Radio-programma NOCH iPOT BINNENLAND leder pak IüÜNpG'S VEfMibELU HONIGTs ^SjILLONBLOKJE GRATIS GEMENGD NIEUWS Wijziging begrooting wegenfonds voor 1933. De mariniers naar het Saargebied. Werk voor Bunschoter visschers. .- - De gevolgen van de be zuinigen op het onderwijs. Opheffing van halten en: en stopplaatsen van de spoorwegen. I Vergadering van de drie centrale landbouworganisaties. De overval met berooving te Oosterhout. De moordaanslag op Katendrecht. Geen aanslag op de Limburgsche mijnen. 1$ personen uit de partij gezet De gevangenis als universiteit. DE STRIJD OM MEISJES. Drievoudige moord berecht. gesSnTm^ d0Ch SleChtS 0T> P°St hobben slechls 54 cl. kosf hef origineele pakje Sanka Koffie, de fweede soort, maar hef goede, gegarandeerd coffeïnevrije product van Hag. Laag in prijs, goed en' /oordeelig in het gebruik.' Het touwtrekken om een erfenis kaar. De een brengt waterpijpen, de ander flesschen met eigenaardig gekleurde en eigenaardig geurende dranken, ingeschonken en dan begint het schelden opnieuw: „Roo- vers, boeven, naar den duivel met deze civi lisatie, die er-op uit is, iemand te berooven Ik heb er genoeg van, ik maak er een eind aan." Zoo gaat het door totdat een der man nen schuchter vraagt: „Maar wat is er dan eigenlijk gebeurd?" Voordat zij op deze vraag het juiste ant woord geeft, geeft zij haar meening over de Intelligentie van den jongen man te kennen. En dan blijkt het volgende. Barones Wagner- Bousquet, die een aanzienlijk deel van haar vermogen in het buitenland belegd had, is tengevolge van het faillissement van deze bank van het grootste deel van haar aanzien lijk vermogen beroofd. Dit is de oorzaak, dat le dame van de beschaving zulk een grondige afkeer gekregen heeft, dat zij liever vandaag dan morgen Europa wil verlaten. „Ik doe niet meer mee. Ik ben het reeds lang zat. Ik heb nu mijn besluit genomen. Terug naar de natuur, mijne heeren. Verove ring van een land, waar slechts mijn wil wet is, waar geen bankiers bestaan, geen diefach tige tijdgenooten, geen andere wetten dan de mijne." Zij kijkt de beide jonge mannen plot seling aan, wijst met de hand naar hen en zegt dan streng: „En jullie komen mee. Jij, Alfred, Rudolf Lorenz en jij Hansjörg Phi lippson. Begrepen?" Een korte pauze volgt ei dan zeggen de beide jonge mannen enthousiast „Ja." Maar tevens kijken zij elkaar aan en een vervaarlijk licht glinstert in hun oogen. „Ik." Tevreden glimlacht de barones: „Geen op winding, mijne heeren, geen jaloezie, geen voorbarige verwachtingen. Niet de een of de ander, maar beide." Op dezen Februari-avond van het jaar 1932 in het exotische huis van barones Wagner- Bousquet werd het plan tot een van de merk waardigste Robinsonades van onzen tijd uit gewerkt. Steeds is hier de barones de drij vende kracht geweest; de beide mannen waren en bleven haar slaven, die slechts één wil ken den: de wil van deze extravagante en vast beraden vrouw. Zij herinnerde zich op dien avond, dat on geveer in het jaar 1930 een vreemde Berlijn- sche arts, een zekere dr. Friedrieh Ritter, de aandacht van de geheele wereld getrokken had. De man had genoeg van de beschaving gekregen en was met zijn vriendin Dora Körvin uit Europa vertrokken. Hij was naar de Zuidzee vertrokken. Maar waar naar toe? Ongeveer op negenhonderd kilometer van de kust van Zuid-Amerika. Hoe heetten ook weer de eilanden? De Galapagos-eilanden. Toen herinnerde zij zich alles heel duidelijk. Die man had een rijkje gesticht op een van de eenzame eilanden en was Robinson gewor den. „Wat een geluk, dat mij dit invalt. Mor gen trekken jullie er op uit en zorgen, dat ik alles te weten kom over die Robinsonade. IX zie mijn doel al.