Land- en Tuinbouw- nieuws HELDERSCHE COURANT) VAN DINSDAG 4 DECEMBER 19H HH Plaatsing van werkloozen in het vrije landbouw^ bedrijf. i De proef te Heinkenszand mislukt. Julianadorp. Wapenleveringen duren voort. Paraguay zet aanval voort GEMENGD NIEUWS Een spoorweg-ongeval bij Driebergen. Door een auto overreden en gedood. Brand te Heilo. EEN POGING OM VALSCHE AANDEELEN IN OMLOOP TE BRENGEN MISLUKT. Prinses Juliana verliest een armband ter waarde van pl.m. f50.000. Overstroomingen in Victoria. Ernstige gevolgen van een wervelstorm op de Philippijnen. Na de ramp van de Moro Castle r. Sneeuwstormen. Een zesde taifoen in de Philippijnen. Een leidende figuur in Rusland vermoord. De Zweedsche oorlogsbodem .Oscar 11" is Maandag in de haven van den Helder aangekomen De toës'ag bedraagt: in Óctober en November 65 ets, per 100 kg, in December en Januari 75 100 in Februari en Maart 85 ioo 't in April, Mei of Juni 95 300 Alle verdere inlichtingen omtrent de te vol- gen voorschriften enz. worden gaarne ver schaft door de Districts-Kantoorhouders, door de Rayon-Administrateurs en door het Secre tariaat der Landbouw-Crisis-Organisatie voor Noord-Holland (Landbouwhuis te Alkmaar), Zooals bekend is. behoorde Heinkenszand een kleine gemeente op Zuid-Beveland met Broek op Langendijk en het Bilt, tot de ge meenten waar de minister van sociale zaken een proef wilde nemen met het plaatsen van werklooze landarbeiders in het vrije bedrijf. Aanvankelijk zou de proef duren tot eind Sep tember, maar later is zij verlengd tot Decem ber. Dezer dagen hebben B. en W. van Hein kenszand hun rapport over deze proef inge zonden bp het departement. In het algemeen genomen heeft de proef voor het gemengde; (klein)bedrijf niet aan de verwachtingen be antwoord, kan men zelfs zeggen, dat ze ia mislukt. Vele werkgevers, vooral de grootste,; hielden zich afzijdig, terwijl toch juist van werkgeverszijde op dit stelsel was aangedron gen. Daardoor was het aantal met loonbeslag in het vrije bedrijf geplaatste werklooze land arbeiders gering, (maximaal 16). Thans, nu de verplichting is gekomen om zich voor ten minste drie maanden te verbinden, is er maat) één arbeider overgebleven. B. en W. merken op, dat de loonbijslag aanleiding geeft tot misbruik. Velen gingen er toe over om eerst hun arbeider(s) te ont slaan om ze dan later weer in dienst te ne men met loonbijslag, die een derde van het loon 12) bedroeg. De goede werkgevers, die hun arbeiders ook in den slappen tijd aan het werk hielden, konden niet van do regeling profiteeren, zij bij wie het sociaal gevoel ontbrak, daarentegen wel. De landarbeidersbonden hebben altijd zeeB sceptisch tegenover deze regeling gestaan. Zij verwachtten er weinig anders dan mis bruik van, terwijl de werkloosheid er prac- tisch niet door zou verminderen. De proef to Heinkenszand schijnt hun gelijk te geven. Ook wordt opgemerkt, dat de jonge arbeiders, die niet onder de categorie van gesteunde)! vielen, het kind van de rekening worden. Wil er iets van dit stelsel terechtkomen, dan ia strenge controle zeer nocdig. Ook zou de bij slag iets V coger gesteld dienen te worden, terwijl de minister strengere voorschriften en regelingen zou dienen te geven. ALGEMEENE VERGADERING HARMONIE „KUNSTZIN". Maandagavond hield bovengenoemde ver* eeniging hare jaarvergadering in het café „Prins Hendrik" van den heer A. Kossen. De Voorzitter, de heer C. W. de Graaf heet allen welkom, memoreert in het kort eenige voorname punten, die in het afgeloopen jaar gepasseerd zijn, wijst vooral op het hooger ni veau gekomen vereenigingsleven, en roemt da samenwerking tusschen leden, donateurs, be stuur en directeur. De secretaris leest zijn uitgebreid jaarver slag voor en wordt onder instemming der ver gadering, voor de samenstelling daarvan, door den Voorzitter dank gezegd. De rekening en verantwoording van den pen ningmeester, den heer C. Purmer, was door de heeren H. J. Pit en en F. van der Woudo nagezien en