Stadsnieuws FEEST MAAND 'Wat wilt li lezenl §cmwd TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG II DECEMBER 1934. De 30 dagen „Voor het Kind". 0K POSTVERZENDING MET DE „UIVER". MAILVERZENDING K XVIII. NAAR DE RIJKSSTEUNREGELING AANVAARD. Burgerlijke Stand v, A "f? De stand op het postkantoor. 't Is voorwaar een origineel idee geweest om in het postkantoor zelf eèn stand iri te richten voor den verkoop der kitiderzegels en zeker zal dit aan den verkoop ervan ten goede komen. De ruimte in ons postkantoor, is voor eën stad als Den Helder ten eenenmale onvol doende staan niet des middags-de menschen aan de zegel- en postwisselloketten vaak tot in de vestibule is den laatsten tijd, nadat de vrij overbodige tafel verdwenen is en de lessenaars economischer geplaatst zijn, aan merkelijk toegenomen en sinds er reclame zuilen zijn geplaatst, is het er heel wat ge zelliger geworden ook. De thans ingerichte stand verhoogt die gezelligheid in niet geringe mate. Maandagmiddag zijn we eens een kijkje gaan nemen; de toen aanwezige dames waren best over den verkoop tevreden en de loket-amb tenaren, voor wie dit vrijwillige liefdewerk een aanmerkelijke ontlasting beteekent van hun eigen drukke en vooral,verantwoor delijke taak, glunderden eveneens. Het publiek moet natuurlijk nog een beetje aan den nieuwen toestand wennen; wel heeftna tuurlijk" iedereen onze mededeeling in het Zaterdagnummer gelezen, maar dat neemt niet weg, dat nog niet iedereen zal weten, dat er hier zoo'n aparten stand is. En nu wilden wij tegen het Heldersche publiek dit zeggen: als gij postzegels noodig hebt. koopt ze dan bij de dames in den stand; gij moet daar een paar centen meer betalen, maar gij weet, dat dit geld aan de kinderverzorging ten goedé komt, en dat het dus goed besteed is. Wij hebben de verhoogde prijzen der zegels reeds Zaterdag meegedeeld; de koopers van 5 cents-zegels kunnen als zij willen gratis een aardig briefkaartformulier met kinderkopje er bij krijgen. Wie groote verzamelingen heeft van drukwerk bijvoorbeeld straks een col lectie kaartjes, die moeten worden gepost doet goed ze hier, aan deze kiosk, af te geven als hij de noodige contanten ervoor gedepo neerd heeft, worden ze door het postkantoor- personeel wel gefrankeerd. U hoeft dus zelf niet té likken, is dat niet prachtig Lezers en lezeressen, gaat u eens kijken; pok al hebt u ze niet direct noodig, post zegels en briefkaarten kan men altijd ge bruiken. Wij maken er onze lezers er op attent, dat de Weldadigheidszegels evenals vorig jaar ook verkrijgbaar zijn aan de cassa's bij Vroom eri Deesmahn. Gisteren behaalde mej. M. N,: Steinroth haar diploma als coupeuse. i Tot stenograaf op proef, bij de Steno- j grafische inrichting der Staten-Generaal, werd benoemd onze stadgenoot, de hëer T. Boon. TAPTOE. Hedenavond bij gunstig weer taptoe In afwijking van andere taptoes zal dit maal de volgende route worden genomen: Afmarsch 7% uur van de Westpoort, dan Biersteeg, Spoorstraat, Prins Hendriklaan, j Kanaalweg, Hoofdgracht, Havenhoofd, waar alsdan de taptoe zal worden gespeeld. i NOORBZEEVISCH, WEES OP UW HOEDE. Vrijdagmiddag, te omstreeks 1 uur, bevond zich een vliegtuig-bommenwerper boven On- rust, welke aldaar een der projectielen naar j beneden wierp. De consequenties hiervan wa- ren merkwaardig. In zeer uitgestrekten om- j vang werd de visch naar boven geslagen, en kwam aan de oppervlakte drijven. Zoo wist bijvoorbeeld een visscher, welke bh j Kaaphoofd zat te hengelen op deze wijze een aantal gullen en bliek met zijn hengel naar i zich toe te trekken. Wat de schok betreft welke het projectiel veroorzaakte, wordt ons medegedeeld, dat deze 'op het strand nog zeer duidelijk merkbaar was. j RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het postkantoor Den j Helder over de maand November 1934. Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes inge legd f 87.704.64 en terugbetaald f 71.508.74, jlerhalve meer ingelegd dan terugbetaald 16.195.90. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 41. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op Staatsschuldboekjes ingeschre ven nominaal f en afgeschreven f 6,000.