-Ik zie mijn rijk. Ik zal dit ellendige Europa, ik zal de geheele bestiale wereld wel mores leeren De rest ging in den rook van de waterpij pen en de scherpe dranken verloren. Men vier de dien avond feest in de exotisch» kamer van de Rue 1'Echiquier. Men dronk óp het welsla gen, op hét nieuwe leven, op het nieuwe rijk. (Wordt vervolgd.) CUMULATIE VAN INKOMSTEN UIT OVERHEIDSKASSEN. Vragen van den heer Lingbeek aan den minister van binnenlandsche zaken. De heer Lingbeek (H.-Ger.) heeft aan den minister van binnenlandsche zaken de vol gende vragen gesteld: le. Is de minister niet van meening, dat in dezen tijd van werkloosheid en van daarmede gepaard gaande klachten over cumulatie van pensioenen, enz. bij benoemingen van regee- ringswege nieuwe gevallen van cumulatie van inkomsten uit overheidskassen, in afwachting van het daaromtrent toegezegde wetsontwerp, moeten worden vermeden. 2e. Houdt de minister met de door de regeering in de vergadering van de Tweede Kamer van 9 November j.1. uitgesproken er kenning, dat op het gebied van voorkoming van cumulatie nog wel iets kan worden ge daan, bij alle benoemingen wel voldoende reke ning en heeft Z.Exc. dit met name gedaan bij de onlangs plaats gehad hebbende benoeming van den burgemeester van Roermond? DE BURGEMEESTER VAN ALBURÏ NAAR NEDERLAND. Aneta meldt uit Semarang: Naar „De Locomotief" verneemt, is de heer i Waugh, burgemeester van Albury, voornemens een bezoek aan Nederland te brengen. Naar verluidt, zal hij daar door de Koningin worden ontvangen. In de memorie van antwoord over dit ont werp zegt de minister, dat uit het beschikbaar blijven van het bedrag van 5.900.000 op den gewonen dienst, niet mag worden afgeleid, dat een evenredig gedeelte van het werk minder zou zijn uitgevoerd dan volgens de begrooting zou geschieden, vermits het overschot voor een bedrag van rond 1.600.000 is ontstaan als een gevolg van hoogere opbrengst van rijwiel- en motorrijtuigenbelasting en voorts voor een groot deel te danken is aan daling van uitvoeringskosten der werken. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 18 DECEMBER 1934. van gezondheid J. Lacroix. Luitenant ter zee^ J. C. Broekhuysen, commandant der trein. Er gaat een officier van de motorafdeeling uit Haarlem mee en een genie-officier voor den radiodienst. Het ligt in de bedoeling, dat voor de geeste lijke verzorging der mariniers de afdeeling wordt vergezeld door den vloo taaimoe zenier pastoor Bangert uit Den Helder én den vloot- predikant ds. v. d. Giesen uit Vlissingen. Woensdag arriveert de uit 29 auto's be staande auto-colonne te Rotterdam, die den dag geheel wordt gepakt. Deze zal Donder dagmorgen per goederentrein naar Saar- brücken vertrekken, eenigen tijd later gevolgd door het treinpersoneel. Het vertrek van de afdeeling zelve heeft plaats Zaterdagmorgen te 9.01 uur van het Maasstation; de aankomst te Saarbrücken is 19.37. De reis wordt over Duitschland ge maakt. Zeer waarschijnlijk zal de minister van defensie, mr. dr. L. N. Deckers, Donderdagmid dag een bezoek aan de marinierskazerne bren gen en de afdeeling inspecteeren. De ingedeelde officieren De ai deeling mariniers, die .den 22en naar het Saargebied vertrekt, zal, het trein- en autopcrsoneel meegeteld, 345 man sterk zijn. Kapitein M. R. de Bruyne, die het bevel over den troep voert, krijgt onder zich als compag niescommandanten, de kapiteins W. Schuiling en L. Langeveld. Luitenant-adjudant wordt luitenant J. A. J. de Bruyn. Verder worden per compagnie eenige jongere luitenants, een adjudant en een sergeant-majoor ingedeeld. Officier van administratie is de officier van dien dienst der le klasse