Modepraatje De geschiedenis van een echten reus. pa<g. •T JUTTERTI. „Mijn man zegt dat ik hem in drie jaar tijd gek gemaakt heb!" „Onzin! Hij was toch gek toen hij jou trouwde." I>E PRACTISCHE HUISVROUW MOET WETEN DAT de bovenplaat van een kachel, die na het bakken of braden vet geworden is, het best met proppen krantenpapier schoongemaakt kan worden en indien melk of meelspijzen zijn overgekookt, men zout op de bemorste plekken strooit. ......kurken badmatten schoongemaakt «ninnen worden met zeepsop, daarna flink naspoelen met schoon water en op een koele plaats, vlak laten drogen. Is de mat droog, dan inwrijven met lynolie om het kraken te voorkomen. HET BESTELLEN VAN PATRONEN. De prijs onzer patronen is verlaagd tot 0.58 voor japonnen, 0.48 voor kinder- kleeding en 0.40 voor enkele rok of blouse. Men kan het bedrag in postzegels of per opstwissel overmaken aan de Mode redactrice, Muzenstraat 5 B te Den Haag. U kunt ook gireeren op giro-rekening 191919 t. n.v. den Knlppatronendienst te 's-Gravenhage. Voor uitstekenden pas vorm wordt ingestaan, indien men buste en heup-wijdte opgeeft. EEN GOEDE - HANDLEIDING. Voor dames, die zelf hun kleeding wil len maken, is zoo juist een modeblad ver schenen met tal van goede raadgevingen. Het bevat zeer fraaie modellen voor den herfst en den winter en wordt door onze moderedactrice Muzenstraat 5 B, te Den Haag gaarne toegezonden na inzending van 10 cents porto. Vooral in dezen tijd van bezuiging lijkt ons dit nieuwe mode blad een uitkomst voor heel wat gezinnen. Een prijsvraag is bovendien in dit num mer opgenomen met een groot aantal waardevolle prijzen. U kimt het vandaag nog aanvragen. Schooljurk voor meisjes van 612 jaar. 1400 Een glad bovenstuk aan aen rokje met gedeelte opgestikte plooien gestikt vormt deze hanger, waarvan de hals aan de voor zijde recht is, terwijl de rug hooger opge knipt is en rond. Een flanellen of katoenen jumper zijn beide zeer geschikt om hierbij Middag japon. 1401. Deze japon kan open en gesloten ge dragen worden, zooals de kleine afbeelding te zien geeft en sluit midden voor met knoopen en knoopsgaten. Niet meer dan 2 X de hoogte aan stof heeft men noodig, plus zoomen, b(j een middelmatige lengte 2.60 m van 1.30 m breedte. Effen stof kan heel goed genomen worden, doch een fan tasieweefsel staat vlotter. Patronen tot en met maat 52 verkrijgbaar voor 0.58. Moderne japon. 1402. De nieuwe modellen houden zich nog steeds aan de halslijn, waarbij vooral een platte kraag met strik gedragen wordt. De mouwen staan bij de schouder een weinig uit, daar de ruimte met een paar naadjes wordt verwerkt. Rok bestaat int 2 banen, waarvan de voorbaan een puntig boven stuk heeft, terwijl in de zijkanten al of niet zakjes worden gemaakt. Patronen tot en met maat 46 verkrijgbaar voor 0 58.; Jappn mét raglan mouwen, 1403 Deze zeer afgekleede japon heeft raglan mouwen, aan den onderkant met een manchet afgewerkt. Garnituur met smalle plissé; tweebaans rok die even klokt. Patronen tot en met maat 50 verkrijgbaar voor 0.58 Mantel en hoed voor meisjes van 48 jaar. 1404. Wollen stof in een of andere warme tint is het aangewezen materiaal voor dit gedragen te worden Voor de kleintjes zal een bestaande, niet meer moderne japon heel goed verwerkt kunnen worden. Patro- n~» verkriiabaar tegen 0.48. 