De schimmel van de „firma Sinterklaas". De Sinterklaas-Auto van de firma Vijf December. Een Sint-Nicolaasverhaal voor volwassenen SINT NTCOI-AASNUMMER HELDERSCHE COURANT VAN 24 NOV. 1934. door JAN TH. R. CAMPERT. De vennooten van de firma Sinter klaas" zaten in zak en asch. Het was dan ook een beroerd geval. Sinds jaar en dag had de firma Sinterklaas wijk Zuid op den geijkten datum naar volle tevredenheid be diend. Al ettelijke dagen voor den 5en De cember van elk jaar kwamen de bestellin gen binnen. Hier moest gestrooid worden daar moesten den dag te voren pakjes ge haald worden, enz. enz. Kortom de drie vennooten van de zeer eerbiedwaardige firma Sinterklaas hadden handen vol werk. En den zesden en zevenden December wa ren zfl dood-vermoeid, maar in ieder geval een aardig bedragje ïijker. Dat was nu al vijf jaar zoo gegaan en wat de vennooten van de firma Sinterklaas betreft, mocht het aldus in lengte van da gen doorgaan. De firma had haar clientèle altijd goed en trouwhartig bediend en de pepemoten, die zij gratis aanbood, waren van voortreffelijke kwaliteit. Daar viel niet dè,t op te zeggen. En nu dreigde er onheil. „Het moest niet magge," zei Cornelis, die de jongste en opstandigste vennoot was." „En dan met een auto, zei Pieter, de oudste en wijsgeerigste minachtend, denk je es even in: een Sinterklaas in een auto. Wel ja, waarom niet in een vliegmachien!" „Het ligt in de lucht, zei Thomas en hoe wel hij zich vaag uitdrukte, begrepen èn Cornelis èn Pieter hem volkomen. Nu was het geval inderdaad tragisch. De firma Sinterklaas, die een vertrouwden naar verwierf in Wijk Zuid, had concur rentie gekregen Dat was iets waar zij heelemaal niet op had gerekend en dat zij eigenlijk niet te pas vond komen Het be grip concurrentie had tot op dezen dag niet voor haar bestaan. Stuk voor stuk zouden de vennooten hoonend gelachen hebben, wanneer de een of andere profeti sche geest hen zou hebben -oorspeld, dat niet Pieter de schoolkinderen van de Bil- derdijkschool manend zou hebben toege sproken, dat niet Thomas dit jaar zijn eer biedwaardig entrée zou hebben gemaakt bij het verwende zoontje van Baron Graet tot Heuvelendael, Koningsgracht No. 10. Het was immers altijd zoo geweest en waarom zou het ooit veranderen? „Je moet het eigenlijk niet lezen!" zei Peter en hij tuurde aandachtig naar het kleurige strooibiljet, dat hij in zijn handen hield. Dit strooibiljet nu vormde de aanleiding tot hun ergenis. Het was een reclame van de Coöperatie „Vijf December". En het vermeldde de meest aanlokkelijke offertes. Niet alleen dat de Coöperatie Vijf De cember Sinterklazen (in fraai ambstge- waad en voorzien van een echten neger als zwarte Piet) naar elk huis op elk wil lekeurig uur (mits besteld voor 4 Dec. n.m. 3 uur) stuurde, maar zij belastte zich ook (bij tijdige opgave) met het inkoopen van rijmpjes, strooien op scholen en het opstellen van reclame-tochten voor firma's door de stad. „U bent van alles af!" zoo stond er op het prospectus te lezen. Wjj nemen alle zorgen van U over. Snelle bediening (alles per luxe auto). Billijke prijzen. Spreek met de Coöperatie Vijf December (tel. 890123. Giro 117623) en het komt in orde!" „De pètsers!" bromde Cornelis. „De onderkruipers!" gromde Thomas. „Dat benne toch tijde", zuchtte Pieter. „Per auto!" smaalde Cornelis. „Ze durven zeker niet op een paard!" hoonde Thomas. „Van