utiUH Imnl *Wcm gaan m fam.% LEED 3 JAAR AAN RHEUMATIEK KLOOSTERBALSEM r BUITENLAND BINNENLAND GEMENGD NIEUWS tweede BLAD Zuid-Slavië contra Hongarije. Fransche militaire toenadering tot Rusland. De strijd in den Gran Chaco. Een Engelsch onderzoek naar de particuliere wapenfabricage. De geblokkeerde Duitsche vorderingen. De uitvaart van kardinaal Gasparri. Opstandige beweging in Mantsjoekwo Geschenken voor Albury Goedkoope groenten voor werkloozen. De Nederlandsch-Duitsche clearing. De malaise in de scheepsbouw- industrie. Regeeringssteun aan particuliere winterhulp. Waarom gaat onze versche haring naar Duitschland? Rijksvoorschotten aan gemeenten voor bouw van arbeiderswoningen. Tweede Kamer. KON ZICH NIET BEWEGEN Dank zij KLOOSTERBALSEM kan bij weer wandelen en fietsen AKKER'S ORIGINEEL TER iNZAGE De moord te Koog aAd.Zaan Een droevig geval te VGravenhage. DRAlSfflA'VANVALKENBURQ'S*' ••jLEVkRTR/ Diefstallen te Zwolle. Goemhoes verduidelijkt he Hon gaarsche standpunt. Gömböa de Hongaarsche minister-pre sident heeft aan een medewerker van het Hongaarsche Correspondentiebureau met be trekking tot de nota van Zuid-Slavië ver klaard: De Hongaarsche regeering wordt niet ver rast door deze nota. Zq ziet in deze nota niets anders dan de voortzetting van de sinds een maand gevoerde perscampagne, welke beoogt de positie van Hongarye te ondermanen. Zij ziet met bevreemding, dat de toon der nota dezelfde is als die der tegen Hongarije ageerende pers. Deze pers heeft een politieke ophitsing ingeleid, welke den Europeeschen vrede in gevaar zou kunnen brengen. De Hongaarsche regeering heeft, van het begin af aan, deze tendens duideiyk herkend. Het is n.1. buiten twijfel, dat het doel der leiders van de campagne is behalve het in discrediet brengen van de Hongaarsche zaak ook de intimideering van Hongarye, ten einde ons werk voor ons nationale bestaan te verlammen. De houding der regeering van Zuid-Slavië is des te minder gerechtvaardigd, daar zij het tot nu toe niet noodig achtte, alle als basis der beschuldiging dienende documenten, mefe te deelen aan de Hongaarsche regeering. De Hongaarsche regeering had deze leu gens evenzeer gestraft als die, volgens welke de moordenaar voor het plegen van zyn daad in Hongarije heeft verblijf gehouden. De Hongaarsche regeering vertegenwoor digt een natie, welke nimmer den politieken moord als middel tot het doen gelden van een natie heeft erkend, protesteert krachtig te gen het optreden der regeering van Zuid- Slavië en verwerpt de beschuldiging deel te hebben gehad in den moord. Aangezien de Hongaarsche regeering door het optreden der regeering van Zuid-Slavië den vrede in Europa als in gevaar gebracht beschouwt, acht zy het harerzyds ook wenschelijk, dat de Vol kenbond onverwijld overgaat tot de drin gend noodige en opjectieve opheldering der aangelegenheid. Zij wenscht dit des te meer en vestigt in het bijzonder de aandacht der openbare meening in Europa daarop omdat het schijnt dat Joego Slavië en zijn vrienden in het bewustzyn van hun superieure militaire krachten de heilige gedachten van den Euro peeschen vrede in gevaar brengen. Fransche persstemmen. De ^^.