D VAH VtllASSINGEN KINDERBOEKEN Boelen voer de Heintjes. Prent-, llenr- en mteiselboelen. Stadsnieuws wilt 11 Uxenl Willigen - DAMES- EN HEEREN-MODES - JONGENSKLEEDING - TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 4 DECEMBER 1934. Licht op voor alle voertuigen. os. Vaandrager naar in die. Gemeenteraad MORGEN! Morgen fs -hbt, dje groote dag. Dan wordt Uw geschenk uitgepaktHeeft U een gerust harf, :dat het naar wensch zal zijn of zelfs boven verwachting? Als U het bij Juwelier Seemsterboer kocht, dan is alles in orde. C. z, c. De „Oscar II" aangekomen - r Ligplaats genomen in onze haven. B0 N.V. GERARD WORM, KEIZERSTRAAT 0e 1000ste kooper(ster) komt. ■*- WIJ GEVEN EEN EXTRA CADEAU BON VAN f 25.-, TE BESTEDEN IN ONZE ZAAK. Uit het politie-rapport. Dinsdag Woensdag 4 Dec. 16.19 uur. 16.19 uur. Wij zoeken om vrinden, Vriendinnen te vinden! Die ons helpen stillen Het schrijnende wee! Van aen die nie^ klagen, Aan niemand iets vragen! Maar in stilte lijden. Het Crisis Comité. De vlootpredikant ds. J. H. Vaandrager is voor den tijd van 4 jaren in gelijke functie aangewezen voor Ned.-Indië, met standplaats Sóerabaja; 30 Januari zal hij, via Genua met het stoomschip Huygens, met zijn gezin ver trekken. Ds. J. Meynen, gereformeerd predikant alhier, heeft voor het beroep naar Veenendaal bedankt. aankomst indische mail. Morgen in ons land. De Botterdam Lloyd Rapide, rijdende in aansluiting op het 4 Dec, te Marseille ver wacht wordend motorschip ,,Sibajak", zal mor-, gen 5 December om 9.44 te-Amsterdam (C.S.) aankomen. huldiging prins oi* vrijdag j 7 december a.s. Döor het H.R.C.-bestuur zal een 'vergade-: ring belegd worden tot regeling der huldi ging, waarbij alle vereenigingen die zich voor deelname opgaven beleefd worden verzocht zich door een paar Bestuursleden te laten vèrtegehwoordigen. In verband met den spoed welke noodig is, verzocht hetH.R.C.-bestuur alle belang hebbenden aanwezig te willen zijn. Deze vergadering vindt plaats, hedenavond 4 December, om acht uur in 't café „Du Pas sage", Keizerstraat, alhier. Leden en donateurs der H.R.C. hebben toe gang tot den huldigingsavond met een dame op vertoon van hun diploma. Zonder diploma wordt niemand toegelaten. Hier zai streng de hand aan gehouden wor den. Vergadering van den Raad der gemeente Den Helder op Donderdag 6 Dec. 1934., des avonds 3 uur. i Voorlööpige bespreking in besloten verga dering omtrent de ontwerp-begrooting voor het jaar 1935. LEZING DS. A, M. BERKHOFF. Door het' plaatselijk Maranatha-comité is tegen Donderdag 13 dezer een bizondere samen komst belegd, In deze samenkomst, die in het Evangelisa tiegebouw in de Palmstraat zal worden ge houden, hoopt op te treden de bekende Ds. A. M Berkhof! van Bilthoven, die bij zijn vorig optreden in de Nieuwe Kerk alhier zijn groot gehoor door een actueele en leerzame rede boeide. Ongetwijfeld zullen velen den begaafden spreker, die ook nu weer een onderwerp in verband met de toekomstverwachting derge- loovigen zai bespreken, willen ftooren. Uur van aanvang en onderwerp zullen nader per advertentie in dit blad worden bekend gemaakt. SCHILDERIJEN-EXPOSITIE. In den Kunsthandel BeningHaas, Ko ningstraat, zijn op het oogenblik geëxposeerd eenige schilderijen van Aug. Beckering, lid i van den Nöorder Kunstkring. Het meest op vallende daarvan is wel het portret van den jongen (op het oogenblik in de étalage geëxposeerd), dat naar het le vend model geschilderd is. Schilder en model hebben zich persoonlijk aan. ons voorgesteld. In dit'portret, dat opvalt door- frappante ge lijkenis/ heeft de schilder willen sympobilee- ren dé huidige crisis; het is in grijze tint ge houden en steekt daardoor merkwaardig af bij het andere werk. Er is o.a. een schilderij „Schuiten op de helling"; hoekje van de:werf „De Lastdrager", en een dorpsgezicht in Huisduinen, dié opvallen door hun vroolijke, lichte tinten. Ook een molentje in Anna Paulowna is zeer verdienstelijk geschilderd. 