Stadsnieuws Met Hr. Ms. K XVIII langs vreemde landen en zeëen. HULDIGING B. PRINS. Uit het politie-rapport. Oscar II W uM U lezen? TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DONDHRDAG 6 DECEMBER <934. Licht op voor alle voertuigen. Donderdag 6 Dec. Vrijdag 7 16.19 uur. 16.18 uur. GEEN ELECTRISCHE STROOM! Zondag van. 12half 2. Wederom zal Zpnetagt gedtii;eqde, 1% uur geen stroomHunnen woeden betrokken. \Vij verwijzen naai- dp, advertentie 'in liet nummer van heden. DE BEZICHTIGING VAN DÉ' „OSKAR JI". Heden van tot 5 uur. Ten aanzien van de gelegenheid, die Woens dag, haar wij mèdédeelden, zo'd zijn gegè'vëh: voor de bezichtiging van' het' Zweedsche'oor logsschip „Oskar XI", blijkt èèn misverstand te hebben bestaan. Niet gisterten, maar heden, is die gelegenheid er. Velen, die'-Woensdag middag Waren gekomen, zijn nu teleurgesteld. Hét schip zal niet Donderdag vertrekken, zooals wg aanvankelijk hebben gemeld, maar Vrijdagmorgen. Het juiste uur Is nog niet be kend; dit houdt verband met het tij. Zoo mogelijk, zal het nog tijdig door ons worden gepubliceerd. OECUMENISCHE KEKKWMDlNGS- i DIENST. In de Nw. Kerk aan de. Weststraat. Zondag a s:, 's avonds om 7 uur, zal, even als vorig jaar, in de Nw. Kerk aan de West- straat, een oecumenische Kerkwijdings'dienst worden gehouden, waar gespróken, zal worden over„Christus, de ware Vredevorst", Het woord zullen voeren Ds. M. v. Wichérh, 'Ned'. Herv. Pred., Ds. P. H. Éorgers, Luth. Pred Ds. H. A. Enklaar, Ned. Herv. Pred., Past. Th Moleman, Oud-Kath. Pastoor en Ds. P. J. Smidts, Doopsgez. Pred. De toegang tot 'dezen kerkdienst is vrij.. Voor bijzonderheden zie nien de advertentie in dit nummer. NAÏ. BOND VAN BARMHARTIGHEID. Men meldt 'ons: De heer G. A. Mannes, genoemd als lid van het Actie-Comité als vertegenwoordiger der S.D.A.P., vertegenwoordigt daarin niet deze partij, doch heeft als vertegenwoordiger van niet-kerkelijke groepen daarin zitting ge nomen, zóodat behoeftigen buiten eenig ker kelijk verband zich óok tot hem kunnen wen den. Hen initiatief van H.R.C, Wij hebbën reeds eén en ander medegèdeeld imtrent de huldiging, welke de Heldersche Racing Club, waarvan B. Prins', de thecahi- cien van de thans wereldberoemde „Uiver"- bemanning, een zevental jaren terug deel uit maakte bij zijn komst alhier brengen' zül. pinsdhgaVorid werden in het clublokaal van H.R.C. iii de Keizerstraat met de verschillen de besturen van de vereenigingen, die aan deze huldiging deel wenschten te némen enkele noodige besprekingen gehouden ten einde in deze tot een definitieve regeling te komen. Zooals de Voorzitter van H.R.C., de heer Thijssen, bij den aanvang zeide, was het aanvankelijk niet de bedoeling, dat H R.C. in deze de leiding zou nemen, omdat hetgeen Prins gepresteerd had, met voetbal niet te naken had. Gezien echter de weinige activi teit van de Heldersche burgerij, heeft men tenslotte gemeend dit bezwaar ter zijde te moeten zetten en het initiatief voor een hul diging te nemen. Het is de bedoeling Prins in den meer in- tiemen kring van diverse vereenigingen te huldigen. Hieronder deelen wij de namen der corporaties mede, welke aan die huldiging deel zullen nemen. Het „Stedelijk Muziek corps" was direct tot medewerking bereid, ook van andere zijde werd die ruimschoots ontvangen: „Casino" stelde haar zaal koste loos beschikbaar, de firma Heydanus zal, eveneens kosteloos, voor de versiering zor gen. Tal van garages en ook particulieren stelden bun auto ter beschikking, zoo groot was het aanbod, dat wij niet. alle