Julianadorp üreezand Anna Paulowna, WieringerwaarcL Wieringen. Schagen. Texel. Land- en Tuinbouw- l" nieuws Marineberichten. Gemeenteraad van Wieringerwaard. HELDERSCHE COURANT VAN Officieel afscheid kantoor houder Bruu!. DINSDAG 18 DECEMBER 1934. ALG. VERGADERING VAN DE IJSCLUB JULIANADORP". Zaterdagavond hield de ijsclub „Juliana dorp" hare jaarvergadering in het café „Print! Hendrik" van den heer A Rossen. Bij ontstentenis van den Voorzitter opende de Secretaris de heer L. Tigchelaar met een woord van welkom de vergadering. En al is er nu nog geen ijs, dan is het t rch gewenscht dat de zaken reeds voor elkander zijn, als er dan ijs komt, dan kan met de uitvoering van een en ander ongestoord verder gegaan worden. Daarna worden de notulen gelezen en onver anderd vastgesteld. De rekening en verant woording van den Penningmeester, den heer M. Minnes, wordt door de heeren P. Lakemond en M. Noot nagezien en gerapporteerd dat alles in orde is bevonden. De ontvangsten be droegen f 125.30, de uitgaven f 137.87. Nadeelig saldo f 12.57. Op de Spaarbank stond f 78.14 verminderd met f 12.57, blijft een voordeelig saldo van f 65.57. Penningmeester en Commis sie worden voor beheer en controle dank ge zegd door den Voorzitter. Bij de Bestuursverkiezing was aftredend en herkiesbaar de heer M. Minnes. Met groote meerderheid wordt de aftredende herkozen en neemt de benoeming aan. Daarna komt aan de orde een bespreking over eventueel uit te voeren werkzaamheden, als er ijs komt. Nu dat echter nog niet zoo is, vergemakkelijkt dat echter de besprekin gen niet, maar wordt aan het Bestuur opge dragen alsdan naar bevinding van zaken te handelen. Verder zal er contact gezocht wor de het Bestuur van de nieuwe ijsbaan, ge. in de Langevliet, om daar voor onze lede .o mogelijk voordeelige condities te bedingen en in gemeenschappe-».ji. e verleg de toegangsbanen van en naar Julianadorp, indien mogelijk, in orde te maken, vooral bij sneeuw val. Het Bestuur krijgt ook voor dit onder werp vrij mandaat, om de gunstigst mogelijke regeling daar te stellen. Daarna volgt de rondvraag waarbij nog eenige huishoudelijke zaken de aandacht vragen, en waarvan het Bestuur goede nota zal nemen. Daarna sluit de Voorzitter met dank voor de aangename besprekingen en met de hoop dat de schaatsen toch uit het vet zullen moe ten p-ehaaH. de vergadering. GKEERSONGELUK. gmxddag even half vier, toen de afsluitboomen aan den spoorwegovergang bij de Spoorbrug werden neergelaten voor den naderenden trein, stond een motorfiets met twee personen daar te wachten, toen plotse ling met snelle vaart nog een luxe auto aan kwam zetten, die de motorrijders onderstboven reed, maar gelukkig zonder dat de berijders daar ernstig letsel bij opliepen. Voor den roe- keloozen bestuurder van den auto zal dit echter wel een staartje hebben, daar een der motor rijders een politieagent was, die onmiddellijk van een en ander goede notitie nam, DAMES KERKKOOR. KERSTUITVOERING i-iC... Hervormd Dameskerkkoor zal a.s. Vrijdagavond een Kerstuitvoering geven in de Ned. Herv. Kerk alhier. Welwillende mede werking wordt verleend door de solisten: mej. D. Hoornsman, sopraan, mevr. M. C. GunthertBreet, alt en mej. Cor. Kokelaar, orgelbegel eiding. De entree is laag gesteld en kan voor nie mand een bezwaar zijn. VERGADERING S.D.A.P. Naar ons werd medegedeeld, houden de af- deelingen Den Helder en Julianadorp van de S.D.A.P. een openbare vergadering op Woensdagavond a.s. in de zaal van den heer A. Kossen. Spreker is de heer P. S. van der Vaart, wethouder van Den Helder, terwijl de Arbeiderszangvereeniging „Kunst aan het Volk" uit Den Helder, hierbij hare medewer king verleent. BOND VOOR STAATSPENSIONNEERING. De afdeeling Breezand van den Bond voor Staatspensionneering hield Zaterdag een pro- paganda-avond in de zaal van den heer Jb. Borst. Spreker was de heer C. de Vries en om de belangstelling in wijder kring voor dezen avond te trekken werd bovendien het too- neelstuk in drie bedrijven „Dokter Bavino" opgevoerd. Bleef die belangstelling beneden de verwachtingn, wat i et aantal bezoekers aangaat, spreker en tooneelstuk hadden de volle aandacht van een prettig rustig publiek. Na een kort openingswoord van den heer C. v. d. Linden sprak de heer De Vries over het lot van de afgewerkte arme ouden, vroe ger en