Anna Paulowna. y/an Ewijcksluis. BUITENLAND LUCHTVAART GEMENGD NIEUWS Onze Texel. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 4 DECEMBER 1934. 't Zand. Breezand. De Sint Nicolaasmiddag Heldersche Courant Autobotsing RESULTAAT VAN ROME IN DE SAARKWESTIE. Von Ribbentrop door Laval ontvangen. De Postvluchten van en naar Indië. leis nieuws op luchtvaart gebied. - Binnenland AUTO TE WATER. Vier woningen ingestort. Bonenland Marina en George. Hoog!eeraar gearresteerd Groote brand na een ontploffing. Stoomvaartberichten 7 AUTO-ONGEVAL. Jl. Zondagavond plm. 10 uur zijn te Kolk- sluis op den rijksweg langs het N.-H. kanaal 2 auto's tegen elkaar gebotst. De eene, een Chysler, bestuurd door den heer B. uit Fin- sterwolde welke uit de richting 't Zand kwam wilde ter plaatse draaien om terug te keeren naar hier. Juist op het moment toen deze wagen in eenigszins schuine richting op het midden van den rijweg was gekomen, werd hij van achter geramd door een Essexwagen, eigendom van de N.V. „Habo" te Schagen. De chauffeur meende den voor hem zijnden wa gen, welke op dat moment vrijwel stilstond, links in te halen. Hij had echter bij het slechte zicht een zeer groote snelheid, raakte daardoor den Chrysler waardoor hij over den rijweg vloog en in den wegberm bleef ste ken. De Essex maakte een halven slag in het rond waardoor hij precies andersom kwam it staan. De beide wagens werden zwaar beschadigd, doch persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. De verongelukte Essex is later naar Schagen, en de Chrysler naar 't Zand ge sleept. Rijkspolitie was direct ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Wij vernamen tenslotte van omwonenden dat de heer B, vóór hij wilde oversteken, geen richtingaan wijzer uit zou hebben gezet. SSiNT NICOLAAS TE BRCL-AND. Op z'n doorreis naar de Kleine Sluis stopte Sinterklaas even te Breezand, waar honder den kleinen met hur moeder nem stonden op te wachten en hartelijk toejuichten. Zooals ook ii het verslag over den Helderschen-cou- rant-middag is opgemerkt, had Sint beloofd op een vooraf bepaalden «ija aan de Kleine Sluis te zijn en hoe het hem ook speet, hij kon daardoor niet lang ir> Breezand blijven. Vlug werden met kwistige hand lekkers on der de kinderer gestrooid, en werden de klein ste een hand gedrukt, toen ging, met luid ge juich uitgeleide gedaan, de reis van Sint en knecht weer verder. van de O Toen vast stond, dat de datum, waarop de Heldersche Courant haar kindermiddag te Anna Paulowna zou geven, in den St. Nico- laastijd zou vallen, besloot de redactie den kindervriend te vragen den middag door zrjn tegenwoordigheid luister bij te zetten. En Sint, goedmoedig als altijd, gaf daaraan niet alleen gehoor, maar bezocht tevoren ook nog de kleine vrie .djes en vriendinnetjes van de Heldersche Courant in de omgeving. Het had hem moeite gekost telkens zoo spoedig van hen afscheid te moeten nemén, maar hij hadi nu eenmaal oeloofd om kwart voor drie aan de Kleine Sluis te zijn en de Sint mocht toch geen verkeerd voorbeeld wezen voor de kinderen, die wel eens moeite hebben met op tijd te zijn? Sint was dus op den vastgestel- ilen tijd in Je zaal van den heer Slikker en vond die tot in alle hoeken gevuld met een kinderschaar en belangstellende ouders, die tót zrjn komst op dezelfde gezellige manier waren be2ig gehouden als op de Heldersche Courant middagen in andere plaatsen. De goochelaar ontbrak ditmaal op het appèl, maar daarvoor In de plaats was dan ook de Sint in eigen persoon en zijn, van pleizier, glimmende zwarte Piett! Natuurlijk hield Sint een toe spraak en werden er hem ter eere liedjes ge zongen. En wat waren er een liefhebbers om, heoi alleen een versje voor hem te zingen. Een cadeautje was de belooning voor de kleine so- lisïfen. Twee waren er, die zonder een solo te zingen toch ook iets kregen. Maar dat waren geen kleintjes. Aan mej. C. Speijer, die het Heldersche meisjesgroepje leidde