T/l/an44eM> LUCHTVAART HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 6 DECEMBER 1934. De Kerstvluchten naar Oost en West van de K.L.M Vliegen zonder piloot. BINNENLAND Nieuwe clearing- overeenkomst met Duitschland. dat de zenuwen U parten spelen, wanneer hart kloppingen en verhoogde bloeddruk reden tot be zorgdheid geven, wan neer onrustige nachten Uw gezondheid onder mijnen, en het klimmen der jaren meer zorg voor Uw welzijn eischt, wordt hel hoog tijd aan Koffie Hag te denken. De echte Koffie Hag vrijwaart U van de op- zweepende werking der coffeïne, omdat ze ge garandeerd coffeïnevrij is. Koffie Hag spaart hart en zenuwen, maar laat U het kostelijk genot van echte, fijne koffie, zonder daf Uw nachtrust gevaar loopt. Daarom van nu af: Tweede Kamer. Burgerlijke Stanc! GEMENGD NIEUWS Verduistering van 200 000 mark. De slaapster van Chicago. Spoorwegongeluk bij Brooklyn. Aardbeving in Honduras. Hevige aardbeving in Midden-Amerika. Spoorwegongeluk in Mantsjoerije. Ontploffingen. Fabrikant door terroristen gedood. Arrondissements rechtbank te Alkmaar. jaar binri 1 hij her t blijkbaar dorst. Een paar dagen «ater, even voor het onder wa ter gaan «alleen de Commandant Officier van de wacht en roerganger zijn nog op de brug), weer een spreeuw op het voorschip. Nu zijn we nog verder van land af, een 300 mijl, 1 et arme beestje is doodmoe en zit op de punt uit te rusten. De Commandant wacht een kwartiertje om het diertje gele genheid te geven uit te rusten, maar het vliegt niet weg. Dan probeeren de Officier van de wacht en de roerganger het te van gen ook dit lukt niet en tenslotte kunnen we niet' langer wachten. We moeten onder water. We duiken naar 30 meter en wanneer we na een uurtje boven komen is de spreeuw natuurlijk weg. Een tragedie in de vogelwereld, zooals er op zee door ons zoovele worden waargenomen. Wanneer het spreeuwtje niet door uitputüng in het water gevallen en verdronken is, dan hebben de, aldoor met de boot meevliegende meeuwen er wel voor gezorgd. Als een klein vogeltje Zich n.1. te ver in zee waagt, vliegen de meeuwen net zoo lang boven hem tot het diertje uit doodsangst en vermoeidheid zich in het water moet laten vallen en dan de buit is van zijn roofzuchtige belagers. Onze eerste Zondag in zee is niet erg veel verschillend van andere dagen. Er wordt alleen overdag veel muziek gemaakt; een stok met een krans van kleine stukjes blik, gestoken door een leeg spekblik met wat ijzerdraad bij wijze van snaren, is een in strument, dat vele mogelijkheden biedt aan zijn bespeler. Deze nieuwe vinding, (uitge werkt in de maclrnekamer), tezamen met een „trekpiano" en een „mondorgel" vormen een goed op elkaar afgestemd orkestje, waarbij de konstabel zoo nu en dan Tito Schipa tracht te evenaren, welke moedige pogingen ech ter niet door iedereen op de juiste waarde worden geschat en den kwartiermeester de opmerking ontlokt, „dat wanneer de kon stabel begint te zingen, de Dieselmotor er stil van wordt." (Wordt vervolgd.) Naar wij vernemen zal de heer H. J. de Ruiter, bode-concierge ten raadhuize alhier, Zaterdag a.s. zijn 25-jarige ambtsvervulling herdenken. ST. NICOLAAS EN HET N. C. C. Men verzocht ons opname van het volgende: St. Nicolaas, diegisteren vele bezoeken voor de fa. Wormhoudt, Sigarenmagazijn Spoorstraat 12, aflegde, draagt voor zijn vertrek naar Spanje 6.75 af aan het Natio naal Crisiscomité. Het geld werd hem door verschillende fami lies ter hand gesteld. SINT NICOLAAS TE HUISDUINEN. Door de vele kindervrienden te Huisduinen daartoe uitgenoodigd, zal St. Nicolaas dit jaar op Vrijdag 7 December de Huisduiner jeugd wederom met een bezoek komen vereeren. Het wordt deze maal een lustrum voor den Sint, daar het de vijfde keer is dat hg in de achtereenvolgende