Registermarken Stadsnieuws *Wdt wiU li §aan m Aankomst Uiver RIJDT per HILLTAX -rvA/EEDE BLAD HELDERSGHE COURANT VAN DINGDAG 20 NOVEMBER 1934. Reisbureau Vetthliys Een MODERNE foto als St Nicolaas-Cadeau „Een welkom geschenk' Diploma-uitreiking Veilig Verkeer. ra. J. F. SCHELLINGER, Gemeenteraad Visscherij. Licht op voor ai!e voertuigen. piusilag 20 Nov. 16.32 uur 16.31 uur _i. Den 17en November slaagde te Amster- m in het Wilhelmina-Gasthuis onze vroe gere stadgenoote mej. G. Flotat als gediplo meerd verpleegster. VERGADERING CENTRALE v. VER. v. PERSONEEL IN 's RIJKDIENST. Door de Centrale van Vereenigingen van personeel in 's Rijksdienst, wordt op morgen. Woensdag 21 November, een vergadering be legd in Casino, waarbij het burgerrijksperso- ncei wordt opgeroepen tegenwoordig te zijn. Sprekers zijn de heeren T. Perdok en H. Steketoe. Zie verder de advertentie indit nummer. koktinc. op duitsche spoorweg- biejetten. Voor de zoo juist uitgekomen nieuwe kor tingsbepalingen der Duitsche Spoorwegen, verwijzen wij naar de advertenties in het nummer van heden. maranatha-samenkomst. In een advertentie in dit nummer wordt medegedeeld dat- morgenavond wederom een Maranatha-samenkomst wordt gehouden ia het-Chr. Militair Tehuis, Kanaalwég, kindermiddag te.breezand. Hedenavond 7 uur repeteeren voor den kin- dermiddag ten huize van den heer De Boer, Koningstraat. DE AANKOMST VAN DE UIVER EN DE FAMILIE PRINS. Bij aankomst van de Uiver te Amsterdam fa de farh. Prins ter verwelkoming van hun zoon door den heer Gorter. Reisbureau Ned. Spoorwegen, een gratis tweedaagsch rétoür aangeboden. De Heldersche Courant zal de familie Prins per auto van het Centraal Station naar Schip hol brengen. ijiver tocht london—melbourne. Naar aanleiding van bovengenoemde tocht heeft de Fa. Vroom Dreesmann. een Uiver- puzzle laten vervaardigen. Deze puzzle is niet alleen aantrekkelijk door haar buitengewoon juiste uitvoering der route, doch heeft daardoor ook een paedago- gische waarde en zal dus een aardige attrac tie zijn voor de leerlingen der diverse scho- \en, zooals de H.B.S., Ulo, Handelsschool enz. Hlsook van de leerlingen der hoogere klassen van de Lager Onderwijsscholcn. De puzzie is fotografisch prima verzorgd dpor de Fa. Van Agtmaal te Baarn, welke ook de Pelikaan en Folklore puzzles, welke reeds door V. D. in den verkoop zijn gebracht, heeft ontwor pen. Rest ons nog te melden, dat exemplaren van deze puzzie zijn aangeboden aan den Minister President Zijne Excellentie Colijn, den Minister van Onderwijs Zjjne Excellentie Marchant, den President Commissaris en de Directie der K.L.M. én aan de bemanning van de Uiver. DIEFSTAL VAN BANKBILJETTEN. In de bekendmaking van den Commissaris van Politie, opgenomen in ons nr. van Zater dag, betreffende diefstal van bankbiljetten, zijn een paar foutieve nummers opgegeven voor de vermiste biljetten van 10 gulden. Het nummer B.BJZ. 060749 moet zijn B.B.Z. 061749, en X.F. 080206 moet zijn X.T. 080206 h. k. s. v. Vrijdag j.1. opende deze vereeniging, zooals gewoonlijk de reeks van schooluitvoeringen met eer. tooneelavond. Opgevoerd werd het blijspel in drie bedrijven, „Hotelratten", van A, J. Zoetmulder. Dat er voor dezen avond groote animo be stond, bewees de stampvolle zaal. En geen wonder, want deze vereeniging doet altijd haar uiterste best de avonden zoo goed nio- geljjk te doen slagen. Om ongeveer 8.15 uur opende de voorzitter de heer P, Galjé, den avond en heette in het bijzonder welkom, den heer W. de Boer, wet houder van onderwijs, den heer Veringa, in specteur van het L.O., den heer Bouma, direc teur der Handels- en kweekschool, de f I ï- wezige leeraress'en en leeraren en verder de besturen der plaatselijke zusterverenigingen. Hierna opende de heer P. de Ridder het programma met enkele piano-soli, welke ver