'Het is de bedoeling ook deze werken in de etalage te plaatsen, zoodat ze voor ieder zichtbaar zijn, 2DE ABONNEMENTSVOORSTELLING. Als tweede der serie tooneelvoorstellingen zal op Maandag 10 December door de Am- Bterdamsche Tooneelvereeniging, Dir. Alb. Van Dalsum en A. Defresne een opvoering worden gegeven van „De Revisor" blijspel in 5 bedrijven door N. Gogol, dezelfde voorstel; ling welke in September ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der Stadsschouwburg te Amsterdam werd gespeeld. Het is een zeer groot bezet stuk, ca.30 medespelenden met dezelfde speciale décors en zeer fraaie Rus sische costumes, als in den Stadsschouwburg gebruikt. Over den inhoud van dit in Rus- land spelende stuk, komen wijin ons blad van Donderdag as.-nader terug, De plaatsbespreking is gesteld op Zaterdag IJSCLUB „HET NOORDEN." In het verslag dat wij brachten over de op 21 November j.1. gehouden jaarvergadering van de ijsclub „Het Noorden" deelden wij alle bijzonderheden omtrent de nieuwe banen aan de Langevliet mede. Wij zijn blij, dat we door die mededeelingen de ijsclub aan tal van nieuwe leden hebben geholpen. In de laatste week van Nov. de aanmelding sloot 1 Dec. gaven zich niet minder dan 116 personen ais lid op. Het bestuur heeft gemeend de ge legenheid tot aanmelding nog te moeten open stellen tot en met 10 Dec. e k. - De ijsclub is als lid toegelaten tot den Bond van IJsclubs in Noord-Holland, doordat wij nu ook in onze stad zeer belangrijke korte-, baanwedstrijden om 'geldprijzen zullen zien- verrijden. Bekende rijders zoowel uit Fries land als van' elders nemen hieraan deel.' Voorts werd besloten een van de eerste dagen: na de openstelling van de baan een wedstrijd te houden voor jongens en meisjes, leden van „Het Noorden". Tijdens den tocht van Sint Nicolaas over de Heldersche daken zuilen er wel verschillende paren schaatsen uït Piet zijn zak rollen. Daarbij behoort dan ongetwijfeld een diploma van de ijsclub „Het Noorden". Zet dit nog even op uw verlanglijstjè. Voor verdere bijzonderheden aangaande het lidmaatschap verwijzen wij u naar de adver tentie elders in dit nummer. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 27 November—4 December 1934. Wijzigingen. Den Held e r. N.V. Witte Bioscoop, Koningstraat, 101.. Bestuurswijziging. Wieringen. N.V. Maatschappij tot uitvoering, van Zuider zeewerken, Wijziging functie bestuurslid. NATIONALE BOND VAN BARMHARTIGHEID, Installatie Comité van Actie. Eenige weken geleden hebben wij verteld van de groote voorraden kleedingstukken, die voor bovenstaanden Bond waren ingezameld door het Leger des Heils alhier en thans ondergebracht waren in een schoollokaal van de o.l.s Vischmarkt. Ook deelden wij toen mede, dat met de uitdeèling der goederen spoedig zou worden begonnen. Zaterdag j.1 nu had in bedoeld schoollokaal de installatie plaats van het Comité van, Actie, belast met de distributie der goede-i rén. Dit Comité'béstaat uit de volgende dames, en heeren: mejuffrouw Proost (Doopsgezinde Gemeente), de heeren G. A. Minnes (S.U. A. P.), van der Hoop (Evangelisatie Palm straat), van Engelsdorp Gastelaars (Oud- Katholieke gemeente), Dissel (Leger'' des Heils). De installatie geschipcjde bij monde vah den heer D. J. Korts Jr., Officier Leger des Heils. Aanwezig waren enkele léden van het Comité van Aanbeveling, de directeur van den Dienst van Sociale Zaken, terwijl bericht van verhindering was ingekomen van den Burge' meester, Wethouder de Boer en de Directrice der Vakschool voor Meisjes. De heer Korts wees op de groote mede-, werking, die over het geheele land ondervon den werd. Want overal heeft de Bond afdee- lingen, en overal, waar die afdeeling zijn, is veel medewerking. Spr. dankt de aanwezigen