jaren in Dennenheuvel zijn feest viert. De Harmoniekapel „Winnubst" zal de Sint begeleiden en haar muzikale mede werking verieenen. j Ui ver vertrekt op 20 December drie dagen naar Batavia; vertrek uit Batavia 26 December; in drie dagen naar het moedeland terug. Op 15 December vertrekt, zooals gemeld, het vliegtuig Snip, met Kerstpost naar West- Indië. Op 20 December zal de Uiver met Kerstpost naar Oost-Indië vertrekken. De be manning van de Uiver bestaat uit de heeren W. M. O. H. Beekman (gezagvoerder), J. van Steenbergen (tweede bestuurder), H. A. Waa lewijn (werktuigkundige) en G. van Zadelhoff (marconist). Indien de vlucht volgens het vastgestelde schema verloopt, zal het vliegtuig den 23-sten te Batavia aankomen. Den 26sten Dec. vangt de terugtocht aan en den 29sten wordt de Uiver weer te Am sterdam verwacht Het vliegtuig zal dus in acht dagen tweemaal de AmsterdamBata via, d.i. 29.000 K.M. vliegen. Voor risico van de afzenders kunnen met deze vlucht verzonden worden volledig ge frankeerde gewone en aangeteekende brieven, briefkaarten en andere stukken, bestemd voor Ned.-Indië en verder gelegen landen. Blieven en doosjes met aangegeven waarde en postpakketten zijn van dit luchtvervoer uitgesloten. Het luchtrecht is gelijk aan dat voor een gewonen wekelijkschen luchtdienst met dien verstande, dat, voor open kaarten (ook briefkaarten) wegens port en luchtrecht te zamen 30 ct. moet worden voldaan. Om met de Uiver te worden verzonden moet de correspondentie, althans gedeeltelijk, gefrankeerd zijn met het driehoekszegel voor bijzondere vluchten en van het opschrift „per vliegtuig Uiver" zijn voorzien. Poststuk ken zonder het driehoekzegel worden in geen geval met de Uiver verzonden. De correspondentie voor de Uiver moet zóó tijdig gepost worden, dat deze uiterflijk 19 dezer met de laatste treinen te Amsterdam wordt aangebracht. Met een Junkers. Een redacteur van de Intransigeant heeft in een vliegtuig „zonder piloot" gevlogen. Dat was een Duitsche Junkers in tegenwoordig heid van de constructeurs en naast den piloot-ingenieur Koester. Na het los komen van den grond bewerkstelligd «n gyroskoop alsmede oliepomp verzorgd te hebben, iiet hij de hefboomen los. Het toestel bleef stijgen tot op 300 M., leen het de vlucht voorwaa \s begon. Tevoren was op een wijzerplaat de pijl op 300 M. gepiaatst. Om te zwenken hanteerde Koester een anderen kleinen hef boom, waarna de machine overeenkomstig het op een nieuwe wijzerplaats aangebrachte tee- ken een haf ven slag om maakte Tien jaar is gewerkt alvorens het automa tische stelsel-Siemens in praktijk kon worden gebracht. Als een windstoot de snelheid ver mindert of vermeerdert treedt de versneller automatisch in werking. Het vliegtuig moet voortdurend zijn volkomen stabiliteit behou den. De piloot behoeft dus niet anders te doen dan tevoren richting, hoogte en snelheid door middel van die krukassen te bepalen. Het radio-goniometrische toestel stelt hem in staat zoo noodig afwijkingen te corrigeeren. Verder behoeft hij alleen een vierden hef boom in werking te stellen om te landen. De Junkers-rnotor met zware olie, zal in Frankrijk gebouwd worden. Es de rest kan kan Frankrijk in Duitschland koopen of in de eigen fabrieken maken. NEDERLA NDSCHE VLIEGTUIGEN VOOR ZWITSERLAND. Sucees voor Koolhoven. De goede reputatie van de in Nederland gebouwde vliegtu.gen heeft wederom op drachten naar ons land gebracht. Wederom kunnen meer arbeiders in de Koolhovenfabrieken te Rotterdam te werk gesteld worden om deze nieuwe verkeersvlieg tuigen onzer Nationale Industrie voor de Zwitsersche Maatschappij „Alpar" te vervaar digen. Deze machines zullen van het type F.K. 50 zijn, dat wil zeggen van het vijftigste type door Koolhoven gecreëerd. Plaats biedend