Lon den aceepteeren. Spr. dankt, ai dezen voor hun medewerking; ook de redactie van de Heldersche Courant brengt spr. dank. Prins, arriveert Vrijdag met den trein van 18.33 en wordt ontvangen door een deputatie van H.R.C. Ha aankomst van den trein zal gelegenheid bestaan voor de leden in, de wa.chtkamer eenige oogenblikken zich met hun oud-collega te onderhouden. Het „Stede lijk Muziekcorps", dat zich voor het Stations plein heeft opgesteld, zal zich dan doen hooren, en daarna trekt de stoet naar Casino, waarbij de volgende route zal worden ge volgd: Parallelweg, Sluisdijkstraat, Keizer straat, Spoorstraat, Bierstraat, Weststraat, Kanaalweg, Casino. Aldaar zullen in de kleine zaai verver- schingen worden aangeboden. Daarna zal, in de groote zaal, de officieele huldiging plaats hebben. Tot dusver hebben zich hiervoor de navolgende vereenigingen opgegeven; O.K.K., Moed, Volharding, Zelfopoffering; Stedelijk Muziekcorps; H.F.C. „Helder"'; Vereeniging Veilig Verkeer; Marine Luchtvaartdienst; Nationaal Herstel; Heldersche, Boys; R. K. Middenstandsbond. Zeer waarschijnlijk zal ook de Burgemees ter aanwezig zijn. Bij slecht weer zal de mu ziek zich op het perron opstellen en daar spelen; tijdig zal dan aan ons Bureau wor den bekend gemaakt of de voorgenomen route kan doorgaan. Het is niet de bedoeling, dat de vereenigingen met groote geschenken komen. Uit den aard dér zaak blijft iedere vereeniging hierin vrij, maar Prins heeft op zijn tocht door het land ai zeer veel geschen ken gekregen en de bedoeling is slechts een huldiging in intiemen kring. Tenslotte deelen wij nog mede, dat Casino van 7 uur af geopend is. Aan het slot dezer besprekingen nam de heer F. Grunwald (Vereeniging „Veilig Ver keer") het woord, om namens alle aanwezi gen H.R.C. te danken voor het genomen ini- tiatief. (Reeds opgenomen in het Advertenieblad van gisteren.) BACHS WEINAOHTSORATORIUM IN DE NIEUWE KERK AAN DE WESTSTRAAT. In verband met de belangrijke uitvoeringen van Bach.-, oratorium hetwelk bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan der afd. en de 250e geboortedag vyn den grooten meester op 17 en 18 Dec. wordt uitgevoerd, moge bier een over zicht van Bachs beroemd oeuvre volgen. Van Bach is bekend dat hij 300 cantates heeft geschreven alle voor speciale gelegen heden, waarmede men wel 5 jaargangen zou kunnen vulien zonder in herhaling te vallen. •Helaas zijn pl.m. een 100-tal verloren gegaan. Onder deze 200 cantaten zijn meesterwerken van den len rang zooals het Weihnachtsorato- rium wel zal openbaren. Het .Weihnachtsoratorium bestaat uit een van zes cantaten, welke by .geie. '.genheid van het Kerstfeést'zyn gecomponeerd, nam.: Ie, 2e und 3e Weihnachtsïeïèrtage, Am' !Neujahrstage, Am Sonntag nach Neujahr, Am jfeste den Erscheinung Christi. Van deze zes Worden wegens cte groote uit-' gebreidheid van het werk door Toonkunst de .eerste vier a!$ (je voornaamste pp het Kerst- feest betrekking hebbende, gezongen. In deze cantaten verleent Bach aan het recitatief, (spraakgezang, aanpassing van de muziek en het gesproken woorel), waarop de woorden van den Bijbel worden gezongen, een uitdrukking zóó natuurlijk en ongedwongen, maar .tevens zóó verheven dat Bach's recita tief thans nog ieders bewondering opwekt. Het is dan ook niet zonder reden dat Toon kunst hiervoor dé lyrische tenor Corn. van Munster (bekend uit Verdi's requiem) heeft geëngageerd. In de aria's (stuk voorgedragen voor één zangstem met instr, begeleiding) brengt Bach de Napelsche da capo-vorm (herhaling) in