BINNENLAND Wat voor weer vandaag? BUITENLAND Oost-lndiê. Marineberichten. Laatste berichten. Spon Het Nationale Crisis- comité en de A J.C. De Nederl. troepen naar het Saargebied Ontslag bij de Alg. Kunstzijde Unie De extra-winterhulp Het tarief der motorrijtuigen belasting. Duitschland verleent doorgang aan de Saartroepen. Kerstfeest voor de armen in Duitschland. De Zweedsche troep voor het Saargebied. Een Europeesch kanonnier doodgestoken. Windhoozen te Soerabaja Schip in nood! Held. Boys 1Watervogels 1 1I HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 18 DECEMBER 1934. Men verzocht ons opname van het volgende persbericht: De bezwaren, wélke het Nationaal Crisis comité inzake het verleenen van subsidie ook voor het ontspanningswerk der Arbeiders Jeugdcentrale bereiken, maken het wensche- lijk een uiteenzetting te geven van de over wegingen, welke het Nationaal Crisiscomité ten deze hebben geleid. Deswege moet tevens worden nagegaan, welk standpunt het Natio naal Crisiscomité ten aanzien van het verlee nen van subsidie voor Jeugdwerk onder werk- loozen in het algemeen inneemt. Het vraagstuk der Jeugdwerkloosheid neemt steeds ernstiger afmetingen aan. Het besef van de noodzakelijkheid hiervoor bij zondere voorzieningen te treffen, heeft de jeugdvereenigingen er toe gebracht in een drachtige samenwerking de oplossing ter hand te nemen. Daartoe werd Januari 1932 de Lan delijke Commissie ter bestrijding van de ge volgen der jeugdwerkloosheid opgericht, waarin alle belangrijke jeugdorganisaties van verscheiden politieke en godsdienstige rich ting zijn vereenigd en het Nationaal Crisis comité is vertegenwoordigd. Een programmapunt van het Nationaal Crisicomité vormt nu het verleenen van steun voor jeugdwerk onder werklooz; g hetzelfde meent zich daarbij tot het subsideeren van ontspanningswerk te moeten beperken, waar de Regeering het ontwikkelingswerk (vak cursussen) onder hare bemoeiingen trekt. Toen tot de oprichting van bovengenoemde sommissie was overgegaan, heeft het Comité kanleiding gevonden een algemeen crediet be schikbaar te stellen ter subsidicering van kampwerk voor jeugdige crisiswerkloozen door bij deze commissie aangesloten vereeni- gingen te organiseeren, waarbij de uitkeerin- gen worden vastgesteld volgens een verdee- lingsschema, door eerdervermelde deskundige commissie in overweging gegeven. Wat de bijdrage aan de a.j.C. eveneens in meergenoemde Commissie vertegenwoor digd betreft, blijkt reeds uit het boven staande, dat deze slechts een onderdeel uit maakt van het systeem, hetwelk het Natio naal Crisiscomité voor het subsidieeren van kampwerk in het algemeen heeft aanvaard. Daarbij vereischt de verzorging der werk- looze jongeren, wier lot de a.j.C. zich aan trekt, evenzeer onze aandacht, als de jeugd zorg, welke door Roomsch-Katholieke, Pro- testantsch-Christelrjke en Neutrale organisa ties wordt ter hand genomen. Het feit, dat de A.J.C. werkt voor werk- loozen, meer bepaald uit den kring, wier be langen zij zich in het algemeen aantrekt, kan geen reden zijn om deze Vereeniging, wier werkzaamheid een belangrijk deel van het Jeugdwerk bestrijkt, van subsidie uit te slui ten, te minder( waar het steunen van jeugd werk een deel is van dien socialen arbeid, welke het Nationaal Crisiscomité ook met medewerking der Sociaal-Democratische Ar beiders Partij verricht, welker leden zoowel in het Nationaal Crisiscomité als in de plaat selijke comité's zijn vertegenwoordigd. Er blijkt hoofdzakelijk dit misverstand te bestaan, alsof door het Nationaal Crisiscomité bepaalde vereenigingen met een uitgespro ken politiek of godsdienstig karakter in hun nen algemeenen arbeid zouden worden ge steund: dit is échter niet het geval. Het Nationaal Crisiscomité steunt slechts het opnemen van jeugdige crisiswerkloozen in kampen door verschillende vereenigingen welke zich dit werk aantrekken, in dier voe ge, dat per verpleegde werklooze een deel der kosten vergoed wordt. De betrokken kampen behooren aan bepaalde voorwaarden te voldoen, terwijl door de Landelijke Com missie controle wordt uitgeoefend; doch de algemeene arbeid der organiseerende veree nigingen wordt noch door het Nationaal Cri siscomité gesteund, noch heeft het Comité daarmede eenige bemoeienis. De voorwaarden door