Plaatselijk Crisis-Comité GESPRONGEN HANDEN EN LIPPEN KLOOSTERBALSEM TPoï wilt U Imnï gaan BINNENLAND BUITENLAND GEMENGD NIEUWS TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 8 DECEMBER 1 934. 5 Medewerkers gevraagd Reorganisatie van de Nederlandsche Handelmaatschappij. Maatregelen ten behoeve van het zeevisscherijbedrijf. De nieuwe Clearing- overeenkomst met Duitschland. Engelsche tuinders vragen hooger invoerrecht op bloemen. UITVOER VAN HARING NAAR DUITSCHLAND. De uitzettingen uit ZuicTSlavië. Het begin van de beraadslagingen over de Zuid-Slavische aanklacht tegen Hongarije. Een nieuw geschil aanhangig gemaakt bij den Volkenbond. De moord op Kirov. ELK JAAR OPNIEUW HAD ZIJ Dank zij den KL00STERBALSEH heeft zij die nu nooit meer! De samenstelling: van de volkenbondsmacht voor het Saargebied. Binnenland Brand te Alkmaar. POGING TOT MOORD. Moord in grooten Ypolder thans opgehelderd? Zes auto's vernield bij botsing. Door het plaatselijk Crisis-Comité zal bin nenkort een krachtige actie worden ingezet voor het verkrijgen van de noodige geldmid delen voor de in dezen winter te verleenen hulp. Dank zij de geregelde hulp van velen, die elke maand iets afdragen, dank zij het geld, dat op allerlei andere wijzen binnenkomt en niet te vergeten dank zij den steun van het Nationaal Crisis-Comité, kon het werk der steunverleening aan hen, die door de crisis zijn getroffen en die hulp behoeven, in verschillende vorm voortgang hebben. De geldmiddelen zijn echter dusdanig ge slonken, dat de winter met zorg moet wor den tegemoet gezien, dat nuttige en met zorg uitgewerkte plannen niet kunnen worden uit gevoerd, tenzjjja tenzij u helpt! Binnenkort zullen nadere berichten u mel den hoe u zult mogen helpen. Thans zijn dadel yk noodig een 80-tal dames en heeren (ditmaal bij voorkeur ouder dan 20 jaar), mensclien van de daad, die met het comité van inzameling vóór Kerstmis enkele morgens of middagen zich beschikbaar willen stellen voor een goed voorbereide inzameling, die zeker kans van slagen heeft. Lezer, overweeg een3 of gy in dit opzicht iets kunt doen om de zorgen van hen, die on der zware lasten gebukt gaan te verlichten en zoo ja, aarzel dan niet, maar meldt u nog heden aan bij een der onderstaande adressen. Mevr M. de BoerJongkees, Koningstraat 87. Mevr. M. P. BokJuchter, Dijkstraat 21. Mevr. H. G. BandsmaMeijer, Singel 28. Mevr. J. GrünwaldPoppers, Kanaalweg 80. Mevr. R. GrünwaldVaz Dias, Kanaalweg 75. Mevr. H. W. KammanWendzel, Breewater- straat 1 Mevr. A. M. C. A. van GesselSmeets, Singel 115. Mevr. W. C. Smits—Cherieux, Kerkgracht 17. Mevr .J. SmitWinkelman, Loodsgracht 63. Mevr. J. C. W. P. van den Nieuwenhuizen Zwaansdijk, Pr Hendriklaan 15. Mevr. F. MeynenDouma, Binnenhaven 15. De afdeeling Den Helder Nationaal Crisis-Comité. DE PARTICULIERE WAPENINDUSTRIE. De heer Paul Koster neemt ont slag als eerelid van Onze Vloot. Naar de „Nw. Rott. Crt." verneemt, heeft de heer Paul Koster, wiens naam genoemd is in verband met de bekende senatoriale enquête te Washington inzake de particu liere wapenindustrie, ontslag genomen als eerelid van de Kon. Ned. Vereeniging Onze Vloot. Afstempeling van het kapitaal tot 25 pet. De directie van de Nederlandsche Handel maatschappij heeft aan de aandeelhouders een voorstel gedaan tot financieele reorgani satie van de maatschappij. Zij wil alle activa, die elke bedrijfswaarde hebben verloren, ten volle afschrijven. Voorts dienen voorzienin gen te worden getroffen in verband met de betalingsmoeilijkheden met Duitschland, die een herwaardeering van de in dat land uit staande vorderingen noodzakelijk maken. Het geheele