Radioprogramma Op en om het Binnenhof. ül@Clr3 SP>©T NOCH ZOT GEMENGD NIEUWS BELASTINGVRIJ-LAGEN PRIJS ONOVERTROFFEN KWALITEIT Oplichter geeft zichzelf aan. a De sprinkhanenplaag in Zuid-Afrika. Het mysterie van de Galapagos-eilanden De brand te Perpignan. Twee honderd verbanningen. HELDERSCHE COURANT VAM ZATERDAG 6 DECEMBER 1934. W eek kroniek De tweede en laatste „begrootingsmaand" I - Het budget van minister Deckers behandeld en aangenomen. - De houd.ngvan Sociaal- en Vrijzinnigdemocraten. - Twee onbeantwoorde vra gen Sociale zaken en Justitie. - Den Haag, 6 December '34. De tweede maand: van het parlementaire begrootingswerk althans wat de Tweede Kamer betreft ik thans alweer eenige da gen ,oud"! En de öctobermaand was er nog nèt getuige van, dat op stebimen na de be- grooting vón Defensie voor dé Senatórialê be handeling rijp werd gemaakt Zoodat we de wintermaand zijn ingegaan met nog een vrjl- tal onafgedane begrootingen, namelijk dre voor Onderwijs, voofr Waterstaat voor Finan ciën, voor Justitie ën vöor Sociale Zaken. De twee laatstgenoemde budgets zijn dade jjpK in de Dinsdagsche dag- en avondvergade ring ter hand genomen, doch natuurlijk was er geen sprake van, dat de zaken in eert of twee dagen konden worden afgedaan. Mi nister Slotemaker kreeg bij de afd. „Arbeid'' zijner begrootin'g alleen reeds... 22 sprekers te „verduren", en Exc. Van Schaik moest bij de alg. beschouwingen over zijn „rekening" geduldig luisteren naar eën achttiental speechlustigen, die ieder een harlf uur hadden om te zeggen wat hun op het hart lag. Van de afgeloopen week-periode zijn de ge voerde besprekingen over de Defensie-begroo ting verreweg het belangrijkst. Verleden week heb ik reeds een deel van de debatten kunnen bespr eken, doch 't ministerieelè :bescheid viel daar nö'g-buiten, én daarom wil ik op een en ander nog even terugkomen. Het uitgebreide verslag in" dit blad aangaande genoemd be scheid ontheft mij van de noodzakelijkheid, op het gesprókene uityoérig ~in te 'gadn; ïk zal mij dus tot de hoofdzaken bepalen. - Voorop mag worden gestéld, dat Z.Exc.- met kracht ,;de landgenooten, die er behagen in scheppen Om onzé weermacht in het bui tenland als gebrekkig voor te stellen" be streed, uitroepend, dat hij geen seconde de hooge verantwoordelijkheid over onze weer macht zou willen dragen als zij niet voor haar taak berekend was, welke onomwonden en doelbewuste verklaring luide instemming in de Kamer vond. Generaal Duymaer, die reeds eerder min óf meer fel tegen de cri- tiek van een mr. Westerman (Nat. Herat') was ingegaan, kon niet nalaten ostentatief op genoemden afgevaardigde te wijzen toen Z.Exc. zoo inging tegen dat gesmaal. op onze weermacht. De heer W. werd spih-nijdig en schamperde iets als „die salon-generaal", on derwijl hij door den voorzitter letterlijk en fi guurlijk op z'n plaats werd gezet. Maar ook de generaal kreeg een „standje" voor zijn loslippigheid, werd zelfs bedreigd met „den hoe: <r hem bestemd!" - .én ging de minister' voort, wijzend óp J- manier, w,aarop onze Marine in den afgeloopen tijd werd "vernieuwd „en gemoder niseerd, waardoor ook de roemrijke tocht van de K. XVIII mogelijk werd. „Dat kan Nedér- land alleen!" riep dr. Deckers den heer Wen- delaar na. Ook wat het leger betreft, verzekerde de minister, dat het sinds 1914 zeer sterk in waarde en krachtis toegenomen. Alleen de luchtmacht verëischt nog bepaalde aanvul ling, en mede is een onderzoek aangaande centralisatie der luchtmacht Ook niet hét" oog op indië loopende! Maar de bewindsman waarschuwde tegen de neiging, om aan de luchtmacht de eenige waarde in den: oorlog toe te- kennen. Dr. Deckers richtte zich vervolgens tegen den heer Schilthuis, die opgekomen was te gen. het streven om een geheel zelfstandige weermacht op de heen te houden, en be toogde, dat het niet wel denkbaar