^-ó.e.vische nota aan den Volken bondsraad wordt in de Parysche bladen uit voerig besproken. De nota wordt in vorm gematigd, maar in toon krachtig en vast beraden genoemd. Algemeen wordt de stap van Zuid-Slavië toegejuicht, al verheelt men zich niet, dat hierdoor in Januari ernstige moeiiykheden kunnen ontstaan. Engelsche persstemmen. Reuter meldt uit Londen: In de Engelsche pers komt verrassing tot uitdrukking over den scherpen toon der be schuldigingen tegen Hongarije, welke de Zuid-Slavische nota bevat. De News Chronicle zegt te weten, dat een zin, waarin Hongarye met oorlog bedreigd wordt, op het laatste oogenblik uit de nota is weggelaten. Echter zegt de Daily Herald, dat de nota, ondanks de bemoeiingen van Laval, niet ver anderd is. Volgens de Daily Telegraph heeft het stuk te Genève het grootste opzien ge wekt. Hongaarsche persstemmen. De geheele Hongaarsche pers geeft de nota van de Zuid-Slavische regeering weer en voegt er de verklaring van Gömbös aan toe, die in de vaststelling culmuneert, dat Hon garije den Europeeschen vrede ten gevolge van het optreden van Jeftitsj bedreigd acht. Genève gisteren minder verontrust. De internationale toestand werd te Genève gisteren gunstiger beoordeeld dan Donderdag. Het schqnt dat men de Hongaarsche delegatie heeft kunnen weerhouden van het doen van overyide stappen. By de behandeling in de Fransche Kamer der oorlogsbegrooting verklaarde de rappor teur Archimbaud, dat het Russische leger in geval van een conflict met Duitschland ter beschikking van Frankrijk zal staan. De mi nister van oorlog zeide o.a. dat de eenjarige diensttyd zal worden gehandhaafd, tenzy zich bijzondere omstandigheden voordoen." Thans weer een Boliviaansche overwinning. Het Bolivaansche ministerie van oorlog deelt mede, dat de Bolivaansche troepen een legermacht van 16.000 Paraguanen in den sector Picuiba in het Gran Chaco-gebied heb ben verslagen, zeer vele gevangenen hebben gemaakt en veel oorlogsmateriaal hebben buitgemaakt. De Paraguaansche troepen zou den in de richting van Lafaye zijn gevlucht en honderden dooden hebben achtergelaten. De Bolivaansche regeering heeft per 20 De cember a.s. de nieuwe militie-lichting 1936 opgeroepen. Genève komt tegemoet aan Para- guay's wenschen. De Commissie van 22 inzake het Chaco- conflict besloot tegemoet te komen aan de wenschen van Paraquay, in verband met de staking der vijandelijkheden tusschen ge noemd land en Bolivia. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 24 NOVEMBER 1934. De regeering zegt een onderzoek naar de wenschelijkheid van een staatsmonopolie toe. Binnen enkele dagen de eerste uitbetalingen te wachten. De Engelsche regeering heeft besloten tot een onderzoek naar de particuliere wapen fabricage, dat zich uit zal strekken over de volgende vraagstukken: le. Is een staatsmonopolie uitvoerbaar of wenscheiyk 2e. Is het bestaande stelsel van vergunning en toezicht geschikt en afdoende; 3e. Stel, dat het onderzoek uitwyst, dat een staatsmonopolie wenschelijk is, zou dit dan de kans op misbruik uitsluiten, waaraan de particuliere wapenfabricage klaarbiykelijk bloot staat. Als een staatsmonopolie onuit voerbaar is, welke stappen zyn dan noodig om de misbruiken, welke uit de particuliere wapenfabricage voortvloeien tegen te gaan? Dit onderzoek is door Sir John Simon in het debat over het adres van antwoord op de troonrede aangekondigd. De voorwaarden zqn nog niet vastgesteld, doch het is niet de be doeling dat het onderzoek den vorm zal aan nemen van een rondtrekkende inquisitie. Een indrukwekkende plechtigheid. Met groote praal en plechtigheid is Don derdag de byzetting geschied van het stoffe- lqk overschot van kardinaal Pietro Gasparri. De plechtige uitvaartdienst die door alle hooge kerkelqke dignitarissen, de leden van het Corps Diplomatiqe en vele Italiaansche autoriteiten werd bijgewoond, werd door Paus XI zelf geleid, die hulde bracht aan de nage dachtenis van den man, die