Radio-programma LISTERINE TANDPASTA GEMENGD NIEUWS Wie op kwaliteit let - gebruikt SPOT 1 NOCH Z©T 1 De brand in den Duitschen Rijksdag. Tegen het christelijke Kerstfeest in Rusland. Saar-stemmers uit Amerika De wisselvalligheid van het klimaat hier te lande. Ernstige mishandeling door een psychopaath. Door het Hof van assiesen vrijgesproken. Duitsche kruiser te water gelaten. Blussching uit de lucht. Het middel erger dan de kwaal? Een rijke „arme Een oplichter gepakt. Een buitenkans. Wilde kinderen. Een mislukte aanslag op Battista. Zeeroovers. De brand te Perpignan. 29 menschen van de kou omgekomen. Weer een typhoon op de Philippijnen. Visschersdorp verwoest. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 1) DECEMBER 1934. de groote zwijgers aan de raadstafel, de ge delegeerden van Australië en Denemarken, hebben alle raadsleden, die niet tot de ge schilhebbende partijen behooren, aan de dis cussies deelgenomen. Allen hebben zonder uitzondering getracht verzoening tusschen de Kleine Entente en in het bijzonder Zuid-Sla- vië eenerzijds en Hongarije anderzijde te be werken. Het Hongaarsche tegenmemorandum. Naar Reuter uit Genève meldt, bestaat het Hongaarsche tegenmemorandium, dat Zater dag overhandigd is, twaalf pagina's en eischt het het volle licht in het belang van de gemeenschap der volken en van het be houd van den vrede. In een betoog, dat ten deele met dat van Eckhardt in den Raad van Zondag overeenstemt, doch meer in bijzon derheden treedt, noemt het memorandum de Zuid-Slavische beschuldigingen ongegrond De memorie besluit met te zeggen, dat het Hongaarsche irredentisme niets met den moord te Marseille te maken heeft. Zuid-Slavische persstemmen. De Zuid-Slavische pers was Zaterdagoch tend nog zeer opgewonden. De Vreme schreef o.a. dat van het resultaat van Ge nève het lot van den Volkenbond en van den vrede afhangt. De Europeesche politiek staat voor een keerpunt. Na de verklaring van Jeftitsj kan niemand meer aan de schuld van Hongarije twijfelen of verzach tende omstandigheden voor dat land laten gelden. De onthulling van het Journaal. een vervalschtr, De Berlijnsche correspondent van de Times is door het minister van propaganda in staat gesteld den stormtroepleider Richard Fiedler te spreken. Deze Fiedler zou dezelfde zijn, die in den nagelaten brief van Ernst met Mohrenschilder wordt genoemd als mede plichtigen van Ernst. Het Journal heeft ge schreven dat beiden, evenals Ernst op 30 Juni zjjn doodgeschoten, doch dit is niet juist. Fed- ler leeft en is op 30 Juli heelemaal niet lastig gevallen. Eigenaardig is, dat menigeen te Berlijn hem wèl als slachtoffer beschouwde en dat hij in de officieele opgaaf over de lei ders van het Duitsche rijk niet voorkomt. Fiedler is Rijksdaglid en men zou hem dus in die opgaaf hebben verwacht. De Times-correspondent heeft echter de vast overtuiging gekregen, dat hij wel dege lijk met den bedoelden Fiedler heeft gespro ken. De man geleek ook precies op het por tret, in het Journal afgedrukt. Fiedler nu heeft hem verteld, dat het nagelaten stuk van Ernst een vervalsching moet zijn. Hij (Fiedler) ontkende mët nadruk, dat hij iets met den brand te maken heeft gehad. Ernst was ook volstrekt geen zijner intie me vrienden, maar uitsluitend een meerdere in de S.A.