e)Q iy Land- en Tuinbouw- nieuws Breezand Anna Paulowna* Van Ewijcksluis. Wieringen. Texel. Geboorte- *51 GEMEENTERAAD. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 6 DECEMBER 1934 -/ 't Zand. kaarten V Drukkerij De Boer* De melkprijs. De president vermeende echter niet ten onrechte, dat onverschillige en zenuwachtige personen voor chauffeurs minder geschikt wa ren de officier achtte het niet noodig de ge- heele uitgebreide en het ongeval in de fines ses beschrijvende lagvaarding nog eens te re- peteeren. Hij bepaalde zich dus te releveeren dat verdachte niet het minste motief had om zich te gedragen als hij had gedaan Het was verschrikkelijk, dat men in gevaar wordt ge bracht door dergelijke onbenullige zenuw lijders achter net stuur. Het verkeer moest daarvoor worden bevei ligd en derhalve vordert de officier 1 maand hechtenis en ontzegging rijbevoegdheid voor den tijd van 1 jaar. Mr. Lange veld achtte het een groot geluk, dat het slachtoffer er be trekkelijk nog goed was afgekomen. Het juridische gedeelte dezer zaak wilde verdediger, als onaanvechtbaar, ter zijde stel len. Liever besprak pleiter de kwestie, dat aan dergelijke personen.als verdachte, feitelijk geen rijbewijs moest worden uitgereikt, doch de broodwinning kon daarmede dikwerf geen rekening houden. Pleiter verzocht in zijn pe roratie daarop toepassing der uiterste cle mentie en wilde voorkomen, dat deze jongen, tot verdriet zgn brave en zwaar beproefde ouders, in de gevangenis terecht zou moeten komen. lin Cijaohhmkverkeijt ge vbgkq xzeavbgkxze SINTERKLAASFEEST SCHOOL II BEWAARSCHOOL. Nauwelijks waren de kinderen van school H en van de Bewaarschool in ^.e zaal van den heer Borst verzameld, of daar kwamen Sint en z'n knecht al vóór gereden. Ze werden ontvangen met een gejuich, dat pas een einde nam, toen beiden de zaal waren door geschreden en op het tooneel werden toegesproken door den heer De Vries. Het feest kon beginnen! Sint was gelukkig goed bjj stem, want hij had veel te vertellen. Heel veel wist hg zich zoo maar te herinneren en al het andere stond weer in „het groote boek", waarin hij immers alles opteekent, wat hg hoort en ziet! Soms werd dit boek even opgeslagen en kreeg een jongen of meisje een kleine vermaning of een pluimpje. Maar Sint was niet alleen aan 't woord. Ook de kleinen weerden zich dapper. Een paar zegden een aardig gedicht op, de hoogste klassen zongen eenige gewone schoolliedjes en allen gezamenlijk natuurlijk zoo nu en dan Sinterklaasversjes. Een filmpje voor afwisse ling, een paar traktaties tusschen alles door we behoeven dat niet alles op te noemen. Het was als alle jaren maar, en dit ook als altijd, toch weer nieuw! Hoe genieten vooral de allerkleinsten, hoe gaan zg er in op! Dat te zien of het zich desnoods maar alleen voor te stellen is de mooiste belooning voor hen, die het feest mogelijk maakten en het deed Sint zoo goed, dat hij beloofde het volgend jaar terug te komen. EEN BLOEIENDE TULP IN DECEMBER. Vandaag werd onze aandacht er nog weer eens extra op gevestigd, hoe zacht, hoe onge woon mild voor den tijd van 't jaar het weer wel is. Men liet ons een bloeiende tulp zien, zoo maar op het land gevonden. Een bloeiende tulp van den „kouden" grond in begin De cember! Is die even in de war gebracht?! Openbare vergadering van den Raad der gemeente Anna Paulowna, op Vrijdag 7 De cember 1934, des namiddags te 7 uur teri Raadhuize. Punten. 