Ingezonden 'Marktberichten. Onze marine-mannen naar het Saargebied. Tweede Kamer. Het Zuid-Slavisch- Hongaarsche geschil. De Zuid-Slavische klacht tegen Hongarije. De dag der nationale solidariteit in Duitschland. De eed van trouw aan koning Peter II. Paraguay en Bolivië. DE INTERNATIONALE HANDEL IN WAPENEN. De nobelprijzen voor de vrede. Marineberichten. Om 7.35 vertrokken zij naar het Wespennest van Huropa. Overal waar je gisteravond in Den Helder kwam, tad den kruidenier, den barbier, liep het gesprek over de mariniers die naar het fcaargebied zouden vertrekken. De klanten bij Figaro verveelden zich niet als ze wat langer moesten wachten om inge zeept te worden want het onderwerp: De vertrekkende marinetroepen, die tijdelijk in Volkerenbonds politietroepen zouden worden veranderd, leverde veel stof tot gewichtig politiek gekout. „Het is een delicate positie die onze troepen zullen innemen, sprak een ingezeepte, die juist onder t mes zat. Jongen, jongen is 't niet een beetje gevaarlijk voor Holland. Als 't goed gaat, gaat 't goed, maar als de Duitscher heibel maakt, of de Franzen dan hei je direct de poppen an 't dansen, dan moeten ze, of ze willen of niet in 't Saargebied zoo'n Duitscher of zoo'n Frnazoos inpikken. Ik zeg maar 't is delicaat. Als dat maar zonder bloedvergieten daar afloopt en „Au! de ingezeepte geeft een verschrikte ruk met zijn hoofd; door zijn fel betoog heeft hij er niet aan gedacht dat hij zelf in een delicate positie was en heeft een snee in zijn wang ontvangen. Dat hei je d'r nou van, man, nou ben jij niet in 't Saargebied, je bemoeit je er alleen maar mee zegt de Figaro lachend en je hebt al je bloed er voor vergoten 't Zal best met een sisser afloopen zegt rap marine man. Vanmiddag tóen we 't wisten, nou, toen vonden mijn kameraden die heengingen 't een heele eer..,.., Zoo zie je weer, 't marinierscorps willen ze maar opheffen en nu puntje bij paaltje komt is 't weer 't keurcorps, dat moet hel pen de orde te bewaren. 't Zijn echte militairen herneemt eén an der, wiens warrige zwarte haren in groote vlokken op 't wit barbierslaken vallen, dat zyn 't keurtroepen, daarom hebben ze ook zoo'n geel biesje op de kraag. Kapt. Roeïofsen gaat naar Genève en kapt. de Bruyn brengt de troepen naar 't Saarge bied. Morgenochtend om half acht vertrekken ze eerst naar Rotterdam en dan gaan ze door Frankrijk, daar Duitschland geen troepen van vreemde mogendheden doorlaat naar de Saar Iedereen in Den Helder wist het, en toch de groote dagbladen wisten nog niets. Toen wij officieel inlichtingen bij de be treffende instanties vroegen, bleek men van niets te weten. Vanmorgen in de vroegte Den Helder lag nog in 't duister vertrokken de mannen voor het Saargebied. Keurig in militairen pas marcheerde het detachement mariniers over dé door regen glimr.atfe stralennaar den Helderschen trein. Je kon zien, dat ze vereerd waren met de taak hun opgedragen door de Nederlandsche regeering. Wij Wénsfchen déze marinemannen, deze Heldersche jongens, veel succes toe en hopen, dat de stemihihg dri hét-Wespennest - 'Vaaft Europa dusdanig zal verloopen dat geen in grijpen van 'de Volkenbohdstroepèn noödig zal zijn. Op 't perron van 't Heldersche Station is veel beweeg en militair gedoe. De Kapiteins van de Mariniers de Bruine en Ravelli, alsmede de Luitenant der Mari niers Nas, staan in druk gesprek met Hel ders Burgemeester. De mariniers