Ingezonden Anna Paulowna. Schagen. GEMENGD NIEUWS Sport HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 8 DECEMBER 1934. Julianadorp. Tweede Kamer. Eerste Kamer. Buitenland M\LARIA-EPIDE1VIIE OP CEYLON. De strijd om Gloria Vanderbilt. Spoorwegongeluk in Duitschland. Het beroep in cassatie van Violette Nozieres. De brand in een bioscoop te Perpignan. I5 dooden. Een moordenaar. Te water lating; van de Orion. Aardschokken in Honduras en Guatemala. Sensationeele samenzwering in Japan. Jiotfkal PREDIKBEURTEN'. Zendingsgebouw „De Ster der Hope", •s Morgens 10 en 's avonds 7 uur de heer I* Schut, van Winschoten. Woensdagavond 7 uur, Ds. Vasseur, van Den Haag. aanrijding. Komende van het station, werd de echtge- noote van den heer C. Geerligs Jr. op de Molenvaart aangereden door een motorrijde Deze werd aangehouden door den heer t»., die z'n echtgenoote met de auto kwam afhalen en jnist ter plaatse van het ongeval was ge komen. Hij beweerde niets bemerkt te hebben. Naar huis vervoerd, bleek mevr. G. een met groote, maar diepe dij wond te hebben, waar door zij waarschijnlijk eenigen tijd het bed moet houden. SCHAGER MARKTBERICHT. De handel in vette koeien was Donderdag j.L trekkend; zooveel als vorige week was er evenwel niet aangevoerd. De duurste prijs die besteed werd; was ongeveer 29 cent. Kalfkoeien waren weer iets duurder, ter wijl een stugge handel in geldekoeien ont stond. Vaarzen waren vlug en duur. De handel ln graskalveren goëd. De prijs van gewone kalveren ging tot i 35.—. Nuchtere kalveren werden vlug verkocht, tegen behoorlijke prijzen. Op de paardenmarkt was het daarentegen veel minder levendig. De handel in oude slachtschapen was stug. 12.tot 18. De duurste vette schapen gingen voor i 21.50; Overhouders stug. Vette varkens wa ren te weinig aangevoerd. Handel stug. De prijs werd 1 cent hooger. De prijs der biggen was iets beter dan vorige week, hoewel de handel niet juist vlug te noemen was. Schrammen niet aangevoerd. In den kippenhoek was de handel goed. In de Donderdagmiddag gehouden verga dering van de Tweede Kamer werd voortge zet de behandeling van de afdeeling Arbeid der begrooting van Sociale Zaken. Minister Slotemaker de Bruine deelde mede, dat voor de chauffeur-s zoo snel mogelijk een. oplossing zal worden gezocht. Eenige ambtenaren zijn er mee bezig en vor deren. Weldra zal naar Den Hoogen Raad van Arbeid gaan een algemeene bestuursmaat regel inzake de Huisarbeidwet. Sprekende over de veertig-urige werkweek, zeide de Min. o.a.: Te Genève is gebleken, dat zich daarom trent alerlei moeilijkheden voordoen. Werk- tijdperking leidt tot kostenverhooging. Dat deze de oplossing zal brengen- schijnt niet te verwachten. De 4Ó-urenweek zou den bouw van goedkoope arbeiderswoningen nog meer vertragen. Zijn er misschien speciale bedrij ven, die zich toch voor de 40-urenweek leenen. Spr. is eenigszins sceptisch, maar heeft den directeur-generaal opgedragen, twee vakorganisaties, volgens welke werktijdbeper king mogelijk is, en die adressen hebben ge stuurd, te laten verklaren, op welke bedrij ven zij het oog hebben, en hoe daar werk tijdverkorting mogelijk zou zijn te maken. Bedrijfsraad in den landbouw. Spoedig zaï spr. een advies krijgen van de adviescommissie inzake instelling van een commissie voor den landbouw met betrekking tot stichting van een Bedrijfsraad. Daarna zal spr. een beslissing terzake nemen. Arbeidsverzekering. Aan de orde is de afdeeling Arbeidsverze kering. Wij vermelden ervan: De heer Kupers (s.d.) wenscht, dat te gemoet gekomen worde aan personen boven 65 jaar, die van ouderdomsrente verstoken zijn. i.ievr. De Vries Bruins (s.d.) be spreekt verkeerde praktijken, waartoe de Ziektewet aanleiding geeft ten aanzien van de uitkeeringen aan gehuwde vrouwelijke verzekerden bij zwangerschap en bevalling. De heer Vos (v.b.) betoogt de noodzake lijkheid van unificatie en vereenvoudiging van onze sociale wetgeving. Bij de afdeeling Volksgezondheid betoogt de heer Drees (s.d.), dat de huren niet ge noeg dalen. Van dén bouw van goedkoope arbeiderswo ningen is dit jaar weinig gekomen. Spr. dient een motie in, waarin de Kamer, overwegende, dat spoedige, ingrijpende verla ging van de huren van arbeiderswoningen noodzakelijk is, als haar oordeel uitspreekt, dat naast maatregelen ten gunste van bouw van Woningwetwoningen en van goedkoope wo ningen moeten worden genomen wettelijk maatregelen tot verlaging van huur van wo ningen in particulieren eigendom. Aan krotopruiming De heer S t e i nbu m De heer Steinmetz (r.