—. Derhalve minderin-dan afgeschreven f 6.000. OPGAAF NIEUWE TELEFOON AANSLUITINGEN. November 1934. Telef .hó. Naam Straat 90 J. J. Feringa, Timorlaan 10. 53 P. C. M. V. d. Velde, Timorlaan 7. 338 Garage Kapperstraat, Kapperstr. 6. 369 E. A. Vreede, Singel 93. 404 Kapsalon v. Ooijen, Ruyghweg 33. 466 A, V. d. Waag, Dijkstraat 3.' 520 L. Scheltis, Keizerstraat 111. 545 A. Lever, Stationsstraat 3. 669 A. J. Klein, Huisduinen, Het vliegtuig de ,,Uiver" zal één dag eer der vertrekken dan oorspronkelijk was vast gesteld. De laatste buslichting ten hoofdpostkantore is 18 Dec. te 18 u. 20. De eerstvolgende verzending naar Hr. Ms. onderzeeboot „K XVIII" heeft plaats naar Dakar op 19 Dec laatste buslichting hoofdpostkantoor 7.10, 21 Dec. laatste bus lichting hoofdpostkantoor 7.10, 24 Dec. laat- ■ste buslichting hoofdpostkantoor 20.55. EEN VIJF-EN-ZESTIG-JARIGE. Burgerkring „Harmonie". De heer K. Veenstra. secretaris van den Burgerkring ..Harmonie", schrijft ons het vol gende: Ondergeteekende verzoekt beleefd een klein plaatsje in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Ingezetenen van Den Helder, is het U allen bekend, dat er hier ter stede nog steeds be staat de Vereeniging „Burgerkring Har monie' opgericht in December 1869, wier doel en streven was: Helpen waar hulp noo dig was? Hoevele. uitvoeringen werden er niet gege ven door de werkep.de leden .om a's er een verzoek om, steun kwam, toch maar te kun nen steunen. Het oude „Tiyo.li" werd voor dat doel dan steeds gratis afgestaan door de familie Van Tw.isk („Tivoli" was toen nog een schouwburg en nog geen bioscoop!). Hoe- velen in Den. .Helder werden er niet geholpen, soms aan een klem kapitaaltje om een zaakje te beginnen, maar dat is nu doordat er geen werkende leden meer zijn, vervallen. Maar toch wordt nog wel eens geholpen, al is het uit een berooide kas. Nu zijn er nog steeds 30 leden van die ver eeniging en deze leden nu vieren Zaterdag 15 December op de bovenzaal van „Centraal" hun 65-jarig bestaan. Tevens herdenkt de voorzitter zijn 40-jarig lidmaatschap. Het is dus een dubbel feest. Laat het nu voor deze oude vereeniging juist zoo'n feest worden als in December 1919 bij haar 50-jarig bestaan. Toen werd de Ver eeniging „Burgerkring Harmonie" door haast geen Vereeniging hier ter stede vergeten en laat U nu nog eens zien, dat onze 40-jarige jubilaris, die nu al 17 jaar den voorzitters hamer zwaait in onze oudste vereeniging hier ter stede, nog steeds gewaardeerd wordt. Deze voorzitter is hoogstwaarschijnlijk ook wel de oudste, aangezien de voorzitter D. Doornkamp geheeten, eerstdaags zijn 80-jari- gen geboortedag hoopt te vieren. AANBESTEDING. Drie en twintig inschrijvingen voor een werk van slechts enkele duizenden guldens. Scherp beeld van den nood der tijden. Maandagmorgen werd door den architect G. de Beurs Gz. in Hotel „De Toelast" alhier voor rekening J. Slikker Co, aanbesteed het bouwen van drie woonhuizen aan den Korte- vliet te Koegras. Voor dit werk waren niet minder dan 23 inschrijvingen ingekomen, het geen wel zeer den nood karakteriseert, die ook op dit terrein heerscht. Hier volgen de namen der inschrijvers(de eerste prijs is zonder, de tweede met levering van metsel- materiaal) C. Quack, Den Helder, f 3.300.—, f 4,630. Modder Cuperus, Den Helder, f f 3.350.—, f 4.700J. Drijver, Oosterend, Texel, f 3.590. f 4.850.— E. Zon, Jülianadorp, f 3.599.96, f 5,269.56Reyers Vlaming, Den Helder, f 3.614.f 5.135.D. de Leeuw, Jülianadorp, f 3.637.—, f 4.950.- C. Groot, Den Helder, f 3.664.—, f 4.964.—H. W. Freeke, Den Heider, f 3.668.47, f 5.118.47W. F. Labout. Den Helder, f 3.750.—, f 4.990.—; K. Venéma, Den Heider, f 3.769.f 5.259.— S. van Schijen, Jüliana dorp f -3.788.-f '5.148.Oéljee'&Kraft; Den Helder, f 3.815,'-— f 5.075—B.- Reyers A. Bontes, Den Helder, f 3.897—, f .5.225.—; G. Laagland Winder, Koegras, f 3.900;— f 4.994, D., de Graaf, Jülianadorp, ,3.950.—5.445, G. L. Lokkers, Den Helder, f 4.120.—f 5.580.— Gebr. van Pelt, Den Helder, f 4.250—, f 5,450 E. J. van Voorst G. H. Riemers, Den Helder, 'f 4.339,—'f 5.579; J. Paus, Nieuwe Nïedorp, f 4.389.—, f 5,555.— G. van der Wal, Den Helder, f 4800.f 6.100.Gebr. Kersbergen, f 5.010.