bedrag, waarvoor voorzienin gen moeten worden getroffen, bedraagt 75 millioen. De directie stelt voor het kapitaal tot 25 pet. af te stempelen en 15 millioen op de reserve af te boeken. Bovendien zal voor 15 millioen nieuw aandeelenkapitaal worden uitgegeven onder garantie van een internationaal consortorium. De aandeelhouders krijgen het recht van voorkeur. Organisatie in de Nederlandsche visscherijcentrale. Binnenkort kan de inwerkingtreding wor den verwacht van het crisis-zeevischbesluit 1934 I, en de daarop gebaseerde beschikking van den minister van oeconomische zaken. In deze maatregelen zijn de grondslagen neergelegd voor verdere maatregelen, welke naar mag worden verwacht, uiteindelijk tot een verbetering van het visscherijbedrijf zul len leiden. Op grond van voornoemd besluit zal de aanvoer van zeevisch, waaronder wordt ver staan alle soorten zeevisch, met uitzondering van haring, in Nederland slechts zijn toege staan aan hen, die als georganiseerden zijn aangesloten bij de Nederlandsche visscherij centrale te 's-Gravenhage en met schepen, welke in eigendom toebehooren aan of ter be schikking staan van die georganiseerden. Voorts is de eisch gesteld, dat de schepen voorzien zijn van een uitvaarvergunning, die door voornoemde crisis-organisatie wordt af gegeven. Aan de afgifte van deze uitvaarver gunning kunnen voorwaarden worden verbon den. Als eerst van deze voorwaarden is in het besluit genoemd het betalen van een ge ringe heffing na aanvoer van de visch. Teneinde te voorkomen, dat na de inwer king der maatregelen voor belanghebbenden bij het afgeven der uitvaarvergunningen be lemmeringen zullen ontstaan, worden alle eigenaaren en gebruikers van zee- en kust- visschersvaartuigen geadviseerd reeds thans by de Nederlandsche visscherijcentrale, Bezui- denhoutscheweg 109, 's-Gravenhage, een aan vrage tot toelating als georganiseerde in te dienen. Aanvraagformulieren zijn daartoe bij genoemde centrale verkrijgbaar. De meening van de D. A. Zt. Men meldt uit Berlijn: De Deutsche Allgemeine Zeitung be spreekt heden het nieuwe Duitsch-Nederland- sche verdrag. De zichtbare moeilijkheden in het verkeer met Nederland, welke voorname lijk waren veroorzaakt door de vermindering van Nederlandsche orders aan Duitschland, dagteekenen van midden Augustus af. De financieele liquidatie van de vroegere Duit- sche aankoopen in Nederland, werd hierdoor belemmerd en het bestaande verdrag werd in Nederland gehekeld door de kringen, welke op een spoedige betaling van hun vor deringen ten opzichte van Duitschland aan drongen. Men vergat daarbij dat de zeker ste methode cm de vervallen bedragen, wel ke niet terstond konden worden getransfe reerd, te doen ontdooien, daarin bestaat dat men in dezelfde verhouding van den Duit- schen kooper rechtstreeks meer koopt dan Duitschland uit Nederland invoert. De Ne derlandsche uitvoer naar Duitschland steeg van 117.3 millioen gulden in de maanden Januari tot Augustus 1933 tot 140 millioen gulden in den overeenkomstigen tijd van het loopende jaar, terwijl in denzelfden tijd de Nederlandsche invoer uit Duitschland daalde van 275 tot 230.5 millioen gulden. Door dit tegen elkander loopen van invoer en uitvoer ontstonden de moeilijkheden, welke steeds weer leidden tot opzegging van de verdra gen. Van beteekenis in het nieuwe verdrag is, dat de liquidatie van de oudere goederenschul den in een ietwat versneld tempo zal wor den doorgevoerd. Tot dit doel is het percen tage van de opbrengst van den Duitschen uit voer, hetwelk hiervoor ter beschikking zal worden gesteld, verhoogd. De regeling stemt in menig opzicht over een met