Land- en Tuinbouw- nieuws Julianadorp. Breezand Anna Paulowna. Wieringen. Wieringerwaarci. Schagen. Texel. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 8 DECEMBER 1934. Oem een te raad Werkioozen in het vrije bedrijf. Proef aan den Langend ijk goed gestaagd. Crisisbotermerk. Voor den Alkmaarschen Kantonrechter. AFDEELXNG JULIANADORP VAN VOLKSONDERWIJS. Naar wij vernemen houdt de afdeeling Julianadorp van Volksonderwijs een Pr opa- ganda-avond op Woensdag 12 December in het lokaal van den heer A. Kossen. Na een inleiding door den heer I. J. Schroe- vers zal de Tooneelvereeniging „Kunstmin" hett kluchtspel „Jan Ongeluk" opvoeren, terwijl ook de Harmonievereeniging „Kunstzin" haar medewerking verleent. Het belooft dus een aardige avond te worden, en daar de entrée laag gesteld is, wordt een druk bezoek verwacht. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. Geen dienst. Zendingsgebouw „De Ster der Hope", 's Morgens 10 en 's avonds 7 uur de heer L. Schut, van Winschoten. Woensdagavond 7 uur, Ds. Vasseur, van Den Haag. GESNAPT. De aangifte van de vermissing van een mes leidde er toe, dat de politie R., wonende in den Kooihoek, arresteerde, die verdacht wordt vele kleine, diefstallen te hebben gepleegd. Verschillende vermiste zaken, een lederen jas, motorolie, benzineblikken, enz. vond men in of bjj zijn woning. R. die eerst halsstarrig ontkende, heeft tenslotte toch reeds betref-, fende eenige goederen toegegeven, dat zij op onrechtmatige wijze in zijn bezit zijn gekomen. ST. NICOLAAS OP DE R.-K. SCHOOL. Ook de kinderen van dé R.K. school hebbèn bun Sinterklaasfeest gehad. Sint en Piet brachten hun Donderdagmiddag op school een1 bezoek. Eerst kwamen zij bjj de grooten. die versnaperingen ontvingen, later bij de kleinen,, die hen met ongeduld verbeidden en voor wie er buiten de versnaperingen ook nog cadeau tjes waren. PREDIKBEURTEN. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.). 's Morgens 10 uur en n.m. 3.30 uur, de heep P. Boon. AANRIJDING. Komende van het station, werd de eehtge- noote van den heer C. Geerligs Jr. op de Molenvaart aangereden door een motorrijder. Deze werd aangehouden door den heer G., die z'n echtgenoote met de auto kwam afhalen en jnist ter plaatse van het ongeval was ge komen. Hij beweerde niets bemerkt te hebben. Naar huis vervoerd, bleek mevr. G. een niet groote, maar diepe dijwond te hebben, waar door zij waarschijnlijk eenigen tijd het bed moet hou^ei. ex- de het ST. NICOLAAS IN DE SPOOKBUURT'. Groot gejuich op het station, toen St. Nicolaas met twee knechts arriveerde om een bezoek te brengen aan de kinderen van de RJC. School in de Spoórbuurt. Tusschen de kinderen door: reed Sint te paard naar de zaal van den heer Kossen, waar het feest gevierd werd op onge veer dezelfde wijze als we van de andere feest jes vermeldden. Sint deelde zelf de cadeautjes uit, de knechts de versnaperingen. Na een dankwoord van pastoor Van der Eem namen allen meer dan voldaan afscheid van den kindervriend. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente. 's Avonds 7 uur, Ds. M. A. G. Vorstman Geren Kerk. 's Morgens 10 uur en 's middags 2.30 u., Ds. S. U. Zuidema. Burgemeester Lovink opende Vrijdag avond de raadsvergadering met de mede- deeling dat de heeren Lubbert en Van der Berg verhinderd waren wegens ongesteldheid. Deze eerste avondvergadering was te be schouwen als een proef, die, nu het presen tiegeld ls verlaagd tot f 2.50, genomen is in het belang van die raadsleden, die bij een. mid dagvergadering een heelen dag moeten verzui men. Mededeelingen. Zie aatuvoor het blad van Donderdag JJ. Nog werd meegedeeld, dat de Comra. der Kon. voor alle gemeenteveldwachters een uniforme kleeding heeft vastgesteld. Deze wijkt niet veel af van de hier gedragen uni form. Het Polderbestuur heeft gelden gevoteerd voor werkverschaffing. Aan den Minister is meegedeeld, dat er thans 444 werkioozen zijn. In den Wieringer- meer werken 68 personen, in de plaatselijke werkverschaffing 52, 128 ontvangen steun, 196 worden met gesteund. Gevraagd is over