is, dat Nederland 'alléén met een Europeesche mo gendheid in strijd zal komen. De V.D. wen- schen gaan in dit opzicht dus parallel .met de Regeering, er is - geen principieel verschil meer! zoo zeidé dr. Deckers. Nederland heeft steeds de internationale ontwapening ge steund en de „ontwapenaars" zouden goed dóen hun actie...... in andere landen te voe ren,* aldus vervolgde Z.E.xc., zich in deze spe ciaal tot den heer Van Houten wendend- Over de ontwapeningskwestie sprak Z.Exc. ditmaal niet zoo lang als in andere jaren, wijl de argumenten tegen eenzijdige weerloosheid reeds in den treurë zijn herhaald. Toch deed de minister goed, er nog eens op te wijzen, dat de Regeering natuurlijk een krachtig voorstander is van nationale ontwapening, mits deze niet eenzij dig): geschiedt. Want; internationale ontwapening beteekent im mers mede nationale ontwapening, aldus dr. Deckers. Wie dus ijvert voor nationale ont wapening zonder gelijktijdige internationale ontwaperinig, staat volkomen weerlos vöor tegenover een gewapende wëreiö De heer Van Zadelhoff (sd.) had voor een „Veiligheidswacht" gepleit, een soort politie- leger, dat geen oorlog zou mogen en kunnen voeren. Zoo een dus, waarvan mr. Duys eens gevraagd heeft, of de manschappen met...... eierlepeltjes gewapend moeten wordën? Wat bedoelt de heer Van Zadelhoff met een „Veiligheidswacht"? aldus Z.Exc' verder. Mag zij niet vechten? Zoo ja, dan moet zij toch modern toegerust zijn! Maar als hij dan tenslotte gewapenden tegenstand begeert, hoe kan hij dan spreken van „moord" als men zich in wettige zelfverdediging keert tegen een kwaadwillige? In '14 is Nederland wel degelijk door zijn weermacht buiten den strijd gebleven. Juist een zwakke „Veiligheids wacht" trekt den oorlog aan. Over de uitsluiting van S.D.A.P.-ers bij De fensie betoogde de minister, dat men het „ernaar gemaakt" had, wat hij met allerlei bewijzen poogde te staven, o.a. door het voor lezen van brieven van het Cambo-bestuur aan de Indische lagere marinepersoneela-organisa- ties. Ook de socialistische pers laakte de bewindsman; men hoonde en bespotte gedu- ng onze weermacht. Een en ander moest wel tot de lectuur-verboden leiden. Aangaande de ministerieelevoorstellen be treffende opheffing van het Vooroefenings instituut en de burger-corveeërs en de daar uit voortvloeiende plannen behoefde thans nog niets beslist te worden. Dat komt naderhand aan de órde, als de wijziging van de Dienst plichtwet in behandeling wordt genomen. Vooral de replieken waren levendig! Ir. Al- barda (sd.) toonde zich hevig verontwaar digd over de ministerieele woorden, aangaan de schuld van de S.D.A.P. aan het gebeurde der „Zeveg Provinciën", riep uit, dat nu eens kcrt en goed diende te worden onderzocht of de beschuWi<rinp-Pn waar Zyn Alleen door middel daarvan kondén de sprookjes uit de wereld geholpen worden. De leiders der Ma rinebonden waren' lievig ontsteld toen zij het bericht 'van de eerste ongeregeldheden ont vingen!, zoo verzekerde de' afgevaardigde. Maar deze mededeeling maakte op den mi nister blijkbaar weinig indruk, want nader hand zei hij ervan,'dat een én ander wel het gevblg zal zijn gefeest 'van...... „hét kwade geweten"! Om welk woord op de socialisti sche banken kreten van verontwaardiging klonken. De heer K. ther Laan (sd.) maakte mede van de gelegenheid gebruik om den minister nog eens te zeggen, hoe hij en z'n partij- genooten over hém dachten. De afgevaardigdé gebruikte krasse termen tegen den minister, zei, dat deze „kapot maakt waarover hij de baas is", ook: „de minister kan ons alleen maar beleedigen en vernederen!" Telkens kwam presidieele cen suur tusschenbeide. Volgens den heer Ter L. heeft de bewindsmand er voor gezorgd, dat bij de bonden de géést er uit is...... „De verzetgeest!" interrumpeerde de heer Tilanus. De heer Ter Laan vervolgde: De arbeiders weten nu waar de Centen bïijvèn, die hun af genomen zijn van den steun. De socialisten willen een andersysteem van verdediging, dat minder geld kóst. Ten aanzien van i de gevoerde debatten zal ik mij verder slechts- tot dé hoofdzaken be palen. Dé heeren - Gósseling, De Geer (C.