NUTTIG GESCHENK "lljll" M. KURCÖ Stadsnieuws vo&ï §dd - cm aardig cadeau PUROL J. VAN DE WITTE. Keizerstraat 193. Predikbeurten HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 24 NOVEMBER 1 934. vindt U in onze speciale Sint Nicolaas Etalages Spoorstraat 8-10 feil. 206 mooiste geschenken. Een werk van barmhartigheid. En een uitgebreid kleedingmagazijn in de school Vischmarkt. Ruwe schrale huid Visscherij. Zondag 25 November Op' en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoog water (Texel) V. intertyd. Maan Zon Hoogwater Nov. op: oml. op: oud. sm. nami! Z 25 19.32 11.27 7.34 15.56 11.00 11.22 M 26 20.43 11.50 7.35 15.56 11.42 0.00 D 27 21.54 12.07 7.36 15.55 0.04 0.22 W 28 23.04 12.21 7.38 15.54 0.43 1.09 D 29 00.00 12.33 7.39 15.53 1.32 2.00 V 30 0.15 12.45 7.41 15.52 2.30 3.05 Z 1 1.25 12.57 7.43 15.51 3.35 4.11 Licht op voor alle voertuigen. Zaterdag 24 Nor. Zondag 25 Maandag 26 16.26 - 16.28 m t 16.2o Aan het Instituut ..Mercurius" slaagde voor het diploma Machineschryven Mej. J. A. Woud, alhier. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek der firma SmeetsSnel, Weststraat. Vand Maandag 26 Nov. tot 3 Dec. wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door A. P. Hoolmans, Spoorstraat. LEZING Ds. WICHERS IN DE HERV. kerk TE HUISDUINEN, Op Vrijdagavond 30 Nov. a.s., des avonds om acht uur hoopt Ds. M. van Wichen inde Hervormde Kerk alhier een interessante lezing te houden over „Avonturen in Londens Ach terbuurten". Medewerking van een Dameskoor en een Kinderkoor. De toegang is vrij. Men zie verder onder Julianadorp. nederlandsche reisyereeniging. De N. R. V., afd. Den Helder, zal Dinsdag 27 November het winterseizoen openen met een Oosterschen Voordrachtavond te houden door den heer Gerard Pilger. De voordrachten zullen worden gehouden in fraaie Chineesche en Japansehe en Hindoecostuums en verplaat sten U in het antieke en moderne Chineesche en Japansehe leven. Gegeven zal worden o.a.: het nieuwe tooneelstuk „Westenwind". Hierin wordt het dramatische conflict geschilderd tusschen een oude, hooggeplaatste Mandarijn en zijn moderne kinderen. „De opiumkit van Hing Lang". De droom van een opiumschuiver. „Wang Chi gaat uit eten", komische een- acter. „Voor tien zakken rijst". Men neemt U niede naar de Yoshiwara, de stad waar het nimmer nacht wordt. Damesleden in fraaie costumes zullen op het tooneel Geishadansen uitvoeren. De zaal in Oostersche aankleeding zal een schitterende aanblik bieden. Waar het optrden van den hèèr Pilger het vorig seizoen met zijri Chineeschen avond eén groot succes ïs geweest, twijfelen we niet iof bok voor dezen avond zal groote belangstel ling bestaan. Zie de adverentie in "dit num mer! KERKDIENST WESTEltKERK. In het „Predikbeurtenblad" is dé inorgen- 'dienst in de Westerkerk, abusievelijk aange kondigd om 30 uur. De dienst begint echter om 10.30 uur. Men zie de advertentie in dit nummer. MAIL HR. MS, „K XVIII". Na de verzending op 24 Nov. naar Funchal kunnen stukken worden verzonden voor Hr. Ms. „K. XVIII" naar: St. Vincent (Kaap Verd. e(J.) op 28 Nov. a.s., laatste buslichting hoofdpostkantoor 16.15 en 30 Nov, laatste buslichting hoofdpostkan toor 18 20. oranjegarde, De installatie van de afdeeling Den Helder van de Oranjegarde zal op Donderdag 29 November a.s., des avonds 8.15 in het Tehifis voor Militairen aan den Kanaalweg plaats vinden. Dan zullen worden geïnstalleerd de- Raad van Toezicht, Gardebestuür, Garde- ën Vendelcommandanten en gardisten. Een en ander zal door muziek en zang worden opgeluisterd. Het orkest van het Tehuis voor Militairen, onder leiding van den heer D.' Makelaar, heeft zich welwillend voor medewerking bereid ver klaard, terwijl ook de fiuitistenafdeeling van de Oranjegarde, onder leiding van den heer S. van Zweden, eenige nummers zal uitvoeren. De