zorgen dat ze een plaatsje krijgen. Als ik bij ze in den wagen kom, is deze in een waar arsenaal herschapen. In 't bagagenet de geweren, op de banken en aan de haken leeren patroontasschen, dol ken, bajonetten, broodzakken, veldflesschen. bandelieren en alles wat verder tot krijgsman» uitrusting behoort. Zorgzaam loopt luitenant Nas langs den trein Als alles in orde is, stapt ook Kapitein de Bruine indan heft de stationschef zijn arm opLangzaam zet de trein zich in beweging. Op 't perron staat nu alleen nog kapitein Ravelli, daar luitenant Uas ook mee gaat. Kapitein Ravelli kent de jongens, die naar iet Saargebied gaanhij wuift ze vriende lijk met de hand toemaakt dit keer liet het stram militaire saluut, 't zijn zijn jongens! „Ja, Kapitein Ravelli kent de meesten van ons he, zeggen de mariniers in den langzaam voortschuivenden trein. Zag jullie wel hoe hij vriendelijk wuifde?" „De Kapitein weet wat hij aan ons heeft, hé. We hebben in de West, op Curagao, na de overval van Urbina onder hem gediend. Van alles zijn we daar geweest. Politie diensten hebben we er verricht en ook de douanedienst. We moesten daar de boel op knappen!" „Van alles heb ik er gedaan jö," zegt een marinier." „Ik was er zelfs klokkenluider op Aruba! Zet U dat ook in de Heldersche krant meneer! „Verbeel je, he, daar zat ik in den toren van Aruba, en ik luidde uren, ik luidde die klok bim-bam-bim-bam, tot wijd weg kon je 't hooren! Jongen wat een gezellige tijd was dat, en ik was nog gevan genbewaarder ook! Weet je wat 't bij ons corps is, we weten wat we aan elkaar hebben. De Kapitein en Officieren hebben 't volste vertrouwen in ons en wij in onze meerderen. Wij steunen op elkaar." De mannen in de coupé zwijgen en kijken genoegelijk, een pijp rookend door het coupé raampje Buiten over de velden, triest een grijze mist die het uitzicht belemmert. Zal straks de zon opgaan? De velden baden in goud! In het midden van Europa ligt het Saar gebied. Een dichte nevel houdt de toekomst omsluierdDeze Hollandsche jongens gaan heen, doen hun plichtZij hebben een goede leerschool gehad. Zijn geen onbe kookte, onervaren menschen. Als zij terug komen in Den Helder, zal dan de zon over Europa schijnen?De grauwe d/Ligende gevaarlijke mist opgetrokken zijn HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 11 DECEMBER 1934. DE TOCHT VAN DE SNIP NAAR VVEST-INDIe. Belangstelling bij het vertrek. De Snip vertrekt in den nacht van Vrijdag 14 op Zaterdag 15 December om half één Allen, die belang etellen in onze West In dische gewesten, daar hebben gewerkt of gewoond, dan wel door sndere banden daar aan zijn verbonden vvorc'ei. opgeroepen bij dat vertrek aanwezig te zijn. HET NEUTRAAL BLOC ALLER MIDDEN STAN DERS. Neemt geen deel meer aan de ver kiezingen voor de Provinciale Sta ten van Noord-Holland. In de gisteravond gehouden ledenvergade ring van het neutraal bloc aller middenstan ders is besloten, dit keer geen vertegenwoor digers der partij beschikbaar te stellen voor de a.s. verkiezingen voor de Provinciale Sta ten en de krachten geheel te wyden aan de a.s. gemeenteraadsverkiezingen. Memorie van Antwoord inzake Onderwys. Verschenen is de Memorie van Antwoord betreffende hoofdstuk Onderwijs, K. en W. der Rijksbegrooting voor 1935. De Minister deelt daarin mede, dat inder daad is gebleken,dat hij, toen hij verleden jaar de indiening van een ontwerp-grondsla- genwet