in orde bevonden. De ontvangsten bedroegen 1015.12, de uitgaven 995.72, kas saldo 19.40. Er is nog een schuld groot 355, zcodat het nadeelig saldo bedraagt 335.60. Den penningmeester en comm. wer den dank gezegd voor beheer en controle. Bij de bestuursverkiezing waren aftredend C. Bregman_.Pz. en A. van Kempen. Laatstge noemde wenschte echter niet meer in aanmer king te komen. Ge- en herkozen werden de heeren S. Groot en C. Bregman Pz. die hunne benoeming aanvaarden. De afgetreden secre taris wordt dank gebracht voor alles wat hfl reeds voor „Kunstzin" deed. Tot commissie nazien boeken worden bij acclamatie benoemd H, Baanders en J. C. Oost. Daarna volgt de rondvraag, waarvan nogal gebruik gemaakt werd. inauguratie van rrot. dr. Willem Mengelberg al, hoogleeraar In de muziekwetenschap aan d„ i middag plaat, gehad In tegenwoordigheid van vele autoriteiten""** U,r#cht h«eh Maandag- plan daartoe al sedert verscheidene wekeD rondgeloopen. Hij weiger' echter nog steeds mede te deelen, wat hem tot den moordaan slag heeft gedreven. Hij gaf slechts te hennen, dat hij na zijn ontslag uit den Sowjet-Russi- schen staatsdienst onrechtvaardig was be handeld en dat hij zich zou onderwerpen aan iedere straf, die hem zou worden opgelegd. In verband met den moord verluidt, dat de chef der G.P.Oe te Leningrad van zijn post is ontheven, omdat hij niet voldoende veilig heidsmaatregelen had getroffen Het stoffelijk overschot van den vermoorde ligt tusschen bloemen en varen. Kirovs vroe gere rechtstreeksche medewerkers betrekken elkaar steeds aflossend de doodenwaeht. Een ontelbare menigte defileerde langs de baai, velen hadden tranen in de oogen De geheele Sovjet-Russische pers publiceert een artikel ter nagedachtenis van Kirov den vermoorden derden secretaris-generaal der Communistische partij. De rol, die Kirov heeft gespeeld, wordt algemeen gewaardeerd en men dringt er op aan, dat de moord zonder pardon zal worden gestraft. Niet sleehts de moorde naar, doch ook degenen, die met. den moorde naar in verbinding hebben gestaan, moeten gestraft en uitgeroeid worden. Het artikel is door Stalin, Worosjilov, Kalimin en Zagoda (chef der politieke politie) onderteekend. In weerwil van embargo. Medegedeeld wordt, dat de Noorsche re geering er kennis van heeft gekregen, dat de wapenuitvoer naar Bolivia ondanks het uit voerverbod in verschillende landen voort duurt. Na bestudeering der situatie heeft zij zich genoodzaakt gezien de levering van 20.000 granaten, die vóór het afkondigen van het wapenuitvoerverbod waren betaald, toe te laten. De commandant van het overwinnende Paraguaansche leger, generaal Felix Estigarribïa, beeft Zondag het bevel gegeven tot een algemeenen opmarsch langs de Plico- mayo-rivier en binnen eenige dagen wordt de val verwacht van de Boliviaansche forten Curruenda en het Fort d'Orbigny. twee be langrijke strategische punten, van welk punt volgens een communiqué de Paraguaansche troepen nog slechts ruim 30 km, verwijderd zijn. Vandaar kunnen de troepen gemakkelijk een aanval doen op Villa Montes, de basis der Boliviaansche troepen aan het front. Alge meen wordt verwacht, dat genoemde forten zonder giooten tegenstand zullen worden veroverd. Volgens mededeeling van Para guaansche zijde is het moreel der Boliviaan sche troepen gebroken en waren deze troepen niet meer in staat tot ernstigen tegenstand Te Asuncion hoopt de bevolking op een spoedigen beslissenden slag en verwacht men nog deze week den val van Villa Montes. Men hoopt vurig dat daardoor een einde komt aan den oorlog, die nu reeds drie jaar het land in spanning hout. De Boliviaansche regeering en het Bolivi aansche hoofdkwartier hebben gisteren ver klaard, dat men vastbesloten is Villa Monteè zoo krachtig mogelijk te verdedigen en den oorlog voort te zettten, ondanks den Paragu- aanscheen opmarsch in het gebied van de Pilcomayo. Wapenleve ringen duren voort. AA RBA PPEL-REGELING. Sedert eenigen tijd is de