nu. De bond, omstreeks 1900 opgericht, heeft nog niet veel bereikt, moet spr. erken- Jtennen, maar aan verbeteringen, die er geko- men zijn, was de actie van den bond natuur lijk niet vreemd. Wanneer de bond 60 70.000 leden telt en er 1% millioen stem men uitgebracht worden op partijen, die het streven van den bond voorstaan, meende spr. daaruit te mogen concludeeren, dat er nog veel werk gedaan kan worden om het leden tal uit te breiden en wekte vooral de jon geren op hun steun te geven aan de lotsver- )etering van de ouden van dagen. Wanneer wij boven opmerken, dat het too- «eelstuk de volle aandacht van het publiek had, dan hebben we daarmee al veel goeds van de opvoering van „Dokter Bavino" ge-! zegd. We wisten, welke zware eischen het» stuk stelt. De vertolking van de titelrol door den heer C. Zwarts en de wijze, waarop de; anderen zich daarbij aansloten, hebben onze verwachtingen verre overtroffen. We sluiten ons dan ook gaarne aan bij de hulde van den voorzitter aan de leidster, mevr. Van der; Molen, gebracht, die getoond heeft werkelijk iets goeds voor het voetlicht te willen bren gen en willen ook nog even wijzen op het zeer goede grimeerwerk van den heer Loevens uit Alkmaar. Toen bekend was, dat zich 22 nieuwe leden hadden opgegeven, mocht de voorzitter dus met recht in z'n sluitingswoord van een in alle opzichten geslaagden avond spreken. De heer H. Jonker Jbz. is aangesteld als "urnumerair bij de politie te Amsterdam. LOONOVEREENKOMST. Na overleg tusschen de werkgeversvereni ging en de afdeelingen van de drie bonden van landarbeiders is het loon voor een vol- waardigen arbeider vastgesteld op minimum f 16.— plus emolumenten (vrij wonen, melk en tuingrond. „ALTIJD VERDER" JUBILEERT. De postduivenvereniging „Altijd Verder" houdt Zondag ter viering van haar 10-jarig bestaan een tentoonstelling in de zaal van den beer Borst, welke van 104 uur geopend is. Entrée 15 ct. Op vertoon van avondpro gramma vrije toegang. Dienzelfden dag geeft zij 's avonds een uitvoering, waaraan mede werken een humorist, een koorddanser (ver richt tevens acrobatische toeren op de fiets), een „vuureter" en een clown. Bovendien wordt er een echte en een humoristische boksdemon- stratie gegeven; voorts worden taarten, wor sten, hammen enz. verloot en is er tot slot een bal met attracties. Een uitgebreid pro gramma dus, dat opgeluisterd wordt door het Wieringer klein Orkest, bestaande uit 8 per sonen. De voorverkoop van programma's heeft plaats bij de heeren Jb. Borst, Prins, Worms- becher en de leden der vereeniging en 's avonds aan de zaal. Programma's, tevens bewijs van toegang, 40 ct. (bel. inbegr.).'Zaalopening 7.15, aanvang 8 uur. Zaterdagmiddag vergaderde de raad on der leiding van Burgemeester Haringhuizen, tevens Secretaris. Bij de opening sprak de Voorzitter een woord van gelukwensch tot den heer Nieuwe- boer bij zijn herstel. Ingekomen stukken. De Zijper- en Wieringerwaarder bestuur- dersbond vroeg toepassing van de bepalingen, vervat in een circulaire van den Minister van Sociale zaken betreffend ziekenfondsen. B. en W. zien de noodzakelijkheid daarvan niet in. De kosten daaraan verbonden zijn j 532, waarvan 1/3 gedeelte voor rekening van de gemeente komt. Met 4 tegen 3 stemmen wordt afwijzend beschikt. De heeren Nieuweboer, Goosens en Sijbrands stemden voor. Dezelfde Bond vraagt boven hun uitkee- ring van werklooze arbeiders of boven het loon, dat verdiend wordt door in werkver schaffing, zooals door den Minister van So ciale Zaken wordt toegestaan. Op dit voorstel adviseeren B. en W. gunstig te beschikken, overeenkomstig het advies van den Minister t.w. 1.per week. Conform besloten. De heer Sijbrands zou nu gaarne zien, dat de brandstoffen dan ook bij de ingezete nen, die toch ook voor hooge lasten zitten werden betrokken. De heer Blaauboer is het hiermede eens, ook wat betreft andere winkelwaren. Na nog eenige discussie werd dan de wensch uitgesproken, zooveel mogelijk in de gemeente te koopen. Ook is nog ingekomen een circulaire van den Minister betreffende een Kerstgave. Be- sloten wordt, dat voor kostwinners en gezins hoofden een Kerstgave wordt toegestaan. Van de N.