aan 2 bestuurders en 10 pas sagiers zijn deze nieuwe Koolhovens uitgerust met twee 350 P K. Wasp Motoren, waarmede een snelheid van 280 km per uur bereikt kan worden. Daar deze machines in het bergland thuis zullen behooren, _ullen zij gebouwd worden om op één motor nog op een hoogte van 1800 meter te kunnen vliegen. („Hbl.") ULM EN ZIJN MAKKERS. Inderdaad vermist. Naar Reuter gisterenochtend uit Honoloeloe meldde, had men toen nog steeds geen bericht ontvangen over het lot van den vlieger Ulm en zijn beide makkers. De ongerustheid steeg dan ook voortdurend. Verscheidene vliegtuigen, hebben het gebied waar het vliegtuig ver moedelijk een noodlanding op de golven heeft moeten maken afgezocht, doch men heeft geen enkel spoor ontdekt. Daar Ulm gemeld had, dat zjjn vliegtuig ten hoogste twee uur drijvende kon blijven, valt het ergste te vreezen. DE SPELLING-MARCHANT. Opgenomen in de leerplannen van gymnasia en H.B.S. met 5-jarigen cursus. Bij Kon. Besluiten is thans de spelling-Mar- chant ook opgenomen in de leerplannen der openbare gymnasia en H.B.S. met 5-jarigen cursus. BEGRAFENIS COMMISSARIS F. ELLENBERGER. Gisterenmorgen om elf uur is het stoffelijk overschot van den zoo noodlottig om het leven gekomen commissaris van politie F. Ellenberger op de Algemeene begraafplaats te Schiedam, ter aarde besteld. Daar tevoren bepaald was, dat het kerkhof voor het publiek gesloten zou blijven tijdens de begrafenis, hadden velen zich langs den te volgen weg opgesteld, om den treurigen stoet te zien passeeren. De belangstelling was des te grooter omdat de begrafenis met korps eer geschiedde. Voor de kransen was een aparte wagen gereserveerd. Zeven rijtuigen en auto's met familie en genoodigden volgden. Langs een haag van menschen reed de stoet naar het hoofdbureau van politie aan de Lange Nieuw- straat, waar het korps en de verschillende deputaties gereed stonden om zich aan te sluiten. Tal van sprekers voerden het woord. Nadat de kist naar de groeve was gedra gen, bedolven onder bloemen en kransen brachten velen nog een laatsten groet door de kist met losse bloemen te bestrooien. Nadat het korps man voor man voor het laatst voor zijn chef had gesalueerd, zeide de schoonzoon van den overledene, dr. A. H. de Bruin, de aanwezigen dank voor de bewezen laatste eer. Gisteren onderteckend. Zooals bekend, heeft de Nederlandsche re geering op 2 November j.1. het clearingver- drag met Duitschland opgezegd. Zeer spoedig daarna zijn de beide regeeringen overeenge komen, opnieuw onderhandelingen nopens een dergelijk verdrag aan te vangen. Deze heb ben gedurende de laatste 14 dagen in Den Haag plaats gevonden en zijn gisteren afge sloten door de onderteekening van een nieuw clearingverdrag, waarvan de inhoud zeer spoe dig zal worden gepubliceerd. De oude schuldvorderingen. De positie der z.g. oude schuldvorderingen (d.w.z. die, welke vóór 24 September j.1. haar vervaldag hadden), heeft in de eerste plaats een punt van zeer ernstig onderzoek uitge maakt. Als resultaat daarvan mag een be spoediging1 van de afbetaling der vorderingen worden verwacht. Wachttermijn. Uit het bovenstaande kan men afleiden, dat de wachttermijnen tot bijna de helft zullen kunnen worden verkort. Niettemin moet ook nog worden gevreesd, dat het nog geruimen tijd zal duren, voor de laatste der onderhavige schuldvorderingen zal zijn betaald. Dit is een onvermijdelijk gevolg van den omvang van het totaalbedrag dier vorderingen. De tussehenhandel. Ten aanzien van den brand in goederen van niet-Nederlandschen of Ned.