denaturatie-rege- ling 19341935 voor aardappelen bekend ge maakt. Hierbij is bepaald, dat een toeslag kan wor den gegeven aan georganiseerden der Land bouw-Crisis-Organisatie, die goede consumptie aardappelen maat 35/60 ongeschikt maken voor de menschelijke consumptie, doormiddel van kapotsteken of prikken. Dit dient te geschieden onder toezicht van een plombeerder door de L.C.O. aangewezen, zoodat men verplicht is tenminste drie dagen van tevoren aan den Rayon-Administra teur, waaronder men ressorteert, kennis te geven van de voorgenomen denatureering en in geen geval daarmede te beginnen, zoo lang nog geen plombeerder aanwezig is. De volledige adressen der Rayon-Administra- teurs zijn: Rayon I. W. de Jong, Veerburg, A. Paulowna. gifte dat hij even te voren toen hij voor een jongen, die per rijwiel in de Joubertstraat reed, moest uitwijken, hij met zijn auto tegen het het van een aan deze straat gele gen woning reed, waardoor dit werd be schadigd. Beleediging. Door een tweetal personen werd klacht gedaan van beleediging. Inbraak. Een bewoner van de Van Hogendorpstraat deed aangifte dat Zaterdagnamiddag iemand een bedrag van f 11,uit zijn woning heeft ontvreemd. Diefstal. Door een bewoonster van de Sluisdijkstraat werd aangifte gedaan dat gedurende een af wezigheid van eenige dagen uit haar woning een flesch advocaat en een rijwielbelasting- merk zijn ontvreemd. De reiziger die niet terugkwam. Door een bewoner dezer gemeente werd aangifte gedaan dat hij aan een reiziger een hem toebehocrende regenjas in bruikleen heeft afgestaan, met de afspraak dat dit klee- dingstuk binnen eenige dagen zou worden teruggebracht De reiziger heeft zich niet meer laten zien. Ra, ra. Een Duitsche juffrouw deeed aangifte dat in een perceel aan de Spoorgracht, alwaar zij met eeige landgenooten logeerde 2 bank biljetten van 50 mark van haar zijn ver dwenen. Mishandeling van een vrouw. In den afgeloopen nacht te 12 uur werd per telefoon aan de Politie kennisgegeven, dat iD de Paardenstraat een vrouw werd mishandeld. Een ter assisteptie gezonden agent trof in de Paardenstraat een vrouw aan, die hem mede deelde even te voren mishandeld te zijn door een in de Oude Helder wonenden man, die bij middels was verdwenen. Een onderzoek wordt ingesteld. RECTIFICATIE. In het verslag over de Oranjegarde zijn een tweetal onjuistheden geslopen. Het zetfouten duiveltje deed den heer de Jong citeeren: Christus hoort alles, dit moet zijn: Christus vóór alles. Voorts werd mej. Verhoeff als gardecom mandante genoemd, dit moet zijn „vendel commandante". CORRESPONDENTIE. Mej. A. v. L. De bedoelde onjuistheden zijn niet zeer belangrijk en behoeven o.a. geen rectificatie. Wat betreft het noemen van na men, als regel worden ze niet voluit ver meld. Waar het enkel getuigenverhooren be treft, wordt daaraan niet altijd de hand ge houden. Overigens wijzen wij er U op, dat de zittingen geheel openbaar zijn, en dus zelfs namen, kwaliteiten enz. van hen, die terecht staan, alsook van getuigen voluit kunnen worden vermeld in de pers. B., alhier Na de uiteenzetting in ons nummer van Zaterdag, is de plaatsing van Uw stuk overbodig. Binnenland Geen persoonlijke ongelukken. Naar ons nu pas van particuliere zijde wordt medegedeeld, heeft Vrijdagmorgen omstreeks half acht vlak bij het station Drie bergen een spoorwegongeval plaats gehad. Van de locomotief van een van de zg. E.M.