dienstelijk gespeeld werden. Daarna volgde het tooneelstu.c, dat zeer in den smaak viel van het aanwezige publiek. Het is ondoenlijk den inhoud hierbij weer te geven, evenzoo al de spelers te noemen. Tóch kunnen we niet nalaten enkele van hen te noemen. Wat de dames betreft, werd goed spel ge geven door: Mej. Brizee, als pseudo Fran- ?aise, mademo'selle Duprez; tnej. van Wol- feren, als mevr. Engelman; mej. van Toledo. als oude vrijster en mej. Moor, als de dieveg ge. De rol van dr. Engelman werd zeer goed vertolkt door den heer P. Galjé; de heer J. Vossenberg was een uitsteken ie professor, terwijl de heeren A. Grendel en T. de Jong hun rollen zeer goed vertolkten, respectieve lijk als majoor van Emmicihem en de heer Bunschot. Scheepspassages Spoorbiljetten luchtvaartbilj. VOOR t. o. Postbrug. Na liet tooneelstuk gaven de Mixed Foilies oen uur dansmuziek, waarna de Casino-band de stemming er tot drie uur in hield. De avond is zeer geslaagd te noemen en het wachten is thans op de vo-geude uitv >o- rlng. helders r.k. gemengd TOONEEL. Het Helders R. K. Gemengd Tooneel heeft het seizoen geopend met het luchtige blijspel "Pc civé-secretaresse". Een echt populaire titel, die ongetwijfeld in staat was het dona teurs-publiek te lokken. Het was verstandig gezien van het bestuur van het gezelschap om na de wel wat erg zware kost, die het bij de sluiting van het vorige seizoen zijn begun stigers voorgezet had, nu eens wat licht ver teerbaars aan te bieden; iets, waarvan zé wel eens zeggen, dat het er in gaat als koek. Het mag dan waar zijn, dat er in zoo'n stuk niets in zit, maar daarvoor is het nu eenniaai een blijspel. Wórdt hét nu ook maar luchtig, losjes eri soepel, écht als blijspel gespeeld, dan lacht het publiek en het geniet zoo'n avond. En het grootste deel van de soms wat luid ruchtige toehoorders heeft genoten. Daarmee was dan toch in ieder geval aan een van de voornaamste eischen, die aan een amateür- tooneel gezelschap gesteld rriogen worden, vol daan. Vergelijkingen met beroepstooneel kreu pelen bij beoordeéling van het geleverde spel meestal heel erg. Daarom blijven deze, uitzon deringsgevallen daargelaten, beter achter wege. De schrijver, Den Hertog, heeft ongetwijfeld een zeer gelukkige greep gedaan bij de ope ning van de rij der komische scènes en de spelers hebben er voor gezorgd, dat de entrée in órde was. Een compliment voor dat keurige staaltje spel! Het was een van de best ge speelde tooneeltjes van het heele stuk, dat ver der hoofdzakelijk „gedragen" werd geluk kig, dat het luchtig was door Joyce Al- lington, de secretaresse. Dit onbezorgde en zorgeloöze meiske, dat vanwege haar opvoe ding goud waard was, kon niets anders dan roeien; zwemmen, zeilen, tennissen en flirten, tó groote ergernis van haar van jongsaf •oer degelijke tante, die zich geen raad wist met dat frivole schepseltje. Na rijp overleggen heeft ze er iets op gevonden. Een vroegere beschermeling van haar, Francis Darnley, moet haar helpen. Ze toont zich bijzonder ingeno men met haar plannetje, temeer, zooals ze aan het eind zelf eerlijk bekent, omdat Francis ongetrouwd en directeur van een gróote fa briek is. Francis wordt ontboden naar het hotel, waar tante en nicht logeeren. Francis komt, luistert, maakt ernstige bezwaren en... geeft toe. Joyce zal voor een maand op proef bij hem in betrekking komen als privé-secretaresse. Het gevecht tussohen de secretaresse en den directeur gaat beginnen. Het strijdperk ligt in liet privé-kantoor van den directeur. Daar speelt dan het tweede en derde bedrijf met een „natuurlijk blijspelslot". De rol van secretaresse was in handen en in het geheugen van mevr. Wols, die èn als ondeugend, lichtzinnig meisje èn als quasi- degelijke secretaresse kostelijk speelde. Goed, maar min of meer eenzijdig was het spel van haar partner, die als directeur zoo nu én dan wat slap was. Uitstekend was hij echter in de opgewonden scène, toen hij niet gestoord wenschte te worden, maar toch tel kens gestoord werd door de piccolo, de cor respondente en den tot imponeeren aange spoorden boekhouder. Deze laatste, evenals de piccolo, zorgden elk in hun genre voor, een uitstekende aanvulling van de hoofdrolspelers. De overige rollen waren eveneens goed bezet. Speciale vermelding verdient hier de tante-rol, waarin mej.