het Comité gesteld, luiden: A. in de kampen worden uitsluitend jeug dige crisiswerkloozen ondergebracht; B. zij dienen gehouden te worden in den vorm van leer- of werkkampen of van een combinatie dezer typen en de in de werklöo- zenkampen uit te voeren werkobjeecten mo gen uitsluitend het jeugdwerk ten goede komen C ondersteuning vanwege het Nationaal jrisiscomité kan slechts plaats vinden, in dien de kampen onder deskundige leiding staan, en orde en tucht gewaarborgd zijn en al datgene vermeden wordt hetgeen beoogt verstoring van de bestaande rechtsorde of aantasting van het wettig gezag. Het Nationaal Crisiscomité houdt zich ech ter verre van het steunen van eenigerlei actie van welke zijde ook op politiek gebied, doch het meent als Nationaal comité op sociaal gebied zijne werkzaamheid te moeten uit strekken tot allen, die door de crisis worden getroffen en geenerlei groep van Nederlan ders welke met het Comité wil samenwer ken, daarvan uit te sluiten; tenzij zoodanige groep mocht handelen in strijd met algemeen geldende beginselen op maatschappelijk of zedelijk gebied, of schuldig staan aan ver storing van de bestaande rechtsorde of aan tasting van het wettig gezag. In de voor waarden, waaronder dezerzijds werkloozen- kampwerk wordt gesteund, i3 dit met nadruk vooropgesteld. Door degenen, die steeds weer de aandacht vestigen op de hierboven behandelde quaes- tie, wordt blijkbaar over het hoofd gezien, dat de A.J.C., evenals apdere Vereenigingen vrij is om, naast de werkkampen waarvoor subsidie vanwege het Nationaal Crisiscomité wordt verleend, en welke aan de genoemde voorwaarden moeten voldoen, ook andere kampen te organiseeren. Uiteraard staat het N.C.C. daar geheel buiten en heeft met den opzet dezer kampen en de voorwaarden, waar onder deelnemers daartoe worden toegelaten, niet de minste bemoeienis. Volkomen onjuist is daarom debewering, dat kampen, bezet boor jonge stakers en staaketers met steun van het N.CC. zouden zijn gehouden. Voor stakerskampen is vanwege het N.C.C. geen cent subsidie verleend. Wanneer men zich voorts beroept op pu blicaties van de A. J. C., volgens welke des tijds „zonder eenige beperkende voorwaarde" haar verzoek om een subsidie van 4000. door het N.C.C. werd ingewilligd, zij er op gewezen, dat deze eerste bijdrage werd ge geven in het begin van 1932, toen het N.C.C. nog stond aan den aanvang van zijn arbeid; de regeling betreffende het kampwerk had toen nog niet definitief haar beslag gekregen en de terzake op te leggen voorwaarden waren nog niet vastgesteld in de voor 1933 tot stand gekomen en sindsdien ongewijzigd en zonder uitzondering van toepassing ge- b.even formuleering. Intusschen was ons ook ten aanzien van deze eerste uitkeering van 4000.vol doende waarborg gegeven, dat het geheele be drag uitsluitend voor kampen van jeugdige crisiswerkloozen zou worden besteed. Ook wordt twijfel geopperd aan de nale- ving van de onder C. gestelde voorwaarde (waarborg van orde en tucht en derg.) en wel op grond van hetgeen in een verslag van de A.J.C. over 1933 wordt medegedeeld om trent de toelating van communisten tot kam pen. Hierbij zij opgemerkt, dat aan de werk looze deelnemers niet wordt gevraagd, welke politieke richting zij voorstaan; zij worden in de kampen toegelaten niet als socialisten, of communisten, enz., maar als werkloozen, nuts zi? zich onderwerpen aan de voorschrif ten en regelen van de kampleiding. Doen zij dit niet, dan hetzelfde verslag van de A. J. C. zegt het enkele regels verder maakt de kampleiding „zeer korte metten" met der gelijke elementen. Een vermoeden, dat ae handhaving van orde en tucht in de kampen der A.J.C. te wenschen zou overlaten, valt aan bovengenoemde passus niet te ontleenen. Ten onrechte is in dit verband nog ge noemd het dikwijls ergerlijk optreden van communistische jongelieden tegenover officie ren van het Nederlandsche Leger op de sta tions. Een ingesteld onderzoek heeft in gee- nen deele doen bljjken, dat de A. J. C. voor deze laakbare handelingen eenig verwijt treft, terwijl het Nationaal Crisiscomité de verze kering gewerd, dat de leiding dergelijke ge dragingen onvoorwaardelijk zou afkeuren. Opgemerkt zij tenslotte, dat het bedrag, hetwelk in het geheel uit de middelen van het N. C. C. aan de