?i Geboorte- 't Zand. Anna Paulowna. Van Ewijcksluis. Wieringen. Wieringerwaard. Schagen. Texel. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 4 DECEMBER 1934 Breezand. De Sint Nicolaasmiddag Heldersche Courant Poldervergadering Autobotsing kaarten Drukkerij De Boer* Gemeenteraad van Wieringerwaard. SINT NICOLAASFEEST O. L. SCHOOL. Zondagavond werd het Sint Nicolaasfeest der O. L. school, georganiseerd door de Ouder commissie, gevierd in de zaal van den heer A. Kossen. Nadat geopend was en eenige St. Nicolaasliedjes waren gezongen, kwam St. Nicolaas met zwarte Piet binnen, hetwelk de pret in niet geringe mate verhoogde. Het be zoek van den Sint was echter zeer vluchtig, de gebruikelijke ceremoniën werden dan ook vlug verricht, en nadat de Sint zijn goede gaven aan den heer Schoevers had afgegeven, nam hg afscheid om zijn tocht verder te ver volgen. Zoo tusschen de bedrijven door werd de jeugd onthaald. Vervolgens trad het ge zelschap Alex en Lotte Wins op, begeleid door een accordeonniste. Allereerst werd de Pop penkast vertoond, en werd hartelijk om de verschillende scènes gelachen. Vervolgens werden eenige goochelkunstjes ten beste ge geven, een tooneelstukje opgevoerd en tot slot „Tante Net in het Rijksmuseum" vertoond. Daarna werd aan elk kind een prijsje uitge reikt, hetgeen tevens het slot van den avond was. AUTO-ONGEVAL. Jl. Zondagavond plm, 10 uur zijn te Kolk- sluis op den rijksweg langs het N.-H. kanaal 2 auto's tegen elkaar gebotst. De eene, een Chysler, bestuurd door den heer B. uit Fin- eterwolde welke uit de richting 't Zand kwam wilde ter plaatse draaien om terug te keeren naar hier. Juist op het moment toen deze wagen in eenigszins schuine rich'r'ng op het midden van den rijweg was gekomen, werd hij van achter geramd door een Essexwagen, eigendom van de N.V. „Habo" te Schagen. De chauffeur meende den voor hem zijnden wa gen, welke op dat moment vrijwel stilstond, links in te halen. Hij had echter bij het slechte zicht een zeer groote snelheid, raakte daardoor den Chrysler waardoor hij over den rijweg vloog en in den wegberm bleef ste ken. De Essex maakte een halven slag in het rond waardoor hij precies andersom kwam te staan. De beide wagens werden zwaar beschadigd, Soch persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. De verongelukte Essex is later naar Schagen, en do Chrysler naar 't Zand ge- Sleept. Rijkspolitie was direct ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Wij vernamen tenslotte van omwonenden dat de heer B, vóór hg wilde oversteken, geen richtingaan wijzer uit zou hebben gezet. ILMVERTOONING. Men u^.de ons mede dat hedenavond bij den heer Schrieken een filmvertooning zal worden gehoudln, uitgaande van den Bond Van Landpaenters- en Hypotheekboeren, ge vestigd te Groningen. VER. „NUT EN GENOEGEN". Wij vernamen dat de door den heer Strijbos Voor de Ver. „Nut en Genoegen" te houden avond niet op 15 dezer, doch op a.s. Zaterdag 8 dezer zal worden gehouden. BAZAR. Zaterdag, den tweeden en laataten dag van den bazar der Oranjevereeniging, trok deze Vrijwel den heelen middag en avond een druk bezoek, 's Middags kwamen er heel veel kin deren, 's avonds de ouderen. Veel was er al verloot en verkocht en aar. het eind van den avond ging ook het overblijvende grif van de hand, toen het bij opbod verkocht werd. Zoo kon het bestuur meer dan tevreden zijn. De opzet, een nadeelig saldo weg te werken, is zeker wel gelukt en misschien, de reke ning was zoo maar met een, twee, drie opge maakt, dus zeker was men er niet van -- zou men zelfs het volgend jaar niet met een ge heel leege kas behoeven te beginnen. SINT NICOLAAS TE BREEZAND. Op z'n doorreis naar de Kleine Sluis stopte Sinterklaas even te Breezand, waar honder den kleinen met hur moeder hem stonden op te Wachten en hartelijk toejuichten. Zooals ook in het verslag over den Helderschen-cou- rant-middag is opgemerkc, had Sint beloofd op een vooraf bepaalden cija aan de Kleine Sluis te zijn en hoe het hem ook speet, hg kon daardoor niet lang in Breezand blijven. Vlug