vergadering draagt een intiem karakter en is alleen toegankelijk voor de ouders en andere belangstellenden tot een beperkt aan tal, die daartoe een bewijs van toegang bij een der gardisten en bij den heer A. Boen dermaker, boekhandel Konirigdwarsstraat, kunnen bekomen. winkelnieuws. Reeds eenige dagen geleden heeft de heer J. E. de Vries, de bekende goud- en zilversmid in de Keizerstraat no. 6, zijn geheel verbouwden en vernieuwden winkel geopend. Bijna een kwart eeuw bestaat de zaak, maar het Hel- dersche publiek, dat al die jaren gewend was aldaar zijn inkoopen te doen of zijn reparaties te laten verdichten, kent; het pand eenvoudig niet terug. De buitenzijde is onder geheel vernieuwd, en het inwendige is in een modernen winkel ge- metamorphoseerd, die een sieraad vormt voor de Keizerstraat. Zooals men weet, is aan de zaak ook een reparatie-atelier verbonden. De artikelen, waarvan voorraad is, zijn uitgebreid met gerozilver. Het geheel is door gebr. Riemers, onder lei ding van den heer Kleiman, aldus tot stand gebracht. SINT NICOLAAS EN ZIJN KNECHT BIJ KANNEW ASSER. In afwijking van het gebruik van andere jaren, toen de firma Kannewasscr Sint Nico- laasmiddagen hield in Casino, zal de groote Kindervriend dit jaar een bezoek brengen aan het magazijn van de firma in de Keizerstraat. Elke kooper in een van de zaken van de firma Kannewasser, in de Keizerstraat, de Kanaalweg of de Zuidstraat, ontvangt bij aankoop van 1.een bon, die recht geeft op een bezoek aan Sinterklaas, die Maandag en Dinsdag van 47 uur, Woensdag van 2 7 uur en Donderdag van 4—7 uur, aanwezig is in het magazijn Keizerstraat. Bij aankoop van 2.50 ontvangt men van Sint Nicolaas een pak fijne chocolade, bij 5.een pak Fransche chocolade. Om 4 uur Maandagmiddag arriveert de Sint in de Keizerstraat. Men zie verder de adver tentie op pag. 12 van het St. Nicolaasnummer. EEN „UIVER"-AVOND EV DE ONDER- ZEEDIENSTKAZERNE. In feestelijke stemming waren vele heeren officieren, onderofficieren en Jannen van den Onderzeedienst in de groote Cantinezaal bij eengekomen, wachtende op de dingen, die komen zouden. Dé onderzeedienstmannen apprecieeren het ten zeerste in hun commandant, Overste E. A. Vreede, dat deze avonden gegeven worden. Deze gezéllige bijeenkomsten, waar officie ren en minderen zoo echt kameraadschappe lijk bjj elkaar komen, zijn bij uitstek geschikt om het onderling contact te bevorderen. Daar de eerste officier, de heer J. J. Wi- chers, verhinderd was aanwezig te zijn, open de luitenant ter zee le klas J. A. de Gelder dezen avond. Hij herdacht in treffende woor den de moedige daad van die vier Nederland- sche jongens, die, nu na een voorspoedige retourvlucht behouden uit Melbourne in het vaderland teruggekeerd waren. Clean shaven, vol spirit stapten zij in Mel bourne uit hun vliegtuig. Hün daad toont den Hollander op zijn best en wij, onderzeeboot mannen, aldus de heer De Gelder, wij kunnen zeer zeker in de eerste plaats die daad naar waarde schatten. Durf, volharding en vooral vastberadenheid bij deze vliegers kwam sterk tot uiting en daarnaast trof de absolute kalmte en bedrijfs zekerheid, zooals die ook aan boord van iedere onderzeeboot behoort te heerschen. Moge deze zegetocht ook ons tot leering strekken, opdat de wereld zal kunnen conclu- deeren: „Ér zit nog echte „pit" in dén Hol lander!" Het gaat niet bij hen, noch bij ons, om ge zwam, of geklets, maar om daden van moed, vastberadenheid en doorzettingsvermogen te toonen, dat men weet, wat het beteekent een zaak te „dienen", met hart en ziel. Ik verzoek jullie allemaal op te staan en een driewerf hoera aan. te heffen voor de jon gens van de „Uiver"., Het was niet alleen, dat ze aan het verzoek van een meerdere voldeden, neen, dat opstaan was spontaan, die enthousiaste hoéra-róep was meer dan een bevel volgen, 't Was een cri de coeur, een zich Nederlander voelen, want spontaan hieven allen, officieren, onder officieren en Jannen, het Wilhelmus aan. 