-organisatie. Het document draagt niet zijn handteekening en zijn naam is er alleen valschelijk op aangebracht, omdat de een of ander vermoed heeft, dat hij dood was. Er is nog een punt in het relaas van het Journal, dat opheldering behoeft. Als het een vervalsching is, is het in elk geval een knap pe vervalsching, die van groote kennis van "eiten over den brand zelf en algemeene poli tieke toestanden in Duitschland getuigt. Maar er wordt zeer pertinent in beweerd dat van der Lubbe vóór de brandstichting door graaf Helldorf is meegenomen op een inspectie-tocht door het gebouw om hem wegwijs te maken. Helldorf was toen de Ber lijnsche leider van de S.A. Wie het proces te Leipzig heeft bijgewoond zal zich herinneren dat van der Lubbe, die dagen lang niet eens zijn hoofd wilde ophef fen, noch antwoord geven op de eenvoudig ste vragen, op zeker oogenblik met Helldorf geconfronteerd is. Hij reageerde toen heelemaal niet op de aanmaningen van den rechter om zijn hoofd op te heffen en graaf Helldorf aan te kijken. Deze beet hem toen plotseling toe: „hoofd op!" Van der Lubbe scheen toen wakker te wor den uit zijn apathie, coma of wat het was en keek Helldorf aan. Snel vroeg de rechter hem, of hij dien ooit tevoren had gezien. „Neen," mompelde v. d. Lubbe. Zij die getuigen zijn geweest van dit voor val kunnen nauwelijks gelooven dat v. d. Lubbe Helldorf al bij een vroegere gelegen heid had gezien. Mededeeling van Branting over de verklaring van den S.A.-leider Ernst. Men meldt uit Stockholm: Naar aanleiding van de publicatie van het Parijsche Journal van de bekentenis van den S.A.-leider Ernst aangaande de brandstich ting in het gebouw van den Duitschen Rijks dag, heeft George Branting aan een verslag gever van Aftenposten meegedeeld, dat Ernst het document aan den Berlijnschen advocaat Voss ter han d heeft gesteld, die er voor zorg droeg, dat het stuk naar Parijs werd gebracht, waar Branting het voor de eerste maal onder oogen kreeg. Branting kon daar toen ook in zage nemen van een brief van Heines aan Ernst, welke de verklaring van Ernst over de brandstichting zou bevestigen. De bekentenis van Ernst is door schrift kundigen onderzocht. Zij zijn het er over eens, dat de handteekening van Ernst echt is en dat het stuk op Duitsch papier is opgesteld. Branting deelde voorts mfede, dat het Wit boek, waarin de bekentenis van Ernst en de brief van Heines aan Ernst opgenomen worden, tevens het zoogenaamde Blauwboek zal bevat ten, dat uit eenige geheime memoranda be staat, die de hoogste leiders van de Rijksweer kort voor en vlak na den dood van Von Hin- derburg hebben opgesteld en die, aldus Bran ting, een goed beelc k geven van de opvat tingen. die men in de hoogste kringen van den Rijksweer omtrent Hitier huldigt, en van den toestand in.het algemeen. Naar Reuter uit Moskou meldt, heeft het bestuur van het verbond van goddcloozen een stelselmatigen veldtocht geopend tegen de viering van het christelijke kerstfeest. Te Leningrad en Moskou zijn tentoonstellingen geopend met het doel de menigte van het bezoek aan de kerken en kerstfeestvieringen af te houden. Naar het Duitsche Nieuwsbureau uit Chi- cago meldt, vertrekken er 1 December 1100 Saarlanders uit Amerika om aan de stem ming deel te nemen, o.w. 300 uit Chicago. Zaterdag hebben de Saarlanders aldaar een concert en een bal gegeven om uit de op brengst de reiskosten te bsetrijden. Zal Zwitserland aan de voor het Saargebied bestemde Itallaansche troepen doortocht toestaan Men houdt zich thans in Zwitsersehe krin gen bezig met de vraag of de Zwitsersehe regeering aan het Italiaansche contingent den doortocht door Zwitserland zal toestaan. In 1921, toen een Volkenbondsmacht naar Wilna gezonden zou worden, heeft de Zwitsersehe