-Indischen oor sprong is het niet gelukt, een regeling te ver- krijgen die aan de behoeften van den traditio- neelen Nederlandschen tusschenhandel tege moetkomt. Op dit gebied waren de onderhandelingen sterk geprejudicieerd door het daaromtrent in het Duitsch-Engelsche verdrag inzake het be talingsverkeer vastgelegde. Ten behoeve van dezen handel Is niet méér verkregen, dan waarmede Engeland genoegen heeft geno men. Voor de scheepvaart is voorts een regeling getroffen. Het verdrag is voor den duur van ruim twee jaren gesloten. Het kan met inachtneming van een termijn van drie maanden door beide partijen worden opgezegd of, indien belang rijke veranderingen in de oeconomische toe standen, waarop het berust, zich mochten voordoen, met een termijn van 14 dagen. Onderhandelingen over een nieuw handelsverdrag. Het ligt in de bedoeling thans onderhande lingen nopens een nieuw handelsverdrag met Duitschland aan te vangen, daar het bestaan de op 31 December a.s. expireert. Daartoe zai vrijwel dezelfde Duitsche delegatie, die het clearingverdrag heeft behandeld, binnen eeni- ge dagen naar Den Haag terugkeeren, waar deze onderhandelingen althans voorloopig zullen plaats vinden. Ook van Nederlandsche zijde heeft de regeering dezelfde onderhande laars met deze nieuwe taak belast. In de Dinsdagmiddag gehouden vergade ring van de Tweede Kamer wordt de begroo ting van defensie goedgekeurd met 56 tegen 32 stemmen. Tegen: sociaal-democraten, vrij zinnig-democraten, communisten, benevens de heeren Arts (R.K.V.P.) en Sneevliet (R.S.P.). Aan de orde is het wetsontwerp regeling van den invoer van steenkolen, cokes en steenkoolbriketten. Uit het antwoord van den Minister notee- ren wij, dat het hoofddoel van het ontwerp is de arbeidsgelegenheid in de mijnen te ver- grooten. Hoe het verder zal gaan met onze verhou ding tot Duitschland, kan spr. thans niet zeg gen. Maar de Nederlandsche regeering is niet zoo gek om Duitschen importeurs een extra winst in den zak te spelen door een prijs- verhooging te bewerkstelligen. De Kamer keurt het wetsontwerp bij zitten en opstaan goed. In de Tweede Kamer is Dinsdagnamiddag aan de orde gekomen de behandeling van de begrooting voor Sociale Zaken. De heer Louwers (Lib.), bespreekt het verschijnsel der vakvereenigingen, met den bouw waarvan de arbeiders een verdienstelijk werk hebben gedaan, welke stellig iets sym pathieks hebben, maar die den toestand der bedrijven uit het oog hebben verloren. Door de vakvereenigingsactie is er veel differen tiatie in de ioonen gekomen. De heer Kupers (s.d.) bepleit o.a. het hotel-café-restaurantpersoneel onder de Ar beidswet te brengen. In zjjn bedrijf komen werktijden van 15 uur voor. Schromelijk wordt het bazenbesluit ontdo ken. Voorkomen worde, dat vele bazen veel en veel langer moeten werken, dan oorspron kelijk in de bedoeling heeft gelegen. De arbeidersorganisaties zijn in alle opzichten bereid mede te werken aan een goede controle inzake de Arbeidswet. Spr. dringt aan op verkorting van den ar beidsdag. Hij wijst op hetgeen in Amerika Italië en andere landen is gedaan op dit ge bied. Voorts dringt hij aan op verordenende bevoegdheid voor bedrijfsraden en beperking van het aantal overwerkvergunningen. Mevr. Bakker Nort (V.D.) sluit zich in vele opzichten aan bij den heer Kupers. Zij wenscht een betere verdeeling van de ar beidsgelegenheid. Verkorting van de arbeidsweek acht zij een doelmatig middel al zijn er ook groote be zwaren aan verbonden. De heer Amelink (A.R.) zegt, dat het geen de minister zegt omtrent den Zondags- arbeid, hem teleurgesteld heeft. Spr. dringt aan op de grootst mogelijke beperking, en op spoed met betrekking tot regeling van den arbeidstijd van chauffeurs. Nog verschillende andere onderwerpen wor den besproken. Des avonds wordt Justitie behandeld. De heer Van Rappard (lib.) oefent critiek op art. 29 Wetboek van Strafvorde ring, volgens hetwelk een verdachte niet tot antwoorden verplicht is en hem dit voor het verhoor gezegd moet worden. De heer van der Heiden (s.d.) zegt, dat zijn fractie ernstige bezwaren heeft tegen het beleid van den minister. Ze is zeer teleur gesteld. De minister is blind voor de werke lijkheid, en heeft geen kennis van de volks ziel. De meeste ambtenaren van het O. M. en leuen van de rechterlijke macht staan veel te ver van het volk af. De heer Zandt (S.G.) dringt aan op meer bezuiniging. Spr. wil wederinvoering van de doodstraf, en dringt op verbetering van de Zondags- en begrafeniswetten aan. Mej. Katz (C.