binnen enkele maanden in uitzicht stelde, zich een. illusie maakte. Het ontwerp kon eerst in April j.1. aan den Onderwijsraad worden gezonden. Diens advies is thans nog niet gekomen. Voorts heeft de noodzakelijk gebleken inkrimping van uitgaven het on mogelijk gemaakt, denkbeelden te verwezen lijken, welke den Minister voor oogen hebben gestaan. Deze voorstellen zullen de Kamer in anderen vorm bereiken. De opbouw van het onderwijs tot één ge heel, zooals men dit het liefst zou wenschen, ?pu belangrijke kosten meebrengen; maar wie meenen mocht dat men niettemin daarmede nu wel zou kunnen beginnen, vergist zich. De Minister verdedigt zich in den breede tegen de beschuldiging van overijling. Van een herhaaldelijk gewekte ontstemming door besluiten, welke de Minister heeft uitgelokt, is hem niets gebleken. De Minister geeft aan, hoe hy zich voor stelt de voorgenomen bezuiniging te bereiken, zonder zich aan de aangegeven maatregelen gebonden te achten. Z.i. kan het genoemde bedrag worden bereikt door het vervallen van wachtgelden: 2.809.000 door werking van reeds genomen maatregelen bij het voorberei dend hooger-, middelbaar- en nijverheids onderwijs 800.000; bezuiniging op de onder wijzersopleiding 1.500.000; doorwerking der verhooging van den toelatingsleeftijd voor de lagere school 2.758.000; concentratie van openbare en bijzondere lagere scholen 2.000.000; en divèrse kleinere nog in te voeren bezuinigingen 333.000. Totaal 10.200.000. 1 Concentratie. Bij de maatregelen, die binnen 'zeer korten tijd in werking zullén "tre'dèn, is om. gedacht aan concentratie bij het ópenbaar en bijzon der lager onderwijs, opheffing van te gering bevolkte nijverheidsscholen en, in de onder stelling, dat de Staten-Generaal zich met het wetsontwerp zullen vereenigen, het in wer king treden van het voorstel inzake de ge wijzigde onderwijzersopleiding. Het doet den Minister leed, dat vele leden aanleiding vonden om zijn houding ten op zichte van het spellingsvraagstuk ten sterkste af te keuren. De schrijfwijze welke de regeering heeft in gevoerd, is niet die, welke door de aangeno men motie is veroordeeld. Als vingerwijzing voor de Regeering was die motie niet bruik baar. De Minister achtte het met zijn ver antwoordelijkheid niet vereenigbaar, dat hij op dit punt den toestand liet zoo als hij was, bij de wanorde in de schrijfwijze. Het ligt in de bedoeling, bij de in voorbe reiding zijnde herziening van den algemeenen maatregel van bestuur tot uitvoering van art. 16 der riijverheidsonderwijswet de mogelijk heid te vorderen van de instelling van een commissie voor georganiseerd overleg van di recteuren en leeraren bij dit onderwijs. Er wordt thans aan het departement in overleg met de rijksinspectie een algemeene herziening voorbereid van het z.g. bevoegd- hedenbesluit en de daarbij behoorende kosten- programma's. Het ligt in de bedoeling, voor de toelating tot deelneming aan de examens ter verkrijging van onderscheiden typen van acten verschillende graden van algemeene ontwikkeling te eischen. De minister verdedigt uitvoerig zijn beleid ten aanzien van het lager onderwys, waarbij hij met nadruk ontkent, dat hier van afbraak zou mogen worden gesproken. De minister blijft vertrouwen op de vrij willige medewerking van het bijzonder onder wijs om ons geheele onderwijsapparaat terug te brengen tot een zoodanige samenstelling en zoodanige differentiatie als