regeering den doortocht der Fransche troepen voor dit doel geweigerd. De toestand is thans echter niet geheel hetzelfde daar in 1921 heel weinig medewerking van de zijde van Litauen en Polen verkregen was, terwijl in dit geval de regeeringscommissie van het Saargebied evenals Duitschland en Frankrijk het denk beeld hebben gesteund. Van groot practisch belang zal een Zwitsersehe weigering niet zijn, daar de Italiaansche troepen slechts een klei nen omweg behoeven te maken wanneer zij door Frankrijk naar het Saargebied trekken. Naar Havas uit. Genève meldt, heeft Laval aangeboden de Engelsche en Italiaansche troepen voor het Saargebied kosteloos door Frankrijk te vervoeren. Binnenland De weerkundige medewerker van het Va derland schrijft: Het zachte weer der laatste dagen is in vergelijking met de weersgesteldheid om streeks denzelfden tijd van het vorige jaar merkwaardig. Verleden jaar begon het namelijk 1 Decem ber te vriezen en na een paar dagen vroor het over het algemeen matig tot sterk. Reeds tusschen 4 en 6 December kwamen nachte lijke minimum-temperaturen van 911 gra den onder nul voor in het Westen des lands, iets lagere in het Oosten en dergelijke tempe raturen herhaalden zich van 910 en van 1417 December. De geheele maand bracht in ons land 25 dagen, waarop de minimum temperaturen beneden het vriespunt daalde, waarvan 11 dagen met een maximum-tempe ratuur beneden nul (ijsdagen). Pas aan het begin van het nieuwe jaar kwam er een ein de aan de langdurige vorstperiode. Reeds voor dat in December de vorst be gon, was het weer gedurende eenigen tijd te koud geweest. Wij hadden dus verleden jaar te doen met een lang tijdperk van voort durend te koud weer. In tegenstelling met de eerste week van December 1933, waarvan de gemiddelde tem peratuur ongeveer een graad beneden nul was, is de gemiddelde temperatuur van de overeenkomstige week nu ongeveer tien gra den hooger. Nog grooter zijn de verschillen in de nachtelijke minimum-temperatuur, die thans vijftien tot twintig graden hooger is dan in de overeenkomstige week van 1933. Naderden in December van het vorige jaar de minimum-temperaturen de recordgrens, thans zijn het de maxima, die zulks doen. Deze groote verschillen tusschen twee over eenkomstige tijdperken in opeenvolgende winters karakteriseeren wel heel sterk de groote wisselvalligheid in ons klimaat, in het bijzonder in den winter. Met betrekking tot de oorzaken van zachte en strenge winters zijn beide gevallen wel sprekend. De strenge vorst in den vorigen winter werd ingeleid door een kraehtigen Oostenwind en stond onder invloed van nach telijke warmte-uitstraling, toen het weer wolkenloos was. Gedurende de vorstperiode lag een gebied van hoogen druk over de Noordelijke helft van Europa, zoodat alleen de koude lucht uit het Oosten kon toevloeien. Thans is de luchtdrukverdeeling een geheel andere en voert een krachtige westelijke wind warme lucht aan en sluit de toevloeiing van koude lucht uit het Oosten uit. Ook is er bij den bedekten hemel minder warmtever lies door uitstraling. In hooger beroep heeft voor het gerechts hof te Arnhem terecht gestaan J. P. L., oud 25 jaar, zich noemende journalist, die ver pleegd werd in het psychopathengesticht te Balkburg. De rechtbank te Zwolle had dezen ver dachte veroordeeld tot vier jaar gevangenis straf, omdat hij den geneesheer-directeur van het gesticht, M. W., met een schaar in het oog had gestoken, tengevolge waarvan deze een oog had moeten missen. Het O. M., dat tegen verdachte 