toepassing zonder echter in den melodischen stijl der Napelsche opera te vervallen. Hij geeft de koren een buitengewone be- teekenis door er bijna steeds de fuga vorm (meerstemmig toonstuk, opgebouwd uit één thema en doorgevoerd in de verschillende stemmen), aan te binden. Hij maakt veel meer werk van de instrumentale begeleiding en vestigt het Protestante Koraal als middelpunt van het ge,heel. Het behoeft wel g;een nadere aanduiding dat ieder die de werken van Bach heeft beluisterd, steed3 onder den indruk is gekomen van de prachtige en verheven rust welke van deze, stemvoering mèéëterlijk 'be werkte, koralen uitgaat. De teksten van Bachs werken, welke niet alle aan de H. Schrift zijn ontleend zyn veelal van bespiegelenden aard, welke naast de bij belwoorden (recitatief) in de muziek zyn op genomen. Daaraan hebben wij te danken dat er in zijn groote werken zoo heerlijk schoone koren, recitatieven en aria's voorkomen die immer grooten indruk zuilen maken. TWEEDE ABONNEMENTS- VOORSTELLING. „De Revisor" van Gogol, Maandag a.s. Reeds is door ons melding gemaakt van de a.s. tweede abonnementsvoorstelling, welke zal worden gegeven op Maandag 10 Decem ber a.s., waar zal worden Opgevoerd door de Amaterdamsche Tooneelvereeniging het be kende blijspel van Gogol, „De Revisor", Het komt ons werischelijk voor hiervan in het kort den inhoud weer te geven, tot'beier be grip vooi- den toeschouwer. Het stuk „De Revisor" dateert uit 1836. Het wekte, bij zijn eerste opvoering in dat jaar, de woede op der getroffenen; in dat zelfde jaar vertrok Gogol naaf het buiten- goedkope reismarken Reisbureau t/o Postbrug VELTHUIJS land waar hij zich sedertdien meestal ophield in Rome, Het verloop van de 'geschiedenis is als volgtr Een Russisch provinciestadje leeft zijn een zaam leven van onderlingen diefstal, corruptie en omkooperij. Het blijkt, dat onder ieder sociaal systeem een samenleving mogelijk is, mits dit systeem maar algemeen aanvaard wordt. Immers, als iedereen bedriegt, wordt het leven weer eerlijk. Ér zijn echter eenige nadeelen aan verbonden: ten eerste worden de arme lieden (als steeds) de dupe, en ten tweede bestaat de mogelijkheid, dat St. Petersburg op een zekeren dag een regec- ringsinspecteur stuurt. Deze mogelijkheid nu hangt als een dreigend spook boven de be woners, en het. zijn vooral de ambtenaren met den burgemeester (gouverneur) aan het hoofd, die dit spook op klaarlichten dag voor zich zien. Zóó groot is hun angst;dat zij als het ware iedereen voor een regeenngsinspec- teur zouden aanzien. Als er dan ook op ze keren dag een berooide jongeman uit Peters burg ten tooneele verschijnt {twee rentenier tjes hebben hem in het hotel gezien en ko men het aan den burgemeester vertellenis het het,kwade geweteii, dat de bevolking den schrik om het hart doet slaan. Iedereen wil zich wreken op iedereen, iedereen wil zich rechtvaardigen ten koste van iedereen. De „revisor" zoo is zijn titel wordt de gast van den burgemeester en in diens wo ning speelt zich dan het slot van deze tragi- komedi af. Een gansche reeks van feesten wordt voor den vermeenden regeeringsambte- naar belegd, pmkooperijen moet hij doorstaan en de vrouwen trachten haar verleidingskun sten op hem toe te passèn. En daar deze „revisor" leeft volgens hetzelfde systeem als de stad, inkt dit alles prachtig. Öp een ge geven oogenblik wordt het den vermeenden „revisor" te erg, aangezien hij voor' de con- j sequentie van een verloving 'met des burge meesters dochter komt te staan. Dan vlucht hjj. Hij heeft echter zelf veel pleizier aan het bedrog gehad en heeft dit genoegen geuit in een brief aan 'een Petersburgsch vriend. En nu wreekt zich het systeem, want ook de postdirecteurdoet mee en 's ininë èértigé gé- i iioegen bestaat in het openen éh lézen van alle brieven." 