en de pianiste, mej. T. Bakker, werden n.1. met eenige waardeerende woorden bloemen over handigd. Als op c.e andere middagen, kreeg elk kind een cadeautje mee naar huis. De kinderen van de oude en nieuwe abonné's mochten, voor zij het hunne in ontvangst na men, nog wen één voor één oij St. Nicolaas komen en werden door hem toegepsroken. De oude heer was er moe van, toen de laat ste hem een hand gegeven had, zoo'n lange rg was het. Maar de Sint vond die moeheid niet erg, want hij vond het maar wat prettig al die blijde kindergezichten te zien en ver telde hij ons nog hij had de jeugd in den heelen polder erg lief gevonden, heel gezeglijk en heelemaal niet brutaal of ruw. Om zulke k nderen een pleizier te doen, daar had hij graag wat vermoeienis voor over. En toen dan eindelijk toch de laatste kinde ren vertrokken waren, bleek werkelijk, zooals een van de liedjes zegt, de zak van Sinter klaas onuitputtelijk te zijn. Piet diepte er wa rempel nog een groot aantal doozen bonbons uit: die waren voor de aardige Heldersche meisjes, die zoo leuk konden zingen en dan sen. —erdagmiddag heeft hier op den weg „jngs den Afsluitdijk op ongeveer 700 meter afstand van de verkeersbrug, een vrij ernstige autobotsing plaats gehad. Op bedoelde plaats is men sinds eenige da gen met bestrating bezig, waarvoor, om be lemmering van het verkeer zooveel mogelijk te voorkomen, telkens slechts kleine gedeelten aan één zijde van de straat onderhanden wor den genomen. Ter plaatse waar gewerkt wordt, is de straat dus over korten afstand slechts over ruim den halven weg breedte berijdbaar. Waarschuwingsseinen wijzen daarbij voldaen- de op het hier aanwezige gevaar. Zaterdag kwamen kort na elkaar een drie tal auto's van de zijde van Wieringen, waar van de achterste de beide andere trachtte te passeeren. Vanaf de zijde van de verkeers brug naderde de heer Br. van Anna Paulowna met zijn auto. De heer Br. zag de situatie, waarin zijn tegenliggers verkeerden en ver wachtte dus moeilijkheden, als hij zich geljjk met hen op het smallere gedeelte zou bevin den, waarom hij vóór deze versmalling halt hield. Alles zou «lus mogelijk goed zijn ge gaan, indien de bestuurder van den passeeren- «ien auto (die uit Zui«l-Holland afkomstig was) in de daar aanwezige «likkere zandlaag niet de macht over zrjn stuur was kwijt ge raakt, zoodat hij in schuine richting op den auto van den heer Br. inliep, welke vooraan werd geraakt. Linker voorwiel en spatbord van den auto van den heer Br. werden daarbij volkomen vernield, terwijl ook aan den motor ernstige schade moet zijn ontstaan. De aan rijdende auto moet slechts geringe schade hebben bekomen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De Duitsche schadevergoeding aan Frankrijk. De Fransche en de Duitsche delegatie, die te Rome onder auspiciën van de Volkenbonds commissie van drie over de Saarquaestie heb ben onderhandeld, zijn tot overeenstemming gekomen over een prijs van 900 milhoen frs. welke Duitschland, ingeval het Saargebied weer Duitsch wordt, aan Frankrijk zal betalen, terwijl Frankrijk bovendien nog ge<turende 5 jaar zekere hoeveelheden steenkool mag weg halen. De bijzondere vertegenwoordiger van Hitier, von Ribbentrop, is Zondag door Laval ontvangen. Berlijn zwijgt. De Berlijnsche ochtendbladen bepalen zich wat het onderhoud tusschen Laval en von Ribbentrop van gisteren betreft, tot het af drukken van een kort Havas-telegram waar in van dit onderhoud melding gemaakt wordt. Verbazing te Parijs. Het heeft te Parijs nogal verbazing ge wekt dat Von Ribbentrop tenslotte tcxdi nog een onderhoud met minister Laval heeft ge had, nadat in alle toonaarden verzekerd was, dat dit niet het geval zou zrjn en in de bla den zelfs was gemeld, dat de Duitsche offi cieuze vertegenwoordiger, na contact met de Fransche oudstrijders gehad te hebben, al weer naar Berlijn was teruggekeerd. Het is moelijk te weten te komen, wat er in het onderhoud