8 jaar ge vangenisstraf had geëischt, was tegen het vonnis in hooger beroep gekomen, evenals de verdachte. Uit het verhoor bleek nog, dat de ver dachte van meening was, dat hij uit het ge sticht ontslagen kon worden, zoodra hjj dat zelf wilde. Verdachte zeide nog, dat, wanneer hij voelt, dat hij het onderspit delft, hij zich zelf niet meester is. De schaar had hij niet geslepen speciaal voor den directeur, maar wel als een wapen tegen vijf andere verpleeg den, die met hem in dezelfdq zaal sliepen en het hem lastig maakten. De procureur-generaal, mr. Cnopius achtte het ten laste gelegde bewezen en vroeg vei- oordeeling van den verdachte wegens zware mishandeling met voorbedachten rade tot zes jaar gevangenisstraf. Spr. meende, dat een nieuw psychiatrisch onderzoe nadat dit reeds eerder heeft plaats gehad, niet meer noodig was. Uitspraak 20 December. WAARSCHUWING. De commissaris van politie der centrale, recherche, hoofdbureau O.Z. Achterburgwal 185, te Amsterdam waarschuwt tegen de practijken van Petrus Johannes Buis, gebo ren te Vlaardingen 12 Maart 1895, die, ver moedelijk in gezelschap van een pl.m. 28- jarige vrouw, in pensions of hotels onderdak tracht te verkrijgen en deze zonder betalen verlaat. Ook tracht hij goederen zonder betalen machtig te worden. Buis voornoemt, die zich ook Hooykaas en Oosterom noemt, is van het navolgende sig nalement: Lang, 1.86 meter, flink postuur, rechte hou ding, ovaal gezicht, donker bruin haar en wenkbrauwen, spitse neus, eenigszins scheef naar rechts, vermoedelijk gekleed in don kere overjas idem costuum en zwarte bol hoed. Bij aantreffen wordt bericht verzocht aan het hoofdbureau van politie (kamer 53) te Amsterdam. BOERDERIJ AFGEBRAND. Vrijdagnacht één uur is de boerderij van den heer Beelen aan den Hoogen Boekel- schenweg te Losser, door onbekende oorzaag tot den grond afgebrand. Huis en inboedel gingen geheel verloren. Vijf koeien en een kalf kwamen in de vlammen om. Alles was laag verzekerd. DOOR EEN TRAM OVERREDEN EN GEDOOD. 1 Zaterdagmiddag is op den Waalsdorperweg bij den Raamweg in Den Haag een 60 65- Probeert U deze tandpasta nog heden jarige heer, vermoedelijk G. Duit de van Diepenburchstraat aldaar, door de Blauwe tram aangereden en onmiddellijk gedood, Het lijk is door den Geneesk. dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. Wegens moord op zijn schoonzoon. Het Hof van assiesen te Parijs heeft giste ren een Belgisch fabrikant vrijgesproken, die eenige maanden geleden te Parijs zijn schoon zoon op straat had neergeschoten omdat, naar de meening van den beklaagde, de schoonzoon door het Belgische gerecht tot een te geringe straf wegens het vermoorden van zijn dochter, met wicn het slachtoffer van den fabrikant getrouwd was geweest, was veroordeeld. De schoonzoon was namelijk zeven jaar geleden in België tot 20 jaar tuchthuisstraf veroordeeld, doch reeds na vijf jaar begenadigd. Buitenland Nürnberg. Zaterdagochtend is te Kiel in tegenwoordig heid van admiraal Rader, generaal von Brp en gouwleider Streicher de kleine kruiser Nürnberg met goed gevolg te water gelaten. De doop verricht door mevrouw von Schön- berg, de weduwe van den in den zeeslag bij de Falklandeilanden gesneuvelden kapitein van de toenmalige Nürnberg. Het Sowjettelegraaf meldt: In den afge- loopen zomer zijn in de Sowjetunie proeven genomen met het blusschen van veld- en step- penbranden met behulp van vliegtuigen en chemische middelen. De hierbij gevolgde methode bestond uit het vormen van een brandvrije