Radio-programma Op en om het Binnenhof. RUWE HU/D MALIN1NE GEMENGD NIEUWS Brand en ontploffing in de zuurstoffabriek te Alblasserdam. J REGENJAS H. NEVILLE HART Minnenijd. Panische schrik bij de bevolking. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 17 NOVEMBER (934. Weekkromek De algemeene beschouwingen zijn geëindigd. 'Het resultaat is onzekerheid. Forsche verdediging van dr. Colijn wat betreft zijn crisis-beleid. Het geld wordt gehaald waar het zit Den Haag. 15 Nov. '34. De algemeene beschouwingen over de Rijks- oegrooting voor '35 behooren alweer tot het verleden! En? is de vraag van velen, doelend op de resultaten van het debat. Welnu, gezegd kan worden, dat een situatie werd geschapen, welke haar weerga in onze parlementaire geschiedenis eigenlijk niet vindt. Want de al gemeene beschouwingen hebben ten slotte geen doorslaggevend resultaat opgeleverd, zyn om 't zoo eens te zeggen „voor- loopig" geëindigd, maar kunnen elk oogenblik weer worden voortgezet! Deze eigenaardige „constructie" mag vei lig een „uitvinding" van Katholieken huize worden genoemd, namelijk van prof. Aalberse, cUe gelijk men zich herinneren zal aan dr. Colijn de „voorwaarden" (of... eischen!) had genoemd, onder welke het Kabinet den steun zou kunnen erlangen van de grootste fractie in de Kamer. Aangezien de premier op hoofdpunten het been stijf hield, mocht met groote belangstelling worden uitgezien naar de republiek van den Katholieken leider. Zou hij inderdaad het vertrouwen in het Ka binet opzeggen? Prof. Aalberse bleek daartoe vooralsnog niet te willen komen, ook omdat dr. Colijn in zijn antwoord-rede op tal van gestelde vra gen, weinig of niet geantwoord had, wijzend op de gelegenheid bij de behandeling der af zonderlijke hoofdstukken. De afgevaardigde verklaarde de zaak nog even te zullen aan zien en zoo noodig „de „conversatie" nader te zullen voortzetten (per interpellatie?. Dat deze woorden een stille bedreiging inhielden staat vast. want prof. Aalberse ging verder dan het zinspelen op een mogelijk conflict, verklaarde eventueel met open visier en in het open veld tegen het gansche Kabinet te zullen strijden. „Wij willen geen guarilla- oorlog tegen de ministers afzonderlijk!", al dus de afgevaardigde. Met dat al verkeert het Kabinet-Colijn momenteel in een weinig gewenschte situatie. Het „zwaard van Damocles" zweeft in de lucht en zoodra men zich het ongenoegen der Katholieken op den hals haalt valt het geduchte wapen omlaag, waardoor geluk kig geen bloed vloeit, maar het „tafel laken" tusschen Kabinet en Katholieke frac tie wordt doorgesneden, hetgeen tevens be duidt: Kabinetscrisis. Want dat S.D.A.P. en Communisten meedoen als het tegen de Re geering gaat, staat vast. Tusschen haakjes zij echter opgemerkt, dat de Roomschen zich nog wel tienmaal zullen bedenken, alvorens zij het avontuur beginnen. Doch dat neemt de weinige vastheid, waardoor het Kabinet zich thans omringd ziet, niet weg! Het valt dan ook niet te verwonderen, dat dr. Colijn van een dergelijke weifelmoedigheid niet ge diend was. Hy verklaarde namelijk best te begrijpen, dat men naar een ander ministerie verlangt, een, dat meer moed, meer frisch- heid en meerfantasie bezit! (Vooral dat „meer fantasie" was kostelijk!) „Wij zijn niet strijdensmoe!", zoo riep de premier uit. Doch hij vroeg spoedig en ronduit bescheid van prof. Aalberse, in 's lands belang! Inderdaad mag worden gehoopt, dat men een definitieve beslissing niet te lang uitstelt. Noodzakelijk is een breuk nog geenszins, want wat den premier van prof. Aal berse scheidt, geldt niet zoozeer een prin cipe dan wel het tempo, waarin beide mannen het nationale aanpassingsproces willen zien aangepakt. Echter: „verrassingen" zijn ook in de naaste toekomst niet uitgesloten, hoewel nogmaals gezegd een Regeeringscrisis in dezen tijd mede door tal van Katholieken als zeer ongewenscht wordt beschouwd. De groote antwoord-rede van den