-v. Amersfoort zich buitengewoon goed thuis voelde- Haar spel ontlokte verschil lende keèren een hartelijk lachapplaus. Minder goed. was de mededinger van Francis Darnley, vooral bij zijn optreden in het derde bedrijf. Het grimeerwerk was in de kundige han den van den heer Polman. Meubelen van de firma Klercq een een radio-installatie van de fa. Heyligenberg voltooiden de noodzakelijke entourage. HARMONIE KAPEL „WINNUBST". „Ja", zoo zeide Winnubst's voorzitter, de heer Mahieu, „dit concert kost ons een aar dige handvol geld. Maar we hebben het er graag voor over, we hopen en verwachten, dat onze donateurs het zullen apprecieeren. Door middel van steunbonnen zullen we trach ten althans een gedeelte van onze kosten te dekken". „En dan", zoo ging hij voort, „heb ik nog een verzoek. Als er onder onze leden zijn, die zoons hebben met een beetje muzikalen aan leg, laten zij zich dan aanmelden voor wér kend lid. D'r zitten al zoo'n paar van die ukkies, maar we kunnen er best wat meer gebruikend Vijfendertig jaren hebben we nu bestaan en we moeten de traditie in eere houden. Dat kan alleen door uw aller steun." Zóó sprak de voorzitter en we hebben zoo'n idee, dat in den loop van deze en de volgende maand zich wel jongens zullen aanmelden. Is het, voorwaar, geen aardig werk, werkend lid te 'zijn van een muziekvereeniging Moet u maar eens verder lezen, wat wjj nog over het programma vertellen. 't Was een programma, dat er wezen mocht. Niet minder dan 4 van de 6 nummers waren nieuw, d.w.z., dat ze voor hét eerst werden uitgevoerd. Bewijs, dat er flink ge studeerd is door de leden. Trouwens, dat was wel te merken ook. Natuurlijk, er waren vlekjes aan te wijzen, er waren ook onge lukjes, met die uiterst gevoelige houten in strumenten, en dat was jammer natuurlijk, maar over 't algemeen was het goed werk, wat we te hooren kregen. 't Begon, na 's voorzitters welkomstrede, met den K.L.M.-marsch van Willy Schoote- meyer. En als no. 2 kregen we toen de ouver ture van Glucks „Alceste", die werd gevolgd door balletmuziek van wijlen Sam Vlessing. Deze componist is 22 Mei van dit jaar ov'ef- leden en het was een sympathieke gedachte van den heer Schenkels, om zijn nagedachte nis te eeren door de uitvoering van één zijner laatste composities: „Petite scène de ballet" genaamd. Deze uitvoering geschiedde door een kwintet, gevormd door de heeren C. Bieg- straaten en L. Biegstraaten, klarinet, C. Trap, piston, H. Toes, tuba en A. Mulder, bariton, 't Is aardige muziek, helaas heb ik er een aanteekening bij moeten plaatsen: ze had wel wat pittiger gespeeld kunnen worden. Ver moedelijk uit overgroote voorzichtigheid ge schiedde dit niet; vijf solisten en dan een ge heel nieuw nummer, dat is ook geen kleinig heid. 't Volgend nummer was zeer interessant, 't Waren humoristische variaties over het be kende Duitsche lied ,,'s Kommt ein Vogerl geflogen", van Siegf. Ochs (de variaties wel te verstaan!, 't Geestige zat 'm in de wijze van bewerking dezer variaties, hiervoor waren ri.1. 