Radio-program ma BINNENLAND PHILIPS RADIO Techn. Bur. VAN BA AREN GEMENGD NIEUWS De commissaris van politie te Schiedam vermoord. M@CIHI ZOT HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 4 DECEMBER 1934. 2 De strijd tusschen Bolivië en Paraguay. Het bandietisme in Mantsjoekwo. Nat. Koningin-Moeder Herinneringsfonds. Nederl. Koode Kruis. Prins Hendrik herdacht te Berlijn. De Dieseltractie. Nog geen uitbreiding. Loonsverlaging Nederl. Spoorwegen. Vernietiging bloembollen. Tweede Kamer. Wijziging van art. 20 der Vleeschkeuringswet. De keuring mag niet een belangrijke bron van inkomsten voor de gemeente zijn. Het 100-millioen weer- fonds van het Nationaal Herstel. Wat het wil, hoe het geld bijeen- j gebracht en besteed wordt. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 Omroeporkest o.l.v. N. Trecp. 10.00 Morgenwijding. 10.30 L. Mieremet (viola), D. Ruyneman (piano), G. Valeria (zang) en E. Veen (pianobegel.). 2.30 Pianorecital A. Koole. 3.45 Zenierverz. 4.00 Voor z'eken en ouden-van-dagen. 4.2o Gramofoonpl. 5.ó0 Kinderuurtje. ,7,00 Vervolg concert. 7.30 Engelsche les. 8.00 Vaz Dias. 8.ó5 Gramofoonpl. 9.ö0 Omroepoikest o.l.v. N. Treep mm.v. Hé- lène Cals (sopraan). 10.30 Aansl met Carlton Corner, A'dam. 11.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Vervolg Kovacs. 8.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.00— 11.30 NCRV. 8.009.15 en 10.01 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. P. v. Vliet. 10.45—11.00 Gramofoonpl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en gramofoonpl, 2.00 Cursus Fraaie Handwerken. 4.00 BijbellezingDs. C. M, Luteyn, m.m.v. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Weekoverzicht. 8.00 Zangconcours Bond v. Chr. Zangvereen, 10.30 Vaz Dias. 10,40—11.30 Gramofoonpl. Door een hoofdagent door vijf kogels getroffen. 4 December. Hij zat te schateren achter de leestafel. Zoo maar op zjjn dooi© eentje. Ik kwam naast hem zitten. En hij schaterde maar door. Een rangeerder tusschen twee wagons doodgedrukt. Generaal Estigarwibia heeft aan Para- guaansche regeering medegedeeld, dat vnand in wanorde terugtrekt. Nieuw Bolivlaansch kabinet samengesteld. Er is een nieuw Boliviaansch kabinet ge vormd. dat als volgt is samengesteld: buiten- landsche zaken. David Alvestegul (repubh- STLlog, Juan Maria Zal.es; binnenland- sche zaken, Tomas Elio (liberaal); nationale TfenZ Bautista Saaverdra republikern- socialist); verkeerswezen, José Espada re (republikein-socialist); openbaar onderwijs, Bnrique Valdiviezo (nationalist). Mededeelingen uit Russische bron. Het Sowjettelegraafagentschap meldt, dat volgens de officieel in de Japansche en Mant- sjoerijsche pers gepubUceerde gevallen van „bandietisme", waaronder alle gewapende acties tegen 'het Japansche en Mantsjoerijsche gezag worden verstaan, in de maand Septem ber in de vier provincies Moekden, Kirin, Heilong-Siang en Heihei) meer dan 3800 „bandieten" geteld zijn, die onder leiding van 1009 aanvoerders 1706 operaties hebben uit gevoerd, waarbij 1188 „bandieten" en 137 leden van de strafexpedities werden gedood. Volgens een ander bericht uit dezelfde bron blijkt steeds duidelijker, welke nauwe banden bestaan tusschen de Japansche legerleiding en de benden van de Hoenhoezen, welke men ook niet meer tracht te verbergen. Zoo moet de Japansche bevelvoering op de oostelijke lijn van den Chineeschen Oosterspoorweg zich met een bende Hoenhoezen, die in de streek van SjitoeHetse opereerde, verstaan heb ben over de legalisatie van de bende en het brengen van samenhang tusschen deacties van de bende en de militaire actie. Twee bendehoofden hebben verlof