gedurende 82 jaar van zyn leven een der grootste figuren werd van de Kerk in deze dagen. De overbrenging van het stoffeiyk overschot naar de St. Ignatius Kerk geschiedde met groote plechtigheid, Voor de kerk stonden twee duizend grenadiers en fascistische mili tie opgesteld, die de wapens presenteerden toen de plechtige stoet naderde. Een kapel met omfloerste trommels speelde den treur- marsch van Chopin. De H- Hostie was om ringd door 20 kardinalen en overal waar deze passeerde, knielden de duizenden, die zich achter de afzetting verdrongen, neer. In de kerk was het stoffelijk overschot van den kardinaal geplaatst op een met zwart fluweel bekleede catafalk. De kardinaal was in zijn pontificale wit en gouden gewaad ge kleed. Het stoffeiyk overschot is na afloop over gebracht naar Ussita, de geboorteplaats van den kardinaal, waar vandaag de begrafenis geschiedt. De Chineesche bladen te Sjanghai bericht ten, dat- de Mongoolsche prinsen Almak en Oetsjoemaetsjink meer dan 20.000 gewapen de Mongolen om zich hebben verzameld om de provincie Sinan, waarover zy het bestuur hadden, te verdedigen tegen de Mantsjoery- sche regeeringstroepen. Men acht de situatie zeer gespannen. Aneta meldt uit Batavia: De heer H. Sluiter, oud-gezagvoerder van de K. P. M., is vandaag met souvernirs naar Albury vertrokken. De wqze waarop deze zullen worden aangeboden, zal worden vast gesteld in overleg met den vertegenwoordiger van de K. P. M. in Australië. In totaal is ingezameld 5618. Hiervan is voor ongeveer 2516 aan geschenken besteed. Het restant zal aan den heer Newman, den omroeper van Albury worden overhandigd. Naar wq verrlemen, heeft de regeering het vraagstuk van de verstrekking van goed koope groenten aan de ondersteunde werk loozen ernstig onderzocht. Ofschoon het hier een zeer moeilijke kwestie betreft, moet door de ten deze tusschen de departementen van oeconomische en sociale zaken tot stand- ge komen samenwerking de mogelijkheid van uitvoering geenszins denkbeeldig worden ge acht. Ter bespreking van de practische uit voerbaarheid en de mogeiykheid van het ne men van een proef in een aantal gemeenten heeft de minister van sociale zaken thans eenige gemeentebesturen telegrafisch uitge- noodigd tot een byeenkomst onder leiding van den directeur-generaal der werkverschaf fing en steunverleening op zijn departement. Besijrekingen in den Haag begonnen. Donderdag zijn aan het departement van oeconomische zaken besprekingen tusschen een Nederlandsche en een Duitsche delegatie aangevangen, die voorloopig over een wijzi ging van het onlangs opgezegde clearing-ver- drag zullen handelen. Ontslag bij De Schelde. Bq de N.V. Kon. Maatschappij De Schelde zijn de laatste weken weer 400 werklieden ontslagen. Het laat zich aanzien, dat er nog veel meer werklieden gedaan zullen krijgen. Minister Steenberghe heeft Donderdagmid dag in de Tweede Kamer medegedeeld, dat binnen enkele dagen de eerste uitbetalingen zullen geschieden van geblokkeerde vorde ringen op Duitschland, ontstaan vóór 24 Sep tember. 