12 verschillende componisten gebruikt en Ga naar Koningstraat 29 van elk hunner was de eigenaardige, typee- rende wijze van componéeren weergegeven. We kregen bijv. het refreintje op een Weener wals van Strauss, terwijl voor Wagner ge bruik gemaakt was o.a. van zijn wonderlijk suggestieve, origineele Tannhauser-overture. Wagner laat de breede, gedragen zang van de pelgrims daarin begeleiden door felle, harts tochtelijke vioolmuziek; hij beeldt in deze muziek aldus twee tendenzen uit, het goed eri het kwaad, waarbij tenslotte het Pilgerchor de zang van de pelgrims, dus het goede en edele de overwinning behaalt. Zeef geestig was hier dit Pilgerchor vervangen door het motiefje van den vogel, die kwam aangevlogen. Weer heel andèrs was Riet hoven, terwijl bijv. bij Brahms een gelukkig gebruik werd gemaakt van diens wiegelied! Het slot van de variaties werd gevormd door Sousa, en het was een pakkend en waardig slót voor ditnummer. Tenslotte vermelden wij nog, dat het nummer door den heer Schenkels was bewerkt vóór harmonie-orkest. Nummer 5 was eveneens een eerste uit voering, het was een interessante rhapsodie van Slavonische melodieën, compositie van Carl Friedemann, en door de familie Th. Min- neboo aan het corps geschonken. Met een grooten Italiaanschen marsch van J. Fuck werd het programma besloten, of eigenlijk is dit niet juist, daar het K.R.O.-lied als toegift' het slot vormde, een pittige, opgewekte melo die, die ieder natuurlijk meeneuriede. Na de pauze......ja, na de pauze! Optreden van het bekende humoristen-gezelschap duo De Laat uit Tilburg, waarbij de populaire radio- en gramofoonzanger August de Laat. En daarnagelegenheid tot een dansje, onder leiding van den heer J. B. Polak. Dat betee- kende dus, dat de zaak toen gezellig begon te worden. Want de jongelui waren aanwezig met en benevens de benoodigde stemming. En laat ons hopen, dat ze zich ook ten aanzien, van desteunbonnen niet onbetuigd hebben gelaten.. Alles tezamen dus een geslaagde en geani meerde avond, dit eerste winterconcert vaiy „Winnubst", Och, en, als er nu wat geld bij moet. Dat komt immers,wel }n orde?...... cu. Vierendertig jongens waren er, en vier ef> van kregen, ach arme! hun diploma niet. In plaats daarvan kregen ze een troost- speech van den voorziter der vereeniging „Veilig Verkeer", den heer Jaring, die er zijn leedwezen over uitdrukte, maar hun helaas moest mededeelen, dat ze 't al te slecht had den gemaakt. „Maar laat dit jelui niet ont moedigen", aldus ging de heer Jaring voort, „trek je niet terug, maar tracht opnieuw een .volgend maal je zoo'n diploma, dat van groote waarde is, te veroveren". Toen gingen ze, de vier, niet te bedrukt gelukkig en met het voornemen een volgend maal beter te zuilen oppassen. En toen kwam de eigenlijke invasie: dertig stuks, groot en klein, die allen straks vol trots hun fraaie speldje en nog fraaier diploma zul len toonen aan ieder, die er zich voor interes seert. De Burgemeester was er speciaal voor tegenwoordig om persoonlijk de diploma's uit te reiken, verder waren er o.a. de Commis saris van politie, diverse heeren bestuursleden van „Veilig Verkeer", van het bestuur der Ambachtsschool de heeren Kastelijn en de directeur. Alleen wethouder De Boer was, r.aar de Burgemeester zeide, tot zijn groot leedwezen verhinderd bij deze plechtigheid tegenwoordig te zijn. Het bestuur der Am bachtsschool had er de bestuurskamer voor afgestaan, waar Zaterdagmiddag te 2 uur deze diploma-uitreiking plaats had. De heer Jaring, de voorzitter, heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder den Bur gemeester als eere-voorzitter der Vereeniging „Veilig Verkeer" en die zich onmiddellijk be reid verklaarde deze diploma's te willen uit reiken. Wij stellen dat, aldus de heer Jaring, op hoogen prijs: het is een bewijs, dat Z.Ed. Achtbare onze Vereeniging een goed hart toe draagt, overtuigd als hij is, dat een vereeni ging als de onze mee kan helpen aan de be schaving der bevolking. Verder brengt spr. een woord van dank aan den leeraar Verkerk, die geheel belangeloos zich voor dezen cursus beschikbaar stelde, alsmede