- treinen (zooals men weet zijn dit tegenwoor dig stoomtreinen) is, terwijl de trein een vaart van ongeveer 80 K.M. had, een wiel band van den loopas van het linkervoorwiel gesprongen. Dit had tengevolgel, dat de loco motief ontspoorde, evenals de bagagewagen en het voorste onderstel van een vier-assig passagiersrijtuig. Het mag een wonder heeten, dat de locomo tief, gezien de groote vaart, die de trein had, niet is omgekanteld. Hierdoor hebben geen persoonlijke ongelukken plaats gehad, en is de materieele schade beperkt gebleven tot een aantal vernielde spoorstaven, eenige wissels en een 100-tal dwarsliggers. Op den Hoogen Laarderweg reed Zaterdag middag een vrachtauto, welke koeien ver voerde, in matigen gang in de richting La ren. De bestuurder, afkomstig uit Eemnes, zag zich ter hoogte van de Callandstraat ge noodzaakt signalen te geven voor eenige voor den auto loopende kinderen. Deze vluchtten naar het trottoir, doch een van hen, de vier jarige G. v. D„ wonende aan genoemden weg, kon zich niet spoedig genoeg in veiligheid stellen en liep ondanks het feit, dat de be stuurder aanvankelijk het kind nog wist te ontwijken, tegen den auto op. Het bleek, dat het rechter achterwiel van den auto op het hoofd van het kind stond. Het kind, welks hoofd geheel verbrijzeld werd was onmiddellijk dood. Het lijkje is naar de Diaconesseninrichting gebracht. Zaterdagmorgen om half acht ontstond brand in de oude boerderij van den heer Swart, welke midden tusschen de groote ge bouwen van de St. Willebrordusstichting te Heilo staat. De boerderij, waarin een grofte hoeveelheid hooi en stroo was opgeslagen, stond direct in lichtelaaie. De Alkmaar3Che brandweer, die zeer spoedig ter plaatse was, kon slechts de belendende perceelen, onder andere de groote machinekamer en keuken van de St. Willebrordusstichting, die ernstig gevaar liepen, voor de vlammenzee vrijwaren. De boerderij brandde geheel af. Slechts het vee kon worden gered. Hooibroei is waar schijnlijk oorzaak van den brand. OVERVAL MET BEROOVING. Zekere D. uit Vlaardingen is Vrijdagavond op den dijk onder de gemeente Maaslanjd door twee mannen aangevallen, bewusteloos geslagen en beroofd van 3.De politie stelt een onderzoek in. Drie arrestaties in Amsterdam. De Nederlandsche Centrale in zake Falsifi- catiën is in samenwerking met de Parrjsche politie en een commissionnair in effecten te Amsterdam een internationaal complot van misdadigers op het spoor gekomen, dat zich vermoedelijk gedurende jaren heeft schuldig gemaakt aan vervaardiging en uitgifte van valsehe waardepapieren. Het complot was van plan 200 valsehe aandeelen van de Han- delsvereeniging Amsterdam in omloop te brengen. Twee leden van de bende, een Rus en een Nederlander, zijn te Amsterdam aan gehouden. Reeds maandenlang was de Centrale in zake Falsificatiën met het misdadige voornemen van de internationale bende op de hoogte. Zij heeft echter kalm afgewacht tot men uitvoering wilde geven aan het plan en toen haar slag geslagen. Twee van de drie daders zijn te Amsterdam gegrepen toen zij de twee honderd valsehe aandeelen H. V.' A. dachten te hebben verkocht. Zij zijn in het Huis van Bewaring opgesloten en hebben reeds een bekentenis afgelegd. Het zijn de destpds in Parijs woonachtige Rus Dimitri Wulff en de Nederlander Paardekooper, zoon van den eenigen tijd geleden afgezetten consul van Costa-Rica, die onlangs heeft te rechtgestaan, omdat hij zieh had uitgegeven voor consul toen hij reeds lang ontslagen was en was voortgegaan met het verstrek ken van passen. Uit Londen, 4 December, Vaz Dias. De Daily Telegraph vermeldt, dat H. K. H. Prinses Juliana verleden week, op deD dag, dat de Hertog van Kent in het huwelijk trad, met Prinses Marina, haar diamanten armband heeft verloren ter waarde van 7000 pond sterling. Buitenland DRIE HUIZEN TE TUNIS INGESTORT. Zeven menschen omgekomen. Bij Sousse in Tunis zpn tengevolge van slagregens drie huizen ingestort. Zeven in boorlingen zijn omgekomen. Veertien personen om het leven gekomen. Door de hevige regens, welke meer dan |40 uur achtereen geduurd hebben, nebben tin het gebied om Melbourne heen overstroomip- gen plaats gehad. Hierbij zijn 14 personen om het leven gekomen. Zij verdronken iof werden gedood door de neervallende hoog spanningsdraden. Het passagiersschip „Coramba" is met 17 opvarenden verdwenen. Te Kooweerup vlucht te de bevolking op de daken. Hier kwamen zes personen om het leven. De schade wordt in totaal op 1 millioen geschat. De regeering heeft 10.000 pond gje- geven voor do dakloozen, wier aantal 40Ó0 bedraagt. 