'Én' midden 'op het VérlóVings- feest stormt hij met het nieiiwtjé binnen, dat de „revisor" geen revisor, maar een doodge wone bedrieger is. Ziehier, zeer in het kort, de inhoud van „De revisor". Daar het stuk, zooals we .zeiden, in 1836 speelt, krijgen we dus een „costuum- stuk" en het zijn deze schilderachtige cos- tuums, die het succes ongetwijfeld zullen verhoogen. Er is een zeer groot tableau de la troupe; het programma vermeldt niet tuinder dan 27 verschillende namen en hieronder zijn nog dubbelrollen. Het aantal personen, dat optreedt, is wel een 40-tal, en hieronder vin den we de namen van Oscar Tourniaire, Louis van Gasteren, M, van Warmelo, Sternheim, Wilh. Duymaer van Twi3t, Anna Sablairolle3, etc. Voor plaatsbespreking enz. en wij raden ieder aan daar tijdig voor te zorgen ver wijzen wy naar de advertentie. ST. NICOLAAS IN DE MARINE-CANTINE. Kuiitm 300 kinderen, waaronder slechts weinig stoute, Dat was me wat, Woensdagmiddag aairi dé Buitenhaven! Was me daar, heeiemaal'uit Spanje, SintèrJdaas gearriveerd op een witten schimmel niet een glimmenden, roetzwarten Pieterman-knecht bij Zich, en zé waren vblit plan de Cantine in te gaan, waar ruim 30t) kinderen van marine-personeel beneden den rang van officier, hen met ongeduld Vér-1 beidden.' - Maar vóór' het zoövér was, vóór Sc. Nicolaas er aan denken kón naar binnen te gaan, móest' hij póseèren. Want daar wérën twee Zweedsche officieren niet een kiéktöe- stel, voor wie dit specifiek Ne'derlandséhé feest met zoo'n fraai Uitgedosten St: Nicöïaas en zoo'n roetzwarten Pieterman natuurlijk iets zeer buitengewoons was, dat in den kring' hunner kennissen als Nederlandsctle fotklöffe opgang zal maken. Hoog zat hij op zijn schimmel; het dier zelf de witheid er van was onmiskenbaar echt -was zich de groote eer niet bewust. Het kon evenwel niet mêe de cantine in; wét de marine-menschen met dit bij uitstek 'tót de rubriek „land en tuinbouw" behoóféhde levende requisïet tenslotte gedaan hebben, kunnen wij u niet vertellen. Intusschen had zich de Cantinezaal gevuld; ruim '3Ö0 kinderen met vaders en moeders, het is geen kleinigheid. Ook de Commandant der Marine, schout-bij-nacht Kruys met zijn adjudant, den luit. ter zee Reynierse, alsméde de officier, van politie en (Je officier van admi nistratie, beheerder dér cantine, woonden 'hét feest bjj. waaróp'"een heel programma, opgesteld, waarop zelfs een goochelaar en eeq poppekast prijkte en waaraan dè nóodige heit jes natuurlijk niet ontbraken. Daar begon Jjet eigenlijk meè, met tante Alïda en de mond harmonica, en ik verzeker u, ze zongen het uit volle borst. En toen even later Sint Nico laas zelf binnenkwam met zijn trouwen knecht, werd tante Alida in den steek gelaten en vervangen door het lied: Duitse Spoorbilj. met ©O °/o korting Reisbureau t/o Postbrug VELTHUIJS Sint Nicolaas, kom maar binnen met i je [knecht. We zitten allemaal weer. even, recht. En Sinterklaas hield daarnaeen heelfe speech; hij wou eerst heelmaal niet naar Den Helder komen, zoo zeide hij, omdat de kin dertjes hier in Den. Helder eigenlijkzoobe voorrecht zyn boven die in tai van anflerte plaatsen. Daar heb je er, die bij de padvinders zijn. anderen, zijn Ud van de Speeltuinvereeni- ging of ze hebben deelgenomen aan het St