1. Notulen. 2. Mededeelingen. a. Ged. Staten hebben van hunnentwege de kas en boeken opgenomen van den ont vanger, tevens administrateur van het grond bedrijf; b. aan de arbeiders-avondschool is toe stemming verleend tot gebruik van een lokaal van school H. 3. Vaststelling advies omtrent een ont- werp-regeling der jaarwedden van Burge meesters, Secretarissen en Ontvangers in deze provincie. 4. Verzoek van de Holl. Maatschappij van Landbouw, afd. Anna Paulowna, om wijzi ging der verordening op het telen van aard appelen. 5. Voorstel tot hernieuwde vaststelling der verordening tot afwijking van bepalingen der Winkelsluitingswet 1930. (Zie verkort prae-advies). 6. Voorstel tot wijziging der verordening betreffende het Gemeentelijk Grondbedrijf. (Zie verkort prae-advies). 7. Verzoeken om ontheffing van school geld. 8. Voorstel tot onderhandsche verhuur van het bloembollenbedrijf op „Ceres" aan J. A. van Rijn. 9. Voorstel tot onderhandsche verhuur van het Postkantoor aan C. Liefhebber. 10. Voorstel tot conversie der geldleening per resto bedragende 5400. 11. Voorstel tot intrekking van de tijde lijke korting op de jaarwedden der ambtena ren dezer gemeente en tot herziening der jaarwedden van de ambtenaren, waarop de tijdelijke korting werd toegepast. 12. Verzoek van het Bestuur der afd. Anna Paulowna van den Ned. Bond van Arbeiders in het Land-, Tuin- en Zuivelbedrijf, om bij de Regeering er op aan te dringen in den steun aan werkloozen eenige noodzakelijke verbeteringen aan te brengen. 13. Behandeling van de Tweede Nota van opmerkingen op de begrooting van 1934 en vaststelling van een suppletoire begrooting voor dat jaar, naar aanleiding dier opmer kingen. 14. Voorstel tot het aangaan van een kas- geldleening ten behoeve van den dienst van 1935. 115. Rondvraag. Het praeadvies van B. en W. ten aanzien van punt 5 geven wij hieronder verkort weer. Er bestaat een verordening, die aangeeft bij welke gelegenheden (sportfeesten, bollen- zondagen, enz.) en door wie afgeweken kan worden van de Winkelsluitingswet 1930. Deze wet is 27 Juli 1934 gewijzigd. De wijziging gaf gelegenheid tot langer openstelling op Zondagen. B en W. waren aanvankelijk van oordeel, dat nu de afzon derlijke verordening wel kon vervallen. De middenstandsvereenigingen blijven er echter prijs op stellen en daar er verschil is in re dactie van verordening en winkelsluitings wet, waardoor meer winkeliers hun zaak op die bijzondere dagen kunnen openstellen vol gens de verordening, dan wanneer men zich hls 06 Wet houdt' wil meerder en^ 6n W' aan htt verlangen van denmiddenstand voldoen. De bestaar.,ie ver- de VeiVait automaüsch 6 maanden na n"' tenZ,J 2e opnieuw wordt f v meerderheid van B. en W stelt dus hernieuwde vaststelling der plaatse- Igke verordening voor Prae-advies bij 6 (verkort). In art. 8 der Zr! betrcffende ^t grondbedrijf is bepaald, dat vóór 1 Jan. 1935 taxatie der gionden moet plaats hebben. Taxeert men vóór 1 Jan. 1935, dan komt n z tot een nadeelig verschil tusschen e waarde waarvoor de gronden geboekt staan, en de werkelijke waarde. Volgens de verordening zou de gemeente dus verschil in 5 jaarlijksche termijnen aan het grondbedrijf moeten uitbetalen en wel uit de gewone mid delen. Maar de begrooting voor 1935 kan slechts sluitend gemaakt worden als op een rijksbijdrage van 99 in de kosten van werk loosheidsbestrijding, plus nog 12.858.47 