met de financieele draagkracht van ons volk in overeenstem ming is. Aan de momorie is toegevoegd een ant woord op de nota van den heer Tilanus. Nog op andere punten gaat de Memorie nader in. HONGAARSCH-KROATISCHE WRIJVING IN OHIO (VEREENIGDE STATEN). In verband met het conflict tusschen Hon garije en Zuid-Slavië zijn de Hnogaarsche en Kroatische vereenigingen in den staat Ohio hevig in de weer. Tot dusverre blijft de vijan digheid echter beperkt tot het aannemen van moties, die in protesttelegrammen worden opgezonden aan de regeering der Vereenigde Staten. JAPAN—VER. STATEN TELEFONISCH VERBONDEN. Zaterdag is een directe draadlooze tele foondienst tusschen Japan en de Ver. Staten officieel geopend met een wisseling van ge- liikwenschen door hooggeplaatste regeerings- personen over den Stillen Oceaan heen. Naar een overeenstemming. De correspondent van den Nw. Rott. Crt. te Genève meldde gisteravond Toen de Volkenbondsraad vanavond half negen de om half vier begonnen beraadsla gingen schorste, om twee uur later opnieuw bijeen te komen, was de algemeene indruk, dat er ten minste 95 pet. kans bestond, dat de debatten over de Zuid-Slavisch-Hongaarsche kwestie vannacht beëindigd zullen worden met de eenstemmige aanneming van een resolutie, die weliswaar nog geen waarborg zal kunnen bieden, dat de algemeene verstand houding tusschen de Kleine Entente en Hon garije belangrijk zal verbeterd worden, doch die toch de mogelijkheid ertoe openen zal en bovenal het gevaar van hoogst ernstige verdere verwikkelingen in verband met den moord van Marseille vrijwel geheel en al uit den weg ruimt. Indien over twee uur blijken zal, dat aller hoop en verwachting vervuld is, zal deze buitengewone zitting van den Volken bondsraad dus met gulden letters in de Vol kenbondsgeschiedenis geboekt kunnen worden als de zitting, die aan het eind van 1934 Europa van het dreigend gevaar van ernstige verwikkelingen van twee vraagstukken heeft bevrijd: het Saarvraagstuk en het Zuid-Sla- visch-Hongaarsch geschil. De uitzettingen van Hongaren gestaakt. De minister van binnenlandsche zaken van Zuid-Slavië heeft bevolen onmiddellijk de uit zettingen van Hongaren te staken, Zelfs zij, van wie de verblijfsvergunningen afloopen, mogen niet uit het land worden gezet. De uitzettingen worden voor het meeren- deel toegeschreven aan te veel ijver in het toepassen van de wet op de vreemdelingen door plaatselijk autoriteiten. In diplomatieke kringen wordt verklaard, dat groote mogendheden, o.a. de vertegen woordigers van Engeland te Genève, dé Zuid- Slavische regeering hebben medegedeeld, dat de uitzettingen van Hongaren, zelfs indien dit volgens de wet is, de zaak van Zuid-Slavië voor den "Volkenbond zou schaden. y/2 millioen ingezameld voor de Winterhu.p. Naar het D.N.B. uit Berlijn meldt, heeft „de dag der nationale solidariteit", d.i. de groote inzameling van Zaterdag ten behoeve van de Winterhulp, blijkens de voorloopige telling by- na3% millioen mark opgebracht. -j Het eindcijfer is n.1. 