aan de heérëiï leden van de examen-commissie. Daarna is het woord aan den Burgé- meester, welke begint met een woord van waardeering voor den arbeid der vereeniging. Hierbij zal spr. niet in details treden omtrent de meerdere of mindere arbeid van ieder der heeren afzonderlijk. Het streven der vereeni ging verdient steun; het tegenwoordige toe nemende snelverkeer gaat helaas gepaard met een toename van het aantal verkeersonge vallen en als hier in de toekomst verbetering in komt, zal dat mede te danken zijn aan het werk der vereeniging. i Eerst Uiverfeest, dan St. Nicolaasfeest Teneinde de Uiverfeestvreugde aan te wakkeren, stellen wij hij aankoop van minstens f2.— aan St. Nicolaas geschenken, waarvan wij een keureollectie geëtaleerd hebhen, een allerleukste Uiverklepper, als souvenir, gratis beschikbaar. Van Galenstraat 48, Tel. 501 1 Spr. wendt zich nu tot de jongelui, die in afwachting van hun diploma staan. Hij wenscht hen met het bereiken daarvan geluic; „maar", zoo gaat de burgemeester dan voort, ),je moet niet denken, dat je er nu bent. In tegendeel: voor jelui begint het nu eigenlijk pas. Want bedenk wel, als jelui nu straks tegen de verkeersregels zondigen, wel, dan mag je wel met dubbel krijt worden verbaii- seerd" (hiiariteit bij de jongelui). Wethouder De Boer, wij zeiden het hier boven al was verhinderd hier hedenmiddag te aijn. Zeer tot zijn spijt, want juist van de samenwerking met de scholen wordt in de toekomst veel verwacht. Nu wordt overgegaan tot de overhandiging der. diploma's met speldje. Na afloop daarvan brengt de heer. J a r i n g een' woord van dank- aan den Burgemeester en richt zich ook tot de jongelui. Hij wijst er hen op. dat zij thans, door hun diploma, in staart zyn aan andere weggebruikers een voor beeld te geven in de praktijk. Maar zij mogen uit deze onderscheiding niet afleiden, dat zij nu tevens gerechtigd zijn aan andere weg gebruikers op- of aanmerkingen te mogen :maken. Dat is de taak van de politie, aan haar moet je dat overlaten. Spr. dankt het Bestuur van de Ambachts school voor het afstaan der bestuurskamer, ;en den directeur voor al de moeite, die hij .met deze aangelegenheid gehad heeft. Tenslotte spreekt namens de leerlingen der Ambachtsschool de Voorzitter der Leerlingen- vereeniging, Van der Sande, woorden van dank, in het bijzonder tot den heer Ver kerk, die eigenlijk de man is van het initiatief !en die ook de plannen heeft uitgewerkt. Hieronder volgt de lijst der leerlingen, aan wie diploma en speldje zijn uitgereikt. VV. den Baas; C. Bakkér; J. Bakker; J. A. Boërkoop; H. Bouchier; H. A. Bruin; C. Cha- telain; J. Duinker; F. Felkers; C. Forrer; S. J. G. Groot; A. Gieles;, ,J. L. Geerling; A. de Groot; H. Hoveling; J. Hart; H. J van Hall; P. Janssen: M. Janssen; J. Kemna; J. J. Króes; P. J. C. v. d. Linden; J. Leder;: J- Pronk: W. Schoonenwolf; J. Smit; M. Smelt; :J. Vos; N. WinkelH. Zondervan. Verschenen is een vervolgagenda voor de vergadering van den Raad der gemeente op hedenavond. Deze vermeldt ingekomen stuk ken, waaronder: Besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland o.a. tot: verdaging hunner beslissing omtrent het ter goedkeuring ingezonden raadsbesluit van 11 October 1934 tot overdracht van de pontonbrug o.a. nabij de Kooy aan den Staat der Nederlanden. Een aan B. en W. gericht schrijven van Ged. Staten d.d. 7 November jl., houdende het verzoek om den Raad, voor zooveel deze ge meente betreft, te hooren omtrent het ont werp van een nieuwe regeling der jaarwedden van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvan gers der gemeenten in deze provincie, met uitzondering van Haarlem en Amsterdam. Ook omtrent het tijdsttip van in werking treding wordt 'a Raads oordeel gevraagd. Voor Den Helder komt deze ontwerp-rege- ling hierop neer, dat de