't Was de hulde van mannen, die zelf groot- sche diensten zonder ophef verrichten, man nen, die als 't land het vraagt, weken lang, verstoken van alle comfort, in een kleine ge vangenis opgesloten zijn en over de onbere kenbare wereld oceanen zwerventrotsee- rende groote gevarenDe hulde van onze onderzeebootmannen was ontroerd door hun eenvoud Toen kwam bootsman Mursen, dat is een knaap op de harmonica. Niet alleen gewone Jazz-wijsjes geeft hij ten beste, maar heele operafragmenten weet hij uit zijn instrument te halen. Na de muzikale nummers kwamen de acrobaten en jongleurs, echte kracht patsers. Eén nam een brug, tilde die op, dat was nu niet zoo heel bijzonder, zult u zeggen, maar u zult paf staan, het niet gelooven, wanneer de verslaggever u vertelt, dat 10 dikke, goed in hun want zittende matrozen boven op die brug stonden...... Tante Alida deed opgeld en het lied van de Zwarte Zigeuner ook. Iedereen amuseerde zich kostelijk en dat is de onderzeébootbemahning ook van harte ge gund. Zoo straks zullen de mannen, die met de K XVI en XVH, onder bevel van luitenant ter zee De Gelder, naar ïndië vertrekken, weer een moeilijken tijd meemaken. wy. Helderschen, die met de Marine mee leven, wij weten dit. Noodzakelijk is het ech ter, dat heel Nederland wat meer gaat be seffen, wat de Marine presteert en wanneer, zooals bij de K XVIII, met Prof. Venning-Mei- nesz aan boord, tevens landsbelangen aan we tenschap gepaard wordt, dient een ongerecht vaardigde kritiek als het Tweede Kamerlid Ridder Van Rappard Donderdag op deze ex peditie liet hooren, achterwege te blijven. De Marine heeft slechts één fout en die is, dat ze te bescheiden op den achtergrond blijft. De mannen van de K XVIII en de regee- Iapnze geheel nieuwe etalage vindt U een groote sorteering van de Uurwerken, Goud- en Zilverwerken. Barometers. GERO ZILVER. ZILMETA. ring, die dezen tocht mogelijk maken, ver dienen geen kritiek. Zijn de „Uiver"-mahnen tot Hollandsche helden gepromoveerd, zij, die nu in de K XVHI en straks met de K 16 en 17 uitvaren, verdienen hetzelfde predicaat. Deze hors d'oeuvre meende de verslaggever, aan dit feestavond-verslag niet te mogen ont houden, al gaat het eigenlijk als een hors d'oeuvre buiten den maaltijd om. De tijden zijn slecht. groot is alom de werkloosheid en in vele gezinnen wordt dien tengevolge zwaar geleden. Maar zooals het steeds gaat in dergelijke gevallen: het men- schelijk medelijden en de menschelijke barm hartigheid komen meer dan anders naar voren, en men zoekt wegen om althans den ergsten nood te kunnen lenigen. Men weet, dat eenigen tijd geleden het Leger des Heils hier ter stede een groote inzameling organiseerde van gedragen, maar nog in goeden staat zijnde kleedingstukken, teneinde die aan de allerarmsten te kunnen uitreiken. Deze inzameling was weliswaar door het Leger des Heils georganiseerd, ma&r zijn ging uit van den Nationalen Bond van Barmhartigheid, op initiatief van den Com mandant van het L. d. H. in Nederland, den heer Vlas. Want die inzameling werd over het geheele land gehouden. Over het resultaat van de Heldersche in zameling willen wij u thans een en ander ver tellen. Men weet, dat er een eere-comité be noemd is, dat deze inzameling aanbeval, dat ei van alle zijden medewerking werd ver kregen, o.a. van padvinders, die zich beschik baar stelden de goederen op te halen. Maar weet men ook het resultaat van dien éénen dag? Hoe royaal en spontaan er door" onze burgerij is gegeven, weet men niet. Welnu, deze resultaten van die inzameling kan men thans zien in een der lokalen van de school Vischmarkt, daartoe welwillend door B. en W. afgestaan. De goederen zijn daar ondergebracht, maar men kan niet