gekregen zich te. vestigen in het huis van de Handelsvennoot schap Sjitoe—Hetse en meer dan 250 leden; van hun benden mochten in de nabuurschap kampeeren. Dit geval staat niet op zichzelf. Er zijn eveneens besprekingen over „legali satie" aangeknoopt met de benden van Oesjin en Taipin, die in den laatsten tijd ver maardheid hebben gekregen door de organi satie van treinaanslagen en ongelukken. Het comité van uitvoering tot het bijeen brengen van een nationaal Koningin-Moeder herdenkingsfonds stichting tot steun aan on- en minvermogende tuberculoselijders deelt mede, dat een aanvang is gemaakt met den voorbereidenden arbeid. Aan alle burgemeesters in Nederland, aan alle plaatselijke vereenigingen, welke zich de bestrijding van de tuberculose ten doel stel len, aan provinciale vereenigingen en aan al gemeen landelijke vereenigingen, zijn circu laires gezonden, waarbij verzocht wordt het initiatief te nemen tot het vormen van plaat selijke comité's, en waarin medewerking ver zocht wordt aan deze plaatselijke comité's. Zoodra alom in den lande deze voorberei dende arbeid is geschied, wordt ten spoedig ste met de actie tot het bijeenbrengen van gelden aangevangen. Het ligt in de bedoeling, dat ieder Neder lander medewerkt tot het bijeenbrengen van een groot fonds als dankbare herinnering aan hetgeen de Koningin-Moeder voor volk en land heeft gedaan, om, overeenkomstig haar geest, op ruime schaal steun te kunnen ver- leenen bij de verpleging van on- en minver mogende tuberculoselijders. De benoeming van prinses Juliana. Het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis deelt mede: In de gisterennamiddag gehouden vergade ring van het hoofdbestuur van het Nederland- tche Roode Kruis kon met eerbiedige erken- ielijkheid mededeeling worden gedaan van aet Koninklijk besluit, waarbij H. M. de Ko ningin de leiding der vereeniging wel heeft willen leggen in handen van Prinses Juliana, der Nederlanden. Ongetwijfeld zal dit hernieuwde getuigenis van de Koninklijke belangstelling, welke des tijds reeds op onmiskenbare wijze tot uiting kwam door de de benoeming tot voorzitter van wijlen den Prins der Nederlanden luiden weerklank vinden in de harten van allen, die den menschlievenden arbeid van het Roode Kruis plegen te schragen. In verband met hare talrijke benoemingen is het de bedoeling van Prinses Juliana, dat de brieven, het Nederlandsche Roode Kruis betreffende, niet aan haar persoonlijk, in haar kwaliteit van voorzitster van het hoofd bestuur, worden gericht, doch dat de corres pondentie uitsluitend blijft geadresseerd aan het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, Prinsessegracht 27 te 's-Gra- venhage. z>onda heeft de Niederlkndisch-Deutsche Hilfe Prins Hendrik der Nederlanden in Ber lijn herdacht. De zeer volle zaal van een der fraaiste Ufa-bioscopen, het Gloria-Palast aan den Kurfürstendamm, was voor deze huldi ging uitgezocht, waarschijnlijk, omdat Neder landsche films uit het leven van den Prins, in hoofdzaak diens werk aan het Nederland sche Roode Kruis en daarna ook zijn plech tige begrafenis in Den Haag en Delft too- hend, een groot deel van het programma uit maakten. De bijeenkomst had een zeer officieel ka- karter en werd van Duitsche zijde o.a. bij gewoond door prins Oskar van Pruisen, her tog Adolf Friedrich van Mecklenburg, staats secretaris Meisncr en vele andere h00|« P?