Buitenlandsch Overzicht. DIAMANT ally's avontuui. kaarten f I NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA m WIJ VLAGGEN Ondertrouw éj «g Drukkerij De Boer 0 fiOc 7517 DONDERDAG 22 NOVEMBER 1934 62ste JAARGANG IP Q er is iets bijzonders bm n.v. GERAND WORS¥i KEIZERSTRAAT De vlootbesprekingen. Belangrijke beslissing in het Saargebied op til. Het stadhuis van St. Quentin door werkloozen bezet. BINNENLAND Begrafenis Opper -rabijn Onderwijzer. De reis van Prinses Juliana naar Engeland. Uit den Vrijzinnig- Democratischen Bond. HF'OFRSCHECOURANT t Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant t 1.50; Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnenland f 2.-, Neden Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10 idem per mail en overige ander) 3.20. Losse nos. 4 ct; fr. p. p. 6 ct. Weekabonnementen 12 ct Zondagsblad resp. f0.50, f 0.70, f0.70.fl.-. Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, fl.50, Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. 'C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij yfh. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct per regel, minimum 40 ct.; bij niet-contante betaling 15 ct. per regel, minimum 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder nummer: 10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct Een nieuwe arbeidsmethode voor de ontwapeningsconferentie - De vlootbesprekingen te Londen. De Engelsche troonrede. De ontwapenings conferentie Het bureau van de ontwapeningsconferentie is Dinsdagochtenu, on der voorzitterschap van Henderson brjeengeweest Nadat deze in zijn ope ningswoord koning Alxander van Zuid-Slavië, Barthou en Dolfuss had herdacht, herhaalde hij zijn bekende standpunt, dat thans welis waar de hoop op het tot stand brengen van een algemeene conventie tot vermindering van bewapening mag worden opgegeven doch dat het toch doelmatiger zou zijn, voorloopig het streven naar zulk een algemeene conven tie te laten rust en de werkzaamheden op enkele bizondere punten te concentreeren - zoo telefoneerde de corr, van de N. R. Crt. Dinsdagavond aan zijn blad. Henderson noemde als onderwerpen, die reeds thans in een conventie zouden kunnen worden geiegeld, de kwestie van de wapen- fabricage en wapenhandel, die van de unifor miteit inzake de openbaarmaking der mili taire uitgaven en die van de schepping van een permanente ontwapeningscommissie. Onmiddellijk hierop sprak de Amerikaan- sche gedelegeerde Wilson zijn instemming met Henderson's zienswijze uit. Wilson drong er op aan, dat de door Henderson genoemde onderwerpen niet in drie afzonderlijke con- liUTHllK iWkllEiivbUi.. Voorzitter der Ontwapeningsconferentie. vtnties zouden geregeld worden, doch op grond van een grooten onderlingen samen hang drie hoofdstukken van één enkele con ventie zouden worden, die dan ook in haar geheel zou moeten worden geratificeerd. Wilson diende namens de Amerikaansehe regeering een ontwerp-conventie van dezen aard in, dat gegrond is op de werkzaamheden, die de commissie der ontwapeningsconferen tie in de afgeloopen jaren op deze punten reeds hebben verricht. De Amerikaansehe ontwerp-conventie, die uit 37 artikelen bestaat, bevat nog niet het hoofdstuk over de uniformiteit inzake de openbaarmaking der militaire uitgaven, aan gezien de Amerikaansehe regeering hiervoor eerst nog aanvullende werkzaamheden nood zakelijk acht. Het Amerikaansehe ontwerp-conventie he rat voorloopig dus slechts twee hoofdstukken, i.l. een hoofdstuk over de permanente ontwa- Feui'lleton yj Uit het Amerikaansch. 