Nicolaasfeest in „Casino"....., Maar er kwam zooveel aandrang van allerlei zijde, dat Sint Nicolaas besioot toch maar weer naar Den Helder te gaan, De Sint heeft speciaal de groeten meege bracht van de vaders, die aan boord van de K 18 zijn, en die hij onderweg gepraaid hèeft. En dan heeft-ie het over de wonderdaden, die in het kleine Holland worden verricht eft waaronder de verovering van de zilvervloot door Piet Hein wel een der grootste is. OEft op zyn verzoek zingen de kinderen dak uit volle borst, natuurlijk begeleid door het schit terende strijkje, dat niet mankeerde en dat er de stemming goed inhield. En Pieterman'zelf sloeg in hoogst eigen persoon de maat. Toen dit afgeloopen was, moesten de boos doeners voor het front komen. Het was eêü paedagogisch halfuurtje, voor sommigen de brutalen een intermezzo, voor de kleintjes een benauwd oogenblikje. Daar was Piet, <3ié brutaal tegen zijn moeder was, en Aartje,: die beweerd had niet meer aan Sinterklaas te ge- looven, was erg kleintjes, toen zij tegenover hem stond. En de allerlaatste was tevensi de allererste; Enno was het, en hij ging in den zak, effectief en ter dege, ik heb het zelf;; ge zien, dat Pietermanknecht den zak met jongen en al op den nek nam en hem wegbracht. En op het psychologisch moment speelde; de muziek van „Lang zal hij leven in de gloria!" en het was heusch niet duidelijk of zeKJea" Enno dan wel SintNicolaas mee bedoelden;,.'..i. Ja, dat moet toch ook in de krant: (ook mejuffrouw S. moest voor het front <vet> schijnen. U weet niet wie mejuffrouw S is? Zij is de typiste van de Onderofficiers-ver- eeniging. Sint Nicolaas haalde met haar een oude herinnering op van vijftien jaar geleden, toen zij óók voor hem moest verschijnen. Maar dat zetten we niet in de krant. Toen alle zondaren de revue waren gepas seerd, kwam Grebuno, de goochelaar. Deze j goochelaar tooverde doekjes en bloempjes zoo j maar uit de lucht en zelfs in de handen van de jongens, die hem op het tooneel mochten helpen. Hoe meer je er naar keek, des te minder snapte je er van, al beweerde een jongen in m'n buurt, dat hij het kon zien hoe hij het deed. Niks hoor! geen sprake van. Na de pauze kwam de poppenkast, en daar na de uitreiking van geschenken. In een bij- zaai van de cantine stonden ze, keurig ver pakt. Ieder kind kreeg een cadeautje, be nevens nog eetbare waar.. Bovendien waren er al heele blikken met sp.eculaar verdwenen, zoo maar leeg,- ineens. Het was al met al, een St. Nicolaasviering, die er wezen mocht, dat blijkt wel. Vermelden wij tenslotte nog.dat voorzitter van het Comité was serg. Verkerk, dat voor St. Nicolaas fungeerde de serg. Punt, en dat kwartiermeester Van der Sluis de rol van Pieterman-knecht vervulde. EEN BEZOEK AAN DE KOLSTEE BRANDES RADIO-FABRIEKÉN. i De Fa. de Zeeuw heeft het initiatief geno men, om de Heldersche luisteraars en radio amateurs iets meer van de radio-techniek en toestelbouw te laten weten. Zij heeft daartoe de medewerking verkregen /an den impor- tepr der K.B.-apparaten, de N.V. Ph. J. Schut te Amsterdam, om een harer technici naar Den Helder te zenden, met een collectie films. Daarnaast zal een lezing worden gegeven, met de schema's der diverse ontvangappara ten, welke tevens gedemonstreerd worden. U kunt op dezen avond zien het ontstaan van een radiotoestel in deze fabrieken. De laatste creatie der K.B. Fabrieken zul len aanwezig zijn op een tentoonstelling welke des namiddags voor een ieder toegankelijk zal zijn. Van 36 uur in Musis Sacrum. Daar wij in Den Helder nog zoo weinig