de Dutisch-Engelsche overeenkomst. Het blad acht het waarschijnlijk dat het vorige verdrag is opgezegd, teneinde een grootere overeenstemming met het Engel- sche verdrag te verkrijgen. In den tusschen- tijd heeft Nederland echter moeten inzien, dat de ontwikkeling van den wederzijdschen handel van de grootste beteekenis is. De be perking in den uitvoer van verschillende landbouwproducten naar Duitschland, volgend op de jongste opzegging van het verdrag, bewijst duidelijk hoe verkeerd en kortzichtig een politiek is, die alleen wil nemen, zonder te geven. Het Engelsche voorbeeld bewijst, dat de wereld aangewezen is op den handel met Duitschland en men moet dus rekening houden met deze noodzakelijkheid. Vooral op vroege tulpen. Bij de Engelsche douane-commissie is nu een aanvraag van de National farmers union om verhooging van de invoerrechten van be paalde bloemen ingekomen.- De Daily Tele- graph schrijft dat hiertoe ongetwijfeld ook vroege tulpen behooren. De invoer van deze vroege tulpen in Ja nuari en Februari van dit jaar zou de reden zijn voor een stijging van de Nederlandsche bloemeninvoer naar Engeland van dit jaar. In de twee eerste maanden van dit jaar was van den Nederlandschen bloemeninvoer naar Engeland van overeenkomstigen tijd van het vorige jaar met 283.263 lb. gestegen, hoewel de overeenkomstige cijfers voor 1931 nog hooger waren. Het thans geheven invoerrecht van 9 d. per lb. op snijbloemen, dat ongetwijfeld reeds een goede uitwerking gehad heeft, schijnt den Engelschen bloemkweekers dus nog steeds niet voldoende. Met het oog op de exporten van versche haring, die den laatsten tijd naar Duitsch land hebben plaats gehad, wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat er reke ning mee moet worden gehouden, dat door die exporten de hoeveelheid, welke zoo juist met Duitschland is overeengekomen via clae- ring te kunnen worden betaald, reeds is uit gevoerd. In dit verband wordt er op gewezen, dat betaling van exporten boven de overeengeko men hoeveelheid niet over de claering kan worden betaald. DE HANDELSBESPREKINGEN MET JAPAN. De besprekingen over de scheep vaart te Kobo zullen spoedig aan vangen. Aneta meldt uit Batavia: De stand van zaken in de handelsbesprekingen met Japan is thans aldus: De Japansche delegatie is nog niet geheel gereed met het concept van haar deel van het gezamenlijke rapport, dat de leiders der onder handelingscommissie aan de voorzitters van de delegaties zullen aanbieden. Dit is echter een kwestie van ten hoogste enkele dagen, waarna tegen het einde van deze week verwacht kan worden dat beide voorzitters bijeenkomen om de verdere afwikkeling van de onderhandelingen te bespreken. Van verdaging van de conferentie is der halve nog geen sprake, aangezien de te volgen procedure geheel afhankelijk is van de con clusie welke beide voorzitters zullen nemen. Intusschen zijn de voorbereidingen voor de scheepvaartbesprekingen te Kobe zoover ge vorderd, dat deze zoo spoedig mogelijk kunnen aanvangen. De adviseur voor Aziatische aangelegen heden, de heer H. Mouw, tevens lid van de Nederlandsche delegatie te Batavia, vertrekt heden met de „Baloeran" naar Nederland. De heer Mouw zal niet in de delegatie worden vervangen. FORD-NIEUWS. Op Vrijdag 7 December werd door Jhr. Mr. Dr. A. Roëll, Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, in het kantoorge bouw der N.V. Nederlandsche Ford Automo biel Fabriek aan de Hembrug te Amsterdam, een gebrandschilderd raam onthuld, dat door de gezamenlijke Nederlandsche Ford Dealers werd aangeboden aan den Heer C. J. J. Both, Directeur der N.V. Nederlandsche Ford Auto mobiel