63) ..Dat moet u zelf weten kan ik niet over oordeelen," gaf hij bezadigd ten antworod. Zijn kalme toon was een prikkel voor baar, om zich *.e beheerschen. „Maar ik ben u dank baar, heusch denk u niet, dat ik opzette lijk onbeleefd heb willen zijn. Alleende tranen schoten haar in de oogen bij de herin- bering aan de pas ondervonden beleediglng, n't zou me niets hebben kunnen schelen, niets, als u me had laten gaan, als die muur daar biet geweest was „Kom, kom, kalmeerde hij haar. „Dat is geeen kleinigheid, zoo'n vaart zal 't toch wel biet loopen." ..Dat kunt u makkelijk zeggen, maar hoe u zich voelen, als ze u twee maal achter een beschuldigd hadden van den diefstal van mrs. Goswold's juwueelen". ..Een keer zou mij genoeg zijn," gaf hij ernstig ten antwoord. „Niemand zou 't moe ten probeeren, om zoo iets twee maal in mijn gezicht te zeggen." „Natuurlijk, u als man behoeft u zulke be ledigingen niet te laten aanleunen, bij u dur ven ze 't niet, zijn ze bang voor de gevol gen." „Dat is zoo, maar daartegenover staat, da) •b'n vuisten ook het eenige zijn waarmee ik bm kan verweren. Met vrouwen is dat anders, peningscommissie, die haar zetel te Genève zal hebben en toezicht zal moeten houden op de naleving van de bepalingen dezer zelfde conventie met betrekking tot de wapenfabri- cage en den wapenhandel en met betrekking tot de openbaarmaking der militaire uitgaven en ten tweede een hoofdstuk over de wapen- fabricage en wapenhandel, waarvan de bepa lingen hoofdzakelijk overeenstemmen met die van het dezen zomer door de speciale com missie der ontwapeningsconferentie voor dit onderwerp aangenomen ontwerp-conventie. Nadat nog verschilende gedelegeerden hun instemming met het voorstel van Henderson hadden uitgesproken, werd dit eenstemming aangenomen, waarop deze November-zitting van het bureau der ont wapeningsconferentie reeds weer werd gesloten. De Londensche vloot besprekingen Hoewel zij een wenk gegeven zou hebben, dat haar eigen voorstellen ietwat gemodificeerd zouden kunnen worden, is het antwoord der Ja- pansche regeering dus inderdaad afwijzend gebleken. Japan blijft op zijn stuk staan en hoewel Sir John Simon zijn voet tusschen de befaam de deur en den deurpost gestoken heeft, valt het toch te betwijfelen of niet zelfs deze smalle advocatenvoet binnenkort, om erger te voorkomen, teruggetrokken zal moeten wor den. De Times geeft toe, dat hot verdrag vaa Washington zoo goed als niet te redden valt, maar wil er met des te meer kracht tegen gewaakt zien, dat andere bepalingen, bijvoor beeld die aangaande de versterkingen in den Stillen Oceaan en de beperkingen van tonno maat en van geschutskaiiber geheel zullen verdwijnen. Volgens den diplomatieken correspondent van de Daily Telegraph zou de Amerikaan sehe delegatie op het oogenblik het afbreken der besprekingen begunstigen. Een paar da gen geleden heeft zij te Washington om in structies verzocht aangaande de vraag of zij onderhandelen mocht over een overeenkomst, die niet op de verhoudingserjfers van Wash ington gebaseerd zou zijn. Evenwel meent de vlooteorrespondent van de Morning Post, dat Japan er niet aan denkt afstand te doen van wat het zijn recht acht, enkel uit vrees, dat het van de andere naties geïsoleerd zou worden. Ook zijn houding ten opzichte van den Vol kenbond heeft reeds getoond, dat het die vrees niet heeft. De andere open mogelijkheid, n.1. dat de mogendheden alleen overeen zou- den komen om elkaar van den omvang en den loop van hun vlootbouw op de hoogte te hou den, achte deze correspondent eveneens nut teloos, daar wedijver tegen trouw aan deze