werden met kwistige hand lekkers on der de kinderen gestrooid, en werden de klein ste een hand gedrukt, toen ging, met luid ge juich uitgeleide gedaan, de reis van Sint en knecht weer verder. van de O Toen vast stond, dat de datum, waarop de Heldersche Courant haar kindermiddag te Anna Paulowna zou geven, in den St. Nico- laastijd zou vallen, besloot de redactie den kindervriend te vragen den middag door zijn tegenwoordigheid luister bij te zetten. En Sint, goedmoedig als altijd, gaf daaraan niet alleen gehoor, maar bezocht tevoren ook nog de kleine vrie .djes en vriendinnetjes van de Heldersche Courant in de omgeving. Het had hem moeite gekost telkens zoo spoedig van hen afscheid te moeten nemen, maar hij had nu eenmaal Deloofd om kwart voor drie aan de Kleine Sluis te zijn en de Sint mocht toch geen verkeerd voorbeeld wezen voor de kinderen, die wel eens moeite hebben met op tijd te zijn? Sint was dus op den vastgestel- den tijd in de zaal van den heer Slikker en vond die tot in alle hoeken gevuld met een kinderschaar en belangstellende ouders, die tót zijn komst op dezelfde gezellige manier waren bezig gehouden als op de Heldersche Courant middagen in andere plaatsen. De goochelaar ontbrak ditmaal op het appèl, maar daarvoor In de plaats was dan ook de Sint in eigen persoon en zijn, van pleizier, glimmende zwarte Piett! Natuurlijk hield Sint een toe spraak en werden er hem ter eere liedjes ge zongen. En wat waren er een liefhebbers om heel alleen een versje voor hem te zingen. Een cadeautje was de belooning voor de kleine so listen. Twee waren er, die zonder een solo te zingen toch ook iets kregen. Maar dat waren geen kleintjes. Aan mej. C. Speijer, die het Heldersche meisjesgroepje leidde en de pianiste, mej. T. Bakker, werden n.1. met eenige waardeerende woorden bloemen over handigd. Als op de andere middagen, kreeg elk kind een cadeautje mee naar huis. De kinderen van de oude en nieuwe abonné's mochten, voor zij het hunne in ontvangst na men, nog wen één voor één Dij St. Nicolaas komen en werden door hem toegepsroken. De oude heer was er moe van, toen de laat ste hem een hand gegeven had, zoo'n lange rij was het. Maar de Sint vond die moeheid niet erg, want hij vond het maar wat prettig al die blijde kindergezichten te zien en ver telde hij ons nog hij had de jeugd in den heelen polder erg lief gevonden, heel gezeglijk en heelemaal niet brutaal of ruw. Om zulke kmderen een pleizier te doen, daar had hij graag wat vermoeienis voor over. En toen dan eindelijk toch de laatste kinde ren vertrokken waren, bleek werkelijk, zooals een van de liedjes zegt, de zak van Sinter klaas onuitputtelijk te zijn. Piet diepte er wa rempel nog een groot aantal doozen bonbons uit: die waren voor de aardige Heldersche meisjes, die zoo leuk konden zingen en dan sen. Opening. In z'n openingswoord heette Dijkgraaf C. Wijdenes Spaans in 't bijzonder de nieuw ge kozen leden V. Kaan en P. Zoete welkom, wees op den langen band. die de familie Kaan aan het polderbestuur bindt en sprak de ver wachting uit, dat de heer Kaan zoowel als de heer Zoete, die door „handel en wandel" goed met de plaatselijke toestanden op de hoogte is (de heer Z. was eerst postbode en ging later in den handel), de belangen van den polder uitstekend zullen behartigen. Na de goedkeuring der notulen volgden eenige Mededeellngen. a. De uitkeering van de provincie, ingevol ge de wegenbijdrage-verordening, is over 1933 vastgesteld op 9250. Daarvan is 2480 aan de gemeente uitgekeerd. b. De uitkeering van de provincie, volgens de prov. wegenlijst, is over '33 vastgesteld op 12,000. c. Ged. ataten hebben goedgevonden dat de stormdeuren uit de Van Ewycksluis verwg- derd blijven en volstaai wordt met het onder houd van één stel hoogen-vloed deuren in het buitensluishoofd. d. Bij Kon. Besluii is de heer J. Lindbergh herbenoemd als Heemraad van dezen polder. e. Boeken en kas zgn vanwege Ged. Staten en vanwege het Dag. bestuur opgenomen en in beide gevallen in orde bevonden. f. Wegens het geringe gebruik dat van