J. K. Leyen; officier N. V. Schoenindustrie Yselmeer geopend. De N.V. Schoenindustrie IJsselmeer heeft Vrijdagmiddag de fabriek, die zjj te Bunscho ten heeft doen bouwen, in gebruik genomen. Bijna de geheele bevolking was op de been de vrouwen en meisjes in haar aardige klee- ding om de vele belangstellenden gade te! slaan. De fabriek beslaat een oppervlakte van j 40 X 60 nieter. Architect J. R. Vos uit Huizén j is de bouwer. Het gebouw is van rooden Waal steen opgetrokken. In de werkzaal gelijk- vlóers staan een honderdtal machines voorj het fabriceeren der schoenwaren. Men zal zich op pantoffels, sandalen en inflexible schoenen toeleggen; Duitsehe en Weensehe vakkundigen verleenen voorshands hun medewerking. Een protestfeetooging voor open- onderwijs. Zaterdagmiddag heeft in de groote zaal, van den Dierentuin in Den Haag op initiatief, van het comité van actie voor het openbaar' onderwijs een zeer druk bezochte vergadering1 plaats gehad, waar de gevolgen van de on- derwijsbezuinigingen zijn besproken. De voorzitter van het comité, de heer Klaas de Vries, van Volksonderwijs, die de verga dering presideerde, hield een rede, waarin hij protesteerde tegen de opheffing van eenige honderden openbare scholen, welke wij voor onze kinderen niet hadden mogen missen, om dat de opheffing beteekent een verlies aan kapitaal van kennis en kunde, dat rijkelijk vruchten zou hebben afgeworpen voor het ko mende geslacht. De heer R. Schoenmaker trad op als eerste Spreker. De gevolgen van de onderwijs- bezuiniging op het platteland besprekende. Hij herinnerde aan minister Marchant's rede te Jubbenga, waarop de voorzitter van deze vergadering afdoende van antwoord heeft gediend. De minister ver telde, dat wij zouden wenschen, dat voor elke openbare school ook een bijzondere school zou worden opgeheven. Wij zijn heelemaal niet zoo dom om dit te wenschen. Ook hebben wij de eenmansschool niet, zooals de minister zei, verdedigd, maar wij aanvaarden ze als een droeve noodzakelijkheid en als zij er een maal is, is opheffing een nadeel voor ons Spr. herinnerde ook aan het droevige tafe reel, dat de heer Ketelaar te zien gaf, toen hij te Groningen minister Marchant verdedigde. Spr. herinnerde aan de brochure „Het slag veld overzien", waarin de gevolgen der onder- wijsbezuinigingen worden geschilderd. Spr. besprak gevallen van ergerlijke ophef fing van openbare scholen te Ouddorp, op Goeree-Overflakkee, te Oosterwijk in Kedi- chem in het laatste geval is het verweer van het gemeentebestuur en van de ouders met succes bekroond; de Kroon keurde de opheffing niet goed Spr. noem de meer gevallen van zulke opheffingen, op merkende: Het is alles schandaligheid; wat de klok slaat. (Applaus). Spr. besloot met te zeggen: Wij leggen hiei de heilige gelofte af, dat wij pal zullen Mij- ven staan voor goede volksonderwijs, dat wi zullen blijven strijden voor - onze openbare school. (Langdurigee bijval). - Motie. Met algemeene stemmen werd een motie van protest aangenomen: De heer De Vries sloot vervolgens de ver-. gadering. I Alle slopplaatsen tusschen Rotterdam cn Gouda zullen verdwijnen. Zooals men weet is een der middelen vanj bezuiniging bij de Nederl. Spoorwegen het op-; heffen van halten en stopplaatsen; het ligt in; de bedoeling zooveel mogelijk van die halten en stopplaatsen op te heffen, die zichzelf niet' of niet meer bedruipen kunnen. Hier en daar wordt een uitzondering gemaakt voor stop plaatsen, waar toch personeel moet blijven voor bediening van overwegen of andere toe-; veilingsinrichtingen. Het voornemen bestaat nu om met den a.sj zomerdienst hieraan weder een twintigtal toe te voegen, d.w.z. men