overeenkomst zou werken en er geen midde len zouden zijn, om die trouw af te dwingen. De Engelsche troonrede Dinsdagmiddag heeft de Engelsche koning de troonrede uitgespro ken, wij ontleenen daar aan het volgende: De handhaving van den wereldvrede blijft bij voortduring mijn regeering de grootste ongerustheid inboezemen. De regeering zal voortgaan van steun aan den Volkenbod en uitbreiding van zijn gezag die weten hopen manieren, om iemand iets te laten voelen, zonder dat je wat terug doen kunt. Voordat die klaar met je zijn!Ik moet u zeggen, ik zou niet graag in de schoe nen van die juffrouw Pride staan, als ze uit uw handen komt." Dat was de zaak van een ander standpunt bekeken! Wel beschouwd, was ze er dan nog niet zoo kwaad aan toe; bij de gedachte, dat ook haar beurt zou komen, dat ze Mercedes Pride de beleediglng van dezen avond betaald zou zetten, werd Sally opeens veel kalmer. „Ja, misschien heeft u gelijk," zeide ze met het gewichtige gezicht van een vrouw, die zich plotseling de meesteres van geheime mach ten weet. „Echt iets voor die zure, verdroogde rei- net", ging Frego niet zeer complimenteus door. „Wat had je anders kunnen verwachten. Ik heb er niet over nagedacht, anders had ik wel onmiddellijk begrepen, dat ze zou probee ren, om u de schuld te geven." „Waarom?" protesteerde Sally verbaasd. „Kom, dat behoef ik u toch zeker niet te vertellen," zeide hij diplomatiek. „U weet toch even goed als ik. dat ze u zou kunnen vermoorden, omdat u net op 't oogenblik, toen alles zoo keurig marcheerde, haar haar teerbeminde Abigail heeft afgesnoept. U weet waarschijnlijk niet, hoe uw voorgangster door onze lieve vriendin de laan uitgewerkt is, Miss Matring stond haar in den weg wat geen wonder was, als je haar karakter na gaat. 't Was bepaald een vroolijke, genoeg lijke boel, precies een oorlog in 't klein,, Ha telijkheden, kuiperijen, ruzietjes achter den rug van Mrs. Goswold steken onder water waar iedereen bij was, venijnige briefjes en omkooperfj van de dienstboden, om allerlei verhalen over te brengen werkelijk buiten gewoon verkwikkelijk. Eerlijk gezegd, weet ik niet, wie de ergste van de twee was Ze KONING GEORGE van Engeland. een hoofpunt te maken van haar politiek. De regeering hoopt ernstig, dat de algemeene werkzaamheden van de ontwapeningsconfe rentie met kracht zullen kunnen worden her vat in een politieke atmosfeer, die gunnuger zal zijn voor het bereiken van duidelijke re sultaten. Intusschen zullen krachtige pogin gen gedaan worden om internationale over eenkomsten te verkrijgen op vraagstukken, welke geschikt zijn voor afzonderlijke behan deling. De koning herinnerde ook aan de taak van de constitutioneele hervorming in Britsch- Indië en zeide „Ik bid, dat beide uwe Huizen, waarop nu de verantwoordelijkheid voor de beslissing in deze rust, htm taak zullen aan vatten met als eenig doel het welzijn van mijn rijk te bevorderen. Voortgaande zeide de koning: „Hoewel er factoren bestaan, die een vol ledige hervatting van den internationalen handel tegenwerken, is het mijn levendige hoop, dat het volgende jaar gekenmerkt zal worden door een voortzetting van den geest van vertrouwen en ondernemingslust, welke Groot-Britannië in staat heeft gesteld de lei ding te nemen in het herstel van de wereld." De toestand van de koopvaardij is in nauw lettende overweging. De ernstige staat, waar in de wilde vaart verkeert, eischt een spoe dige behandeling en het parlement zal worden uitgenoodigd een maatregel te overwegen tot het verleenen van tijdelijke steun aan dezen tak van bedrijf. Er zullen