—, f 6.290.Minneboo Walfcoom, Den Helder, f 5.175.—, f 6.295.—W. Uiterdijk, Wieringen, f 5.393.f 6.443.—. TWEEDE ABONNEMENTS- VOORSTELIING, Gogol's „Revisor", door de N.V, Am- sterdamsche Tooneelvereeniging. Tempo, tempo, tempomet dat enkele woord zou de opvoering door de Amsterdam- sche Tooneelvereeniging van Gogol's blijspel, die wij gisterenavond in „Casino" bijwoon- den, wellicht het best kunnen worden geka- rakteriseerd. Er zat vaart in, muzikaal ge sproken, zou men voor de vertolking de uit drukking „allegro con brio" kunnen gebrui ken, welk tempo nu en dan, na een stevig accelerando, aangroeide tot een presto. Het was een tempo, waaraan de nuchtere Hollan der over het algemeen niet gewend is, dat hem soms een beetje verbouwereerd maakte, maar dat, im groszen Ganzen, toch tot een onafgebroken filmisch genot werd. Ja, mis schien is de vertolking met een filmvoorstel ling te vergelijken: de rolprent draait door, de eene scène volgt op de andere en het slot is de groote apotheose. Het is, als wij ons niet vergissen, Heyermans geweest, die als eisch voor de structuur voor een tooneelstuk drie bedrijven aangaf: de opbouw, de ontwikke ling, de ontknooping. Naar dezen maatstaf i zou „de Revisor" met zijn vijf bedrijven tech nisch onvolmaakt zijn; nochtans aarzelen wij niet het stuk uit tooneelkundig oogpunt voor treffelijk te noemen, een waar meesterwerk! Met welk een kennis van zaken wordt hier gewerkt met effecten, die elk voor zich voor treffelijke vondsten zijn! Men kan het den spelenden aanzien, dat zjj zelf hun vreugde hadden aan alles wat hier vertoond werd, en van dit' standpunt uit beschouwd, moet „de Revisor" voor den geroutineerden tooneel- speler een gemakkellijk speelbaar stuk zijn. (Dilettanten moeten er evenwel maar niet aan beginnen!). Niettemin werd het stuk met zeer gemeng de gevoelens ontvangen. Zeer zeker is 't geen stuk, dat diep gaat; het is feitelijk, door de chargeering van' vele scènes, en door enkele operette-achtige tooneelen meer klucht dan blijspel, hoewel au fond de slotscène eerder tragisch is te noemen. (Tusschen haakjes: welk een prachtige effectvolle scène alweer, dat slot!) Het stuk is natuurlijk ook volkomen on- Hollandsch, of, beter, on-westersch, de hierin gehékelde en belachelijk gemaakte toestanden liggen voor menigeen te ver van eigen men taliteit af. De gehekelde toestanden zijn on getwijfeld in het czaristische Rusland van vóór den oorlog (over den nieuwen sovjet staat hebben wij uiteraard geen meening) nog in zwang geweest. Overigens is het stuk voor onzen tijd ietwat verouderd, de lange monologen bijvoorbeeld kennen wij niet meer. Maar de voortreffelijke regie, en de keur van costuums, waarvan wij konden genieten, de den ons die ouderwetsche structuur gaarne over het hoofd zien. Het meest hebben wij persoonlijk genoten van het eerste en het laatste bedrijf Deze waren van begin tot einde actie en levendig heid. Het tweede bèdrgf kon ons minder be- December heeft veel feestdagen. Maar Juwelier Beemsterboer heeft er nog een bijgemaakt: 28 December. Dan wordt de gratis koopdag bekend gemaakt. Wat zal dat voor velen «en buitengewoon gelukkige dag worden 1 Een prijs! Uw wensch is dus vervuld! En kunt U vele idealen Ook in vervulling laten gaan; U kunt het nu betalen. Ook wij hebben een ideaal De crisis-nood te stelpen! Wij vragen U, gelukkigen! Ons daarbij thans te helpen. koren, de wijze waarop de would be revisor hier ingehaald werd op zijn armoedige hotel- kamea;,..was wel wat erg gezocht zelfs voor een „dommen" burgemeester. Ook het 4e bedrijf, waar de kooplieden op audiëntie komen, was zeer levendig en boeiend. Hierboven zeiden we reeds, dat naar onze meening de artisten zeiven hun vreugde had den aan de weergave van de verschillende scènes. Alleraardigst was b.v. het „tweeling paar" renteniers Bob- en Dobchinsky (J. Sternheim en Frits van Dijk) Oscar Tourni- aire had de gouverneursrol, zijn vrouw. Wilh. Duymaer van Twist, was naar veler opinie wat erg druk in haar spel. Paul Storm was de vermeende revisor; beschaafd, druk, een en ai actie. Voortreffelijk was zijn be diende Ossip (Ph. la Chapelle), sober van spel, geestig en uitstekend in zijn rol. Het was een