1404 geheel. Het hooge kraagje is meerdere malen doorgestikt, evenals de bovenkant van zakken en rand van den hoed. Slui ting met 5 knoopen van dezelfde stof. Prijs 0.48. Rok. 1405. Aangezien blouses en jumpers zich steeds in bijzondere belangstelling mogen blijven verheugen, maken de rokken nog een groot onderdeel uit. Rechte achter- en voorbanen waarop de bijzondere aandacht gevestigd blijft zooals ons model te zien geeft, vallen het meest in uw smaak. Dc ruimte aan den onderkant wordt verkre gen door een diepe plooi midden voor. Op zijde worden zakken aangemaakt. Patro nen in alle maten verkrijgbaar, prijs 0.48. WAT BRENGT DE MODE ONS DEZEN WINTER? Nog altyd hebben de pullovers en truien de overhand Bijna altijd draagt men in ieder seizoen een zelfgehaakte of gebreide pullover. In den zomer of op warme dagen kiest men veelal een grofgehaakte trui voor de sportpullover en jumpers. De herfstmode brengt ons op dat gebied nieuwe kleuren en aardige garneeringen. Ook draagt men, hetgeen op het oogenblik zéér modern en gekleed is, een geheel gebreide japon. De rok wordt zeer eenvoudig gebreid, n.1. rechts, averechts, rechts, averechts enz. tot op taillehoogte. Men maakt hem altijd iets langer dan eigenlijk noodig is, daar hij. dikwijls, wanneer de rok klaar is, in krimpt. Met de jumper htbbeu wij al heel veel variaties. Men begint van oi:leren met twee rechts, twee averechts, tot op borsthoogte, daarna alles rechts breien, hetgeen een zeer aardig effect geeft. Des noods kunnen wij er aardige figuren door heen mazen. Een leeren ceintuur, met nik kelen sluiting maakt het geheel af. Is de japon van blauwe wol genomen, dan staat hier een witte ceintuur het beste bij, is groen de hoofdkleur (donkergroen) dan past hierbij een lichter groen. En hoe staat Mevrouw Mode tegenover de mantelpakjes? Op een modeshow zagen wij verschil lende aardige van deze pakjes. De kleur is in het algemeen zeer licht, b.v. grjjs, beige, lichtgroen, lichtblauw en voor de hoogzomer geel. De rok sluit heel nauw om de hepen, terwijl van voren tot even onder de knie een split is aange bracht, die openvalt. De jasjes zijn weer langer geworden en reiken even over de heup. Op borsthoogte worden twee zakjes aangebracht, waarop twee groote knoopen voor de garneering zorgen. Een breede ceintuur van dezelfde stof, die een paar maal doorgestikt is, wordt op zjj of mid den gesloten met twee groote glanzende gespen. Een kraag treft men veelal niet aan, doch hieronder wordt een shawl ge dragen. De handschoenen waren afgebiest met de kleur der shawl; evenzoo de tasch, hetgeen zeer apart stond. Hierbij wordt gedragen een klein zwart vilten hoedje, een „cloche-model". Ook de schoenen ver dienen een woord van aanbeveling Zij heb ben een lage hak, van voren vervaardigd van peau de suède. Men ziet ook veel raglan-mouwen dra gen. Handschoenen van wildleer met groote kappen zijn nog altijd eeen gevraagd mode artikel. MOSTERD. Een belangrijk bestanddeel onzer voeding. Mosterd is geen voedingsmiddel in den zm, waarin vleesch, melk en meel als zoo danig worden gewaardeerd. Zij heeft an dere voordeeien: de eetlust wordt er door opgewekt en dc spijsvertering bevorderd Niet alleen maakt zjj het eten smakelij ker. doch sommige zwaar verteerbare spij zen worden er beter verteerbaar doo: aangezien de afzondering der maagsappen erdoor wordt oevorderd Niet te sch mosterd van goede kwaliteit kan ook T' dragen worden door menschen, die o**" het algemeen niet tegen gekruid eten nen. Natuurlijk blijven er altijd gevaii waarin de dokter ook mosterd verbied' en dan zou het dwaas zijn, zich niet dit voorschrift te houden. Meestal is rn terd echter een waardevol en onschadeUit hulpmiddel om de spijzen smakelijk t maken. Mayonnaise, waaraan een wek/ mosterd is toegevoegd, wordt bijv. Veej beter van smaak naar het oordeel