voor hun tegenwoordigheid en verder allen, die door hun naam te geven ais aanbeveling tot het welslagen der inzameling medewerk ten. Ook de autobezitters brengt spr. dank; zij stonden autos af, niet alleen voor het op halen der goederen, maar later ook voor het transporteeren naar het Hostiptaai ter ont smetting. Dank brengt spr. aan de Adminis tratie van het Marine-hospitaal voor het af staan van den ontsmettingsoven; dank aan B. en W. voor dit schoolgebouw. Verder aan alle medewerkenden; aan den directeur der, Water- en Lichtbednjfven, die zorgde voor het aanbrengen van stellingen enz., aan de Heldersche Courant voor haar medewerking; Spr. wijst dan op de samenwerking, die in het Comité van Aanbeveling bestond, waar men- schen van uiteenloopende richtingen samen werkten. Moge deze samenwerking ook be staan in het Comité van Actie. Deze week vangt de uitdeèling aan. De volgende week (dat is dus dezeweek, verslaggever) wordt met de uitdeeiing begon nen. Heele stapels brieven heeft het Comité ontvangen, tot zelfs uit de Cöcksdorp toe. Aan zoo'n verzoek kan niet worden voldaan natuurlijk; de ingezamelde goederen zijn uit sluitend voor inwoners van den Kelder be stemd. Het is de bedoeling, dat het Comité van Actie eenmaal 's weeks bijeenkomt in de school en de binnengekomen aanvragen be handelt. Een week na de inlevering van bons kunnen de goederen worden afgehaald. Voor deze distributie is medewerking verkregen van den Directeur van den dienst van Sociale Zaken, den heer Bandsnia. Wij hopen, dat deze actie zal slagen. Wij: wisten volstrekt niet hoe hetzou ioopen, maar wij zijn dankbaar voor de medewerking, die van alle kanten werd verkregen, Een vrachtauto .vol goederen is al naar de Vak-; school voor Meisjes; hier zullen vrouwen vari werkioozejndeze kleeren verstellen, of vér- maken tot andere Een beroep wordt gedaan op meerdere vrouwen om kleeding3tukken té repareeren. I Hiermede is dan het Actie-comité geinataU leerd; hopen wij, dat haar arbeid vruchtbaar moge zijn voor Den Helder. Tenslotte deelt spr. nog mede, dat door de N. V. ,,'t Raedthuys", Amsterdambeschik baar is gesteld een groot aantal mappen met fraai-gekleurde vogelafbeeldingen. De op brengst hiervan die minstens 1.per album moet bedragen is geheel bestemd voor den aankoop van dekens, ROBERT DE KERS, Enthousiaste Heldersche jazz-fausj Robert de Kers en zijn zeven mede-band leden hebben de harten der Helders jazz- minnaars gestolen na hun succesvol optreden in Casino op Zaterdag eu Zondag j.1. Nadat bij de eerste kennismaking de zaai maar matig was geweest, had zich het gerucht van de ge weldige prestaties der Belgen zichals eer) loopend vuurtje door de stad, verbreid, zooi; dat het vooral Zondagavond een zeer druk; ke beweging in Casino was, In den aanvang deed de Band het kalmpjes aan en het publiek ai evenzeer; de Band speelde, zij het op selecj tieve wijze, dansmuziek en „men" danste) Maar langzaam aan kwam er meer schwung en vaart in de muziek, het was een even aan voelen of de Heldersche society rijp was voor jazz. Dat viel mee! Eenmaal op dit gebied aan geland lieten de Heldersche enthousiasten de Kers en zijn mannen geen rust meer! Het loeide toejuichingen na elk nummer, soms aanzwellend tot een ovatie, dwong men het ensemble over te gaan tot het beste wat zij in haar mars had. En dat was heel wat. Naar mate men vorderde des te wonderlijker wer den de prestaties en het was ten slotte in een climax van muzikaal genot, dat w(j Casino, dat op dat moment in jazz-extase verkeerde, moesten verlaten Wij hebben tot nu toe geen beter ensemble van 8 man gehoord'. De gratis koopdag kan vandaag zijn. Gaat U vanavond nog een kans wagen. U kunt er nooit anders dan voordeel van hebben! HELLDERSCHE CRISIS MELKCOMMISSlfcj r j In een advertentie in dit nummer, wordt' door de Crisis Zuivel-Centrdte meegedeeld, tifet- binnenkort Den Helder als wettig gebied aap-i gewezen wordt. 