premier zal vermoedelijk ook het hare hebben bijge dragen tot althans tijdelijke bedaring der ka tholieke „opstandigheid". De minister wond er voorwaar geen doekjes om en ging regel recht op de hoofdpunten van het debat in. Wel behandelde hij enkele detailpunten, zoo wat betreft de bezuinigingen op het bijzonder onderwijs. Te dien aanzien zullen namelijk wettelijke maatregelen worden overwogen als het bijz. onderwijs zich niet den maatstaf van het openbaar aanlegt Wat betreft de werk- loozenondersteuningen wil de Regeering meer vrijheid laten aan de particuliere liefdadig heid en in afwachting daarvan reeds dezen winter extra hulp verschaffen in den vorm van kleeding, schoeisel, enz. De critiek op het defensie-beleid wees Z.Exc. af, zeggend, dat voor ons land de bezuinigingen van het rap- port-Idenburg worden verwezenlijkt. Over het bekende 60 milioenplan waarever in de Kamer immers ook zware noten waren gekraakt zei dr. Colyn, dat 't niet moeilijk zou geweest zijn het geld da delijk in werken om te zetten, indien men al leen te maken had met Overheidswerken. AT aar het doel was, dat ook de industrie er van profiteeren zou. Eventjes 130 industri- eele projecten moesten worden onderzocht, waarvan 80 werden afgewezen, 5 teruggezon den naar de ontwerpers om nadere inlichtin gen, 3 naar den Electriciteitsraad om advies, 1 naar den Mijnraad, 11 naar de technologi sche afdeeling van Econ. Zaken en 20 zijn nog in behandeling. Een inzender verzoekt zoo maar eventjes 5 millioen voor oprich ting van een kolenmyn; zulke dingen vorde ren 'n nauwkeurig onderzoek. Als voorstellen van het Werkfonds bij de Regeering binnen komen, dan volgt in den regel binnen 24 uur de beslissing! Maar nu wat betreft de hoofdpunten" van de ministerieele rede! Dr. Colijn wilde niet spreken over de geuite teleurstelling, dat het Kabinet er niet in ge slaagd is, Nederland aan de crisis te ont trekken. erop wijzend, dat het Kabinet in geen enkel opzicht verantwoordelijk is voor ongegronde verwachtingen. ,J|Exc' herinnerde eraan, dat hij reeds in 1921 deze crisis voorzegd heeft, 't Zou dus te mal zijn om te veronderstellen, dat hij nu plotseling allen kijk op de dingen ver loren heeft. Integendeel: de premier zeide van oordeel te zijn. dat de algemeene toe stand na het optreden van het Kabinet niet onbelangrijk verbeterd is. Komend tot de groote grieven, welke tegen het Ministerie worden naar voren gebracht omtronf steun aan het economische leven en bestrijding der werkloosheid verklaarde Z.Exc. dankbaar te zijn voor den steun, van verschillende kanten toegezegd. „Heeft de Regeering geen doel bij het steu nen van het bedrijfsleven?" aldus vroeg dr. Colijn. „Handelt zij als een brandweer, die na het blusschen van den brand weer dade lijk wegholt?" Of stopt zij lekken in het dak en gaten in den muur van een bouwvallige woning, zonder te zien, dat grondige verbou wing noodig is? De premier ontkende dat met groote stelligheid. De Regeering ziet heel best, dat zij noodig moet worden geacht. Doch men vergete niet, dat verbouwd moet worden, terwijl wij allen in dat zelfde huis moeten blijven wonen! Nu ging dr. Colijn dieper in op hetgeen prof. Aalberse in zijn rede betoogd had. En gelijk wel verwacht kon worden de mi nister verzette zich met kracht tegen de be wering, als zouden wij thans omtrent de naaste toekomst eenige helderheid hebben. „Het blijft tasten", zei de premier, „het is een bezonnen wachten tot de nevel is opge trokken." Scherp veroordeelde dr. Colijn den geen die beweert, dat hij den toekomstigen weg reeds duidelijk ziet. Zoo iemand lijdt aan gevaarlijke hallucinaties!" riep de minister met kracht uit. 