-k.) zegt, dat aan krotopruiming nog heel veel moet worden ge daan. Meer dan 23 <y0 van de Jordaanbevol- king te Amsterdam slaapt nog in slaap kamers, waar jongen^ en meisjes boven 14 jaar samen moeten slapen. De regeering bevordere den vereenigings- bouw. Zij doe het nu. Natuurschoon. Mevr. Bakker—Nort (v.-d.) komt op voor bescherming van het natuurschoon. Spr. bespreekt voorts de kinderhygiëne, betoogende, dat er een contröle op kinder tehuizen moet worden ingesteld. Mej. Katz (c.-h.) bespreekt den onbevre- digenden toestand der verpleegsters. Beperkt worden de groote uitbreiding van de opleiding, die er van 1926 af is geweest. Minister Van Schaik, zegt, dat een deel der critiek van den heer Vliegen onbil lijk was. De vrije hand kan niet worden gelaten aan straatcolportage; het eene lokt ook daar het andere uit. Een passie tot vervolgen is er bij het open baar minister niet. Maar preventief optreden heeft sprekers Instemmingn. Verkeersovertredingen nemen hand over hand toe. Wil men nu dat de justitie daar slap tegen optreed Het onderzoek inzake het beslag op de per sen van „De Tribune" is nog niet afgeloopen. Het in beslag nemen is een repressieve daad met een preventieve strekking. Het in beslag nemen is niet in strijd met de Grondwet, zoo als de heer Schalker beweerd heeft. Dat de wet op de nieuwe arbeidsovereen komst tusschen kapitein en schepelingen nog niet is ingevoerd, is een gevolg van het overleg met het departement van Economi sche zaken. Spr. zal afwachten of dit kan lei den tot voldoen aan den wensch van den heer Brautigam. De Tweede Kamer heeft Donderdagnacht haar vergadering tot bij half vier voortgezet ter verdere behandeling van de begrooting van Justitie. Minister v. Schaik acht het niet noo- dig, het vergaderen door vreemdelingen stren ger tegen te gaan. Er is voldoende macht om dit te beheerschen zonder wetswijziging. Sinds het vorig jaar is de actie van Duit- schers, speciaal van Nationaal-Socialisten, zeer toegenomen. Ze hebben zich echter te onthouden van elke politiek en pressie op medeburgers Het is evenwel gebleken, dat mén zich aan deze voorwaarden niet hield. Twee vooraanstaande leden dier Duitsche vereeniging worden nu uitgewezen; ze is ge waarschuwd, zich voortaan streng van alle politiek te onthouden. Wat het departement van Justitie kan doen tegen zedelijke excessen, wordt niet nage laten. Hier is de medewerking van de be volking noodzakelijk. Ten aanzien van het strand- en badleven is zooveel mogelijk aan passing bij plaatselijke omstandigheden noo- dig. De doodstraf is voor spr. principieel aan vaardbaar, maar hij acht voor invoering het oogenblik niet gekomen. Wederinvoering van de lijfstraf (door den heer Westerman ge- wenscht) is van spr. niet te verwachten. Er is wederom gesproken over Zondags- en begrafeniswetten. De wijziging van beide ware gewenscht. Maar het eerste is geen onderwerp voor dit Kabinet en het tweede verkeert in een stadium van gemeenzaam overleg. Het Larensche geval. Ons land is den laatsten tijd door allerlei vreemdelingen overstroomd. Uitwijzing geeft altijd misnoegen bij den betrokkene. Daarbij kan wel eens worden misgetast. Het verloop der Larensche zaak in haar ge heel betreurt spr. Wat gedaan wordt in het belang van den Staat mag niet altijd in alle opzichten tegen het belang der vreemdelin gen zijn. Twee der in het Larensche geval uit geleiden is een lot ten deel gevallen, dat wel ieder betreurt en in het buitenland misnoegen heeft opgewekt. Dezerzijds is geen uitleiding over de Duit sche grens voorgeschreven. De burgemeester van Laren meende, dat het vestigingsverdrag hem uitleiding naar Duitschland voorschreef. Spr. kan geen na dere inlichtingen geven of mededeelingen doen. Overigens s de uitleiding op normale wijze door den grenscommissaris verricht; deze heeft een