maatregelen worden voorgesteld tot steun aan bepaalde streken, waar de voortdurende werkloosheid vraagstukken van buitengewonen aard heeft doen rijzen. De toestand van den landbouw en de reor ganisatie van de haringvisscherjj hebben de nauwlettende aandacht van de minister. stonden voor niets, geen van belden hield er bepaald veel scrupules op na. Maar natuur lijk was Miss Matring gehandicapt omdat ze geen familie was 't eind van 't lied was, dat zij het onderspit moest delven en ver dwenen Is. Tot groote spijt van onze vriende lijke vriendin, die daarna met zichzelf geen raad wist ze dankte den hemel toen ze u zag, een nieuw iemand, om op te experimen teeren. Den eersten keer, dat ze u zag, keek ze zoo strijdlustig dat ik dacht: nou, dat kan goed worden. En ik zou u wel gewaarschuwd hebben, maar Met een verschrikt gericht zweeg hij, maar Sally was te nieuwsgierig om hiermee tevreden te zijn. „Waarom heeft u dat dan niet gedaan?" vroeg ze aanmoedigend. Ze mocht Frego niet, dat stond nu eenmaal vast, maar 't was heerlijk om iemand te heb ben, die werkelijk met je meevoelde en ze had er geen enkel bezwaar tegen, geen enkel, om de doopceel van Mercedes Pride te hooren lichten. „Wel ik dacht, ten slotte heb er niets mee te maken en gesteld dat zij, dat was u, me het tusschen beide komen kwalijk neemt. Ten eerste zag u er uit als iemand, die best voor zichzelf opkomen kimt, wat u trouwens ook kunt. En dan, ik denk wel niet, dat het me veel zal geven, maar nu ik zoo ver gegaan ben, kan ik evengoed alles opbiechten, had ik in mijn binnenste een soort egoïste hoop, dat 't u te bar zou worden en dat u er dan van door zou gaan." „Mr. Frego!" Meer dan dat kwam er niet, 't was iets ongelooflijks, wat ze daar onder vonden had, alsof ze van een vertrouwde hand plotseling een klap had gekregen. „Ja, dat klinkt misschien wel een beetje gek," gaf hij grif toe, terwijl hij zijn hoofd iets afwendde om niet den verontwaardigden blik van haar donkere oogen te ontmoeten. Het afwijzende Japansche antwoord. De hoop om tenminste tot een kwalitatieve vlootbeperking te komen, indien over de kwantitatieve vermindering geen overeen stemming bereikt zou kunnen worden, is door de Japanners te niet gedaan, aldus meldt Reuter. Wanneer een kwantitatieve grens niet bepaald wordt, zal Japan beginnen met het bouwen van speciale schepen, welke het meest met rijn particuliere belangen overeenkomen, heeft Yamamota verklaard. Wij hebben niet de bedoeling een wedloop in bewapening ter zee te beginnen door een groote hoeveelheid schepen te bouwen van het type, dat anderen reeds bezitten. Voor ons is het eemge middel de ontwikkeling van typen, welke betrekke lijk weinig kosten. De Japanners vinden, dat de clausule van het verdrag van Washington betreffende niet verstreking van kracht moet blijven, ook in dien een accoord over de beperking niet tot stand komt. Japan zou wenschen, dat Frank rijk en Italië het verdrag van Washington zouden willen ontbinden, jnaar het weet niet of deze landen dit onderwerp reeds onder oogen hebben gezien. Naar de bizondere correspondent van de Daily Tel. uit Saarbrücken meldt, staat de volksstemmingscommissie op het punt de twee volgende belangrijke beslissingen te ne men: le. De grens van het Saargeoied te sluiten ■voor Rijks-Duitschers en andere belangheb bende partijen, die niet kiesgerechtigd zijn en wel voor een tijdperk van zeven dagen voor afgaande aan de stemming van 13 Januari a.s. Met „andere belanghebbende partijen" wor den, volgens den correspondent, in de eerste plaats de Oostenrijksche nazi's bedoeld, van wie er niet minder dan 20.000 in het Saarge bied zouden ritten. 