't Klonk voor den heer Aal berse niet heel prettig Wel erkende de premier, dat nieuwe oriën tatie noodig is, want terugkeer tot oude toe standen achtte hij weinig waarschijnlijk. Maar men moet extreme situaties van het oogenblik niet als onveranderlijk beschouwen, want zoo zei dr. Colijn de landen in de wereld zullen toch altijd vele materialen en grondstoffen moeten blijven verkoopen om weer te kunnen inkoopen; er zal dus wel weer een toestand ontstaan, welke beter is dan de huidige. Met deze dingen dient reke ning gehouden te worden als men de eigen productie wil opvoeren. Z.Exc. wees er verder op, dat reeds aardig wat tot stand kwam voor Indië: een rege ling voor de thee-, tin-, kina- en rubber productie; over andere goederen wordt nog onderhandeld. Voor Nederland kunnen ge lijksoortige dingen gebeuren, is al veel ge daan. Het suikerbieten-arreaal werd terug gebracht tot 70 pet., de fabrieksaardappe len tot 60; in de veehouderij Werd de teelt beperking ingevoerd: 50.000 kalveren en 300.000 varkens worden jaarlijks minder voortgebracht. De zuivelproducten zijn vo»r 10 pet. teruggebracht en in den landbouw kwam het tot 60 pet. teruggang. Men kan dus niet zeggen, dat de Regeering blind is voor de noodzakelijkheid van aanpassing. Dr. Colijn verklaarde verder, dat de Re geering zeker niet bot-afwijzend staat tegen over nieuwe vormen. Edoch: het initiatief moet uit de vrije maatschappij opkomen en het algemeen belang mag er niet door ge schaad worden. Alleen wat in het leven groeit is wezenlijke vernieuwing, aldus de premier, die vreesde, dat prof. Aalberse dit tempo niet aanstond. Inderdaad! Een en ander verklaarde dr. Colijn mede van toepassing op de industrialisatie en op het terrein van den landbouw. In dit verband wees Z.Exc. er nadrukkelijk op, dat ons land nog steeds groote hoeveelheden grove bodem producten moet invoeren, daarom had hij al tijd zoo geijverd voor de Zuiderzeedroogleg- ging. Maar om te kunnen invoeren moeten wij uitvoeren en als onze invoer daalt, daalt tevens de export, omdat het buitenland dan weer minder van ons betrekt. De minister wees in dit verband op Duitschland. „Met machtswoorden en phrasen komen we er niet!" aldus dr. Colijn. Aangaande onze industrie wil de Regeering op den beganen grond blijven staan, daar de rentabiliteit van ondernemingen vast moet staan, wil men ze oprichten. Van „bankkapi- taaal" verwachtte de premier niet veel, wet van aandeelen-kapitaal. De premier verklaarde vervolgens, dat de Regeering dus afwijzend staat tegenover een groote Centrale Industriebank. Zoo'n bank moet werken met Staatskapitaal en Staats garanties voor de deposito's, waarvoor de mi nister van Financiën niets voeltEvenwel: de Regeering heeft geen bezwaar tegen kleine, regionale industriebanken, want daar gaat het om kleine fabrieken en kunnen de stroppen nooit zoo groot zijn. Dr. Colijn kwam nu tot de bewering (ook van prof. Aalberse), dat de Regeering op eenzijdige wijze aanpassing aan het verlaag de niveau zoekt. Z.Exc. zei, dat de Regeering zich niet op het private terrein met loonen en salarissen had bemoeid; wel op dat van de overheid. Zij wenscht ook niet in private ver houdingen ruw in te grypen, hoewel naar den kant der vaste lasten meer is gedaan dan naar de zijde der loonen. De kapitalen zijn met nieti minder dan honderden millioenen ge slonken! En voor ingrijpen in het degelijk ver ankerde hypotheekwezen voelde de minister niet dadelijk veel, hoewel de Regeering zoekt naar een middel. Ziehier de hoofdzaken van het ministerieel betoog, dat zich natuurlijk ook richtte tegen de devaluatie-gedachte. Naderhand kwam de minister van Financiën ook nog een duit in t zakje doen, doch diens rede zal ik maar voorbij gaan op 'n enkele uitzondering na. Zoo zette Z.Exc. verschillende misvattingen welke onder het volk leven, ten aanzien van het huidige regime, recht. Men zegt immers wel, dat de Regeering weinig neiging toont om de „bezitters" eens flink aan te pakken. Zij verzet zich tegen opheffing van het bank geheim, tegen een heffing-ineens, tegen scherp verhoogde lasten op de „hoogst-aan- geslagenen"; Mr. Oud riep uit, dat de Regee ring de „bezittende klasse" heusch niet spaart om een of