pracht-voorstelling, en men kan, afgezien van het stuk zelf, niet dan bewondering hebben voor een dergelijke grootsche regie. Ook het décor was fraai. NIEUWVEREENIGINGSGEBOUW. >o De Heldersche afdeeling van de Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia" beschikte tot nü toe niet over een eigen gebouw. Haar bijéérf- komsten werden gehouden hetzij in het kerk gebouw, van de Doopsgezinde Gemeente, hetzij in een café, welk laatste wel de minst aange wezen plaats hiervoor was. Het was dan ook een sympathieke gedachte van mevr. ,ffr Kalff—Born om het huisje, in de Iloogsetraat no. 65, waarin zij geboren was en haar kinder jaren had doorgebracht, voor het hierboven genoemde doei af te staan. Het huisje zelf was als zoodanig niet bruikbaar; het is totaal af gebroken en op de vrijgekomen ruimte - - er was een flink erf achter is een geheel nieuw gebouw verrezen, dat in- en uitwendig een uitstekenden indruk maakt en aan het doel; vereenigingsgebouw voor gewijde bijeen komsten volkomen voldoet. De bedoeling van mevrouw Kaiff is om dit gebouw aan di verse vereenigingen van geestelijjcep aard ,te verhuren; voor religieuse bijeenkomsten eigepj; het' zich bizonder, ook zangvereenigingen e.d. vinden er een geschikt oefeningslokaal. Er. is ruimte voor circa 200 personen, die dan tevens de beschikking krijgen over een podium. Het voorvertrek, aan de straat, is een uitstekend geschikt voor bestuurs- en yergadeijyertrel^; hier bevindt, zich ook de bibliotheek van afdeeling van „Harmonia" en .het is ook de be doeling oen ..v^Hof te .verkrijgen, zoodat; ttW of koffie kan worden rondgediend. Verder,^ gezorgd voor een uitstekende toilet-gelegen- heid. Het gebouw is verhiiurd aan de Vèreënigihg bovengenoemd, doch, zooals we..zeiden, ook voor andére vereenigingen beschikbaar (geen dancings en defg.) Het is als zoodanig Zon dagmiddag in gebruik genomen in een speci ale religieuse bijeenkomst, welke .werdopge dragen door mevrouw Akkeringa uit, Den Haag, en door een groot aantal genodoigden, ook van elders, werd bijgewoond. Zoo was aanwezig het Hoofdbestuur van „Harmonia0, de afdeelingen Amsterdam, Zaandam, Alk maar (deze was met een aantal leden gekomen om de plechtige inwijding bij te wonen), er waren uit Den Haag leden overgekomen, voorts waren verschillende vereenigingen uit Den Helder vertegenwoordigd: de Loge, de Odd Fellows, de Theosofische vereeniging; de Doopsgezinde gemeente, enz. Na de opening met gebed en gezang gaf mevr. Akkeringa een overzicht van de tot standkoming van het gebouw, zooals wij dat hierboven vermeldden. Een sympathieke ge dachte noemde zij dit initiatief van mevr. Kalff, en de oude moeder van 92 jaar, die er tot het laatst in woonde, had zelf ook pleizier in de wijze waarop hier dit kleine huisje voor een dergelijk doel geschikt werd gpmaakt, 't Is eën symbool, ook van ons werk, zeide mevr. Akkeringa; wij breken af, maar bouwen te gelijk weer op. Uit naam van de familie Kalff zeide spr. aan het slot van haar rede dank voor de sympathie en de medewerking, die zij van allé kanten bij den bouw heeft ontvan gen, en uit naam van alle leden brengt zij der schenkster dank. De aanwezigen zongen hier op de familie Kalff toe: „Dat 's Heeren zegen op u daal!" De heer Metselaar, de voorzitter der af deeling, dankte allen, die tegenwoordig waren, voor hun aanwezigheid. Hierboven hebben wij de verschillende afdeelingen reeds genoemd. Nadat mevrouw Akkeringa een dankge bed had uitgesproken, waarmede de religi euse plechtigheid was geëindigd bestond ge legenheid het bestuur geluk te wenschen met het nieuwe gebouw. Hiervan werd door vel schillende aanwezigen gebruik gemaakt. Allereerst trad naar voren de heer B o r- m a n, die namens Hoofdbestuur en afdeeling Amsterdam het woord voerde. De afdeeling Den Helder, hoewel een der jongste afdeelin gen, staat bij het Hoofdbestuur goed aange schreven, zoo zeide hij. Immers, hier wordt in tensief gewerkt. Het feit, dat de familie Kalff dit gebouw beschikbaar stelde, is op zichzélf al een reden tot dankbaarheid. Het gebouwtje ziet er keurig uit, het zaaltje doet warm aan en spr. wenscht de afdeeling van harte geliik met deze aanwinst. Ook herdenkt spr. hét