2e. De vrijheid van vergadering te herstel len. Tot dusver mochten alleen leden van de organisatie die een vergadering had belegd, deelnemen, zoodat bijv. leden van het Duit- sehe front geen bijeenkomsten van de opposi tie mochten bijwonen. De commissie is van oordeel dat in den tijd, die nog voor de stem ming verloopt, elke Saarlander in de gelegen heid moet rijn de onderscheiden meening te Jeeren kennen. Het standpunt van het Vaticaan. Reuter meldt ons uit Parijs: In verband met de besprekingen, die minis ter Laval voor rijn vertrek naar Genève ge had heeft met den pauselijken nuntius te Pa rijs, mgr. Maglione en met den Fransche ge zant bij het Vaticaan, Roux, schrijft de Ro- meinsche correspondent van het Petit Journal, dat het Vaticaan, na rijp overleg, aan de Fransche regeering het standpunt ter kennis heeft gebracht, dat het besloten heeft in te nemen ten aanzien van de volksstemming in het Saargebied, voor de geestelijkheid aldaar. De bevolking in het Saai-gebied zou van haar priesters wel niet formeel den raad, maar toch aanwijzing krijgen, dat het stem men voor den terugkeer naar Duitschland be schouwd zou worden ais „uitdrukking van haar volkomen gerechtvaardigde meening." Te St. Quentin (Frankrijk) zijn werkloozen voor het stadhuis samengeschoold en zijn er ondanks heftig verzet van de plaatselijke poli- I tie in binnengedrongen. Ze sloegen deuren en vensters in, bezetten alle vertrekken en wei gerden weg te gaan, voordat bepaalde kor tingen op de werkloosheids-ondersteuning zouden zijn opgeheven. De bezetting is eerst afgetrokken, nadat de burgemeester een dele gatie van de werkloozen had toegezegd, dat met hun bezwaren rekening gehouden zou worden. De politie heeft niet meer ingegrepen. Tegen twee uur kwam Dinsdagmiddag de begrafenisstoet van den opperrabbijn van Am sterdam, den heer A. S. Onderwijzer, op de Isr. begraafplaats te Muiderberg aan, waar honderden bijeen waren om den opperrabbijn de laatste eer te bewijzen. Wij merkten er praktisch gesproken alle vooraanstaandne fi guren uit het Amsterdamsche Joodsche leven op, schrijft het Hbl„ de orderegeling berustte er bij den heer A. S. Veder, lid van het kerkbestuur. In het Reinigingshuis werd het gebed „Er kenning van God's Rechtspraak" gemeen schappelijk uitgesproken, waarna allereerst de heer Asscher het woord verkreeg, die uit naam van het ressort Noord-Holland en in het bijzonder namens den Kerkeraad der Ned. Isr. Hoofdsynagoge te Amsterdam, sprak. Daarna sprak rabbijn Coppenhagen. Rabbijn Vredenburg uit Arnhem, citeerde het woord van den Psalmist (Psalm 35:14): „Als een vriend, ais een broeder, heb ik mijn leven met u geleid en nu sta ik als treurende over mijn moeder zwart en donker gebogen1". Namens de vergadering van Opperrabbijnen herdacht spr. den overledene als studie- en levensvriend. De oudste zoon van den overledene, de heer J. Onderwijzer, dankte ten slotte allen voor hun aanwezigheid en voor hetgeen hier gesproken is. Daarna werd om 3 uur de kist graf waarts gedragendirect achter het reini gingshuis rust nu Amsterdams opperrabbijn Onderwijzer. CONSUMPTIE-MELK. De Crisis-zuiveleentrale maakt bekend, dat voor de periode van 25 November tot en met 1 December de prijs voor het taxe-gedeelte van consumptiemelk, gekocht op regeerings- contract, is bepaald op 6'/& cent per liter, met dien verstande, dat voor melk van de eerste klasse deze prijs wordt verhoogd met de kwaliteitspremie en voor die van de derde klasse wordt verminderd met de kwaliteits