de paarden werd gemaakt, is tot verkoop daar van besloten. g. Tot verkrijgen van middelen voor de kos ten van verbetering van een gedeelte Lagedijk en den Van Ewycksvaartweg met daarin ge legen kunstwerke- is een geldleening van 76,700 gesloten bij de Holl. Soc. v. Levens verzekeringen tegen 4% Rekening 1933. De rekening over '33 is onderzocht door de Commissie A, v. d: Berg, P. J: Langelaar en Jb. van Stipriaan. De heer L. rapporteerde dat alles in orde was bevonden. De ontvang sten bedroegen j 659058,53 de uitgaven 645321,83%, het batig saldo dus 13736,70. Met dank aan commissie en rapporteur werd tot vaststelling van de rekening '33 en van het besluit tot wijziging der begrooting van dat jaar besloten. Bijdrage bestrijding lepenziekte. Nadt de voorz. gewezen had op het nut van het Comité tot bestrijding van de iepenziekte, werd zonder hoofdelijke stemming besloten een bijdrage van 10 voor elk der jaren 1935/ '36 en 37 te verleenen. Begrooting 1935. De ingediende begrooting sluit in ontvang sten en uitgaven op een bedrag van ƒ282541,78 met een post onvoorzien groot 3861.98%. De omslag per h.a. is daarbij wederom gesteld op 27. Bij de postgewijze behandeling werden o.a.i de volgende besluiten genomen: Vaststelling jaarwedden. De jaarwedden van Dijkgraaf, Heemraden en Secretaris werden definitief vastgesteld op de, bij besluit van 4 Maart '33, verlaagde be dragen, die zouden gelden tot 31 Deo. '34. Zij zijn dus definitief vastgesteld op resp. 1000, 800 en 1100. Twee bruggen verdwenen. De bruggen in den Middenweg over de Boermanssloot en in den Koningsweg over de Ballastraat worden opgeruimd. Ter plaatse komen betonbuisduikers op houten paalfun- deering. Werkverschaffing. De volgende weken zullen in werkverschaf fing worden uitgevoerd: 't Verdiepen van Molenslooten en waterlei dingen. 't Aanbrengen van een beschoeiing in de waterleiding langs de kneeskacfe, ter lengte van 50 m. 't Onder profiel brengen, afwalsen en tevens van het nog resteerend gedeelte kneesweg (vanaf de plaats van R. Waiboer tot den kerkweg) en van den Middenweg (vanaf Zij- perdijk tot Driebruggen). Een derde gedeelte van den boezem van Wieringerwaard wordt ontgonnen. Betonnen bruggen in den Stoomweg. De houten bruggen in den Stoomweg over Middenvliet en Zandvaart worden vervangen door bruggen van gewapend beton (rijbreedte 4.20 m., aan beide zijden een vehoogd voetpad van 40 cm.) Gebleken is dat de kosten geheel terugkomen uit Je bijdrage van het aanvul lend wegenplan. Op een vraag van den heer Stammes of men de brug over den Middenvliet niet door een duiker vervangen kon, antwoordde de voorzitter, dat hij dit niet wilde aanraden, daar de Middenvliet een hoofdwaterleiding van den polder is en dus een zeer wijde koker noodig zou zijn en vervanging ook niet in het belang van de visschers zou zijn. De heer Van Stipriaan, die opmerkte dat in 1934 aan de bruggen nog herstelkosten zijn besteed, terwjjl ze nu afgebroken zullen wor den, kreeg ten antwoord, dat de reparaties reeds waren begroot in 1933 en men toen nog niet kon voorzien, dat de eerst verbeterde weg in 1935 geen kosten van teren zou vragen, waardoor r.u mede de betonnen bruggen zon der bezwaar gebouwd kunnen worden. j Kasgeldleening. Besloten werd een leening te sluiten vopr kasgeld tot een bedrag van 50.000. Verhuur vischwater. De vergadering verleende machtiging tot onderhandsche verhuur van het vischwater (dat 1 Jan. '35 uit de huur komt). Werk in eigen beheer. De begrooting werd tenslotte vastgesteld, nadat nog machtiging was verleend, de daar in geraamde werken in eigen beheer uit te voeren. i Grond in erfpacht. Het verzoek van den heer Chr. Dekker, grond aan den Noorder-Molenvaartsweg in erfpacht te mogen ontvangen, werd toegje- staan. Het perceel 13 m. breed en 29% m. diep is voor 30 jaar tegen 7% cent per m5 en per jaar afgestaan. Rondvraag en sluiting. Bij de rondvraag dankte de heer V. Kaan voor de woorden door den voorz. bij den aan vang gesproken en, mede namens zijn faiii., voor die, welke aan de nagedachtenis van zijn