2 millioen toegezegd. De miniester van sociale zaken heeft het volgende aan de Tweede Kamer medegedeeld: In de vergadering van 9 November 1934 heeft de voorzitter van den raad van ministers in beginsel toegezegd, dat de regeering bereid zou zijn, nu de organisatie van een doel treffende particuliere „Winterhilfe" nog niet voorbereid is, een tegemoetkomende ver schaffen om die particuliere hulp te steunen. Daarbq werd gezegd, dat over den vorm daarvan beter zou kunnen gesproken worden by de behandeling van hoofdstuk XA. Een bijzonder reden noopt den minister het resultaat van de overleggingen der regeering inzake die tegemoetkoming ter kennis van de Kamer te brengen. Het is hem namelijk be kend, dat van particuliere zijde overwogen wordt met het oog op dezen winter een bij zondere poging te wagen tot het bijeenbren gen van gelden voor hen, die niet onder de steunregeling voor werklooze valide arbeiders vallen. Indien dit voornemen zal worden uitgevoerd, zal het wenscheiyk zijn, dat met die uitvoe ring binnenkort een begin gemaakt wordt. Daar de regeering bereid is voor ditmaal een bijzonderen steun ten behoeve van de werk looze valide areblders te verstrekkn en daar de eene actie de andere actie steunen kan, was het derhalve wenschelijk, reeds thans van het voornemen der regeering te doen blijken. De minister heeft daarom de eer ter kennis van de Kamer te brengen, dat de regeering bereid is te bevorderen, dat voor eenmaal een bedrag beschikbaar wordt gesteld, dat om trent 2 millioen zal bedragen en dat ten deele zal strekken tot verhooging van den Kerst bijslag, gelijk deze reeds enkele jaren wordt verstrekt en grootendeels tot vergrooting van het bedrag, dat het Nationaal Crisis Comité ter beschikking zal hebben voor den z.g. B- steun. De bedoeling is, dat deze verhooging en vergrooting geheel voor rekening komt van de Rijkskas en niet mede door de gemeenten wordt gedragen. Een daartoe strekkende suppletoire begrooting is in voorbereiding. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Men heeft zich afgevraagd, waarom Duitschland zoo gretig de versche haring af neemt, waarvan sinds het eindigen van den aanvoer van pekelharing door onze haring schepen zoo groote massa's te IJmuiden wor den aangevoerd, en sommigen willen daarin een bewqs zien van nijpend voedselgebrek by onze Oostelijke buren. De zaak is echter anders. In de laatste tientallen jaren heeft de Duitsche haringtreilvisschery een enorme vlucht genomen. De daarby gevangen haring werd vroeger nagenoeg uitsluitend in ver- schen staat aangevoerd en hoewel in de laat ste jaren een toenemend deel ook gekaakt en gezouten werd, komt het grootste deel nog altqd in verschen staat aan de markt. Grootendeels dient deze haring als grondstof voor de conserven-industrie. Het ligt dus in de rede, dat met de uitbreiding van de ha ringtreilvisschery een snelle ontwikkeling van de Duitsche vischconserven-industrie gepaard is gegaan. Nu kan de haringtreilvisschery slechts in enkele maanden van het jaar, n.1. van Juli tot October worden uitgeoefend. Een probleem was dus voor de Duitsche vischconserven-industrie, hoe zq in het overige deel van het jaar haar behoefte aan versche haring moest dekken. Groote massa's van die grondstof voerde zij daarom in dien tqd uit andere landen, vooral uit Engeland in en ook uit ons land ging in het najaar een belangrijke hoeveelheid door Britsche stoomdrifters aangevoerde versfche haring naar Duitschland. Nu in de laatste jaren de haringtreilvisschery in Duitschland nog ster ker is uitgebreid, is het dus geen wonder, dat Duitschland een waren honger naar deze voor zqn vischconserven-industrie onontbeerlqke grondstof toont, toont. By Kon. besluit van 30 Oct. is bepaald, dat de ministers van sociale zaken en van financiën, voor zoover de benoodigde gelden bq de wet beschikbaar zqn gesteld, volgens door hen te stellen regelen en onder dot» hen te stellen voorwaarden aan de gemeen ten rentedragende voorschotten kunnen ver strekken, ten einde de gemeenten in staat te stellen aan particuliere bouwers, ten