zone rondom het brandende gebied op een afstand van 100 200 meter hiervan, door uit een vliegtuig branwerende chemicaliën te werpen. Van de chemicaliën bleken het rookende zwavelzuur „Oleum" en een 30procents bij tende soda-oplossing het meest doeltreffend. Het vuur breidde zich, zoodra het de door de chemicaliën bereikte brandvrije zone had bereikt, niet verder uit. Voor het uitwerpen van de chemicaliën uit het vliegtuig werd gé bruik gemaakt van een speciaal verstuivings apparaat, dat de vereisehte chemicaliën bin nen een zekere tijdsruimte uitwerpt, en een brandvrije zone van een bepaalde breedte doet ontstaan. Dit verstuivings-apparaat wordt in die vliegtuigromp op de plaats van de middel ste cabine ingebouwd. De hoogte, waarop het vliegtuig opereert, varieert van 8 tot 10 me- tér. r. r v Fluitlawaai ter verdrijving van sprinkhanen. Vaz Dias meldt uit Durban: Een suiker- concern in Zoeloeland had zich onlangs een sirene aangeschaft om de werktijden van de WOENSDAG 12 DECEMBER. Hilversum, 301 m. - V AR A-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 9.30 P. J. Kers: Onze keuken. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.Dr. H, Brugmans en gramofoonpl. 12.00 De Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn. 12.30 Gramofoonpl. 12.45 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. I.30 Hoborecital B. Blez. 1-452.00 Gramofoonpl. 2.15 Kniples. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 De Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn. 6.00 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. 700 Sportpraatje. 7.20 Vioolrecital H. Wiggelaar. 7.40 Voor het platteland. 8.00 Herh. SOS-ber. 8.03 Gramofoonpl. 8.15 „Rebel uit liefde", operette van Fried- man. Schlagerpotp. m.m.v. de Flierefluiters o.l.v. Firedman, en solisten. 9.15 Declamatie Janny van Oogen en gramo foonpl. 9.45 Vaz Dias en VARA-Varia. 10.00 Gramofoonpl. 10.4512.00 Gramofoonpl. Huizen, 1875 m. N CR V-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. J. W. Esselink, II.00 Ensemble v. d. Horst. 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Vervolg ensembleconeert. 1.30 Gramofoonpl. 2.15 Zang door E. de Haas (sopraan), aan den vleugel H. Laguna-del Valle. 3.003.45 Chr. lectuur. 4.00 Orgelspel F. Kloek. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwhalfuur. 6.30 Afgestaan. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonpl. 8.00 C. J. P. Kuipers: Omroepvereenigingen; Radiocentrales. 8.15 Arnhemsche Orkestvereen. o.l.v. J. Spaan derman. 8.55 Dr. J, N. Voorhoeve: De Homoeopatische Therapie. 9.25 Vervolg concert, m.m.v. W. Andrieesen ((piano). 10 20 Vaz Dias. 10.3011.30 Gramofoonpl. DONDERDAG 13 DECEMBER. Hilversum, 301 m. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Hofstad Trio en R. Geraerds, (voor dracht). 2.00 The Gubo's (accordeon) en het Omroep orkest o.l.v. N. Treep. 3.003.45 Naaicursus. 4.00 Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gramofoonpl. 5.00 Voor groote kinderen. 5.30 Barnabas von Géczy en zijn orkest. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Pianorecital Giselle Couteau. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gramofoonpl. 8.15 Concertgebouw-orkest o.l.v. Dr. W. Men gelberg m.m.v. Oda Slobodskaya (zang). 9.20 Louis Noiret in zijn repertoire. 9.45 Barnabas von Géczy en zijn orkest. 11.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 1875 m. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO 2.00—11.30 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. G. W. van Deth. 10.45 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en gramofoonlp. 2.00 Hanwerkcursus. 3.00 Vrouwenhalfuur. 3.003.45 Gramofoonpl. 4.00 Bijbellezing Ds. G. Kerssies, m.m.v, ba riton en orgel. 5.00 Handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Declamatie door B. Forsten Azn, en gra mofoonpl. 6.15 Gramofoonpl. 6.45 Causerie A. Stapelkamp. 7.J5 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Journ, weekoverzicht. 8.00 Gramofoonpl. 8.15 Kerstconcert In de Peterskerk te Utrecht door de Chr. Orat. Vereen. „Utrecht" o.l.v. A. v. d. Horst m.m.v. T. v. d. Sluys (so praan), F., Koene (viool) en A. v. d. Horst i (orgel) 9.30 Causerie door Dr. F. M. G. v. Walsem. 10.00 Vaz Dias. 10.1011.30 Gramofoonmuziek. V 7V l A A L. arbeiders aan te kondigen. Toen men de sirene probeerde bleek het. dat de sprinkhanen door het gcuu vlucht werden gedreven. „„wte de Na dit onverwachte resultaat fabriek zich nog zes sirenes aan. V trjd had een door de insecten geplaagde boe den machinist van een treintje, dat langs zijn akkers reed, gevraagd om met zijn stoomfluit de beesten te verjagen. Inderdaad schijnt men met fluiten de beesten te kunnen verjagen. De inwoners van het land vragen zich echter af wat erger is: de sprinkhanen- of de fluit- plaag. Een 79-jarige vrouw, Louise Herle ge naamd, werd onlangs in haar bed in haar vervallen huisje te Brooklyn dood gevonden. Buren fluisterden dat ze een aanzienlijk for tuin moest bezitten doch tot voor kort had men aan deze praatjes geen geloof gehecht. Na haar dood is men echter in het krotje aan het zoeken gegaan en het verhaaltje van haar rijkdom bleek niet zonder waarheid te zijn. In den kelder vond men tusschen een vree- selijke rommel groenteblikken, die vol chè- queboeken, effecten en geld zaten. Uit de boeken bleek dat ze een zeer groot bedrag op de bank had staan, maar de grootste ont dekking deed men toen men onder het zeil in de keuken een aantal goud-certificaten vond. De tot nu toe gevonden bedragen ma ken een waarde uit van 1.200.000 dollar. Men vermoedt dat tusschen de spleten in de muren en schoorsteen nog belangrijke som men verborgen zitten. Er is geen testament gevonden en erfgenamen hebben zich nog niet aangemeld. De politie te Barcelona heeft Zaterdag een zekeren Friedrich Schirokauer, die van Duit sche nationaliteit zou zijn, gearresteerd we gens oplichting van een juwelierszaak te Weenen voor een bedrag van 30.000 pond sterling. Schirokauer heeft een juwelier naar Bar celona gelokt, en daar verschillende artike len tot bovengenoemd bedrag van hem ge kocht, die hij betaalde met chèques op een bank te Weenen. De chèques waren natuur lijk ongedekt, en daarom heeft de Weensche politie om arrestatie van den oplichter ver zocht. DRIEVOUDIGE MOORD. Gisterennacht is te Remmelfang bij Straats burg een zware misdaad gepleegd. Een bejaard echtpaar, dat tezamen met een eveneens be jaard familielid aldaar een groot huis bewoont, is gisterenochtend vroeg door een geestelijke uit de plaats dood aangetroffen. Aan alle drie de menschen was met een staaf de schedel ingeslagen. De meubelen in het huis waren doorsnuffeld, doch vermist werd slechts een bedrag van 150 frank aan papiergeld. De politie volgt een bepaald spoor en het is niet uitgesloten, dat een der naaste bloed verwanten van de slachtoffers de dader is, Twee arbeiders uit de petroleumboorindu- strie, die zich drie jaar geleden in een armen huis te Marietta (Ohio) hadden laten op nemen, omdat zij geen