begint bij wijze van. proef, met op deze plaatsen geen treinen meer te laten stoppen. Onder deze halten behooren alle stopplaat sen tusschen Rotterdam en Gouda, dus Kra- lingscheveer, Capelle aan den IJssel, Ouder kerk, Nieuwerkerk en Moordrecht. Verderj nog Grubbenvorst, de Kwakel tusschen Aal»-: meer en Uithoorn, Maartensdijk, Middelie,; Teuge en Assel. In de groote steden. De volgende spreker was de heer S. N. Posthumus. Wat is het onderscheid, vroeg hij, tus schen misdadigers en politici? Hjj wilde voor opstellen, dat er onderscheid is. (Vroolijk- heid.) Misdadigers worden teruggedreven naar de plaats hunner misdaad, maar politici, als zij eenmaal op hooge posten zijn geko men, willen graag vergeten het program waarop zij gekozen zijn. (Applaus), Spr. her innerde aan het verkiezingsprogram der vrijzinnig-democratische partij. Hij sprak er zijn teleurstelling over uit, dat de tegenwoor dige opheffingen geschieden onder een vrij zinnig minister van onderwijs en onder een Kabinet met twee vrijzinnige ministers. Spr. behandelde de gevolgen van de onder- wijsbezuiniging in de groote steden. De onderwijsbezuinigingen, aldus spr., be- teekenen een zee van ellende voor de jeugd. Wrj zullen zorgen, dat de dag der afrekening met de autoriteiten, die ons dit aandoen, komt, en wij zuilen de komst van dien dag zooveel mogelijk bespoedigen. (Krachtig ap plaus.) Onderwijs is geen luxe, doch noodig als brood. Hierna voerde het woord de heer Wm. van Diesen, die betoogde, dat, als er bezuiniging moet plaats vinden, zij moet plaats vinden op luxe, maar dat onderwijs geen luxe is, doch noodig als brood. Het onderwijs moet niet het stiefkind zijn, dat steeds de slagen heeft op te vangen. Spr. betoogde onder bijval der vergadering de noodzakelijkheid van ver lenging van leerplicht, vooral in dezen tijd. De minister behoort mede te deelen, door welke oorzaken de bijzondere scholen opge heven zijn nog geen 1% pet op het 14% pet. opgeheven openbare scholen. De drie centrale landbouworganisaties (t.w de Christelijke Boeren- en Tuindersbond in Nederland, de katholieke Nederiandsche Boe ren- en Tuindersbond en hét Kon. Neder- landsch Landbouwcomité hebben op 12 Dec, te 's-Gravenhage een vergadering gehouden. Uitvoerig werd opnieuw van gedachten gewisseld over het vraagstuk van de tertiaire wegen. Besluiten werden genomen tot het! doen van verdere stappen om in overleg met! K.N.A.C. en A.N.W.B. dit vraagstuk nader! tot oplossing te doen komen. Naar aanleiding van de hier en daar ver nomen ontevredenheid over de prijzen, waar voor de Ned. veehouderij-centrale het vee; overneemt, werd medegedeeld, dat de minis ter van oeconomische zaken te kennen had gegeven, dat deze prijzen in geen geval zou den worden verhoogd. Ingekomen waren verschillende klachten be treffende de traagheid, waarmede de zware varkens worden afgenomen. Dit schijnt zijn oorzaak te vinden in het feit, dat Italië den invoer ervan heeft stop gezet. Besloten werd! in deze diligent te blijven. Voorts werden nog besprekingen gewijd aan den druk der waterschapslasten, compensatie transacties in verband met de clearing, de go- organiseerd t.b.c.-bestrijding onder het rund vee, de kwestie der fondsgelden van schapen en kalveren, de regeling van den aardappel- steun, het landbouwhuishoudonderwijs, de agitatie tegen de hulpverleening aan den land en tuinbouw. Binnenland WOENSDAG 19 DECEMBER. Hilversum, 301 m. VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 9.30 P. J. Kers: Onze keuken. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.Dr. H. Brugmans (lezing), D. Wins (piano), K. de Boer (toespraak) en gram.pl. 12.00 „Schalmei", o.l.v. P. Rennes. 