wordt gerekend. Hoe zou de gemeente dan het nadeelig taxatie-verschil kunnen betalen? Het is ook moeilijk aan te nemen, dat het rijk een nog hooger bijdrage in de gen ecnte- huishouding zal geven. B en W. stellen daarom voor de taxatie uit te stellen tot betere tijden, dus tot een tijdstip waarop taxatie zeker gunstiger uit zal vallen dan nu en vragen daarom voorloo- pig den datum 1 Januari 1935 van art. 8 te veranderen in 1 Jan. '36. SINTERKLAASFEEST SCHOOL I. Stampvol was de zaal van den heer Slik ker, toen daar de leerlingen van school I hun St. Nicolaasfeest vierden, want behalve de kinderen waren ook vele groote belangstellen den aanwezig. Is het voor de laatsten ook geen feest al die glundere gezichten te zien? Eerst was er in de zaal die stemming van: „vol verwachting klopt ons hart", maar dat bleef niet lang zoo, want het geluid werd niet lang op de proef gesteld. Spoedig immers ver scheen de Sint, gevolgd door zijn knecht. De heer 't Hart verwelkomde beiden met woor den en toen de oude kindervriend in z'n leun stoel gezeten was, deden de kinderen het nog eens over met het liedje: „Welkom, welkom, grijze bisschop". Weer klopten verschillende hartjes een beet je sneller dan gewoonlijk, toen er enkele kin deren bij Sint moesten komen om een ernstig woord of een loftuiting aan te hooren. 't Was dan bij de anderen van de gezichten te lezen: „zou ik ook mogen komen?" of, als 't hart minder gerust was: „zou ik ook moeten?" Konden niet alle kinderen persoonlijk door Sin terklaas toegesproken worden, van de andere goede dingen kregen allen natuurlijk wel hun deel. Versnaperingen, rondgedeeld door de dames van de leden van de oudercommissie, aardige filmpjes, een bewegingsspelletje met zang door de peuters uit de klas van mej. ter Brugge, onder haar leiding uitgevoerd, dat alles en het pakje dat ze meekregen, deed alle kinderen voldaan huiswaarts keeren. Zeker sprak de heer 't Hart met hun volle instemming, toen hij allen dankte, die het feest mogelijk maakten en was de voorzitter der oudercommissie de tolk van allen met zijn waardeerende woorden voor de goede zorgen van de meesters en de juffrouwen. HET SINT NICOLAAS-FEEST. Daar Sint Nicolaas niet overal kan zijn, had de commissie, die dit feestje hier jaar lijks organiseert zich, in overleg met de Oudercommissie van School III, in verbinding met den grooten kindervriend gesteld, opdat het hem mogelijk zou zijn, ook dit jaar het te zijner eere gegeven feestje ook hier weer bij te wonen. Het resultaat van dit over leg was, dat het feestje hier Maandagmiddag kon worden gehouden. Toen dan ook Maandagmiddag om half twee de deuren van de zaal van den heer W. Waiboer werden geopend, was al spoedig de zaal tot het einde bezet met gelukkige kin deren en met vermoedelijk even gelukkige ouders. Want niets is aanstekelijker dan kin dervreugde en het moet al een groote nurks zijn, die daardoor niet wordt bevangen. De heer G. Meuleveld opende het feestje met een kort woord van welkom. Aanvanke lijk had wel de vrees bestaan, dat de gaven dit jaar minder ruim zouden vloeien, doch dit bleek beter te gaan, dan verwacht werd. Spr. brengt de gevers en geefsters daarvoor dank, maar het is voor de Commissie tevens het bewijs, dat dit feestje algemeen in den smaak valt. Ook aan de Coöperatie „De Tijdgeest" wordt dank gebracht voor de extra-chocolade reep, die nu aan ieder kind kon worden ver