vader zijn gewijd. De heeren Van Stipriaan en J. Smit ,werdei> nog beantwoord naar aanleiding van opmer kingen over hinder van boomen langs den Lotweg bij het zaadrijden, over het opruimen van den schotwal na het uitdiepen van sloö- ten en over het neerwerpen van vuil langs de wegen. De voorzitter sloot daarop, dankend voor de verleende medewerking, waardoor o.a. be sluiten genomen konden worden, die een bf- langrijke bijdrage beteekenen tot bestrijding van de werkloosheid. Zaterdagmiddag heeft hier op den weg alngs den Afsluitdijk op ongeveer 700 meter afstand van de verkeersbrug, een vrij ernstige autobotsing plaats gehad. t Op bedoelde plaats is men sinds eenige da gen met bestrating bezig, waarvoor, om be lemmering van het verkeer zooveel mogelijk te voorkomen, telkens slechts kleine gedeelten aan één zijde van de straat onderhanden wor- den genomen. Ter plaatse waar gewerkt wordt, is de straat dus over korten afstand slechts over ruim den halven weg breedte berijdbaar. Waarsehuwingsseinen wijzen daarbij voldaen- de op het hier aanwezige gevaar. Zaterdag kwamen kort na elkaar een drie tal auto's van de zijde van Wieringen, waar van de achterste de beide andere trachtte te passeeren. Vanaf de zijde van de verkeers brug naderde de heer Br. van Anna Paulowni i met zijn auto. De heer Br. zag de situatie, waarin zijn tegenliggers verkeerden en ver wachtte dus moeilijkheden, als hij zich gelijk met hen op het smallere gedeelte zou bevin den, waarom hij vóór deze versmalling halt hield. Alles zou dus mogelijk goed zijn ge? gaan, indien de bestuurder van den passeeren- den auto (die uit Zuid-Holland afkomstig was) in de daar aanwezige dikkere zandlaag niet de macht over zijn stuur was kwijt ge raakt, zoodat hij in schuine richting op den auto van den heer Br. inliep, welke vooraan werd geraakt. Linker voorwiel en spatbord van den auto van den heer Br. werden daarbij volkomen vernield, terwijl ook aan den motor ernstige schade moet zijn ontstaan. De aan rijdende auto moet slechts geringe schade hebben bekomen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Westerland. Optreden van het Duo ,,Orvan'. In 't Hotel „Het Wapen van Wieringen". J.l. Zaterdag en Zondagavond trad in voor noemd Hotel op het „Duo Orvan". De op komst van de zijde van 't publiek" was beide avonden niet bizonder groot. De thuisblijvers hebben echter vee gemist, want het optreden van het Duo was buitengewoon goed. Hippolytushoef. SINT NICOLAASFEEST BIJ DE N.V. EDEL EN THIES, GROSSIERS ALHIER. J.l. Zaterdag namiddag arrangeerde voor noemde firma in de Nieuwe Bioscoopzaal „Ci nema de Haan" voor de jeugd een St. Nico laasfeest. Kinderen die een ledigen zak, waar op de naam der firma stond toonden, had den toegang en dat waren er honderden, 't Was een echt leuke en gezellige middag, een sprookjesfilm, teekenfilmen, muziek en zang, alles wisselde elkander af en dan natuurlijk niet te vergeten de tractaties. Voldaan voor al 't genotene keerde de jeugd dan ook na afloop, zingende huiswaarts. EEN LA NDBOUWLEZlNG. Naar wij vernemen zal de heer Ir. G. L. Lienesch, Rijks-landbouwconsulent te Schagen op Woensdagavond 12 Dec. a s. voor onze afd. der Holl. M. v. Landbouw in 't Hotel van den heer S. Kaan te H. Hoef een lezing houden over grasland bemesting. „DE DOCHTER VAN DE KEETBAAS". Men deelt ons mede dat de muziekvereeni- ging „Harmonie" binnenkort opnieuw in „Ci nema de Haan", op veler verzoek, een opvoe ring zal geven van het tooneelstuk „De doch ter van de Keetbaas", waarmee zij op haar laatste uitvoeringen zoo veel succes heeft ge had. ZUIDERZEEWERKEN. Op 27 December a.s. zal worden aanbesteed het onderhouden van den Afsluitdijk van de Zuiderzee tusschen Wieringen en de Friesche kust nabij Zurich met bijbehoorend hoofd, aansluitende terreinen en havendammen te Kornwerderzand, Breezand en Den Oever, van de aanwezige Rijksgebouwen en van het aan wezige gedeelte van Rijksweg no. 9 met bijko- mende werken. De raming bedraagt 128.000, ONDERLINGE VEE- EN PAARDENVERZ. MIJ. „HELPT ELKANDER". In de gisteren namiddag gehouden verga dering van Commissarissen dezer Mij. werd de Igst van ingeschreven ruDdvee vastgesteld tot een bedrag van ruim f 45.000. Uitkeering moest geschieden van twee overleden beesten. De hiervoor te heffen premie werd vastge steld op f 0.40 per f 100.