heidssubsidie te verleenen, opdat de voorge nomen werkzaamheden (genoemd in ons verslag van Poldervergadering, nummer van Dinsdag j.1.) uitgevoerd kunnen worden. Zij zouden 130 man werk verschaffen. Voorzit ter bracht hulde aan het Polderbestuur voor deze poging tot werkverruiming. Aan den heer Kuiken werd meegedeeld, dat het met de werkverschaffing bij particulieren ((slooten en diepspillén) nog niet hard loopt. Er zijn wel werkgevers, die hun arbeiders vandaag zouden willen ontslaan' om ze' mor gen tegen werkverschaffingsloon en dan met subsidie weer in dienst te nemen, maar dat is de bedoeling niet. Dé Minister van Sociale Zaken heeft be richt dat er geen' speciale vorstregeling is te verwachten. Bij stopzetting wegens vorst zal de uitkeering plaats hebben volgens de geldende steunregeling. Jaarwedden Burg., Secr., Ontv. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten in het advies omtrent een ontwerp-regeiing der jaarwedden van Burge meesters, Secretarissen en Ontvangers in deze provincie geen bedenkingen te uiten ten opzichte van de regeling zelf, maar wel te gen het van terugwerkende kracht verkla ren- Aardappelteelt-verordening. In de plaatselijke verordening is o.a. de teelt van de aardappelsooft „Bintje",, met het oog op vatbaarheid voor wratziekte ver boden. Deze soort biedt echter juist wat portmogelijkheid, waarom de afd. van Hoil. Mij. v. Landbouw opheffing van verbod vroeg. De wratziekte bij aardappelen doet in wijden kring ook z'n invloed gelden op bloem bellen. De landbouwconsulent advies gevraagd, is tegen opheffing. De heer Rezelman merkte op, dat het verbouwen in den omtrek niet is verboden, waardoor hef plaatselijk verbod aan waarde verliest. Het verzoek werd voor kennisgeving aangeno men. Afwijking Winkelsluitingswet. Zie hiervoor het praeadvies van de meer derheid van B. en W. verkort in het num mer van Donderdag j.1. weergegeven. Zon der hoofdelijke stemming wordt besloten tot hernieuwde vaststelling van de plaatselijke verordening. De heeren Dekker, Keuris en Raven wilden geacht zijn te hebben tegen gestemd. Wijziging verordening Grondbedrijf. Praeadvies, zie blad Donderdag. Verschil lende sprekers zijn 't er over eens, dat het volgend jaar een taxatie waarschijnlijk niet beter uit ?.al vallen dan nu, maar zonder hoofdelijke stemming besloot men de ver ordening toch zoo te wijzigen, dat de taxatie al vast eer jaar verschoven wordt. Ontheffing schoolgeld. Eenige verzoeken om ontheffing van den aanslag voor schoolgeld worden toegestaan, andere afgewezen. Verhuur „Ceres". Het bloembollenbedrijf op „Ceres" werd voor f 1052 onderhands verhuurd aan den, heer J. A. ven Rijn. Verhuur Postkantoor.. Nu het P.T.T.-kantoor aan de Kleine Sluisi een hulppostkantoor is geworden, huurt het: Rijk niet meer van de gemeente, maar- de kantoorhouder. Het voorstel tot onderhand- sche verhuur van het gebouw aan den heer C. Liefhebber, voor 5 jaar tegen f 750 per jaar, werd zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Herziening jaarwedden. Op de jaarwedden der gemeenteambtena ren wordt tijdelijk een korting toegepast. De geldende jaarwedden-regeling werd mi zoodanig gewijzigd, dat de korting verviel, maar de wedden met eenzelfde bedrag wer den verlaagd. Conversiegeldleening. De raad ging gaarne accoord met het voor stel tot conversie van een geldleening per resto bedragende f 5400, waarbij de geldschie ter genoegen neemt met e<|n renteverlaging van 5 pet. op 4% pet. Verzoek Landarbeidersbond. Het bestuur van de afd. A. P. van den Ned. Bond van Arbeiders in het Land-, Tuin en Zuivelbedrijf vroeg bij de regeering aan te dringen, .noodzakelijke verbetering aan te brengen in den steun aan werkioozen. Het verzoek ging vergezeld van een uitvoerige toe- lichting. Het geheele college van B. en W. staat sympathiek tegenover d'e geuite verlan gens, maar de meerderheid zag. geen heil in het indienen van het verzoek hij de regeering, daar reeds van alle kanten hetzelfde is ge vraagd. Voorzitter v ooi de er veel voor aan te drin gen op het beschikbaarstellen