strekt. Dan schalt al spoedig de zaal van blij kin dergezang en begint het eigenlijke feest. De vreugde stijgt ten top als kort daarop Sint Nicolaas met Zwarte Piet binnenkomen. Kin derzang en leuke, maar ook leerrgke films wisselden daarna elkaar af, en onderwijl wordt ruimschoots getracteerd op chocolade melk, ranja, speculaas en suikerwerk. Als Sinterklaas ook zijn boek heeft geraad pleegd en verschillende kleinen bij zich heeft laten verschijnen om een pluimpje of een ver maning in ontvangst te nemen, ziet hij zich weer genoodzaakt te vertrekken, maar hg doet dit niet, dan na aan den heer K. Verver, die gedurende zijn verblijf alhier ieder jaar steeds weer een werkzaam aandeel in dit feestje en de voorbereiding daarvan heeft ge had, doch die ditmaal voor de laatste maal hierbij tegenwoordig zal zijn, voor het vele werk, door hem voor de organisatie van deze feesten verricht, een woord van hartelgken dank te hebben gebracht, waarbg den heer Verver als herinnering een mooie pijp wordt aangeboden. Met enkele woorden wordt hiervoor door den heer Verver dank gebracht,' waarna Sint Nicolaas de zaal verlaat. Dan opnieuw zang, films, tractatie, enz., totdat het groote oogenbjik aanbreekt, waar op ieder zijn pakje in ontvangst kan nemen. Ten slotte nog een dankwoord van den heer Meuleveld aan allen, die tot het welslagen van dit feestje hebben meegewerkt, ouders, vrienden, de oudercommissie, het onderwij zend personeel, Sinterklaas en Zwarte Piet, de filmoperateur, de pianist, enz., en dan be hoort dit zoo vol spanning verwachte feestje weer tot het verleden. AUTOBUSDIENST SCHAGENVAN EWIJCKSLUIS—DEN OEVER V.V. Ged. Staten van Noord-Holland hebben be sloten aan M. Geel te Hippolytushoef, met ingang van 1 Januari, vergunning te verlee- nen tot het in werking brengen van een auto busdienst van Schagen over van Ewgcksluis naar De)» Oever en terug. Hippolytushoef. SINT NICOLAAS-FEESTEN. Woensdagmorgen werd met de kinderen der O.L.-Scholen alhier en te Westerland het St. Nicolaasfeest gevierd. De komst van den goeden Sint en zijn knecht was overal natuurlijk hartelijk wel kom. 't Was een drukte van belang en vooral toen de Sint met milde hand aan alle kinde ren een pakket overhandigde! Het was nog lang geen crisis-pakket, zoodat de jeugd be laden en voldaan huiswaarts ging. Des namiddags werd 't feest in het gym nastieklokaal der O.L. School alhier voort gezet voor de fröbelschool. Ook hier alles vreugde; de kleuters zoowel als de ouders en genoodigden genoten volop en vooral bij het uitdeelen der cadeaux steeg de vreugde ten top. ST. NICOLAASFEEST DER BIJ DE MODERNE ARB.-BEWEGING AANGE SLOTEN ORGANISATIES. Om plm. half drie kwamen van links en rechts de Haans bussen aan, en stroomden de kinderschare naar binnen. Weldra weerklon ken de Sint-Nicolaas-liederen, en daar plot seling stond de goede heer en zijn knecht op het tooneel, waar hij zijn reis hier heen be schreef, waarna kleuters van 5 en 6 jaar hun liedjes op het tooneel zongen en versnaperin gen werden uitgedeeld. Ook eenige moeders zongen op 't tooneel liederen. Daarna werden goed gekozen kinderfilmpjes afgedraaid. En tot slot werden de toegedach te. cadeautjes uitgedeeld. AFSCHEID VAN DEN DIJKGRAAF EN VAN DEN PENNINGMEESTER VAN DE „30 GEMEENSCHAPP. POLDERS" OP TEXEL. Woensdagmorgen had alhier een vergadering van Bestuur en Hoofdingelanden van het waterschap „de 30 