— verzekerd kapitaal. FEESTAVOND WIERINGEK BESTUURDERS BOND. In het „Eigen Gebouw der S.D.A.P. en N.V.V. Zaterdagavond hield de Voorzitter F. Bont- kes voor een goed bezette zaal zgn openings rede waarin o.a. ook wijlen kameraad Tunke Klipper werd herdacht (staande 1 minuut stilte). Hierna kwam het aangename en prettige gedeelte. Een voordracht „Nappie" door Mevr. Koog-Kuiper.. Nu kreeg de propagandist der handarbeidersbond v. d. Wiele ,uit Groningen, een half uurtje, waarin hij een vergelijking maakte met de positie der arbeidersklasse nu en 20 jaar geleden. Dan krijgen we de dra matische schets, getiteld „uitgediend", een 1-acter (Leven van een fabrieksarbeider en de ondank van het kapitalisme) waarmede de tooneelvereeniging V.I.O S. in het open baar debuteerde. Zonder in details te treden, mogen we de spelers heusch wel complimenteeren. In de pauze bracht het ons bekende en semble Kooy de gepaste vroolgkheid en va riatie. Nu toonde het echtpaar Kooy-Kuiper in een voordracht hun kunnen, Er werd meermalen hartelijk gelachen. Tot slot een klucht „de Weddenschap", die vlot werd gespeeld door V.I.O.S.. Een woord van hulde past hierbij aan spe lers en aan den leider. Een geanimeerd bal besloot den gezelligen avond, LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen (39 m. en 25 vr,): J. H. Elferink en gezin uit Ottersum; W. Leta uit Chicago; mv. A, W. v. d. Wiel geb. Breevaart uit Zwartewaal; B, v. d. Wiel, uit Werkendam; E. J Visser en gezin en A, Vis ser en gezin uit Lemsterland; J. J. Kokelaar en gezin uit Amsterdam; H. de Bruin en gezin uit Sliedrecht; mv. G. Bas uit Amsterdam; J. M. Lagrand uit Amsterdam; A. M. v. d. Starre en gezin uit Sliedrecht; L. P. Kingma en gezin uit Tietjersteradeel; mevr. E. Pos- piech uit Schagen; E. Clason uit Harlingen; S. v. d. Schallie en gezin uit Dordrecht; C. E. Kloprogge en gezin uit Harenkarspel; mv. A. Schmidt uit Gelsenkirchen; Jac. Visser en gezin uit Sliedrecht; J. Snippe uit Zaandam; mevr. E. Bontempi uit Oberhausen. Vertrokken (25 m. en 27 vr.) J. en R. Sap naar Hoogezand; J. R. Bïaak- meer naar Medemblik met gezin; H. Kuut en gezin naar Medemblik; D, P. Willig naar Anna Paulowna; L. Wisse naar Ritthem; J. v. d. Linde en gezin naar Winkel; T. Terwisscha van Scheltinga naar Medemblik met gezin; K. Akkerman en gezin naar West-Dongeradeel; R. Duerink naar Kloosterzande; B, van Straa- len en gezin naar Medemblik; Y. Kampman naar Hindeloopen; mv. J, O. van Oers naar Etten; J. IJ. Holtrop naar Medemblik. HERHALINGSOEFENINGEN LANDMACHT. Aan de herhalingsoefeningen van de land macht zullen in 1935 moeten deelnemen alle dienstplichtigen van de lichtingen 1929 en 1931. De tijd van opkomst is thans weder ge bracht op 17 dagen voor soldaten en korpo raals en op 24 dagen voor onderofficieren, (Voorheen resp. 14 en 20 dagen.) De ziekenverplegers van de lichting 1929 nemen niet aan de oefeningen deel evenals de 3de ploeg van het korps Pontonniers van de lichtingen 1929 en 1931. Wel echter de derde ploeg van het korps pontonniers van de lich- tïpgen 1928 en 1930. Den Oever. UITVOERING MANDOIJNEVEREEN1G1NG „OOST WIEKINGEN". A.s. Zondagavond zal bovengenoemde ver- eeniging, onder leiding van den heer S. Bruul, haar eerste uitvoering van dit seizoen geven. Het gezelschap „De Vroolijke Jantjes" uit Hilversum is o.a. geëngageerd. Ten gehoore zullen worden gebracht liedjes, voordrachten, accordeonsolo's, terwijl tevens een muzikale clown zal optreden. Uit de pers vernamen wjj omtrent dit ge zelschap het volgende „Het optreden mag als een succes worden beschouwd" („Liedertafel"). Dubbelmannenkwartet „Aurora" Haarlem „Het Bestuur hoopt uw gezelschap bg een volgende feestavond weder te zien optreden". Alles bij elkander genomen gelooven wjj dat het een recht