*' soonljjkheden, onder wie 's Prinsen sche adjudant, oud.admiraal lange. Een aar- dag denkbeeld was ook, vier geredden van het s a „Berlin" uit te noodigen, bij deze her denking aanwezig te zijn. Het programma was lang en vol afwisse- Den grootste indruk maakte het oogenblik, waarop"alle aanwezigen zich van hun plaat sen verhieven en hét oigel zacht het „Wilhel mus" inzette ter eere van een vorst, die m Berlijn bijzonder geliefd en in hooge mate po pulair geweest is. PRINSEN JULIANA BLIJFT NOG TE LONDEN. Daar te Londen de leden van de Nederland sche kolonie hopen Prinses Juliana te ontmoe ten, zou naar Reuter uit Londen meldt H. K. H. dit „weekend" nog in Engeland door brengen. Eenigen onder hen hadden H. K. H. Zondagmiddag geinviteerd ten huize van den heer Henry van den Bergh in Kensington, Zij zijn leden van de Vereeniging tot behartiging der belangen van minder-gesitueerde Neder landers te Londen, voor welke vereeniging de Prinses groote belangstelling koestert. Het Volk meldt: Bestond aanvankelijk de hoop, dat na het invoeren van den winterdienst en voor Kerst mis een aantal Dieseltreinen belangrijk zou kunnen worden uitgebreid, nog steeds is het thans in bedrijf gestelde aantal motortreinen van dit nieuwe systeem tot vijf of zes be perkt gebleven. Naar wij vernemen is de mogelijkheid, dat; dit aantal spoedig zal kunnen worden uitge-; breid, gering. De enkele treinen, die thans; loopen, rijden onder verscherpt technisch toe-} zicht. Bij de Centrale Werkplaatsen te Haar-: lem werken nog zes monteurs van May bacil om assistentie te verleenen bij de herstel-j werkzaamheden aan de tremen. Op zijn vroegst zal bij de invoering van den zomerdienst 1935 een belangrijke uitbreiding, van het aantal Dieseltremen in bedrijf mogen worden verwacht. Zekerheid, zoo deelde men mede, bestaat daaromtrent echter nog geens-; DIRECTEUR-GENERAAL, VAN DEN LANDBOUW. Bij Kon. besluit is ir. A. L. Mi Roebroek met ingang van 1 December benoemd tot directeur-generaal van den landbouw en is hem met ingang van denzelfden datum eer vol ontslag verleend als rentmeester der Staatseigendommen. Naar de N. R. Crt. verneemt, is de loon regeling bij de Nederlandsche Spoorwegen, zooals deze door de directie was ontworpen nadat het overleg tusschen directie en per- soneelraad was vastgeloopen, daar de Cen-, trale Bond en de B.A.N.S. niet tot medewer king bereid waren thans door den minis ter van Waterstaat goedgekeurd. Vooral de aanvangsloonen der klerken gaan zeer naar beneden. Ook de commiezen behoo- ren tot degenen, die het meest door de loons verlaging getroffen worden. Men schrijft uit Hillegom: aan de N. R. Ct.: De vernietiging van narcisbollen zal Maan dag aanvangen. In de schuren, waar deze bol len door dé veilingen opgeslagen zijn, wor den ze in een machine stuk gesneden en waar deloos gemaakt. De inlevering van het teveel aan hyaein- then en tulpen bij de Hillegomsche veiling is thans in vollen gang. Er wordt vanwege de Nederl. Sierteelt Centrale streng gekeurd. Hoe streng en wanneer de vernietiging van hyacinthen en tulpen zal aanvangen, is nog niet officieel bekend. De Nederl. Sierteelt Centrale heeft deze bollen aan een handelaar als veevoeder ver kocht. PROVINCIAAL PERSONEEL, NOORD-HOLLAND. Geen vaeantie-teelage meer. Ged. Staten van Noord-Holland stellen den staten voor te bepalen, dat aan het personeel In dienst der proviiicier, over 1935 geen vacantie- toeslag zal worden uitgekeerd. VERBOND VOOR NAT. HERSTEL. Vergadering Centr. Raad, Zaterdag Is te 's-Gravenhage een vergade ring gehouden van den Centralen Raad van het Verbond voor Nationaal Herstel. Tot leden van het hoofdbestuur werden ge kozen de heeren L. M. E. J. H. Geradts, Den Haag; L. A. P. de Greve, Hilversum, mr. dr. H. H. A. van Gybland Oosterhoff, Den Haag en J. P. Metzei aar, Rotterdam. In de middagbijeenkomst heeft mr. dr. W. M. Westerman een voordracht gehouden over de richtlijnen der gemeentepolitiek. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van art. 20 der vleeschkeuringswet. Wijziging van dit artikel is wenscheijjk en wordt voorgesteld om tegemoet te komen aan rechtmatige grieven van de slagers tegen de bestaande regelingen. De eerste grief ie, dat in verschillende ge meenten de keurloonen zóó hoog zjjn, dat de dienst een belangrijke bron van inkomsten isi voor de gemeente. Daardoor wordt een be langrijk voedingsmiddel zwaarder belast dan noodig is en worden de bedrijfslasten van dé slagers onnoodig opgevoerd. Er zijn voorts gemeenten, waar keuringein voor zekere ondernemingen tegen verlaagd tarief worden verricht en waar vleesch van slachtdieren, die in die gemeenten voor export zijn geslacht tegen veel lager loon dan het loon voor de gemeentelijke keuringen, in het: verkeer wordt gebracht. Komt vleesch, dat tegen dergelijk laag tarief is gekeurd, in de gemeente zelf in het verkeer, dan ondervin den de slagers daardoor een moeilijke concur rentie. Een nieuw aan art. 20 toegevoegd lid; dient om scherp te doen uitkomen, dat deze dienst niet mag zijn een bron van inkomsten voor de gemeente. Naast de keuring is daarin ook opgenomen het slachthuis. Het komt voor, dat ook slacht huizen belangrijke winsten opleveren. Hier tegen bestaat hetzelfde bezwaar als tegen de winsten met keurloonen. Om het maken van belangrijke winsten tot een einde te brengen, is aan het wetsontwerp een overgangsbepaling toegevoegd, die noopt tot herziening van de gemeentelijke verorde-; ning op de heffing van de rechten. Deze overgangsbepaling luidt: De bi) het; in werking treden van deze wet geldendej plaatselijke verordeningen betreffende de hef fing- en invordering van rechten voor keuring: en voor het gebruik van een openbaar slacht-} huis vervallen een jaar na de inwerkingtré-; ding van deze wet. Bij de defensie-begrootingsdebatten, welke dezer dagen zoo de aandacht trokken, is o.m. veel gesproken over het 100-millioen weerfonds, een voorstel van de partij van Generaal Snij-1 ders: Nationaal Herstel. In zijn lijf orgaan beeft het Verbond ten zeerste gepropageerd: om te komen tot zoo'n fonds en het was de heer Mr. Dr. Westerman, de vertegenwoor diger m de Staten-Generaal van het Verbond,, die het bij bovengenoemde debatten te berde: bracht en fel vóór stond. Zooals bij elk voor-; stel waren er pro's en contra's, het voorstel} was echter meer dan vele andere een punt; van vele en langdurige discussie. Vele lezers-} (essen) zullen zich bij het lezen van die dis-: cussies wellicht afgevraagd hebben: wat is; dat nou eigenlijk voor een fonds, dat 100-! millioen weerfonds? Het is daarom, dat we 't hier in groote lijnen zullen schetsen: Wat het wil. Wat het met dit weerfonds wil, zegt het Verbond in het volgend richtsnoer, bestaan de uit 6 punten: 1. leger en vloot worden uitgebouwd tot wat noodzakelijk is tot handhaving van ons gebied in Nederland en in de overzeesche ge westen; 2. het oordeel, hetwelk het buitenland over; ons heeft zal ten gunste moeten worden her zien, wanneer het ziet, wat ons volk voor zijn bestaan over heeft; 3. de werkloosheid in het algemeen kan worden bestreden door den aanbouw van het materiaal voor leger en vloot; 4. in het bijzonder het zoo moeilijke vraag stuk der jeugdige werkloozen komt goeddeels tot oplossing, wanneer door algemeenen dienst plicht ruim 20.000 man meer onder de wape nen komen, waardoor bovendien orde eni tucht, zoo hard noodig voor ons volk, kunnen! worden bevorderd; l l il Over dien muur i rj-JJj van ioi heden onbereik bare, verre gewesten, helpt U de wonder-mooie, grandioso Eén draai aan de knopen de geheele wereld meldt zich In Uw huiskamer. Over dien muur Van geldelijke en andere bezwaren, helpt U Breewaterstraat 5 Telefoon 461 U hoop! bij VAN BAAREN 100'n grandioze PHILIPS RADIO, op gemahli. voorwaarden, terwijl U bostel, adviea geniet lelfs na afloop fabrieksgarantie. 