-H. vereeniging „Het Witte Kruis" is een verzoek ingekomen om een bij drage ten behoeve van de ontsmettingsinrich ting. Het Dagelijksch bestuur stelt voor, evenals vorig jaar, een cent per inwoner. Goedge vonden. De Commissie voor Malaria-bestrijding vroeg een bijdrage voor te voeren propagan da. Ook aan dit verzoek zal worden voldaan, n.1. een cent per inwoner. Begrooting Burgerlijk Armbestuur. Heeren Armvoogden vragen 9.750.— sub sidie uit de gemeentekas. Een desbetreffende toelichting las de Voorzitter voor. Het Burgerlijk Armbestuur zal nog wel moeilijk heden hebben daarmede rond te komen. De heer Sijbrands zou het B. A. in overweging willen geven de bijdragen aan de vaste bedeelden niet te willen verlagen. Men zou desnoods de kinderen, die daarvoor in aanmerking komen, kunnen aansporen hun bijdrage bij te passen. Voorzitter zeide, dat dit een kwestie van Beheer is en niet van den Raad. Er is een wettelijke regeling, dat de ouders eerst van de kinderen zelf hulp ontvangen. Wethouder Koster zeide nog, dat, indien de kinderen weigeren, de ouders bij het B.A. aankloppen en dan kan dit het verhalen. De begrooting werd goedgekeurd. Vaststelling Gemeentebegrooting. Algemeene beschouwingen. De heer Blaauboer merkte op, dat de post voor Buitengewoon Onderwijs z.i. een groote onbillijkheid is. Het is wet, doch er zijn ouders, die het best kunnen betalen en ten tweede de ouders, die niet bemiddeld zijn, die hun kinderen wel ergens anders kunnen laten leeren. Spr. zou die post van de begrooting willen schrappen. De Voorzitter zeide, dat die zaak ook op andere plaatsen besproken is. Er is nog wel iets aanhangig betreffende de wet op het Middelbaar Onderwijs. Hierna werd de be grooting, die de raadsleden met een toelich ting thans hebben gekregen, artikelsgewijs behandeld. Het was voor het meerendeel de heer Blaauboer, die op verschillende kleine posten een bemerking had. Een post van 25 voor rijwieltoeslag voor den gemeente-veld wachter bijv. Dit bedrag is echter opgenomen in de Veld wachtersverordening. Ook wil de zelfde heer nog eens wijzen op het salaris van de wet houders. Hij zal er evenwel geen voorstel tot verlaging van maken. Weth. Sleutel wil wel te kennen geven, wat hij ook B. en W. al heeft gezegd: te willen verlagen, doch dan alle salarissen om laag naar verhouding. Ken voorstel wordt niet ter tafel gebracht. Bij den post Vervolg-onderwijs vroeg de heer Blaauboer hoeveel leerlingen er moeten zijn. Spr. wil een getal vaststellen en de leeftijd niet hooger dan 16 jaar stellen. De Voorzitter: Het is een moeilijke zaak en het is te betreuren, dat er niet meer dere jongens aan deelnemen. Weth. Koster is sterk tegen een leef tijdsgrens. De heer Nieuweboer zou propaganda willen maken en zelf bij de ouders rondgaan. De heer Visser wil een maandelijksch rapport van de onderwijzers. Wethouder Sleutel deed ten slotte het voorstel om den post te schrappen, welk voorstel met 52 stemmen (die van den voorsteller en den heer Blaauboer) werd ver worpen. Na nog over verschillende kleine dingen te hebben gediscusieerd werd de begrooting vastgesteld op ontvangst en uitgaaf 60 923 74, met een post onvoorzien van 807.16 Kapitaaldienst nihil. De beer Visser vroeg naar de mogelijk heid om de begrooting onder protest aan te bieden. De Voorzitter vond dit niet wensche lijk en zeide, dat door B. en W. beschouwin gen zijn gemaakt, welke namens den Raad aan de Tweede Kamer zullen worden toege zonden. Daarin wordt gewezen op verschillen de onbillijkheden en waarin tot uiting komt, dat de kleine gemeenten al meer en meer in het gedrang komen. Een afschrift van dat adres zal aan den Minister worden toegezon den. Punt 7 behelst wijziging verordening hef fing opcenten personeele belasting. Dit wordt nu geregeld naar het wettelijk tarief met uit zondering van café's, c.s. Deze krijgen 1/3 ontheffing. Vanaf 1935 zullen nu op de hoofd som der personeele belasting 200 opcenten worden geheven. Tenslotte werd nog besloten voortaan 10 pet. te heffing op de vermakelijk heden. Rondvraag. Bij de rondvraag vroeg de heer Blaau boer of er al een begin is gemaakt met het baggeren. De Voorzitter antwoordde, dat dit in onderzoek is. Dan volgt sluiting. Den Oever. Van bovenvermeld afscheid, waarover wij reeds een en ander mededeelden in ons num mer van j.1. Zaterdag, rest ons nog het offi- cieele gedeelte. Om ongeveer half twaalf neemt de heer van Haanschoten, Inspecteur der P.T.T. te Haarlem het woord. Spreker was dezen