volkomen administratievé taak; en de vier Duitschers heeft hij overgegeven ad ministratief aan de Zollbehörden. Ze zijn niet geboeid overgeleverd. Stemmen: „Wel vervoerd". Afgezien van de vraag, of er Schuld is in het Larensche geval en wie de schuldige is, de regeering acht het een nationaal belang, dat willekeur ten aanzien van vreemdelingen wordt vermeden. Bij de replieken zegt de heer Vliegen o.a. Herhaling van het te betreuren Larensche geval is nu niet te vreezen. Spr. zegt den minister dank voor diens toezegging en ge looft het hierbij maar te moeten laten. Aan de orde is daarna afdeeling n Burger lijke Rechtspraak. Bij afdeeling VU (gevangenissen en rijks werkinrichtingen) dringt de heer van der Heide (s.d.) aan op verbetering van het lot van gevangenen. De Minister heeft bij zijn bezoeken aan gevangenissen geconstateerd, dat de voorzie ning der g evangenen met arbeid nog wel eens te wenschen liet; hij heeft maatregelen ter verbetering genomen. De in Leeuwarden vertoevende veroordeelde muiters van de „Zeven Provinciën" over te brengen naar een openlucht-gevangenis heeft het bezwaar, dat het personen betreft, die juist in gezelschap van andere personen ge vaarlijk zijn gebleken. Bij afdeeling Rijkstucht- en Opvoedingswe zen zegt de heer Van der Heide (s.d.) dat de rijksopvoedingsgestichten voor jongens verbe tering behoeven. Mej. Meijer (r.-k.) dringt aan op voor zichtigheid bij de berechting van kinderen. Mevr. De VriesBruins (s.d.) be pleit verbetering in het medisch toezicht op de voogdijkinderen. Bij afd. X (Uitvoering der Psychopathen- wetten) bespreekt de heer van der Heide (s.d.) de vraag, of er voldoende contact tus schen directeur en verpleegden, en of er vol doende toezicht is van een psychiater. Bij de afdeeling Volksgezondheid kwam tevens aan de orde de motie-Drees betreffen de het, behalve maatregelen ten opzichte van woningwetwoningen en aanbouw van goed koope woningen, nemen van wettelijke maat regelen tot verlaging van de huur van wonin gen in particulier eigendom. Dr. Vos (lib.) is het inzake woningbouw en huurverlaging niet eens met wie de regee ring critiseeren. Het is niet juist, dat geener lei verlaging tot stand zou zijn gekomen. Spr. citeert een rapport betreffende Amster dam met betrekking tot huurverlaging van woningen, na den oorlog gebouwd, van 8.06 tot 10.54. (Interrupties van sociaal-demo craten). Het zijn arbeiderswoningen, in den duren tijd gebouwd. Middenstanders trekken naar arbeiderswoningen. De betere woningen komen leeg te staan. Er is een marge van 4 pet. aan leegstaande woningen. Een marge van 3 pet. wordt als normaal beschouwd. Spr. is een overtuigd voorstander van woningwet- bouw. Maar men overdrijve niet. Het is een zegen, dat particuliere ondernemers de strop pen krijgen, die anders door de regeeringen opgevangen zouden moeten worden worden. Van de huurcommisise verwacht spr. geen heil. Zij zullen tot huurverhooging moeten overgaan, gezien de vraag naar woningen van lagere huurwaarde. Langs den natuurlijken weg zal een verbetering tot stand komen. De heer J.terLaan (s.d.) klaagt o.a., dat er complexen van wonigbouwvereenigingen zijn, welke niet genoeg middelen beschikbaar krijgen voor een voldoende onderhoud en dringt aan op instelling van huureommissies. Minister Slotemaker de Bruine be antwoordt verschillende opmerkingen. De huurdaling is op 't oogenblik automa tisch bezig. Hier en daar laat zij echter te wenschen .Ook bij de woningen van lage huurwaarde is de daling hier en daar be gonnen. Wat de motie-Drees betreft, deze vraagt alleen om maatregelen, niet om huurcommis sies. De heer Drees hcude zijn motie aan tot dat het overleg van het Kabinet ten deze is geëindigd. Nog wordt behandeld het hoofdstuk Werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling, en diverse kleine wetsontwerpen. Dinsdag voortzetting. In de Donderdagmiddag gehouden ver gadering van de Eerste Kamer kwam o.a. aan de orde het wetsontwerp tot wijziging van het achtste hoofdstuk der Rijksbegrootirig voor 1934 (verhooging der uitkeeringen aan oud-gepensionneerde militairen van zee- en landmacht). Hierbij gaf mevrouw Pot- h u i s—S m i t (s. d.) uiting aan