besproken is. Volgens de offitieele mededeelingen was het slechts een beleefdheidsbezoek, bestemd om latere be sprekingen voor te bereiden, als Von Rib-, bentrop 12 dezer met Rudolf Hess terugkomt. Maar men mag aannemen, dat het toch wel wat meer beteekenis heeft gehad en dat, al kan er geen sprake zijn geweest van ook. maar een begin van onderhandeling, de twee staatslieden er gelegenheid in hebben gevon den het wederzijdsche standpunt nader toe te lichten. Met name zou de heer Laval, zich aanslui tend hij zijn verklaringen van Vrijdagavond, de noodzakelijkheid hebben betoogd van een toetreden van Duitschlapd tot het Noord- Oostelijk Pact, als bewijs van zijn vredelie vende bedoelingen. Duitschland tot medewerking bereid, zegt v. Neurath. De Duitsche minister van buiten!, zaken baron v. Neurath heeft Zaterdag aan den hoofdredacteur van het Reuterbureau te Ber lijn op diens verzoek zijn meening medege deeld omtrent Duitschlands bereidwilligheid om elk algemeen voorstel met het oog op de pacificatie van Europa in welwillende over weging te nemen. Groote belangstelling te Londen. De ontvangst van Von Ribbentrop door den Franschen minister van buitenlandsehe zaken, Laval, ondervindt te Londen de groot ste belangstelling. De bladen behandelen het bezoek uitvoerig, zjj het ook, dat zij omtrent den inhoud der besprekingen niets anders kunnen geven dan veronderstellingen. Havik en Uiver op Schiphol terug. Zondag zijn twee vliegtuigen van de Indiëvlucht op Schiphol teruggekeerd: de Havik, die, thuisvliegend, motorpech gekre gen had en in Djask was blijven steken en de Uiver, die als „hulp in den nood" naar Cairo was gegaan om de Oehoe zijn uitgaande post en passagiers te brengen en om de pas sagiers van de Havik op te halen. Nu zijn ze beide weer op het nest teruggekeerd: de Havik tegen eenen, de Uiver drie uur later. De eerste bracht de post uit Indië en twee passagiers aan, de ander vier passagiers. DE ZESTIGDUIZENDSTE PASSAGIER OP SCHIPHOL. Op Schiphol is gistermiddag de 60.000ste passagier sinds 1 Januari van dit jaar ge passeerd. De populariteit van de luchtvaart blijkt niet alleen uit dit getal ter vergelijking diene dat het aantal luchtreizigers van 1 Januari tot en met 30 November 59.860 heeft bedragen tegen 35.018 in 1933 maar tevens uit den leeftijd van deze 60.000ste, die 14 maanden oud is! De chef van den passagedienst heeft de moeder van de kleine een tuiltje bloemen aan geboden en haar medegedeeld dat de K. L M de familie een Ulver-model zal zenden ter her innering van dit gedenkwaardige feit. Hen dubbel vliegtuig. In de Brtische luchtvaartindustrie is men bezig met een dubbel vliegtuig waarin het onderste een watervliegtuig is en het boven ste voor den langen afstand bestemd, een gewoon vliegtuig met buitengewoon groote capaciteit, dat echter buiten staat is zonder hulp van den grond te komen. De gedachte van deze uitvinding is, dat dit zware vliegtuig door het watervliegtuig gedragen zal worden en dat heiden dus samen de lucht in zullen gaan. Dan laat het watervliegtuig het zwa re vliegtuig los, dat zijn weg dan vervolgt. De Imperia! Airways heeft zoo'n dubbel toe stel reeds in bestelling en hoopt het voor het oversteken van «len Atlantischen oceaan te gebruiken. Ook het luchtdepartement zou er groote belangstelling voor hebben, daar op deze manier een enkele bommenwerper veel meer bommen mee kan nemen dan tot dusver het geval was. VAN AVOND KEERT PRINSES JUMANA NAAR NEDERLAND TERUG. Naar de Nw. Rott. Crt verneemt, zal de Prinses hedenavond weer naar ons land ver trekken en hoopt zij morgen naai' Suffren- Walden te gaan om daar haar oude gouver-1 nante, mej. Winter te bezoeken. V DOOR EEN AUTO OVERREDEN 1 EN GEDOOD. Gistermorgen is op het Fred. Hendrikplant soen te Amsterdam de 16-jarige jongen W.E.,: die links van den weg reed en den weg wilde' oversteken, door een putzuigmachine van de- gemeente, welke ham niet meer kon