Fabriek, als blijvende herinnering aan de vestiging der fabriek in Nederland. Dit fraaie gedenkraam werd ontworpen en vervaardigd door den bekenden kunstenaar Max Nauta. Ontzettende opwinding in Hongarije. Men schrijft uit Boedapest aan de Nw. Rott. Crt. Woensdag, zijn weer in massa Hongaren en Zuid-Slavische onderdanen van Hongaarsche nationaliteit over de Zuid Slavisch-Hongaar- sche grens gekomen. Naar wij 's avonds offi cieel vernamen, bedroeg tot op dat oogenblik het aantal over de grens gezetten: 800. In de stad noemt men echter veel grootere getallen, spreekt men van eenige duizenden en is de opwinding ontzaglijk groot, aangezien men zich afvraagt, wat Zuid-Slavie met deze uit wijzingen eigenlijk bereiken wil. Dat men te Genève een atmospheer van verzoening tracht te scheppen, is hier een ieder duidelijk en men vraagt zich thans af, of Zuid-Slavië door dit optreden Hongarije tot de een of andere handeling tracht te provo- ceeeren, waardoor het per slot van rekening dan tot eeen conflict komt.. Dat deze uitzettingen een schande zijn voor onze beschaving, is zeker. Wanneer het waar is, waarvan Zuid-Slavie Hongarije beschuldigt dat het de samenzwering van Kroaten tegen de Zuid-Slavische regeering geduld heeft dan is dat in ieder geval iets, waaraan zich ook verschillende andere regeeringen hebben schuldig gemaakt, maar waar is de regeering, die de onderdanen van een ander land en zelfs eigen onderdanen van de nationaliteit van dat land op dusdanige wjjze over de grens zet, met geen ander motief dat dat zij tot die na tionaliteit behooren? Het sterkste geval bij uitzettingen is wel dat van de 4-jarige Jucika Varosi, die by haar grootouders in Zombor woonde en die ook als „ongewenscht element van het standpunt van de veiligheid van den staat" binnen enkele uren het land moest verlaten. Aangezien de grootouders geen mo gelijkheid hadden, het kind te begeleiden, bond men haar een kaart met het adres harer moe der in Boedapest om den hals, terwijl men de moeder een telegram zond, in de hoop, dat deze naar de grens zou komen, om het kind af te halen. Een handswerkman, die, twintig jaar eveneens in Zombor gevestigd is, vertelde dat hij om tien uur 's avonds juist met zijn zieke vrouw en zijn beide kinderen bij het avondeten zat, toen gendarmes op de fiets kwamen en hun zeiden, dat zij zich gereed moesten maken om het land te verlaten, nog geen drie en een half uur later kwam men, om hen af te halen en werden zij naar het station gebracht. Uit Belgrado meldt men van officieele zijde, dat er 25.000 Hongaren in Zuid-Slavië wonen, die om de drie of zes maanden hun verblijfs- of werkvergunning moeten laten vernieuwen. De regeering heeft besloten, ter bescherming van den Zuid-Slavischen arbeider en om re den van binnenlandsche veiligheid, een zeker aantal verblijfsvergunningen niet te verlen gen. Hierdoor worden op het oogenblik ten hoogste 2000 personen getroffen. Er is dus geen sprake van een uitwijzing van Hongaren op groote schaal. De redevoeringen van Jeftitsj en von Eckhardt, De Volkenbondsraad heeft gisteren de eerste openbare vergadering over de Zuid-Slavische aanklacht tegen Hongarye inzake begunsti ging van het tegen Zuid-Slavië gerichte ter rorisme en in verband met de verantwoorde- tijkheid voor de moorden van Marseille ge houden. Aan de openbare vergadering ging een zeer korte bespreking achter gesloten deuren vooraf, waarin zonder eenige moeite kon worden overeengekomen, dat vandaag allereerst de vertegenwoordigers der Kleine Entente het woord zullen krijgen en dat von Eckhardt dan onmiddellijk zou antwoorden. Hierna zou het debat worden