Sint Nicolaas verrassing HET UEDJE VAH IEDER 3MR I De Sinterkiaa-Varia. SINT-N ICO LAAS! I Frans van Kessel trok de straatdeur met een smak achter zich dicht. Hij was kwaad, zeer kwaad zelfs. En hij had alle reden om kwaad te zijn! Zij, die altijd be weerden, dat Frans van Kessel een ideale vrouw had getrouwd, moesten maar eens achter de schermen komen kijken, ze zou den dan wel anders praten! Nu ja, kwaad was Elly niet, maar die ellendige eigen schap van haar. hielp hem nog eens ge heel in den put, als hij niet oppaste. Altijd en eeuwig moest ze nieuwe kleeren heb ben. Ja, 't was waar, ze had smaak om zich te kleeden enhij moest het toege ven, hij zag haar ook gaarne goed gekleed. Maar was het nu wel noodig, dat alles nieuw moest zijn en dat een japon of wat het dan ook zij, na een minimum van tijd tot oud en ondraagbaar werd gedegra deerd? Sjouwde hij nu niet al ruim twee jaar met dat zelfde colbertjasje. Hij kon toch zeker geen ijzer met handen breken? Neen, aan die verkwistende kleedmanieren kon en zou hij niet meer toegeven! Maar ach, wat hielpen zijn goede voornemens, wat hielpen al zijn preken? Geen zier! Hij had ook beter uit zijn oogen moeten kijken en nooit met een zoo'n luxe-aanbid dende vrouw moeten trouwen. Maar ja, als je als jongeling zwaar verliefd bent, dan vraag je daar niet naar. Dolblij was hij geweest, toen ze in een huwelijk met hem had toegestemd. De bezwaren van zijn ouders had hij weggepraat, onzin, Elly was heUsch niet zoo luxueus als zij dachten, 't Viel best mee en bovendien in het huwe lijk veranderen dergelijke dingen bovendien meestal nog. Maar ach, het was niet ver anderd, eerder was het erger geworden. En nu mocht hij een vrij goede zaak heb ben, met het geld smijten had hij nooit ge kund en zou hg ook wel nimmer kunnen doen ook. En vooral nü, met die beroerde tgden, moest er nog ingebonden worden ook. Hij kon er niet bij, dat Elly dat nu maar niet kon inzien. Ze had niet de min ste belangstelling voor zijn zaak en voor zyn werk. Lam was dat! Ze scheen maar niet te begrgpen, dat zijn stil-zijn den laatsten tijd met zijn werk samenhing. Ze noemde hem waarachtig saai! Nu van morgen weer aan het ontbijt. Plotseling kwam ze met de mededeeling voor den dag, dat ze noodig een nieuwen winterman tel moest hebben, ze kon er onmogeigk langer buiten! Stel je voor, ze had er nog minstens drie in de kast hangen! Hij had gezegd, dat het nu onmogelijk ging, het zou hem minstens weer een goede honderd pop kosten als hij toegaf. Ze was kribbig geworden door zijn weigeren en had hem verwijten gedaan- welke hij niet ver diende. Ook hij had Zich opgewonden en haar voor de voeten gegooid, dat ze alleen maar voor mooie kleeren leefde en verder nergens voor. Ja, ze hield van mooie klee ren, had ze beaamd, trouwens, dat had hij toch geweten toen hg haar trouwde! Kwaad was hij weggeloopen, wetend, dat ze ge lijk had, ja, hij had het geweten. Aan de zaak was hij verstrooid en kon zijn gedachten niet bg zgn werk houden. Hg nam een ochtendblad en probeerde te lezen. Opruiming, opruiming en nog eens oprui ming! Van zooveel voor zooveel! Moest je maar gelooven! Neen Elly ging nooit naar een opruiming, stel je voor! Neen, zij kocht alleen en uitsluitend bij Heckel, chique! Waarom moest toch bij haar alles zoo duur zijn? Zouden een beetje goed- koopere kleeren haar ook niet staan? Als ze eens wat goedkooper