gezellige avond zal worden. Ook de leiding van het bal zal in handen van „De Vroolijke Jantjes" zijn. BURGERLIJKE STAND. over November 1934. GEBORENGeri, d. v. B. Veter en G. Braaf; Kuno Carolus, z. v. N. J. W. Hofsté en C. J. d. Vreis. OVERLEDEN: J. H. Eilers, 2 j„ d. v. H. Eilers en J. F. v. d. Heide. LOOP DER BEVOLKING. Vertrokken Jac. Norbert, naar Prui sen, Duitschland; N. Hofming, naar Berlijn, idem; W. R. Lubinski, naar Berlijn, idem; M. Bijpost, naar Winkel; S. P. Baken, naar Scha gen; mevr. T. Waiboer wed. Wilken, naar Schagen; Fr. Hirsch, naar Barsingerhom. Ingekomen Fr. Hirsch, van Barsinger hom; J. Nederveen, van Sliedrecht; Jac. de Gier, van Spanbroek; P. Druif, van Winkel; mej. A. Hendriks, geb Schipper, van Am sterdam; N. Hofming, van Berlijn; W. R. Lu binski van Berlijn; R. Lubinski, van Berlijn; W. J. Bakker, van Hilversum. Vergadering van den Raad der gemeente, op Maandag' 3 December, des n.m. 3 uur ten raadhuize. Voorzitter de Burgemeester, de beer Ha ringhuizen. Afwezig de heer Nieuwboer wegens ernstige ongesteldheid. De Voorzitter opent de vergadering en uit de beste wenschen voor een spoedig en volledig herstel van den heer Nieuwboer. Per soonlijk is het spr. een genoegen, na zijn langdurige ziekte, weer in 's Raads midden te zijn en de beraadslagingen te kunnen bijwo nen. Spr. dankt wethouder Sleutel als wd. burgemeester voor de uitstekende wijze waar op hij het voorzitterschap heeft waargenomen. Ook den heer W. J. Los, waarn. secretaris zegt spr. dank. In het bijzonder de heer Sleu tel wil spr. hier noemen, die op 81-jaxigen leeftgd nog zooveel ambitie en toewijding voor de gemeentezaken heeft getoond, dat hij schier dagelijks op secretarie aanwezig was. De heer Sleutel als oudste raadslid, tevens wethouder, den voorzitter dankend voor diens waardeerende woorden, uit harte lijke wenschen voor een blijvend herstel van den Burgemeester, opdat hij de laatste periode van zijn ambt in volkomen gezondheid mege waarnemen. Notulen. Deze worden, nadat enkele vragen hierom trent beantwoord zijn, goedgekeurd en vast gesteld. Ingekomen stukken. Schrijven van het Joodsehe werkkamp in zake het sportterrein voor jongens. Hiervooi Is thans weinig belangstelling; in het voorjaar hoopt men op de zaak terug te komen. Schrijven van de regeermg inzake de jaar wedden van Burgemeester, Secretaris en Ont vanger en de gem.ambtenaren. Gevraagd wordt 's Raads oordeel om de gemeente terug te brengen in de 2e klasse en de regeling te rugwerkende krachttot 1 October te geven. B. en W. deelen mede geen bijzondere redenen aanwezig te achten inzake een hoogere klasse. Zij achten de salarisregeling voor de 2e klasse evenwel te laag. Ook met de terugwerkende kracht kunnen zg zich niet vereenigen. De huurwaardevergoeding voor den ambtenaar ter secretarie zouden zij willen vastgesteld zien op 400Met de regeling voor Bur gemeester, enz., kunnen zij zich vereenigen. De heer Visser zou zich wHlen houden aan het dezen zomer genomen besluit die op 350 te bepalen. Verschillende raadsleden geven hierover hun meening. De Raad blijkt zich tenslotte te kun nen vereenigen met een salarisregeling voor de 2e klasse. Ten opzichte van de huurwaarde- vergoeding handhaaft de Raad het bedrag van 350.ingevolge zijn besluit. Adres Zrjper en Wieringerwaarder Bestuur- dersbond inzake den steun aan werkloozen. (Het bekende adres, waarin op verhooging der normen wordt aangedrongen). Het is voor zien van een uitvoerige memorie van toelich ting. De steunnorm voor Wieringerwaard be draagt thans 8.en 0.75 per kind B. en W stellen voor geen adhaesie te betuigen en wel op grond van het feit, dat zg niet wen schen te treden in een beoordeeling omtrent de steunregeling in andere plaatsen (het adres beoogt immers een betere regeling over het geheele land). B en W. kunnen, zoo zegt Voorzitter, niet beoordeelen in hoever de door de regeering beschikbaar gestelde 46 millioen daarvoor voldoende zijn. De heer Goossens (s.d.a.p.) verdedigt het adres. Voor defensie zijn wel millioenen beschikbaar, voor