-H en Duymaer van TWist en Tilanus (C.-H hadden instantelijk gesprokén O vei de hou ding der Vrijzinnig-Democraten. Ook had vooral laatstgenoemde de socialisten iri zijn rede betrokken en hun gevraagd, wat ze wil- ien: landsverdediging, óf niet? Hij consta teerde bij de S.D.A.P. een „wonderlijk con flict tusschen willen en doen": Generaal Duy maer riep uit: Doe eindelijk eens een keuze! .Mr. Goseiing gispte de z.i. inconsequente houding der vrijzinnigen. Zij kunnen tegen stemmen in de.veilige.overtuiging ut de be grooting toch wordt aangenomen, aldus dé afgevaardigde. Mr. De Geer had een andere pijl op z'n boog. Hij vond de houding ook „onbevredigend".' „Men behoort te stemmen, zooals men zou willen dat het geschieden zal", zoo zei de afgevaardigde. Want wat zouden de V.D.- doen als door hun tegenstem men het Ministerie, waarin zij zeggen ver trouwen te hebben, zou heengaan? De oud minister herinnerde toen aan een typisch voorval in December 1907, toen de oorlogs- begroóting-Van Rappard verworpen werd en de Vrijz.-Democraten van destijds begonnen Biet tegen :te stemmen, maar toen ze merk ten, "dat het mis liep, vlug rechtsomkeert maakten. Hun fractie-voorzitter, mr. Ducker, gaf plotseling luid het paraal: „Voorstem men"! en nadat reeds 4 leden hadden tegen gestemd, lieten de 5 overigen een „voor!" hooien. Iets dergelijks zou ook thans kunnen gebeuren, aldus de oud-minister. Vlak hierop vroeg mr. Joekes het woord. De Kamer zette zich tot luisteren. De afge vaardigde beaamde, dat men niet anders moet Stemm'ert dan ter bereiking van het beoogde doei. Wat - het onderhavige geval betreft: Principieel stemmen de V.-D. 'in velerlei op zicht met- de defensie-politiek der Regeering in. Maar de Regeering houdt zich niet conse quent aart de doelstellingen, welke zij zelf ten aanzien van onze weermacht heeft ge steld, namelijk: een aanvullende taak bij een eventueel bondgenootschap. Zoolang de En- gelsche Regeering als een der groote doel stellingen aangeeft: versteviging van den' Volkenbond, kan ook Nederland gerust daar op bouwen, vond de afgevaardigde. Hoe ook,, de .V.-D. zouden tegen deze begrooting stem men, ook al zouden ze een echec van den minister betreuren. Ten slotte kwam de heer Joekes op te gen de woordén van mr. De Geér, er op wij zend dat bedoelde „draai" bij de genoemde stemming destijds veroorzaakt was door de rechterzijde, die geheimzinnig gezwegen had Omtrent haar houding en daardoor plotseling een niet-voorziene situatie schiep. Zeer te- recht had dus mr. Marchant in zijn dagblad „Land en-Volk" een artikel geschreven, geti teld: „Een. sluipmoord!" Ten tweeden male kwam dr. Deckers aan het woord. Hij handhaafde pertinent, dat de Cambo-bonden de krijgstucht tén kwade hebben beïnvloed, en dat zij onder s.d.-invloed' Stonden (generaal Duymaer riep: „geïnstru eerd werden de heeren!") Kon ik toelaten aldus vervolgde Z.Exc. -dat de klassestrijd voet kreeg in het leger en op de vloot? Hij erkende, dat de S.D.- Kamerfractie de muiterij niet heeft bevorderd, maar het ging slechts om den invloed der partij op de schepelingen. De heer Sneevliet die ook nog gerepli ceerd had kreeg te hooren, dat de minis ter eveneens tegen het „militarisme" gekant was, meer dan wie ook. En wat de muiters betreft (waarvan de" afgevaardigde gezegd had dat er toch ook Christénen hij waren): Z Exc. herinnerde aan het Bijbelsche woord: Wie zich tegen het Gezag verzet, roept het oordeel over zich. Aldus handelden zij tegen den Christelijken geest. De minister verklaar de, meerdere brieven van de thans gevange nen en gestrafte muiters te hebben ontvan gen, en waarin verzekerd werd, dat men geen amnestie begeerde, indien zij door revoiution- nair geweld afgedwongen zou worden. °ch-verzuchte mevr. De Vries--Bruins spottend. Tot den heer Ter Laan zei de bewindsman! Ik ben in staat geweest kapot te maken wat den geest in de weermaei-t vergiftigde En mr. Westerman (N.