12.15 Gramomfoonpl. 12.45 „X-X"-Ensemble o.l.v. C. Steyn. 1.15 Gramofoonpl. I.302.00 Strijkorkest o.l.v. E. Walis. 2.15 Kniples. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 „Ovitropia", o.l.v. J. v. d. Horst. 6.00 H. Wiggelaar (viool) en A. Schoute (piano). 6.15 Vervolg Orvitropia. 6.45 Sportuitzending. 7.00 Ir. S. L. Louwes: Voor het platteland. 7.20 Gramofoonpl. 745 „Op alle wegen", spel m.m.v. het VARA- Tooneel o.l.v. W. v. Cappellen, en toespraak door C. Sormani. 8.00 Herh. SOS-ber. 8.03 Harpreeital R. Spier. 8.30 „Nummer 17381", spel van Lania, vert. v. Nierop. M.m.v. het VARA-Tooneel o.l.v. W. v. lappellen. 9.30 E. Walis en zjjn orkest, m.m.v. Elize de Haas (zang). 10.00 Vaz Dias en VARA-Varia. 10.15 „De Flierefluiters", o.l.v. E. Walis. II.0012.00 Gramofonpl. Hulzen, 1875 m. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie!? 8.15—9.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. W. C. v! d. Brink, 11.0012.00 Orgelspel M. F. Jurjaanz, mjm.v. mej. G. Koeman (zang). 12.15 Gramofoonplaten. 1.00 Trioconcert (sopraan, cello, piano). 2.30 Causerie mej. E. L. v. d. Lugt. 2.45—3.45 Vioolrecital Myra Meyer—Verhoe ven en Gramofoonplaten. 4.00 Orgelspel G. Snijders. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwpraatje, 6.307.00 Afgestaan. 7.15 Gramofoonplaten. 7.30 Lezing. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Jeugdkoor van „Oefening en Stichting", o.l.v. H. D. Baank, m.m.v. A. v. Wickevoort Cromrrrelin (sopraan) en N. v. Triet (piano). 9.00 Causerie W. G. v. d. Hulst. 9.30 Gramo foonplaten. 10.00 Vaz Dias. 10.05 Waleson-kwartet, m.m.v. C. de Groot (piano). 11.0011.30 Gramofoonplaten. DONDERDAG 20 DECEMBER. Hilversum, 301 M. AVRO-uitzending. 8:00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Pianorecital S. Vos. 11.00 Mej. W. G. J. Hoffman: Tafeldekken voor Kerstfeest en Oude Jaar. 11.30 Vioolrecital Jan Felderhof. Aan den vleugel: E. Veen. 12.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 2.00 Halfuur voor de vrouw. 2.30 Gramofoonpl. 3.00—3.45 Naaicursus, 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4.30 Uit „Caland", R'dam: Het Ormenda- orkest o.l.v. Nina Dolce, m.m.v. H. Stuurop (piano). 5.00 Voor groote kinderen. 5.30 AVRO-Aeolian-orkest. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Kerstliedjes voor de Kinderen. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gramofoonpl. 8.15 Concertgebouworkest oJ.v. Dr. W. Men gelberg m.m.v. H. Cals (sopraan). In de pauze: Quatre malns door O. Moskowsky- Èlias en F. Weiss. 10.30 Gramofoonpl. 11.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Dansmuziek uit Tabaris Dancing, Den Haag. Huizen, 1875 m. 8.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.00— 11.30 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. L. Kraan. 10.45 en 11.00 Gramofoonpl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en gramofoonpl. 2.00 Cursus Fraaie handwerken. 3.003.45 Gramofoonpl. 4.00 Bijbellezing Ds. J. L. G. Gregory, m,m,v. bariton en orgel. 5.00 Cursus handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Orgelspel F. Kloek. 6.30—7.00 Adj. J. Smael: „Licht en Schaduw". 7.15-1.30 Feest. Herdenking 10-jarig bestaan NCRV in de Julianakerk te Den Haag. M.m.v. Mr. A. v. d.Deure, Jan Zwart (or gel), het NCRV-Klcinorkest o.i.v. P. v. d. Hurk, H. Ludölph-Geysén (sopraan), Ds. A. v. d. Bosch, Ds. L. J. v. Leeuwen en J. H. de ^lorrée. Zaterdagmorgen is de verdachte van den moordaanslag op den Chinees opnieuw in e ziekenhuis aan den Coolsingel met het slacht offer geconfronteerd, ditmaal in tegenwoor digheid van den rechter-commissaris, den offi cier van justitie en den inspecteur Van Dalf- sen. Het slachtoffer is onder eede gehooid, omdat nog steeds voor zijn leven wordt ge vreesd. Ook vandaag heeft Teng positief ver dachte herkend. De verdachte blijft ontkennen. Hij zegt, dat de aanslag is gepleegd door een Chinees, die Vrijdagmorgen met het motorvrachtschip Mod- jokerto van hier naar Indië is vertrokken. Voor het overige is zijn houding zeer onver schillig. Buitenland Twee verdachten te Antwerpen gearresteerd. 