geopend. De beraadslagingen werden vandaag door de Vasconcellos, Portugal, geleid. De eerste dag bracht geenerlei sensatie, al toonde de kracht, waarmee Jeftitsj en Benesj beiden van den Volkenbondsraad een uitspraak van gerechtigheid verlangden, wel aan, dat het niet gemakkelijk zal zijn de Kleine Entente tevreden te stellen met een algemeene uit spraak van de veroordeeling van het terro risme zonder Hongarije daarbij in het bij zonder te noemen. De verantwoordelijkheid van Hon garije moet worden vastgesteld. De Zuid-Slavische minister van buitenland- sche zaken, Jeftitsj. begon de bespreking met een Woord van herdenking van koning Alexander. De Zuid-Slavische regeering acht zich ver plicht rechtstreeksche beschuldigingen tegen de terroristische actie te uiten en de discussie niet uitsluitend te houden op het algemeen terrein van een internationale bestrijding van het terrorisme. Zij kan niet toelaten, dat een rechtstreeksche tegen haar eenheid ge richte actie behandeld zou worden als een vermomd vraagstuk van algemeenen persoon leken aard. Alvorens wetgevend werk voor de toe komst te verrichten, moet de verantwoorde lijkheid voor het verleden worden vastgesteld. De schuld der Hongaarsch autori teiten ten opzichte van het terrorisme in het algemeen. Jeftitsj gaf hierna het reeds uit het Zuid- Slavische memorandum van vorige week be kende overzicht van de bijzondere diploma tieke stappen, welke de Zuid-Slavische regee ring sedert 1930 bij de Hongaarsche regeering gedaan had om haar te bewegen krachtiger tegen de Kroatische terroristen in Hongarye op te treden. Jeftitsj wees nogmaals met nadruk er op, dat volgens de door de Hongaarsche regeering zelf aan Zuid-Slavië overgelegde lijst 2 van deze 3 medeplichtigen op Janka Puszta ge bleven zijn, totdat zij naar Frankrijk zijn ver trokken om hun misdaad te volvoeren. Jeftitsj somt zijn bewijsgronden op. Jeftitsj erkent, dat hij geen onloochenbaar bewijs had, dat de terroristische actie van Marseille was voorbereid en georganiseerd in Hongarije met hulp en medeplichtigheid van de Hongaarsche autoriteiten. Een dergelijk bewijs zou alleen te leveren zijn bij eerlijke medewerking der Hongaarsche autoriteiten, die integendeel niets hebben gedaan om het onderzoek te vergemakkelijken. Jeftitsj ge loofde echter een aaneenschakeling van over tuigende beschuldigingen tegen de Hongaar sche autoriteiten te heben bijeengebracht. Geen politiek spel, doch een ver langen om recht. De Zuid-Slavische regeering vervolgt geen enkel politiek doel. Zij verlangt slechts recht van den Volkenbondsraad. Het geheele Zuid- Slavische volk heeft het oog op Genève ge vestigd, overtuigd, dat de Volkenbondsraad een uitspraak van rechtvaardigheid zal geven en zijn plicht tot waarborging van den vrede zal doen. Het antwoord van Eckhardt. Nadat Benesj en Titulescu verklaard had den zich volkomen met de verklaring van Jeftitsj te vereenigen, hield von Eckhardt zijn verdedigingsrede. Hij verklaarde een gema tigde houding te zullen in acht nemen ter wille van het gezag van den Volkenbond. Na een uitgebreide herdenking van koning Alexander en na de verontwaardiging van het Hongaarsche volk over den moord van Mar seille te hebben geschetst, ging von Eckhardt, alvorens met de verdediging van Hongarije te beginnen, eerst over tot een aanval tegen Zuid-Slavië in verband met de behandeling van de uit Zuid-Slavië verdreven Hongaren. Von Eckhardt vestigde thans de aandacht van den Volkenbondsraad op deze aangelegen heid. De Hongaarsche autoriteiten heb ben het terrorisme niet begunstigd. Eckhardt ging na deze kwestie over tot de beantwoording