Stadsnieuws Bouwe Prins ontving. PHILIPS RADIO Techn. Bur. VAN BAAREN Predikbeurten DERDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 8 DECEMBER 1934. 9 en Maan (T exel) Liefdadigheids- postzegels „Voor het kind'' Hoe Den Helder VELTHUIJS De sabotage aan boord van de Nautilus. Visscherij. DRAlSfjl A-van VALKEflBURCi 'S- •iLEVERTRy Op' en ondergang van Zon en tijd van hoog water Dec. Z 9 10.38 M 10 11.04 D 11 11.24 W 12 11.40 D 13 11.54 V 14 12.09 Z 15 12.24 Maan opond. Hoogwater sm. nam. 10.12 10.37 10.59 11.22 11.51 00.00 0.14 0.39 1.05 1.38 2.07 2.35 3.13 3.50 Licht op voor al)e voertuigen. Zaterdag 8 Dec. 16.18 Zondag 916.17 Maandag 1016.17 Heeft U, op Uw lot een prys Veel geluk er meê Wilt nu ook een gave schenken Aan ,,Het Crisis-Comité". Te 's-Gravenhage slaagde bij het laatst gehouden examen voor 3e stuurman Groote Stoomvaart, de heer D. Abbenes. Bij het laatst gehouden examen slaagde te 'sGravenhage voor het certificaat Radio telegrafist de heer C. J. Barnevela. Op de ISjationale Jubileum Pluimvee Ten toonstelling te Halfweg op 12 December j.1. behaalde onze plaatsgenoot Jb. Nieuwkamp met 2 No. Zwarte Javakrielen 2 le prijzen be nevens 6 eereprijzen waarvan 1 als mooiste nummer tentoonstelling, en met 1 no. Zwart Pi, Rocks 1 2e prijs, ,EV. luth. kerk. Voor de vacature van predikant bij de Ev. Luth. Kerk, alhier, is het volgende tweetal opgemaakt Ds. B, E. J. Bik, te Enkhuizen, en Ds. J. J Simon, te Gouda. apotheken. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van W. H. Kingma, Kanaalweg. Van Maandag 10 Dec. tot 17 Dec. wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door H. J. Róotlieb, Binnenhaven. openstelling van het „philatelisten-loket". Op verzoek van de Postzegelvereeniging „Helder" is het z.g. Philatelisten-loket, ver bonden aan het Post- en Telegraafkantoor alhier, opengesteld op eiken tweeden Zaterdag in de maand, 's namiddags van 3—4 uur. Daar deze veranderde openstelling is inge gaan met de maand December, is het loket dus hedenmiddag geopend. gemeenschappelijke kërstwljdlncsïmenist. Zóoals reeds is vermeld, zal morgenavond te zeven uur in de Nieuwe Kerk aan de Weststraat een gemeenschappelijke Kerst wij dingsdienst worden gehouden. Op verzoek van den Wereldbond der kerken zal deze dienst gewijdzijn aan de vredesgedachte. In ver schillende steden van ons land zullen morgen dergelijke diensten worden gehouden om het Streven naar eenheid en samenwerking der kerken te demonstreeren. De zitplaatsen in het kerkgebouw zijn vrij. Men zie ook de advertentie in dit nummer. ORANJE HARMONIEKAPEL. Eerste Winterconcert. Woensdag a.s., 12 December, zal de Oranje Harmoniekapel haar eerste winter-concert geven in „Casino". De op het programma voorkomende nummers, waaronder een com positie van den directeur, den heer J. J. W. Hertsworm, worden alle voor de eerste maal uitgevoerd door het corps, zoodat het pro gramma louter nieuwe stukken bevat. Wij verwijzen voorts naar de advertentie in het nummer, van heden. 1'ropau and a-film avond. In het Evangelisatiegebouw, Palmstraat. Op Woensdag 12 December a.s., 's avonds om 9 uur, wordt voor de Vèr. van Chr. Ge zondheids- en Vacantiekoloniën in Nederland, een groote propaganda-filmavond gehouden, waar verschillende zeer goede, komische films, en ook andere, zullen worden vertoond. Ds. Hoogerzeil uit Den Haag zal een propa gandistisch woord spreken. De Luthersche Zangvereeniging zal haar medewerking ver- leenen. Het initiatief van de Heldersche afdeeling werd het vorig jaar beloond met een meer dan van het kerkgebouw en ook nu werd de entree-prijs laag gesteld,zoodat ieder van dezen avond kan genieten, 's Middags om 3 uur wordt een kindervoorstelling gegeven. Voor bizonderheden zie men de advertentie in. dit nummer. ST. NICOLAASFEEST OP DE FRÖBELSCHOOL VISCHMARKT. Het spreekt wéi vanzelf dat de groote Kin dervriend, Sint Nicolaas, geen bezoek aan de Fröbelscholen verzuimt. De meest dankbare jeugd voor het feest, is de