mor gen met gemengde gevoelens naar Wieringen getogen. Hoewel hij nog iets ouder was dan de heer Bruul, zou voor hem straks ook de tgd aanbreken, dat hij afscheid van zijn ge liefd ambt moest nemen. Het deed hem bij zonder veel genoegen te kunnen mededeelen, dat Bruul gedurende zijn lange ambtsperiode steeds zijn plicht, ja meer dan zgn plicht had gedaan. Steeds waren hij en de familie Bruul vrienden geweest. Chef en ondergeschikte hadden elkander altijd begrepen. Ook het Wieringer publiek had B. altijd gewaardeerd, het groote aantal arbeiders bij de Zuiderzee werken spraken altijd met groote waardee ring over het gezin Bruul. De hooge autori teiten bij den Dienst der P.T.T., alsmede de i M.U.Z.-directie spraken altijd met waardee- ring. Ook met den ex-Kroonprins was dit in- dertijd niet minder. Het doet spreker genoe- i gen het College van B. en W. alsmede de andere notabelen der Gemeenten hier aan wezig te zien. Jammer, dat de Burgemeester door ziekte verhinderd was. Dit alles is voor spreker een bewijs, dat Bruul steeds de rechte man op de rechte plaats was. Verder j leest spreker nog eenige passages voor uit het begin van den staat van dienst van den j scheidenden kantoorhouder. In 1892 genoot Bruul een belooning van j f 455.per jaar. Tevens wérd hem verguii- ning verleend voor het uitoefenen van het veehoudersbedrijf, alsmede het persen en be reiden van zeegras, handel in schelvisch enz. En, aldus spreker, een en ander zal hem wel geen windeieren hebben gelegd. (Hilari teit). Verder hoopte de heer Haanschoten steeds goede vrienden te blijven met de fam. Bruul. De naam Bruul heeft altijd een goeden klank bij den dienst der P. T. T. en op Wie ringen gehad. Zijn oudere broer Piet, ook hier aanwezig, was indertijd de oudste locale amb tenaar bij de P. T. T. Binnenkort zal Bruul opgevolgd worden door zijn zoon Jan, voorloopig zal dit nog tijdelgk zijn, doch spreker hoopt, dat hij ook steeds de voetstappen zal drukken van zijn plichtsgetrouwen vader en dat zijn a.s. vrouw steeds de voestappen zal drukken v£fn juf frouw Bruul, die altijd zoo'n groote steun voor haar man was. De dienst hier aan Den Oever was sloopend, aldus spreker, doch nim mer vernamen wij ook maar één klacht van den heer Bruul. Tot slot had spreker nog een aangename verrassing voor den heer Bruul en wel een persoonlijk schrijven van den Directeur-Gene raal der P.T.T., Ir. Damme; waarin dank en waardeering werd uitgesproken voor het vele, dat door Bruul in diens functie al die jaren werd gedaan. Dit schrijven, ging spreker verder, kan als iets bijzonders worden beschouwd, daar de heer Damme hier altijd zeer karig mee is, en dit dus wel een bijzondere onderscheiding is. De heer Haanschoten hoopte, dat hun nu hun ambtelijke wegen zich gingen scheiden hun vriendschapsbanden nog hechter mochten worden en besloot met deze woorden zijn ge voelvol betoog. Hierna verkreeg de loco-burgemeester, de heer P. Kaan, het woord en haalde her inneringen op uit de lange ambtsperiode van den heer Bruul. Spreker eindigde met den heer Bruul en zijn vrouw een lange welver diende rust toe te wenschen. De rij van sprekers werd vervolgd door den Directeur van het P.T.T.-kantoor te Den Hel der, den heer Langkamp, die woorden van dank sprak voor de prettige samenwer king die hij steeds met Bruul ondervonden had. Ook dankte hg namens zijn personeel. Vervolgens kwam aan het woord Ir. F. J. B. G. G e e r s, eerstaanwezend Ingenieur bij de Zuiderzeewerken. Het deed spreker groot genoegen hier aanwezig te mogen zijn en sprak woorden van waardeering namens zijn Directie. In 1921 was spreker de eerste die met den heer van Renswoude hier voet aan land zette voor den dienst der Zuiderzeewer ken en thans waren zij de laatsten die hier nog aanwezig waren. Namens de Directie der Zuiderzeewerken werd den heer Bruul een zestal foto-albums van Holdert aangeboden allen betrekking hebbende op de Zuiderzee werken. Na Ir. Geers, nam de heer M. A. v. d. Mark, administrateur bij de M.U.Z. het woord, en bracht B. namens Ir. Lely zijn dank voor de groote toewijding waarmede B. de belangen van de M.U.Z. had behartigd en bood een schetsboek aan vervaardigd dooi den bekenden teekenaar den heer Nrjland. Wethouder T ij s e n dankte hierna, in een geestige speech namens de burgerg van Den Oever en de diverse