groote enthousiasme van den heer Metzei aar, dat mede den stoot gaf tot dit gebouw. Ook namens de afdeeling Amsterdam brengt spr. dank. De afgevaardigde van Zaandam spreekt vervolgens een kort woord van gelukwensch; hij wijst er op, dat men, komende van buiten, niet zou verwachten een dergelijke ruime zaal te vinden, die bovendien buitengewoon vrieh- delijk aandoet. De Voorzitter van de afdeeling Alkmaar die met de meerderheid van het bestuur en een aantal leden tegenwoordig is, brengt eveneens een woord van toewijding en hulde voor dit initiatief. De Alkmaarders hebben zich altijd bizonder aangetrokken gevoeld tot Den Hel der, omdat feitelijk Alkmaar zoo'n beetje den stoot gegeven heeft tot de oprichting der af deeling Den Helder. Tenslotte neemt de heer Kalff het woord om te danken voor de hulde, die wij, zegt spr., njet verdiend hebben. Spr. hield een enthou siast betoog en deelde voorts nog mede. dat een aantal schriftelijke bewijzen van sympa thie en gelukwenschen waren ingekomen. Wij vermelden nog, dat de bo.uw geschiedde 4»ór den aannemer Jan Lugtenburg, dat de lampen zijn geleverd door de firma Koorn, de meubelen door den heer Klercq.keurige ge makkelijke stoelen o.a. het schilderwerk is f verricht door de firma Freeke,- Spoorgracht, en dat dé leden de zaal opsierden met een fraaie klok en, o.ok voor palm versieringzorg- Na afloop van de inwijding bleef men nog eenigen. tijd bijeen onder het genot van een kopje thee. 7 FILM OVER HET KLOOSTERLEVEN. Ir-: Prachtige natuurfilm over Bali. Reeds eenige winters geeft de heer van Twisk op Zondagmorgen in het Tivoli-theater z.g. intellectfilms: films, die niet passen in het gewone dagelijksche programma, maar waarvoor nochtans hier genoegzaam belang stelling bestaat. Of die belangstelling er ook •zou zijn bij normale filmprijzen, betwijfelen wijin ieder geval zijn vele honderden, die ervan profiteeren, den heer Van Twisk dank baar, dat zij, voor zoo goed als niemendal 'èeii kwartje slechts is de entrée dergelijke films kunnen zien. Deze Zondagmorgen-voor stellingen zijn dan ook als regel druk bejocht. Zoo druk als dezen Zondag evenwel hebben wij het- nog nimmer meegemaakt; heel het theater was uitverkocht en er kunnen, ver gissen wij ons niet, meer dan 1000 menschen in), terwijl vele honderden moesten worden teruggestuurd, Vertoond werden twee films, de eene gaf ons een uitvoerig beeld van het kloosterleven. Geheel dit leven van toewijding en zelfver loochening wordt ons hier door de film ont huld. Des morgens te twee uur, „als heel veel menschen nog niet naar bed zijn ge gaan" zooals de toelichtende tekst zegt, be gint voor het klooster reeds de dagtaak. Die dagtaak is zwaar; hard werken, naar vaste, strenge regels, een sobere levenswijs, dat is het parool voor den kloosterling. En wei heeft de toelichtende tekst gelijk als daarin ge sproken wordt van „roeping" voor dit leven: waarlijk, roeping moet men hebben om een dergelijk leven van algeheele zelfverzaking, te kunnen leiden. Wij zagen in deze film alle fasen van dit leven; wij zien de broeders het verschillende, hun opgedragen werk verrich ten, wij zien ze het land bebouwen, timmeren, smeden, bakken. Wij wonën bij, de wijding van een nieuwen broeder, en ontroeren bij de sobere treffende begrafenisplechtigheid van een overleden monnik. Daar tusschendoor krijgen we bij wijze van tegenstelling flitsen Uit het mondaine leven; broksUikjes van het haastig gejaag en den strijd om het bestaan (lees: het geld), waaraan we- allen onder worpen zijn, de een meer, de ander minder, 'j De tweede film was in thenig opzicht nog interessanter. Zij was opgenomen op Bali, hét we zouden haast zeggen „beroemde" f— eiland in onzen O.