Gem. Polders" plaats, waarin de heer J. S. Dijt aftrad als Dijkgraaf en de heer J. Rab Jzn. als penningmeester. De heer Dijt heeft meer dan 30 jaar met zeer bekwame hand 't groote waterschap bestuurd; terwijl de heer Rab, die eveneens vele jaren in functie is geweest, als penningmeester zeer gezien wasgeen wonder dat vrgwel alle Hoofd ingelanden present waren. Aan dit aftreden was op uitdrukkelijken wensch van den Dijk graaf geen ruchtbaarheid gegeven, zoodat van 't Gemeentebestuur tijdens de vergadering een schrijven inkwam, waarin B. en W. hun leed betuigden van de vergadering geen kennis te hebben gehad. 't Bestuur had echter gemeend den heer Dijt een huldeblijk te moeten aanbieden, waartoe zich een commissie had gevormd. De heer Jac. Boogaard richtte als voorz. van deze com missie in de vergadering 't woord tot den heer Dgt en bood hem namens Bestuur en Hoofd- inglanden een plaquette waarop 't wapen van het waterschap met inscriptie, als herinnering aan. Den heer Rab werd een vulpen en vul potlood aangeboden. Verder werd achtereenvolgens 't woord ge voerd door de heeren van der Oort, J. Rab Jz., C. Kerjser Hz., Joh. Roeper Nz., J. v. d. Pgl, IJ. Lap en J. J. Bakker. Namens de arbeiders in dienst van het Waterschap bood de heer J. v. d. Pijl den Profileert hiervan voor de Kerstdagen! scheidenden Dijkgraaf een gemetselde gedenk naald met opschrift aan, die geplaatst is in het middenpunt van het Waterschap nabij den Zuiderdijk. Ook overhandigde de heer v. d. Pgl aan den heer Dijt een uittreksel uit de notulen der bestuursvergadering gedurende al de jaren van het voorzitterschap van den heer D. Talrijke bloemstukken waren ingekomen. In een volgend nummer komen wij nog even op dit afscheid terug. HET TEXELSCHE ST. NICOLAASFEEST. De typische maskarade waarmede men op alle dorpen van one eiland, reeds eeuwenlang 't St. Nicolaasfeest pleegt te vieren. en welks viering reeds zoo dikwijls de pennen der Folkloristen in beweging heeft gebracht heeft gister aanvankelijk onder begunsti ging van vrg goed weder kunnen plaats heb- ken. Te Den Burg bracht de Sint met zijn knecht in den namiddag een beboek aan de Algem. Bewaarschool en aan de O.L. school. De kin- der-maskarade, die vroeger in den namiddag plaats had schijnt vrijwel verloopen. De voor avond bracht heel wat drukte, er waren nogal vrij wat gemaskerden, doch doordat 't om streeks 9 uur begon te regenen, zochten velen al vroeg een wijkplaats in de verschillende zalen waar gelegenheid voor den dans werd gegeven. Enkele voorstellingen trokken bizonder de aandacht; er was een groote groep van Oude- schild, die onder mooien zang, gelden inza melde voor de Kon. Wilhelmina Bewaarschool. Mooi was vooral ,,'t Weerhuisje"; verder was er een Chineesch wagentje; aardige groepen waarvan die van Geloof, Hoop en Liefde het meest opviel en zeer veel optakelarij. Van de oude bekende figuren als „De beer op sok ken", „De Kiezentrekker", „De Burentwist" enz. zagen wij er geen; vermoedelijk zullen die wel weer a.s. week (wanneer een herha ling van 't feest plaats heeft) verschijnen. In de café's heerschte nog langen tijd een gezel lige drukte. HULDIGING VAN DEN HEER C'. EELMAN. Te De Koog werd dezer dagen in zijn woning hulde gebracht aan den heer Eelman, die vanaf I December 1901 den dienst van besteller bg de postergen heeft vervuld en om gezondheidsredenen den dienst heeft verlaten. De directeur van het