jaarwedde van den Burgemeester, thans f 8009.wordt vor- laAgd tot f 7409.die van den Secretaris, thans f 6000—f 7000, wordt verlaagd tot f. 5350f 6450, en die van den Ontvanger, thans f 3900—f 4900,ivordt verlaagd tot f 3550—f, 4550. Hieraan moet worden toer gevoegd, dat sedert 1 Januari 1933 een kor ting wordt toegepast van 6 pet. van de met f 1009.verminderde salarissen, welke kor- tjng thans natuurlijk vervalt, en dat er voorts zoowei nu als in de toekomst 10 pet. voor pensioensbijdragen, overeenkomstig de wet berekend, wordt ingehouden. Het ontwerp geeft verder aan. dat de nieuwe regeling op 1 October 1934 in werking zal treden. (Naar aanleiding van een en ander en op de overweging, dat het bij de tegenwoordig algemeen bestaande mentaliteit wellicht toch tevergeefs is wanneer er tegen een voorstel als het onderhavige bezwaar wordt gemaakt, wordt voorgesteld B. en W. te machtigen om Ged. Staten te berichten, dat de Raad met de voorgestelde bedragen accoord gaat, doch adviseert om de in werking treding te bepa len op den eersten dag van de maand, vol gende op die, waarin de Koninklijke goedkeu ring op de nieuwe regeling zal zijn verkregen, omdat moeilijk kan worden verlangd, dat een ambtenaarsbudget wordt ingesteld op het terug betalen van eenmaal ontvangen loon.) Wjjzlgingsbegrootingen. i Vaststelling van wijzigingsbegrootingen van de Gasfabriek, de Waterleiding en het Elec- triciteitsbedrijf en van een wijziging der ge- meente-begrooting, dienst 1934. Overplaatsing onderwijzeres. Voorstel tot overplaatsing van mej. S. van Es van school 10 naar school 4. Grondbedrijf. - Voorstel tot bepaling van den erfpachts- canon voor een perceel grond nabij de Nias- straat. Wegenbelasting. Voorstel tot het vaststellen van het 2e sup- i pletoir kohier der wegenbelasting 1934. Benoeming. Voorstel tot het benoemen van een lid der Commissie van Toezicht op het M.O. en N.O., in de vacature P. H. Pesman. Aanbevolen worden: 1. de heer H. A. Enklaar; 2. de heer S. Jaring. Salarisregeling gemeentepersoneel. Medegedeeld wordt, dat B. en W'. naar aan leiding van een aan hen gerichten brief van den Minister van Binnenlandsche Zaken, om de salarisregeling van het personeel der ge meente te herzien, omdat het gebleken is. dat die regeling voor verschillende functies hoogere bedragen aangeeft dan die voor het vergelijkbare personeel in dienst van het Rijk en de loonen der werklieden zeer waarschijn lijk uitgaan boven het plaatselijk loonpeil, de heeren J. H. de Nijs, L. F. van Loo, J. van Zwijndrecht en Dr. P. Feenstra Kuiper heb ben uitgenoodigd zitting te nemen in een commissie onder voorzitterschap van den wethouder P. A. Smits, voor het ^uitbrengen van een advies aan het college. Als aardige herinnering aan de pracht prestatie der Uiver hebben wij een (Jiver-Puzzle laten ver vervaardigen, welke is uitgevoerd in zeer mooie kleuren en door ons Woensdagmiddag bjj aan komst der Uiver op Schiphol in verkooj» wordt gebracht. In iedere doos is een voorbeeld der plaat aanwezig. Prijs der puzzie 95 ct. Ziet onze speciale étalage. Subsidieverhooging Maatschappelijk Hulpbetoon. Het Bestuur van het Bureau voor Maat schappelijk Hulpbetoon heeft aan B. W. verzocht, het bij de begrooting voor 1934 toe gestane subsidiebedrag te verhoogen. B. W. hebben onderzocht op welke wijze het bedrag is te vinden, ingeval de Raad de verhoogde subsidie toestaat en zijn daar bij tot de volgende oplossing gekomen. Aan meerdere Inkomsten kunnen worden verwacht 11.675.o.a. Wegenbelasting, naar raming 5.000. Meerdere winst van het Eiectriciteits- bedrijf, naar raming 5.400 Voor mindere uitgaven kan worden ge raamd 59.450.o..a Kosten en onderhoud lantaarns 11.600. Werkverschaffing door of van wége de Gemeente ondernomen 30.000 Onvoorziene uitgaven 15.000. In het voordeel der gemeente komt derhalve aan meerdere inkomsten 11.675. Aan mindere uitgaven 59.450. Samen 71.125. Tegenover dit voordeel staan: Meerdere subsidie aan Maatschap pelijk Hulpbetoon 61.625.