wérk konden vinden, hebben in den tuin van het armenhuis olie aangeboord. Nadat zij den directeur van de inrichting hadden gewezen op de mogelijkheid, dat zich onder den tuin olie bevond, verklaarde deze zich bereid tot financieelen steun. Zij leen den een boorinstallatie en de kolen, noodig voor het stoken van den ketel, haalden zij uit een oude steenkolenader, die zij in den tuin hadden ontdekt. Drie weken lang, van 's morgens vier uur tot het invallen der duis ternis, boorden zij daarop, en reeds begonnen zij de hoop op te geven, toen op zekeren dag een oliestraal uit het boorgat omhoog schoot. De beide mannen, die respectievelijk 61 en 69 jaar oud zijn, ontvingen daarop verschil lende gunstige aanbiedingen; doch deze heb ben zij van de hand gewezen, daar zij de exploitatie van de brond wilden overlaten aan het armenhuis, dat hen indertijd zoo lief derijk heeft opgenomen. Een eigen taal. In het dorp Angermanland in Zweden, zoo seint Reuter, wonen twee kinderen, vqf en zes jaar oud, die geen andere taal spreken dan dié, welke zij zelf hebben uitgevonden. Sedert hun geboorté zijn zij door hun ouders veel aan hun lot overgelaten, en daar niemand hen onderwees, hebben zij een eigen taal uit gevonden. Ofschoon zij voor andere menschen totaal onverstaanbaar zijn, begrijpen de heide kinderen elkaar uitstekend en voeren zij lange gesprekken. Dokters, die hen onderzocht heb ben, verklaren, dat zij noch in geestelijk, noch in lichamelijk opzicht abnormaal zijn. Men ge looft daarom niet, dat het veel moeite zal kosten hun Zweedsch te leeren. Toen kolonel Battista, de opperbevelhebber van het Cubaansche leger sinds de revolutie Zaterdag een toespraak hield, trachtte een jongmensch tot de tribune door te dringen. Hij werd aangehouden en men vond bij hem een revolver en een bom. NOG EEN SLACHTOFFER VAN DE FEBRUARI-ONLUSTEN. In een ziekenhuis te Pu rijs is Zondag weder een slachtoffer van de bloedige straatge vechten van den 6en Februari van dit jaar gestorven. Het betreft hier een jong student, die bij een der botsingen met de politie op de Place de La Concorde door een kogel in de rugge- graat werd getroffen. Twintig zeeroovers hebben kans gezien zich als passagiers in te schepen op de Tsin- halmen, een kustboot, die dienst doet tus schen Ningro en Foetsjau. Even na het vertrek, ter reede van Tsjekiang overman den zij. den kapitein en de wacht, waarbij zij een matroos doodden en twee matrozen ern stig wondden en sloegen daarna 13 uuf lane- aan het plunderen. Toen stuurden zij hel schip in de richting van hun gereed lig gende jonken, waarop zij hun buit met 20 H December. Het is den Duitsche» Rijksminister vxoor Propaagnda, Dr. Göb. S den bekwaamden orgamsator dezer t.js uen niet ontgaan, dat het voornaamste, wmaraan het Duitsche volk op het oogenblik behoefte heeft, een gezonde lach is. Het IZTt dan ook niemand te verbazen, dat bezig is den lach stelselmatig te criti- veeren De leiding van de Duitsche radio is van' meening", *>o kon men deze week in een onzer bladen lezen, „dat wie lachend opstaat, den heelen dag het geluk aan zijn züde zal hebben. Zij w.1 derhalve voortaan den dag beginnen met vroolijke mopjes, zoo dat iedereen vergenoegd aan het werk zal kunnen gaan en aan de moeilijkheden van den dag met grooter kalmt ehet hoofd zal kunnen bieden. Verscheidene humoristen hebben zich aangemeld om de aankondiging van het z.g. vroeg-coricert op zich te nemen. Wanneer een vroolijk „goeden morgen een kwinkslag, een geestigheid of anecdote den