je vrienden mot je 't maar heb ben," jammerde Pieter. Dit laatste nu was een volkomen onlo gische opmerking van Pieter. Want geen der leden van de Coöperatie Vijf December had ooit vriendschapsbanden aangeknoopt met welke van de leden der firma Sinter klaas ook. Het was duidelijk, dat er iets gedaan moest worden. Zooiets mocht niet zonder meer geschieden. De firma Sinterklaas was een huis van vertrouwen en behalve dat wenschte zij zich in December niet de kaas van het brood te laten eten. „Als we ook es zoo'n biljetje rondstuur den," opperde Cornelis. „Je bent gek, zei Pieter minzaam, „al die moderne fratsen en je denkt zeker dat je dat voor niks krijgt." „Ik sni) d'r banden aan stukken", merk te Thomas boosaardig op. „Als je 't maar laat", suste Pieter, „en wij zekei de boete betalen!" Nee, dat was allemaal niets gedaan. Dat «,n kindernraatjes. Dat was geen werk. Helsch is het moordtuig, dat ginds in d« straten, Het menschdom doet vluchten in panischen schrik. Diep slaat het lont er zijn doodende gaten Hier klinkt een gil, daar een kreet of een zucht. Mannen, de wapens gereed in de vuisten. Doen er hun moordend, verderfelijk werk. 't Bloed van den Spanjaard, dat immer reeds bruischte, Maakte geen opstand zoo machtig en sterk. PPeinzend bestaart er de Sint die ellende, Dood en verderf alom vond hij gezaaid. En voor zijn jaarljjksche reis heeft hij dit keer 't Vaderland dankbaar den rug toe gedraaid. Dat zaakje was door de Coöpera! ie Vijf December heel handig en heel vlo' in el kaar gezet en daar begon je m< zulke kinderachtige middeltjes niets tegen. Dat moest heel anders aangepakt worden. „Als jij dan maar zegt hoè," zuchtte Thomas en hij keek Pieter die immers de oudste en de wijsgeerigste was, vol ver wachting aan. Pieter krabde eens achter zijn oor en zei: „Ik moet d'r eens een nachtje over slapen". En daarna waren de anderen gerustge steld, want als Pieter ergens een nachtje over sliep, was de zaak altijd in orde. „Als het maar bij één nachtje blijft", waarschuwde Cornelis, „want zooveel heb ben we niet meerVergif zou je ze geven!" Toen Pieter er den volgenden morgen een nachtje over geslapen had, krabde hij weer achter zijn oor, stak het vermaledij de fel-roode strooibiljet der Coöperatie Vijf December in zijn zak en begaf zich naar de redactie-bureaux van de Zuiderwijk- bode. Men stelle zich deze redactie-bureaux en evenmin de redactie-staf niet al te uit gebreid voor. De redactie-bureaux werden gevormd door een kleine zijkamer in een beneden huis aan de Lorenizstraat en de redactie staf bestond uit den heer Gozewijn Lange- veld, die zoowel hoofdredacteur als copie- jongen was en daarbij rood haar had. Het laatste is eigenlijk een overbodig detail en heeft met de loop van dit verhaal niets te maken. Toch was de Zuiderwijk-bode een belangrijk en veel gelezen blad. Het werd in wijk Zuid huis aan huis gratis bezorgd en de kindercourant, die als bijlage werd gegeven, mocht er wezen. Het onderhoud tusschen den vertegen woordiger van de van oudsbekende firma Sinterklaas en den hoofdredacteur van de Zuiderwijk-bode duurde zeer lang. Me vrouw Klaziena Langeveld had al driemaal de confereerenden van kopjes koffie voor zien en de rook van vennoot Pieter's si garen hing dicht in de kleine zijkamer aan de Lorenizstraat. Niemand, behalve meneer Gozewijn Lan geveld en vennoot Pieter, weet wat