-I. archipel, bekend door Öe kunstzinnigheid der bewdners. De gods dienst heeft grooten invloed op de bevolking. Hun cultuur is eigenlijk iets geheel aparts. De vertoondè film betreft feen „geesten-ge schiedenis, gebaseerd op het heidensche ani misme van de bevolking; als een zonsver duistering komt, en kort daarna een gevaar lijke besmettelijke ziekte uitbreekt, is daarvan altijd de een of andere booze geest de oor zaak. In de film betreft het nu een oude boosaardige vrouw, bij de bevolking als heks bekend. In de film wordt ons de eilander ge toond in zijn dagelijksch leven; we zien hem op de sawahs, waar hij de rijst uilplant, later zien wij de vrouwen bij den oogst. We nemen ze waar in hun dagelijksch leven, ook de hanengevechten die er in zwang zijn krijgen we te zien en als dan de groote ramp uitbreekt, zien we hoe de priester geraadpleegd wordt en hoe deze aanwijzingen geeft, o.a. dat uit het oerwoud het heilige water moet voorden gehaald, waarmede de besmetting kan worden te niet gedaan. Dit alles geeft gelegenheid tot een aantal scènes, die een goed beeld geven van den bewoner in zijn dageliïtsch leven, Trou wens, zooals ook werd medegedeeld in de toe lichting, werd' de film vervaardigd met de medewerking van den inlander zelf. Natuur lijk, anders had men nooit dergelijke scènes op de lens kunnen krijgen. Want dat is wel het merkwaardige ervan: dat men den Bali nees te zien krijgt zooals hij werkelijk is, dat er geen pose hoegenaamd of géeri enscenee- ringen zijn gemaakt. Het is een mooi ras, vooral van de vrouwen valt de fraaie konink lijke houding op, waarmede zij zich voortbe wegen. Om te besluiten: zeer velen zijn den heer van Twisk wederom dankbaar voor deze films. Hopen wij, dat ze worden voortge zet, belangstelling ls er zeer zeker voor. BACH'S WEIHNACHTSORATORIUM IN DE NIEUWE KERK AAN DE WESTSTRAAT OP MAANDAG EN DINSDAG 17 EN 18 DECEMBER. Bereids is medegedeeld, dat het „Toon kunst" is mogen gelukken voor dit jubileums concert beslag te leggen opeen drietal solis- tén welke de uitvoering van het grootsche werk van Bach alleszins waardig zijn. Het zijn onze Ned. altzangeres Annie Woud te Haar lem, de lyrische tenor bij uitnemendheid, Corn. van Munster te Hiliegersberg en de warme, soepele bas-bariton Laurens Bogtman te Hil versum. Het instrumentaal gedeelte wordt verzorgd door het Bach-orkest te Amsterdam (bekend door de uitvoering van speciale Bachwerken, onder leiding van Theo v. d. Bijl), de heer Fei- ke Asma, orgelist der Hooglandsche Kerk te Leiden, zal de orgelpartij spelen, terwijl mevr. VelthuisHuchshorn de recitaten op klavier zal begeleiden. De concertmeester van het Bach-orkest, Jo Juda, zal als solo-violist de beroemde alt-aria „Schliesse mein Herz", secundeeren, terwijl bo vendien als tweede solo-violist in de tenor-aria „Ich will nur dir zu Ehren leben" de heer Lou Biloen (welke als solo-violist op het laatste concert van „Helders Mannenkoor" zooveel lauweren oogstte) zal optreden. Dat de koren zich niet onbetuigd zullen laten In tegenstelling met andersluidende beweringen is door wetenschappelijke onderzoekingen van Dr. A. Krupski, Prof. aan de Universiteit te Zürich, uitgemaakt, dat de coffeïne door het organisme slechts zeer langzaam ver werkt wordt en bij geregeld gebruik van koffie dus de funcfie van harf en zenuwen voortdurend onder de onge- wenschte prikkelwerking van de coffeïne fe lijden heeft. Koffie Hag is gegarandeerd coffeïne- vrij en dus onschadelijk voor hart en zénuwen. (Adv) behoeft, gezien, bovenstaande medewerking, geen nader betoog, er wordt onder leiding van deji directeur, den heer A. J. Leewens, hard gewerkt. Persbeoprdeelingen der solisten welke una niem zoowel als in binnen- en buitenland, zeer gunstig luiden, zullen a s. Donderdag ge plaatst worden. Blijkens een bericht in „Het Volk" heeft de gemeenteraad besloten voor 1935 rijksubsidie inzake de steunregeling aan te vragen en daarmede dus derijksregeling, die aanmerke lijk verschilt van de gemeentelijke aanvaard. EEN ZILVEREN JUBILARIS TEN RAADHUIZE. En een intiera-hartelijke huldiging. De Uode-concierg© H,. J. de Ruiter (dat is de deftige, officieele titel namelijk) herdacht Zaterdag het feit, dat hij 25 jaar in gemeente dienst werkzaam was en die dag is niet onop- merkt voorbijgegaan. Niet als bode ten raad- huize is de heer de Ruiter vijf-en-twintig'jaar werkzaam; als gemëente-böde werd hij be noemd 1 Maart 1913 daarvóór maakte hij déei uit van het- - Heldersche politiecorps, waarbij de Ruiter dus in 1909 werd aangesteld. Zooals wij zeiden, het feit was aanleiding den heer de Ruiter te huldigen, welke huldi ging uit den aard der zaak in den meer in- tiemen