moeilijk uit zijn bed komenden luisteraar tegemoet klinkt, zal hij ongetwijfeld allo knorrigheid vergeten en met frisschen moed den dag beginnen." passagiers en matrozen overlaadden. Toen verlieten zij het schip. De roovers moeten tot de bende van Teits- jou behooren, die zich reeds herhaaldelijk aan gevallen van zeeroof heeft schuldig ge maakt. Meer slachtoffers. Het aantal slachtoffers van den brand in een bioscoop te Perpignan is, naar Reuter van daar meldt, tot zeventien gestegen. J Het moet aan de Oostkust van de Ver, Staten fel koud zrjn. Te New-York zijn al 29 menschen van de kou omgekomen. Ten zevenden male in enkele weken trjds zijn de Philippijnen door een tyfoon getrof fen, die op het eiland Luzon overstroomingen heeft veroorzaakt, waarbij zestien mensche» zijn verdronken. Ook worden er nog vele» vermist en zijn er in het dal van Cagayan duizenden dakloos. DE PROCUREURrGENERAAL VAN DEN VRIJSTAAT MISHANDELD. Nabij Dublin is Vrijdag de procureur-gene raal Mc.Enery door gewapende mannen over vallen, in een auto naar de gevangenis ge voerd en daar met het hoofd naar beneden aan een hek vastgebonden. Nadat de daders hun slachtoffer nog met teer hadden besmeerd, namen zij de vlucht. Toevallig passeerende personen hebben den overvallene bevrijd en naar huis gebracht. De overval zou zijn gepleegd door leden van het „Iersche republikeinsche leger". DE BRAND TE PERPIGNAN. T| T Negentien slachtoffers. 1 Het aantal slachtoffers van den brand in de rondtrekkende bioscoop te Perpignan is thana tot 19 gestegen. TOET-ANK-AMEN. A De Daily Express meldt het overlijden van den journalist Harold Moyne. Dit was op één na de laatste nog overlevende deelnemer aan de wetenschappelijke expeditie, die indertijd het graf van Toet-ank-Amen had geopend. Het visschersdorp Pontian aan de Oostkust van Pahang (Malakka) is door brand geheel verwoest. Alle huizen, die meerendeels uit hout waren opgetrokken, werden in de asch gelegd, en de bewoners stonden machteloos tegenover de vuurzee. Daar alle verbindingen met het dorp ver woest waren, werd het nieuws van den brand eerst den volgenden dag door politieruiters overgebracht. WIST VAN PIJN GEEN RAAD MEER. De kleine dosis verdreef rheumatische pjjn j en houdt hem er al jaren vrij van. „Terwijl ik hard moet werken voor mijn bes staan moest ik enkele jaren geleden vers scheidene weken het bed houden, van pijn niet wetende waarheen ik mij zou richten. Een oude vriend raadde mij Kruschen Salts aan. Ik kocht een flacon van 1.60 en volgens do gebruiksaanwijzing nam ik, zonder éénmaal e vergeten, steeds 1 lepeltje in. Zoodoend» cjoif1 ir* een &oed jaar 4 5 flacons Kruschen halts gebruikt en wist van geen pijn meer af. Om nu direct te zeggen, ik ben er van af, durfs nog niet goed. Maar daar ik er nu al e e jaren niets meer van af weet, mag ik) met nalaten U mijn oprechte dank te brengen voor mijn herstel." A. v. L. den H, rusc en Salts spoort nieren en ingewans den aan tot geregelde werking, zoodat schades U e afvalstoffen, die de rheumatische pijnen veroorzaken, op natuurlijke wijze uit heS lichaam verwij. erd worden. De „kleine dages Iqksche dosis" zal U inwendig zuiver houden, n in een „schoon" gehouden lichaam is geen plaats voor rheumatiek. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten k 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. °p, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rown- ree Handels Maatschappij' Amsterdam, voor komt.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2