van goedkoope boter. De heer Dekker betoogde, dat het nuttig was dat de regeering een aanwijzing kreeg in welke richting een be'ar.grijk deel van de bevolking wil gaan. De heer Smit wees er op, dat de gemeente zelf niet meer hulp kan geven en ais de Minister voldeed aan het verzoek, dit de gemeente ten goede kwam. De heer Koorn vond, dat A. P., met een groote arbeidersbevolking, een slecht figuur zou slaan als men het verzoek niet in diende. De heer Keuris verdedigde het stand punt van de minderheid van het college van B. en W. Hij achtte het de taak van het gemeentebestuur de verlangens der bevolking bij de regeering naar voren te brengen. De heer Raven waarschuwde, dat de gemeente de dupe zou worden als er geen verbetering in den steun kwam. De heeren Kuiken en Komen voelden er met den Voorzitter meer voor per soonlek te probeeren iets voor onze gemeente gedaan te krijgen. Bij stemming verklaarden de heeren Keu ris, Koorn, Smit, Raven, Dekker en Jonker zich voor voldoen aan het verzoek. (De hee ren Komen, Kuiken en Rezelman tegen). Het zal dus worden ingediend, maar Voorzitter zegde toe, daarnevens alles te zullen pro beeren om goedkoope boter beschikbaar te krijgen. Nota van opmerkingen begrooting '34. Ged. Staten zonden een tweede nota van opmerkingen op de begrooting. Ze vroegen o.a.: Voor de kosten van bet politie-motorrijwiel geen vaste vergoeding te geven, doch de werkelijke kosten ten laste van de gemeente te brengen. (Zal voortaan geschieden). Hoe wei de heer Smit het kleinzielig vond over den betreffenden post te vallen, werd ook be sloten voortaan het kopje thee, dat ter ver gadering word" geschonken, zelf te betalen. Het schoolgeld zal aanvankelijk moeten worden verhoogd en de heffing bij een in komen van 800 aanvangen. De kqsten van werkverschaffing hebben over 9 maanden 84277.17 bedragen. De ver voerkosten zijn thans gedaald. Hiermee reke ning houdend, kunnen de totale kosten van werkverschaffing voor het geheele jaar op 110.000 worden geraamd en het z.g. uit- gestooten bedrag op 35.814.66. Ged. Staten vinden goed, dat er twee com missies tot wering van schoolverzuim blijven, maar de kosten, 200, moeten toch gehal veerd worden. Er zal overleg gepleegd worden met de commissies. Ged. Staten hebben aan de Kroon voorgt» steld de jaarwedden van de wethouders met ingang van 1 Nov. '34 van 400 op 300 te brengen. De heer Smit informeert of bekend is, waarom aan den heer R. een ventvergunning voor bloemen in Den Helder is geweigerd. Voorzitter antwoordde, dat de heer Smit alle inlichtingen dienaangaande op de secretarie kan krijgen en vond het overigens ongewenscht zulk soort persoonlijke dingen in openbare vergaderingen te behandelen. De heer Kuiken kreeg op zijn vraag te(i antwoord, dat de Burgemeester zal bekenfl maken, wanneer hij buiten het bestaand spreekuur zitting zal houden, maar hij za l nog wat geduld moeten hebben. Hierna sluiting. Hippol ytushoef. DOOPSGEZINDE ZUSTERKRING. Men deelt ons mede, dat voornoemde Zus-- terkring 11 Dec. a.s. des avonds 8 uur een bijeenkomst houdt in het Cathechisatiegebouw alhier. POLITIE. Verloren: Een rijwielbelastingmerk. Gevonden: Een gehaakt kindnermutsjq. Inlichtingen hij den gémeentebode. V. OPTOCHT. Een 40 50 jongemannen (vrijgezellen); welke in de werkverschaffing vorige weety waren ontslagen, zag men de heeren in op± tocht dwoor de plaats trekken. Zij droegen bat nieren bij zich met opschriften als „Honger"1, „Wij eiscen brood". Deze ongewone optocht had begrgpelijkér-f wijze veel bekijks. GOED GERADEN. Degene die voor 2.aan goederen koch uit de Sint Nicolaas-étalage van den heer Kort, mocht gratis raden naar den geboorte datum van een pop, welke in de étalage wad opgesteld, terwijl de gelukkige winnaar(es) naar keuze eigenaar(es) kon worden van een jas, japon of mantel. Bij opening van het cou vert bleek de oplossing te zijn 8 uur 28 mij nuten voormiddags. Geen enkele kooper of koopster had "derf juisten tijd geradèn, doch zij die het dichst er bij raadde was mej. S. v. Roo, te de Elft, met 8 uur 30 minuten, aan wie de prijs werd toegewezen. IN STUDIE. Door de gemengde R.