visschersvereenigingen. Ook de visscherij heeft altijd op de medewer king van Bruul mogen rekenen. Vervolgens werden nog woorden van dank gesproken door den heer Jansen, namens den dienst der Genie. Ook de heer Noorden, kantoorhouder te Hippolytushoef sprak de familie Bruul harte lijk toe. Namens tien heer Eruul dankte de heer Haanschoten alle sprekers voor hun harte lijke bewoordingen. Hierna werd de eerewgn rondgediend. Eén man meende de rij van sprekers nog te moeten aanvullen en wel de heer C. J. B o s k e r die namens de pers den heer Bruul hartelijk dank bracht voor zijn hulpvaardig heid. Nimmer werd tevergeefs bij Bruul aan geklopt en steeds konden wij op hem rekenen. Tot slot spreekt de heer Haanschoten nog enkele woorden meer speciaal den dienst der P.T.T. rakende. Verder verzocht spr. nog den loco-burgemeester de hier aanwezige trouwe Antje, die hier bijna een halve eeuw al het lief en leed der familie Bruul alsmede dat der posterijen heeft meegemaakt aan H. M. de Koningin voor te dragen voor de bronzen eere-medaille verhonden aan de Oranje-Nassau Orde. En hiermede had de heer Bruul officieel af scheid genomen van zijn ambt dat hem zoo na aan het hart lag en dankte allen nog eens hartelijk voor hun woorden van sympathie. Hippolytushoef. „DE DOCHTER VAN DEN KEETBAAS," Voor de derde maal opgevoerd! Dat is hier toch wel een unicum. Thans was het na veel moeite gelukt de prachtige zaal van Cinema te krggen, en dat op j.1. Zondag, wel een tee- ken, dat de verwachtingen goed waren. En die zijn overtroffen. De zaal zat stampvol, toen wij een kijkje namen. Inderdaad, een buitengewoon succes dit stuk, zoowel voor den auteur (C. J. Bosker) als voor vertolkers. Aanvankelijk liet deze derde opvoering zich minder gunstig aanzien, daar mevr. Asjes Maars, één der vele sublieme krachten, door ziekte genoodzaakt was het tooneel in den steek te laten. Een gelukkige keuze voor remplacante werd gedaan door mevr. Annie Dugnker te vragen. Haar spel was, evenals dat van de anderen, af. WERKVERSCHAFFIN G. Reeds sedert vorig jaar gold de bepaling, dat gedurende de wintermaanden de land arbeiders, die tegen werkloosheid verzekerd waren, bij werkloosheid in de werkverschaf fing tewerk gesteld konden worden gesteld. Thans moet, voor het geval er niet voldoen de werkgelegenheid mocht bestaan om alle verzekerde werklooze arbeiders te werk te stellen, omdat ook hulp moet worden ver leend aan niet-verzekerde landarbeiders, over leg worden gepleegd met den Minister. Alsdan zou een regeling kunnen worden ge troffen, waardoor de niet verzekerde arbei ders, indien tot hunne tewerkstelling wordt overgegaan, niet in een bevoorrechte positie komen te verkeeren ten aanzien van hen, die wél verzekerd zijn. Onder die omstandigheden is b.v. een rege ling denkbaar, waarbij de niet-verzekerden gedurende slechts 3 4 dagen per week wor den tewerkgesteld, zoodat. moeten de verze kerden naar de werkloozenkas worden ver wezen, zij geenszins achterstaan bij de niet- verzekerden. EEN OPENBARE VERKOOPING. 'jb Ten overstaan van Notaris Obreen werd Zaterdag 15 December 1934, in 't hotel „Cen traal", van den heer S, Kaan, te Hippolytus hoef, ten verzoeke van den heer S. Kuut Jz„ Openbaar verkocht Een woonhuis met erf, schuur enz. staande aan den Mekkenstuinweg groot 5.70 aren. Opgehouden door verkooper op f 3.400. Een woonhuis met erf, schuur enz. staande te Westerklief groot 10.85 aren. Kooper de heer J. Boersen Thz., te Den Oever, voor f 2.000.—. INWIJDING VAN HET NIEUWE ELECTRI- SCHE ORGEL IN DE R.-K. KERK TE HIPPOLYTUSHOEF. Van een voor ons onbekende geefster heeft de R.-K. kerk een geheel nieuw electrisch pijp orgel ten geschenke gekregen. Leverancier en bouwer van dat mooie orgel is de firma Giesen, te Goes. Aangezien men met de opstelling er van gereed is gekomen, zal het orgel a. s. Zondag 23 Dec., des n.m. 2 uur, in gebruik worden genomen en ingewijd. Voor de eerste bespeling daarvan komt over de heer Evert Koning een zeer bekend orga nist en orgelstemmer te Hoorn. De Haukes. KERSTFEESTVIERING ZONDAGSSCHOOL DER NED. HERV. EVANGELISATIE. Bovengenoemde Zondagsschool hoopt haar Kerstfeest aanstaande Vrijdagavond, 21 Dec. te 7 uur, te houden in de Ned. Herv. Kerk, te Westerland. Waar veel kinderen deze Zon dagsschool bezoeken, zal het voorzeker op dezen avond