1 V.D. meldt int Antwerpen: In verband met het feit, dat men hier ge waarschuwd was betreffende de mogelijkheid, dat de verdachten van den roofoverval van 7 December j.1. te Oosteind in de gemeente Oosterhout (Nederland), waai- 22.000 aan effecten werden gestolen, heeft de politie verscheiden rechercheurs op het pad gestuurd. Men heeft succes gehad. De verdachten had den de wijk naar België genomen en zich te Antwerpen gevestigd. Zaterdag mocht de po litie erin slagen twee verdachte individuen, juist op het oogenblik, dat een Nederiandsche auto, waarin twee vrouwen gezeten waren, op: i hen toereed, te arresteeren. Het bleken de gezochten te zijn, n.1. de zes en dertig-jarige F. van H. en de 33-jarige M. B., beiden uit Tilburg. De chauffeur van den auto en de twee vrouwen werden later op vrije voeten gesteld. De ter uitlevering gearresteerden bleken slechts enkele honder den guldens bij zich te hebben. De mededeeling van een Duitscher aan de politie te Kerkrade, dat een aanslag zou wor den ondernomen op een Limburgsche mijn, blijkt volkomen onjuist te zijn geweest. -De man is intusschen in zijn vaderland in arrest genomen, wegens het verspreiden van onjuiste berichten. Bij onderzoek in Duitschland bleek, dat de man na zijn voorspelling ook daarna verschillende malen heeft gepoogd voorspel lingen aan den man te brengen. In Duitschland is thans echter een eind aan zijn onrustwekkende mededeelingen ge maakt. .BLOEMBOLLEN ALS VEEVOEDER. Men schrijft uit Hillegom: Na óe narcissen zijn de bollen van tulpen en. hyacinthen aan de beurt om vermalen te worden tot veevoeder. Vermenging van beide soorten is gewenscht en bevorderlijk voor het gebruik door de koeien. Er kunnen 400 man den per uur verwerkt worden. Het surplus' aan hyacinthen is uitsluitend ontstaan door het buitengewoon gunstig gewas. In verband met de corruptie-afaire in de Charkofsche afdeeling van den bondstrust voor textielwaren en in de leiding van het filiaal der staatsbank in de Oekraïne, zijn 18 functionarissen uit de communistische partij gezet. BLOEDWRAAK. Een 14-jarige Albaneesche jongen heeft, naar Reuter uit Belgrado meldt, den burge meester van Dvornisjka, die twaalf jaar ge leden zijn vader, die vogelvrij verklaard was, had vermoord, op een eenzamen weg opge wacht en met een geweer doodgeschoten. Een bediende van den burgemeester schoot daarop den jongen in de kaak. Niettgenstaan- de de pijn, die hij ondervond, schreeuwde de jongen, dat hij zich, als hij in leven zou blij ven, zou wreken, waarop hij de vlucht nam. BELASTING VAN CAFE-BEZOEKERS. Te Skoplje in Zuid-Slavië bestaat een be lasting, welke geheven wordt van personen, welke 's avonds laat in café's en andere in richtingen vertoeven en wél pl.m. 5 cent na 11 uur en 10 cent na twaalf uur. Hoewel de belasting betrekkelijk gering is, hebben hotel houders, barhouders, musici en last not least het uitgaande publiek, zich heftig tegen deze belasting verzet. De gemeenteraad besliste echter, dat het geld uit deze belasting ten goede kwam aan de werkioozen en zag daarom geen reden de belasting in te trekken. V.D. meldt uit Stockholm: Een man van 60 jaar meldde zich aan bij een politiebureau te Stockholm, waar