-K. tooneelclub „Stj, Hippolytus", is voor haar a.s. Januari-uitvoe-i ring in studie genomen het tooneelwerk „Eerf faillissement" in 5 bedrijven, door Björn stjerne Bjönston, voor het Nederiandschej tooneel bewerkt door H. Kenter en Gerard Nielen. ST. NICOLAASFEEST IN DE R.K. SCHOOL t Donderdag voormiddag werd door St. Nico laas een bezoek gebracht aan de Katholieke School. De kinderen zongen voor den Sihti een welkomstlied, waarna de Sint de kinde ren toesprak. Na verschillende klassen te heb-! ben bezocht, werden aan de kinderen de ver schillende surprises uitgedeeld. Dat deze dankbaar werden aanvaard behoeft geen be toog. Na afloop keerden zoowel de Sint én BURGERLIJKEN STAND van 23 November t/m. 6 December. GEBOREN: Johannes, z. van H. Sepers en W. AppeldoornJan Hendrik Frederik, z. van, F. H. Slik en H. A. Mol; Frouke, d. van F.! Pomp en A. Bont; Grietje Cornelia, d. van: N. Mulder en J. Wiegman; Pieter Cornelis, z. van A. M. Timmerman en P. Hoogstrate Alberta, d. van Jn. Mulder en S. PoezeWla- dimir, z, van S. Krol en M. T. ScheveJoseph Anthonius, z. v. M. A. Janssen en G. A. A. Keijzers. GEHUWDL. J. Lanen en A. G. van Ginkel. OVERLEDENP. Lont, 88 j., wed. van Jn, KaanG. Steigstra, 7 j., d. van J. F. Steigstra en M. C. Tholenaar; P. Omis, 73 j., echtgen. van A. Bais, HERHALINGSOEFENINGEN ZEEMACHT. i Onderstaande dienstplichtigen moeten in I 1935 aan de herhalingsoefeningen van de Zee macht deelnemenW. F. Hollander op 7 Jan. 1935 te Den Helder voor 34 dagen. C. Ruiten- burg, 29 April 1935 idemJ. Schachtschabel op 1 Juli 1935 idemJ. Takes op 17 Juni 1935 idem plus nog 41 dagen overvulde eerste oefening. INSCHRIJVING DIENSTPLICHT. i In Januari a.s. moeten voor den dienstplicht worden ingeschreven alle jongelieden, geboren I in het jaar 1916. In het bijzonder staat de gelegenheid voor deze inschrijving open ten Raadhuize op 7 Januari a.s. De inschrijving geschiedt voor de lichting 1936. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. (Westerland). 's Avonds 7 uur, Ds. van Beek Evangelisatie (Ned. Herv. Gem., H.Hoef). 'sMorgens 10 uur, de heer O. Deen. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem. Den Oever) 's Avonds 7 uur, de heer O. Deen Doopsgezinde Gemeente Hippolytushoef. 's Morgens 10 u., Ds. H. W. Meihuizen Doopsgez. Gem. Oosterland (Herv. Kerk) 's Avonds 7 u., Ds. H. W. Meihuizen Ger. Kerk (Beltstraat). Hippolytushoef. 's Morgens 10 uur, Cand, J. Oranje, 's Middags 2.30 uur, Ds. Joh. Meijnen, van Den Helder. Geref. Kerk. (Den Oever). 's Morgens 10 uur, leesdienst. 's Middags 3 uur, Cand. J. Oranje. NUTSDEPATEMENT. Voor de tweede maal waren wij Donderdag avond in de gelegenheid het filmwerk „Cavalcade", hetwelk als hoofdschotel diende van den eersten nutsavond, gegeven door de Af deeling Nutsdepartement Wieringerwaard te aanschouwen. Door de heer Sieswcida werd met een kort woord geopend, waarbij spr. mededeelde dat door omstandigheden nog geen voorzitter was benoemd, zoodat spr. voor dezen avond de leiding op zich heeft genomen. Voorts werd nog medegedeeld, dat de tweede avond hier kort op zou volgen. Als voordrachtkunstenaar zal optreden de heer Westmeinse. De entrée zal zoo laag moge lijk worden gesteld. Ook'werd nog geme moreerd het 150-jarig bestaan. Dit is een prettig feit, maar wat nu niet zoo prettig is, aldus spr., is dat wij in ledental achteruit gaan.' Hiervoor doet hg een beroep óp de aanwezigen teneinde zich té laten inschrij ven als lid. Het filmprogram werd geopend met een zeer uitvoerig overzicht van de Philipsfa- brieken. De film Cavalcade uitvoerig te be spreken; is onnoodig, daarvoor is hij té be kend. Wél kan opgemerkt worden dat enkele stukken welke bij de eerste opvoering ont braken, hier in zijn geheel werden gedraaid, waardoor de film beter tot zijn recht kwam. In het slotv.'i ord van den heer S.cswerda zeide deze dat de avond als goed geslaagd te beschouwen is. Wij sluiten ons gaarne bij de ze opmerking aan. BURGERIJJKE STAND. 