andere reden. Maar men verlieze niet uit het oog, dat reeds van de bezitters een behoorlijke bijdrage wordt gevorderd. Een voorbeeld: In het belastingjaar 1932'33 vormden degenen, die 10.000 of meer per jaar inkomen hadden, 1V4 pet. van het totaal aantal aangeslagenen. Zij genoten 16 pet. van het totaal belastbaar inkomen en be taalden ten slotte ongeveer de helft, ruim 49 pet., van de geheele inkomstenbelasting. Een kwart van bovengenoemde hoog-aange- slagenen had een inkomen van boven de 30.000 per jaar. Deze groep bracht niet minder dan ruim 31 pet. van de totale in komstenbelasting op! Uit een en ander blijkt wel, dat inderdaad de duiten gezocht <«i gehaald worden waar ze te vinden zijn t Gaat er niet om zoo zei mr. Oud of er hier en daar nog iemand is, die wat méér zou kunnen betalen, maar 't betreft slechts de vraag of een maatregel in het al gemeen economisch verantwoord is: In deze doet het groote gevaar, dat men de belastin gen niet meer uit het inkomen, maar uit het vermogen gaat betalen, opgeld, hetgeen ook ter sprake komt in verband met de heffing ineens gedachte. We mogen onze reserves niet moedwillig opteren. Het belastbaar inkomen is gedaald en de belastingen zijn daarentegen verhoogd; dat is al bedenkelijk genoeg! De bewindsman zei niet te behoeven uiteenzet ten, wat de positie der werkloozen zal wor den als het staatscrediet ineenstort. Het staatscrediet, dat ten slotte de laatste stel ling is waarop alles terugvalt, steunt momen teel de gemeenten, Indië, de scheepvaart, den middenstand. In dit verband beziet de Regee ring ook de werkverschaffing en de industria lisatie. „De Regeering wil oppassen, dat ze niet zoo hard loopt, zoodat ze op haar neus valt!", aldus de niet zeer fraaie beeldspraak welke daarom niet minder juist behoeft te zijn van den minister. DE BEKENDE gegarandeerd regendicht, zonder gum- ,i mi en poreus leveren wij reeds vanaf f 25.- ook naar maat. Elegante model len voor Dames en Heeren. Wij bezoeken U gaarne op aanvrage en geheel vrij blijvend met onze uitgebreide collectie. SCHOEMAKER 406 Heerengracht, Amsterdam Eerste klas kleeding naar maat.Matige prijzen. 3innenlar»d Onder vriendinnen. Voor de rechtbank, gepresideerd door mr. de Joncheere, heeft gisteren terecht gestaan de Duitsche dienstbode Hermine H., thans ge detineerd, wie bij dagvaarding zware mishan deling met voorbedachte rade ten Taste was gelegd. In deze zaak werd als getuige gehoord een vriendin van verdachte mej. M. C. K„ die ver klaarde dat zij door haar vriendin in kennis was gekomen met een verloofde van deze, ze keren Emiel L. en dat tusschen beiden een verstandhouding was ontstaan, welke aanlei ding tot oneenigheid werd. Verdachte wilde de zaak opgelost hebben en noodigde daartoe het tweetal uit om op 20 September j.1. des avonds te haren huize aan het Frederik Hen drikplein te komen. In tegenwoordigheid van getuige vroeg verdachte toen den jongeman of hij nu definitief wilde kiezen. Aanvankelijk had dit gesprek een normaal verloop, doch naarmate de tijd vorderde wond verdachte zich meer en meer op, totdat ze op een gege ven oogenblik onder den divan, waarop zij zat, een glas te voorschijn haalde waarvan zij den inhoud in de richting van het gezicht van getuige wierp. De jongeman kwam tusschen- beide doch, daar er blijkbaar ook nog een tweede glas gereed stond, werd ook in zijn ZONDAG 18 NOVEMBER. Hilversum, 301 m. 8.30 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 6.00 VPRO. 8.00 AVRO. 8.30 Gramofoonpl. 8.35 Tuinbouwpraatje S. S. Lantinga. 9.00 Voetbalnieuws. 9.03 Orgelspel J. Jong. 9.30 Declamatie A. Bouwmeester, en gramo foonpl. 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Tooneelnieuws. 10.30 Residentie-orkest. o.I.v. Dr. P. v. An- rooy. 11.15 A. Pleysier: Van Staat en Maatschappy 11.30 Vervolg orkestconcert. 12.00 Carillon en Uurslag van de St. Pancras- toren te Enkhuizen. 12.01 Disco-nieuws. 