ontwijken, overreden. Hij werd vrijwel onmiddellijk ge dood. Het lijk is naar het Wilhelmina Gast huis gebracht. LAFFE AANVAL OP EEN WERK- WILLIGE. Met drieën tegen een. In den nacht van Zaterdag op Zondag, om streeks half twee, is een laffe aanval gepleegd op een taxi-chauffeur van de Citax. Sedert' eenigen tijd is er een conflict tusschen de directie van de Citax en een aantal, dóór haar ontslagen chauffeurs. Toen in genoem den nacht eenige chauffeurs per auto naar huis werden gebracht en een hunner op den hoek van de Koestraat, op 10 m afstand van zijn woning werd uitgelaten, werd hjj van achteren aangevallen door iemand, die zich, in een portiek van een huis had schuil ge houden. De aanvaller gaf den werkwilligen' chauffeur met een stuk ijzer een klap op het hoofd, tengevolge waarvan hij half bewuste loos neerviel. Toen sprongen nog twee man-' nen uit het donker te voorschijn en schopten en trapten het slachtoffer. Aan de mishandeling werd een eind gemaakt door de komst van een bewoner van deze straat, die op het rumoer was afgekomen. De daders sloegen op de vlucht, maar zijn latef in handen van de politie gevallen. Een doode. Gisteravond omstreeks half zes is een auto uit Zeelst, komende van Utrecht, te 's-Herto- genbosch in de Haven gereden. De wagen is aan den ingang van de stad langs een ver keersgeleider gegaan en heeft toen een ver keerde richting gevolgd. Toen de auto door middel van een hefkraan was opgetakeld, bleken daarin te zijn gezeten J. M. Veraart, 25 jaar, fabrieksarbeider; P. A. de Bont, 19 jaar, bakker, en H. Kuiper, 32 jaar, sigarenmaker, allen uit Zeelst. Het bleek, dat Veraart reeds was overleden. De beide andere personen hadden lichte snijwonden. NOG STEEDS VERSCHE AARDBEIEN. Een tuinder te Heemstede heeft nog vier groote sloffen ((tezamen 14 K.G. wegende) versche aardbeien geplukt. De kwaliteit was, naar men meldt, zeer goed. Door den zwaren storm, die Zondagnacht hoven Dieren heeft gewoed, zijn van een blok van vijf huizen aan den Molenweg vier ingestort. De vier huizen waren reeds onbe woonbaar verklaard en onbewoond. Het vijf de huis, het eenige dat is blijven staan, was nog bewoond. De hertog en hertogin van Kent brengen hun wittebroodsweken te Himley Hall door. Den eersten dag na hun huwelijk hebben zij des ochtends op de prachtige particuliere links van Himley Hall golf gespeeld en later een rijtoer gemaakt. Zij zullen ongeveer tot midden December te Himley Hall blijven en dan naar Londen terugkeeren, waar zij voor eenigen tijd hun intrek zullen nemen in het Buckingham pa leis. Gedurende deze periode zal het jonge paar geen maatschappelijke verplichtingen op zich nemen. Tegen Kerstmis zullen zij met den Koning en Koningin naar Sandringham gaan om daar Kerstfeest te vieren. Beleediging van Hitier. Prof. Johannes Leisegang, hoogleeraar in de philosophie aan de universiteit te Jena, is veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, wegens beleediging van Hitier. Hij werd er van beschuldigd, gedurende de rede van Hitier hij de begrafenis van Von Hintten burg te hebben gezegd, «lat Hitier maar moest op houden met spreken, want «lat hij slechts een verkiezingsrede uitsprak. Verder zou hij heb ben beweerd, dat het niet te pas kwam, dat een korporaal een rede hield over een veld maarschalk. De hoogleeraar gaf toe, het eer ste gezegd te hebben, do«Jr hij ontkende de laatste uitlating. Dertien arbeiders gedood. In de haven van Beiroeth is in de opslag plaatsen, waar veel licht ontbrandbaar mate riaal lag, een ontploffing ontstaan, die on middellijk door brand gevolgd werd. Dertien arbeiders werden gedood. Verscheidene hun ner verbrandden levend, de overigen werden door neervallend materiaal gedood. Men vreest, dat het aantal slachtoffers nog groo- ter zal blijken te zijn. De Fransche opper- commissaris voor Syrië is op de plaats des onheils aangekomen. Verschenen jij Gebr. KluiLnai- te Alkmaar de meisjesboeken: 1. „De