kocht, kon het nog wel eens lijden, maar honderd en zooveel gulden, dat ging niet. Hij zou er straks eens langs loopen en kijken hoeveel die mantels kostten. Uit de zaak komend, voerde hij zijn voornemen uit en bleef even staan. Kijk, een praehtmantel voor 45.Zou ze het daar nu niet eens mee kunnen doen? Ineens flitste er iets door Frans zijn brein en meteen stapte hij zonder aarze len den winkel binnen. „Kan ik den chef even spreken, juf frouw?" De chef kwam. „Is die mantel van 45.in de étalage van goede kwaliteit?" „Schitterend, mijnheer en bovendien een belachelijk koopje!" „Uitstekend, ik wil hem van U koopen onder één voorwaarde en wel, dat u hem in de uitstalkast laat staan, maar den verkoopprgs op 145.stelt." De chef was een en al verbazing, maar de zaak werd hem duidelijk toen Frans hem een en ander had uitgelegd. En daar hij een goede klant aan mevrouw van Kessel had, stemde hij toe. 'n Knipoogje deed hem de situatie begrgpen. Opgelucht verliet Frans den winkel. Het geheim was veilig! Toen Frans dien middag fluitend thuis kwam, wist Elly niet hoe zg het had. Ook aan tafel was hij in tegenstelling met an ders, buitengewoon opgewekt. Elly be greep er niets van, maar het werd haar eenigszins duidelijk, toen Frans ineens zei: „Elly, ik heb nog eens over dien mantel na gedacht en besloten, dat je er alsnog een mag koopen. 't Is morgen net St. Nicolaas en nu moet je dien mantel maar als St. Nicolaas-geschenk beschouwen." Elly hing al om zgn hals. „M'n lieve jongen, je bent een schat enzullen we dat nu van vanmorgen maar weer ver geten?" „Asjeblieft!" „Ik ga morgenmiddag direct naar Hec kel." „Ja, doe dat enehwat ik je nog zeggen wilde, ik ben vanmiddag er even langs geloopen en zag een praehtmantel voor 145 en nog wel net in jouw lieve lingskleur! Diè mag je hebben." „Maar Frane!" „Neen, schat, sinds vanmorgen heb ik me voorgenomen een beetje zuiniger te worden en nu wilde ik, omdat het vandaag St. Nicolaas is, je daar echt eens mee ver rassen." „Hè?" „Luister maar! Ik heb niet dien mantel van 145 gekocht, maar een van 120, dus f 25 goedkooper. Eerlijk gezegd, vond ik dien ook wel een beetje mooier. Maar het voornaamste is, dat ik voor die f 25 meteen een aardig hoedje heb gekocht, zoodat ik die voorloopig niet noodig heb... Nu Frans, zeg eens wat! Vind je het geen verrassing?" Frans had zich omgedraaid, om maar niet te laten zien wélk 'n verrassing het was. BUSY. „Zeg nu maar niets meer en koop jij maar dien mooieu mantel." Nieuwsgierig ging Frans den volgenden middag naar huis. In de gang kwam El ly hem al tegemoet, een nieuwen mantel had ze aan, maar niet dèn mantel! Frans' gezicht versomberde. „Heb je dien grijzen niet genomen, El ly?" vroeg hg onmiddel'ujk. Weet u, dat in vele streken Sinterklaas niet door den schoorsteen verwacht wordt, maardoor het sleutelgat? Het sleu telgat speelt toch reeds een voorname rol in de folklore. Zoo kan men met het sleu telgat b.v. ziekten genezen, zegt het bij geloof: driemaal door het sleutelgat bla zen is een onfeilbaar middel voor iedere kwaal. Of Sinterklaas wel ooit te paard gezeten heeft?Waarschijnlijk wel, want in zijn tijd was dit nog vrijwel het eenige vlugge vervoermiddel. Maar de eer, die men het paard van Sinterklaas bewgst, stamt eigenigk af van een vereering, die men „Sleipnir" het paard van Wodan toe droeg. In tal van landen bestaat ook nog steeds