Fröbelschool j en weken van te voren bereidt men zich voor op de komst van den Sint. Op de school aan' de Vischmarkt heeft de Sint er zich de laatste twee keer niet alleen afgemaakt met speel goed en snoep, maar hebben tal van kinderen uit behoeftige gezinnen een pakje kleeren gekregen. De directrice van deze school, mej. v. Voorene, was n.1. vorig jaar op het idee ge komen bij eenige ingezetenen, die daarvoor in aanmerking komen, eens aan te kloppen en hen te vragen iets af te zonderen voor be hoeftige kinderen. Ze klopte niet tevergeefs, want het vorig jaar konden twintig kinderen, dat is dus twintig gezinnen, verblijd worden met een pakje kleeren. Dit jaar waren het pr veertig. In hoofdzaak werden de kinderen van de werkloozen bedeeld. Een aardig initiatief van mej. v. Voorene, dat zeker een dankbare belooning vond, in tal van stralende kinder snuitjes. Evenals andere jaren worden ook thans wederom gedurende een maand postzegels verkrijgbaar gesteld, waarvan de meerdere opbrengst ten goede komt aan instellingen ten bate van het verwaarloosde kind. Deze postzegels zullen van 10 December tot 10 Januari verkrijgbaar zijn aan alle post-, bij en hulpkantoren. De verkoop is ditmaal door het plaatselijk Comité op wat grooter schaal aangepakt dan tot dusverre geschiedde: het Heldersche Comité krijgt thans namelijk de beschikking over een stand ten postkantore, waar deze zegels den gehëelen dag verkrijg baar zullen zjjn. Steeds zullen daar op de uren van openstelling, dames aanwezig zijn, die zicli met den verkoop belasten. Men weet, dat het hier de postzegels be treft, die in het dagelijksch leven het meest worden gebruikt:, het drukwerkzegel van IVa cent, dat zal worden verkocht voor 3 cent, het zegel van 5 cent voor de gewone binnen- landsche briefkaarten, waarvoor 8 cent wordt gevraagd. Men krijgt hierbij van het Comité gratis een briefkaartformulier met een leuk kinderkopje er op. Verder de 6 cents-zegels voor binnenlandsche brieven, verkoop 10 cent en het zegel voor buitenlandsche correspon dentie, 12% cent, verkoop 16 cent. Behalve deze postzegels zullen ook dit jaar weer prentbriefkaarten verkrijgbaar worden gesteld, toepasselijk op Kerstmis en Nieuw jaar. De prijzen hiervoor zijn eenigszins ver anderd; een serie van 4 ongekleurde kaarten kosten 25 cents; afzonderlijke, gekleurde kaar ten, worden verkacht voor 7 cent per stuk. De kaarten zijn ditmaal bizonder mooi; de gekleurde zijn naar ontwerpen van Edzard Konihg; de vier ongekleurde zijn naar hout gravures van Nic. Bulder. Deze prentbrief kaarten zijn uitgaven van den Nederlandschen Bond tot Kinderbescherming. Het Comité doet een beroep op ieder, die kinderen een goed hart toedraagt, om in plaats van de gewone zegels of briefkaarten, in de periode van 10 December tot 10 Januari deze liefdadigheidszegels te koopen. Darrws, die zich beschikbaar willen stellen om d: V lijks gedurende enkele uren in den stand ten postkantore den verkoop op zich te willen nemen, worden verzocht zich Maandagnamid dag tusschen 4 en 5 uur te vervoegen ten huize van mevrouw De BoerJongkees, Koningstraat 877. Het Comité voor Den Helder: Mevrouw M. V. KruysKoumans. Mevrouw M. de BoerJongkees. G. A. Niessink. goedkope reismarken Reisbureau t/oPostbrug VELTHUIJS 1 Duizenden hebben den wakkeren Uiverumecanicien hun hulde gebracht. Vrijdagavond te ongeveer 18.33 u. is Bouwe Prins, „Uiver"-held, geridderde, oud-Racing- man, eervolle zoon van de Jutterstad, in zijn „Heimat" aangekomen. Voilé tout. Maar wat er zich om dit feit afspeelde, heeft onze stoutste verwachtingen overtroffen, en was een frappant staaltje van enthousiasme, van een formaat, als wij van de toch om hun bezadigdheid en nuchterheid bekend staande Hollanders, niet verwacht hadden. Het is een „incomste" geweest, 18-karaats, en volmaakt passend in het kader van de ge- heele ,,Uiver"-glorie. Doch laten wij de diverse gebeurtenissen van dezen Vrijdagavond rustig de revu laten passeeren. Om kwart over zes