in de gelegenheid zijn, een dergelijke demonstra tie met lezing te kunnen bijwonen, zal het naar ónze mëéning dan ook wel een gang naar Musis Sacrum waard zijn. Men zie voor verdere bijzonderheden de advertentie in dit nummer. De vermissing van honderd mark. Ten aanzien van het bericht in de Heldersche Courant van 4 dezer omtrent de vermissing van 2 biljetten van 50 Mark, door een Duitsche juffrouw, in een perceel aan de Spoorgracht, wordt medegedeeld dat de bewoners van het perceel hiermede niets uitstaande hebben. Past op uw rijwiel. Door een tweetal personen „is aangifte ge daan van vermissing van hunne rijwielen, welke zij op den openbaren weg hadden laten staan. inlichtingen Wintersport Reisbureau t e Postbrug VELTHUIJS Overal zie je ze loopen 's avonds in de drukke straat, met hun groote blauwe petten en een lach op hun gelaat: Ja, de Hollandsche Marine komt een weinig in 't gedrang, want de Nieuwediepsche meisjes stellen plotseling belang in die aardige matrozen van het koude Noorderland, waar de walvisch wordt gevangen en de middernachtzon brandt. Nu geen pet met zestien letters, maar alleen de „Oscar II" doet het hart der meisjes gloeien, maakt ze stemmig en tevrêe. Enk'le schoonen, heel gemoed'lijk, staan te keuvelen op straat, als een Zweedsch matrozen-groepje eensklaps langs hén heiiCngaat. „Do you go with rhe, 'tó'y ladjl?" klinkt een joviale stem, en Marie, één van de meisjes, voegt zich als de wind bij hem, Glunderlachend„Wat een prachtvent, met wien ik nu medega!" Maar ai die jaloersche meisjes roepen haar nog achterna: „Kind, laat jij je hart maar kloppen voor zoo'n Zwèedsch marineman, omdat je toch geen matroos met zestien letters krijgen kan!" Als ge dit gedicht gaat lezen in de „Heldersche Courant", zal de boot al weer vertrekken naar zijn koude Vaderland. En de Zweedsche Jantjes, hunk'rend naar hun eigen huis en haard, atoomen langzaam naar de ruimte, door de Jutters nagestaard. HENDRIK HAKKELAAR, Rijwieibotsing. Door een bewonoster van de Oude Helder werd aangifte gedaan dat toen zij gisteravond per rijwiel iri de Langestraat reed. zij dooreen wielrijder werd aangereden, doordat deze haar bij het maken van een bocht geen voor rang verleende. Haar rijwiel werd door de aanrijding be schadigd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Feuilleton.Pag. i Buitenlandsch Overzicht 1 Vliegtuigbouw by de Kon. Mij. „de ■Schelde"i De begrooting van defensie is Dins dag door de Tweede Kamer aange nomen met 56—32 stemmen Sensationeele bekentenis inzake den brand in den Duitschen Rijksdag Te Loosduinen is een fabriek ontdekt ■voor het clandestien vervaardigen van margarine De speHing-Mnrchant is thgns opge- f nomen in de leerplannen van gym nasia en.H.B.3. met 5-j. cursus Bezwaren van dagbladen tegen de in-, voering van. den Midden-Buropee- schen tijd Emigratieplannen van Nederlandschc landbouw naar Itidie Gisteren is door onze regeering een. nieuwe Glearingovereenkomst met Duitschland geteekend Voorbereiding voor den laatsten slag tusscben Paraguay en Bolivië Verduistering van 200.000 mark. De dader aangehouden Prinses Juliana terug in ons land De KerètVlucht van de „Snip" De vlieger Vim en zijn makkers wor den vermist De Ker.stvluchten van. de K.L.M, naar Oost- en West, De postverzending Hr. Ms. „K XVIII" is gisterenmorgen van Madeira vertrokken De Saarkwestie vor den Volkenbond Omtrek-iiieuws 1 Marktberichten Marineberichten Sportnieuws '6 0*0. Hieronder geven wij den eersten reisbrief over den tocht van de K. XVIII. Een van de