afdracht van ct. De afdracht van andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 2 ct. per liter. Het vertrek. Dinsdagavond is Prinses Juliana met het stoomschip Batavier n van hier naar Londen vertrokken. Op de Jobskade was veel publiek bijeen ge komen, dat, toen de Prinses uit den auto stap te met welken zij uit Den Haag was gekomen, haar hartelijk toejuichte. Op de kade hebben mr. L. Einthoven, hoofdcommissaris van poli tie, en de heer Waller, lid van de directie van de Batavierlijn, de Prinses begroet, waarna rij zich met haar gevolg onmiddellijk aan boord begaf. De Prinses ging dadelijk door naar het pro menadedek, waar rij met belangstelling het los maken van het schip gadesloeg. Zoodra de Prinses op het promenadedek kwam heeft de menigte op de kade haar het Wilhelmus toegezongen. De Prinses, die een grijzen bontmantel en een zwarte muts met dito veer droeg, zag er opgewekt uit. Verzet van de afd. Purmerend tegen de houding van de ministers Machant en Oud. De afdeeling Purmerend van den vrijzinnig- democratische bond kan zich niet langer ver eenigen met de wijze, waarop de tot deze partij behoorende ministers van onderwijs en finan- cliën de vrijzinnig-democratische beginselen verzaken. Op de laatste algemeene ledenver gadering van de afdeeling is de volgende motie aangenomen: De afd. Purmerend enz., constateert, dat de besluiten welke door de regeering op inintiatief en/of met verantwoordelijkheid van de in deze regeering ritting hebbende „vrijzinnig demo craten" mr. Marchant en mr. Oud genomen worden, zoozeer indruischen tegen onze be ginselen, in democratischen als in vrijzinnigen zin, dat deze gedragslijn voor onze afdeeling niet langer aannemelijk is; draagt dientengevolge het bestuur op, die maatregelen te treffen, welke noodig rijn om als afdeeling uit den bond te treden; besluit deze motie ter kennis te brengen van het partijbestuur en van alle bij den bond aan gesloten afdeelingen. „Je kunt mij ook feitelijk nooit vertrouwen. Altijd zeg ik de dingen verkeerd, dat ik in mijn leven „het", waarbij ik van de meeste energie blijk geef." „Maar u zult toch moeten toegeven, dat ik recht heb op een behoorlijke verklaring Als 't eenigsrisn mogelijk is jMogelijk is 't wel, maar 't is verduiveld moeilijk. Ik bedoelde eigenlijk dit.Kijk, als Ik de gelukkige bezitter van een beetje verstand was, dan was 't zoo duidelijk als wat, dat i k niet veel kans had, zoolang u zoo dol op dit hoogere kringen-gedoe was." „U geen kans?" „Kans om bij u in den pas te komen. O, verduiveld, wat geeft 't of ik er nog langer omheen draai. Ik ben maar een doodgewone kerel en als zoodanig bi) de dames hier niet gewild. Ik heb nooit mijn bedoelingen met een sleep van woorden kunnen opsieren zooals... nu ja, dat daargelaten. Maar tenslotte is het voor een man bliksems moeilijk en hard erbij om tegen 't meisje op wie hij dol is en die geen zier om hem geeft, te moeten zeggen, dat hij van haar houdt met de zekerheid, dat ze vriendelijk voor de eer zal bedanken." Sally stond hem sprakeloos aan te kijken. Ze wist niet, hoe ze 't had; zijn breed gezicht met de sterke kin en massieve kaken, de blauwe oogen, die haar nu zoo recht aanke ken, bestonden ze in werkelijkheid of was dit weer een nieuwe vorm van hallucinatie? „Mijn bedoeling," ging hij bijna stotterend voort, „wat ik bedoel met dat van zoo even, bedoel ikis dus eigenlijk dit: ik houd van je... Sar... ah pardon, Miss Man- waring, en ik geloof zekerahemdat we bij elkaar zouden passen en gelukkig zou den zijn Door zijn onhandigheid maakte hij van de eenvoudige liefdesverklaring iets, dat door zijn pompositeit veel weghad van de speech van een zich gewichtig voelenden oom ter eere van het gelukkige jonge paar. „Dat wil zeggen, als je met me trouwen wilt," vond hij 't nog noodig, om zijn bedoe ling te verduidelijken, Daarna haalde hij diep adem, vischte een rooden zakdoek uit den zak van zijn cow-boy-broek te voorschijn en veeg de zich met een verlicht gericht 't zweet van zijn voorhoofd. 