van de beschuldiging, dat de Hongaarsche autoriteiten verantwoordelijk heid voor de misdaad van Marseille zouden dragen. Hij protesteerde ook tegen iedere po ging om van de vermoording van den koning een politieke zaak te maken. Het gaat om de eer van het Hongaarsche volk. Eckhardt zal heden een tegen-memorandum Indienen, dat zal aantoonen, dat geen enkele beschuldiging bij een eenigszins ernstig on derzoek stand houdt. Eckhardt's slotwoord. Tenslotte herhaalde Eckhardt, dat de mis daad van Marseille niet is de logische voort zetting van een voortdurend tegen Zuid-Slavië gerichte terroristische actie van Hongaarsch gebied uit, doch het gevolg van binnenland sche ontevredenheid in Zuid-Slavië zelf. Irak richt een klacht tegen Perzië op grond van artikel 1 1 van het V ol kenbondsverdrag Al weer is een internationaal geschil by den Volkenbondsraad aanhangig gemaakt. De regeering van Irak heeft zich krachtens ar tikel 11 van het Volkenbondsverdrag tot den secretaris-generaal gericht met het verzoek, dat de raad een klacht van Irak over voort durende grensschendingen, die Perzische amb tenaren in de laatste jaren begaan hebben en nog begaan, in zyn Januari-zitting zal be handelen. De regeering van Irak verklaart, dat de Perzische regeering de geldigheid van de in 1847 tot stand gekomen grensregeling tusschen Irak en Perzië niet langer erkent, maar alle pogingen om dit geschil door rechtstreeksche besprekingen tusschen Irak en Perzië te regelen worden voortdurend door Perzië van de hand gewezen. Aangezien de Perzische overtredingen bljjven voortduren, ziet de regeering van Irak zich genoodzaakt krachtens artikel 11 van het Volkenbonds verdrag de zaak voor den Volkenbondsraad te brengen, opdat de goede betrekkingen tus schen Irak en Perzië niet zullen worden ver stoord. Een sensationeele lezing. De moord op Kifov is volgens den corres pondent van „Svenska Dagbladet" te Lenin grad een van de grootste sensaties in de Sowjet-geschiedenis der laatste jaren. In alle kringen is men van meening, dat de bloedige daad een uitvloeisel is van de oppositie, die zich in den laatsten tijd steeds krachtiger heeft doen gelden tegen Stalins geweldregiem. De moord heeft, zoo wordt in kringen, die de regeering welgezind zijn, beweerd, een samen zwering over het heele rijk aan het licht ge bracht. Door loting waren een deel der leden van de samenzwering aangewezen om alle het meest op den voorgrond tredende sowjet- functionarissen te vermoorden op hetzelfde uur als de moord op Kirov. Het apparaat van de dictatuur werkte intusschen zóó goed, dat het oproer zonder veel bloedvergieten in de kiem werd gesmoord. De oproerlingen hadden den steun van ontevreden troepenafdeelingen in verschillende deelen van het ryk. m't Was een gruwel'jke last en het leed geweldig zeer. Het bloed stond er al tijd voor. Allerlei huismiddeltjes deed ik er op, het beet geweldig, maar tel kens kwamen de kloven terug. Gewone huid-crémes hielpen mij evenmin. Maar nu heb ik geen last meer ervan. Nu wrijf ik eiken ochtend en avond Klooster balsem er op. Dat doet géén zeer en de huid is en blijft prachtig glad èn gezond, ook al hom ik met myn han den vaak in het water. Het was een uitkomst." de j_ fe ORIGINEEL TER INZAGE AKKER'S „Geen goud zoo goed" Onovertroffen by brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bjj Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ct Potten: 62H ct. en f 1.04 Wjatka wordt Kirof. Het centrale uitvoerende comité heeft Wjatka, de hoofdstad van het gouvernement, waarin Kirof geboren is herdoopt in Kirof, overeenkomstig de vele verzoeken, welke het daartoe hadden