-H.j, die zoozeer ge klaagd had over „achterstand" in het leger, werd toegevoegd, dat ook het zwaarst-bewa- pende land meent, nog „achter" te zijn. Bij ons schikt het heusch nog wel! En ten slotte kwam de minister tot de rede-Joekes. 't Is dus vooral een kwestie van geld, aldus Z. Exc. Evenwel constateerde hij, dat de Regeering het vertrouwen heeft der Vrijz.-Democraten. Maarals nu de mi nister van Financiën in deze hoogst-zorge- lijke tijden inziet, dat de aangevraagde defen sie-gelden noodig zijn, hoe kan men dan zeg gend met het algemeene Kabinetsbeleid mee te gaan, op een belangrijk onderdeel zoo ge heel van inzicht verschillen? VELO TAFELBILJARTS Filialen der VELO Waschmachine Maatschappij Zoo eindigde het algemeen debat met een vraagteeken. Ook de vraag, of de socialis tische „Veiligheidswacht" eventueel al of niet vechten mag, bleef onbeantwoord. J.l. Dinsdag werd de begrooting aange nomen en de verwachte tegenstemmers waren prompt aanwezig. Ook de v. d.-Kamerfractie behoorde wederom töt hen. Over de debatten aangaande de Justtiie- en Sociale begrooting valt op het moment, dat ik dit schrijf, nog niet veel positiefs te zeggen. De „hoofdmomenten" komen nog, vooral wat het budget van minister Slotemaker betreft, waaromtrent immers vooral bij de Katholie ken hun uiterlijke houding ten aanzien van het Kabinet bepalen. De justitieele bespiegelingen leverden vele socialistische oppositioneele klanken op. De heeren Van der Heide, Vliegen en Duys be-" ijverden zich als om strijd, den minister cr.'- tiek niet te hesparen. Kort gezegd ziet men in mr. Van Schaik eert soort despootje, dat het recht zoo'n beetje naar zijn hand richt. Natuurlijk kwam hierbij het bekende. „Laren- sche geval" en ook het gebeurde met de communisten in de Ridderzaal ter sprake. De heer Van der Heide, bespeurde niet min der dan de „symptomatische verschijnselen van een funesten geest" in het Departement van Justitie. De bewindsman kreeg ook lof toegezwaaid. Van de leden Katz (c.-h.), Terpstra (a.-r.) en Gósseling. Men wees erop, dat tijdig en krachtig ingrijpen vaak bloedvergieten voor komt. De heer Terpstra zei, dat het flinke op treden van den minister ook het fascistisclié gevaar heeft gekeerd, en dat schijnen de so cialisten die immers steeds luide roepen cm- maatregelen tegen genoemd gevaar - wel wat spoedig uit het oog te verliezen Natuurlijk kwamen bij de besprekingen tal lijke andere zaken op het parlementaire ta pijt, té veel om er hier een plaatsje aan te verleenen. Als mr. Van Schaik zal hebben geantwoord kom ik op het gesprokene nader en meer uitvoerig terug. Want dan kunnen belangrijke en minder gewichtige aangele genhéden beter „géschift" worden. PARLEMENTARIËR. Buitenland Om z'n geweten te ontlasten. Een 23-jarige bank-employé, Otto van Derck, heeft aan de politie de onthullingen gedaan omtrent een tot nog toe niet ontdekte oplichtings-zaak van 54.000 dollar Hij doet deze bekentenis, omdat hij in het huwelijk wil treden en daarom zijn geweten schoon wil wisschen. Als gevolg van deze bekentenis zijn drie menschen gearresteerd, welke verdacht wor- ZONDAG 9 DECEMBER. Hilversum, 301 m. 9:00 VARA, 10.00 VPRO, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 8.00 AVRO. 9 00 Gramöföonpl. 9.05 Voetbalnieuws. 9.08 Tuinbouwpraatje S. S. Lantinga. 9.35 Gramofoonpl. 9.45 A. Pleysier: Van staat en maatschappij. 10 00 Kerkdienst uit de Rem. Kerk te Utrecht. Voorg.: Dr. J. A. de Koning. 11.15 Orgelconcert door W. Petri. 