1 Alsdan wordt vëreischt, dat iedere melk--' slijter en winkelier, verkooper van melk- melkproducten, voorzien is van een verkoop- of vervoervergunning, uitgereikt door de» -Voor bijzonderheden zie' men de betreffende" advertentie.' - - i SINT NICOLAAS STOOMT OP DE f l GEPAVOISEERDE „O.D.Z. 1" j I DEN HELDER BINNEN. ,1 Hij rjjdt op 't dak van de Kazerne! en professor Vening Meinez wordtj weggechoocheld. Sinterklaas heeft Zaterdag getoond zeebee-j nen te hebben...... De laatste jaren leek het of die stoomboot, waarmee Sinterklaas pit Spanje kwam, naar het antiquiteiten-museum verbannen was en had men den goeden oud^n man in allerhande moderne voertuigen ge plantmaa naar Den Helder wilde Sinter klaas alleen, zooals hij. ook in den goeden ouden tijd gedaan had, met een stoomboot binnenvarendies had hij zich ingescheept aan boord van de O.Z.D. 1een marine- vaartuig van den Onderzeedienst. 't Leek precies of er een schip uit de Oost} thuis moest komen, zoo druk was 't op da kadezoo'n spanning heerschte er onde| klein én groot: Dë eerste officier van de On-j derzeédlënstkaZerne, de heer Wichers, die 'dei leiding had, vertelde aan de kinderen, dat 'fcej goed moesten opletten, en naar de groote bas-j culebrug bij de Binnenhaven moesten kijken; daar zou Snt doorkomenregelrecht uit) Spanje komt y en,;...-. Wat zal ie 't koud hebben, meneer, in-j terrumpeerde een zevenjarige dreumis:int Spanje is 'i ommers veel warmer dan hier..; heb Sinterklaas de cadeaux ook aan boord ?'j De heer Wichers glimlachtknikt beves-j tigend en vervolgt dan echt vaderlijk: Als hij aan den wal meert, dan zingen wel allemaal netjes „Daar ginds komt de stoomboot uit Spanje weer aan En van „Hóe huppelt zijn paardje". Daar is-ie! Daar is-ie! juichen plots de kinderen. De gr ote basculebrug van de Binnenhaven! gaat open, rijk gepavoiseerd vaart ■■dq O.D.Z. 1 binnen. Hoog en fier zien we reeds in de verte dé deftige gestalte van Sint Nico laas zich tegen de grijze lucht afsteken. Meneer Wichers fluit en uit volle bórst zingen niet alléén dë kinderen maar ook de dames en heeren officieren: Hoe 't paardje" 'van Sint Nicolaas huppelt!' Overste Vreede spoedt zich nu plechtig naa.ii dén aanlegsteigerén brengt St. Nieólaas een? eerbiedig saluut. Een persfotograaf ver eeuwigt dit oogenbilk 'en dan betreedt Sintér- klaas, handjés gevend aan alle kinderen, dén Helderschen bodem. „Ga op 't dak zitten" is nu bepaald geer lieflijke wensch, maar op 't dak van de Ön-i derzeedienstka erne was 't schitterend voor! elkaar, tenminste vlak onder de dakpannen. Wat daar, in die groote ruimte, onder ener gieke leiding van den eersten officier, vtjr-' kregen is, grenst aan het ongelooflijke} 't Leek, of je in een sprookjeswereld was ver-j zeild. Overal flonkerden en schitterden hel' electrisehe lampen, tusschen rijk gedrapeerd vlaggendoek. Het was geen zolder meer, doch een sprookjespaleis. Zeer zeker zal deze zoi- der(?) uitnemend voldoen bij de verschillende feesten, die de heeren officieren van de zee macht organiseeren. Een groote dansvloer is hier speciaal aangebracht. Adjudant-torpedist Hemmers, sergeant Kamp en korporaal De Boer hebben met vele anderen keurig werk verricht. Zoo kwam de goede Sint dan ondèr de. in ternationale vlaggen van de heele wereld, onder 't dak. Hij zou ook wel op 't dak gaan, maar zijn huppelend paard had een. beetje dé koorts en een aspirinetablet, zoo groot als een rijksdaalder geslikt maar dat vonden dé kinderen heelemaal niét erg, want zwarte Piet begon als een mitrailleur te werken en be-f, schoot de vroolijfc zingende kinderen en ooit de ouderen met moppen...... - j En cadeaux kregen ze ook! Luide zongen ze alle Sinterklaasliedjes; voorgespeeld op de harmonica door bootsman Meurer. En dan die goochelaar, die