18 dooden, 7 0 vermisten, 15.000 dakloozen. Het verkeer in het door den cycloon ge teisterde gebied wordt langzaam hersteld. Men begint thans een overzicht te krijgep van de aangerichte schade. 18 perso.ien zijn gedood, 70 worden nog vermist. 15.000 per sonen zpn dakloos. De aan den oogst aange richte schade wordt op eenige millioenen dol lars geschat. Bij het vergaan van het motorschip „Pulp- pan" zijn van de bemanning van 31 man 20 verdronken. Sedert September van dit ja<p- zijn de Philippijnen door vijf cyclonen ge teisterd, welke in totaal 391 dooden eischtep. Van het eiland Luzon wordt gemeld, dajt wederom een wervelstorm in aantocht is. j K. Warms, die de tijdelijke gezagvoerder was van het door brand vernielde schip „Moro Castle", en de eerste machinist Abbota zul len voor een raad van tucht terecht staan op aanklacht, zich bij de ramp aan plicht verzuim te hebben schuldig gemaakt, en na latig te zijn gebleven in de vervulling vap hun taak. Men herinnert zich, dat bij de ramp van de „Moro Castle" 50 of meer menschen om het leven waren gekomen. Warms ep Abbott zijn in voorloopige hechtenis gesteld, doch kunnen tegen borgtocht vrijkomen. j Twee dooden gemeld. De eerste sneeuwstorm van dezen win ter heeft Vipdag een zestal staten geteisterd, In Missouri, Iowa, Oklboma, Nebraska efi Illinois is veel sneeuw gevallen. Op tal van plaatsen werd het verkeer gestremd. De sneeuwstroom daalde de temperatuur in Kan sas tot 22 graden. Telegraaf- en telefoonver bindingen werd tengevolge van den storm en later door ijzelvorming verbrrt'.en. De sneeuwstorm was op Iowa in sommige streken zeer hevig. Het verkeer op de hoofd wegen werd ontwricht. Het luchtverkeer moest worden gestaakt. Op sommige plaatsen lag de sneeuw vele voeten hoog. 10 menschen verdronken, 3000 dakloos. De zesde taifoen van het seizoen is gister inderdaad boven het groote eiland Luzon los gebroken en volgens de eerste spaarzame be richten is de schade weer belangrijk, temeer daar zp van de vijfde nog niet eens hersteld was. Tien personen zijn verdronken bij de in storting van een huis en ongeveer 3000 men schen zijn dakloos. Een officieel bericht uit Moskou doet mede deeling, dat Zaterdag te Leningrad de secre taris van de communistische partij en lid van het praesidium van het centrale uitvoerende comité, Seref Mironowitsj Kirof, het slacht offer is geworden van een aanslag Omtrent de bijzonderheden van den moord is uit de eerste berichten nog weinig te ver nemen. Zij verschillen zelfs ten aanzien van de plaats, waar hij gepleegd is. De moordenaar is gearresteerd, maar ook van hem is nog weinig naders bekend. Hij heeft er zich niet over uitgelaten, of hij rechtstreeksche of indirecte medeplichtigen gehad heeft. Sergej Mironowitsj Kirof was een jong man. Hp was in 1888 geboren. Reeds op zes tienjarigen leeftpd, in 1904, werd hp lid van de partp der bolsjewiki, die zieh juist het jaar tevoren van de mensjewiki afgescheiden had den. Met Kirof is een man gevallen, die, ook al kende men in het buitenland nauwelijks zpn naam, tot de meest centrale figuren van de communistische leiding behoorde. Gepleegd onrecht motief va» den aanslag. Het Volkscommissariaat van binnenlandsche zaken, de voormalige G.P.Oe, maakt bekend, de naam en verdere bijzonderheden omtrent de persoon, die den moord heeft gepleegd op T ';rov, het lid van het presidium van 1 itief comité der U. S. S. R. Het is Leo*.. Wassiljewitsj Nikolajew, een vroeger beambte \&n het filiaal te Leningrad der Arbeiders- en boereninspectie. Hp werd in 1904 geboren. Het onderzoek is nog niet ge sloten. Wassiljewitsj heeft ten slotte bekend Kirov te hebben doodgeschoten. Hp had met het Op Schiphol l> Maandagmiddag da. 60 OOOjle passagier sinds 1 Januari van dH jaar gepasseerd. De 60.000ste, &ni Gebhard, 14 maanden oud, evan voor het vertrek naar Parijs met haar moedar

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 10