van d meeste menschen. Moeder Melk, Vader Vrucht en Gertje Graan, geven goeden raad door Amy Keys. Ik was een verschrikkelijk klein piete- peuterig babytje, toen ik geboren werd. Mijn moeder wou echter een flinke, ge zonde jongen van mij maken en daarom ging zij overal raad vragen bij menschen, die het weten konden. Allereerst ging zij naar Moeder Melk. Moeder Melk was erg gevleid dat men bij haar raad kwam vra gen, en ze begon direct te vertellen, dat al haar kinderen zoo flink groeiden, en dat alle lammetjes en kalveren en baby bokjes zoo gezond en sterk waren, en ze beloofde mijn moeder dat ik net zoo krachtig zou worden, sterke beenen zou krijgen, roode wangen en gezonde witte tanden zou krijgen, als moeder nu maar precies haar raad opvolgde: ik moest el- ken dag vier glazen melk drinken, en bo ter op mijn brood smeren, en mijn moeder zou eens zien, wat een reus ik zou worden! „Maar" voegde Moeder Melk erbij. „Ga maar eens naar Vader Vrucht. Die heeft vast en zeker ook goede raad voor je!" Mjjn moeder bedankte Moeder Melk erg, en ging toen naar Vader Vrucht. Vader Vrucht vertelde toen aan mijn moeder, dat Moeder Melk en hij samenwerkten om de kinderen sterk en gezond te maken. Hij sprak over vitaminen, routen en nog andere dingen, die er in .de vruchten zitten en die iemand o! zoo flink maken. „En die dingen", heeft hij gezegd, „moet je zoon eiken dag bij ziin melk naar binnen krij gen! Geef hem daarom versche rijpe vruch ten, en je zult eens zien. wat een reus die jongen van jou wordt! Nu moet je echter ook maar eens naar Grietje Groente gaan, en precies haar raad opvolgen, want die is van net zoo veel belang als de mijne. Mrjn moeder is toen naar Grietje Groen te gegaan en die heeft moeder gezegd, da een flinke portie groente bij de melk en de vruchten heel gauw een sterke jongen van mij zouden maken. We zijn toen gauw naar huis maar even voordat we ons huisje berei ten, kwam daar Gertie Graan aan. Die heeft moeder toen verteld dat ik pap en brood van graan en veel zemels moes eten. Geen wit brood, dat is lang zoo ge zond niet. Moeder wilde toen gauw alles klaar gaa maken, maar toen we op ons erf kwamen- hoorden we opeens een stem, en dat wa de stem van een onzer leghennen. e vrouw"! riep die met haar schelle s ejn. „vergeet niet om je zoon eiken dag ee zacht gekookt of een gebakken eitje me spek te geven. Dat zal zijn spieren g ontwikkelen". „Goed", zei moeder toen en wou huls lnloopen, toen een zonnestraaltje gen haar zei; „Mevrouw" laat je z°° vooral veel In de buitenlucht spelen! Daa is niets zoo gezond! Als je hem de hee tijd binnen laat zijn, wordt hij een bleeke sladood! Hij moet opstaan wa neer ik opsta, en slapen gaan, wanne? ik óók ga slapen. En zorg, dat 's nach s vensters open staan, zoodat hij voldoen frissche lucht krijgt". Moeder heeft toen hard gewerkt om a les klaar te krijgen, zoodat ik kon g33^ slapen toen de zon ook ging slapen, e terwijl zij druk bezig was, kwam Oma e zei: „Onthoud toch, mijn kind, dat je geregeldheid In ziin leven krijgt. Geef eiken dag op een bepaald uur zijn eten, 1e geef hem tusschen de maaltijden niets, 3 niet gezond voor hem is. Nooit koek, taar koffie of thee. Maar boter en bruinbroo is het beste met melk als bij tegen thee tijd honger zou krijgen". Moeder heeft £c luisterd en tegelijkertijd gewerkt en toen Oma net weg was, kwam waterdruppel Je naar moeder toe, en zei: Tk mag niet vergeten worden hoor' 1 houd het lichaam en de tanden schoon E" een glas water, een poosje vóór het eten,

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 20