postkantoor te Den Burg sprak den heer Eelman toe op hartelijke wijze, terwijl ook den heer Dalmeger, als voormalig ambtenaar te Den Burg en thans bij de post- inspectie werkzaam zgnde, den heer Eelman op waardeerende wijze toesprak. Een comité, dat zich uit de burgerij gevormd had, bood den heer Eelman, als blijk van waardeering, een fraaien kapstok in houtsnijwerk en een paar mooie schilderstukjes aan. De heer Eel man was zeer getroffen door deze hulde. V ERHOOGING TELEFOON A BON NEMENT. De abonné's van de telefoon te Den Burg, ontvingen de mededeeling, dat door stijging van 't aantal abonné's te Den Burg, het abon nementsgeld, ingaande 1 Jan. '35, met f 6: per jaar verhoogd wordt. FILMVERTOON ING. J.l. Lmsdagavond had bij den heer Schvie- ken alhier een filmvertooning plaats, uit- ganade van den Bond van Landpachters en Hypotheekboeren, gevestigd te Groningen. De opkomst van het publiek was, de neerstroo- menden regen in aanmerking genomen, be vredigend; ruim 70 belangstellenden waren aanwezig. De propagandist van den Bond, de heer Rensema, opende den avond, er op wij zende, dat wel meerdere leden gekomen zou den zijn, als deze avond te Koegras, alwaar een afd. met plm. 60 leden is gehouden zou zijn. B. en W. van Den Helder hadden echter het houd envan een filmavond verboden in verband met 't eraan verbonden brandgevaar. Spr. verklaarde echter, dat deze smalfilms be slist brandvrij zijn. Vervolgens gaf spr. een korte verklaring van de te draaien bondsfilm, getiteld „Boerenleed en Boerenhoop", welke film een lengte van 600 meter heeft en bij vlug draaien nog ruim 2 uur tijd in beslag neemt. Spr. vestigde voorts de aandacht der aanwezigen-belanghebbers op het in voorbe reiding zijnde nieuwe ontwerp-pachtwet, zoo mede op het in de op 16 Sept. '33 uitgesproken uitgesproken troonrede reeds beloofde execu-, tieverbod, hetwelk thans, zooals door den Mi nister-President is aangekondigd, in een ver gevorderd stadium van voorbereiding verkeert. Ten aanzien van dit soort wetten nu, zeide spr., kunnen we veel ten voordeele van pachter en hypotheekboer bereiken, alleen wanneer deze flink sterk zijn georganiseerd en om daartoe te geraken wordt dan ook deze avond gehouden. Na deze inleiding volgt de vertooning dei- film, welke bestaat uit 5 gedeelten. Het eerste bedrijf doet ons kennis maken met een jonge huurboer met zijn gezin, werkend van den vroegen morgen tot den laten avond, waarbg zoowel de vrouw alsook het kind meeploeteren om daardoor slechts te bereiken het allernood zakelijkste levensonderhoud, alsmede de pacht voor den eigenaar. Als nu weldra de tegenslag komt in den vorm van Mond- en Klauwzeer, enz., dan gaat het snel bergafwaarts voor deze jonge menschen. Aangrijpend is de scène waar bij zelfs de spaarpot der kinderen moet wor den geledigd om den fouragehandelaar, wiens rekeningen niet anders dan daardoor, alsmede door het teekenen van een schuldbekentenis kan worden voldaan. Tenslotte laat de film ons zien hoe voor de betaling der pacht de koeien moeten worden zich natuurlijk in versneld tempo voltrekt en verkocht waardoor het verwarmingsproces waardoor dan ook tenslotte exeeutorialen ver koop volgt. Het tweede gedeelte laat ons zien de organisatie van bovengenoemden Bond en prapageert de totstandkoming van een vol doende zijnde pachtwet met continuatiereeht ten bate van een behoorlijk loon voor lange zware arbeidsdagen. Figuurlijk