aan belangstelling niet ontbre ken. De Itiding van dezen avond zal berus ten bij den eerw. heer O. Deen, evangelist al7 hier. Den Oever. OUDERAVOND IN DE CHR. SCHOOL. Vrijdagavond j.1. werd een ouder-avond ge houden in de Chr. School te Den Oever welke tevens ook als afscheidswoord werd bedoeld, wegens a.s. vertrek van het hoofd der school, den heer G. van Steenbergen. De voorzitter, de heer O. Deen, opent te ruim half acht de vergadering met het laten zingen van Ps. 68 10, waarna hij voorgaat in gebed en voorleest Ps. 50. In het openingswoord worden allen harte lijk welkom geheeten en memoreert spr. en kele zaken betreffende het onderwijs. Van de gelegenheid om het werk der leer lingen te bezichtigen, werd dankbaar gebruik gemaakt. Namens schoolbestuur en leden sprak de voorzitter het scheidend hoofd toe, terwijl de onderwijzer, de heer Slik dit deed namens het onderwijzend personeel. De heer Steenbergen dankte voor de goede wenschen hem toegesproken. Het slotwoord werd gesproken door can- didaat Oranje, die dezen druk bezochten ouderavond met dankbeged sloot. De heer Th. v. d. Gracht, employé bij de Ned. Spoorwegen alhier, wordt overgeplaatst naar Amsterdam. De heer W. Oostendorp, vakwerk man bjj den Telegraaf- en Telefoondienst alhier, wordt overgeplaatst naar Alkmaar. In een vergadering van leden van het Alge meene Afdeelings-Ziekenfonds der Afd. Alk maar en omstreken der Ned. Maatschappij tot bevordering der Geneeskunde, werd als vertegenwoordiger voor Schagen herkozen de heer G. Backer, alhier. KERKNIEUWS. Bij de op Zondag gehouden stemmin gen voor het verkiezen van diakenen voor de Doopsgezinde Gemeenten Burg, Waal en Oosterend, zijn gekozen: voor Den Burg: Jb. Keyser Dz., voor de Waal: L. Keyser en voor Oosterend: Jac. Eelman Gz. ZIEKENFONDS. Men deelt ons mede, dat door de gunstige uitkomsten op financieel gebied, de leden van het Ziekefonds te Den Burg, Waal, Den Hoorn, De Koog, Cocksdorp, Eierland en het Noorden volgens het besluit van het bestuur, de beide laatste weken van dit jaar geen contributie behoeven te betalen. Verder deelt men ons mede, dat met in gang van 7 Januari a.s., de heer A. ten Hooi als tandarts aan het ziekenfonds verbonden is. Alle leden kunnen van diens diensten gra tis gebruik maken. Ongetwijfeld zal van deze zoo gunstige gelegenheid door de leden een zeer ruim gebruik worden gemaakt. De Waal. AUTO IN DE SLOOT. Zaterdagavond omstreeks half vjjf wilde mevr. W. rijdende in een luxe-auto op den weg tusschen De Waal en Oudeschild (on geveer halfweg) den vrachtauto van den heer D. uit De Cocksdorp, passeeren. De vracht auto was zwaar geladen met stroo en de heer D. haalde juist uit voor een wielrijder; hij kon echter niet zien; dat achter hem een auto reed. Juist toen de luxe auto voorhij reed, plaatste D. zijn vrachtauto weer mid den op den weg. Het gevolg was, dat de achteroprijdende auto geen ruimte meer had en in de sloot terecht kwam en kantelde. Gelukkig kwam mevr. W. met den schrik vrij. De schade aan den auto was gering; met een kraanwagen werd later het voertuig op het droge geplaatst. VERLOTING. Voor een dubbeltje kunt ge eigenaar wor den van een pracht prijs. Gaat hem zien en geeft den naam op hij mej. J. Slot, Polder weg alhier. Opbrengst ten bate der Herv. Kerk te De Waal. MARKTOVERZICHT. De vee-aanvoer aan de Texelsche markt was ook Maandag weder zeer gering, ondanks 't buitengewoon druk marktbezoek. Wolvee was er in 't geheel niet. De rundvee-aanvoer be stond slechts in een tweetal koeien, waarvan één, een zware vette, f 220.opbrachten De nuchtere kalveren waren nogal goed in prijs: ongeveer f 7.50 per stuk. Een paard werd ge taxeerd op pl.m. f 175. De biggen deden eveneens een vrij goeden prijs: pl.m. f 7.75 per stuk. Varkens op de boerderij 14'/s tot 15 ct. p. pond. Oude kippen ten hoogste 60 ct. per stuk. De eieren op de veiling daalde nog iets meer in prijs; de middenprijs, (eieren van 60 kg gemengd) bedraagt f 4.10 tot f 4.15. Kleine eieren waren ditmaal opvallend laag in prijs. VERBODEN JVIELKLEVERANCIERS. Door Zuivelfabrieken is aan de Crisis-Zui- vel-Centrale de vraag gesteld, of het geoor loofd is na 15 December 1934 nog melk te ontvangen van die leveranciers, die op 18 October j.1. nog niet aan hen melk afleverden. De Crisis-Zuivel-Centrale deelt hierbij mede, dat dit niet geoorloofd is. Indien derhalve op 16 December 1934 de toestand zooals deze was op 18 October j.1., niet hersteld is, wordt men van steun uitgesloten. REGELING DER MELKPRODUCTIE BEPERKING. Eenigen tijd geleden werden in de pers mededeelingen gedaan omtrent het besluit van de Regeering om, in het belang van het veehoudersbedrijf, in de toekomst tot een be perking der melkproductie te geraken. 