5. de vrede zal worden gediend, wijl het laatste gat tusschen Duitschland en Frank rijk zal worden gedicht, zoodat deze landen elkander, militair gesproken, zeer moeilijk kunnen bereiken en oorlog dus tusschen deze practisch in hooge mate belemmerd zal wor den. En tenslotte, wjj zullen krijgen een geeste lijk, militair en oeconomisch weerbaar nieuw Nederland, dat weer heeft leeren offeren, waarvan de ziel is gered. Het tekort aan materiaal. Het Verbond constateert, dat er een groote achterstand in materiaal is bij de Ned. weer macht, d.i. dus leger en marine. Veel is ver ouderd en nog niet vervangen door modern; ér is uiteraard weinig materiaal. Die tekorten schat het Verbond voor de Marine op 40 S, 50 millioen, voor de Landmacht op 30 35 mil lioen en voor de N.I. Landmacht op 20 25 millioen. In totaal dus ongeveer 100.000.000.en het is voor dit bedrag, dat Nat. Herstel het; z.g. weerfonds wil stichten. ,1 Algemeene dienstplicht., Daarnaast bepleit het Verbond algemeene; dienstplicht voor mannen, hetgeen dus betee- kent, dat i.p.v. 19.500 jaarlijks 40.000 jonge mannen onder de wapenen komen. Daarbij wil men den oefentijd voor de infanterie van 5% op 8 maanden brengen. De meerdere kosten voor één en ander zou den alsvolgt zijn: Marine8.000.000. Landmacht 12.000.000. Totaal 20.000.000.— Hoe komt men aan de benoodlgde gelden Het weerfonds wil men verkrijgen uit lee ning en belasting. Wat het eerste betreft, wijst het Verbond op de 60 millioen van het Werk fonds waaraan nog geen bestemming gege ven is. Een groot gedeelte ervan zou voor het weerfonds aangewend kunnen worden, waar bij het mes van 2 kanten snijdt: vermindering van. de werkloosheid (een groot gedeelte van het aan te schaffen materiaal moet uitgege ven worden aan arbeidsloon) en verhooging van de weerbaarheid. Ongeveer 40 millioen dient uit betastingen op tabak (sigaretten!), alcohol en bioscoopbezoek verkregen te wor den. De 20 millioen benoodigd voor den algemee nen dienstplicht en langeren oefentijd moeten ey aldus komen: alle mannen en vrouwen van 1845 jaar, die niet gediend hebben 100.000) moeten een dubbeltje per week, d.i. gemiddeld j 15.per jaar betalen. Op brengst 1.500.000.Daar het getal der riiet-dieners elk jaar wat terug zal loopen, wordt dit bedrag met vermenigvuldigd met 27 (verschil tusschen 18 en 45 j.), doch met 20. Men komt zoo tot een opbrengst van ong. 30.000.000.-. Óp 8 millioen inwoners komt dat neer op 3.80 per hoofd per jaar (Het overschot van 10 millioen kan aange wend worden voor rente en aflossing). WOENSDAG 6 DECEMBER. Hilversum, 301 M. VARA-uitzending. 10.0010.15 VRPO. 8.00 Gramofoonpl. 9.30 P. J. .iers: Onze keuken. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor Arb. in de continubedr.H. de} Man (lezing) en gramofoonpl. 12.00 De Zonnekloppers o.l.v. C. fciteyn. 12.30 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. 100 B. Blez (hobo) en R, Schoute (piano). 1.10 Vervolg concert. I.302.00 Trioconcert. 2.15 Kniples. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 6.00 Gramofoonpl. 6-20 J. Huy (saxofoon) en R. Schoute (piano)i 6.30 E. Walis en zijn orkest. 7.02 „Broadway-Pchandalen". 8.30-12.00 Hou Stand en St. Nicolaas pro gramma mon.v. VARA-tooneel o.l.v. W. v.i Cappellen, diverse muziek-ensembles E.j Busch en Alb. de Booy (zang), Oome Keesjej en verder reportage uit Madrid. I Huizen, 1875 M. N CR V-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. C. Bruins. II.0012.00 Kwintetconcert. 