Morgens 10.30 u., Ds. Bik, van Enkhuizen Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. C. A. ter Linden van Amsterdam. Bed. H. Avondmaal, 's Avonds 5.30 uur, Dankzegging door Ds. ter Linden. Gebouw Crocusstraat 60. Donderdagavond van 7.308.30 u., Bijbellezing door den heer Franck. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78) 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Past. Th. Moleman. Evangeliesatiegebouw, Vijzelstraat: Straatevangelisatie 4 uur, Tuindorp Verschillende sprekers. 's Avonds 7.30 uur, de heer J. Sevensma, van Amsterdam. Leger dés Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Siuisdijkstraat hoek SchagenstraaL 's Morgens 10.30 uur, dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkoms ten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Avonds 7 u., Ds. M. v. Wichen naar maat gemaakt, zijn steeds goed passend, ook voor moei lijke tiguren. Grote keuze stoffen. Ook per el verkrijgbaar. Gratis geknipt. Weststraat 14 Dameskledermaker aan gedacht worden, dat tot dusver bij brand steeds krachtige hulp werd verleend van de zijde der marine, die steeds bereid was haar materieel en personeel bij het blusschings werk ter beschikking te stellen, wanneer de brandweermiddelen der gemeente ontoerei kend bleken. Hierdoor was het verschillende malen mogelijk om uitbreiding van branden te voorkomen, waar anders de pogingen wel licht gefaald hadden in verband met de ver ouderde werktuigen der gemeente. Voor deze assistentie werd niets aan de gemeente in tekening gebracht dan dë kosten van her stel of vervangen van beschadigde kleeding- stukken van het bedienend personeel. De toestand is hier dus zoo, dat in verband met de primitieve, verouderde bluschmidde- len vertrouwd wordt op de hulp van de ma rine, waardoor slechts weinig kosten voor de brandweer wordt gemaakt. Dit is echter een toestand, die geen bevrediging schenkt en die wij niet voor onze verantwoording kunnen blijven nemen. Er zal, aldus zeggen B. en W., een zoodanige reorganisatie moeten plaats vinden, dat althans bij middelgroote branden de gemeente zelf in staat is het blusschings werk af te doen, omdat er uiteraard geen zekerheid is, dat de marine steeds te juister tijd hulp zal kunnen bieden. B. en W. stellen nu een reorganisatie voor, die hierop neerkomt dat op een centraal ge legen punt in de stad, bij het Hoofdbureau van politie, het voornaamste brandb'.usch- materieel wordt samen getrokken. Tevens wordt hier gestationneerd een aan te schaf fen automobielbrandspuit. Daarnaast kunnen in de stad de brandweerposten Middenstraat, Ankerpark en Tuindorp, elk met één slangen wagen worden gehandhaafd. Deze posten die nen dan slechts eventueel voor direct gebruik, of indien noodig, voor aanvulling van ver schillend slangenmaterieel. De brandweerpos ten aan de Emmastraat, Koningdwarsstraat en Kanaalweg kunnen worden gemist. Tot verkoop van beide eerstgenoemde ge bouwtjes is reeds besloten en de post aan den Kanaalweg kan geheel bij het Roode Kruis in gebruik komen. De posten Huisduinen en Julianadorp kun nen op de bestaande wijze behouden blijven. Het is gewenscht, het materieel te Juliana dorp aan te vullen met een kleine motorspuit, waardoor het mogelijk ia, groote uitgaven wegens loonen bij hooibranden e.d. te beper ken. De aldaar gestationneerde spuit is reeds 40 jaren oud. Tengevolge van deze gedeeltelijke decentra lisatie kan de personeelsbezetting in de stad grondig gewijzigd worden. De brandraad kan worden opgeheven, terwijl het bestaande corps brandmeesters enz. vervallen kan. Daarvoor In de plaats zouden wij, onder de technische leiding van den dienst van Gemeentewerken en met gebruikmaking van geschikt personeel van den dienst en van andere bedrijven voor het nablusschingswerk, het blusschingswerk willen doen uitoefenen voornamelijk door ln>

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 13