29 Nov,—6 Dec. 1934. GEBOREN: Nicolaas, z. v. A. Snaas en E. J. Brantenaar. ONDERTROUWD: P. van der Molen, oud 25 j., tuinbouwer te Schagen en C. Slot, oud 27 j., zonder beroep, te Broek op Langendjjk. OVERLEDEN: A. Sluis, oud 84 j., weduwe v. J. Kuiper. Politie. VERLOREN: een rentekaart, een regenjas, een handschoen. GEVONDEN: 2 handschoenen, AAN KOMEN LOOPEN: een hond. SCHAGER MARKTBERICHT. ii !r De handel in vette koeien was Donderdag j.1. trekkend; zooveel als vorige week was er evenwel niet aangevoerd. De duurste prjjs die besteed werd, was ongeveer 29 cent. Kalfkoeien waren weer iets duurder, ter wijl een stugge handel iri geldekoeien ont stond. Vaarzen waren vlug en duur, De handel in "graskalveren goed. De prijs van gewone kalveren ging tot 1 35:—. Nuchtere kalveren werden vlug verkocht, tegen behoorlijke prijzen. Op de paardenmarkt was het daarentegen veel minder levendig. De handel in oude slachtschapen was stug. 12.— tot 18. n De duurste vette schapen gingen voor 21.50. Overhouders stug. Vette varkens wa ren te weinig aangevoerd. Handel stug. De prijs werd 1 cent hooger. De prijs der biggen was iets heter dan vorige week, hoewel de handel niet juist vlug te noemen was. Schrammen niet aangevoerd. In den kippenhoek was de handel goed. Aan onzen vroegeren plaatsgenoot Prof W. H. Keesom, hoogleeraar aan de Rijksuni versiteit te Leiden is vergunning verleend tot het aannemen van de versierselen van Com mandeur in de Orde van de Kroon van België. C. KEUZER HZN. BENOEMD TOT DIJKGRAAF. Bij Kon. besluit is benoemd mét ingang van deh eersten Woensdag in Décember tot dijk- j^kaf van het waterschap de Dertig Gemeen-! 'schappelijke Polders op Texel, C. Keijser Hzn., in Den Burg op Texel. JAARVERGADERING R.-K. KIESVER. In hotel „De Zwaan" werd Donderdagavond een vargadering van de R.-K. Kiesvereeniging gehouden, die een slecht bezoek ten deel viel; de voorzitter, de heer R. J, Timmer, meende deze geringe belangstelling te moeten toe schrijven aan den slecht gekozen datum der ja&rvergadering. In zijn openingswoord wees spr, op de stille periode die achter ons ligt én op het drukke verkiezingsjaar dat ons wacht. In 1935 zullen de leden tweemaal ter stembus worden geroepen, n.1. voor Gemeente raad en voor Prov. Staten, Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat de contri butie zoo laag was gehouden in pe stille jaren, dat geen strijdkas gevormd kon wordenhet bestuur zal nu trachten door vrijwillige ver hooging van de contributie of door bijdragen voor dat doel een kas te vormen. De voorzitter deelde nog aan de vergade ring mede, dat de heer M. W. de Graaf, die lange jaren zitting in den Raad voor de R.K. Partij heeft gehad, (de heer De Graaf heeft den langsten staat van dienst van genoemden raad), zich na de loopende zittingsperiode niet meer voor deze functie beschikbaar stelt. Verder liepen de besprekingen over de pro paganda van het nieuwe orgaan van de Kath. Staatspartij. De vooozitter deeldé nog mede dat de ijlaatselijke R.-K. Kiesvereening binnen kort zal worden omgezet in een afdeeling van de R.-K. Staatspartij. HET AFTREDEN VAN DEN DIJKGRAAF EN VAN DEN PENNINGMEESTER VAN DE 30 GEMEENSCHAPP. POLDERS. In een kort bericht maakten wij reeds mei. ding van het afscheid van den heer J. S. Dijt als dijkgraaf en den h eer J. Rab Jnz. als pen ningmeester van het waterschap „de 30 Ge- meenschapp. Polders op Texel". Uit de notu len dezer verg. (die niet voor de pers toe gankelijk was), ontleenen wij nog 't volgende: De Voorzitter richt het woord tot den pen ningmeester en zegt: Mijnheer Rab, het is een eigenaardige gewaarwording om na een dienst tijd van 22 jaren afscheid van u te moeten riemen. U kunt terugzien op een lange, 'zeer drukke en verantwoordelijke ambtsperiode, waarin wij hij 't bestuur nimmer klachten over u hebben ontvangen. Wanneer wij in deze vergad. uw werk zagen met rekening en ver antwoording was dit in alle opzichten af. Mijnheer Rab, hiervoor breng ik u dank, als alles goed is lijkt uw werk zoo eenvoudig, doch wij weten welk een zorg hiervoor ge vraagd wordt. Cok de