12.30 Stafmuziek 5de R. I. ol..v. J. R. v. d. Glas. 2.00 A. v. d. Horst herdenkt Herman Heyer- mans. 2.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 3.30 J. Godefroy: Het schilderij van de maand 3.50 Gramofoonpl. 4.00 Mandolinemuziek door „Ons Genoegen",- en „Cresendo", o.I.v. J. den Daas. 4.45 Vaz Dias en Gramofoonpl. 5.00 Orgelspel C. Steyn. 5.30 Voetbalpraatje. 5.50 Gramofoonpl. 6.00 Boekbespreking Mej. W. Denijs. 6.30 Kerkd. u. d. Ned. Herv. Kerk te Culem- borg. Voorg.: Ds. J. H. Klein Wassink. 8.00 7az Dias. 8.15 Omroeporkest o.I.v. N. Treep. 9.00 Radio-Journaal. 9.15 Mozart-concert d. h. Omroeporkest o.I.v. N. Treep, m.m.v. J. Patrak (tenor) en Hé- lène Cals (sopraan). 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Orgelconcert P. Palla, m.m.v. Topy Gle- rum (zang). 11.00 Vaz Dias. 11.10—12.00 Uit Carlton, A'dam: Melle Weersma and his Red-White-Blue Aces. Huizen, 1875 m. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. 5.00 NCRV. 7.45— 11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding o.I.v Ds. A. Klinkenberg JAzn. M.m.v. Meisjeskoor der Evang. Luht. Kerk te Weesp o.I.v. D. Bockweg JRzn. 9.30 Gramofoonpl. 10.00 Hoogmis. 11.45 Gramofoonpl. 12.00 Causerie. 12.15 Schlagermuziek. 1.00 Lezing. 1.20 Orkestconcert en lezing. 3.15 Gramofoonpl. 3.45 Orkestconcert. 4.30 Ziekenhalfuur. 5.00 Kerkd. u. d. Geref. Kerk te Voorschoten. Spr.: Ds. J. C. Houtzagers. M.m.v. J. A. v. Amerom (orgel). Hierna Chr. Zangver. „De Lofstem", o.I.v. W. Mizée. 7.45 Sportnieuws. 7.50 Causerie. 8.10 Vaz Dias. 8.15 Concert m.m.v. bariton. 8.50 Gramofoonpl. 9.00 Hoorspel. 10.00 Zang en piano. 10.10 Orkestconcert. 10.30 Vaz Dias en Gramofoonpl. 10.4011.00 Epiloog. MAANDAG 19 NOVEMBER. Hilversum, 301 m. Algemeen Programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Voordracht door L. Straus3. Piano recital Egb. Veen en Gramofoonpl. 12.00 John van Brück en zijn orkest. 2.00 Orgelconcert P. v. Egmond Jr. m.m.v. M. v. d. Kraan (zang). 3.00 Voordracht Kommer Kleyn. 3-303.45 Gramofoonpl. 4.00 Uit „Central". Den Haag: De Ramblers o.I.v. Th. Uden Masman. 4.30 Max Tak: Prominenten van het heden- daagsche podium. 5.30 Omroeporkest o.I.v. A. v. Raalte m.m.v. het Liederen- en Oratoriumkwartet. 7.00 Piano recital G. v. Renesse. 7.25 Gramofoonpl. 7.45 PTT-kwartiertje door J. G. Pater. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Omroeporkest o.I.v. A. v. Raalte m.m.v. S. Swaap (viool) en het „Liederen- en Oratorium-kwartet. 8.50 Gramofoonpl. 9.00 „De razende piano", hoorspel van J. W. Broudelet. Regie: Kommer Kleyn. 9.30 Uit de Stads Schouwburg te A'dam: „Die Fledermaus", operette van J. Strauss door het Fritz Hirsch Ensemble. 10.35 Kovacs Lajos en zijn orkest. 11.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Vervolg Kovacs Lajos. Huizen, 1875 m. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.I.v. Ds. J. Pannebakker Jr. 11.00 Chr. Lectuur. 11.30 Gramofoonpl. 12.30 H. Ludolph (sopraan), A. Alphenaar- Boys (viool) en N. de Bock-Verdel (piano). 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gramofoonpl. 2.45 Wenken voor de keuken, 3.153.45 Knipcursus. 4.00 Bijbelcursus door Ds. C. J. Sikkel. M.m.v. zang en orgel. 5.00 Orgelspel D. Lincy. 6.30 Vragenuur. 7.00 Ned. Chr. Persbureau, 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Vragenuur, (vervolg) 8.00 Een laatste woord. 8.10 Gramofoonpl. 8.15 Uit de Zuiderkerk te Hilversum: „Ein deutsches Requiem" van J. Brahms m.m.v. solisten, Chr. Oratorium-Vereen. Hilversum en het Utr. Sted. orkest o.I.v. J. Wagenaar. Van 9.009.30 Causerie door L. J. de Hoog. 10.15 Vaz Dias. 10.2511.30 Gramofoonl. DINSDAG 20 NOVEMBER. Hilversum, 301 m. AVRO-uitzending. 5.30—6.00 VPRO. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 Ensemble Rentmeester. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Ensemble Rentmeester. 11.00 Kook- en bakpraatje door mevr. R. Lot- gering-Hillebrand. 11.30 Gramofoonpl. 