-H.) hoopt, dat er inder daad een wetsontwerp komt, regelende de nationaliteit van de gehuwde vrouw. De heer Lingbeek (S. H.) komt op te gen het groot aantal R.-K. benoemingen bij de rechterlijke macht. Mevr. Bakker—Nort (V.D.) critiseert het gedrag der autoriteiten in het Larensche geval, dat tot een verkapte uitlevering heeft geleid met al de sombere gevolgen daarvan Spr. is van oordeel, dat er in ons strafstelsel ongewenschte hardheden voorkomen De heer Sneevliet (R.S.) stelt den mi nister verantwoordelijk voor het Larensche geval en voor het betoonde machtsmisbruik. Er is iets duisters in deze zaak; de bal der verantwoordelijkheid wordt heen en weer gekaatst. En tegen de Larensche ambtenaren, den burgemeester incluis, wordt met de be kende soepelheid opgetreden. Spr. vergelijkt dit met de strakke lijn, tegen andersdenken den getrokken. De Tweede Kamer heeft Dinsdagavond de behandeling der begrooting van justitie ver der voortgezet. De heer Van derWeyden (r.-k.) is te leurgesteld, dat een wijziging van het execu tie-recht nog niet tot stand is gebracht. Zon der wettelijke regeling van verlaging der hy potheekrente gaat iedere hypotheekboer on herroepelijk te gronde. De heer Vliegen (s.d.) bespreekt ook de Larensche quaestie. Het Larensche geval is een ernstig bewijs van een standpunt bij den minister, dat hij, in het algemeen belang der justitie moet ver laten. Heeft de minister instructies gegeven, waar om zegt hij het dan niet? Wie is de schuldige, het departement, de procureur-generaal of de burgemeester? Het Nederlandsche volk is over het optreden van den minister niet te spreken. De heer Brautigam (s.d.) wijst er op, dat het nieuwe zeerecht nog altijd niet is in gevoerd. De heer VandenHeuvel (a.r.) besprekt de executies en het pachtvraagstuk. De heer Goseling (r.k.) bespreekt eerst het executie-recht. Spr. vraagt voorts of maatregelen tegen Duitsche organisaties niet noodzakelijk zijn? jDe heer Terpstra (a.r.) kan zich over het geheel met het beleid van den minister zeer wel vereenigen. De heer Drop (s.d.) is teleurgesteld door hetgeen de minister in de Memorie van Ant- jvoord heeft geschreven over de positie der hoofdarbeiders. ,;De heer Duys (s.d.) kan zich aansluiten bij wat er is aangemerkt op het beleid van den minister. Spr. dringt aan op de gedwongen verzeke ringen door chauffeurs. Spr. waarschuwt den minister bij zijn op treden tegen communisten en fascisten geen martelaren te maken. Spr. heeft niet het gevoel, dat er rechtmatig wordt opgetreden tegen communisten en fas cisten. Door het optreden van den minister maakt men de zaken erger dan ze zijn. En mogen de communistische Kamerleden zelf wel beleedigd worden, b.v. in de „Gelder lander", een blad van de partij van den minis ter, die opnam: „De Communistische Vlegelr." Mag dat dan wel De heer Westermann (Nat. Herstel) zegt, dat de rechterlijke macht onmachtig blijkt te zijn om tegen opruiing van uiterst linksche zijde op te treden. Het wordt ook hoog tijd, de misdadige jeugd strenger aan te pakken, onder meer met lijf straffen. De vergadering wordt te 2.40 u. verdaagd tot Woensdag. Alsdan wordt de behandeling van de afdee- ling „Arbeid" vortgezet. De heer Sneevliet (R.S.) bespreekt de nooden der