3- tracht zal worden zulks te bereiken door de steunverleening per bedrijf te limiteeren tot een bepaald nader vast te stellen percentage der normaal geproduceerde melk, hetgeen bij overigens ongewijzigde omstandigheden ge paard zal kunnen gaan met een verhooging van den toeslag per kg melkvet. Met de voor bereiding dezer beperkingsregeling werd on verwijld een aanvang gemaakt. Als grondslag voor de regeling is het noo- dig, dat voor ieder bedrijf de normale melk productie in voorgaande jaren zoo nauwkeu rig mogelgk wordt vastgesteld. Ten behoeve daarvan is thans een vragen lijst ontworpen, welke in de tweede helft van deze of de eerste helft van de volgende maand aan alle veehouders ter invulling zal worden toegezonden of aangeboden. Nedere mededeelingen hieromtrent zuilen door de plaatselijke organen der Provinciale Landbouw-Crisis-organisaties worden gedaan. Aan den veehouder zullen o.m. gegevens worden gevraagd omtrent de oppervlakte en indeeling van den cultuurgrond van zgn be drijf en omtrent den omvang van zijn rund veestapel. Verder zal moeten worden opgegeven, aan welke fabrieken, melkinrichtingen of melk- veilingen melk is afgeleverd. Is melk geleverd aan grossiers, slijters of dergelijke personen, dan moeten behalve de namen der afnemers ook de geleverde hoe veelheden melk worden vermeld. Voorts zal worden gevraagd, of de veehou der in eigen bedrijf boter of kaas maakt en tevens, hoeveel melk hij zelf gesleten heeft. Het ligt in de bedoeling, dat de veehouders, zoo zij dit wenschelijk achten, bij de invul ling dezer lijsten geholpen zullen kunnen wor den door de plaatselijke Commissies. Aangezien nauwelijks invulling van boven vermelde vragenlijsten absoluut noodzakelijk is, teneinde het in het belang van de gehee>3 Nederlandsche veehouderij genomen beslui- zoo goed mogelgk aan zijn doel te doen beant woorden, is een juiste opgave der verlangde gegevens zeer wenschelijk. Vandaar dat een dringend beroep wordt gedaan zoowel op de veerhouders als op hun organisaties om hun volle medewerking te willen verleenen. 4 HK. MS. „PIET HEIN" EN „EVERTSEN". Hr. Ms. „Piet Hein" en „Evertsen" zijn Za terdag Port Said gepasseerd. Overplaj tsingen. Serg.-macht. H. Hopman van Kernb. Gruno naar Friso, 8 Jan. '35. Serg.-macht. S. Bergman van v. Speyk r.aar Nautilus, 8 Jan. "5. Serg. macht H J. Beukers van Nautliua naar v. Speyk, 8 -an. '35. FINANCIEELE MAATREGELEN IN VERBAND MET BEPERKING VAN JEUGDHUVV ELIJ KEN. De volgende wijzigingen worden, behou dens Koninklijke Goedkeuring in de voor schriften aangebracht. I. In de regeling van de bezoldiging van het militaire personeel der zeemacht wordt een bepaling opgenomen, luidende: A. Om in aanmerking te komen voor toe kenning van: a. de traktementen en soldgen voor ge huwden, voorkomende in de bezoldigings schalen; b. de toelage bij tijdelijke plaatsing of de tacheering voor gehuwden; c. de gehuwdentoelage in Nederlandsch- Indië, Suriname of Curagao; d. de kamptoelage voor gehuwden; e. de kindertoelage; behooren: a. de officieren, met uitzondering van de officieren van gezondheid en van de officieren van de Koninklijke marinereserve, een dienst tijd als officier te hebben van ten minste 5 jaar; b. de schepelingen, met uitzondering van hen, die zijn aangekomen in den stand van matroos der le klasse of in den rang van korporaal of hooger, te hebben een dienst tijd van ten minste S jaar en een leeftijd van ten minste 23 jaar. B. Om in aanmerking te komen voor de toekenning van den toeslag, bedoeld in de Ie Afdeeling sub VHI A, behooren de sche pelingen, met uitzondering van hen, die zijn aangenomen in den stand van matroos der le klasse of in den rang van korporaal of hooger, te hebben een diesttijd van ten minste 3 jaar. C. Om in aanmerking te komen voor de toekenning van de woningtoelage in Curagao behoorende officieren, met uitzondering van de officieren van gezondheid, een diensttijd