officieren vonden wij bereid om voor onze krant een reisbeschrijving te maken van den tocht, ijie door al onze lezers met spanning gevolgd w.ordt. Op de kaart in onze foto-kast kan men het verloop van den tocht van dè onderzeeboot volgen. Velen komen trouw van. de vorderingen van de K. XVIII kennis nemen. Het is ons, een genqegen.dat we nu ook in staat zijn onzen lezers van het leven aan,boord te kunnen vertellen en de bevindin gen van Etat major en bemanning op de plaatsen die op den grooten tocht, worden aangedaan. Wij hopen binnenkort ook eenige foto's te kunnen reproduceeren, betrekking hebbende op deze reis. MET HR. MS. „K XVIII" LANGS VREEMDE LANDEN EN ZEEEN. 14 November 12 uur 's middags. Door dui zenden uitgeleide gedaan heeft Hms. „K XVIII" haar grooten tocht aanvaard, haar tocht in dienst van Nederland en de weten schap. Van het verrtek behoef ik niets meer te vertellen dat zal vermoedelijk wel uitge breid in de krant hebben gestaan. Alleen over den indruk, die dit uitgeleide op ons gemaakt heeft, hebt U natuurlijk nog niets kunnen lezen. En deze indruk was overweldigend. Eerst vlak voor ons vertrek, de toespraak van Z. E. den Minister van Defensie. Zoo kernachtig en zoo uit ons aller harten gegre pen, dat geen der opvarenden dit moment ooit zal vergeten. Nog dagen erna werd hierover gesproken. Na deze krachtige woor den nóg evèn vlug afscheid genomen van de achterblijvenden, de trossen los en langzaam de haven uitgestoomd. Overal de aangetreden bemanningen, der achterblijvende schepen, de oude zeebonken van de Dorus Rijkers en de Drente, de menschenmassa op het hoofd, die ons allemaal goede reis toejuichten, al die vlaggen en tot slot de tonen van ons, vooral op zulke momenten, prachtige Wilhelmus, het is voor ons een onvergetelijk afscheid geweest, zoo mooi en zoo getuigend van aller meeleven, dat het op ons een diepe, on- uitwischbare indruk heeft gemaakt. Tot de Uiterton nog begeleid door onze Holland sche collega'3 O 11 en O 13, een door ons zeer gewaardeerde attentie, het laatste „goe de reis" van hen en Hr. Ms. ,,K XVIII" is voor den eersten keer op dezen tocht alleen, iets wat haar nog wel eens meer zal overkomen. Even later komt een telegram van Hare Majesteit de Konnigin binnen, dat a.v. luidt: „Commandant K XVHI. Bij den aanvang vaii uw wereldreis biedt Hare Majesteit de Koningin U, officieren en overigen opvarenden Hare beste wenschen aan voor een voorspoedige reis. Hare Ma jesteit hoopt, dat deze onderneming, waarbij veel van uw aller volharding en pliclitsbe- trachting zai'wórden gevergd, ten volle aan de veelzijdige gestelde verwachtingen zal beantwoorden". w. g. de Adjudant'van dienst Phaff. Dankbaar zij wij voor deze hooge belang stelling en de woorden van Hare Majesteit zullen ons sterken in ons voornemen om de ze reis tot een goed einde te brengen. Ook van andere zijden zijn we overstelpt met telegrammen en brieven met goede wenschen. Uit alle deelen van het land, uit alle lagen der bevolking zijn ze binnengekomen. Har telijke brieven van gewezen matrozen, van gewezen officieren en onderofficieren, van ons onbekende burgers, van een onbekenden domi- né uit Friesland enz. enz., het zijn er te.veel om allemaal hier op te noemen, maar we nemen hierbij nog eens de gelegenheid te baat om allen en iedereen te danken voor de warme en groote belangstelling, by het aanvaarden van onze reis betoond. Voor ons is dit een stimulans om te trachten de ver wachtingen, die aan ons gesteld worden, niet teieur te ste'.'en. 1 We treffen het met het