ondersteuning wordt de 75 millioen teruggebracht op 46. Een argumen tatie als die van B. en W. gaat niet op; ook in de steden is de steun onvoldoende. Hierover ontstaat nog een discussie; het praeadvies van B en W wordt tenslotte met de stem van den heer Goossens tegen, aange nomen. Met een tweede adres van den Bestuurders- bond, inzake huurt oeslag, kan de Raad zich vereenigen. In de huidige steunregeling is de huurtoeslag reeds, overeenkomstig ministerieel schrijven, opgenomen, zoodat deze blijft ge handhaafd. Werkverschaffing. In overleg met het polderbestuur wordt als werkobject het uitdiepen van een der vaar ten genomen, op hetzelfde basisloon van 27 et. per uur en 10 pet. extra eventueel. Hierin draagt de polder 50 pet. bij; rijk en gemeente de rest. B. en W. worden gemachtigd in spe ciale gevallen, bg objecten, waar de polder slechts 30 pet. vergoedt, tot 70 pet. te mogen gaan. Een bagger regeling willen B en W. voorloopig buiten beschouwing laten. De heer Visser meent, dat er bij particu lieren ook wel werkobjecten zijn te vinden; de Voorzitter waarschuwt, dat men dan niet meer onder de steunregeling valt, doch onder een andere categorie. Dan zou iedere landbou wer, ook als hij het betalen kan, een werk- looze kunnen krijgen en aanspraak maken op vergoeding. Het voorstel B. en W. wordt, na nog eenige discussie, aangenomen. Ingekomen is voorts een schrijven van den Minister of de Raad de steunregeling verlengd wil zien volgens de nieuwe, verlaagde nor men. B. en W. vinden die laag en stellen voor haar te verhoogen. De heer Goossens wijst op een geval, waarbij een gezin te lage uitkeering kreeg. Dit zal worden onderzocht. Van het Nationaal Crisis-comité is een schrijven ingekomen in zake vergoeding in de steunverleening B. Hoe wel slechts een gering bedrag vormend, zullen B. en W. die vergoeding voor 1934 vragen. De heer Goossens drukt hierover zijn blgd- schap uit, wij vallen dan waarschijnlijk ook onder de extra Kerstregeling, zegt spr. Wijziging verordening heffing pers. hel. enz. Deze zullen bij de begrooting worden be handeld. De V oorzitter wijst er op, dat de grondslagen pers. bel. thans hoogcr zijn dan het wettelijk tarief en moeten worden verlaagd. De opcenten fondsbelasting zullen worden verlaagd tot 75, die voor de vermo gensbelasting tot 40. Conform voorstel B. en W. besloten. Wijziging begrooting 1995. Zal in comité worden besproken. Onderhandsche verpachting sportterrein en terrein begraafplaats. Worden wederom aan den pachter van vorig jaar toegewezen. Benoeming lid Burg. Armbestuur. Aftr. D. Kaan, die met alg. stemmen her benoemd wordt. Benoeming lid Comm. van Toezicht L. O. Vacature wegens overlijden. Gekozen Met alg. stemmen de heer D. Kaan. Id. Comm. tot ivering van Schoolverzuim, Periodiek aftredend mevr. Zeeman<1* Vries, die met alg. stemmen herbenoemd wordt. Id. vacature wegens overlijden. Beroemd Chr. v. d. Kolk met 5 stemmen, 1 op den het» J. Bakker Sz. Herbenoeming tijd. gem.opzichter. Met alg. stemmen wordt de tegenwoordig# functionaris Groot herbenoemd. Stipp. kohier hondenbelasting. Wordt bij de behandeling der begroeting vastgesteld. Gratificatie volontair secretarie. Op voorstel van B. en W. wordt aan <ïea volontair ter secretarie Scheliinger een grati ficatie verleend van 40 wegens bijzondere» ijver tijdens 's Burgemeesters afwezigheid. Hij heeft een tijdelijk ambtenaar vervangen. De heer Sleutel licht hei voorstel nader toe. Rondvraag. De heer Goossens vraagt nog inlichtin gen omtrent een paar adressen. Daarna gaat de Raad in comité ter voor* loopige bespreking van de begrooting 1935. GESLAAGD. Bg het te Utrecht gehouden examen slaagde voor het diploma Esperanto A Mej. Truu» Kistemaker te Kolhorn, leerlinge van den heer K. Roggeveen, alhier. MARKTOVEKZICHT. De markt van Maandag vertoonde weder ongeveer het zelfde beeld van vorige week, „druk marktbezoek en geringe veeaanvoer". Wol vee was er zoo goed als niet; rundvee ook weinigde aangevoerde dieren deden nogal een aardigen prijs. Koeien brachten gemiddeld f 135.