secretaris de hèer Oort, wees daarna Op de groote verantwoording dié éen pen- ningm. heeft en schetste de voorbeeldige wijze waarop de aftredende zijn taak heeft vervuld. De heer Bogaard overhandigde daarna den heer Rab namens 't huldigingscomité een vulpen ep vulpotlood als aandenken aan zijn 22-jarige ambtsperiode. Verder voerden nog enkele be stuursleden 't woord. De heer Rab dankte den Voorzitter en andere sprekers voor hun hartelijke woorden. Hierna volgde 't afscheid van den Dijkgraaf. De Voorz. zegt: „Ik heb nu voor 't laatst mijn handteekening gezet onder notulen en presentielijst; 't spijt mij dat er nog geen op volger is benoemd, ik twijfel echter niet dat 't.werk wel behoorlijk door zal gaan, ook al telt 't bestuur a.s. Maandag (nu ook nog geen Heprnraad is benoemd) twee leden minder. 't Zal mij vreemd zijn, zegt de Voorz. verder, Maandag niet meer op de bestpursverg. aan wezig te zijn na zulk cen'lahgé ambtsperiode. Spr. wijst er nog even op dat hij 20 jaar ge leden het eenige" bestuurslid was die in de „30 Polders" een bemaling wou stichten, er was zeer veel tegenkanting, alle 15 bestuurs leden waren er tegen. Daarna heb ik óet ge probeerd met de Nieuwe Sluis, ik dacht een half ei, dan een leege dop en jawel dat mocht gelukken. Uit de rede, die de heer Boogaard namens de huldigingscommissie uitsprak ontleenen wij dat onder directie van den heer Dijt ruim 110 km verharde weg tot stand is gekomen, toen de aftredende Dijkgraaf werd had 't waterschap slechts 20 km verharden weg 't Aantal nieuwe tochtslooten dat is gegraven is buitengewoon groot, terwijl de oude zijn verbeterd; terwijl de zeedijk zulk een ver andering heeft ondergaan dat ze bijna niet meer met die van vroeger vergeleken kon worden- De heer Boogaard overhandigde den heer Dijt namens Bestuur en ambtenaren een plaquette met inscriptie, uitgevoerd in brons. De Voorzitter dankte hiervoor en deelde mede dat 't afscheid hem leed deed, doch dat vele aangename herinneringen aan de ver gadering van het Waterschap hem altijd bij zullen blijven. De secretaris, de heer v. d. Oort, dankte vervolgens den dijkgraaf voor. den bijstand hem vooral bij den aanvang van zrjn ambts periode vérleend en wenscht hem nog een gezellige rusttijd in zrjn familiekring toe. Ook de penningmeester dankte vervolgens den Voorzitter voor de prettige samenwerking. De heer v. d. Pijl richtte hierna 't woord tot dentojjkgraaf en dankte voor de vriend schap van den heer Dijt ondervonden. Spr. verklaarde dat hij zoo gaarne nog langer met den scheidende had willen samenwerken. De wet veroorlooft dit echter niet. Vervolgens voerde de heer C. Kéijser Hz., het woord, die den heer Dijt hulde bracht voor zijn kalme leiding, waardoor de verga deringen steeds een rustig karakter droegen. De heer J. Roeper Nz., bracht even in her innering de dichting der pijpen van de Noor- dersluizen en den betonrand, die aan den Zee dijk en aan den dijk van het Noorden, onder leiding van den aftredende zijn tot stand ge komen. De heer Y, Lap neemt als heemraad met weemoed afscheid van den Dijkgraaf en dankt voor de diensten, die de heer Dijt aan het Waterschap heeft bewezen. De heer J. J. Bakker wijst op de prettige verstandhouding in de vergaderingèn en is overtuigd, dat de hoofdingelanden een pret tige herinnering aan den aftredende zullen behouden. Tén slotte krijgt de oprichter het woord, die een kort overzicht geeft van de omvangrijke werkzaamheden van den heer Dijt, in de af- geloopen 30 jaren en dank brengt voor de hulp, die hij, toen hij als jong ambtenaar in dienst trad, van den Dijkgraaf heeft onder vonden. De heer Dijt dankte alle sprekers voor hun waardeerende woorden en richtte zich nog in het bizonder tot de heenen. v. d. Pijl en v. d. Oort, tot eerstgenoemde sprak hij: „Jou heb ik veel aan je lot overgelaten, doch ik wist, dat je voor je werk berekend was." De heer Dijt kreeg tenslotte nog 3 foto's van de voornaamste werken, die onder zijn be stuur tot stand zijn gekomen; dit zrjn: aanleg 2e dwarsweg door het Zwin, verbetering van de drie pijpen