was het reeds ongekend druk in de omgeving van het station, en had den zich op en om de trottoirs reeds velen een plaatsje uitgezocht, om straks toch vooral niets van het schouwspel, Prins te zien voor bijrijden, te missen. In de wachtkamer was het een allergezellig ste bedrijvigheid. Daar zagen wij de glunde rende gezichten van vader en moeder Prins, twee wel zeer populair geworden figuren in deze gemeente, familieleden van de vrouw van Prins, en voorts een aantal intieme kennissen, oud-clubgenooten van „Racing" en collega's. Last not least waren er ook de heeren ad- spiranten, in vol ornaat, zéér opgewonden, doch door oudere en natuurlijk wijzere leiders in een zoo kalm mogelijken staat gebracht. Maar ja, hoe zouden zij zich op hun gemak kunnen houden. Nu, op het oogenblik, dat deze populaire oud-Racing-man, gewezen lid van hun club, nog maar enkele kilometers van zijn geboorteplaats af was Door de heer Tijssen, voorzitter van Ra cing, werden nog de laatste bevelen en in structies rondgedeeld, enwas men klaar voor de entrée. Even over half zeven floot er wat in de verte en jawel hoor, daar daverde de trein, de zoo lang verbeide binnen. In de wacht kamer ging alles staan, de adspirantjes vorm den een haag endaar stond Bouwe. En hóe stond hij daar. Wel, doodgewoon, net als u en een ander, geen haar verschil, er. als we niet beter wisten zou men zich af vragen: is dat hu een van die vier „Uiver"- heroën, een van de vier die de nöodlotzwangere Albury-nacht meemaakte, en een man, die een vierde gedeelte van de nationale verant woordelijkheid te dragen had. Nee, je zou het niet zeggen. En zoo kalm mogelijk kwam Bouwe naar voren, en kustte zijn moeder en de andere familieleden, die daar voor in aanmerking kwamen. Schudde die en geene krachtig de hand, lachtte zoo maar een beetje, en....... zag er niet in het minst geagiteerd of man-in- bonus-achtig uit. Na de eerste begroetingen eischte de publi citeit haar rechten, en werd het gezelschap op de gevoelige plaat gebracht, mevr. Prins, met de zoo juist overhandigde bloemen naast haar dapperen levensgezel, de vaders en moeders er om heen, in één woord, een tableaux van lou ter gelukkige menschen. Hierna stond de heer Thijssen nog enkele minuten af voor een praatje, waarna het pro gramma gecontinueerd werd. Weer was het de jongste „Racing"-generatle, die een eere haag fonneferde. Op het Stationsplein sfond het „Stedelijk Muziekcorps" opgesteld, dat: het Volkslied speelde, hetwelk eerbiedig door' het gezelschap aangehoord werd. Onderwijl waren wij nog steeds bezig ons af te vregen of het onze oogen waren die ohs parten speeldel. Daar stond me toch 'een menigte opgesteld langs de zijden van het plein, ongelooflijk! En zoo ver wij konden zien was het al precies eender. Dat beloofde dus wat! Enfin, we zijn in een 18-tal auto's onder gebracht, Prins met de zijnen in den voorste, en zoo is dien glorieuzen tocht door de ge meente begonnen, welke ons nog lang heugen zal. i De eererit. Het was niet te gelooven. Parallelweg, Sluisdijkstraat, Keizerstraat, Spoorstraat, Weststraathet was één zegetocht, waar bij een enorme massa saamgepakt stond! en lachend naar den gemoedlijken kop van Prins keek, die als onbewust van zijn glorie deze huldiging in ontvangst nam. Zoo bereikten wij, het „Stedelijk Muziekcorps" voorop, Ca sino, waar voorloopig gepauzeerd werd en men in de kleine zaai een selecte koude tafel opgesteld h^l. Hieraan namen Prins met de zijnen, te zamen ongeveer een twintig man, plaats en werd een half uurtje op allergezelligste wij^e entre-nous doorgeracht. Het was hiér, dat wij in de gelegenheid waren Prins een kort interview af te nemen. Op onze vraag hoe lang hij in Den Helder, dacht te blijven, antwoordde Prins, dat hij reeds Zondagavond terug moet, hoewel hij graag langer had gebleven. En mijnheer Prins, hoe lang denkt u va- cantie te nemen? Nou, vermoedelijk tot Januari, maar ik sta als reserve ingeschreven voor de Kerst- vlucht van de „Uiver". En