wordt daarin verder voorgesteld dat, hoewel het bedrijf wordt ondersteund door de zgn. steunwetten, dit toch alleen slechts weer goed op gang is te krijgen door den steun van een goede hy potheek- en Pachtwet, waardoor dan de steunwetten overbodig zouden worden. Na de pauze volge dan nog eenzelfde beeld als ons het eerste gedeelte liet zien, maar in dit ge val betrof het hier een eigenaar hypotheek- boer, van wien, na 3 dagen aanzeg voor be taling van rente en aflossing, waaraan na tuurlijk geen gevolg kan worden gegeven, door een vertegenwoordiger der Hypotheek bank het geheele bedrijf stilzwijgend wordt overgenomen. Ook hier voelt men de tragiek van het oogenblik wanneer, na verkoop van alles, de laatste koe door de geheele familie wordt uit geleide gedaan en nagestaard met bedroefden blik. Geraakte in het eerste bedrijf de jonge pachter tenslotte met negoCe langs de deur, deze gewezen hypotheekboer met zijn zoon ko men in de werkverschaffing terecht en ten-, slotte zien we hen als stempelaars. Na afloop wekte de heer Rensema nogmaals op tot aansluiting bij de organisatie, waarna hij dezen welgeslaagden, leerzamen avond sloot. De heer J. S. Dijt nam Woensdag afscheid van het waterschap „De dertig gemeenschappelijke polders op Texel. De 90-jarige Antje Vlaming, die gedurende meer dan 25 jaar op de wekelijksche vergadering de koffie ronddiende, drukt de heer Dijt de hand. IU» stoffelijk overschot ven den op tregische wijze om het leven gekomen commissaris ven polHIe «e Schiedam, den heer Ellenberger, is Woensdag ter aarde besteld. - De droeve stoet voor het hoofdbureau TOEWIJZING VAN FOKZEUGEN VOOR HET SEIZOEN 1935. Door de Nedei landsehe Veehouderijcentrale wordt het navolgende medegedeeld: Zooals reeds bekend werd gemaakt, zullen ten aanzien van de periode 1935 (1 Januari 1935—1 Januari 1936) m totaal 2.200.000 biggenmerken toegewezen kunnen worden, terwijl de toewijzing aan iederen varkenshou der volgens daartoe opgestelde schalen zal geschieden. Ten aanzien van bet ten hoogste tege lijkertijd te houden aantal fokzeugen zal de bepaling in artikel 2 onder S" van bet Regle ment Varkenshouderij 1934 ook voor het sei zoen 1935 van kracht blijven, hetgeen in houdt, dat ook voor 1935 het ten hoogste tegelijkertijd te houden aantal fokzeugen ten nauwste verband zal houden met het toege wezen aantal biggenmerken. Deze fokzeugen-toewijzing-1935 zal name lijk vastgesteld worden door het aantal big genmerken, dat aan den betrokken varkens houder werd toegewezen, te deelen door 14, waarbij en breuken boven naar boven en breuken beneden naar beneden worden afgerond. Inzake de boventallige toewijzing van fok zeugen zal de voor 1934 vastgestelde rege ling voor het komende seizoen in groote lijnen gehandhaafd blijven. Bepaald is name lijk, dat ten aanzien van het seizoen 1935 voor een zoodanige boventallige toewijzing uitsluitend in aanmerking komen: le. Houders van sterzeugen of daarmede door de Commissie van Toezicht op de Selee- tie-mesterijen gelijk te stellen geïmporteerde zeugen. 