12 00 Uurslag en klokkenspel van den Euse- bius-toren te Arnhem. 12,01 Filmpraatje L, J. Jordaan. 12.30 Barnabas von Geézy en zijn orkest. 1.30 Disco-nieuws. 2.00 Boekbespreking H. Robbers. 2.30 Gramofoonpl, - 3.00 Pianorecital. F. Lamond. 3.25 Gramofoonpl. 3.45 Omroeporkest o.l.v. N. Treep, m.m.v. F. F. Lamond (piano) 4.30 Gramofoonpl. Om 4.45 Vaz Dias. 5.00 „De Zonnekloppers", o.l.v. C. Steyn. 6.00 Voetbalpraatje. 6.20 „Orvitropia", o.l.v. J. v. d. Horst. 7.00 Declamatie J. Lamond. 7.20 Vervólg concert.. 8 00 Vaz Dias. 8.15: Barnabas von Geczy en zijn orkest. 9.15 Radio-Journaal. 9.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. M.m.v. A, Piceaver (tenor). 10.00 Tegenlichtopnamen. 4 10.15 Zang door A Piceaver (tenor). Aan den vleugel: Dr. F. Gönther. v 10.30—12.00 Uit Carlton, A'dam: Ray Binder en zijn orkest, en het Francis Keth-Ensein- hié, afgew. door rep. v. d. IJshockey-wed strijden te A'dam. (11.00—11.10 Vaz Dias. 'i Huizen, 1875 m. 8.30 KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 5.00 NCRV, 7.45—11.00 KftO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek. 9.50 Kerkd. uit de Geref. Kerk te A'dam. Voorg.: Ds. T. Ferwerda. Hierna orgelspel door B. Hoogeveen. 12.15 Schlagermuziek. 1.00 Causerie. I.20 Schlagermuziek. 2.00 Gramofoonpl. 2.10 Causerie. 2.30 Orkestconcert en gramofoonpl. 4.15 iiekenljf. 5.00 Gewijde muziek. 5.50 Kerkd. uit dé Ned. Herv. Kerk te Utrecht Voorg.: Ds. P. de Haas. Orgel: J, H, Ver kerk. Hierna gewijde muziek. 7.45 Voetbalnieuws. 7.50 Causerie. 8.10 Vaz Dias. 8.15 Schlagermuziek. 8.30 Interview. 8.50 Schlagermuziek. 9.15 Gramofoonpl. 9.45 Orkestconcert. 10.30 Vaz Dias 10.35 Gramofoonpl. 10.401.00 Epiloog. 'ij MAANDAG 10 DECEMBER. Hilversum, 301 m. Algemeen Programma, verzorgd door de VARA. 8.00 Gramofoonpl. 1" 00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie door Janny van Oogen. 10.35 Gramofoonpl. II.20 Vervolg declamatie. 11.45 Gramofoonpl. 12.30 „Orvitropia" o.l.v. J.v. d. Horst. 1.15 Gramofoonpl. 1.30 Vervolg concert. 2.00 Zenderverzorging. 2.15 Gramofoonpl. 2.30 Trioconcert. 3.00 Voor de vrouw. 3.30 B. Bles (hobo) en J. Jong (plano). 3.45 Gramofoonpl. 4 00 J. Algra (piano) en D. v. Drooge (zang). 4.20 Jramofoonpl. 4.30 Kinderuur. 5.00 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 5.45 J. Huy (saxofoon) en J. Jong (piano). 6.00 E. Walis en zijn orkest. 6 30 Muzikale causerie M. Beversluis. 7 20 G. Smit (viola) en J. Jong (piano). 7.40 Artistieke causerie Prof. W. v d. Pluym. 8.00 SOS-berichten. 8.03 Uit het Concertgebouw te A'dam: Gem. koor „De Stem des Volks", Concertgebouw orkest ,Di Moorlag (sopraan), C. v. Mun ster (tenor), O. Couperos (bariton), J. Lammen (bas) en J. Boóda (cembalo). Leiding: A. Krelage. 9.35 Vaz Dias. VARA-varia. Gramofoonpl. 10.00 Vervolg Concertgebouw-uitzending. 10.4512.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 1875 m. NGRV-uitzènding. 8.00 Schriftlezing en meditatie. Ó.15—9.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. A. C. Diederiks. 11.00 ,Chr. lectuur. 11.30 Gramofoonpl. -12.00 .Gramofoonpl. 12.30 Orgelconcert J. Zwart. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Causerie A. J. Herwig. 3.15—3.45 Kniples. 4.00 Bijbellezing Ds. H. J. Jaanus, m.m.v. so praan en orgel. 5.00 Gramofoonpl. 5.30 Vioolrecital W. Brederode, m.mv.. J. Hoog- (piano). 6.30 Vragenhalfuur 7.15, Ned. Clir. Persbureau. 8.15. Prof. Dr. K. schilder:. Kerkelijke gedeeld- heid. en Verbondsgehoorzaamheid. 9.15 Concert. G. totijn-Molénaar (zang), E, Nieasie-Stotijn (harp en piano),, J. Stotijn (hobo. en piano) en H. Stotijn (hobo). 10.15 Vaz Dias. 10.25-r-i2.00 Gramofoonmuziek. DINSDAG 11 DECEMBER. Hilversum, 301 m. AVRO-uitzending. 5.30 VPRO en 6.30 RVU, 8.00 Gramofoonpl. 10,0 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Kook- en bakpraatje door mevr. R. Lot- gering-Hille' rand. 11.0Q Orgelconcert Fr. Hasselaar m.m.v. Ad. Grootegoed (viool). 