daar je bij ons nooit kunt weten Natuurlijk vroegen wij wat het hachelijkste moment voor hem was geweest. Wij vermpe- den een antwoord te krijgen als de Nacht-van- Albury, maar dat bleek in het geheel niet het geval te zijn. Nee hoor, het benauwdste was ik in' Soerabaia. Daar was het publiek zoo enthou siast en zoo dóór en dóór opgelwonden oven de tot toen behaalde resultaten, dat ik bij me zelf het ergste voor de machine voorzag. Maar enfin, het is puik afgeloopen, en het bleek on gegronde angst Hoe hij over Parmentier dacht? Wel, daar hadden we hem op een zwakke plek betrapt, Parmentier, een pracht-piloot. Een bestuur der uit één stuk. Naast een absoluut betrouw baar vliegenier is hij een mensch. En een pracht-mensch. Ik heb nu al 7 maal een Indië- vlucht met hem gemaakt, zoodat ik hem tqch. wel van nabij heb leeren kennen, maar de Wijze waarop deze man met zijn machine ,en menschen omgaat, is onbegrijpelijk. En in gedachten staat Prins even naar den grond te starenj Wij hooren nog tal van interessante bijzon derheden over het roemruchte Douglas-toesiiel, dat zich zoo boven verwachting goed 'gehou den heeft, en ook over de andere vliegers als Scott, Campbell Black en Turner, met welken hij in Melbourne natuurlijk samen geweest is. Een half uur is evenwel al te spoedigop, vooral als men met een der vier „Uiver"-igrten zelf spreekt, doch de heer Thijssen bleek; een ideaal ceremoniemeester te zijn, die zich am zijn programma hield. En vandaar dat wij naar de zaal trokken, waar reeds een in vroolijke stemming verluie rend auditorium ongeduldig wachtte, en de familie met gejuich begroette. Duitse Spoorbüj. met ©O Reisbureau t/o Posfbrug 7o korting In de groote zaal van „Casinö". Reeds lang vóór 8 uur heerschte in de groote zaal van „Casino", waar de eigenlijke huldiging zou plaats hebben ,een uiterst ge zellige stemming. Zooals wij reeds hebben medegedeeld, had de heer Heydanus kosteloos de versiering met palmen op zich genomen; de Casino-directie had de zaal kosteloos af gestaan en tal van sportvereenigingen had den hun leden en aspirant-leden uitgestroqid over de groote ruimte, die zich, naar gelang de wijzers der klok het uur van 8 aanwezen, meer en meer vulde. ij Het Casino-orkest had zich inmiddels al ÓP de komende dingen geprepareerd en bracht er met den pittigen Uiver-marsch de stem ming in (voor zoover dat nog noodig was). Toen te circa half negen met den bekenden gongslag het opengaan van het doek werd aangekondigd, ontstond een enthousiast en geweldig applaus, en het orkest zette een „Lang zal hij leven!" in. En zie daar! op het podium zaten de"heter en mevrouw Prins te midden van het H.R.C.- bestuur en ze kregen van de tallooze aan wezigen een spontane en hartelijke hulde i I Openingswoord van H.R.C.'s voor zitter. De voorzitter van H.R.C., de heer Thijis- s e n, begon met een woord van welkom agn alle corporaties en vereeöigingen, en bracht dank aan de Casino-directie, de firma Hejy- danus, de Heldersche Courant, aan de heerën Lensen, Manshanden, Nelis, Hablous, diverse particuliere auto-bezitters, kortom, aan allen, die op eenigerlei wijze medewerking hadden verleend voor dezen feestavond. i Als voorzitter van H.R.C. is dit voor sj>r. een aangename taak. Toch heeft de Londen! Melbourne-race niet met voetbal te maken; dit was een nationaal, zelfs een internationaal belang. Spr. laakt het in de Heldersche vér- eenigingen, dat zij geen initiatief namen voor deze huldiging. H.R.C,heeft geen oogenblik spijt, dat zij er tenslotte toe over is gegaan 'in deze het initiatief te nemen. Een huldeblijk voor den heer Prins te vin den was moeilijk; wel twee pakhuizen zouden noodig zijn alle geschenken op te bergen, dié hij reeds ontvangen heeft. Eere-lid van H.RjC. Sedert kort kent H.R.C. naast gewone lejen ook eere-leden: wijlen dr. Schürmann was als zoodanig benoemd en voorts de heer Jansen. De heer Prins is nu ons derde eere-lid, zégt spr., en onder het daverend enthousiasme vjan het