spreken van geëxposeerd, want voor een expositie, zóó, dat alles wat er ingekomen is, ook duidelijk zichtbaar zou zijn, zouden minstens drie lokalen in gebruik kunnen worden genomen. Men kan hier dan ook beter spreken van een goederenmagazijn; de kapitein van het L. d. H. alhier, de heer D. J. Korts Jr„ heeft van alle kanten medewerking gekregen voor de inrichting er van. De gemeente, die. zoq^ls we zeiden, reeds haar schoollokaal beschik baar stelde, deed meer: zij gaf ook verschil lende kasten, stond eenige oude gasbuizen af, die zijn gebruikt voor de fabricage van dé stellingen, waarop de honderden paren seiïoe- nen en pantoffels, mantels en andere klee dingstukken zijn geëxposeerd. Verschillende winkeliers hier ter stede leenden haakjes, waaraan al die kleeren konden worden opge hangen, terwijl de marineJa, daarvóór moeten we even een nieuwe alinea beginnen. De gemeente stelde namelijk haar school lokaal beschikbaar onder één voorwaarde, deze n.1., dat alle goederen, alvorens zij hier werden ondergebracht, zouden worden ge desinfecteerd. Zeer juist gezien van het ge-1 meentebestuur de kleedingstukken komen uit allerlei milieus en juist kleeren zijn by uit stek bacillendragers. Wie zou dat evenwel be talen?Het was de marine, die geheel kosteloos haar desinfectie-inrichting ter be-; schikking stelde, en die heel deze enorme voorraden gratis heeft gedesinfecteerd. Mooi gebaar, dat hier met dankbaarheid wordt ver meld. Zoo hangt en ligt en staat daar alles nu, grondig gedesinfecteerd, en wacht op de dis tributie. Wat er alzoo is, wit de lezer nu gaarne weten. Schoenen in allerlei soorten, en dikwijls nog in uitstekenden staat, kinder schoentjes, pantoffels, tot zelfs klompen toe zijn er; damesmantels (w.o. heele mooie), overjassen, eveneens nog in zeer goede kwa liteiten, geheele costuums, zoowel voor man nen als voor vrouwen, ook afzonderlijke klee dingstukken, hoeden, enz. Verder stapels dames onderkleeren, in alle mogelijke soorten, beste kwaliteiten vaak en nog veel meer, dat onmogelijk kan worden genoemd. Het ge heele schoollokaal is opgepropt vol. Het is nu de bedoeling deze goederen over te dragen aan het Comité van Actie. Want het is geenszins het Leger des Heils, dat hier voor de distributie zorgt. Integendeel, men wil de menschen van alle gezindten, die er voor in aanmerking komen, helpen, en dat kan alleen langs den weg van een Comité, waarin al die gezindten zijn vertegenwoor digd. Wel krijgt ook het Leger stapels briefjes van menschen,. die een of ander vragen, 'en daaronder zijn dikwijls roerende briefjes, jdie getuigen van bittere armoede en ontbering. Voor dit Comité van Actie nu wijst ieder kerkgenootschap enz. zijn vertegenwoordiger aan. Administratief wordt de distributie c|an aldus geregeld: ieder van deze vertegenwoor digers krijgt een aantal bons, die ter beschik king staan van het kerkbestuur of de vier- eeniging en waarop de namen der voor Uit reiking in aanmerking komenden worden in gevuld, benevens de gewenschte kleeding stukken. Deze kleedingstukken kunnen 4an aan de school worden afgehaald. Nu is het de bedoeling deze goederen aan de verschillende comité-leden over te dragën.' Tot recht begrip van de zaak diene nog, <iat dit kleedingmagazijn den geheelen winterin het schoollokaal gevestigd blijft, waar dande bedeelden de goederen kunnen afhalen. j en springende lippen DOOS 30reOiTUBE 45r8qct.k(j A'PÖTH.|Wï80G)STgN ST. NICOLAASFËEST BIJ VROOM EN DREESMANN. In een advertentie in dit nummer maakt de firma Vroom en Dreesmann bekend, dat St. 