— Te veel genoten opcenten óp de hoofd som der. Gemeentefondsbelasting (belastingjaar 1934/35) 9.500. 71.125.— In verband hiermede stellen B. W. voor de gevraagde meerdere subsidie aan het Bu reau voor Maatschappelijk Hulpbetoon te ver- leenen. Erfpaehtsuitgifte. Bij raadsbesluit van 22 November 1932, werden B. en W. gemachtigd om te beslissen omtrent het verkoopen en in erfpacht uit gaven van tot het Grondbedrijf behoorende gronden. Thans vragen Chr. Groninger c.s. in erf pacht te mogen ontvangen een gedeelte van een perceel aan de Niasstraat. Dit perceel behoort tot het Grondbedrijf, doch valt, voor zoover het betreft den daarin begrepen kern- grond, buiten de vastgestelde klasse-indeeling en dus ook buiten voormelde machtiging. Toch komt het B. en W. gewenscht voor, dat ook voor deze uitgifte aan het -College machtiging wordt verleend. De erfpachtscanon voor bovenbedoelden kerngrond ware te stellen op 0.05 per M2. Een raadsbesluit in dezen geest wordt voor gesteld. Bij al de moeilijkheden, waarmee de vissche rij de laatste jaren te kampen heeft, treedt krachtiger de plaag op, die wolhandkrab heet. 't Is een paar jaar terug, dat het eerste exemplaar in onze omgeving werd gevangen, nadat er reeds berichten waren geweest van het hier en daar aanwezig zijn van dit ver nielend beest in ons iand. Zooals bekend zijn deze krabben aangevoerd uit China, waar ze eigenlijk thuis hooren. Men vermoedt, dat ze door of aan schepen vanuit China te Hamburg, waar ze het eerst zijn waargenomen, zijn aangebracht. Evenals de Chineezen een gemakkelijk aan passingsvermogen aan ander klimaat en andere toestanden blijken te hebben, zoo is dat ook het geval met de Chineesche wol handkrab. Hij vermenigvuldigt zich op schrikbarende wijze en kan voor de visschers als een buiten gewone plaag worden aangemerkt. Niet slechts, dat deze krab veel visch in de netten vernietigt, maar ook de netten ver nietigt hij radicaal en het is zelfs al hier en daar in ons land voorgekomen, dat men de fuiken maar niet eens uitzette, omdat men overtuigd was, dat deze absoluut vernield zouden worden. Dat ziet er inderdaad ernstig genoeg uit. Helaas heeft men nog geen ander afweer middel dan, bij het ophalen der netten, de daarin voorkomende krabben te vernietigen. Aan de plaag zelf wordt daarmede geen einde gemaakt, want deze vernietiging be- teekent eigenlijk een druppel op een heete plaat, omdat de voortplantingsmogelijkheid ontzettend groot moet zijn. Het schijnt er al mee te zijn als met de bisamrat, die, geïmporteerd uit Amerika in Oostenrijk, thans tot zelfs in ons land i3 doorgedrongen en die, wat men er tegen uit richt, niet zoo gemakkelijk schijnt te kunnen worden uitgeroeid. Maar wat dan wel te doen tegen de wol handkrab Dat is een moeilijke raad in dezen tijd. Om eenig resultaat te bereiken, zou er een premie moeten worden uitgeloofd. Maar geld is thans iets, waarmee niet zoo scheutig wordt omgegaan. Dit kan ook het voordeel hebben, dat, bij het uitloven van een kleine premie voor elk honderdtal wolhandkrabben, men thans wat feller jacht gaat maken dan men b.v. een paar jaar terug zou hebben gedaan. Ook in deze richting heeft geld een wat andere waardebeteekenis gekregen. Er zou een strijd moeten worden aange bonden tegen de wolhandkrab, want deze ver nieler dreigt een geweldige plaag te worden. Hij schijnt zich het geheele land door al verspreid te hebben, in binnenwater of zee, overal schijnt hij zich thuis te gevoelen. Misschien is het nog niet te laat om de ver nietigingscampagne in te luiden, doch dan dient een premie te worden uitgeloofd niet alleen, niaar in ruime mate dient