2e. Fokkers van uitsluitend stamboek- varkens, die regelmatig dragende volbloed zeugen voor den handel fokken en verkoo- pen. 3e. "Varkenshouders, die gewoon waren meerdere dragende zeugen voor handelsdoel einden te houden. In de onder 3e aangegeven gevallen zal de toetrokken provinciale Landbouw-Crisis-Orga- nisatie de extra toewijzing eerst kunnen ver- leenen, nadat de Nederlandsche Veehouderij- centrale hieraan haar goedkeuring heeft ge hecht. EEN VERGADERING TE HOORN. Zuiverfabrieken isi Noord-Holland). Woensdag heeft de Bond van op Coöpera tieven grondslag werkende zuivelfabrieken in Noord-Holland te Hoorn een vergadering ge houden onder leiding van den heer H, K. Koster uit Wieringerwaard, die er in zijn ope ningswoord op wees, dat er nog zelden of nooit onder voor den zuivel zoo ongunstige omstandigheden was vergaderd. In de ochtendvergadering heeft de heer J. A. Geluk, secretaris van den Alg. Ned. Zui- velbond, een korte inleiding gehouden over den huidigen toestand op dit gebied van den export van zuivelproduchten, welke aanleiding gaf tot een levendige discussie, waarbij voor namelijk de dure melkdistributie werd hespro- ken. Bij de behandeling van de begrooting kwam een voorstel aan de orde tot aanstelling van een ambtenaar in algemeenen dienst, omdat door de vele functies van den secretaris, den heer Nobel, het contact met de fabrieken den laatsten tijd wel iets te wenscher. laat. Ten slotte kwam men tot een voorloopige rege ling, waarbg de voorzitter en secretaris des Vrijdags in Alkmaar zitting zullen houden om het contact met de fabrieken zooveel moge lijk te bevorderen. Tot bestuurslid is nog benoemd de heer Kout uit Middelie. De crisis-zuivel-centrale maakt bekend, dat voor de periode van 9 December tot en met 15 December i_e prijs voor het taxegedeelte van consumptiemelk, gekocht op regeerings- contract, is bepaald op 6!4 cent per liter, met dien verstande, dat voor melk van de eerste klasse deze prijs wordt verhoogd met de kwa liteitspremie en voo. die van de derde klasse wordt verminderd met de kwaliteitsafdracht van cent. De afdracht van andere in consumptie ge brachte melk is vastgesteld op 2 cent per liter. NEDERLANDSCHE VEEHOUDERIJ CENTRALE De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt hekend, dat in de week van 23 tot 29 December a.s. op de onderstaande plaatsen gelegenheid zal worden gegeven runderen in de gevraagde 8oorten aan te bieden. Donderdag 27 December. Schagen 810 v.m. veemarkt Zaterdag 29 December. Hoorn 911 v.m. bij abattoir Prijzen en voorwaarden als vorige week. De aangiftekaarten, welke verkrijgbaar zijn bg de districtssecretarissen der Gewestelijke Landbouw-Crisis-Organisaties moeten vóór Zaterdag 15 December 1934 zgn ingezonden bg de Gewestelijke Landbouw-Crisis-Organi saties, waaronder de betrokken veehouders ressorteeren. VETRAPPORT GEPUBLICEERD. Doch de consequentie nog niet aanvaard. Het eerste deel van het Vetrapport, uitge bracht door een commissie uit die centrale landbouworganisaties en den Alg. Ned. Zui- velbond is thans ter publicatie vrggegeven. De gecombineerde vergadering der vier be sturen achtte het om redenen van practischen anrd niet gewenscht, om reeds aanstonds stappen te doen tot onmiddelrjke opheffing van het menggebod. VERZOEKEN LANDAKBEIDEKSBONDEN. De hoofdbesturen der moderne, chr. en ï.k, landarbeidersbonden hebben aan alle ge meentebesturen een gemeenschappelijke me dedeeling gezonden, waann zij de inwilliging der volgende verzoeken bepleiten: 1. de bestendiging van de tewerkstelling hunner leden in de werkverschaffingen tijdens de trekkingsperiode *1 Dec.—1 Mei) uit de werkloozenkasaen, zoolang de wecrgestcklfcek) zulks mogelijk maakt;

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 11