12.00 Omroeporkest o.I.v. N. Treep. 2.00 Vioolrecital J. v. d. Woude. Aan den vleu gel E. Veen. In de pauze: gramofoonpl, 3.004.00 Kniples. 4.15 Gramofoonpl. 4.30 Rado-Kinderkoorzang o.I.v. J. Hamel. 5.00 Voor kleine kinderen. 5.30 Jeugdhalfuur v. d. VPRO o.I.v. Ds. B. J. Aris. 6.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. 6.55 Het Prager Strijkkwartet. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 AVRO's ZorgverdrijvingsbedrijfGeva rieerd programma. 9.30 „Ann en Harold", hoorspel van L. Good rich. Vertaling: Pine Beider. Spellelding: Kommer Kleyn. 10.00 Omroeporkest o.I.v. N. Treep, m.m.v. M. Rodriguez (cello). 11.00 Vaz Dias. 11.10—12.00 Uit „Caland", Rotterdam: Het orkest „Ormenda" o.I.v. Nina Dolce, Aan den vleugel: H. Stuurop. Huizen, 1875 m. KRO-uitzending. 4.005.10 HIRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonpl. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Modecursus. 4.00 HIRO. 5.10 Gramofoonpl. 6.00 Orkestconcert. 6.40 Esperanto. 7.15 Lezing. 7.35 Kamerorkestconcert. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Vervolg concert. 8.15 Interview. 8.45 Pianorecital. 9.05 Lezing. 9.15 Orkestconcert. 10.00 Pianorecital. 10.10 Gramofoonpl. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Gramofoonpl. 11 nniq.00 Schlagermuziek. richting met het bjjtend vocht, dat zuur bleek te zyn, geworpen. De getuige barstte tydenshet verhoo^^ snikken uit, waarop de president de zaal deed geleiden. ,arsnrhte op Tijdens het verhoor kwam verdachte op vroeger door haar afgelegde verklaringen te- rUMr N. S. Hoekstra, die het O. M. w**r nam, wees er op. dat verdachte tevorenn g vóór het resultaat van het onderhoud bekend kon zijn. het lage plan had opge£om h»r medeminnares blind te gooien, TtaBChenr» plan en de uitvoering daarvan zijn eemguren verloopen, zoodat hier van zware mishandel met voorbedachte rade sprake is. Gezien ernst van dit feit vorderde de officier twee jaar gevangenisstraf. Zooals wij Donderdag nog gemeld hebben is Woensdagavond, vermoedelijk ten gevolge van kortsluiting, brand uitgebroken in de Zuurstoffabriek „De Alblas" (gem. Alblasser dam). Wij laten hier een meer gedetailleerd relaas van de gebeurtenis volgen: Aan den Hoogendijk in de gemeente Al blasserdam, welke dijk de verbindingsweg vormt van deze gemeente naar Papendrecht langs den Noord, ligt even buiten de kom van de gemeente, tusschen dijk en water de zuurstoffabriek „De Alblas", directeur de heer A. H. van Wijngaarden. Tusschen het eigenlijke fabrieksgebouw en den weg ligt een groot erf, dat onder andere, dient tot opslagplaats van kolen, enz. Eenigs- zins opzij van dit erf staat, of liever gezegd stond een autogarage van gegolfd plaatijzer. In deze garage stonden Woensdagavond eenige auto's, waarvan er één, vermoedelijk tengevolge van kortsluiting, in brand is ge raakt. Op dezen auto lag een groot aantal met zuurstof geladen cylinders. Personeel van de fabriek er wordt in de fabriek dag en nacht gewerkt is terstond met blusschen begonnen, maar de vlammen werden zóó hoog, dat men met -het oog op het gevaar voor het ontploffen van de weldra gloeiend geworden cylinders, de wijk moest nemen. In derdaad is kort daarna het zal ongeveer 10 minuten over tienen zijn geweest de eer ste flesch met een oorverdoovenden knal ge sprongen. Er steeg een enorme vuurzeil op, welke tot ver in den omtrek was te zien. Ook in het Oosten van Rotterdam heeft men hier en daar den vuurgloed waargenomen en den knal gehoord. Kort daarna is een tweede cy- linder gesprongen en even later weer een. De brandweer, welke inmiddels met handbrand spuiten en de autospuit van Alblassesdam met het blusschingswerk was begonnen, moest met achterlating van het materiaal vluchten. De politie heeft het terrein tot op grooten afstand afgezet. Tengevolge van de ontploffingen in het geheel zijn er in den loop van ongeveer drie kwartier zes cylinders gesprongen zijn van alle huizen in de