— per stuk op, pinken ten hoogste f 75.—, nuchtere kalveren ongeveer f 6.— per stuk. Biggen waren niet aangevoerd; varkens op de boerderij I4i/, tot 15 cent per pond. Kippen op de markt brachten ten hoogste f 0.65 per stuk op. Aan de eierveiling viel een sterke prijsdaling v.-aar te nemen; de middenprijs (eieren van 60 K.G, gemengd) bedroeg f 5.10 tot f 5.15 per 300 stuks. BURGERLIJKEN STAND. van 30 Nov.3 Dec. OVERLEDENSimon Zijtr. 87 j. Den Burg. EEN JUBILEUM. De heer D. Rijk, onder-directeur bij de fa. Gerzon te Amsterdam, heeft dezer dagen on der zeer groote belangstelling het feit her dacht, dat hij veertig jaar geleden bij de fa. Gerzon in dienst trad. De heer D. Rijk is te Texel geboren, en was voor zijn vertrek naar Amsterdam werk zaam op het makelaarskantoor van wijlen den heer J. H. Moojen alhier. HANDENARBEID O.L. SCHOOL TE DEN BURG. In de o.l. school alhier heeft Zaterdag en Zondag een tentoonstelling praats gehad van de verschillende voorwerpen, die de jeugd on derleiding van het personeel der school in vrije nren heeft vervaardigd en die bestemd zijn voor St. Nicolaas-cadeaux. Op uitnoodi- ging zijn wg daar ook eens een kijkje gaan nemen en indien wij niet eerder met de keu rige prestaties van de jeugd dier school ken nis hadden gemaakt, zou 't ons bijna onge- loofelijk voorkomen, dat zulk werk door schoolkinderen kan worden verwaardigd. Al lereerst de verschillende handwerken; het is voornamelijk dameswerk om zoo iets naar waarde te kunnen schatten, doch, wanneer wij een trui zien hangen vervaardigd door een kind van 9 jaar, die zoo fijn is gebreid dat we niet van machinewerk is te onderscheiden, een kleed geborduurd door een kind van 10 jaar, waarmee een oudere dame de grootste moeite zou hebben, terwijl eenvoudige gonje* zakken tot kleedjes zijn verwerkt die een sie raad zijn voor een slaapkamer, dan krijgen wij respect voor de dames die hier de leiding hebben gehad. Verder hebben wij met de grootste verwon dering de verschillende artikelen bewonderd, die door de jongens zijn vervaardigd, daar was prachtig figuurzaag werk, (waarbij bi zonder onze aandacht werd getrokken door een dubbel eierenrekje en een papiermand) alleraardigst schilderwerk passé partouts voor blocnota's, houtsnijwerk, doosjes voor al lerlei doeleinden, prachtige „lucifers-aanvoer ders" (keurig bewerkt) brandschilderwerk enz. Een collectii ieders aandacht ten volle waard, waaraan menig vrij uurtje van het personeel zal zijn besteed. Den bezoekers werd ter bestrijding van de kosten een lot voor een door de jeugd ver vaardigde „Uiver" te koop aangeboden. UITVOERING ZANGVER „CRESCENDO" VAN MIDDEN-EIERLAND. Zaterdagavond zijn we eens gaan luisteren naar den zang van het Gemengd Koor uit Midd. Eierland, dat in de zaal van den heer Pen, alhier, onder leiding van den heer C. M. Plomp een uitvoering gaf. Het tijdstip van dit concert was zoo slecht gekozen, dat de min der groote oelangstelling geheel overeen kwam met de algemeene verwachting. En toch had „Crescendo" met hetgeeen ze ten gehoore bracht zeer zeker een goed bezette zaal verdiend. Bij de uitvoering der verschil lende zangnummers bleek de bescheiden doch zeer muzikale leiding van den directeur dezer jeugdige vereeniging, die, met niet te hoog te grijpen bewees, precies te weten tot welke prestaties zijn jeugdig koor in staat is. Het zal wel ieders verwondering wekken, dat men uit een streek, waarin niet eens een dorpje is gelegen, een zoo groot aantal leden bijeen kan krijgen, dat van een behoorlijke bezetting der partijen kan worden gesproken; in de toekomst zal men echter nog met enkele da mes het koor loeten versterken, sopraan en alt zijn nog wat zwak. In totaal werden een 16-tal zangnummers uitgevoerd; het geheel gaf blijk van ernstige studie onder goede leiding, enkele nummers beleefden een extra goede uitvoering o.a. ,,'t Visscherslied" van Rovaart, de „Avondvaart" v. Mendelson en „Bruidsvaart in Hardanger". Ook het eerste nummertje voor mannenkoor voldeed zeer goed.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 11