bereikt. Naar men verzekert zal Nederland meedoen. Gisterenavond heeft de commissie Aloisi een nieuwe bespreking gehouden om haar voorstel aan den Volkenbondsraad over de samenstelling van een Volkenbondsmacht, die in het Saargebied de openbare orde zal hand haven uit te werken. Na afloop van de ver gadering gaf men van bevoegde zijde de ver zekering dat het thans vast staat dat Engel sche, Italiaansche, Nederlandsche en Zweedsche troepen deel van de Volkenbondsmacht zullen uitmaken. In het St. Willebrordsgebouw. Gisterenmorgen om ongeveer half 4 is brand uitgebroken in het gebouw van den Alkmaar- scben r.-k. volksbond, het St. Willebrords gebouw, dat toebehoorde aan de N.V. Holiand's IJzermagazijn voorheen de Wild. Het gebouw bestond uit een groot café, daar achter lagen de woonvertrekken van de familie A. Haring, die het café exploiteerde. Op de eerste verdieping waren verschillende vergader lokalen en 0p de tweede verdieping de slaap vertrekken van de familie Haring. De vrouw des huizes werd plotseling wakker en rook een sterke brandlucht. Toen haar man direct daarop naar beneden wilde gaan, bieek zoowel de tweede verdieping als het café reeds in lichtelaaie te staan. De familie, bestaande uit man, vrouw, 4 kinderen, een dienstbode en een inwonende dame, moest daarom via een klein dakvenster vluchten. In nachtgewaad kwam men buiten in de breede goot en van daar kon men via een ander dakvenster de belendende woning bereiken. Intusschen was de Alkmaarsche brandweer met al haar materiaal spoedig ter plaatse en werd het vuur van alle kanten aangetast. Wel was het vuur in ruim een half uur gebluscht, maar van den inboedel en de groote inventaris is niets gered. Een aantal vaandels van r.-k. vereenigingen is verbrand, verder het archief van den Alkmaarschen r.-k. Volksbond, welke bond juist zijn 40-jarig bestaan zou vieren. Op 21 Augustus begaf de jalouziemaker C. S., nadat hij meer sterken drank had gebruikt dan wenschelijk was, zich naar de woning van zijn echtgenoote, die sinds eenigen tijd gescheiden van hem leefde. Hij wilde haar bewegen weer haar intrek bij hem te nemen, doch de vrouw was hiertoe in het geheel niet geneigd. Haar man maakte steeds misbruik van sterken drank en had haar, tijdens haar twee-en-twintigjarig huwelijksleven vaak mishandeld. Toen zij weigerde aan zyn ver zoek te voldoen haalde de man een mes te voorschijn en stak haar in de borst. De won den waren niet ernstig, zoodat de vrouw, na in het ziekenhuis verbonden te zijn, zich naar de woning van haar getrouwde dochter kon begeven. De dader was gevlucht, doch meld de zich den volgenden dag by de politie. Ter terechtzitting voor de Amsterdamsche rechtbank verklaarde hij geenszins van plan te zyn geweest zyn vrouw te mishandelen, laat staan te dooden. Uit het getuigenverhoor bleek, dat het huiselijk leven van verdachte tengevolge van zijn wangedrag alles te wenschen had gela ten, zóó zelfs, dat de dochter hem niet meer als haar vader wilde kennen. Het O. M. waargenomen door mr. Bosch, wees erop, dat verdachte herhaaldelijk ge dreigd heeft zijn vrouw te zullen dooden. De officier eischte wegens poging tot moord zes jaar gevangenisstraf. Uitspraak 20 December. VOOR BEHOEFTIGE AMSTERDAMMERS De Firma Vroom Dreesmann te Amster dam heeft evenals de twee voorgaande jaren tegen Kerstmis gratis 2000 bons ter waar de van 1 aan manufacturen beschikbaar ge steld ten behoeve van de door de crisis ge troffen stadgenooten. EEN TALRIJK GEZIN. De heer G. v. d. Rijt te Uden (N. B.) heeft Donderdag ten gemeentehuize aldaar aangif te gedaan van de geboorte van zyn zesen twintigste kind. Feuilleton Buitenlandsch Overzicht Pag. t I By een spoorwegongeluk in Duitsch- land zijn vier menschen gedood 5 De nieuwe clearingsovereenkomst met Duitschland. De meening van de D. A. Zt Werkloozen in het vrije bedrijf. Proef aan den Langendijk goed geslaagd 3 Onfortuinlijke landing van het K. L. M.