gevoe lens van teleurstelling over de zeer beperkte strekking van dit wetsontwerp. In het Voor- loopig Verslag is daarop reedsgewezen, en daarop heeft de minister van Defensie ge antwoord: „dat de regeering onder de te genwoordige omstandigheden geen stappen kan doen tot verhooging van uitgaven wel ke de rijksschatkist belasten, indien zulks niet dringend noodzakelijk is. Spr. meent, dat dit cliché-antwoord wrevel wekt, nu het de oud-gepensionneerden geldt. De regeéring heeft verzuimd tijdig de noo- dige maatregelen te nemen om deze men sehen te helpen, wier financieele omstandig heden reeds lang voor de crisis uiterst moei lijk waren, en die, hoewel zij tal van jaren hun vaderland naar beste krachten hebben gediend, vrijwel als bedeelden worden be handeld. Zij acht een scherpe tegenstelling aanwe zig tusschen de redevoeringen, als door den minister van Defensie en andere hooge auto riteiten gehouden op paradedagen o.a. den marinedag over de beteekenis van de dien sten der militairen, tegenover de financieele behandeling der oud-gepensionneerde mili tairen. In de toekomst mogen de a.s. vrij willig dienende militairen dat in herinnering houden. De heer S m e e n g e (v.b.) wijst er op, dat er waarschijnlijk een overschot is op 'de uitkeeringen aan mobilisatieslachtoffers. Dat zou, evenals wellicht andere saldi, aange wend kunnen worden voor het goede doel: de behoeftige oud-gepensionneerde militairen te helpen. Prof De Savornin Lohman (c.h.) zou het onderscheid in pensioenbedróg tusschen degenen, die vroeger of toevallig wat later zijn gepensionneerd, gaarne zien weggenomen, zoodra daartoe de mogelijk heid bestaat. Prof. Van Emdben (v.d.) sluit zich bij de gesproken woorden aan. Minister D e c k e r s antwoordt, dat de gedachte om de gevraagde gelijkstelling te bewerkstelligen, bij de regeering sympathie heeft ontmoet, maar de regeering móet rekening houden met de financieele moge lijkheid voor de schatkist, welke slechts een tegemoetkoming in de m'eest dringende ge vallen toelaat. Hiervoor is bij het onderha vige wetsontwerp f 40.000 aangevraagd. Gelijkstelling van gepensionneerden vol gens de oude en volgens de nieuwe Pensioen wet zou niet alleen voor de militairen, doch ook voor de burgerlijke ambtenaren moeten gelden. Een en ander zou heel wat meer dan f 1.000.000 extra kosten. Het wetsontwerp wordt z.h.s. goedgekeurd. Er heerscht op Ceylon een ernstige malaria epidemie, welke, volgens Reuter, op enkele plaatsen 90 pet. van de bevolking heeft aan getast. Men herinnert zich, dat in den strijd, voor den rechter te New York gevoerd tusschen mevrouw Vanderbilt en eenige familieleden om uit te maken, of mevrouw Vanderbilt wel de geschikte opvoedster zou kunnen zijn van haar dochtertje Gloria, de rechter de opvoe ding iiad toevertrouwd aan een nicht, mevr. Payne Whittney, met deze concessie aan mevr Vanderbilt, dat zij haar dochter iederen Zaterdag en Zondag bij zich mocht hebben en dat zij mocht bepalen, welk godsdienstonder wijs aan het 10-jarige meisje zal worden ge geven. Thans heeft de moeder van een hoo- gere instantie gedaan gekregen, dat nader zal worden uitgemaakt doch door denzelfden rechter die de eerste uitspraak deed aan wie van de beide gegadigden, mevr. Vander bilt of mevr. Whittney het alleeenopvoedings- recht zal worden toegekend. Dit schijnt on gunstig voor de kansen van mevr. Vanderbilt als opvoedster van haar dochter, immers de rechter, in de eerste instantie, Carew achtte het levensgedrag van mevr. Vanderbilt ver werpelijk, althans zeer „onvoorzichtig" en had zelfs verklaard, dat mevr. Vanderbilt een bijna 30-jarige zelf nog in aanmerking kwam voor leiding van iemand, die haar doen en laten controleerde. Rechter Carew had de voorziening getrof fen, dat Gloria 's Zaterdags en 's Zondags bij haar moeder moest zijn, omdat het meisjes op het oogenblik door haar omgeving (mevr. Whitney en grootmoeder Vanderbilt) tegen de moeder was opgestookt, hetgeen hij een ongezonden en onbillijken toestand achtte. 