de oude vorm van heidensch bgge- loof en denkt men den Heiligen Nicolaas een paard, meestal een schimmel met acht pooten toe. Soms is het twee- of driebee- nig en zwart. Het paard van Sinterklaas laat ook niet zelden een hoefindruk ach ter. Soms is hg gedwongen de reis te on derbreken en het paard te laten beslaan. De smid wordt dan altijd rgkehjk beloond! In Zwitserland, in het kanton Bern, en in het Zuiden van de Duitsche provincie Baden, worden met Sinterklaas de klokken geluid. Dat klokken en bellen oök in Ne derland de viering van den Heilige niet vreemd waren, blijkt uit het gedichtje: Sint Niclaes Bisschop, goed heylich man, Wil je wat in m'n schoentje geven, God loont u dan. Geeft u mijn een beurs met bellen, Soo sal ick je niet meer quellen (enz.) Meer echter is het een teeken van het Kerstkindje, dat zijn komst aankondigt. Trouwens... Kerst-, Nieuwjaar- en Sinter klaasgebruiken zgn hier en daar ten zeer ste met elkaar verbonden en zelfs door elkaar heen gehaald. De roe van Sinterklaas stamt waar schijnlijk af van de „Martinsgerte", een gewijde gard, die de Beiersche herder op 10 November zgn meester ter hand stelt: achter krib of deur gestoken, vooral ach ter de staldeur, schut zij het vee tegen alle onheil en in den winter drijft men het vee er mee naar de weide! Over het alge meen is de roede een symbool van vrucht baarheid en lang leven. „Soviel als die Rute Zweige hat, soviel soll auch der Bauer Vieh haben", zegt een oud-Oosten- rijksche spreuk. „Frisehes Grün, langes Leben. Ihr sollt mir 'n blanken Taler ge- ben!", zingen de kinderen in de Orlagau en slaan op den derden Kerstdag hun ouders en peetooms met rozemarijnsten gels om de ooren! De afstraffing van Sin terklaas heeft dus bigkbaar zooveel te be- teekenen als „een slag met de levens roede" Sinterklaas was bisschop te Myra in Klein-Azië tijdens de heerschappij van Constantijn den Grooten. Men noemde hem den „Kinder-Heilige". De reden, dat zijn verjaardag hier zoo gevierd wordt, is het feit, dat het Nederlandsche volk een zeevarend volk is en dat Sinterklaas als besehermmer van zeelieden te boek staat; dit naar aanleiding van een verhaal, vol gens hetwelk door zijn gebied hij eens een storm tot bedaren bracht. ZlS C6MAeM SCHIJNT POOK DE EO>IEN„ GUUS BETLEM Jr. Zoo is de Sint-Nic'laastijd dan weer gekomen, De tijd van surprises, van vreugde en pret, De tijd dat we weer in een grappig gedichtje Es fijn in het zonnetje worden gezet! Nü zitten we weer om het hardste te zwoegen, Wat rijmt er op marsepijn, steenkool of visch Nu zijn we weer üllen als jolige kind'ren Omdat het... Sint-Nicolaasavond weer isl Nu wordt er weer heel geheimzinnig gefluisterd En zijn er de deuren weer stevig op slot, Nu wordt er ja, zelfs door de grootste verkwisters, Al weken en weken tevoren ge-pot Nü maken we pakken, die massa's beloven, En pakjes, bescheiden, eenvoudig en klein, Waarbij dan de éérste dat hoort nu zoo eenmaal De meest onbeduidende blijken te zijn! Nü zijn weer de straten vol kijkende menschen, Nu zijn weer de winkels tot berstens toe vol, Nu zijn er de hoofden van grooten en kleinen Al dagen, a! wéken tevoren op hol Nü's ookde malaise heel even vergeten, Althans voor een tijdje de deur uitgezet, Want't güüt niet om kostbare, dure geschenken, Maat 't gaat toch in hoofdzaak alleen om de prèt!

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 17