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Zang door mevr. G. v. Vladeraekenj m.m.v. J. Poortenaar (piano). 1.00 Vervolg kwintetconcert. I.30 Vervol - zang en piano. 2.00 Gramofoonpl. 2.30 Voor jeugdige postzegelverzamelaars. 3.003.45 Cello-recital L. Schuyer m.m.v. M. Sluzewsky (piano). 4.00 Orgelconcert L. Blaauw. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwpraatje. 6.30- -7.00 Afgestaan. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Voor de kleintjes. 8.00 NCRV-Klein-orkest en NCRV-Harmonie- orkest o.l.v. P. v. d. Hurk m.m.v. R. Parker (orgel). 0.40 St. Nicolaas-Programma. 10.10 Vaz Diaj. 10.20 Vervolg concert. II.00—12.00 Gramofoonrnuziek. DONDERDAG 6 DEMBER. Hilversum, 301 M. AVRO-uitzending. 10.15 Gramofoonpl. 12.00 JOiin van Brück en zijn orkest. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Naailes. 5.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 9.45 Pianorecital E. Veen. 10.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Huizen, 1875 M. 3.003.45 Gramofoonpl. bariton en orgel. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Gramofoonpl. 5.45 Drs. P. J. Meertens: Over goede lectuur. 6.15 Pianorecital M. Flipse. in Friesland o.l.v. A. Kalverda. 9.00 Causerie L. W. J. v. Hasselt. 9.30 Vervolg zangcopeours. voeren de voorstellers dus vooral het volgen de aan. De meening van het buitenland, dat zich thans minderwaardig over ons uitlaat, zal zich te onzen gunste wijzigen: men zal rekening met ons land en vooral met onze weermacht houden. Een belangrijk argument is ook de vermindering van de werkloosheid: tenminste 50 millioen zal aan arbeidsloon worden uitbetaald; aan den anderen kant een besparing op de steunverleening van ca. 7 millioen. En voorts wijst men op het ver dwijnen der werkloosheid (Indie: de door velen hegeerde smaragd in den Kroon van Nederland) en de bescherming van den vrede (dichtstoppen van hét gat in den verdedigings muur tusschen Duitschland en Frankrijk.'). Hoe de 100 millioen te besteden. En tenslotte is het interessant eens mede te deeien hoe Nationaal Herstel zich de ideale verdediging van het Vaderland denkt: 52 batterijen van vèrdragende artillerie16 millioen 12 batterijen lichte houwitsers 3.6 8 batterijen gew. veldgeschut 2.4 12 batterjjen lichte houwitsers 3.6 Infanteriegeschut 3 4 30 tanks 1-2 20 pantserwagens 0.4 40 vliegtuigen,,6 Totaal 37 millioen Pro memorie munitie, mijnen, springstof fen, vliegtuigbommen, treinvoertuigen, trac toren, draagbaar tentmateriaal en schoenen. Vloot. 2 flotiljeleiders 7 millioen 14 millioen 4 torpedojagers a 3.75 millioen 15 2 onderzeeboot-mijnenleggers 4 millioen 8 50 groot-afstandverkennersbom- menwerpers 0.2 millioen 10 Totaal 47 millioen Leger in Ned.-In d i Vliegtuigen 4.5 millioen Afvoergeschut6 Artillerie...s.a.,, 4 Infanteriegeschut 2 Mitrailleurs1.5 Gasmaskers0.5 Totaal ƒ18.5 mill. Onder deze cijfers valt ook de noodzakelijke bevestiging van de oliehavens Balikpapan en Tarakan en de marinehaven Soerabaja. Binnenland Zaterdagmiddag om vijf minuten over twee is de commissaris van politie van Schiedam, de heer F. Ellenberger ,op zijn bureau door den hoofdagent-titulair C. C. van der K. dood geschoten. Getroffen door drie kogels in het hoofd en twee in de horst zakte het slachtoffer in el kaar en overleed enkele oogenblikken later. De twee agenten van politie, die toevallig in de kamer van den commissaris aanwezig waren, waren te veel overrompeld door het plotselinge van den moordaanslag, dan dat zij dezen konden voorkomen. Op