er bin nen die muren werd gesproken. Op geen diplomatieke conferentie te Genève of in Downingstreet, aan de Quai d'Orsay of in Washington, kon het geheimzinniger zijn toegegaan. „Dus dat komt in orde", vroeg Pieter, toen hij bij het weggaan meneer Gozewijn Langeveld hartelijk en langdurig de hand schudde. „Het komt in orde. Ik zal mijn pen slij pen en dan kom ik zelf vanavond even de tekst voor de advertentie halen!" „Da's best", zei Pieter, „dag meneer Go zewijn!" „Dag meneer Pieter en welbedankt!" •k „Moe," vroeg Jantje Versteeg, „krijg ik met Sinterklaas een échte Sinterklaas?" „Natuurlijk krijg je een echte Sinter klaas.' „En niet een in een auto, moe?" „Niet een in een auto... „Op een echte schimmel moe?" „Op een echte schimmel, hoorWat lees je daar?" De feiten wezen uit dat Jantje Versteeg de kindercourant van de Zuiderwijk-bode las. „Maatje", zei Mini Laerwijk, oud 5 jaar. „is Sinterklaas al héél oud?" „Héél oud, kind", zei Maatje. „Houdt Sinterklaas veel van dieren, Maatje..." „Nou, alsjeblieft!" „Hij doet zijn schimmel toch niet weg voor een auto, Maatje...?" „Hoe kom je erbij... Sinterklaas zonder schimmel... Wat lees je daar?" De feiten wezen uit, dat ook Mini Laer- ICIINC; OCOSEECT FPM wijk de kindercourant van de Zuiderwijk- bode las. „Man, zei dienzelfden avond Mevrouw Nurks tot haar wettigen echtgenoot," we zullen maar weer denzelfden Sinterklaas van het vorige jaar nemen, niet?" Mevrouw Nurks spelde een advertentie uit de Zuiderwijkbode. „Waarom", zei de wettige echtgenoot," die andere zaak is goedkooper". „Maar de kinderen willen er persé een op een schimmel zien en Marietje heeft net de mazelen gehad". „Goed... goed..." antwoordde de wettige echtgenoot. Het was een woedend lid van de Coöpe ratie Vijf December, die den Maandag van het verschijnen van de Zuiderwijkbode, op het kantoor van den heer Gozewijn Lange veld verscheen. „Ik heb een ingezonden stuk", blies hij", over dat infame stukje van U, dat een Sin terklaas in een auto geen echte Sinterklaas zou zijn". „Geen enkele Sinterklaas is echt," merk te de heer Godewijn Langeveld filosofisch op. „Behalve die ééne!" „Bent U dat dan?" vroeg de heer Goze wijn Langeveld nuchter en daarna hield hij een lang betoog over de kinder-fantasie en den ouden Sint, over schimmels en auto's, die niet in een sprookje pasten, over het zuiver houden van kinderlijke voorstellingen, om te eindigen met de woorden: „Ik wil dat stuk van U wel plaatsen, maar we verschijnen eens per week en dan is Sinterklaas al voorbij". Het lid van de Coöperatie Vijf December zei daarop een onbehoorlijk woord, smeet met de deur en de heer Godewjjn Lange veld ging verder met het uitschrijven van de kwitantie voor de firma Sinterklaas: „één advertentie, 300 regels, „Bent U op een échten schimmel geko men?" vroeg Jantje Versteeg op den avond van den vijfden December aan Sinterklaas, die in het gewone leven Thomas heette. „Op een echten schimmel, jongetje". „En waar is die nou, Sinterklaas?" „Ik heb hem even in een zijstraat laten wachten: het beest kon de deur niet bin nen." „Oh," zei Jantje. „Oef! zei Thomas-Sinterklaas toen hrj twee minuten later het portier van de auto achter zich dichtsloeg, en nou als de weer ga naar de Koningsgracht nummer tien, chauffeur! Zonder auto begin je niks met zoo'n drukte!!"

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 21