't Was haar plicht, om hem meteen ant woord te geven, en niet alleen haar plicht, maar 't zou beter menschlievender van haar zijn ook. Maar ondanks die overtuiging was 't onmogelijk om zoo maar „neen" te zeggen ze had een gevoel, of ze moeite deed, om 't te zeggen, en of haar lippen haar den dienst weigerden. Ze zou hem er ook zoo aiep mee treffen. Hij behoorde niet tot de mannen, die 't begrip „liefde" licht opvatten en zijn gevoelens ware verre van oppervlakkig de wonden, die hem geslagen werden, zouden lang, heel lang tijd noodig hebben om te heelen. En 't vreemdste was wel, dat ze, ondanks de zeer positieve antipathie, die ze van het eerste oogenblik af tegen hem gevoeld had, er nu voor terugschrikte om hem pijn te doen. En misschien was het ook wel niet vreemd was zijn huwelijksaanzoek na die tweemaal herhaalde, maar dan schandelijke beschuldi ging niet het beste bewijs van zijn onbe grensde vertrouwen, dat hij in haai karakter, in haar eerlijkheid stelde was 't niet onge looflijk, dat zoo iets haar overkwam en dat, terwijl zijzelf nog geen uur geleden met de meeste kalmte hem dezelfde misdaad toege dicht had, waarvan zijn gevoel haar zonder een oogenblik van aarzelen had vrijgesproken. Wel was 't waar, dat haar verstand, dade lijk nadat die afschuwelijke verdenking ont staan was, het ongerijmde van die veronder stelling had ingezien en die slechte gedachte in haar groei verstikt had, maar die redenee ring was puur verstandelijk geweest, haar ge voel had anders gewild. Haar gevoel had hem niet vrijgesproken, omdat ze onvoorwaarde lijk in hem geloofde, omdat 't zulk een ver denking niet dulden wilde, maar omdat het tegen de argumenten van haar verstand niet opkon, omdat het zijn ongeluk wilde, wilde het niet door drogredenen zijn doel bereiken, wel moest inzien. En wei had ze toen ook berouw gehad, maar blijkbaar was dit niet genoeg, moest ze nog op andere, op een heel bijzon dere wijze gestraft worden, doordat op 't on waardige in haar karakter door het loyale in het zijne, dat hij onbewust door dit huwelijks aanzoek manifesteerde, meer de nadruk ge legd werd. En hoe graag ze ook door de een of andere daad van haar goeden wil blijk zou willen geven, ze was niet bij machte om iets te doen. Wat jammer, wat meer dan jammer, dat 't zoo geloopen was! Hij stond als mensch veel hooger dan zij, hij bood haar zijn liefde aanen zij stond met haar handen ge bonden, omdat ze niet genoeg van hem hield. Ze had zich een soort voorsteling gemaakt van den man van wien zij zou kunnen houden en ze was nog te jong, om 't onderscheid tus schen fantasie en werkelijkheid t zien. „Ozuchtte ze diep, „Waarom Hij begreep haar verkeerd. „Dat heb ik je al meer dan eens gezegd... of laten voelen tenminsteomdat je een vrouw bent en geen mannequin. Omdat 't hu welijk iets meer voor je zou beteekenen dan kleeren, Europa, niets-doen of flirten met de echtgenooten van diverse vriendinnen, even goed als 't voor mij wat anders zou beteeke nen dan 't huren van een dame de compagnie, die daarbij m'n huishouden te doen en voor gastvrouw te spelen had." (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 1