Meisjesflat" door J. H. Brinkgreve Entrop. Een onopgesmukt verhaal over drie gewone meisjes, waarvan »r twee, een twee ling, al voor zichzelf zorgden en één nog stu deert. Alle drie moeten ze zuinig zijn en ze besluiten, dat het leven met el Kaar op een kleine flat voordeeliger is dan en pension. De slordigheid van de muzikale Nel bezorgt allen wel eens wat hoofdbrekens, maar Nel wordt door de tweelingen wel opgevoed. Later komt er nog een vierde neisje bij. Verder komen we nog in aanraking met de familie van de tweelingen, vooral met den ouderen broer Hugo, met de benedenburen van de flat, die een blind dochtertje hebben, voor wie de flat meisjes een zegen worden. Een goed boek met eenige fijne illustraties en omslagteekening door Nans van Leeuwen. Prijs 1.geb. 1.75. 2. „Tar.te Griet" door C. AsscnerPinkhof. Een heel zuiver en goed boek voor grootere meisjes. Een lans wordt gebroken voor de meisjes, die geen lust hebben om verder te studeeren, die zich aan huiselijke bezigheden willen geven, die het in zich hebben om te verzorgen, maar die eeht vrouwelijk zijn en zich daar niet voor schamen, loe sympathiek ify het kleine huishoudentje van Greets ouders, i wfiar juist een tweeling geboren is, hoe leuk gezien, dat Greet zich tante Griet laat noe men (voor haar prestige), hoe flink weet de onervaren 5e klac H.B.S.-er aan te pakken, als Let noodig blijkt, hoe sympathiek staat ze tegenover flau "c compliment es van een pe- dhnt kerelt e en hoe gelukkig is ze, als ze haar bestemming vindt. Is. van Mens zorgde voor heel mooie illustraties en bandteekening. 3. „Sonju. zoekt een thuis" door Felicie Jehu. Het verhaal van een echte „flapper", een ouderloos kind, uit Rusland afkomstig, later met haar moeder in. Parijs wonend, tot deze stierf en toen bij een Hollandsehe ouder- wetsch stijve tante in Amsterdam opgevoed. Als ook deze tante sterft, laakt Sonja aan 't zwerven. Eerst logeert ze l, een vriendin, dan bij haar Voogd in Den Haag, die zich echter te oud voelt om het meisje op te voe den. Sonja komt nog in twee -hu.' ?n, in het eerste voelde ze zich gelukkig, uit het tweede loopt ze weg, doordat ze daar wel wat al te kort gehouden wordt. Dan komt ze tijdelijk in het aristocratische huishouden van een vrien din, waar de ongebondenheid en vrijheid haar eerst wel leuk lijkt, maar waar ze toch ook de echte hartelijkheid mist, iets waaraan het schijnbaar openhartige, soms brutale ding toch o zoo veel behoefte heeft. De schrijfster spaart haar heldin volstrekt niet, geeft dui delijk haar xa-- ter, waaraan veel van de jeugdige lezeressen zich kunnen spiegelen. Ook de voogd, oompie en de huishoudster zijn goed geteekend. Miep de Feyter zorgde voor elegante illu straties. Prijs ing. 1.60, geb. 2.50. 4.„Pauli's Leerschool" door Ems I. H. van Soest. Weer een boek, dat in Indië speelt in 1 een milieu als de schrijfster ons reeds eenige keeren heeft gegeven, met weer een ideaal meisje, intelligent, artistiek en opofferend. Daarnaast het wuftere zusje, «.at weer ver zeild raakt in een clubje jongelui, die niets doen dan dansen, drinken en flirten. Maar ook komt het meisje tot inzicht, grootendeels door het voorbeeld van haar ideale zuster. Ook vinden we weer de ideale jongeman, die ditmaal echter niet verliefd wordt op een der sussen, doch o. een vriendin. Gelukkig dat er ook nog afwijkingen zijn met Ems' vorige boe ken. Overigens een heel leesbaar en goed be doeld boek voor wie niet alle vorige exem plaren ook gelezen heeft. Verder verscheen bij dezelfde uitgevers maatschappij: 5. „Napoleon door H. Th. Chappuis, 5e druk, een bekend geschiedkundig boek voor jongens en meisjes, geïllustreerd met 16 repro ducties naar bekende schilderijen en 24 schets kaarten van geleverde veldslagen. A. H. P. Blaauw heeft dezen druk opnieuw bewerkt. Een prachtboek voor kinderen boven 11 jaar, die van geschiedenis houden. "'rijs ing. 2.5", geb. 3.5fl 6. „Eejn Zomervacantie bij den Vuurtoren" door J. Veenbaas, geïllustreerd door Pol Dom. Leeftijd 1014 jaar (j.) Prijs 1.geb 1.75. 