12.00 Omroeporkest o.l.v. A. v.. Raalte. 2.00CJoncert door S. Jongsma (bas), Boris Lensky (viool) en Egb. Veen (piano). 3.00—4.00 Knipcursus. 4.15 Qramofoonpl. 4.30 Radio-kinderkoorzang o.l.v, J. Hamel, 5.00 Voor kleine kinderen, 5.30 Jèugdhalfuur v. d. VPRO o.l.v. Ds. B. J. Aria. 6.00 Barnabas en Géczy en zijn orkest. 6.30RVU, Dr. P. Endt: Amerika's nieuwste economische politiek. 7.00 Vervolg concert. '.30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte m.m.v. I. Menges (viool). 8.30 Gramoofonpl. 8.45 Barnabas von Géczy en zijn orkest. 9.30 Dèrde acte van „Smaadschrift", spel van Wooll, vertaald door J. C. v. d. Horst. Re gie: C. v. d. Lugt-Melsert. 10.10 Charióis' Ch'r. Mannenkoor o.l.v. J. P. A, Kriek. 10.30 Gramofoonpl. 11.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Uit „Le Papillon", Amsterdam: Freddy Johilsson's Butterflies m.m.v. Rose Poindextie (zang). Huizen, 1875 nr. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11,30—12.00 Godsd, halfuur. 12.15 Gramofoonpi. en Schlagermuziek. 2.00 Vrouwenuur. 3.004.00 Modecursus. 4.15 Orkestconcert en gramofoopnl. 6.40 Cursus. 7.15 Lezing. 7.35 Gramofoonpl. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gramofoonpl. 8.10 Causerie. 9.00 Gramofoonpl. 9.15 Orkestcocnert. 10.00 Lezing. 10.15 Gramofoonpl. 10.25 Vaz Dias. 10.30 Orkestconcért. il.1512,00 Gramofoonmuziek. den van verduistering van gelden van de Ver- eenigde Trost- en Spaarbank te Chicago. Het zijn Dave Barry, die scheidsrechter was in den wedstrijd tusschen Jack Dempsey en Gene Tunney te Chicago in 1927; Josef Baiata, zijn partner in de Dave Barry-onder- neming; Abraham karatz, vroeger ambtenaar bij het gerecht van St. Paul. Ze hebben ieder een cautie van 10.000 dollar moeten stellen om niet opgesloten te worden. Men verdenkt nog negen andere personen van medeplichtigheid,, hoewel nog geen over tuigende bewijzen aanwezig zijn. Vólgens van Derck had Baiata een kleine rekening op de Bank, maar schreef chèques uit voor groote bedragen, welke van Derck uitbetaalde. De directie van de Bank had cleze onregel matigheden nog niet ontdekt. Van Derck verklaarde verder, dat hij slechts 200 dollars uit het „zaakje" had gekregen. Hij wilde nu trouwen, doch was bang vroeg of laat gearresteerd te worden en gaf zich daarom vrijwilijlig aan. Zijn 22-jarige ver loofde Willa Kriz verzekerde, dat ze op hem zou wachten als hij de gevangenis in zóu gaan. Baiata, die reeds eerder met de politie in aanraking is geweest wegens oplichting, wórdt er van verdacht het plan uitgedacht te heb ben. Het geld, dat hij hierdoor verkregen heeft, heeft hij belegd in een inrichting op de wereldtentoonstelling te Chicago en een ver zekeringsbank te Springfield. Wat Dave Barry betreft, deze heeft ook al tot minder verkwikkende moeilijkheden aan leiding gegeven. Tóen Tunney in zijn match tegen Dempsey door dezert in de zevende ronde werd neer geslagen, ging Dempsey in een verkeerden hoek staan. Barry sprak hem hierover aan en hierdoor kreeg Tunney. 17 secondert tijd óm zich te hersteiien. Zoqals men weet heeft hij dezen, strijd ge wonnen, maar hét incident heeft indetrijd tot de heftigste discussies aanleiding gegeven. BOOKMAKER-BUREAU EN GEVANGENIS- WERKPLAATS. Uit Joliet in den staat Illinois wordt ge- meld, dat gevangenisbewakers te Stateville in éen kelder van de meubelmakerij der ge vangenis een complete bookmaker-installatie ontdekten. Zij vonden ,er een 'radiotoestel, wedstrijdformulieren, lijsten met namen van ingeschreven paarden en een lijst met. namen van meer dan vijftig gevangenen,''die wedden schappen hadden gesloten. De bewakers kwa men op het spoor van deze affaire door een klacht Van een gevangene, die een wedden schap had gewonnen, dóch het hem Toekomen de geld niet had