kring van het gemeentepersoneel ge schiedde Zaterdagmorgen. Vrijwel het geheele personeel had zich daartoe vereenigd in de trouwzaal; ook van andere diensten, welke niet in het raadhuis zetelen, waren velen gekomen, evenals de beide oud-ambtenaren Bakker en Wijker, die niet wilden achterblijven. Van de ulo-school was de heer Avenarius aanwezig. De Burgemeester, de wethouders de Boer en Smits en de heer Kamman waren het, die officieel den jubilaris en diens familie ont vingen. De Burgemeester sprak bij die ge legenheid een hartelijk en waardeerend woord allemaal kennen wij de wijze, waarop gij hier uw taak vervult, en ik behoef er niet over uit te wijden. Aldus de spreker. Namens het ge meentebestuur werd den jubilaris een fraai schrijfbureau aangeboden. De heer Kamman voerde het woord namens het secretarie-personeel Van uit Overijsel is de Ruiter hiér gekomen, evenals spreker inder tijd; hij kwam in eén geheel andere omgeving, met geheel andere menschen, maar wist zich gelukkig aan te passen. Dat is, wanneer am bitie en werklust aanwezig is, nooit zoo moei lijk, en aan werklust en ambitie heeft het den heer.de R, np.pit ontbroken, ook niet toen hij nog agent van politie was. In die eers le periode diende de heer d'e R. de belangen van Jege meente in het algemeen; in.zijn latere functie wa!s het fneer in "hefbizónder Het secretariè- persóneel, dat hij diende. Zijn taak is thans vóórnamer de ft. immers is nu de Voorlichter van ons allen gewórdenvan den Burgemeester af tot het jongste volontairtje toe, allen komen ze op hun beurt bij hem om raad en inlichting. Altijd heeft de Ruiter dat gedaan op behoor lijke manier, met groote.dienstwilligheid stond hij iedereen te woord, en nimmer, in al die jaren, is ons ooit één klacht ter oore gekomen over minder goede bediening. Het secretarie- personeel stelt er prijs op bij 'deze gelegen heid eens te zeggen hoezeer het altijd over de diensten van de Ruiter tevreden was. Hij is onze vraagbaak, en wij kunnen, zegt de heer Kamman verder, ten allen tijde en ten opzichte van alle dingen op zijn hulp rekenen. In dit verband noemt spr. ook de echtge- noote des heeren de Ruiter; haar komt een belangrijk deel van het succes toe. Het is haar werk als hier alles blinkt van netheid; en de rustige sfeer die hier heerscht, is mede ook haar werk. En spr. feliciteert den heer de R. met zoo'n vrouw! Niet alleen namens het secretarie-personeel, ook namens het andere gemeente-personeel, in. het raadhuis werkzaam (dat van de verifi catie), feliciteert spr. (Namens allen biedt hij een bureaustoel met lamp aan. De heer Kemp spreekt namens het Natio naal Verbond van gem.-ambténaren, waarvan spr. voorzitter der afdeeling Den Helder is en biedt namens den Bond een bloemstuk aan. De Commissaris van Politie, de heer van der Hoeven, herinnert aan de prettige samenwerking, die bestaat tusschen politie en raadhuis. Er is een buitengewoon prettig con tact en al is het nog zoo druk en al staan er velen bij de Ruiter te wachten: hij is altijd dezelfde, altijd welwillend, altijd behulpzaam. Mede namens de heeren Helder, Schipper en Vrije, biedt spr. bloemen aan. Dankwoord van den jubilaris. Tenslotte krijgt de jubilaris zelf het woord. Al vele malen heb ik hier, bij jubilea, geas sisteerd, zoo zegt hij, maar ik stond dan steeds op den achtergrond. Thans ben ik het, die op den voorgrond is gekomen. Hij herinnert dan aan zijn benoeming (wij hebben den datum hierboven al genoemd) en spreekt dan woorden van dank voor al het gesprokene, en voor de cadeaux en bloemstukken, die voor spr. een bewijs zijn, dat zijn werk gewaardeerd wordt. Hij hoopt, dat God hem de kracht mag geven om nog vele jaren dit werk te mogen voort zetten. Ook aan zijn woning heeft spr. veel bloemstukken en felicitaties gekregen, waar voor hij zeer erkentelijk is. REVUE „DAT ZOU JE WEL WILLEN". Op Zondag 16, Maandag 17 en Dinsdag 18 December, aanvang 8 uur, zal de1 N.V.. Natio nale Revue, Dir. Bob Peters, in „Casino", alhier, eenige voorstellingen komen ge ven van de groote lach-revue „Dat zou je wel willen", waarmede Lou Bandy, onze popu laire revue-komiek, met de andere medewer kenden, stormenderhand Den Haag, Rotter dam