4 dooden. auto werd volkomen vernield en de beide in zittenden waren op slag dood. Van den snel trein ontspoorden de locomotief en tender, een goederenwagen en het eerste personenrijtuig, die na ongeveer 300 m omvielen. Machinist en stoker zijn in de vlammen omgekomen. De passagiers van den eersten wagon wer den door elkaar geschud en eenige liepen bul ten en ontvellingen op, maar niemand is ern stig gekwetst. De passagiers van den veron gelukten trein zijn met autobussen naar Stutt- gart gebracht, waar een nieuwe trein is sa mengesteld. Het verkeer uit ParijsStraats burg is over Heilbronn geleid tot de rails weer vrij zullen zijn. Verworpen. Het hof van Assiezen in het departement der Seine heeft Violette Nozières, de jonge vrouw, die haar vader heeft vermoord na herhaalde pogingen te hebben gedaan om haar beide ouders te vergiftigen, ter dood veroordeeld. De veroordeelde was van dit vonnis in beroep gegaan, maar het Hof van cassatie heeft haar beroep verworpen. Zij heeft nu nog slechts te hopen, dat de president van de Republiek haar gratie zal verleenen, in welk geval de doodstraf in levenslange gevangenisstraf wordt veran derd. In den loop van den nacht en den ochtend zijn nog 7 personen, waaronder 5 kinderen aan de bij den brand in de schuur opgeloopen wonden, overleden. Het aantal slachtoffers bedraagt dus 15. Vier kinderen zweven nog ln levensgevaar. Sinds geruimen tijd waren de bewoners van de eenzame hoogvlakten in het departement van de Var verontrust door geheimzinnige moorden, waarvan meestal herders het slacht offer waren. Den 9n October en den in Decem ber zijn er weer misdaden gepleegd, waardoor het aantal in dit jaar gepleegde moorden 5 bedraagt. Donderdag is er nu, naar uit Dra- guignan wordt gemeld, een strooper aange houden, die, na lange ondervraging, bekend heeft vier van de moorden op zijn geweten té hebben. >4 Te Barrow in Furness is gisterenochtend de „Orion", het schip van 24.000 ton van de Orientlijn te water gelaten. De ceremonie ge schiedde van Australië uit, d.w.z. van onge veer 18.000 K.M. afstands, door den hertog van York, wiens toespraak duidelijk hoorbaar over kwam. De „Orion" kómt in dienst op de lijn EngelandAustralië. fjiir (I! De Centraal-Amerikaansche staten Guate mala en Honduras z(jn de laatste dagen vooft- burond door hevige aardschokken geteisterd. Daarbij werd het op de grens der beide lan den liggende plaatsje Monteros volkomen verwoest. ZEEMAN AAN DEN DOOD ONTSNAPT. Een Italiaansch zeeman van het bekende bergingsschip Artiglio keerde alleen met een kleine sloep in de haven van Brest van land naar zijn schip terug, toen zijn bootje ten gevolge van de zuiging van de schroef van een passeerend tankschip tegen het roer van het roer van het tankschip werd kapot ge slagen. De Italiaan wist het roer te grijpen en zich boven water te houden doch liep groot gevaar door een der schroeven getrof fen te worden. Gelukkig zagen eenige man nen het gevaar, waarin hij verkeerde en zij wisten de aandacht van het tankschip te trek ken, dat onmiddellijk zijn machines het stop pen, waarna de Italiaan gered kon worden. De sneltrein ParijsWeenen is Donderdag morgen te half negen op een overweg bij Vai- hingenEnz. in Wurtemburg in botsing ge komen met een vrachtauto, die den overweg passeerde, omdat de wachter vergeten had de afsluitboomen intijds neer te laten. De vracht- De arrestatie van den zeventienjarige To- koetaro Igarasji heeft een sensationeele sa menzwering aan het licht gebracht. Deze jongeman, een arbeider op een munitie fabriek, vroeg Woensdag een onderhoud met prins Saioji in zijn villa, doch werd, toen bleek met welke bedoelingen hij kwam, gearres teerd. Hij bekende den prins met een dolk te hebben willen dooden. Twee medeplich tigen, een van achttien jaar en een van zeven tien jaar, werden spoedig eveneens door de politie in arrest genomen. Dezen bekenden, dat zij een samenzwering op touw hadden gezet tegen het leven van prins Sai Onji en voorts o.m. tegen het leven van Soezoeki, den voorzitter van de Sejoekaipartij, Wakatsoeki, voorzitter van de Minseitopartij en Adatsji, voorzitter van de Kokoemindomeipartij. D. O. K. De klassementsrit voor onze renners, die verleden week door de weersomstandigheden moesten worden afgelast, zal nu a.s. Zondag plaats vinden. De samenkomst is bepaald op 9.30 uur v.m. bij de Watertoren en de start voor de vijf ronden zal plaats hebben om 10 uur precies, op de welbekende plaats aan de Donkere Duinen.' E.L.T.O.