'Nicolaas is gezwicht voor de. veie smeek beden van tal van kinderen en van heden Za terdag 24 November tot en met Vrijdag 30 November in de magazijnen aanwezig zal zijn van 's middags half drie tot zes uur. Bij aankoop van 1.2.50, f 5.of hoo- ger, worden verschillende kaarten uitgereikt, waarmee men toegang heeft tot Sint Nico laas, die daarbij aardige verrassingen aan de kinderen uitreikt. Kinderen, zonder behoorlijk geleide, zullen beslist geen toegang hebben tot den Kinder vriend. Men zie verder de advertentie. KINDER-OPERETTE- EN ORKESTVEREE- NIGING „ONS GENOEGEN". „Prinses Ezelsvel". Donderdagavond gaf bovengenoemde ver- eeniging, die onder de leiding staat van de heeren A. Krijgsman en Hertsworm, haar eerste uitvoering in dit seizoen aan haar le den en donateurs. Ditmaal was niet meer en minder dan de welbekende kinder-operette „Prinses Ezelsvel" van Jac. Bonset (tekst van mevrouw HopmanKwast) gekozen, een opgave, die groote eischen stelt aan de vertolkers. De heer Hertsworm dirigeerde. Behalve een uitgebreid kinderkoor werkten nog mede een groep jongens van de Gymnas- tiekvereeniging „Oefening kweekt Kunst", le den van „Harmonie" en eenige musici (be halve die van het eigen orkest), welke met de O.K.K.-ers in het tweede bedryf een eere- wacht vormden en door hun aardige unifor men zeer de aandacht trokken. Trouwens, heel het uitgebreide kinderkoor, dat aan deze aardigste pakjes, en de diverse moeders en operette medewerkte, was gestoken in aller- vaders in de zaal waren dan ook in doorloo- pende verrukking over de uiterlijkheden van hun spruiten. Zooals men weet, bezit „Ons Genoegen" een eigen orkést, dat er wezen mag. Een der heeren Rijf ,de welbekende musici, de an der kon niet door ongesteldheid werkte ter versterking mede in het orkest; overigens waren het allemaal eigen krachten, die uit aardige kinderstuk opvoerden. Want aardig is het, dat zal iedereen, die Donderdagavond in „Casino" aanwezig was, met ons beamen. Aardig de intrige, aardig de zang, aardig ook de dialoog. En de muziek past zich daar geheel bij aan. Frieda van Straaten, die de rol vervulde van Lolo, des konings gunsteling en het enfant terrible tevens, droeg wel het leeuwenaandeel van het succes weg door haar ongedwongen spel. Ook Goudvisch ën Papagaaltje (Bertha Gomes en Hcnri Riemers) vervulden hun rol uitstekend; de rol van prinses Bianca, later Prinses Ezelsvel, werd vervuld door de jongejuffrouw Jongkees. Verder was er in het derde bedrijf nog de kok (Janus Uileman), die moet wor den genoemd. Voor Koningin Waterlelie, die een belangrijke functie vervult inzake de me- tamorphose van Ezelsvel in koningsdochter, speelde Jennié Kose. Fleurig en smaakvol waren de verschillende costuums. waarin onze jeugdige artisten ten tooneele verschenen; zij vormden, ook door de tooneelinrichting, een geheel, waarin iedereen schik had. Voor sommige kinderen bleek de koor- en ook de solozang wel eens wat moei lijk; een groot euvel is ook, dat ze niet altijd opletten en zich gauw laten afleiden. De heer Bruijn, de welbekende regisseur, had er han den vol werk aan. Goed gevonden was, in het tweede bedrijf, de scène van de boot waarin de nymphen zaten; het was een leuk gezicht toen deze ten tooneele kwam en zich lang zaam voortbewoog; door speciale gekleurde verlichting werd het effect nog verhoogd. Acht boertjes en acht boerinnetjes voerden in het eerste bedrijf een ballet uit onder lei ding van den heer Jac. B. Polak; deze muziek, een 18-d'eeuwsche bergerette .was mede zeer aantrekkelijk. Uitbundig werd dan ook geap plaudisseerd en om een herhaling geroepen, en bijna hadden we die gekregen. Maar de tijd drong en reeds kwam de eerewacht met haar muziekkorps, die de aandacht vroeg van de bezoekers. Laten we tenslote nog vermelden, dat de costuüms waren geleverd door de firma Bak ker, en de firma Gerrits, beide te Amsterdam, voor het kapwerk had gezorgd. Het minst aangename hebben wij dan ook nog voor het einde bewaard, n.1., dat de heer Krijgsman, toen hij de diverse dames en heeren voor hun medewerking bedankte, daarbij tevens een beroep deed op de aanwezigen