3.358.865. Van de groote steden staat Berlyn bovenaan met 225.000, maar daar waren ook de groot ste „kanonnen" van de nationaal-socialisten ih actie. Goering en Goebbels hebben bijvoorbeeld met zijn tweeën al ruim 12.000 mark opge haald en dr. Schacht, die voor de beurs collec teerde, had ook een zeer rijken oogst. In het geheel waren er 4000 collectanten in de hoofd stad. Bijna twee-en-een-half-millioen man zal deze week in Zuid-Slavië onder de wapenen worden geroepen om den eed van trouw af te leggen aan den elfjarigen Koning Peter. Zondag zijn de biljetten aangeplakt, die in geheel Zuid-Slavië iederen dienstplichtige, recruten, lotelingen en reservisten tusschen 22 en 55 jaar, alsmede het staande leger, op roepen om op 16 December, den geboortedag van wijlen koning Alexander, den eed aan zijn zoon af te leggen. Bolivië wil de aanbevelingen van den Volkenbond. De regeering van Bolivië heeft tot algemee ne mobilisatie besloten van de reserves van de territoriale garde, enz. Deze mobilisatie bé- treft mannen van 31 tot 49 jaar. De regeering heeft er voorts in toegestemd, zonder voorbehoud de aanbevelingen van den Volkenbond in zake de oplossing van het Gran Chaco-geschil te aanvaarden. Een onthulling van een Amerikaansch blad. De New-York Post meldt, dat New-York- sche financiers voor 120.000 dollar hebben deelgenomen aan den aankoop van wapenen, welke naar men gelooft bestemd zijn voor de fascistisch getinte organisatie A.B.C. op Cuba, welke voor een groot deel bestaat uit studen ten, die niet terugdeinzen voor daden van ter reur. De leiding vgn deze organisatie, Martinez Baenz, zou zoo denkt men te New-York vertoeven. Die voor 1933 toegekend aan Sir Norman Angell, die voor 1934 aan Arthur Hcnderson. Reuter deelt mede, dat de nobelprijzen aan Sir Norman Angell en Arthur Henderson toe gekend zijn. Norman Angell is de bekende pacifistische schrijver. Arthur Henderson, de bekende voorzitter van de ontwapeningsconferentie, is 13 Septem ber 1863 te Glasgow geboren. Henderson in Noorwegen. Reuter meldde gisterenochtend uit Oslo: De voorzitter van de ontwapeningsconferen tie Arthur Henderson wordt hier heden ver wacht. Vermoedelijk komt hy om den Nobel- De behandeling van het Hongaarsch Joego Slavisch conflict door den Volkenbond. Een overzicht van de zitting onder voorzitterschap van Vasconcelles (Portugal) prys voor den vrede voor 1934 in ontvangst te nemen. Nader wordt gemeld, dat hij reeds te Ber gen is aangekomen. DE BEVRIJDING VAN DR. SEITZ. Woensdagmiddag werd bekend, dat Karl Seitz, de vroegere sociaal-democratische bur gemeester van Weenen, uit het sanatorium Auersperg, waar hy, nadat hij eerst in het huis van bewaring opgesloten was geweest, onder politie-bewaking was opgenomen, was teruggebracht naar zijn huis in de stad. Een Amerikaansche journalist, die zich daarop on middellijk naar het huis van Seitz begaf, werd door twee politieagenten, die zich in de voor kamer bevonden, aangehouden, maar mocht toch even binnengaan in de studeerkamer van Seitz, die aan zijn schrijftafel zat. Nadat hij een paar beleefdheidszinnetjes met hem ge wisseld had, dwongen de agenten hem het huis te verlaten. De Amerikaan zegt, dat Seitz er zeer slecht uitziet. Men zegt dan ook, dat Seitz, die reeds jaren lang lijdt aan een maag- en een nierkwaal, zoo is achteruitgegaan, dat de regeering hem, uit vrees, dat hjj zou over lijden, naar huis heeft laten brengen. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Geachte redactie! Gaarne zagen ondergeteekenden het volgende in uw veelgelezen blad opgenomen, waarvoor by voorbaat hun dank. Woensdagmiddag, 5 December, werden o.a. de kinderen der school voor Buitengewoon Lager Onderwijs door den heer P. v. Twisk, den directeur der beide plaatselijke bioscopen, onthaald op een bioscoopvoorstelling, be staande uit een sprookjesfilm en eenige aardige teekenfilmpjes, een prachtig kinderprogramma dus. Daarnaast kregen ze, eveneens namens den heer Van Twisk, ook iets stoffelijks in den vorm van een reep, taai-taai enz. Waar deze heerlijke middag geheel belangeloos werd aangeboden, meenen wij goed te doen, langs dezen weg den heer v. Tw hartelijk dank te zeggen voor de prettige uren, aan onze kin deren bezorgd. Het personeel van de school voor het B. L. O. J. BAKKER, waarn. hoofd. LEGER DES HEILS. Kerstfeest der armen. Evenals vorige jaren wil onze Afdeeling iets doen om velen der allerarmsten een pret tig en gezellig Kerstfeest te bereiden. Kerst feest is het feest van licht en leven en daar om willen wij zoo gaarne daar waar armoede, ellende en narigheid is wat vreugde brengen. Kerstfeest is ook het feest van „geven!". God gaf Zijn Zoon en zullen we Diens komst herdenken op het Kerstfeest. Omdat Kerst feest nu staat in het teeken van „geven!" zou den wij U toe willen roepen: Geef, geef met milde hand! Het is nu nog niet koud, maar het weer kan zoo spoedig omslaan, daarom help ons bij onze plannen. Wij wenschen slechts Uw tusschenpersoon te zijn, ons werk brengt ons in aanraking met de armen. Tientallen briefjes om kleeding en voedsel kwamen reeds bij ons in en tientallen zullen nog volgen tot enkele honderden toe. Wij stellen ons voor met Kerstfeest aan een 100-tal arme gezinnen een Kerstpak te verstrekken, bestaande o.m. uit: Boter, sui ker, koffie, thee, busgroente, brood, vleesch, vet, boonen, erwten, rijst. Dan wenschen we een 120-tal kinderen een nieuw warm klee- dingstuk te geven en een 250-tal kinderen een Kerstfeest te bereiden. Wij rekenen daartoe op Uw aller mede werking! Onze Kerstpotten zullen staan op de beken de punten en we' op: Donderdag U. Vrijdag 14 en Zaterdag 15 December, terwijl onze zgi:. „Kerstwagen" rijdt op: Dinsdag 18, Woens dag 19 en Donderdag 20 December As. Mochten wij U vergeten ons adres is: Spoorgracht 35, Postgiro nr. 199664. D» uitgewezen Hongaren uit Joego Slaviê bij aankomt! te Budapest. Op bet station wordt aan klein en groot voedsel verstrekt LUIT.-KOL. J A. W- JOCKIN. t Op 84-jarigen leeftijd is overleden gep. luit.- kolonel der mariniers J. A. H, Jockin. Geboren 8 Febr. 1850 te Venlo, werd hij 11 Aug. 1868 vrijwillig soldaat bij het le reg. inf., waarvan hij 1 Juni 1873 tot 2de luitenant werd benoemd. DE REIS VAN DE K XVIH. Van de K XVHI werd gisteren het volgende telegram ontvangen: Plaats om 12 uur 22 graden N.B. 22graad W.L. Hooge N.W. deining en nooge zee uit Noordelijke richting. Wind Noord, kracht 7. De zeeën loipen soms op de brug. Het 'schip werkt voortreffelijk. Het is afbuiend weder. Alles wel. DE JAARDAG VAN HET CORPS MARINIERS. Ter gelegenheid van d^p 269sten verjaardag van het corps mariniers te Rotterdam, heeft gisterenmorgen al vroeg kolonel C. J. O. Dor ren, tot de op het Schuttersveld verzamelde troep een toespraak gehouden. Daarin heeft de kolonel onder meer gezegd, dat als de geruchten bewaarheid worden, dat aan de mariniers de eervolle taak zal worden opgedragen het Nederlandsche aandeel te vor men van de internationale volkenbondstroe penmacht in de Saar, het corps een alleszins waardige vertegenwoordiging zal vormen. De plechtigheid is besloten met een groote para de; daarna is een marsch door de stad ge maakt. H.Ms. Hertog Hendrik, onder bevel van den kapitein ter zee C. E. L. Helfrich, is op 7 December te Oran aangekomen. Ondervolgenue schepelingen worden aange wezen om op den 3en Januari 1935 per m.s. Christiaan Huygens naar Oost-Indië te wor den uitgezonden: Bootslieden W. van Genderen, C. Schoonen- wolf, H. J. C. M Bolleurs, majoor-konst. D. J. M. v. d. Vijver, sëreganten-konst. C. v. Toornenberg, M. C. de Lange, maj.