behoeve van den bouw van arbeiderswoningen van passenden huurprijs, geldleeningen te ver strekken onder verband van tweede hypo theek. In de St. Crt. van gisteravond zijn de bovenbedoelde regelen afgedrukt. Wy ver melden hieruit: Bedrag en duur der hypotheek. Het bedrag der hypothecaire geldleening zal niet meer bedragen dan 30 pet. van de geschatte verkoopwaarde van het voltooide gebouw (de waarde van den grond, zoo deze eigendom is, inbegrepen), met dien verstan de, dat zy gezamenlqk met de op andere wqze verkregen eerste hypotheek niet meer zal bedragen dan 90 pet. van de bovenbedoelde waarde. Onder verkoopwaarde wordt verstaan een waarde, gebaseerd op de geschatte stich tingskosten, in verband met de maximum toegelaten huur. Het bedrag der hypothecaire geldleen'/.g zal voorts niet meer mogen bedragen dan 700 per woning bq bouw op erfpachtsgrond en 000 per woning bq bouw op eigen grond. De verkoopwaarde en de maximum toege laten huur worden voorloopig op teekening vastgesteld door burgemeester en wethouders in overleg met den aanvrager, opdat bq so lide uitvoering bq de definitieve schatting te leurstellingen zooveel mogelijk worden ver meden. De tweede hypotheek wordt verleend voor een tqdvak van ten hoogste 10 jaar. Rente en aflossing. De hypothecaire geldleening wordt ver strekt tegen een door de ministers van finan ciën en sociale zaken te bepalen rente, welke voor de eerste maal is vastgesteld op 4 p'ct. De rente moet door den belanghebbende iedere drie maanden aan de gemeente worden voldaan. Ieder jaar moet ten minste worden afge lost 2 pet. van de oorspronkelqke hoofdsom van de eerste hypotheek; op de tweede hy potheek behoeft geen aflossing plaats te vin den. Wenscht de aanvrager een hoogere jaarlijksche aflossing, dan kan bq de vast stelling van het bedrag der maximum toege laten huur met een hoogere jaarlijksche af lossing worden gerekend, echter met ten hoogste H/io pet. van de geschatte verkoop waarde. De Kamer heeft Donderdagmiddag voort gezet de behandeling der begrooting van eco nomische zaken voor 1935. Hierbq hield Minister Steenberghe een pleidooi voor toe lagen van eenige zijner ambtenaren, deelde mede, dat by één crisis-afdeeling reeds een bezuiniging is bereikt van 40 en dat naar andere bezuinigingen gestreefd wordt. Het vraagstuk van beperking der margarine productie heeft zijn aandacht. Inzake teelt en productiebeperking zal zooveel mogelijk rekening worden gehouden met aard en om vang der bedrijven. Men verwachte niet alle heil van contingenteering. Spr. zal voorts al het mogelijke doen voor een economische in dustrialisatie. De Minister waardeert het zeer, dat de Kamer over de Duitsche c Ui ring geen debat heeft gevoerd; dit zou niet in 's lands belang zijn. Verder wordt behandeld afd. II (Handel en Nijverheid); de heer v. d. Schilthuis zegt, dat aan steun aan de Kon. Holl. Lloyd meer risico is verbonden dan aan steun aan de Holland-Amerikalijn. En de heer Brau- tigam (s.d.) bespreekt den „bedroevend slechten toestand der koopvaardij. Hq bepleit regeeringshulp voor bouw van een nieuwe „Statendam", die toch in ons land behoort te worden gebouwd. De heer Ebels (v.d.) bepleit de belangen der stroocartonindustrie, de heer Duymaerv. Twist (a.r.) heeft het o.a. over evenredige vrachtenverdeeling, de heer van Kempen (Lib.) over den toe stand in de papierfabricage, en de zeescheep vaart, aansluitende bij 's heeren Brautigams klemmende argumenten en steun voor den bouw der „Statendam". De heeren Stem pel (r.