arbeidende klassen én de daardoor ontstane spanningen. De schenking van 2 mil- lioen door de regeering is een poover gebaar, vergeleken bij de tientallen millioenen, eerst van den steun afgetrokken. De heer Hiemstra (s.d.) bepleit werktijd regeling in den landbouw. De heer Brautigam (s.d.) bespreekt o.m. de ongebreidelde arbeidstijd der chauf feurs. Ten aanzien van het laatste punt heeft de minister medegedeeld, dat een regeling in vergevorderd stadium van voorbereiding is. Beteekent dit onverwijlde invoering? Groot is het aantal verkeersongevallen ten gevolge van oververmoeidheid van chauffeurs. De heer VanderPut (r.-k.) is niet prin cipieel tegen verkorting van werktijd, maar acht een 40-urige werkweek voorshands niet mogelijk. 'De heer Van der Waerden (s.d.) be spreekt het onderzoek naar de mechanisatie- in de sigarenindustrie. Verschillende andere sprekers voeren nog het woord. Dan vangt de Minister zijn rede nog even aan, maar te 4 uur wordt de vergadering verdaagd. van Den Helder van 4 en 5 December. ONDERTROUWD: J. Kriele en E. G. Bot, J. Goudswaardt en C. de Meijer, W. de Wit en M. Romkes, C. R. Kuiper en B. de Leeuw, J. v. d. Haspel en D. Okel, K. Meuldijk en Th. C. Huiding,, W. Barentsen en J. Bakker, BEVALLEN: S. J. ZoetendorpGouma, d., p. v. Hartingsveldt v. Waardenberg, d.' W. A. D. Been—Bedorf, z., M. J. Borreman Slort, z., G. J. Visser—Torley, d., C. J. Faber- Vos d., A. Blommers—Landman, z., J. C. Kort- Mienis, d., J. Steijvers v. Orselen—Schipper, z., OVERLEDEN: P. Bregman—Kuiper, 30 j., F. Bakker, 63 j. Binnenland BE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Proeven met sterke lampen op Dieselt reir.en. De spoorwegmedewerker van net Leidsch Dagblad schrijft, dat de Nederlandsche Spoor wegen ter meerdere beveiliging bij onbe waakte overwegen bij avond een proef zullen nemen met ster ke lampen. Deze lampen, die voor aan den trein ge plaatst worden, zyn ook bij mist op grooten afstand zichtbaar, wat vooral bij onbewaakte overwegen van zeer groot be mg is. De dader aangehouden. Aan de Duitsch-Poolsche grens bij Beuthen heeft de Poolsche grenswacht een man uit Essen aangehouden, die 200.000 mark loterij gelden had verduisterd en deswege was ge zocht. Hij is, naar het D N. B. meldt, aan de Duitsche politie uitgeleverd. Ontwaakt na drie jaar. Een meisje, dat reeds bijna drie jaar in sla- penden toestand verkeert, en dat een raadsel vormt voor geleerden uit alle deelen der we reld, die haar hebben bezocht, schijnt thans teekenen te geven van ontwaking uit haar bewusteloosheid. Volgens haar moeder heeft zij namelijk geantwoord op een mededeeling, die op een lei was geschreven en haar ver volgens werd voorgehouden. Zij antwoordt echter niet als iemand tegen haar spreekt. Het vermogen van het meisje, geest en ge zicht aan elkaar ondergeschikt te maken, werd eerst enkele dagen geleden door haar moeder ontdekt. Bij een botsing van twee goederentreinen te Brooklyn (New York) zijn een machinist en een stoker om hei leven gekomen en acht lijnwerkers gewond. Een officieel bericht luidt, dat in het de partement Ocopetec in Honduras drie plaat sen door een aardbeving waarschijnlijk ge heel verwoest zijn. Er zijn geen nadere be richten over het aantal doöden. 