hjj een aantal inbrekerswerktuigen liet zien en vroeg gearresteerd te worden. Toen de politie dit weigerde, gooide hij een steen door de ruit van een juwelierswinkel en nam eenige horloges wég. Toen werd hij ge arresteerd. Hij verklaarde jarenlang in de gevangenis te hebben gezeten, waar de een zaamheid hem zóó goed deed, dat hij er naar terugverlangde. Men stelde een onderzoek naar zijn geestvermogens in. Het bleek toen, dat men met een buitengewoon intelligent man te doen had. Gedurende zijn gevangenschap had hij ver schillende wetenschappen bestudeerd. Hij had een bijzondere studie gemaakt van de relati viteitstheorie van Einstein en van oude Romeinsche geschiedenis. Met het oog op zijn leeftijd kon men hem niet meer in de gevangenis opnemen en is hij naar huis gezonden. Verstoring van de Zondagsrust. Te Tsjentsoe, de hoofdstad van de provincie Tjetsjoen, zijn maatregelen genomen, tenein de op Zondagen de rust te handhaven. Maandenlang reeds zijn des Zondags ver woede gevechten geleverd tusschen studenten en soldaten om schoolmeisjes. Teneinde voor de toekomst dergelijke onre gelmatigheden te vermijden is thans bepaald, dat de Zondag voor de studenten Zondag blijft, terwijl voor de schoolmeisjes Zaterdag de vrije dag zal zijn en voor de soldaten de Maandag. Deze maatregel wordt door de openbare instellingen in de provinciale hoofdstad ten zeerste toegejuicht. Levenslang en 7 jaar. Op den 28sten Juli van dit jaar werd te Poelau Toedjoe (Riouw) de Chineesche hande laar Oei Tjoei Wan en diens vrouw en kind vermoord. Onmiddellijk na net bekend worden van de zen moord, want alles duidde erop, dat men hier met een gewonen moord te doen nad stelde de politie alles in het werk om klaar- ta dezet duiBtere zaak te brengen, langen tijd echter tevergeefs. De Chineesche ingeze tenen verzochten daarom den Chineeschen consul te Poeiau Toedjoe den gouverneur der Oostkust te verzoeken opnieuw een diepgaand Sum'Post WiUOn d°0n insteUen> aldus de Een nieuw onderzoek werd onder leiding van den controleur ingesteld. Er werd overge- h de aanhoudin? van den Inlander D., die tor, den vermoorden Chinees werkzaam was geweest. Hij werd aan een strengt hoor onderworpen en nadat hij aanvankelijk alle schuld had ontkend, viel hjj eindelijk door ÏL^ee u bekende den «oord met behulp van een zekeren M., op aanstoken van twee ^rirSJe_h?bben £cP'oegd. Deze drie per sonen werden hierop M- verklaarde riet behuizam'n V zyn geweest eveneens aangehouden. gestaan om den moordenaar bij evenh.™i dreigend gevaar te waarschuwen. Overigens bevestigde hij de verklaringen van den aangehoudene. en eersten De beide Japanners ontkenden iets m«» zaak uitstaande te hebben. Ê,j eeu huiazoe- 17 December. Wat wil men nu ft» 'shemelsnaam van den Volkenbond.' Allen, die in de afgeloopcn jaren hun gal hebben uitgestort over het internationale forum van Genève, mogen zich wel de punt van de tong afbijten! Wat was ook weer het argument, dat men altijd tegen den Volkenbond hoor de aanvoeren? Dat de nationale wenschen van ieder volk afzonderlijk er zóó breed wor den uitgemeten, dat de internationale ver broedering er eerder door werd tegengewerkt dan bevorderd. En vooral: dat van den Vol kenbond geen kracht uitging. En wat heeft de Volkenbond tot stand ge bracht? Let wel: In het scherpste internationale conflict, in de laatste jaren gerezen, het conflict tusschen Hongarije en Joego-Slavië, is de Volkenbond erin geslaagd, beide partijen als overwinnaars uit den strijd te doen komen! Zelfs Koning Salomo, terecht beroemd om de wijsheid van zijn oordeel, heeft nimmer een uitspraak gedaan, die aan beide partijen het vleiende gevoel gaf, op