~nieuws. Zondag trekt Elto 1 naar Wormer om daar Groen-Geel partij te geven en het zal wel op een overwinning voor Elto uitdraaien. Er wordt in de volgende opstelling gespeeld Aanval Middenvak Verdediging A. Sierag G. Pauw A. Zondervan R. Kunst L. Thürköw J. Joffer J. Hemelrijk H; Nieuwland J. Snieder H. Gieze N. Spiekman E. Jansen ELTO 2 trekt naar Verdo-Nigro 2 te den Burg. Als het g0ed zijn best doet, kon het wel eens een kleine overwinning worden. PROGRAMMAWIJZIGING 9 DECEMBER. Den Helder: KVTOKC, 2 u., G. Kikkert. Den Burg: Verdo Nigro 2ELTO 2, J. Beumkes. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactis Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) KAN DE CRU IS OPGEHEVEN WORDEN? Als ik deze vraag stel, rijst er direct een complex van omstandigheden voor mij op, die allen tegelijk haar invloed doen gelden op het antwoord dat gegeven dient te worden. Wé leven in een zeer moeilijken tijd; de werkloosheid is grooter dan ooit, nimmer was er zoo weinig geld in circulatie als thans, en wetende dat er voor die crisis-opheffing geld noodig is, zou ik geneigd zijn te zeggen, „neen, laten we er het bijltje maar bij neer leggen, het gaat niet". Maar we leven ook in een tijd, dat de offer zin grooter is dan ooit te voren, dat men meer dan vroeger medeleeft met z'n even- mensch. die door tijds- en andere omstandig heden in het leven verongelukt is, en dat men voor crisis-slachtoffers altijd nog wel iets kan en wil geven. En met dit laatste voor oogen durf ik het aan om te zeggen, „het is wel mogelijk om de crisis op te heffen, wanneer we er gezamenlijk de schouders onder plaatsen". Wanneer ik hier schrijf over „de crisis", dan bedoel ik niet „de crisis" waar iedereen over praat, maar „de crisis" die er heerscht bij het R.K. Adviesbureau voor alcoholisme te Rotterdam met zijn bekende stichting „Huize Padua". Ik mag veronderstellen dat dit werk bij U voldoende bekend is, want het vorige jaar gaf de Barh. Sam. er zoo'n aardig artikel over, Dit bekende sociale werk nu zal stop gezet moeten worden, wanneer we „de crisis" niet kunnen opheffen. En dit zal dan niet alleen een slag voor Rotterdam beteekenen, maar ook zeer vele andere plaatsen zullen „Huize Padua" missen, omdat het aantal verpleegden, gewoonlijk uit plm. 60 pCt. niet-Rotterdammers bestaat. Hoe komen we nu deze crisis te boven? De gelegenheid om een radio-prijsvraag om te roepen hebben we niet. De regeering, die ons niet als crisisslachtoffer beschouwt, sluit ons van crisis-steun uit. De man met de wichelroede, die voor ons nieuwe bronnen kan ontdekken heeft zich nog niet gemeld. Wat bljjft er nu tenslotte nog anders over om, bij gebrek aan beter, maar een loterij te organi- seeren. En, slaagt die, dan is „de crisis" voor een groot gedeelte opgelost. Ik weet hoe moeilijk het is om in den tegenwoordigen tijd loten aan den man te brengen, maar wanneer de goede wil er maar is, dan is het nog wel mogelijk. En nu vraag ik U, ter liefde Gods, en uit naam van velen, die thans en in de toekomst in onze stichting een onderdak vinden, wilt Gfl ons helpen Hoe, wel op de eerste plaats door zelf enkele loten te koopen a 50 cent per stuk en op de tweede plaats door loten aan derden te verkoopen of ons eene gift te zenden. Stel Uwe goede daad niet tot morgen uit, maar vraag nog heden loten aan, bij voorbaat zeg ik U reeds gaarne heel hartelijk dank, Joh. Haarmans o.f.m. - Geest. Adviseur. M. J. Horbach - Directeur „Huize Padua" R. Rottekade 63, Rotterdam. Postgiro: 16427. NEUTRALE VOORLICHTING? Geachte Redactie, In de „Heldersche Courant" van 6 Dec. j.1. laat u de „Oprechte Vaderlander", de heer De Croos weer eens een moedige poging doen om het „roode monster" bij zijn staart te grij pen. Tegen moedige pogingen om ons met scher pe critiek te lijf te gaan hebben wij uiteraard geen enkel bezwaar. Wij wroeten nu eenmaal met in 't duister en vreezen geen openbaar heid. Bovendien zijn nooit de slechtste vruch ten waar parasieten trachten zich aan vast te klemmen. De „moedige" poging van onze „oprechte