het hooren van de schoten snelde de in specteur Blomsma naar boven en met de aanwezige agenten maakte hjj zich meester van den moordenaar, die zich gelaten in een cel liet opsluiten. De hoofdagent titulair v. d. K. was Zater dagmorgen in verband met de hem opgelegde disciplinaire straf om gedegradeerd te wor den tot gewoon agent van politie, omdat hij zich niet goed had gedragen, onder geleide van een inspecteur naar een kleermaker ge-, weest, waar hem de distinctieven van zjjn rang van de mouwen waren gehaald. Om twee uur Zaterdagmiddag moest hij op het hoofdbureau komen om bij den commis saris de bescheiden in te leveren, die hij nog onder zijn berusting had, en prompt op tijd stapte hij het hoofdbureau van politie in de Lange Nieuwstraat binnen, in burger gekleed. Nadat hjj zich had vergewist of er inspec teurs in het gebouw aanwezig waren door zich te melden de inspecteurs hebben hun bureau in de benedenverdieping voor aan de straatzijde is hjj op de bevestigend beant woorde vraag of de commissaris op zjjn ka mer was, naar boven gegaan. Op de boven gang moest hjj de klerkenkamer passeeren; hü ging haar binnen, gaf beiden klerken de hand en zei heel laconiek: „Ik ga er van door". De gang overstekend opende hjj de deur van den commissariskamer, smeet de dienstpapieren, die hjj bjj zich had op de tafel en loste 6 bout portant vjjf schoten uit zjjn dienstrevolver, een repeteerrevolver van 8 ka liber. De commissaris, de beweging ziende, riep nog: „wat ga je nu doen, van der K.", maar terwjjl hjj deze woorden uitte zakte hjj, ge troffen door drie kogels in het hoofd en twee in de borst ineen. Om half vier is de dader met zijn slacht offer geconfronteerd. Hij bekende onmiddel- ljjk den moord te hebben gepleegd en toonde noch eenige bewogenheid, noch berouw over zjjn daad, die onder het geheele politiecorps diepe verslagenheid heeft gewekt. De portier was zoo overstuur, dat hjj flauw viel. La ter is v. d. K, per celwagen naar Rot terdam gebracht. Eert onderhoud met den burge meester, De heer Stulcmejjer, burgemeester van I Nou moet je dat zien! zei hij, en de lach legde een knoop in zijn keel, zoodat hij hikte. Nu moet je dat zien! Hjj gaf met den rug van zjjn hand een klaterende klets op de krant. De pure waanzin. Ik nam de krant, maar hjj trok ze mjj uit de handen, gunde me niet dat ik het zelf las, In Engeland hè Ja. Nou, daar hebben ze, net als hier trou- wens, allerlei zoogenaamde middelen om vast te stellen, of iemand dronken is. In de eerste plaats is er natuurlijk de dranklucht hè 7 Goed. Dan is er de eenigszins belemmerde spraak en de „onvaste gang". Goed. Maar weet je nou, hoe ze die proeven nemen? Hier, lees. Een Engelsche dokter, een politiedeskun dige, heeft het verteld. Eerst moet de ver dachte eenige moeilijke woorden uitspreken, om na te gaan of zijn „spraak belemmerd" is. Dan moet hjj gaan staan, met zijn oogen dicht; zijn rechterarm opheffen, daarna zjjn linker, en tenslotte zijn wijsvinger zonder mankeeren... naar het puntje van zijn neus brengen. Vervolgens moet hij met gesloten oogen de kamer door-, loopen en daarbij tel kens de hiel van zijn eene voet tegen de tee- nen van de andere plaatsen. Heb je 't? Dan moet hjj op één been gaan staan en het an dere vasthouden met zjjn hand. En ten slotte moet hij over een streep loopen. —Nou en? Nou èn! Diezelfde politiedokter heeft alle proeven in volkomen nuchterheid op zichzelf toegepast en de stakker is er niet in geslaagd, ze naar behooren af te leggenl Nou jij! Ik?? Je wilt toch niet zeggen, dat ik..., Ik wil niets zeggen. Alleen maar dit: Die dokter kon met gesloten oogen niet eena zjjn vinger