buurt de ruiten vernield. Bovendien zijn hier en daar daken ernstig Be schadigd. De stukken van de gesprongen cy linders zijn tot op meer dan 1000 meter af stand op een sportterrein teruggevonden. De rijkspolitie heeft de vaart over den Noord ge durende anderhalf uur gestremd, met het oog op gevaar, dat de zuurstoffabriek zelf een prooi van de vlammen zou worden. Op onge veer 25 meter van de garage, waarin de brandende auto stond, de andere auto's heeft men nog in veiligheid weten te brengen staat een soort van gashouder, welke gevuld is met zuurstof en op het aangrenzende erf van de acetyleengasfabriek „De Graafstroom" staat o.a. een gashouder gevuld met dat gas. Dit reservoir was slechts ruim 80 meter van de garage verwijderd. Bovendien grenst aan het terrein van De Alblas een houtloods. De toestand was dus zeer critiek. Ondanks het groote gevaar zijn enkele vermetele lie den toch weer aan het blusschen gegaan en het is hun gelukt den brand tot de garage te beperken, waardoor een ramp is voorkomen. Persoonlijke ongelukken zijn niet gebeurd. Omstreeks 12 uur was de brand vrijwel ge- bluscht en het gevaar geweken. Van 11 12 huizen zijn de ruiten en van 3 of 4 daken vernield. Het gebeurde heeft veel consternatie gewekt. De consternatie. Toen de eerste cylinder ontplofte renden de menschen uit de omliggende huizen dadelijk naar buiten. Zij snelden naar het terrein van de fabriek, maar werden tegengehouden door de werklieden, die met de lossing van de vrachtauto waren bezig geweest, toen de wa gen in brand raakte. De werklieden, die be grepen hadden welk groot gevaar dreigde, waarschuwde de toesnellende bewoners der omliggende woningen, wat ten gevolge had dat de meesten dadelijk op hun schreden terugkeerden. Uit het dorp kwamen inmiddels groepen menschen aansnellen. Er ontstond een gewel dige verwarring. In de eerste oogenblikken wist niemand wat er gedaan moest worden. Dank zij het optreden van den directeur van de fabriek en nog eenige anderen werden daarop de eerste maatregelen genomen. De toestroomende menigte werd tegengehouden. En toen de menschen aan het verstand was gebracht, welk gevaar dreigde maakte zich van velen een panische schrik meester. De huizen, die aan dijk tegenover en naast de fabriek zyn gelegen werden ontruimd. Overhaast zonder zich de tijd te gunnen iets mee te nemen nam men de vlucht; kinderen werden in dekens gehuld meegedragen om ze by kennissen of familie, die op veiliger af stand woonden, onder te brengen. Van de huizen in de nabijheid bleef bijna geen ruit heel. Telkens als er weer een ontploffing van een cylinder plaats had vlogen er weer ruiten I 17 November. De tyd waarin w* leven is werkelijk buitengewoon. De tech. niek viert triomfen, wy vliegen naar Austra lië in een Pullmann, wij stijgen op naar da stratosfeer, wij zien „ver", wy seinen draad loos foto's, en zelfs films over, maar de levensmiddelen, die wij voortbrengen, kunnen we niet opmakenDat in Brazilië koffie en in Canada tarwe wordt vernietigd, is be kend. Wat zich echter in de kleine republiek Lithauen afspeelt is minder tragisch, maar leerrijker. Dit landje, dat na den wereldoorlog zelf. standig is geworden en dat een oppervlakte heeft zoo groot als Nederland, met bij elkaar nauwelijks twee-en-een-half millioen inwoners, leeft van den landbouw en exporteert eieren] boter en gevogelte. Duitschland was van deze producten jarenlang de belangrijkste afnemer, maar in den laatsten tijd kan Michiel niet meer afschuiven, een verschijnsel, dat ook ons niet heelemaal onbekend is. De export haperde en plotseling zat Litliauen met een reuzen overvloed vanganzen. Heel Li thauen weergalmde van het gesnater der 100.000 overtollige beesten. De ganzen hebben het niet gemakkelijk. Zij hebben al eens Rome gered en nu moeten zij een staat uit de economische crisis redden. De Lithauers zijn slimmer dan de Brazilianen en Canadeezen. Zij gaan kun ganzen niet ver