publiek, hecht spr. den heer Prins iet eere-teeken daarvan op de borst. De bijbe- hoorende oorkonde is voorzien van een lijst, die een geschenk is van alle aspiranten. Aan mevrouw Prins overhandigt spr. een aquarel van den heer Oostendorp, voorstél- lend een zeegezicht. De oud-leden huldigen. Namens de oud-leden wordt allereerst het woord gevoerd door den heer W. Goudswaard, die een pendant van die aquarel overhandigt, benevens een album met de namen der ouderen, leden en donateurs. Aan mevrouw Prins wordt een bloemstuk overhandigd. Gymnastiekvereeniging „O.K.K.". Twee aardige kindertjes, te zamen een paar metef lang, torsen een prachtige krans, waar bij de heer F. Winter een kort en pittig woordje spreekt. De Burgemeester aan het woord. Inmiddels is de Burgemeester, wiens ambts bezigheden hem verhinderden op tijd aanwezig te zijn, verschenen, om alsnog een woord Van hulde te spreken. Reeds eerder, bij de offi- cieele huldiging, heeft de Burgemeester namens de gemeente het woord gevoerd; nochtans stelt spr. het op hoogen prijs hier namens het gemeentebestuur nogmaals te kunnen getuigen van het medeleven van Den Helders burgerij met de mooie lading en van de voldoening, die ons daarbij vervulde. Bij de hierboven genoemde gelegenheid heeft spr. den heer Prins reeds de zilveren medaille van de gemeente Den Helder over handigd, hij komt dus thans met leege handen. Maar met gioote waardeering, dat wij Prins tot onze Heldersche Jutters mogen rekenen! Deze woorden ontketenen weder een orkaan van applaus. De H.R.C.-elftallen. De aanvoerders der elftallen komen nu met een bloemenmand, waaraan de kleuren van H.R.C. zijn gehecht; de heer Goudswaard is hun woordvoerder. „Moed, Volharding, Zelfopoffering". Namens deze vereeniging voert het woord de heer Van Dok, die beweert wel te kun nen zwemmen als een visch, maar niet te: kunnen spreken, doch deze woorden aardig logenstraft door een vlotte en geestige speech. Namens de blauwe zeeriddérs felici teert spr. den heer Prins. Een eigenaardige combinatie vormen wij, zoo zegt hij; wij zijn de menschen van het water, U is de man van de lucht Maar niemand beter dan wij kunnen begrijpen, hoezeer ook voor uw werk de be grippen „moed, volharding, zelfopoffering" gelden. De vereeniging heeft slechts een kleine bloemenhulde, die echter groot is, omdat zij komt van de helden der zee, die te zamen met de helden der lucht, den naam der Hol- landsche vlag hoog houden. Meester Van Hoek komt op het tooneel, en een aardig oogenblik volgt, als hjj zijn oud- leerling van de lagere en de burger-avond school zijn hulde brengt. Van de lagere school weet ik niets meer, zoo zegt hij; van de burger-avondschool herinnerde ik mij, dat Prins uitstekende wiskunde-rapporten had. Nu is de wiskunde de grondslag voor werk tuigkunde en spr. kan zich dus voorstellen, dat Prins een uitstekend werktuigkundige is geworden. Ik kom, zoo zegt de heer Van Hoek verder, met leége handen. Gélukkig vond mijn doch ter vanmiddag nog een oud schoolportret van Prins, waar hij tusschen de heele klas zit. Wil je "t hébben? Dan zal ik er een afdruk van laten maken voor jelui. En wederom daverde Casino van 't applaus. H.F.C., Held. Boys, M.L.D. Drie voetbalclubs tegelijk komen Prins hul digen bij monde van den heer Goejd- knecht. Wij als voetbalvereenigingen, stel len het op prijs, dat hier buiten de voetbal sport om iets gepresteerd is, dat uitsteekt boven het gewone, aldus de heer Goedknecht. Het is de derde inwoner van Den Helder, die voor iets van dezen aard wordt gehuldigd. Maar wat van de anderen niet kon worden gezegd, geldt wel voor Prins, n.1., dat hij een ras-echte Jutter is, geboren in Den Helder! Namens de drie clubs biedt de spr. een fraaie koperen gong aan. inlichtingen Wi ntersport Reisbureau t/o Postbrug VELTHUIJS Vereeniging „Veilig Verkeer". Thans treedt de heer P. H. L. M a a s naar voren, die namens de vereeniging „Veilig Ver keer" het woord voert. Welk verband is er tusschen „Veilig