-vliegtuig „Ekster" te Kopenha gen. Het vliegtuig licht beschadigd 10. De samenstelling van een adviescom missie voor herziening van de adel borstenopleiding 10 Het voorstel-Effendi c.s. inzake am nestie van de muiters van „De Zeven Provinciën"10. Maatregelen ten behoeve van het zeevisscherijbedrijf5 Kalverentoewyzing 1935. De voorloo- pige toewijzing gaat nu weer niet door0 De uitzetting uit Zuid-Slavië. Groote opwinding in Hongarije5 15 menschenlevens zyn te betreuren bij den brand in de bioscoop te Per- pigan (Fr.)0 De behandeling van de Zuid-Slavi sche aanklacht tegen Hongarye 5. De sabotage a.b. van de „Nautilus". Het vonnis, 8 jaar gevangenisstraf, tegen den stoker, bevestigd 9 Omtrek-nieuws S Marktberichten „11 Marineberichten „11 Sportnieuws „11 Zaterdag 8 Dec. Feestavond Kon. Ned. Bond van Oud-Onder officieren, Musis, 8 uur. Concert Held. Fanfarecorps, Casino, 8 uur. Zondag 9 Dec. Soirée Café Prins Hendrik, Julianadorp, 8 uur. Populaire Soriée, Musis Sacrum. Maandag 10 Dec. Tweede abonnementsvoorstelling, Casino, 8.30 uur. Woensdag 12 Dec. Concert Chr. Harmoniekapel, Casino, 8 uur. Propaganda-filmavond Ver. van Chr. Ge zondheids en Vac.kolonies, gebouw Palm straat, 8 uur. Donderdag 13 Dec. Lezing Ds. Berkhof f, Palmstraat, 8 uur. O Bezwarend materiaal tegen een ouden verdachte. Zeer onverwacht is er licht gekomen in de destijds zoo geruchtmakende moordzaak die zich in den nacht van 27 op 28 September van het vorige jaar in den Grooten IJpolder heeft afgespeeld en waarbjj de 26-jarige boerenknecht Gerrit Verhoeven het leven verloor. Den vermoedelijken dader van dezen laag- hartigen moord, die op een terrein achter do Hornhoeve is geschied heeft men thans in de strafgevangenis te Haarlem gevonden, nadat twee medegevangenen kort geleden opzienbarende verklaringen hadden afgelegd en nadat men in één der Amsterdamsche grachten nog patronen heeft gevonden, die van den dader afkomstig moeten zijn. Op den Rijksweg tusschen Delft en overschie. Op den nieuwen Rijksweg tusschen Delft en Overschie, onder de gemeente Pijnakker, is gisteravond een zeer gecompliceerd auto ongeval gebeurd, waarbij niet minder dan zes wagens min of meer ernstig werden be schadigd. Langs den rechterzijde van den weg stond een defecte personenauto met de koplichten in de richting Rotterdam. Met dezen wagen kwam een andere #ito in botsing, welke in de richting Delft reed. Pas was dit ongeluk gebeurd, of op ongeveer 50 M. afstand ont stond een nieuwe botsing tusschen twee uit tegenovergestelde richting komende auto's en onmiddellijk daarop reden nog twee personenauto's op defecte wagens in, zoodat in een minimum van tijd niet minder dan zes defecte auto's langs den weg stonden. Een persoon kreeg vrij ernstige verwondin gen en is naar Overschie overgebracht, nog een tweede persoon zou licht gewond zijn. EEN BOEK VAN PARMENTIER. Ovei den Uivertocht. Nauwelijks is de lange reeks Uiver-huldi- gingen ten einde, of gezagvoerder Parmentier heeft zich aan zijn schrijftafel gezet om den grooten tocht te boek te stellen. Het boek van Parmentier zal tij de firma Scheltens Giltay te Amsterdamjverschjjnen. Het wordt verlucht en gedocumenteerd door een groot aantal oorspronkelijke foto's, welka voor het meerendeel nog niet werden gepu bliceerd.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5