naar zijn neus brengen. Dat hoefde toch ook niet. Hjj was tocli niet dronken? Wees niet flauw. Die dokter zegt ver der, dat de meeste proeven uiteraard geno men worden tusschen 11 en 2 uur 's nachts, als de menschén, overmand door slaap, toch al weinig weerstandsvermogen hebben, en dat een fatsoenljjk mensch, die plotseling gear resteerd wordt, al is-ie broodnuchter, zoo danig van de kook raakt, dat-ie „sowieso" gaat stotteren. Interessant. Of het interessant is! Er was een oogenblik pauze. Drink je veel? informeerde ik voorzich tig. Bourgogne, zei hij, niets dan bourgogne. Iedereen hoorde bourgogne te drinken. Hoezoo? Wel, bourgogne is goed voor je zenuwen en voor je maag, voor je tanden, voor je heele gestel, voor de lever, voor de nieren, voor het hart, voor de oogen, voor je humeur, voor jf werkkracht. Voor de glans van je schoenen? Klets niet. Maar wel degelijk voor de glans van je huid en van je haar. En dan, zei ik... bovendien smaam het lekker. O, nee! zei hij. Het smaakt afschuwelijk. Maar dat beteekent immers niéts, als 't ge zond voor je is? De kellner maakte een einde aan ons ge sprek Eén uur heeren! Sedertdien vraag ik mij af, of die politie dokter niet te genezen zou zijn met véél bour gogne. Schiedam, vertelde aan de N. R. Ct. het vol gende over den dader: Als van der K. zich heeft willen wreken, zoo zeide de burgemeester, wegens zijn de gradatie, dan had hij eigenlijk mjj moeten hebben, want ik ben de man geweest, die het degradatiebesluit heb moeten nemen, zij het dan ook uiteraard op voordracht van den commissaris die van der K. tevoren al me nigmaal de hand boven het hoofd had gehou den. Van der K. was hoofdagent-titulair. Hij was een flinke agent, niet dom en voor aller lei speciale diensten goed te gebruiken. Zjjn fout was evenwel, dat hjj wel eens meer dronk, dan men een agent, en dan nog wel een hoofdagent, kan veroorloven. Hij waa chef van den buitendienst, deed bodediensten voor sommige polderbesturen en bovendien was hjj belast met het ophalen van het staan geld van de woonwagens in het woonwagen kamp. Voorts was hem de hondenkeuring op gedragen. Hjj werd zoo goed als niet gecon troleerd en dit is hem noodlottig geworden. Hjj voelde zich zeer als hoofdagent en hjj waa merkbaar trotsch op de mooie zilveren ban den op zjjn pet en de distinctieven op zjjn mouwen. Maar, zooals gezegd, hjj dronk wel eens te veel en dat was ontoelaatbaar. Op die manier was ik gedwongen hem te degradee- ren. De degradatie is vandaag ingegaan, yan- middag moest hij bij den commissaris komen om de administratie van het woonwagen kamp in te leveren. Financieel zou deze de gradatie den man aanvankelijk op 3 in de week zijn gekomen, maar bjj nader inzien heb ik hem de hondenkeuring gelaten, waar voor hij een toelage van 1,per week zou krijgen. Het geval van de degradatie van Van der K. is een absoluut op zich zelf staande zaak. DOOR EEN WAGEN OVERREDEN EN GEDOOD. Zaterdag was ln het Stationslaantje te Oudenbosch, het 2-jarige dochtertje van den heer J. S. aan het spelen, toen uit een loods een met paard hespannen wagen kwam ge reden. Het dier schrok en deed een zjjsprong, tengevolge waarvan het kind onder den wa gen geraakte en werd overreden. Het kind werd op slag gedood. Op het rangeerterrein van de spoorwegen te Roosendaal liep Zaterdag bjj het rangeeren een der wagens uit de rails. De rangeerder van 't Hooft geraakte tusschen den rangee renden wagon en een andere bekneld en werd doodgedrukt. Het ljjk van den man, die cen vrouw en drie kinderen achterlaat, is naat h'ct r.k, ziekenhuis Charitas gebracht.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2