ontvangen. Naar uit Kaapstad wordt gemeld, heeft de sprinkhanenplaag dit jaar bijzondere afme tingen aangenomen. Op het oogenblik hebben vooral de middelste gedeelten van de Kaap provincie te lijden. De treinen, die van het Noorden te Kaapstad aankomen, hebben ge woonlijk - tot twee uur vertraging De sprink hanen zetten zich op den spoordijk neer en bedekken, de rails met eeh 15 'cni hoóge laag. Komt er. een <rein voorbij, dan worden de in secten frjngérèdeiv waardoor dVrailS zoo .glad worden dat. de trein, nauwelijks van zijn plaats Komt De doof. de regeering georganiseerde cam pagne, waarbij vérgit wordt gebruikt, heeft het Noordwésten van de provincie bijna'ge heel van deze plaag bevrijd, doen in'de'mid delste districten zijn 'fót nu toe bijna geen vorderingen'gemaakt. De methode, waarbij de sprinkhanen met een arsenicumoplossing worden vergiftigd heeft ook zijn gevaarlijke zijde, want wanneer hetzelfde gebied steeds weer wordt besproeid om nieuwe sprinkhanen- zwermen té vernietigen, dan zet zich hét" ver gif in het gras vast, en het grazende vee en de vogels, die de voornaamste bondgenoóten <ler boeren n dén strijd tegen de' sprinkhanen zijn vinden den dood. De voorhoede van de sprinkhanen is nog slechts 160 km 'van Kaapstad verwijderd en wanneer de wind niét naar het Zuidwesten draait en de naderende insectenzwèrmen terugdrijft, zullen de uitgestrekte fruit- en wijngebieden in het Zuidwesten van de Kaap provincie aan het grootste gevaar bloot staart. GOUDKOORTS. Naai uit New York wordt; genteld, vindt op het óogertblik een ware volksverhuizing plaats van menschen, dié door goudkoorts bézeten zqjn, naar dé in de Califomische woestenij ge- legen stad Nojave. Alle hotels zijn stampvol en om de stad staat een groot aantal ten ten van goudgravers. De aanleiding tot deze „goldrash" is het feit, dat een ih September j.l., door een vroe- gèrè student ontdekte goudader veel rijker is gebleken dan aanvankelijk werd vermoed. De mijndeskundige van de maatschappij', die de hervatting van het bedrijf financiert, heeft verklaard, dat het hier een groote en buitengewoon rijke goudader betreft. Men herinnert zich, dat onlangs, tv?éé lijken zijn gevonden op een der Galapagos-cilanden, het Marchena-eiland. De identiteit van deze dooden twee mannen is vastgesteld. Het waren zekere Alfred R. Lorenz en een Noor- sehe scheepskapitein. Bovendien zijn ér; in de zen archipel nog twee menschen verdwenen. De ietwat zonderlinge barones Boésquet de Wagner, een' geëxalteerde en impulsieve vda me, die zich verbeelde „keizerin" te zijnvan de Galapagos-eilanden, is zoek. Men denkt, dat zij, in gezelschap van zekeren Philippson van het Folreana-eiland was vertrokken en sindsdien niet weer is opgedoken, is omgeko men. Dit schept een aantal interessante -pro blemen; immers, men zou willen weten hoe deze twee menschen het leven verloren <in dien zij tenminste dood zijn) en bovendien is er het geheim van de kostbaarheden en sie raden van deze zonderlinge „keizerin". Er is een Noorsche dame, mevrouw Karin Gulberg cobos, die ook op de Galapagos-eilanden aa^ het avonturen is, die thans de interessante 8 December. De Weensche „Ravag" heeft het volgende uitgerekend: Wanneer alle gra- mofoonuitzendingen, die over den Weenschen zender tot nu toe hebben plaats gehad, eens op een enkele reusachtige gramofoonplaat bijeengebracht zouden zijn, dan zou die plaat een middellijn, van,., ongeveer 1.5 km hebben! Men. zou op deze plaat de geheele bevolking van Weenen kunnen neerzetten wanneer men per persoon 44 hl2 plaatsroimte rekent en men zou wanneer een reuzenhand de plaat zou opnemen en haar van boven af op de stad neerleggen, er de geheele binnenstad niee kunnen beleggen. Ik hou wel van die fantastische Als men 's. Ik ken er ook eenige. Als men alle boeken zou uitlezen, die in Amsterdam in de