van over heidswege te worden gewezen op de schade lijkheid van dezen Chineeschen indringer. Dood aan de wolhandkrab! feuilletonPeg. i Buiter,landsch Overwicht Itct gaar gebied en D-xitschland Een voorste! ten gunste van den status quo 1 Scheiding van Kerk en Staat in Duitschlandt Prinses Juliana vertrekt hedenavond naar Engeland 3 66 inboorlingen door een bliksem straal gedood Bti éeh vliegtuigongeluk 'in de Vereen1 Stateoi zirn '6 mehsóhen gedood 3 Het totaal aantal dooden bu de typhoon boven de Filippijnen bedraagt S36 Er is een regeling in voorbereiding tot verbetering van het zeevisschery- bedryf8 Twee gevallen van kinderverlamming te Herpen2 Engelsch vrachtschip ramt een Ja- pansche visschersboot. Zeven op varenden verdronken3 De Philippijnen zijn opnieuw door een taifoen getroffen. Eenige honderden dooden3 Hitler over de Saarkwestie. Duitsch land zal zich schikken naar den uit stag der volksstemming S Een hevige aardbeving in Australië. Tweehonderd aardschokken Honderd Chineesche mijnwerkers be dolven bij een ontploffing Japan aanvaardt de Britsche voor- stellen niet Omtrek-niéuws marktberichten Marineberichten Sportnieuws t S 3 3 7 7 8 8 Dinsdag 20 November. Feestavond oud-katholieken, Musis, 8 uur. Concert Helders Mannenkoor"Casino, 8.15 H. Doopsgezinde Kerk, 78 u. Woensdag 21 Nov. Kindermiddag Ensemble Abeen, Casino, 1.39 en 3.30 u. Doopsgezinde Kerk, 78 u. Donderdag 22 Nov. Feestavond R. K. Kerkkoor „St. Caecilia"» R. K. Volksbond, 8 u. Doopsgezinde Kerk, 78 Vrijdag 23 November, Doopsgezinde Kerk, 78 Zaterdag 24. Nov. Propaganda-f eestavond Zeevaart schoolveree- niging, Musis, 8 u. Stadsritten v.af 10 ct.p.p. Suitenrilten 5ct. p. K.M. Stand plaats Julianapaik, tegenover „Bellevue" v.d. WIJST, iHootdgracht 24. Tel. 565 „MORGENROOD". Dir.: F. v. d. Meij. Bovengenoemde zangvereeniging geeft as. Zaterdag haar eerste concert in dit seizoen. Evenals den laatsten keer wordt dit concert gegeven in samenwerking met onderafdeeling en kinderkoor. Door onderafdeeling en kinderkoor wordt o.a gezongen de mooie cantate „Een lentec'/g" van J. Worp, waarbij mevr. M. Nymeijer— Moorman de pianobegeleiding verzorgt. Bovendien prijken op het programma een 12-tal-nummer3, terwijl geheel „Morgenrood" gezamenlijk zal zingen „Heil den morgen" van Ger. Boedijn. Het Belooft dus een avond van afwisseling te worden. Voor introducties enz. leze men. de in dit nummer voorkomende adverentie. t 1 - NIEUWE KAPPERSZAAK, In de Van Galenstraat no. 36 heeft de heer B. van Eysden Maandagmiddag een kappers zaak geopend. De heer Van Eysden is in dit opzicht geen onbekende; zijn vorige zaak in de Piet Heinstraat bood echter te weinig ruimte voor een behoorlijke ontplooiing ea zoo is dit huis, aanvankelijk een woonhuis, voor het doel ingericht. De heer Steeman heeft het verbouwd; de heer Griek opnieuw geschilderd. IN ANDERHALF MILLIOEN GEZINNEN KOMEN DE ECHTE OUDE SINTER KLAAS-VERSJES. De firma P. de Gruyter Zoon verspreidt in deze dagen voor St. Nicolaas een reclame- brochure, die stellig bij jong en oud in dea smaak zal vallen. Het is een hanaig boekje van 16 pagina's, kleurrijk uitgevoerd in rood en zwart. In dit boekje vinden we een collectie Sin terklaas-liedjes. leuk en pakkend geïllustreerd. De firma de Gruyter heeft zich alle moeite getroost na te gaan welke Sinterklaasliedjes geacht Kunnen worden over heel Nederland de grootste populairiteit te bezitten. Als resultaat van dit onderzoek treffen we in dit boekje aan 9 oude Sinterklaasversjes, die voor 't meerendeel al door onze groot ouders gezongen werden en nog heden ten dage in zwang zijn. Velen vooral Moeders! zullen het prettig vinden thans de woorden van deze oude bekenden bij de hand te hebben. Zoo zullen dit Jaar met St. Nicolaas de ech-

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 9