drinken. Een gans kost in Lithauen vier lit of 1 Hollandsche gulden en wanneer de re geering niet had ingegrepen zou een gans over drie weken nog maar 1 lit of een kwartje waard zijn geweest. Wat deed nu de regee ring? Zij nam een wijs besluit: ieder be ambte van staat of gemeente meet Voortaan voor twee procent van zijn salaris ganzen slikken. Ze moeten voor iedere 50 lit salaris één gans van 5 lit koopen en wel vóór het einde van het jaar. Met andere woorden: een beambte, die 250 lit per maand verdient, wordt verplicht 5 ganzen in te slaan, om niet te zeggen naar binnen te slaan. Het ganzen- overschot, ten beloope van 100.000 stuks, ver dwijnt op die wijze in de buiken der beamb ten, de boeren krijgen geld en de ganzencrisi3 is overwonnen! Een gebraden gans is zeker niet te ver smaden. Het is zelfs bijzonder smakelijk eten. Wat moet echter de toch al welgedane be ambte doen, die het ongeluk heeft 250 gulden of 1000 lit per maand te verdienen? Hij moet per maand twintig ganzen verorberen iederen dagbij het ontbijt, bij het middag eten en bij de avondboterham. Gebraden gans, als voorgerecht, in de soep, als hoofd gerecht en als dessert. Mijn maag draait om als ik er aan denk! De Lithauers hebben ons echter een weg uit de crisis gewezen. Kan de bevolking niet meer koopen, of gaat de export achteruit, zoodat het overschot den prijs dreigt kapot te maken, dan laat men eenvoudig de beamb ten opeten wat er te veel is. De veelgesmade ambtenaren, ze zijn blijkbaar nog ergens goed vóór Wie de rekening van den dokter moet be talen, is natuurlijk een andere vraag. Schrafe Lippen Gesprongen Handen stuk. De stukken ijzer vlogen soms honderde meters ver weg. Elke ontploffing werd ge volgd door een vuurkolom van soms bijna 200 m. hoogte. In een verren omtrek, tot zelfs in Rotterdam, waren deze vuurstralen te zien. Ook de harde knallen werden in een wijden omtrek vernomen. Uit tal van plaatsen gin gen menschen met fietsen en auto's naar Al blasserdam, waar het een enorme drukte werd. De brandweer, die was toegesneld, had de slangen afgepakt, maar was er daarna van door gegaan. Op last van hen, die de leiding hadden ge nomen, hielden bezitters van auto's en auto bussen zich gereed, om in geval van nood, da- delijk gewonden te kunnen transporteeren. Uit de woningen in de omgeving werden de zieken naar buiten gedragen, waarna zij met een autous naar familie of bekenden te Oud- Alblas en Kinderdijk werden gebracht. Er waren bij deze zieken, die getransporteerd werden, menschen, die al vijf jaar bedlegerig waren. Ook werden van verschillende families de kinderen met auto's of met een bus naar verder afgelegen familie gebracht. Toen de zesde cylinder was ontploft en men nog steeds vreesde dat de brand, die een houten loods reeds naderde, de gashouder zou bereiken, wist de fabrieksdirecteur de men schen er van te overtuigen, dat er toch in elk geval iets moest gebeuren. Men is toen tot het blusschingswerk overgegaan, met het ge lukkige resultaat, dat een groot onheil kon worden voorkomen. De schrik bleef er echter bij vele dorpsbewoners nog zeer lang in. Zelfs het nemen van foto's met bliksemlicht ver oorzaakte, lang nadat de blussching reeds was beëindigd, nog een paar maal een ren- partrj. Het verhaal van een ooggetuige. Een ooggetuige vertelt o.m.: Een staaltje van ware heldenmoed lever den de arbeiders Van Veen en De Haan, dis aanvankelijk bezig waren geweest bij het op laden van de zuurstofcylinders. Nog lagen er enkele op den brandenden auto die konden ontploffen. „Als jullie ze er af halen is het voor eigen risico!" riep de directeur. Toch haalden z(J twee gloeiend heete cylinders, die elk oogen blik konden ontploffen, uit het vuur. „Ten slotte is alles erg meegevallen," be sloot de heer De Waal zijn relaas, „maar de gemeente is aan een groot gevaar ontsnapt doordat de brand tijdig kon worden bedwon gen."

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2