weer, een kalm zeetjte en alleer, zoo nu en dan wat regen. De rust keert langzamerhand terug op de boot, we steken ons in onze vaarplunje, dat zijn de oudste kleeren, die we hebben, want iets nieuws ben je op een onderzeeër niet waard, èn we pröbeeren onze spullen zoo goed en zoo kwaad ais het gaat in onze twee kastjes weg te stoppen. Ja, voor eigen bergruimte is niet veel over en het is een langurig passen eii meten voor alles er in zit. En zit het er eindelijk in, dan bedenk je je ineens; dat je je kijker heeiemaal achter in had gestopt en dan begin je maar weer van voren af aan, al of niet geduldig, af hankelijk van het temperament van het slachtoffer, 's Avonds staat de „huisradio", (in tegenstelling met de „scheeps- of dienst- radio"), een door de monteurs zelf gebouwd ontvangtoestel, aan en hooren we de uit zending van ons vertrek uit Nieuwediep door de N.C.R.V. Heeiemaal alles hebben we niet kunnen opvangen, maar het gróótste deel was goed en we danken den reporter van hieruit voor zijn goede wenschen aan het einde 'der uitzending. Dit is dan tevens voor ons hét einde van dezen eersten emotie volle dag. De volgende dagen gaan alle, wat dé hoofdindeèling betreft, gelijk voorbij. Alleen erjn er telkens genoeg kieine voorvalletjes, die voor ons een aangename afwisseling beteeke- nen. In het Kanaal krijgen wé onze eerste onderdompeling ten behoeve van Professor Veiling Meinesz. Na het bovenkomen zien we uit den regen op vrij grooten afstand hét prachtige Duitsche passagiersschip „Brernen" opdoemen. Met bijkans fantastische snelheid jaagt de slanke stoomer oris voorbij en is In een ommezien uit het gezicht verdwe nen. De naam „windhonden der Oceaan" is voor deze zeekasteelen met recht gekozen. Wij gaan op ons gemakje veirder met ons 8 mij ls vaartje. We varen de heele réis met deze snelheid,, omdat hierbij het brandstof verbruik het kleinste en dus het zuinigste is, een zeer belangrijke factor in deze tijd. De K XVIII kan echter ruim 18 mijlen per uur loopen en met dit besef, dat we nog veel harder kunnen dan we nu loopen, staren we de Bremen zonder teveel afgunst na. Buiten het Kanaal gekomen (Start Point is het laatste land wat. we voorloopig te zien zullen, krijgen) beginnen de geregeldeslin gerwaarnemingen van den Professor. We gaan hiertoe driemaal per etmaal onder wa ter, des morgens om half negen, des mid dags om half vijf en dan des nachts om half een. De waarnemingen verloopen tot nu toe naar wensch; hierover en over het doel ervan zullen we in een volgenden brief nog terugkomen. Volstaan we met te venmei den, dat ongeveer W.N.W. van Finisterre op ongeveer een tweehonderd mijl uit de kust een interessante looding werd gedaan met het Atlas Echolood. Binnen een afstand van 3 km werd een dieptevermindering' geconsta teerd van bijna 1000 meter (van 4625 tot 3625 m), hetgeen d enindruk wekt, dat al daar het gebergte van Noord-Spanje zich tot in den Atlantischen Oceaan heeft voort gezet. Stelt U zich overigens deze diepte eens voorset zou, zooals onze kwartier meester het duidelyk uitdrukte, bijna een uur loopen zijn naar beneden. De diepte van ongever 5000 meter is de gemiddelde gewo ne oceanendiepte. Zaterdag is de wind belangrijk toegenomen en daarmee ook de zee we .varen langs de Golf van Biscaye, de beruchte, maar zijn een goedé 200 mijl van de kust verwyderd. Regelmatig komt een jonge spreeuw by ons aan boord uitrusten, we geven hem brood en druiven, maar alleen de laatste schrokt tqf f

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5