Verkeer" en de K.L.M. zal men vragen. Beider devies is hetzelfde: safety first: vóór alles veiligheid! En gezien de nauwgezetheid, waarmee de K.L.M. werkt, ben ik er zeker van, zegt spr., dat, wat de motoren van de „Uiver" betreft, alles voor 100 in orde was. Maar dat neemt niet weg, dat U tijdens den toc'nt in voortdurende waak zaamheid moest zijn ten opzichte van die motoren en dat U slechts spaarzame oogen- blikken van rust gegund zullen z\jn. „Veilig Verkeer" biedt den heer Prins een zilveren asbakje aan met inscriptie. Namens deze vereeniging waren aanwezig mevrouw van Driel en de heeren Maas en F. Grlinwald. Nederlandsche Iteisvereeniging. Namens de afdeeling Den Helder der N.R.V. voert eveneens de heer Maas het woord. De N.R.V. stelt zich ten doel het reizen te be vorderen, en ook van het vliegtuig heeft zij reeds gebruik gemaakt. Met een „Lang leve de K.L.M.", door de zaal enthousiast her haald, eindigt deze hulde. Nationaal Herstiel. De heer Uithol ig de laatste spreker. Hij voert namens de vereeniging „Nationaal Her stel" het woord. Spr. vergelijkt de vlucht van de „Uiver" met den tocht van Columbus. Columbus zocht nieuw gebied, hij vond het ook, maar wist later niet zeker waar hij ge weest was. Uw prestatie was zuiver nationaal en wij zijn daar trotsch op. U heeft gezorgd, dat de naam van ons land in binnen- en buitenland met eere werd genoemd. Spr. her innert aan de spanning, waarin we allen ver keerden over den goeden afloop der landing: het nationaal bewustzijn is erdoor ontwaakt. Spr. eindigt met het aanbieden van een bloemenhulde. R.-K. Middenstands vereeniging. Van deze vereeniging is bericht van verhin dering ingekomen; zij biedt haar schriftelijke gelukwenschen aan met een verguld zilveren medaille. I I I I I Over dien muur j-1 j—11van tot heden onbereik- 1I I bare, verre geweslen, helpt U de wondeimooie, grandiose Eén draai aan de knopen de geheele wereld meldt zich In Uw huiskamer. V P i n muur van geldelijke en andere bezwaren, helpt U Bre e waterstraat 5 - Telefoon -161 U koopt bij VAN BAAREN zoo'n grandiose PHILIPS RADIO, op gemakk. voorwaarden, terwijl U kostel. advies geniet zelfs na afloop fabrieksgarantie Een „familiaire" huldiging^ Tenslotte komt nog de heer K. Gouds waard, die het woord voert alsneef .van den heer Prins. Na al die huldigingen over het heele land, aldus deze spreker, moet er vanavond toch wel iets In U omgaan, bij deze huldiging, en misschien dat deze later nog wel bij U aan de spits komt te staan, zoo zegt hij. Hij haalt oude herinneringen op: op de werf „De Lastdrager" hebben wij elkander ont moet; je was toen een jong broekje. Nu ben je een beroemdheid geworden; misschien, wie weet, wordt je nog eens directeur van de K.L.M. Maar directeur of niet: je blijft een Heldersche jongen! En dat hebben we alle maal gevoeld; als we in de „Stad Amster dam" de photo zagen van de „Uiver"-beman- ning, dan bekeken we toch het allereerst en het allermeest naar Prins zijn portret. Bloemen en cadeaux heb ik niet, maar ik heb een hart, dat je het allerbeste toewenscht! De heer Prins aan 't woord. Nadat de heer T h ij s s e n nog heeft mede gedeeld, dat naar aanleiding van deze voor genomen huldiging van alle kanten reclame aanbiedingen inkwamen (we hebben den heer Prins tekort gedaan in een stofzuiger en ial- lerlei andere dingen, maar we wilden déze huldiging louter in de sfeer der intimiteit houden), krijgt de jubilaris zelf het woord. Erg goed praten kan ik niet, zoo zegt hij; ieder in zijn vak, nietwaar? En hij dankt voor de hem gebrachte hulde en de betoonde hartelijkheid. Ik ben er zeer mee in mijn schik hier in Den Helder zoo hartelijk en spontaan te zijn ontvangen, zoo zegt hij; dit is van alle huldigingen wel de meest gezellige en meest intieme avond. Het einde. En dit was, lezer, het einde. Voor de tal rijke vertegenwoordigers van jónge edities was het het begin; want de balkleedjes waren vanavond al vroeg voor den dag gehaald en het Casino-orkest