bij de sluizen in het Noorden, en de betonlaag boven op de steenglooiing. De opzichter verzocht ten slotte den Dijk graaf in den auto van den Polder te stappen; te Nieuwesehild werd hem de Gedenknaald der arbeiders aangeboden. BURGERLIJKE STAND. van 4 tol en met 7 December. GEBORENCornelis Jan, z. v. H. A. J. Slegtenhorst en J. Kalis; Gerbrand Johannes, i z, v. A. van Heerwaarde en A. Zoetelief; Alice Erna, d, v. A. P. Koorn en L. Pereboom." GEHUWD J. Pannekoek en L, de Boer. OVERLEDENAntje Lieuwen, 82 j., wed. v. Cornelis Hutjes; Frederik Bakker, 63 j., geh. m. Neeltje Heerschap. Gevonden: 1 Eng. sleutel, 1 dekzeiltje. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10 u., Ds. Visser Oosterend v.m. 10 u. Ds. Kok. Waal, v.m. 10 uur, Ds. van 't Hooft Maandcollecte - H. Doop Den Hoorn, v.m. 10 u., Ds. Salm. De C o cks dor p, 'sav. 7 uur, Ds. Salm Oudeschild, v.m. 10 u., Ds. Scholte De Koog, 'sav. 7.30 uur, Ds. van 't Hooft Waal, 13 Dec. 's avonds7,30uur, Bijbellezing Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, 's av. 7 uur, Ds. Vis. Kerkbus van De Koog Oosterend, v.m. 10 uur, Ds. Vis Gereformeerde Kerk Den Burg, (geb. Fanfare) 's av. 7.3p u. Ds. v. d. Leer O os ter end, vj». 10 u. en n.m 3 u., Ds. v.d. Leer Gereformeerde Kerk (H.V.) Oost er end,- v.m. 10 u. en n.m. 2.45, Preeklezen Oudeschild. ST. NICOLAASFEEST. Donderdagavond werd in de Koningin Wil- helmina-Bewaarschool het Sinterklaasfeest met de jeugd gevierd. Door de goede zorgen van de directrice, Mw. Van Srjp-Boex, zag de school er fleurig' uit. De heer Dokkum, voor zitter, opende met en kort woord. Hij bracht dank aan de dames die gezorgd hadden voor het vullen der mandjes en vooral ook aan hen, die door hun bijdragen het Dames-Comité in staat hadden gesteld iets voor de kleinen te doen. De kinderen begonnen met een paar liedjes te zingen en even later Stapte de Sint bin nen, in vol ornaat. 'De peuters keken Wel wat raar, maar toch was er niemand bang. Onder leiding van de directric deden de kinderen allerlei spelletjes die zeer in den smaak van de ouders vielen. Piet strooide met milde hand de moppen in 't rond en het was aardig te zien hoe men grabbelde. Aan hét eind ontvingen ze uit de handen van den Sint een goed gevuld mandje. De heer Dokkum bedankte de directrice hierna voor de prettige wijze, waarop zij 't feest had doen slagen. Tevens deelde hij mede dat er 'weer een verloting gehouden zal wor den ten voordeele van de K.W.B. en dé aan wezigen, die nog geen donateur waren, wer den opgewekt zich hiervoor op te geVen. Oostér'énd. VERKEERSONGELUK. De heer J. V., die van Elders kwam om te Oos erend het Sint Nicolaasfeest te vieren had Donderdag een ongeval. Nabjj den steiger te Oosterend reed hij met zijn auto tegen een fiets, die daar door den eigenaar van een m< t >rboot, die aan den steiger lag, was neer gelegd. De auto reed geheel over het rijwiel dat totaal vernield was. Aan den auto w is geen schade aangericht. ST. NICOLAASFEEST. Donderdag bracht Sint Nicolaas met zijn knecht een bezoek aan de O, L. School t® Oosterend, waar behalve de kinderen vele ouders aanwezig waren, 't Was voor de kin deren een groote vreugde, toen Sinterklaas zijn rijke gaven begon uit te deeien. Ook op andere scholen van Texel bracht de Sint nog een bezoek. KALVEREN-TOEWIJZING 1935. Voorloopige toewijzing gaat nu weer niet door. Zooals reeds werd medegedeeld, heeft het in de bedoeling gelegen, om ten aanzien van het seizoen 1935 een voorloopige toewijzing van kalveren, gel ijlt aan ongeveer de helft der toewijzing 1934, te doen plaats hebben. Teneinde den veehouders zooveel mogelijk gelegenheid te geven om onder hun kalveren selectie toe te passen, is thans besloten, om niet tot bovenbedoelde voorloopige toewijzing over te gaan, omdat de verwachting mag wor den gekoesterd, dat de definitieve toewijzing, welke in het vorige seizoen eerst in Juni be kend kon worden gemaakt, voor dit seizoen reeds betrekkelijk kort na 1 Januari a.s. zal kunnen worden vastgesteld. Indien een veehouder bij definitieve toe wijzing