7. „De verlaten Kampong" door Duco Wil- kens, geïllustreer door Pol Dom. Leeftijd 1014 jaar (j.). Prijs ing 1,geb. 1.75. 8. „De roode Kano" door Jac. Berghuis Jr., geïllustreerd «.oor Sierk Schröder met zeer goede groote platen en plaatjes tusschen den tekst. Leeftgd 1115 jaar (j.J. Prijs 1.60, geb. 2.50. 9.„Het groote Plan" door Johanna E. Kui per, geïllustreerd door Hans Barrebach. Leef tijd 10—14 j. <m.). Priji ing. 1.—, peo. f 1.1' 10. „Kasteel Ritterade" door L. Huisinga Scaf, geïllustreerd door Miep de Feyter. Leef tijd 10—14 j. (m). Prijs ing. f 1.—, geb. i 1.75, Verschenen bi) N V. Servire, Den Haag: „Wij hadden eens een kind" door Hans Fal- lada. „Ik stuur U bijgaand mijn liefste en beste boek", schreef Hans Fallada zijn uitgever, toen hij hem het manuscript zond van dit nieuwe werknieuw in alle opzichten nieuw van sfeer, stijl en opzet. Dit boek -s een boek van het boerenleven in Noord-Duitschian«L een boek van wijde vlak ten, van zon en zee en lucht, de levensgeschie denis van twee kinderen van Fidde, van Han nes Gantschon, een boerenzoon en vooral van Christiane, na den dood van naar vader, landsvrouwe van Pidde, van hun verhouding, hun liefde, hun kind. „Als ge niet van Christiana, de fiere en vaardige „zuste-" van Engeltje gaat houden", schrijft Fallada zelf „en afwisselend 't land hebt aan Hannes .antschow en toch ook weer op hem gesteld zijt, dan, ja dan is mijn boek nog niet mooi genoeg geworden, zooals ik hoopte en geloofde". Wij kunnen oen schrijver op dit punt gerust stellen. Zijn boek is „mooi genoeg" geworden, om het aan ieder ter lezing warm aan te be velen. De vertaling van Nico Rost is vlot, de cor rector heeft tamelijk veel zetfouten laten Prijs ing. 2.70. Geb. 3.75. Verschenen bij de Uitg. Mij. „De Amster- damsche Keurkamer: „De Mussolini onzer Verbeelding" door Franco Ciarlantini, vrij vertaald door Ellen Forest. Een boek vol merkwaardige staaltjes van Mussolini's grooten invloed op zijn volk, en vol nog merkwaardiger voorbeelden, hoe de Ita lianen in Italië en daarbuiten Mussolini zien, als held, als Hercules, als vader, als heilige. Een heel lezenswaardig boek. Prijs 1.ei_. 1.25. Verschenen oij Gebr. Kluitman te Alkmaar het jongensboek „De roode Kano", door Jac. Berghuis Jr Een spannend verhaal over drie H.B.S.-ers, waarvan een kasteelbewoner is. In het kasteel wordt ingebroken en kostbare schilderijen worden entvretd. Na veel raadselachtigs wordt de diefstal tenslotte opgehelderd. Intusschen vinden de vrienden toch ijd genoeg, om met goed ge volg overgangsexamen te doen en in de groo te vacantie een kanotocht te maken, terwijl een van hen n t het uitvinden van den dief tevens de oplossing vindt van een door een krant uitgeschreven prijsvraag. Sierk Schröder zorgde voor goede illustra ties. Prijs ing. f 1.90. Geb. 2.50. In de Libellen-serie verscheen bij Bosch Keuning te Baarn een bundeltje verzen van W. Hessels, „Windstilte". Hoewel de dichter nogal last heeft met rhytme (die is overigens de moderne dichttrant), geslacht en vooral beeldspraak, staan er zuiver gevoelde en waargenomen dingen in dit boekje. Zoo het vers over Johannes Kepler, en zoo zijn er wel meerdere. Maar z'n symboliek bakt hem wel eens een poets: als men regels schrijft als deze: en in het vochte blauw mijn ziel kan gaan en zich wasschen als de ronde pure maan, dan kan dat er toch met den besten wil niet mee door. En wat ik in de beide slotregels als taalkundigen bok aanstreepte, kan er óók niet mee door. De prijs van deze deeltjes is 45 cent. Hollanders vliegen. In de Libellen-serie zal een deeltje verschij nen (nummer 64) onder den titel „Hollanders vliegen". Auteur is Mr. E. Rusman, belast met den persdienst van de KLM. De heer Martin, directeur van den HollandIndië- dienst geeft een woord vooraf. Meer dan 40 van de mooiste KLM-foto's worden er in