-k.) en Wielinga (a.r.) behande len middenstandsbelangen. Verder komen nog pleidooien voor de HollandAmerika-lqn van de heeren Westerman (n.h.) en Bongaerts (r.k.) De heer van Dis (s.g.) wenscht verbetering in de uitvoering van de Wet op de evenredige vertegenwoordiging. Debatten over defensie. In de avond-vergadering debatten over de fensie. De heer van Rappard (lib.) zet uit een, dat deze begrooting niet als militaris tisch kan worden bestempeld. Denemarken en Zwitserland versterken hun defensie aan- merkelqk; Nederland heeft de laatste jaren altqd bezuinigd. Spr. wqst voorts op de in België aangelegde versterkingen. Het Neder landsche leger is van minimale sterkte; de encadeering met beroepspersoneel wordt steeds geringer. Er is de laatste jaren veel te wei nig vernieuwd en verbeterd; o.m. het lucht- wapen is veel te zwak. Hetzelfde geldt voor de vloot in Nederland en in Indië. Het per centage inlanders is er veel te groot. Wq moeten niet aan den bewapeningswed- strqd meedoen, maar zorgen voor een klein, goed uitgerust leger, in staat om voor onze neutraliteit op te komen. Onwillige gemeentebesturen moeten ge dwongen worden, maatregelen tegen lucht aanvallen ter bescherming der burgerbevol king te nemen. Het capitulantenstelsel. Het capitulantenstelsel is een product van vreemden bodem. Spr. zal zich zqn oordeel over het te verwachten wetsontwerp voorbe houden. Voorts vraagt spr. of de lange reis van de „K. XVHI" wel noodig is. Wegen de weten- schappelqke onderzoekingen zwaarder dan het maritiem belang van Indië? In het algemeen vraagt spr. of er wel vol doende aandacht wordt besteed aan de mate- rieelvoorziening bq de vloot. Voorts is spr. van oordeel, dat men hier te lande beter tot herstellingen in staat is dan te Soerabaja. De heer K. t e r L aa n (s.d.) oefent kri tiek op den minister, die streng optreedt te gen de S.D.A.P., en daarentegen tegen het Nationaal Jongeren Verbond en zqn marine dag een zoo welwillende houding aanneemt. De minister is zijn bezuinigingsbelofte niet nagekomen. Bezuiniging op onderwqs en andere allerlei nuttige zaken, maar niet op het militarisme. Spr. acht het verderfelqk sociaal-demo craten te weren uit betrekkingen by leger en vloot. De minister verdeelt het Nederland sche volk in verschillende kampen. Er wor den huichelaars gekweekt. (De voorzitter ha mert.) Het capitulantenstelsel is ook verkeerd. Ten slotte houdt spr. een pleidooi voor de oud-gepensionneerden. De heer Duymaer van Twist (a.r.) constateert alleen verstrekte bewapeningen. Men vergelqke eens, wat er in Nederland per hoofd der bevolking aan defensie-uitgaven wordt besteed en wat elders. Toch moet Nederland zyn zelfstandigheid kunnen bewaren op straffe van het operatie terrein te worden voor vreemde legers. mHet kwam in eens, maar 3 jaar lang was het of ik die pjjn in mijn rug nooit meer kwijt zou raken. Alles was mij teveel. Men zei mij dat ik rheu- matiek had en daarvan wel nooit meer af zou komen. Toen werd ik opmerk zaam gemaakt op Kloosterbalsem, die heerlijk verzachtende zalf en werkelijk, na een behandeling van nog geen 6 weken zijn mijn pijnen verdwenen. Ik heb van niets meer last en beveel daarom iedereen den Kloosterbalsem aan." S. SI. te H. „Geen goud zoo goed" Onovertroffen b(j brund-en.snijwonden Ook ongeëvenuurd als wrjjfmiddel b|j Rheumatiek, spit en ptyniyke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 en 50 gr. f 1.