1 - it. Waarschijnlijk verscheidene steden verwoest. Uit Tegucigalpa (Honduras) wordt nader gemeld, dat Midden- en Zuid-Amerika Don derdag door een aantal hevige aardschokken is geteisterd. Men heeft met de geteisterde streken nog geen verbinding kunnen krijgen, doch men vreest dat het aantal slachtoffers zeer groot is en dat verscheidene steden zjjn verwoest. De overheid heeft maatregelen ge nomen om met hulpmiddelen naar het Zuiden te vertrekken, teneinde de eerste hulp tever- leenen. Uit Moekden wordt gemeld, dat op den Zuid-Mantsjoerijschen spoorweg in de nabij heid van het station Fasji-Tsjiao twee treinen met elkaar in botsing zijn gekomen. Tot nu toe zjjn 12 dooden uit den wrakhoop te voorschijn gehaald. Vele passagiers hebben kwetsuren opgeloopen. Bij de machinefabriek Polte in Maagden burg heeft Dinsdag een ontploffing plaats ge had, waardoor een mannelijke en een vrou welijke arbeider gedood werden. Vijf arbei ders werden zwaar en drie licht gewond. De ontploffing is teweeg gebracht door een steekvlam. Dindagavond heeft in Keulen-Kalk een he vige ontploffing plaats gehad, doordat een glazen ballon met een brandbare vloeistof bij de uitlading in een kelder van een apotheek brak. Er ontwikkelde zich gas, dat zich door het heele huis verspreidde en tenslotte tot ontploffing kwam. De voerman, die de ballon uit geladen had, werd op de vloer van de eerste verdieping ge slingerd. In het geheel zijn, voorzoover men heeft kunnen vaststellen, tien personen ge wond. Te Barcelona zijn Maandag verschillende terroristische aanslagen gepleegd. Des mid dags zou een poging gedaan worden om het filiaal van de Sooiété General, een Fransche bank, te berooven. De politie had er echter de lucht van gekregen en toen de roovers verschenen, konden drie hunner na een kort vuurgevecht ontwapend en gevangen geno men worden. Een textielfabrikant werd Dinsdag tegen den avond, toen hij voor een winkel stond te kijken, door eenige schoten in den rue e-e dood. 6 b De daders vluchtten, doch werden achter volgd door detectives, die de misdaad had den gezien. Een hunner werd tijdens de vlucht neergeschoten, terwijl de tweede nadat hij nog remand had gewond, kon worden gepakt Het bleek een 21-jarige jongen te zijn die verklaarde dat de fabrikant terechtgesteld was omdat hg 23 arbeiders had ontslagen. Zitting van Dinsdag 4 December. Uitspraken vorige zitting. Hendrik Ger. E., slager te Noordscharwou- de. Gebruikmaking van valsche keurmerken (Eisch 3 maanden gev.) 100.boete of 40 dagen hechtenis. W. B., Texel, zedenmidrijf art. 247 wetb. strafrecht, 1 jaar gev. voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. Hendr. de J., zonder beroep, als voren (eisch 8 maanden gev.). Interlocutoir vonnis hervatting onderzoek 8 Januari. Kurt Ernst Joh. H., Den Helder, hooger beroep vonnis photografeeren van een fort te te Den Helder. Vonnis 1 week hechtenis, be vestigd. Herbert en Jac Joh. van K., autobusonder nemers te Den Helder. Hooger beroep over treding der wet op de openbare middelen van vervoer, ƒ50. boete of 10 dagen hechtenis. Jan Hendr. Sch., autobusondernemer te Den Helder, als voren. Vrijgesproken vonnis beves tigd. (Verdediger was Mr. N. van Leeuwen). Den Helder. Gelegenheid verschaffen van Rendez-vous. De 25-jarige D. H. G. B., huisvrouw van C. S. te Den Helder, had zich heden buiten tegenwoordigheid var publiek, te verantwoor den ter zake het misdrijf, bekend bjj art. 250 bis, wetb. v. strafr. In deze edezaak werden 6 getuigen van beiderlei kunne gehoord. Vol gens verdachte zou haar verdediger, Mr, Arn. Veldman te Den leider, haar kenbaar hebben gemaakt, dat hij haar niet kon helpen, doch de president was Je meening toegedaan, dat de verdachte juridische bijstand had gewei gerd, wat heden door haar werd ontkend. Ge vorderd werd 8 maanden gevangenisstraf. Wieringen. De Rookende Moriaan. De zenuwachtige tandarts A. F. Th. G. te Castricum, die in de Wieringer autobus had gerookt, deswege was verbaliseerd door een aanwezigen spoorwegambtenaar, onbezoldigd rijksveldwachter en bovendien nog een val- schen naam had opgegeven, was door den Kantonrechter te Den Helder tot 10 en 15 gul den boete of 10 en 15 dagen hechtenis ver oordeeld. Van deze vonnissen was de nogal cholerisch getemperamenteerde kiezentrekker ln