de tegenpartij een zege te hebben behaald Als men een referendum hield onder da groote mannen van Genève, over de indruk ken, die zij van deze zitting van den Volken- bondsraad hebben gekregen, zou men onge veer het volgende te hooien krijgen. Jeftitsj, Joego-Slavië: „De geruchten, dat ik aan aftreden denk, zijn allerdwaast. Hoe zou ik aftreden, op het toppunt van mijn roem? Dank zij den steun van Frankrijk en onze andere bondgenooten heeft ons standpunt over de gansche linie gezegevierd. Hongarije is moreel veroordeeld, en dat is het wat wjj verlangden." Von Kanya, Hongarije: „Wij hebben ge- stemd voor de motie, die de Volkenbonds raad heeft aangenomen. Dat zegt genoeg. Met die motie konden wij ons volkomen vereeni gen. Dat Hongaarsche autoriteiten de hand hebben gehad in de voorbereiding van den moord op Koning Alexander, een perfide, on bewezen aantijging van Joego-Slavië, is niet in de motie herhaald. Dank zij den steun van Italië en onze andere vrienden heeft ons standpunt over de gansche linie gezegevierd De beschuldiging, door Joego-Slavië tegen ons gericht, is niet staande gehouden, en dat is alles wat wij verlangden." Laval, Frankrijk: „Onze Joego-Slavische vrienden en bondgenooten hebben te Genève een groot succes behaald. Hun standpunt heeft over de gansche linie gezegevierd. Wij zijn buitengewoon ingenomen met de wijze, waarop het conflict is opgelost." Aioisi, Italië: „Wat ons in de motie, te Ge nève aangenomen, vooral verheugt, is, dal Joego-Slavië er de kous op den kop heeft gekregen. Wat ons verder verheugt, is, dal niemand heeft durven zeggen, dat de Kroati sche emigranten in Italië even hartelijk ver troeteld zijn als in Hongarije. Wie doet ons wat? Ewiva il Duce!" Titulescu, Roemenië: „De Kleine Entent# heeft gezegevierd." Benesj, Tsjecho-Slowakije„De Kleine En tente heeft over de gansche linie gezevierd." Schuschnigg, Oostenrijk: „Het ergste zou geweest zijn, als de Kleine Entente had ge zegevierd. Daar is gelukkig een stokje voor gestoken. Dit lijkt mij de groote beteekenis van de Volkenbondsbemiddeling." En nou u. Dat heeft de Volkenbond heelemaal in z'n eentje klaargespeeld! Knap of niet knap? king werd b(j D. een gouden ring gevonden, die aan den vermoorden Chinees had toebe hoord, waardoor het bewijsmateriaal zich op stapelde. De zaak is voor den landraad te Poe lau Toedjoe behandeld. D. bekende den moord to hebben gepleegd op aanzetten van de beide Japanners. Hij werd tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld. M., die slechts op wacht had gestaan en hiervoor 20 dollar ontving, zag zich 7 jaar toegemeten. Beiden kegen een week tijd om zich te beraden. De beide Japanners, die ble ven ontkennen, zullen naar Medan worden op gezonden, waar zij voor den raad van justitie zullen verschijnen. W(j hebben indertijd gemeld, dat de ge- sc ei en vrouw en de weduwe van den inder- y te Winston-Salem in Noord-Carolina ver- moorden tabaksmagnaat Smith Reynolds, die beiden uit hun huwelijk met Reynolds een kind e ben, het met elkaar over de verdeeling van de nalatenschap natuurlek ten behoeve van die kinderen waren eens geworden op een voor beide partijen zoowel bevredigend© als voordeelige wijze. Thans lijkt het, dat de strijd om het groot ss e deel van de erfenis opnieuw zal ontbran den en wel op grond van een nieuw motief, e eerste (indertijd van Smith Reynolds ge- c ei en) vrouw heeft thans nader uitgevon- ':n' deze scheiding onwettig was, de zaak U1 ®ngewoon Ingewikkeld en wordt nog g compliceerd door het feit, dat de weduwe ervo gd was doch onschuldig verklaard wegens moord op haar echtgenoot,

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2