Vaderlander" (lezer, let op de hoofdletter) om te grijpen naar den „staart" wijst zoo ondub belzinnig op een laffen, geniepigen aanval in den rug, dat alle werkelijk oprechte vaderlan ders, evenals wij, daarom alleen reeds met groote verontwaardiging, dan wel weerzin of en dit is ongetwijfeld het verstandigste met een medelijdend schouderophalen dezen landgenoot den rug ztillen toekeeren. Wij hebben ook geen behoefte om ons tegen den ondernomen aanval te verdedigen. De po ging om den staart te grijpen is in dit opzicht volkomen mislukt. Ons doel is slechts het feit te signaleeren, dat de heer De Croos weer zonder eenig voorbehoud de gelegenheid wordt geboden zijn vuilspuiterij in de „Heldersche Courant" te bedrijven. Uw Redactie laat toe zelfs zonder de partij, wiens handelingen op de meest gemee- ne manier in een leugenachtig daglicht wor den gesteld, de gelegenheid te geven vóóraf (zooals in andere gevallen gebruikelijk is) de juiste beschouwing te leveren van de feiten, op dat die dan gelijktijdig met het „ingezonden" geplaatst zou kunnen worden dat de goede naam van het Nationaal Crisis-Comité en ook die van onze Arbeiders Jeugd-Centrale door den eersten de besten lasteraar maar wordt bezoedeld. Uw Redactie, die steeds den schijn wekt bij het lezend publiek, dat Uw blad slechts wil zijn het algemeen en neutraal voorlichtend or gaan, had het tot Uw plicht moeten rekenen ter dezer zake tenminste toch het N.C.C. recht te doen wedervaren. Uw Redactie moet weten, mits natuurlijk Uw geestelijke bronnen niet worden verstard in de lectuur van „De Telegraaf" en „Volk en Vaderland", dat de bijdragen, die door hel N.C.C. ten behoeve van den arbeid voor de Werklooze Jeugd aan verschillende Jeugdor ganisaties worden versterkt, alleen verstrekt worden wanneer door de betrokken organisa ties voldaan wordt aan de door het N.C.C. ge stelde voorwaarden. Terwijl bovendien het be drag der subsidie afhankelijk wordt gesteld van het bedrag, dat door bedoelde organisa ties uit eigen middelen voor dit belangrijke stuk maatschappelijk en cultureel werk wordt bijeengebracht. Zoo heeft de Arbeiders Jeugd-Centrale die ten aanzien van het werk voor en ten behoe ve van de Werklooze Jeugdpionlers-arbcidi heeft verricht, vanaf 1932 tot en met 1934 reeds een 43000— uit eigen middelen voor dit doel opgebracht, ongeacht de f 8000 die aan materialen is verwerkt Van het N.C.C. kreeg de A.J.C. daarbij fij 1932 4000.—; in 1933 10000.—, terwijl ver. moedlijk voor 1934 een bijdrage van rond 15000.— zal worden verkregen. In totaal dm een bedrag van rond 29000. Bovendien stelde de A.J.C. haar bezittingen en organisatie-apperaat volledig ter beschik, hing. Ziedaar het juiste beeld. Dit is wat anders dan 50.000.— subsidie van het N.C.C. „om salarissen van leiders" te betalen. En dit alles had Uwe Redactie kunnen we- ten en als een eerlijk objectief voorlichter het lezend publiek niet mogen onthouden. De goe- de naam van het Nationaal Crisis-Comité en van onze A.J.C. zou dan terecht voor het ge. vaar om besmeurd te worden door een onver, antwoordelijk klodderaar zijn behoed, terwijl bovendien het karakter van Uw blad, naar den geest van algemeen neutraal voorlichtend orgaan, zou zijn gesterkt. Geachte Redactie, Gaarne zie ik voorgaande artikeltje in het e.v. nummer van de Heldersche Courant op genomen. Bij voorbaat hartélijk dank, Hoogachtend, P. S. VAN DER VAART. Voorzitter van de A. J. C. afd. „Den Helder", De heer v. d. Vaart is verontwaardigd en wij kunnen die verontwaardiging van den plaatseüjken leider van de S.D.A.P. volkomen begrijpen, niet echter dat hij zich zóó onbe- heerscht laat gaan, dat hij ook zijn boosheid lucht op de redactie van de Heldersche Cou rant en dat hij deze béticht niet „algemeen en neutraal" te zijn in haar voorlichting. Nu be- grijpen wij volkomen, dat het begrip „neu traal" voor een partijman als de heer v. d. Vaart, al zeer moeilijk te verstaan is. Want de neutraliteit eischt immers van een blad, dat zij, zonder aanzien des persoons, haar ko lommen openstelt voor de publieke meening. Die neutraliteit eischt, meneer v. d. Vaart, dat de Red. voor- en tegenstanders van de S.D.A.P., van de A.R., van de R.