niet alleen uitnemend goochelde, maar die ook één goed conferencier was. Alle lof voor hen, die dezen vroolijken mldj dag voor de kinderen georganiseerd hebben; De geschenken, die de heer Wichers, namén^ de „vergeetachtige" zwarte Piet, aan deriie; de werkenden en de feestcommissie, de darrteS Quint, Slot en v. Dongen overhandigde, waren wel verdiend. Het was'een geslaagd St, Nifco laasfeest. EEN RUZIEMAKER, Zaterdagavond zocht een bewoner van d Molenstraat, die onder drankinvloed verkeer)- de, ruzie" mét een van de marktkooplieden, die voor zyn woning een stand had; Anderen bemoeiden zich. met het geval, doch dat stoma den man geenszins aan, zoodat hij al spoedig een van de omstander^ te pakken had en, er mee over de straat rolde. De politie, die sppel- dig tusschenbeide kwam, bracht den ruziej- maker over naar het hoofdbureau. .-' Gisterenmorgen is het Zweedsche Kustpant- serschip „Oscar II" in de haven alhier aan- - gekomen. Toen het schip nog op.de ree lag, is.dé officier van Piket, de verbindings-officier en de Zweedsche attaché aan boord gegaan, .Om ongeveer.negen uur passeerde het schip .den vuurtoren en in zeer kalme vaart voer het Marsdiep in. De Z-booten 6 en 8 passeerden; over en weer werden, signalen gegeven en door de bemanning de houding aangenomen. Ongeveer achter de Marine-club kwamen een tweetal motorsloepen van de Marine het schip tegemoet. De Oscar II maakte een kwart- draai en aan de lijzijde konden de Luit. ter zee 2e kl. A. H. Deketh, een Zweedsch officier, w.elke reeds te Den Helder was en een aantal manschappen der K. M. aan boord Komen. Langzaam stoomde het schip dan weer op. Ter hoogte van het havenhoofd werden de een-en-twintig saluutschoten gelost, welke schoten beantwoord werden door eveneens 21 schoten van de kanonnen voor de Marine kazerne. De Nederlandsche Driekleur werd in den voormast van het schip geheschen en al3 antwoord werd van het hoofd een witte wim pel gezwaaid. Na nog van weerszijden 12 schoten gelost te hebben nam. de Oscar II, rechts van de haven, een voorloopige ligplaats in. Daar de „Dokter Wagemaker" van de T.E.S.O. en een tweetal onderzeebooten nog de haven moesten verlaten kon het schip nog niét binnenkomen. In de haven zelf was het ëen en. al bedrij vigheid. De „Drente" was langszij van de Oscar geweest en kwam thans weer binnen, Twee marine-sleepbootjes doorkruisten de "haven. De „O. 16" en 17" gingen naar b'tii'tén. Het was onaangenaam weer, een fijne regen deed het Verblijf aan de haven1 er niet aan genamer op worden. 'Toen kwam de groote motorsloep van de Marine binnen, de blauwe vlag werd geheschen, waarmede de haven voor het verkeer gesloten Wérd. 'Korten tijd daarna kwam de „Oscar II" op- .stoomen en spoedig kwam het fraaie schip 'binnen. Voor het Directiegebouw stond de Stafmuziek opgesteld, wélke het Zweedsche Volkslied ten géhóore bracht. De bemanning van de „Oscar" nam de houding'aan en heel langzaam passeerde het schip het Directiege bouw en het Wachtschip aan boord waarvan zich de Schout-bij'-Nacht T. L. Kruijs bevond. Na het beëindigen van het Zwe.edsche Volks lied weerklonk van de „Oscar", in een tame lijk vlug tempo het Wilhelmus. Met behulp van de „Drente" en de marine sleepboot werd in het breede haven-ge deelte gekeerd. De tijdelijke ligplaats van dë „Oscar II" was voor het Directiegebouw. Trossen werden onder een paar pittige mar- schen van de Stafmuziek en de Colonel ,Bogey;marsch van het schip uitgebracht, cc .uithouwers werden op de plaats gebracht Hiermede ging nogal eenigen tijd heen. In verband met liep bouw van 't schip moest de valreep aan het achterschip aangebracht wor den. Daardoor werd het over twaalven, vóór dat de verbinding met den wal verkregen iwas. Het weer was nu geheel veranderd. Prettig warm scheen de zon en zette het mooie schouwspel in een vroolijk licht. De