af gedrukt. De ondertitel omschrijft nader den inhoud van het boekje: Van HNACC (het toestel van Van der Hoop) tot Uiver; Tien jaren AmsterdamBatavia door de lucht. Natuur lijk valt de verschijning vóór de terugkomst van de Uiver. Het actueele en het blijvende zijn op een gelukkige wijze in deze Libel ver- eenigd. Ontvangen: 101 redenen om een Ford truck te koopen. Uitgave N.V. Ned. Ford Automo biel Fabriek, Amsterdam. Een door Jo Spier geteekend kalendertje moet dienen de aandacht blijvend te vestigen op het mooie werk van de Noord- en Zuid- Holl. Reddingmaatschappij. De teekening is, zooals we dat van Spier gewend zijn, zeer pakkend en suggestief, juist door haar sober heid. „Over Onderwijs voor Zorgenkinderen", uit gave van de Vereeniging van Onderwijzers en Artsen werkzaam bij het Buitengewoon On derwijs. Secretariaat: ValkenbOschkade 135, Den Haag. Viertalige Code voor Zeevisch. Een uandigc uitgave van de firma Holster. De bekende groothandel in zeevisch M. A. Kolster (IJmuidenDen Helder) zendt ons een door haar samengestelde viertalige code, die gebruikt kan worden bij telegrafische be stelling. De code bevat behalve de in de vier talen (Nederlandsch, Fransch, Duitsch en En- gelsch) gebruikelijke termen ook de weten schappelijke benamingen der verschillende vischsoorten en is dus ook voor ruimer toe passing geschikt. Behalve de zakelijke mede deelingen die de firma noodig oordeelt voor haar afnemers, bevat het boek ook nog een aantal afbeeldingen van de diverse vischsoor ten. Het is dus een zeer bruikbare handlei ding. „De Kroniek" vereenigd met „Europeesch Export Extract". „De Kroniek", het maandblad voor handel, industrie, kunst e verkeer is samengesmol ten met het off. orgaan van het comité Ne derland en Koloniën, „Europeesch Export Extract". Het resultaat van deze combinatie uitgave van A. J. G. Strengholt's Uitg. Mij. Mij. N.V. te A'dam is een uitgebreid en in houdrijk November-pummer, dat geopend wordt met n interessante bijdrage van Dr. I. H. J. Vos, die de algemeene leiding van het tijdschrift behoudt St. Mare heeft een inter view gehad met Albert Spanjaard over diens Indische reis. IIe« „Indische" gedeelte is goed verzorgd en beval o.a. „Interantionale waren ruil van Duitsch standpunt bezien" door J. W. Ankel en een .itvoerige rubriek „Tech nisch Wereldnieuws" door ir. Zikkink. Dit eerste gecombineerde nummer maakt ook ty pografisch een goeden indruk. Kalenders en almanakken. Verschenen is de bekende almanak „De Liefde Sticht", die, zooals ingewijden weten, al gedurende een reeks van jaren wordt uitgegeven door de Vereeniging tot verspreiding van Stichtelijke Blaadjes en die in vele vrijzinnig-protestant- sche gezinnen een welkome gast is. Prijs 20 c. Stoomvaart Mjj. Nederland. Mamix v. St. Aldegonde, u., 30 Nov. v. South» ampton. Poelau Bras, 1 Dec. te Batavia Mapia, u., pass. 3 Dec. Dakar. Saleier, t., 2 Dec. te Genua. Simaloer, u., 3 Dec. te Genua. Engano, t., pass. 2 Dec. Gibraltar. Johan de Witt, t„ pass. 1 Dec. Gibraltar. Johan van Oldenbarnevelt, t.. 2 Dec. v. Sa» bang. Poelua Laut, 1 Dec. v. Batavia. Poelau Roebiah, t., pass. 1 Dec. Perim. Salabangka, t 1 Dec. v. Padang. Tabinta, t., 3 Dec. te Suez. Saleier, t., 3 Dec. v. Genua. Kon. Holl. Lloyd. Gaasterland, t., wordt 4 Dec. te IJmuiden ver» dacht. Ludwigshafen, u., pass. 2 Dec. Vlissingen. Flandria, u., 28 Nov. v. Las Palmas. Urug ïay, 3 Dec. te A'dam. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. Orion, 1 Dec. v. R'dam. Berenice, 3 Dec. v. Kopenhagen. Boskoop, t.. 30 Nov. v. Valparaiso. Fauna, u., 2 Dec. te San Juan. Flora, 1 Dec. v. New-York. Mars, 3 Dec. te Malaga. Telamon, 3 Dec. te Antwerpen. Stella, 3 Dec. v. Beyroet. Achilles, 2 Dec. tc Hamburg. Agamemnon, 2 Dec. te Valencia. Aurora, 2 Dec. v. Oran. Baarn, u., 2 Dec. v. Dover. Calypso, 2 'ec te Fiume. Ceres, 1 Dec. v. Algiers. Costa Rica, 2 Dec. v Cristobal. Crynssen, u., 1 Dec. v. Dover. Deucalion, 3 Dec. te A'dam. Euterpe,2 Dec. v. La Pallice. Juno, 1 Dec. v. Palermo. Nereus, 1 Dec. v. Vigo. Oberon, 1 Dec. te Canea. Oranje Nassau, u., 1 Dec. te Paramaribo. Orestes, 2 Dec. v. Patras. Holland—Afrika Lijn. Bilderdijk, 1 Dec. v. New-York, Binnendijk, pass. 2 Dec. Lizard. Dinteldijk, 1 Dec. te Londen. Drechtdijk, 2 Dec. te Londen. Lochmonar, 30 Nov. te Vancouver. Leerdam, 1 Dec. v. R'dam. Holland—West-Afrika Lijn. Amstelkerk, u., pass. 2 Dec. La Coubre. Reggestroom, t., pass. 30 Nov. Teneriffe. Maaskerk, 1 Dec. v. Lagos. Rotterdamsche Lloyd. Blitar, t., 2 Dec. te Triest. Kota Agoeng, u., Dec. te Fadang. Kota Baroe, 2 Dec. t R'dam. Kota Pinang, 2 Dec. te R'dam. Kota Tjandi, u., pass. 1 Dec. Kaap del Armi. Sibajak, t., pass. 2 Dec. Kaap del Armi. Tapanoeli, t., 3 Dec. v. Sabang. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Alpherat, 1 Dec. v. R'dam. Emzetco Lijn. Jonge Anthony, pass. 1 Dec. Gibralcar. Jonge Elisabeth, 2 Dec. te Antwerpen. HollandAfrika Lijn. Bosehfontein, u., 2 Nov. te Antwerpen. Springfontein, 2 Nov. v. Mozambique. Heemskerk, t., 30 Nov. Dakar gep. Randfontein, t., 2 Dec. v. Durban. HollandO.-Azië Lijn. Zuiderkerk, t., 29 Nov. v. Osaka. Meerkerk, 2 Dec. te R'dam. Silver JavaPacific Lijn. Kota Inten, 1 Dec. te New Orleans. Silverbelle, 1 Dec. v. Rangoon. Tosari, 30 Nov. v. Colombo. Bengalen, 29 Nov. v. San Francisco. Stoomvaart-Mij. Oceaan. Deucalion, 2 Dec. v. Shanghai. Patroclus, 1 c. v. Tsingtao. Aeneas, 1 Dec. te Londen. Laertes, pass. 1 Dec. Gibraltar. Myrmidon, 3 Dec. v. A'dam. Alcinous, 30 Nov. v. Colombo. Eurybates, 30 Nov. v. Port Said. JavaChinaJapan Lijn. Tjisadane, 30 Nov. v. Manilla. Tjinegara, 30 Nov. v. Hongkong. HollandAustralië Lijn. Aagtekerk, u., 3 Dec. te Port Pirie. Kon. Paketv. Maatschappij. Nieuw Holland, pass. 1 Dec. Thursday Islcs. MARKTOVERZICHT. De markt van Maandag vertoonde weder ongeveer het zelfde beeld van vorige week, „druk marktbezoek en geringe veeaanvoer". Wol vee was er zoo goed als niet; rundvee ook weinigde aangevoerde dieren deden nogal een aardigen prijs. Koeien brachten gemiddeld f 135.— per stuk op, pinken ten hoogste f 75.—, nuchtere kalveren ongeveer f 6.per stuk. Biggen waren niet aangevoerd; varkens op de boerderij 14'/, tot 15 cent per pond. Kippen op de markt brachten ten hoogsta f 0.65 per stuk op. Aan de eierveiling viel een sterke prijsdaling waar te nemen; da middenprijs (eieren van 60 K.G, gemengd) bedroeg f 5.10 tot f 5.15 per 100 stuks. UITVOERING ZANGVER „CRESCENDO" VAN MIDDEN -EIERLAND. Zaterdagavond zijn we eens gaan luisteren naar den zang ✓an het Gemengd Koor uit Midd. Eierland, dat in de zaal van den heer Pen, alhier, onder leiding van den heer C. M. Plomp een uitvoering gaf. Het tijdstip van dS concert was zoo slecht gekozen, dat de min der groot», belangstelling geheel overeen kwam met de algemeene verwachting. En toch had „Crescendo" met hetgeeen ze ten gehoore bracht zeer zeker een goed bezette zaal verdiend. Bij de uitvoering der verschil lende zangnummers bleek de bescheiden doch zeer muzikale leiding van den directeur dezer jeugdige vereeniging, die, met niet te hoog te grijpen bewees, precies te weten tot welk* prestaties zijn jeugdig koor in staat is. Het zal wel ieders verwondering wekken, dat men uit een streek, waarin niet eens een dorpje is gelegen, een zoo groot aantal leden bijeen kan krijgen, dat van een behoorlijke bezetting der partijen kan «vorden gesproken; in de toekomst zal men echter nog met enkele da mes het koor ïoeten versterken, sopraan en alt zijn nog wat zwak. In totaal werden een 16-tal zangnummers uitgevoerd; het geheel gaf blijk \an ernstige studie onder goede leiding, enkele nummers beleefden een extra goede uitvoering o.a. ,,'t Visscherslied" van Rovaart, de „Avondvaart" v. Mendelson en „Bruidsvaart in Hardanger". Ook het eerste nummertje voor mannenkoor voldeed zeer goed.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 7