-K., van de Chr.-Hist., of wat anders ook, in' haar orgaan aan het woord laat, ook al is de redactie het er heelemaal niet mee eens. Bovendien, de heer v d. Vaart kon het weten, zijn de „in- gezonden stukken" geheel „buiten verant woordelijkheid van de redactie" en wanneer een „ingezonden stuk", ook al bevat het een scherpen aanval, met den vollen naam van den schrijver is onderteekend, dan is daar tegen geen enkel bezwaar het op te nemen. De heer v. d .Vaart weet zoo goed als wij, dat in dergelijke gevallen alleen andere redenen de opname zouden kunnen verhin deren. De heer v. d .Vaart zal, gezien zjjn ge moedsstemming, hierboven geuit, waarschijn lijk wel niet aan willen nemen, dat door da groote drukte van de laatste dagen verzuimd is het stuk voor een „onderschrift" door ta zenden, al kan dit natuurlijk nooit als eiseh gesteld worden, omdat wij steeds voor ieder de gelegenheid openstellen tot uiting van zijn gemoed, zelfs als dat gebeurt op de wijze waarop de heer v. d. Vaart dit meende te moeten doen, en die men zeker niet zou ver wachten van den voorvechter voor „het vrije woord". Ons begrip van „neutraliteit" deed ons tot opname van het stuk van den heer v. d. Vaart besluiten, niettegenstaande den onbil lijken en pnreehtvaardigen aanval, gedaan op onze objectiviteit en neutraliteit, die wij ta allen tijde eerlijk hoog trachten te houden. Red. Heldersche Courant. Geachte Redactie, Ondergeteekende wenscht nog enkele woor den te wijden aan het ingezonden stuk van den heer v. d. V., voorkomende in uw blad van 1 dezer. Vooi het laatst verzoek ik u mij nog eeniga plaatsruimte te willen afstaan. Mijnheer v. d. V. uw schrijven wordt steeds onsamenhangender en onbegrijpelijker en u dwaalt geheel van het onderwerp af. In eerste instantie verklaart u leek te zijn, terwijl u zich later als deskundige wilt ont poppen, om door het oplossen van raadseltjes, middelen aan te geven, hoe het nu werkelijk moet gebeuren. Dat u niet erg gelukkig bent in het oplos sen van raadseltjes en het aangeven van af doende middelen, blijkt voldoende uit uw in gezonden stuk, want u hebt niet alleen het door mij opgegeven raadseltje verkeerd opge lost, doch de middelen, die u aangeeft om het opzetten te bestrijden, raken kant noch wal. Wanneer u meerdere aannemers uitnoodigt, wie geeft mij dan de verzekering, dat dio meerdere aannemers ook niet aan opzetten zullen meedoen. Wanneer men geen afdoende bewijzen heeft, dat door het uitnoodigen van een grooter aan tal aannemers, het opzetten zal worden ver minderd, dan is mijn advies om maar enkele aannemers uit te noodigen, een stap in do goede richting. Neemt men daarbij dan nog betrouwbare aannemers, dan kan ik u verzekeren, dat de belangen van den principaal afdoende zijn ee- diend. Hiermede staat dan tevens vast, dat mijn advies juist is geweest. Wat die vergoedingen betreft, mijnheer v. d. V., ook dit is in het onderhavige geval voldoende verantwoord. Dit is een taktiek, die door vooraanstaande architecten en zelfs door groote instellingen wordt toegepast. Nu nog iets over die inschrijvingsbrieven. 7 ,v; d' v- het interesseert mij hoe- genmund niet of u ze wilt openen of niet. Ik heb daar geen belang bij dat u h€t leek> nu uit eindelijk eens begrepen zult hebben, wil ik do d scussies hiermede sluiten met het verzoek zich in het vervolg niet meer te bemoeien met zaken waar u geen verstand van heeft. B. L. J. M. van Beckum, Architect, Soembastraat 29. CORRESPPONDENTIE. Dc hcci A. Rokers te Anna Paulowna komt nog uitvoerig terug op ons onderschrift in zake den nood der musici. Hij zegt, dat juist openbare vereenigingen steeds zooveel mo ge jjk gebruik hebben gemaakt van beroeps musici, dat hij niet aan politiek doet, maait dat het een feit is, dat juist leden van do .A.P. begonnen zijn het bestaan der be-* roepsmusicl aan te tasten. Hij laakt het voorts in verschillende musici, die op zichzelf een behoorlijk bestaan hebben, dat zij door medewerking aan verschillende concerten werklooze collega's het brood uit den mond nemen, en dat van de tien noodlijdende musi ci geen acht ondersteuning ontvangen.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6