slechts gedeeltelijk of in het geheel geen gebruik zal hebben gemaakt van de nem geboden gelegenheid tot levering aan de Vee houderijcentrale, zal de definitieve toewijzing voör 1935 Worden verminderd met-het aan tal niet aangeboden dieren. De afneming van de ter levering aangebo den runderen zal zooveel mogelijk geschieden in de volgorde, waarin de opgaven gedaan worden. In verband .hiermede wordt aan be langhebbenden geadviseerd, om de door hen te leveren runderen zoo spoedig mogelijk op te geven. Voor zoover op 1 Februari 1935 de helft (naar boven wordt afgerond) van het aantal te leveren runderen nog niet ter levering is opgegeven, zal worden aangenomen, dat men het aantal runderen, dat minder dan deze helft is opgegeven, niet wenscht te leveren en dus vermindering van de kalverentoewijzing ver kiest. Na 1 April 1935 zal het geheel niet meer mogelijk zijn, om runderen voor levering op te geven. Wanneer op dezen datum niet alle te leveren runderen zijn opgegeven, zal de kal- ver-toewijzing dus dienovereenkomstig wor den verlaagd. Ter voorkoming van misverstand dient hier aan te worden toegevoegd, dat uit den aard der zaak uiteindelijk het aantal werkelijk ge leverde, en niet het aantal ter levering aan geboden, runderen den hierboven aangegeven invloed op de toewijzing zal uitoefenen. (Hbld.). De proef met de tewerkstelling van werk- looze tuinbouwarbeiders in het vrije Lange- dijker bedrijf met steun der overheid is zeer goed geslaagd. Aan den Langendjjk werd.hier- mee eenige maanden een proef genomen, nadat eerst alleen Broek op Langendijk tot proef- gemeente was aangewezen. Er zijn dezen herfst heel wat arbeiders, die anders naar de werkverschaffing te Schoor! of in de Wieringermeer zouden zijn gegaan, in de bedrijven der tuinders geplaatst. De gemeente en het rijk betaalden een derde ge deelte van de loonen, welke eerst fl?, later f 16.50 per week waren. Zoodoeni e ha d do tuinders de laatste tijd voor fll een ai „eick r, welke zij anders nooit hadden kunnen betalen. Op deze wijze werd dus de tuinbouwer ge steund, terwijl ook de arbeider er voordeel bij had, doordat hij in zijn éigen vak bleef en meer verdiende dan in de werkverschaffing. En ten slotte was de derde belanghebbende, welke er wel bij voer, de gemeente, want do kosten van deze tewerkstelling in het vrije bedrijf komen de gemeente op veel minder dan de plaatsing in de werkverschaffing. Het advies, dat de burgemeesters dan ook geven, is de proef, welke met 1 Januari iu afloopt, na dien datum tijdelijk voort te zet en en ook andere.tuinbouwgemeenten er in to betrekken. De crisis-zuivel-centrale deelt mede, dat voor de week van 915 December de prijs van het crisis-botermerk en van de vervoer- vergunning van buitenlandsche boter is vast gesteld op 1 per kg. Een principieele kwestie. De bakker B.V., te Schagen, die lid is van een vischvereeniging, had zrjn genot gezocht in het behengelen van de Bolle Sloot, doch' was aldaar overvallen door den rijksveld wachter S., die proces-verbaal opmaakte om dat naar zijn meening bedoelde sloot geen be- vlot en bevaarbaar water was, en men een aparte vergunning moest hebben. Maar de bakker liet zich niet overmanden en zocht zijn troost bij majoor H., die-wel zoo vriéndelijk was heden den man als ge* tuige décharge bij te staan. Volgens den majoor was: de-bedoelde sloot wel degelijk te beschouwen als bevaarbaar en bevlotbaar water. De verkeersmogelijkheid werd aangetoond door het feit, dat bjj de pro jectie van den nieuwen weg met het aan brengen van de nieuwe bruggen rekening was gehouden met de doorvaartwijdte ten dienst® van het verkeer te water. Bedoelde Schager Kolk loopt weliswaar dood bij Haringhuizen, doch mondt aan d® andere zijde uit in de bevaar- en bevlotbar® Schagersloot. In verband met deze verklaring vermeend® dc ambtenaar te moeten requireeren, dat wel het bewijs was geleverd, en ontslag van rechtsvervolging zou moeten volgen. De Kantonrechter zal a:s, week in deze gó» wichtige zaak vonnis wijzen.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 14