-torpmr. A. Jansen, maj.-vltmr. (M) J. C. L. Broekhuizen, sergeanten-vltmr (M) A. v. der Graaf G. H. Gaemers, serg.-vltmr. (H) W. Gingnagel, ma joor-monteur M. Staats, sergeanten d mams. W. van Nek, G. Schut, kwartiermr. H. Lui- ting, matrozen-konst. M. Wolter, E. C. Lijts- man Piernbaun, korporaals-torpmr. C. Neef jes, W. S.el, A. W. A. Rehorst, M. R. de Groene, A. van Erk, J. F. J. Visser, J. C. v. Ballegooij, E. H. de Langen, korp.-vltmr. (M) H. J. M, Wolthuis, matroos le kl. P. C. Kerk- hove, matrozen 2e kl. P. A. Brandei, C. F Diemel, R. A. J. van Dun, G. Dijkstra, J. H. v. den Heuvel, P. C. N. Koning, L. E. de Kovel, F. A. Snellaars, Heijden, L. v. Blijenburgh, K. H. Moraal, J. D. Bootsma, G. J. Langstraat, K. Vos, pijper 3e kl. C. de Leeuw, marinier le kl. J. J. van Bemmel, C. van .lijk, W. Becks, E. J. Stuut, marinier 3e kl. L. Almekinders, A. G. Bresser, C. Boogaard, H. Bosma. ALKMAAR, 10 Dec. Veemarkt. Aangevoerd: 60 vette koeien H5225; i vette kalveren 3365 en per kg 50—70 cen\- 39 nuchtere kalv. (slacht) 616; 422 vetce varkens zware per kg 3033 cent. Handel goed. AMSTERDAM, 10 Dec. Veemarkt. Aangevoerd: 467 vette koeien, le kw. 5660 cent, 2e kw. 4855 cent, 3e kw. 3846 cent per kg slachtgewicht; 59 melk en kalfkoeien 150190; 124 vette kalveren le kw. 43- 52 cent, 2e kw. 3642 cent, 3e kw. 3235 cent per kg levend gewicht; 61 nuch tere kalveren 4—7.50; 37 schapen en lam meren, schapen 1518 en lammeren 811; 677 varkens, vleeschvarkens, wegende 90110 hg 3738 cent, zware varkens 3637 cent en vette varenks 3536 cent per kg slachtge wicht; 21 paa .en 60100. Ter veemarkt waren 3 wagons geslechte, rdneren uit Denemarken aangevoerd. BROEK OP LANGENDIJK, 10 Dec. 22,000 kg roode kool 1.40—2.60, doorschot f 11-50; 10,000 kg gele kool 11.60; 6000 kg Deensche witte kool .901.60; 2800 kg uien: nep 1.30, gele uien 1.902, grovo 2.30—2.50, drielingen 1.70; 2000 kg peen, prijs niet genoteerd. Alles per 100 kg. NOORDSCRARWOUDE, lu Dec. 3000 kg roode kool 1.10—1.70,, doorschot 1; 2250 kg j. witte kool 1.401.50, d.s. 1.20, alles per 100 kg. TEXEL, 10 Dec. 2 koeien 130150; 2 kalveren 1015 j 6 nuchtere kalveren 611; 2 schapen 7— 9; 9 biggen 6—10; 70 kippen 0.30—0 60: 20 konijnen 0.751. TEXEL, .0 Dec. Eierenveiling. Aangevoerd 0,701 eieren: 58—62 kg 4 20 —4.70, 62—64 kg 4.60—5.20, 50—56 kg 3.004.10, 46—50 kg 2.80—3.15, per 100, PURMEREND, 11 Dec. 1116 kg boter: per kg f 1.40—1.55; 580 koeien: 300 vette koeien 52—60, vlug; 204 geldekoeien 80-130, stug; 36 melkkoeien 110—190, stug; 40 stieren 0.32—0.40, stug; 20 paarden 60—130, maüg; 82 vette kalve ren 0.30—0.50 p. kg, matig; 213 nuchtere kalveren v. d. slacht 3—9, stug, v. d. fok 1020, stug; 340 vette varkens v. d. slacht p. kg 0.280.31, stug; 51 magere varkens 10—22, stug; 131 biggen 710, stug; 1048 schapen 7—20, stug; 23 bokken 2—8, ma tig; piepkuikens 0 50—0 60; 606 ganzen 2.50—3. Eierenveiling. Kipeieren 4.254.75; eendeieren 2.50^ dies per 100 stuks.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 7