en Amsterdam veroverd heeft. Lou Bandy toont ook in deze revue zijn groote kracht als revue-komiek en weet als geen ander zijn schlager-liedjes te lanceeren en in dol-komische scènes de lach in de zaal te brengen. Onnoodig zij nog te vermelden, dat de re vue „Dat zou je wel willen", evenals de vo rige producten der Nationale Revue door klein en groot gezien mag wórden, daar zij zoowel in woord als in aankleeding geenerlei aanstoot geeft en door de geheele pers (o. a. de „Maasbode") als zeer beschaafd en decent genoemd wordt. De plaatsbespreking begint morgen. Woens dag Men zie de advertentie. FeuilletonPag. t Buitenlandsch Overzichti De onthulling van het Journaal een vervalsching g Weer een verrassing in de Lind- bergh-zaak. Een bekentenis op een sterfbed S Het eerste Engelsche postvliegtuig naar Australiëtt g In Duitschland is Zaterdag 4'4 mil- lioen mark voor' de winterhulp inge zameld 3 Het aantal slachtoffers van den brand te Perpiguan is tot 19 gesle gen 8 Program des S.D.A.P. voor de ge meenteraadsverkiezingen 3 Crisimaatregelen bij het Lager on derwijs .3 Japansch schip midden op den Atlan- tischen Oceaan in noodj De „Uiver" vertrekt een dag eerder met de Kerstpost s Onze mariniers naar het Saargebied 7 De brand in den Duitschen Rijksdag. 8 Overval met roof te Oosterhout S Omtrek-nieuvjs 7 Marktberichten s Marineberichten 7 Sportnieuws 8 Woensdag 12 Dec. Concert Chr. Harmoniekapel, Casino, 8 uur. Filmvoorstellingen, Ver. van Chr. Geref. Ge zondheids- en Vacantiekolonies, gebouw Palmstraat, 3 en 8 u. Donderdag 13 Dec. Lezing Ds. Berkhof f. Palmstraat, 8 uur. Tentoonstelling en lezing met demonstratie Holster Brandesfabrieken, Musis Sacrum, van 36 en van 810.30 u. Vergadering S.D.A.P., Casino, 8 u. Zaterdag 15 December. Uitvoering Gymnastiekver. „O K K Casino, 8 Uur. van Den Helder Abusievelijk werd in den Burgerlijke Stand van Zaterdag j.1. vermeld: Bevallen: M. Hansen en C. G. Burger. Dit moet zijn: GETROUWD: M. Hansen en C. G. Burger. PROPAGANDA-FILMAVOND. In het Evangelisatie-gebouw, Palmstraat. De propaganda-filmavond van de vereen, van Chr. Gezondheids- en Vacantiekoloniën in Nederland, vangt aan Donderdagavond om 8 uur en niet om 9 uur, zooals abusievelijk in het bericht van Zaterdag werd gemeld. ST. NICOLAAS-VIERING IN HUISDUINEN. Het Bestuur van „Huisduiner Belang", daartoe in staat gesteld door kindervrienden te Huisduinen en uit Den Helder, heeft Vrij dagmiddag weder een St. Nicolaasfeest ge vierd, dat de kleine en ook de groote men schen, welke in „Dennenheuvel" aanwezig waren, nog lang zal heugen. Reeds om 5 uur stroomden de kindereu naar de hun reeds zoo bekende zaal en vol verwachting klopte hun hart. Ruim 160 kinderen vulden de zaal en do oudere menschen moesten voor een groot ge deelte maar genoegen nemen met een staan plaats. Prof. Majuska (de heer H. Keet) werd door den heer De Jong aan de kinderen voor gesteld en die prof. zou trachten de kinderen hét een en ander té laten zien wat hij door bemiddeling van hocuspocus en wonderstaf voor elkaar kon brengen. En wat hebben zij genoten! Van alles kwam er uit de wonder- bus, een ware rijstebreiberg, welke om gestopt te kunnen worden met geweld moest worden gedwongen in de bus terug te keeren. Maar o jé, zakdoeken, zijden linten en parasols, alles van echte zijde, kwamen er voor in plaats en aldoor maar weer wist mijnheer Majuska de kinderen te laten gieren van het lachen. Ruim half zeven kwamen eenige heeren de tijding brengen, dat St. Nicolaas in aantocht was en nu werd het welkomstlied, begeleid doör het hier zoo langzamerhand ingebur gerde Muziekcorps „Winnubst", uit volle borst gezongen. Statig en in vol ornaat kwam de groote kindervriend, begeleid door zijn onmisbaren knecht Piet, de zaal binnen. Hoewel Huisduinen geen stoute kinderen telt, waren er toch eenige kinderen, die om de een of andere speciale reden werden ver zocht bij den Sint te komen. Bovendien kwa men er ook groote menschen bij Sint Nico laas, niet omdat zjj stout waren geweest, maar toch mankeerde er soms wel eens wat aan, vraagt u dat maar eens aan onze Jaap! En er waren nog wel anderen ook.''

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5