belang- .stelling was langzamerhand flink gegroeid. Zoo is dan de Oscar II aangekomen. Het schip heeft een laag dek over de geheele lengte en een forschen opbouw. Het heeft de zelfde blauwgrijze kleur als onze oorlogs schepen. Omtrent de afmetingen en bewape ning hebben wij reeds de gegevens vermeld zoodat wij deze nu achterwege zullen laten. De Commandant is Captain C. E. R. Brauner- hielm. In totaal zijn 368 man aan boord. Het vertrek zal Donderdag a.s. plaats vin den. EEN ONDERHOUD OP DE „OSCAR II". Het doel van de „Oscar II". Bij de adelborsten. -Een inter nationale slagzin, ia Een natte, trieste avond is over de Helder sche haven komen duisteren.,..., maar toch verdringen zich nog vele Nieuwediepers voor het vreemde oorlogsschip, de. „Oscar II", die nu tegenover het directie-gebouw ge meerd ligt. Als ik aan boord, langs de ver lichte loopplank kom, staan veie matrozen in een lang gelidcommando's klinken; „Giv Akt!". i Keurig netjes staat de bemanning nu in de houding. Als verslaggever van de Heldersche Cou rant, die in een plaats verschijnt, waar je op de meest onverwachte oogenblikken sche- ..pen van Deensche, Engelsche, Spaansche, Italiaansche, Zweedsche, kortom van de meest .uiteenloopende nationaliteiten in de haven ziet opduiken, behoor je, als een tweede Mordechaai, die, naar beweerd wordt, 70 talen kende, je woordje te doen. Zweedsch is nu toevallig mijn lievelingstaal. Als u, ongeletterde lezer, dus niet weet wat Giv akt beteekent (ik snapte het direct), 't Was: Geef acht! Ken ik Zweedsch, of ken ik het niet? Fem Sakerhets tandstiekor untan swavel vraag ik, een matroos. Wat mot ik met 5 lucifers doen, vraagt het Zweedsche Jantje verwonderd, als je me een goeie Hollandsche sigaar met één lucifer tje presenteert, zeg ik niet nee maar 5 losse lucifers! 't Is bijna al het Zweedsch, dat ik ken, WIE ZAL DE GELUKKIGSTE 2lk]Jé IN zeg ik vertrouwelijk en daar. wou ik nu mee geuren! Ik had het op een doosje gelezen, met Zweedsche lucifers en Kungpost kan ik ook nog zeggen. Is dat effe wat! Maar ik wou ook graag even den captain spreken... All right, zegt de matroos en brengt me naar een onderofficier. Deze geeft mijn ver zoek door naar den eerste-officier van de „Oscar II", Natuurlijk, de Heldersche Courant is welkom zegt deze, en op vriendelrjken toon noodt hij mij uit, hem naar zijn hut te volgen. Keurig netjes ziet het er hier uit, en gastvrij is het ook, war.t sigaren, sigaretten en een fijn glas port worden den vrslaggever joviaal aangeboden. U permitteert me, dat ik u diverse in lichtingen voor de Heldersche Courant vraag De eerste-officier knikt glimlachend. PCrsmenschen zijn altijd erg „vragerig", zegt irij, in Zwedën ook geneer u dus niet.' Wat is het-doel van de „Oscar II"? Wij maken een oefentocht, met dit schip., De hoofdzaak is, dat de vele cn ook de adel borsten, die aan boord zijn, terdege -zullen oefenen, in de tweede plaats, zij het ook on officieel, maken wij van de gelegenheid ge bruik, vriendschappelijke bezoeken aan ver schillende landen te brengen. Wij verheugen ons bijzonder, aldus vervolgt de commandant, ook dit hoofdstation van de Nederlandsche Marine te kunnen bezoeken en aldus te too- nen, dat wij de Hollandsche Marine naar waarde weten te schatten en een prettige her innering bewaren aan de vele keeren, dat zij bij ons in de Zweedsche havens binnenliepen. Van Den Helder, aldus vervolgt de com mandant, vertrekken wij naar Vlissingen. Tot onzen spyt kunnen wij daar slechts één dag blijven, wijl wij dan naar Gibraltar vertrek ken. De „Oscar II" gaat dan verder naar de Middellandsche Zee en zal ook diverse havens als Alicante, Napels, Tunis, enz,, aandoen. Zijn er. veel marinehavens in Zweden! r De voornaamste zijn Karlskrone en. Stockholm, vervolgt de eerste officier. U waart zeker nog nimmer in Den Helder? Ik niet,- zegt de eerste-officier van de „Oscar II", maar wy hebben hier toch eenige Zweedsche officieren aan boord, die vroeger reeds in Den Helder geweest zijn. U keek verwonderd, toen u aan boord kwam, naar al die matrozen, die pp een rij stonden, vervolgt de eerste-officier, die ston den, moet u weten, op het punt te gaan pas sagieren. en die verheugden zich. dat ze nu met Den Helder kennis zouden maken, Zijn de adelborsten, die hier aan boord zijn, in hun laatste studiejaar? 