voor. het koo- pen van steunbons. De onkosten eener uit voering als deze zijn namelijk, aldus de heer Krijgsman, groot, en zonder extra steun zal het in de toekomst niet gaan. Maar men heeft operette als deze levert het bewijs, dat met het er gaarne voor over, nietwaar, want een samenwerking iets kan worden bereikt. De boot, waarin de waternymfen ten too neele kwamen, was door leerlingen der Am bachtsschool vervaardigd. „MARIE LOUISE" met Emlle v. Bosch en Frits Schakels. De nieuwe klapfautuils zijn in Casino aan gekomen. Morgen als openingsvoorstelling de prachtige Operette „Marie Louisë" door het groote gezelschap van Fritz Schakels met koren en orkest en in de hoofdrollen de popu laire rangen Emile v. Bosch en de komiek Frits Schakels. Een schitterende en goed ver zorgde voorstelling van dit gezelschap. „BOEFJE" met Annie v. Ees. Maandag krijgen we hier de 475ste voorstel ling van het bekende stuk van Brusse „Boef je". Niemand minder dan het gezelschap Cor v. d. Lugt geeft er een pracht van een op voering van, met onze gevierde actrice Annie van Ees in haar beroemd geworden creatie van Boefje, De voorstelling is geheel gelyk aan die in Den Haag en Amsterdam. 2 keurige avonden, waarvoor dringend wordt aangeraden vooruit plaatsen te bespre ken. Een gemakkelijke plaats op de splinter nieuwe klapfeautuils. Men zie de advertAtie. DE NIEUWE WINKEL VAN DE FIRMA EGNER. Iets origineels op dit gebied. Hedenmiddag 4 uur opent onze collega, de heer H. J. P. Egner, zooals reeds per adver tentie werd aangekondigd, zijn nieuwe winkel zaak in de Keizerstaat. Het feit op zichzelf zou wellicht voor ons geen aanleiding zijn er over te schrijven: eenigen tijd geleden is de drukkerij achter den winkel gemoderniseerd en dat nu ook de voorkant aan de beurt zou ko men, was niet meer dan logisch, ware het niet, dat de architect, de heer van der Leek, met dezen verbouw iets geheel nieuws en origi neels heeft ontworpen, dat wet even de aparte aandacht verdient. Des heeren van der Leeks opgave was niet gemakkelijk; immers, de beschikbare ruimte werd niet grooter en deze was, men weet het, al vrij smal. Dat het veel overleg vereischte om op deze ruimte toch een zoodanig geheel te krijgen als de architect zich had gedacht, zal men begrijpen. Wij willen, alvorens over het inwendige iets te zeggen, eerst een woordje aan den gevel wijden. Deze is opgetrokken van speciale, ge glazuurde steen (bronskleur). De onderpui is van lichtgele natuursteen, gecombineerd met een roestvrij, gepolijst stalen winkelpui. De bovenramen zijn uitgevoerd in gietbrons. De aansluitende neon-lichtreclamebakken vormen één geheel met den gevel en zijn op zeer prac- tische wijze als declame-object tot een aesthe tisch onderdeel uitgegroeid. Zooals wij zeiden de opgave voor het inte rieur was niet eenvoudig. Op een minium op pervlakte moest een maximum aan comfort en rendement gezocht worden. Logisch en aesthetisch is ook dit opgelost. Logisch door de zeer practische toepassingen van materialen en ruimte-indeeling, aesthetisch door een juiste samenstelling van vorm en kleur. Ook hier is sprake van nieuwe zakelijkheid, doch o.i. be- heerscht en geleid door zuivere architecto nische begrippen. Het geheele interieur is van staal opge bouwd, kasten, stellingen, laden, trappen, bordessen, waardoor een gunstige verruiming is ontstaan. Beneden is namelijk thans het boekenmagazijn, terwijl op het bordes, waar toe het publiek door middel van t j ee trappen toegang heeft, de afdeeling kantoorboekhan del is ondergebracht- De verlichting is geheel indirect, zoodat hin derlijke lichtbronnen niet aanwezig zijn. De ouderwetsche toonbank is afgeschaft en ver vangen door een moderne vitrine, eveneens indirect verlicht. Ook de etalages zijn op bizondere wijze verlicht. Het interieur is ge schilderd in chromaatgeel