— Bovengenoemde prijs wordt verhoogd met bUslag voor Omzet-belasting. De S.D.A.P. spreke zich nu eens duidelqk uit, zooals in de Scantlr^vische landen en Zwitserland, waar de sociaal-democraten de nationale ontwapening hebben losgelaten. De Tweede Kamer heeft Vrijdagmiddag een aantal kleine wetsontwerpen behandeld, waaromtrent onzerzijds weinig te vermelden valt. Langdurig wordt gesproken over de kwes tie van de aanwezigheid van aardolie op Nieuw-Guinea, de Kamer besluit na een krachtige verdediging van minister Colijn, tot oprichting van een N.V. voor de opsporing en ontginning. Het wetsontwerp tot wijziging van de Post spaarbank woreï. van de agenda afgevoerd omdat er nog een nota moet inkomen. Daar na wordt voortgegaan met de begrooting van Economische Zaken. Minister Steenberghe zegt, dat de re geering het eens is met de strekking van de rede eds lieeen Brautigam. Deze wil alles be houden wat er is en de regeering wil ook op dit gebied aanpassing. De regeering is het niet eens met wie meenen, dat de Nederlandsche passagiers vaart gunstiger perspectieven heeft. Moet hier overheidsgeld voor worden besteed? De Koninklijke Hollandsche Lloyd zal haar passagiersdienst moeten opheffen en haar vrachtvaart moeten behouden. De regeering zal een algemeen steunplan voor de scheepvaart indienen, met behoud van wat nog met vrucht kan werken. Daarna behandelt de Kamer industrieele en middenstandsvraagstukken. Hierbq deelt de minister mee, dat de volgende week een ontwerp betreffende uitverkoopregeling waar- schijnlqk het departement zal verlaten. Dan komt afdeeling ni (Landbouw) r^\ de orde. Dringend wordt een nieuwe pachtwet bepleit, de heer Hiemstra (s.d.) dient hierover een motie in, maar de minister zegt, dat zy overbodig is, daar er ten departemente aan wordt gewerkt. Dinsdagmiddag wordt begonnen aan afd. IV (Visscherij). Binnenland De dader veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf. De Haarlemsche rechtbank heeft Donder dagmorgen den 32-jarigen metaalbewerker uit Amsterdam, die 14 dagen geleden terecht had gestaan ter zake van moord, op 21 Septem ber j.1. te Koog a. d. Zaan gepleegd, tot 6 jaar gevangenisstraf veroordeeld, met aftrek van preventief. Hy had zijn meisje, nadat hq ongeveer een uur rustig met haar had staan praten, met een dolkmes in het hart gesto ken. zy was vrqwel onmiddellqk dood. De dader trachtte zichzelf van het leven te be- rooven, doch dit gelukte hem niet. De offi cier van Justitie had 10 jaar gevangenisstraf geëischt. Kindje van acht maanden gestikt. Donderdagmiddag is in het perceel Krane- straat 59 in Den Haag, dat bewoond wordt door het echtpaar van Z., beiden 25 jaar oud, een droevig drama ontdekt, dat echter nog niet tot voldoende klaarheid is gebracht. Op genoemd tijdstip kwamen twee kost gangers in de woning en vonden twee kinder tjes, respectievelqk van 3 en 4 jaar, alleen thuis. Het derde kindje van het echtpaar, een jongetje van 8 maanden, vermisten zij. Toen zq gingen zoeken, troffen zq dat kind in zqn ledikantje als het ware begraven onder de dekens. Daar zq vermoedden, dat het jonge tje, dat geen teekenen van leven meer gaf, gestikt was, waarschuwden zij een buur vrouw. Ook de geneeskundige dienst werd op de hoogte gesteld. Een dokter, die enkele oogenblikken later ter plaatse kwam, kon niet anders dan den dood van het kindje constateeren. De politie, welke Inmiddels ook bij het per ceel was aangekomen, nam het lqkje in be slag en deed het naar het ziekenhuis ver voeren, waar sectie zou worden verricht. Door de zorgen van de kinderpolitie zijn de beide andere kinderen van het echtpaar van Z. el ders onder gebracht. Korten tqd, nadat een en ander zich afge speeld had, kwam de vrouw thuis. Zq werd