als officier te hebben van ten minste 5 jaar. Ii. In het reglement betreffende de ge neeskundige verzorging van het militaire por- s.meel der zeemacht wordt een bepaling op genomen, luidende: Om aanspraak te maken op verstrekking van genees- en heelkundige hulp en genees- en verbandmiddelen voor rijksrekening ten behoeve van hunne gezinsleden behooren: de officieren, met uitzondering van de of ficieren van gezondheio en van de officieren van de Koninklijke marine-reserve, een dienst tijd als officier te hebben van ten minste 5 jaai de schepelingen met uitzondering van hen, dei zijn aangenomen in den stand van matroos der le klasse of in den rang van korporaal of hooger, en van het in werkelij- k-sn dienst zijnde personeel van de zeemilitie en Koninklijke marinereserve te heb'oen een diensttijd van ten minste 3 jaar en een leeftijd van ten minste 23 jaar. Hl. In de „Beplaingen uitzending" wordt een voorschrift opgenomen, luidende: De gehuwde officieren, met uitzondering van de officieren van gezondheid, met min der dan 5 jaar dienst als officier, zoomede de gehuwde schepelingen met uitzondering van hen, die zijn aangenomen in den stand van matroos der le klasse of in den rang van korporaal of hooger die den leeftijd van 23 jaar nog niet hebben bereikt of die een diensttijd hebben van minder dan 3 jaar, wor den naar Nederlandsch-Indië uitgezonden voor 3 jaar. Het verblijf in de tropen zal eventueel uitsluitend wegens dienstredenen worden verlengd. In de overtochtsreglementen wordt een be paling opgenomen, luidende: Officieren, met uitzondering van de officie ren van gezondheid, met minder dan 5 jaar dienst als officier, hebben voor hunne ge zinsleden geen aanspraak op overtocht voor rekening van den lande van Nederland naar Nederlandsch-Indië (Curagao) en omgekeerd. IV. In de regelingen betreffende het rei zen voor rijksrekening voor gezinsbezoek (3 V.K.M. XII blz. 80 en 88) wordt een bepaling opgenomen, luidende: Om in aanmerking te komen voor vervoer voor rijksrekening voor gezinsbezoek behoo ren: a. de officieren, met uitzondering van de officieren van gezondheid, een diensttijd als officier te hebben van ten minste 5 jaar; b. de schepelingen, met uitzondering van hen, die zijn aangenomen in den stand van matroos der le klasse of in den rang van kor poraal of hooger, te hebben een diensttijd van ten minste 3 jaar en een leeftijd van ten minste 23 jaar. Bovenbedoelde voorgestelde bepalingen zijn niet van toepassing op de militairen der zee macht, die vóró 1 Januari 1935 reeds gehuwd waren. Gedurende 2 jaar na dien datum kan in bijzondere gevallen door den Minister van Defensie ontheffing worden verleend van een of meer der vooromschreven bepalingen. Voorts wordt aan hen, die na 1 Januari 1935 in den zeedienst worden aangenomen, de militaire uitrusting niet meer gratis, doch op rekening verstrekt. Daarentegen ligt het in het voornemen aan schepelingen, die na 1 Jan. 1935 in dienst zijn getreden, bij huwelijk aan ongehuwden bij hun eervol ontslag uit den zeedienst na het volbrengen van het 23ste levensjaar een gratificatie van 125. uit te keeren. De gratificatie wordt slechts éénmaal genoten. Van deze uitkeering zijn uitgesloten de ongehuwden, die binnen een jaar na indiensttreding eervol uit den zee dienst worden ontslagen, zoomede zij die bg indiensttreding een tegemoetkoming in de kosten van aanschaffing van de eerste uit rusting hebben genoten. De tegemoetkoming in de kosten van de aanschaffing van de eerste uitrusting voor officieren wordt ingetrokken met dien ver stande, dat aan hen, dei op 1 Januari 1935 reeds in opleiding tot officieren zijn, bij hunne a.s. benoeming tot officier de tegemoet koming nog wordt toegekend op voorwaarde, dat onverwijld overlegging door betrokkene plaats heeft van kwitanties, waaruit blijkt, dat de eerste uitrusting is betaald. In verband met de afschaffing van de bo venbedoelde tegemoetkoming kan aan de be noemde officieren, die zulke menschen, een voorschot tot een bedrag van 850.— wórden toegekend, op voorwaarde, dat onverwijld overlegging door betrokkene plaats heeft van kwitanties, waaruit blijkt, dat de eerste uit rusting is betaald. Dit voorschot zal op do In 3 V.K.M. I aangegeven wijze op het trak tement worden ingehouden.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 11