met blauw, het staal is geheel verchroomd en absoluut roestvrij; naar het kantoor krijgt men toegang door middel van deuren, die voorzien zijn van glas in lood. Het geheel is, zooals wij zeiden, ontworpen en uitgevoerd door den architect J. J. van der Leek; de opbouw geschiedde door de firma C. Quack, alhier. Stalen winkelpui, stalen kas ten, stellingen, trappen, enz., werd geleverd door de firma Wiener Co., Amsterdam. Het schilderwerk werd uitgevoerd door E. Coeneh, den Helder, de electrische installatie en neon-verlichting is van de firma Puinbroek en Philips-heon. Het buitengewoon kalme najaarsweer was alleszins gunstig voor de visscherij. Er was dan ook een behoorlijke vischaanvoer. De vangsten waren over het algemeen bevredi gend. Jammer, dat niet hetzelfde kan worden gezegd van de marktprijs, want die kan niet bevredigend worden genoemd, de visch was deze week goedkoop, heel goedkoop zelfs. Niet dat dit een plaatselijk verschijnsel was; want eenige Heldersche schippers, die hun geluk beproefden in IJmuiden en Rotter dam, in de hoop daar een gunstiger markt te vinden, kwamen bedrogen uit. want niet alleen dat de visch daar ter plaatse goed- kooper was, maar nu hadden ze bovendien nog een grooten post onkosten te betalen; De kwestie is, dat bij flinke vischaanvoer hier en elders er spoedig te veel is door ge brek aan uitvoer. Dat geldt zoowel voor de fijne als voor de grove visch. Hoe lang zal dit echter nog duren? Zooals de toestand thans al een geruimen tijd is, kan het op den duur niet blijven. Er wordt zooveel doenlijk gevischt, toch moet er nog van gemeentewege voortdurend worden gesteund en met die steun sleept het bedrijf zich voort; maar de motoren gaan achter uit, netten en tuigage zijn aan slijtage onder hevig, het vaartuig krijgt niet dat onderhoud wat het vereischt en zoo gaat de boel lang zaam maar zeker achteruit, dat kan niet blijven doorgaan, daar komt, bij de een vroeg, bij den ander later, een einde aan, en nog is er geen verandering te bespeuren in den al- gemeenen toestand. Hopen we echter, dat er spoedig verbetering mag intreden. Vrijwel alle dagen was er aanvoer van Noordzeevisch, maar zooals we reeds opmerk ten, de visch was goedkoop. Tongen, tarbot, schol, schar, griet, roggen .alles deelde het zelfde lot. Met de haring was het al niet beter gesteld. Een groote haringaanvoer in IJmuiden, waar mee men niet weg kan, door gebrek aan uit voer of betalingsmoeilijkheden, is oorzaak, dat de markt spoedig overvoerd en dienten gevolge de prijs voor haring laag is, zoo ook hier. Ook de garnalenvisscherij voor Amsterdam ./as deze week weinig bevredigend. De vangst was schraal, daarbij liet de kwaliteit te wen- schen over en dienovereenkomstig was ook de prijs niet hoog. Botvisscherij is en blijft tot heden schraal. DE CHINEESCHE KRAB. De wolhandkrabund kein Ende. Ja. dat schijnt zoo, maar als merkwaardig heid willen we toch even vermelden, dat er een correspondentie voorkomt in een provin ciaal blad, waarin wordt betoogd, dat de Chineesche krab ook wel eens mag worden bekeken van zijn goede zijde, want dat-ie zeer goed eetbaar is, en in smakelijkheid voor de kreeft niet behoeft onder te doen, terwijl men in China van deze dieren een zeer goede soep kookt. De schrijver meent zelfs, (Jat als men eerst - Alle-dag-kerk. Van Dinsdag t/m. Vrijdag in de Doops gezinde kerk, 'sav. van 7—8 uur. Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, WesUtraat) Geen dienst. Ned. Herv. Gem. (Westerkerk, Westplein) 's Morgens 10.36 uur, Ds. H. A. Enklanr Onderwerp: „Kennis en liefde". 's Avonds 6.30 u.. Ds. f. W. J. v. d. Poel Zesde bede uit 't „Onze Vader". Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Joh. Meynen Kerkdienst (Chr .Mil. Tehuis, Kanaalweg) 's Morgens 10 uur, Ds. Meynen. 's Avonds 5.30 uur, Ds. F. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat), 's Morgens 10 u. en 's avonds 5 30 u. Ds. N. v.d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur 's middags 5 uur Leesdienst. Woensdagavond 8 uur, Bijbellezing door den Heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr. 's Morgens 10.30 u., Ds. M. v. Wichen Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J, Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur, Ds. C. J. Lasschuit, van Glanerbrug, Gebouw Crocusstraat 60. Donderdagavond van 7.308.30 u... Bijbellezing door den heer Franck, Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78) 's Morgens 10 uur. kerkdienst. Past. Th. Moleman. Evangellesatiegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Molenplein Verschillende sprekers. Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprékers. Leger des Heils. 10 uur v.ni. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. Geen dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst. de krabben heeft ieeren eten, het „misbaar", dat er thans in de pers over deze nieuwe verrijking onzer inlandsche fauna wordt ge maakt, wel zeer zal luwen en het wel eens zou kunnen gebeuren,- dat de radeloosheid onzer visschers omsloeg in een dankbare waardeering, want een vangst van 3000 exemplaren dezer smakelijke krabbensoort, zou dan wel eens eenaardig buitenkansje kunnen gaan beteekenen." Het is altijd goed als de mensch de beide zijden, die elke zaak nu eenmaal heeft, weet te belichten. De Natuurhistoricus. van wien deze cor respondentie was, beziet de Chineesche krab uit heel ander oogpunt dan de visscher, die èn zijn vangst, èn zijn netten door het mon ster ziet vernietigd. De visscher zal misschien zeggen: „Zoo lang je zoo kletst, lus je d'r nog wel eentje." en zal met zekere verbetenheid zijn eigen kijk op deze aangelegenheid weten te be lichten. Inderdaad staat de zaak thans zóó, dat de schade voor den visscher door het veelvuldig optreden van de Chineesche krab, groot is en daarom moet blijvend worden aangedrongen op vernietiging van de wolhandkrab. Mocht eventueel blijken, dat er afzetmoge lijkheid als consumptie-object van deze krab is, dan gaat het mes aan twee kanten snij den en kan zelfs overwogen worden deze gasten kunstmatig te kweeken, maar dan zoodanig, dat ze geen schade aan de visch- tuigen kunnen uitrichten. Doch zoover zijn we nog lang niet. Ons land telt niet zoo heel veel krabben- consumenten en daar export-mogelijkheid te genwoordig voor alle artikelen aan knellende banden is gelegd, dienden we nog te blijven bij ons devies: „Dood aan de wolhandkrab!" ARBEID IN WINKELS IN VERBAND MET ST. NICOLAASDRUKTE. Voor het tijdvak 25 November t/m 5 De cember a.s. gelden voor WINKELS de vol gende werk- en sluitingsuren: Opening en sluiting op WERKDAGEN: tusschen v.m. 5 en n.m. 10 uur (door het Gemeentebestuur kan een later sluitingsuur worden vastgesteld). Opening en sluiting op ZONDAGEN (25 November en 2 December) gedurende de uren welke in gewone om standigheden voor den Zondag gelden. WERKTIJDEN: Personeel van 18 jaar en ouder: Hoogstens 11 uur per dag en 66 uur per week (zoodanig te regelen, dat in het tijd vak van 18 November t/m 8 December a.s. in totaal hoogstens 172 uur wordt gewerkt). Personeel van 16 en 17 jaar: 10 uur per dag en 60 uur per week, uit sluitend op werkdagen tusschen v.m. 8 en n.m. 8 uur (zoodanig te regelen, dat in het tijdvak van 18 November t/m 8 December a.s. in totaal hoogstens 166 uren wordt ge werkt) Deze personen mogen geen arbeid verrich ten op Zondag. N.B. Jeugdige personen van 14 en 15 jaar mogen geen overwerk verrichten. Vrije ochtend of middag: Deze mag voor alle personen In winkels éénmaal vervallen, echter voor personen van 14 en 15 jaar met behoud van het week- maximum van 53 uur.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 13