Universiteitsbibliotheek staan en vervolgens alle boeken van de Ko ninklijke Bibliotheek te 's Gravenhage, dan zou men ontzettende hoofdpijn krijgen. Als men de bezoekers van een voetbalwed strijd tusschen Holland en België twee aan twee achter elkaar zette tusschen Zwolle en Deventer, zouden zij razen en tieren dat hoe ren en zien verging. Als men de auto's, die op één dag tusschen 9 uur 's morgens en 9 uur 's avonds de Leid- schestraat passeeren bóven op elkaar plaat ste, dan zou men een toren krijgen, die op een gegeven oogenblik met een donderend gekraak in elkaar stortte. Als mén al het asfalt, dat ln de Neder- landsche straten ligt, eens opbrak en het ging smelten in een reuzenke.tel, dan zouden de straten onberijdbaar worden.. Als men op een Zaterdagmorgen alle on derwijzers en onderwijzeressen van Neder land samenbracht in het R A I.-gebouw te Amsterdam, dan zouden alle schoolkinderen dien dag vrij: hebben. Als men alle steenkool die Nederland rijk is op een gr.ooten berg gooide, zou iedereen rillen van de kou. Als men alle auto's, die het eigendom zijn van inwoners dezer stad, op de markt neer zette, zou mén den grootsten last krijgen met de marktkooplui. Als men alle films, die tot dusver in Né- derland zijn vertoond, in brand stak, zou er een geweldige vlam ontstaan. Als men 'alle stofzuigers, die in het afge loopen jaar in Nederland op afbetaling zijn gekocht, óp een lange rij zette, zouden alle huismoeders ongerust zijn dat ze die van 'n ander zouden terugkrijgen. Als men de sneeuw, die in 1934 in Neder land is gevallen, op een oppervlakte van 100 vierkante meter kon opstapelen, zou men een ontzettende modderbrij krijgen. Als men alle kranten, die in een jaar in Nederland verschijnen, uitspreidde over de straten van Rotterdam, zou men de grootste herrie krijgen met den directeur van de Stadsreiniging. Als men alle touw, dat dit jaar voor Sin terklaaspakjes is gebruikt, aan elkander knoopte en dit reuzentouw in de plaats hing van een telefoonlijn tusschen Roosendaal en Delfzijl, zouden honderden abonné's klagen, dat ze geen verbinding kregen. medédeeling heeft gedaan, dat'zij van me vrouw wagner vernomen had, dat déZe haar 'leven bedreigd achtte, en daarom haar kost baarheden maar verborgen had op liet Flor- reana-eiland.: Mevrouw Cobos ként; de, plek waar de „schat" verborgen is, en- zij is er van overtuigd, dat de barones en Philipson dood zijn. Er zullen nu spoedig over „de séhat" van de barones op de Galapagos-eilanden wel allerlei onuitroeibare legenden ontstaan. Tot dusver zeven dooden "Van de personen, die Woensdagavond ten gevolge van den brand in een schuii', waar een reizende bioscoop een voorstelling gaf, ernstig zijn gewond, zijn thans zeven over leden. Het schijnt, dat de brand djoior kort sluiting is ontstaan. Vastgesteld is, dat nie# alle veiligheidsmaatregelen in acht;.zijn ge nomen. De verwanten van de 71 te Leningrad ei. Moskou terechtgestelden zijn hij beschikking van het hinnenlandsche bondscommissariaat voor tijden van 3 tot 10 jaar naar Siberië ver bannen. NU ONTVANGST GE EEN GRATIS PR JEE FLACON KRUSCHEN SALTS BIJ ELKE FLACON VAN 1.60, DIE GE KOOPÏ Uw apotheker pf drogist heeft riu een be perkt aantal Reuze Pakken Kruschen Salts. U ontvangt dus nu meer Kruschen voor het zelfde geld. Kruschen Salts is over de geheele wereld bekend ais het rheumatiek-middel bij uitnemendheid. Nergens kent men een mid del evengoed als Kruschen, geen, dat even goede resultaten geeft. En het buitenland is door opkoopers niet Kruschen Salts geknoeid. Men koope daarorrt in geen geval Kruschen Salts in buitenland- sche verpakking, doch uitsluitend in onge schonden Hollandsche verpakking met den naam van N.V. Rowntree Handels Maat-" schappij op verpakking en etiket van de fin** con gedrukt. (AdV.)J

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2