appè) gekomen, doch schitterde heden bij de behandeling door zijn niet tegenwoordig heid. Bevestiging van beide vonnissen werd gerequireerd. Nu krijgen we „als verzetje weer 'n verzetje". Alkmaar. Toontje gaf den strijd niet op, maar was afwezig toen er gevochten moest worden. De straatventer Anth. Fred. Franciscus T., ook in Den Helder 'n „geziene", met meer voornamen dan money, beoefent zijn affaire met een hardnekkigheid, een betere zaak waardig. Het interesseert hem absoluut niet of hij voorzien moet zjjn van een vergunning en hij vent maar raak, zonder zich in het minst te bekommeren om de talrijke proces sen-verbaal, dit hem ten deel vallen. Zoo was hij op 14, 15 en 16 Juni viermaal bekeurd, moest viermaal terugstaan en luisterde da zitting persoonlijk op, aangevoerd uit het huis van bewaring, alwaar hij was gelogeerd voor weer andere veroordeelingen. Onze kanton rechter veroordeelde dezen stijfkop conse quent tot 4 X 2.boete of 4 X 2 dagen, van welke vonnissen Toon weer even conse quent in appèl kwam bij de rechtbank. Deze 4 hooger beroepszaker stonden heden op de agenda, doch wie er kwam opdagen, niet de appèllant, die misschien momenteel weer een ander huis van bewaring als pensiongast tot voorraad strekt. Er werd besloten maar niet op hem te wachten en de officier requireerde bevesti ging van alle zeer terecht gewezen vonnissen. Den Helder. Het trottoir epgereden. De 21-jarige chauffeur Willem Gr., geboren en wonende te Texel, stond in de middagzit ting terecht ter zake het door zijn schuld toe brengen van zwaar lichamelijk letsel. Hij had namelijk op 9 October op den hoek Midden weg en Javastr. te Den Helder een aanrijding willen vermijden met een auto, die hij aan de rechterhand had, doch die hem voorrang had gegeven en was alstoen onvoorzichtig, roeke loos en onhandig het trottoir van de Java- straat opgereden met gevolg, dat de 15-jarige dienstbode Anna Dina Zaal, uie zich aldaar met een rijwiel aan de hand, nabij de R.-K. Fröbelschool bevond, van achteren werd aan gereden en met ernstige kwetsuren aa i naar been en mei. een „shock" naar het ziekenhuis moest worden vervoerd, in welk ziekenhuis zij 18 weken vertoefde. Toen het meisje werd over- en aangereden, sneuvelde ook door het onhandig geweld van den auto een gemeente lijke lantaarnpaal. In deze zaak waren, be halve Dr. van Heerde als deskundige, een vijf tal getuigen gedagvaard. Wat verdachte betrof, deze werd juridisch bijgestaan door Mr. P. Langeveld als raads man en verdediger. De tegenligger destijds' van verdachte was de wagen van den heer P. Vermeulen. De bestuurder had alle door de wet vereischte formaliteiten in acht genomen en zelfs den verdachte voorrang geschonken, doch de chauffeur was totaal de kluts kwijt geraakt, haalde links uit en reed het trottoir: op, waarbij teven de lantaarnpaal werd ge raakt en het jonge meisje overreden. De 36-jarige heer C. J. Bosch, makelaar te Den Helder, had eveneens de aarijding waargenomen en de abnormale manoeuvres geconstateerd. Hij had meegeholpen het over reden meisje in de Fröbelschool onder to brengen. Voorts had hij opgemerkt, dat ver* dachte totaal weg was van zenuwachtigheid. Het hem gebrachte water kon hg niet eens opdrinken. De heer Cornelis .Smit, metselaar, was de voormalige patroon van verdachte en de jongen reed wel eens met diens vracht auto. De remmen waren koirt te voren nog bijgesteld. Volgens verdachte verkeerden da remmen in ondeugdelrjken toestand. De moeder ?an verdachte werd als getuige gehoord en verklaarde, dat haar zoon altijd goed oppaste, maar nogal onverschillig was. Ze geloofde echter, dat haar zoon voor chauf feur niet ongeschikt kon worden geacht. Wel was deze erg zenuwachtig.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6