FeuilletonPag. I Buitenlandsch Overzicht1 Opstandige beweging in Mantsjoekwo S De dader van den moord te Koog a.d. Zaan is tot 6 jaar gevangenisstraf veroordeeld5 Ben droevig geval te 's-Gravenhage. Kindje van 8 maanden gestikt. De moeder gearresteerd5 Binnen enkele dagen de eerste uitbe talingen te wachten van de geblok keerde Duitsche vorderingen By een ernstig vliegongeluk te Bang kok zjjn 5 menschen gedood en 19 gewondg De malaise in de scheepsbouw-indu- strie. Ontslag by De Schelde „5 Ongeluk op onbewaakten overweg. De teekenaar Funke Küpper, van „Het Volksblad", is gedoode Regeeringshulp aan particuliere win- terhulp3 Een scherpe Zuid-Slavische-nota aan den Volkenbond. Hongarye mede schuldig verklaard aan den konings moord. Oorlogsgevaar t5 Een Engelsch onderzoek naar de par ticuliere wapenfabricage5 De uitvaart van kardinaal Gasparri. Een indrukwekkende plechtigheid 5 Fransche militaire toenadering tot Rusland5 Auto bij Apeldoorn in brand gevlo gen. Twee inzittenden verbrand Omtrek-nieuws„10 Marktberichtens Marineberichten g Sportnieuws6 Zaterdag 24 Nov. Propaganda-feestavond Zeevaartschoolveree- niging, Musis, 8 u. Zangvereeniging Morgenrood", Casino, 8 uur. Zondag 25 November. Populaire Soirée, Musis Sacrum, 8 uur. Frits SchakeVs Operette-Revue „Murie Loui- se", Casino, 3 uur. R.-K. Tooneelvereeniging „Excelsior", opvoe ring ,jHaar laatste wil", R.-K. Volksbond, 8 uur. Concert Harmonie „Kunstzin", Café Prins Hendrik, Julianadorp, 8 uur. Maandag 26 November. Feestavond Held&rsche Damclub, Kegelhuis, 8 uur. Feestavond Poiitievereeniging, Musis, 8 uur. Ver. Rotterdamsch Hofstad Tooneel, Boef je", Casino, 8.15 uur. Dinsdag 27 November. Nederlandsche Reisvereeniging „Oostersche Voordrachtavond", 8% uur Musis Sacrum. Feestavond M.U.L.O. vereeniging 's avonds 8 uur, in Casino. Zanguitvoering Helders R.K. Gemengd Koor, R.K. Volksbond, 8 uur. Woensdag 28 November. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat, ds. Ver boom van Frauker, 8 uur. Tentoonstelling A.N.W.B. Toeristenbond voor Nederland, Musis, 8 uur. Lezing met filmvertooning A.N.W.B. Toeris tenbond voor Nederland, Musis, 8 uur. LEEUWARDEN opgewacht door de politie, die haar arresteer» de en naar het hoofdbureau van politie over bracht. Bq een eerste verhoor, dat de com missaris van politie haar afnam, ontkende zy echter ten stelligste eenige schuld. Zq opperde de veronderstelling, dat het kindje zich zelf onder de dekens had gewoeld en zoodoende gestikt was. Het gezin van S. is een toonbeeld van ar moede en vervuiling. Ook de kinderen waren zeer verwaarloosd. De man bevindt zich sinds eenige dagen in politiebewaring, verdacht van rijwieldiefstal. Het voorgevallene veroorzaakte natuurlqk in de volkrijke buurt een groote opschudding. De kostgangers hebben hun intrek elders genomen en de woning is door de politie ge sloten. Opgehelderd. Gisteravond heeft de Zwolsche poiitio een goeden slag geslagen. De laatste maan den nam het aantal diefstallen van rqwielen, van goederen, tasschen en pakjes, welke op rqwielen waren bevestigd, en van goederen van open etalages, voor een plaats als Zwolle een zeer grooten omvang aan. Gisteravond nu deed de politie onder lei ding van hoofd-inspecteur Lettinck een inval in het perceel Molenweg 72a, .bewoond door een werklooze H. J. v. d. V. Op de zolder verdieping werd ontdekt een werkplaats, dia volledig was ingericht voor het demonteeren en onherkenbaar maken van rijwielen. Twee rijwielen werden in beslag genomen, benevens

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5