'Heen, 't zijn nog jonge studenten, die pas van het gymnasium komen. Na hun stu denten-examen, zooals wij dat in Zweden noemen, werden ze adelborst. Dan worden ze eerst in Karlskrone op het land als recruut gedrild. Dit duurde drie maanden, toen gin gen ze met de Oscar een buitenlandsche reis maken. Zoo u ziet, zijn het nog erg jonge menschen. Kijk, daar komt juist de officier die de leiding heeft over de adelborsten. Deze zal u over hen juist kunnen inlichten. De nieuw-aangekomene neemt, na den krantenman begroet te hebben, dezen over en brengt hem naar het verblijf der jeugdige adelborsten. Hier is het keurig, netjes, in de kadett tvattn (de badkamers) hoor je ze met water plonsen ze zijn zich aan het opknap pen, om zich voorts in avondtoilet te steken. De werkunifenn van deze adelborsten is al heel eenvoudig! Hetlijkt precies een blauw wollen overall, maar hun avondpakje is keurig. Het éigenaardige is, dat niet alle adelborsten zèemenschen zullen worden. Een gedeelte adelbolsten is n.l. bestemd om aan land te dienen bij de kust-artillerie. Deze hebben inplaais van een anker, twee kanon nen als distinctief op hun mouw. Hoe vinden jullie deze landgresa Vintern 19341935 (deze lange winterreis 1934 1935) vraag ik gezellig bij de adelborsten naastde piano plaats nemend. Of ze het fijn vinden! Ze voelen voor de zee! voor de marine, voor hun land. Het lijkt mij hier ook erg vriendschappelijk toe te gaan. Iedereen heeft een klad sköp klee- renkast en die is vol met mooi gesteven en gestreken linnengoed. Zweedsch is echt niet moeilijk hoor, want ais ik bij een deur kom, waarboven staat: upgang, dan weet ik direct, dat ik iets moet opgaan, dat het een opgang is. Ze kunnen me best naar het Zweedsche parlement sturen, zooveel Zweedsch heb ik hier aan boord geleerd. U gelooft me niet? Let-op: Nar tvenne hjartan sla samma slag. Dit zong een adelbort en weet u wat 't be teekent?'Twee harten en toch maar één slag. Bravo, zeg ik, dat is echt internationaal. Als je dèit tegen een meisje in Den Helder en over een paar weken weer tegen één in Napels zegt, dan knikken ze en zeggen: Ik: snap'je. Gelijk heb je. en uit al die internatio nale meisjesoogen lees jullie dan en liten glimt av solsken, een klein straaltje van de zonneschijn". Die jongens hebben aan boord een echt gezellig leven. Ze zijn jong en de heele wereld staat voor zé open. Mogen zij beleven, dat niet alleen twee menschenharten met één slag kloppen, doch dat in alle landen der wereld alle harten voor één vaderland en óók voor de geheele mensch- heid kloppen. Mogen die jongens het beleven, dat in de toekomst alleen vriendschappelijke reizen door alle marines der wereld gemaakt behoeven te worden. Eerst ben ik nog even in de klas geweest van de adelborsten. Toen ben ik naar hoven, naar 't dek gegaan. Beneden in 't schip hingen lekkere geuren van avondeten, de Kadett Kök maakte een fijne pudding klaar voor de jon gens. Ze houden van een „vette" hap de Zweden." Nu sta ik weer boven op dek. In den laten avond sjorren matrozen aan een reddingsvlet.. De haven ligt in zwarte duisternis, koud en guur slaat de regen neer. Ik loop over dek onder de schaduw van een groot kanon. Gelukkig Zweden, gelukkig Nederland, dat gespaard bleef voor het groote leed dat oor log heet, wier vriendschap met de overige natiën onverstoord bleef. Moge de schaduw die over de wereld ligt verjaagd