was óók niet gemobiliseerd om alsmaar „Lang zal-iè leven!"s te spelen. Neen, dat had H.R.C. fijn voor elkaar, snel afwerken vande zaken én dan de ontspan ning, het was in orde. Nog een woordje over de geschenken. Wij mogen dit verslag evenwel niet ein digen zonder nog even een woordje gewijd te. hebben aan enkele der geschenken. Wij be doelen de beide aquarllen, die door H.R.C. en de oud-leden werden overhandigd. Zij zijn vervaardigd oor onzen stadgenoot, den heer Oostendorp; de -eene stelt voor het haven hoofd met de batterij „Wierhoofd", Op de andere is de batterij „Vischmarkt" weèrge- geven met het stadsgedeelte van den Ouden Helder. Beide vielen op door helderheid van toon en frissche kleur. Zij wérden vergezeld door een album, bevattende de namen der schenkers. Dit album is gebonden in Vene- tiaansch, fraai bewerkt leer én vervaardigd door den heer Mazairac, Voorwaar, kostelijke geschenken, -voor éen Helderschen oud voetballer bijzonder waardevol. Het vonnis, 2 jaar gevangenisstraf bevestigd. Het hoog militair gerechtshof heeft sen tentie gewezen in de zaak tegen den stoker le klasse van den marine-stoomvaart, die door den krijgsraad te Willemsoord, ter zake van het plegen van sabotage aan boord van Hr. Ms. Nautilus ,is veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf, met ontslag uit den mili tairen diensct en met ontzegging van het recht om bij de militaire macht te dienen, van welk vonnis door den advocaat-fiscaal beves tiging was gevraagd. Het hof heeft het vonnis, met overneming van dezelfde gronden, bevestigd. De toestand van onze plaatselijke visscherij is wonder wel in overeenstemming met het weer. In de donkere zes weken voor Kerstmis staat de zon laag aan de horizon, en slechts schaarsch is het licht wat zij ons noordelin gen in dezen tijd toebedeelt, en wanneer dan zooals thans de wolken laag hangen en alles in nevelen is gehuld, zoodat we de zon in dagen niet te zien krijgen, dan is alles don ker, grauw en somber, en kost het ons haast moeite te gelooven dat de zon ook thans haar weldadige stralen over onze goede aarde uit giet, al is het dan niet altijd hier zichtbaar. Zoo ook is het heden met de visscherij, de crisiswolken hebben alles grauw en somber gemaakt en er is waarlijk heel wat optimisme noodig om te kunnen gelooven dat de zon van welvaart voor dit bedrijf als voor schier elk ander nog weer eens zal opgaan. Tot op heden leven we stellig nog in de periode die naar grooter duisternis leidt, want de toestand wordt steeds moeilijker. Van Regeeringswege wordt thans getracht door het vaststellen van een minimum prijs voor garnalen é- 15 et. p. kg. de garnalenvis- schers te helpen en natuurlijk juichen we iedere geste in de richting van bescherming van het bedrijf van harte toe. De vraag is echter gewettigd of door het vaststellen van een minimumprijs niet het tegenovergestelde wordt bereikt met de garnalen. Stellen we het geval dat in verband met de prijs welke het buitenland voor garnalen betaalt, door den handelaar de minimumprijs niet kan wor den betaald, dan kan de koopman niet koopen en moet de garnalenvisscherij worden stop gezet, met gevolg dat dan noch visscherman noch koopman iets kunnen verdienen. Prijs stelling is goed wanneer het evenzeer moge lijk ware ook de verkoopprijs vast te stellen, maar aangezien dat niet gaat, en zeker niet in het buitenland, is het zeer de vraag of deze prijsstelling, hoe goed ook bedoeld, aanstonds niet zal blijken in het nadeel te zijn van koop man en visscher beiden. Het spreekt vanzelf dat bovengenoemde bezwaren alleen bestaan wanneer de prijs voor garnalen in het buiten- Zondag 9 December Alle-dag-kerk. Is tot nader order stopgezet. Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, We3tstraat)] 's Morgens 10.30 uur. Ds. M. A. G. Vorst man, van Anna Paulowna. 's Avonds 7 uur, Oecumenische dienst. Vijf voorgangers zullen spreken over den Vredevorst. Ned. Herv. Gem. (Westerkeru, Westplein), Geen dienst. Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar Bediening H. Avondmaal. 's Middags 2.30 uur, Ds. Meynen Bediening H. Avondmaal. 's Avonds 6 uur, Ds. Meynen Nabetrachting H. Avondmaal Kerkdienst (Chr .Mil. Tehuis, Kanaalweg)] 's Morgens 10 uur, Ds. Meynen. 's Avonds 6 uur, Ds. F. Tollenaar Nabetrachting H. Avondmaal Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 U, Ds. N. v-.d. Kraats Donderdagavond 7.30 u., Ds. N. v.d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur 's middags 5 uur de heer J. Rebel. Woensdagavond 8 uur, Bijbellezing doos den Heer J. Rebel. Herst, Evang. Luth. Gem. (Weezenstr. 's Morgens 10.30 uur, Ds. Ledeboer, van Amsterdam. Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidta Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10. uur en "3 avonds 5,30 uur, Ds. J. H, Vaandrager. Gebouw Crocusstraat 60. Donderdagavond van 7.308.30 u„ Bijbellezing door den heer Franck. Oud-Katholieke Kerk. (Langestraat 78) 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Past. Th. Moleman. Evangeliesatiegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, straatpreöiklng Molenplein Verschillende sprekers. Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. Geen dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur, Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 10 u., Ds. M. v. Wichen LEEUWARDEN land niet voldoende boven de minimumprijs uitgaat. Is dat inderdaad het geval, dan is er niets tegen. Verleden was het echter bij uitzonde ring het geval, en wat dan Laat ons echter afwachten en nog niet wanhopen, want niet waar achter de wolken schuilt toch de zon, TWEEDE ABONNEMENTSVOOR STELLING. Maandag a.s. In Casino. Wij herinneren er bij deze aan, dat de plaatsbespreking voor de voorstelling vat» „De Revisor" van N. Gogol op Maandag avond hedenmiddag te 2 uur aanvangt voou houders van abonnementskaarten. Voor niet- abonné's bestaat gelegenheid van 35 uur. Van het stuk willen Vrij nog vertellen, dat regie en decor berust in handen van Al- bert van Dalsum. Eerste, derde, vierde en, vijfde bedrijf spelen ten huize van den Gouverneur (Burgemeester)het tweede be drijf iri de herberg. De rol van dezen gou verneur wordt vervuld door Oscar Tour- niaire; Klestakoff, de valsche „revisor" ofte wel regeeringsinspecteur, is feitelijk de hoofdrol en deze is in handen van Paul Storm. Gogol zelf heeft zich indertijd over dezen Klestakoff uitgelaten als volgt: „Hij is geen beroepsleugenaar; hij vergeet zelfs, dat hij liegt en gelooft wat hij zegt. Hij laat zich gaan en hij is in z'n schik, als hij ziet* dat alles goed gaat en men naar hem luis tert. Hij liegt met pleizier, zijn oogen glin steren van het genoegen, dat hij er in heeft." Overigens moet men het stuk houden voos wat het is; tooneel, enkel tooneel, geen wer kelijkheid. Gogol vraagt aan zijn publieks wil niet boos op ons worden, dat wij een avond voor u „spelen"; de werkelijkheid ia ook mij te zwaar, maar misschien kunt u den spiegel nog vëel verdragen, dien wij u voor houden. En dan zegt hij verder: gij moet het den spiegel niet wijten als gij er een scheef gezicht in ziet. Aan het eind van zijn stuk treedt de Werkelijkheid binnen; het Tooneelbeeld verstart dan plotseling tot een doodsche stilte, alsof de geheele wereld plot- sling door een onzichtbare hand tot stilstand was gebracht en ieder wezen versteend is in zijn toevalligen toestand; en in deze rare stilte laat hij het gordijn zakken. Wij zullen het hierbij laten. Mogelijk, dat deze uiteenzettingen nog kunnen bijdragen tot goed begrip van het stuk. Bij de eer ste opvoering, in 1836, werd het stuk, zelf weliswaar door het publiek met enthousias me ontvangen, maar de schrijver zelf was zeer teleurgesteld, dat de spelers niets van zijn bedoelingen hadden begrepen. Dat zal bij de Amsterdamsche Tooneel vereen iging wel niet het geval zijn, en wij- mogen Maan dag dan ook een interessante voorstelling ver wachten.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 9