worden door „en liten glimt av solsken", door een straal glinsterende zonneschijn. Over en weet zijn heden de gebruikelijke officieele bezoeken gebracht. Reeds hedenmiddag, heeft de commandant van de „Oscar II", vergezeld van den Zweed- schen attaché uit Parijs, zijn opwachting ge maakt, by Schout by Nacht Kruys. Voorts werd een bezoek gebracht.aan den burgemeester. Hierbij was de commandant van de „Oscar ii" vergezeld van zijn adju dant; Schout by Nacht Kruys en zijn adju- feuilleton Pag. t Buitenlandsch Overzicht l Loonsverlaging Nederlandsche 3poor- Spoorwegen De Commissaris van Politie x>an Schiedam is Zaterdag door een hoofd agent vermoord - ft Sabotage van vredesconferenties door den wapenhandel 1 De plaatsing i'Ctn vxerkloozen in .het vrije landbouwbedrijf: De proef-, tg Heinkenszand mislukt 6 Door aanvaring op de Schelde is gis terenmorgen een Nederlandsch schip door midden gebrofcen Een van de leidende figuren t» Rus land. Kirof, vermoord 6 Twee ernstige verkeersongelukken te Eindhoven. Een doode, een zwaar ge wonde 3 De Indische mail komt morgen in óns land5 De oorlog tusschen Paraguay en Bo- livië. Wordt onverminderd voortge zet 6 Ernstige gevolgen van wervelstorm in de Filippijnen, 13 dooien, 70 vér- misten Hr. Hls, „v. Ghent" en Kortenaer keeren begin Januari i>an Oost-Indië. naar Nederland terug 3 Omtrek-nieuws Marktberichten Manneberichton Sportnieuws t 0 0 t 7 8 8 S dant luitenant ter zee le klasse Reynierse, hebben het bezoek op hun beurt beantwoord, door aan boord van den „Oscar II", een tegen bezoek te brengen. By het verlaten van de „Oscar II" werd het gebruikelijke saluut van 13 schoten gelost, voor de vlag van den schout-bij-nacht. Voorts vernemen we dat ook de Comman dant van het Wachtschip een bezoek bracht aan de „Oscar II", terwijl ook de garnizoens commandant en de burgemeester van Den. Helder zich daarheen begaven. Al deze bezoeken zijn weer beantwoord door den Commandant van de „Oscar II". Tenslotte is door de Officieren van het H. M, Wachtschip en van den Onderzeedienst een langroombezoek gebracht aan de „Oscar XI." Voor Dinsdagmorgen staat allereerst op 't programma een tocht naar de Zuiderzee werken, De Commandant van de „Oscar II", eeti zyner officieren en de Zweesche attaché zui len als gast van den Schout bij Nacht, die door zijn adjudant vergezeld zal zijn, per auto den Wiertngermeerpolder en bovenge noemde werken bezichtigen. Na afloop wordt in de Marinclub een luncl aangeboden. Ook de onderofficieren en manschappen var de „Oscar II" zullen onder leiding van twe« Nederlandsche marineofficieren naar de Zui derzeewerken een tocht maken. Werd heden Maandagavond aan 10 officie ren van de „Oscar II" een diner door d« officieren van hét Wachtschip aangeboden, hedenavond zal de Commandaht van dë „Os car II" met den Zwëedschen attaché en een tiental officieren van dien bodem, een diner worden aangeboden op de Marnieclub. De leden van de stafmuziek zullen daar strijk- muziek geven en het muzikale gedeelte van den avond verzorgen. Vernieling. Door een bewoner van de Binnenhaven werd aangifte gedaan dat aan boord van een hem toebehoorend in de Binnenhaven liggend vaartuig verschillende vernielingen zijn ge pleegd. Diefstal, Aangifte gedaan door een aannemer dat van een bouwwerk een balk ter lengte van 6(4 Meter is ontvreemd. Beleediging, Door een bewoner van de Schagenstraat werd klacht gedaan dat, terwijl hij in een winkel aan de Spoorstraat was, hij door een bewoner van deze straat werd beleedigd. Nuchter? Een bewoner van de Emmastraat deed aan gifte dat in den nacht van Vrijdag, op Zater dag te plm. 1 uur een hem Onbekende wiel rijder tegen de deur van zijn woning is geval len, waardoor deze deur is beschadigd. Verkeersongeluk. Een bewoner van de Oude Helder deed aaa-

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 9