werkloozenkampen der A. J. C. ten goede is gekomen, nog geen half procent uitmaakt van de uitgaven, door het Centrale Comité en de Plaatselijke Comité's gezamenlijk uit ingekomen giften tot le niging van den crisisnood gedaan. Wel groot is daarom de verantwoordelijkheid van hen, die op grond van hun bezwaren tegen de aan dit onderdeel der gelden gegeven bestemming, aansporen tot het onthouden van steun aan het Nationaal Crisiscomité, waardoor voor meer dan 99,5 procent zouden getroffen wor den de crisisslachtoffers, die op andere wijze worden gesteund. Het totale contingent zal ingevolge overleg te Saarbrücken niet meer dan 250 man bedragen. Bij het overleg te Saarbrücken tusschen den president van de regeeringseommissie en de militaire vertegenwoordigers van de aan de vorming van de gemeenschappelijke inter nationale troepenmacht deelnemende staten is besloten, met het oog op de beschikbare fondsen, de sterkte van ieder der contingen ten in zooverre eenige vermindering te doen ondergaan, dat liet aan die contingenten toe gevoegd administratief-, verplegend- en hulp personeel niet zal komen boven de sterkte, maar daarin zal zijn begrepen. De ingevolge daarvan vrijkomende manschappen zullen als reserve worden beschouwd. Op grond hiervan zal ook het Nederlandsche contingent zoo- danigworden gereduceerd, dat de totale danig worden gereduceerd, dat de totale sterkte 250 hoofden niet zal overschrijden. 485 man te Arnhem en 220 te Ede. De directie van de Algemeene Kunstzijde Unie n.v. deelt mee, dat met ingang van 1935 te Arnhem ontslag gegeven wordt aan 485 personen, waarvan 135 als gevolg van de liquidatie van de acetaatzjjde-proeffabriek der n.v. Drya. In de fabriek te Ede zal ontslag gegeven worden aan 220 personen. Het een en ander is onvermijdelijk door de noodzakelijke beper king der productie. In een circulaire van 13 December j.1. heeft de minister van sociale zaken aan de betrok ken gemeentebesturen medegedeeld, dat bij wijze van extra-winterhulp boven de gewone Kerstgave nog 10 pet. extra aan ondersteun den kan worden uitgekeerd, welke 10 pet. ge heel voor rekening van het departement van sociale zaken zal komen. Deze extra 10 pet. zal worden geput uit het bijzondere bedrag, dat de regeering als speciale winterhulp voor eenmaal beschikbaar heeft gesteld. Wij vernemen thans, dat de minister van sociale zaken besloten heeft, uit de extra bedragen welke voor winterhulp beschikbaar zün eveneens bij wijze van Kerstgave een bijzonderen bijslag te geven aan hen, die in de loopende werkweek bij de werkverschaffing zijn geplaatst. Den hierbedoelden tewerkge- stelden aldus is aan de inspecties voor de werkverschaffing telegrafisch medegedeeld, kan aan het einde van de loopende werkweek, bij de loonbetaling boven het uit te betalen loon, 10 net van het aan ieder uit te keeren week loon worden uitgekeerd. Deze extra 10 pet. komen geheel voor rekening van het Rrjk. rijksmiddelen over november. Uit de maandelijksche opgave over Njvem- ber van den stand der Rijksmiddelen blijkt, dat deze, buiten de directe belasting, 32.536.496 opbrachten tegen 30.885 342 in November 1933. Ulto. November was voor de directe belas tingen in totaal 88.504.759 aan aanslagen uitgereikt tegen f 95.781.479 op denzelfden datum van 1933. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 18 December. Medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut. Hoogste stand 761.6 te Helsingfors. Laagste stand 728.7 te Blacksod. Verwachting: Krachtige later afnemende Zuid-Westelijke tot Zuidelijke wind, zwaar bewolkt met tijde lijke opklaringen, waarschijnlijk regenbuitjes aanvankelijk zachter. Barometerstand te Den Helder 748.0. NOOD VAN KLEINE BOEREN. Audiëntie bjj minister Steenberghe. Vertegenwoordigers van het comité van actie voor de belangen der kleine boeren in het Land van Maas en Waal zullen heden in audiëntie komen bij den minister van Eco nomische Zaken. VAN CONTACTCOMMISSIE TOT BEDRIJFSRAAD 7 In de Contactcommissie voor het mijnbe drijf is de oprichting van een bedrijfsraad voor dit bedrijf besproken. Een beslissing is nog niet gevallen. De voornaamste wijzigingen. De K.NA..C. meldt ons: Met ingang van 1 Januari a.s. zullen de houders van motorrijtuigen inplaats van „wegenbelasting", „motorrijtuigenbelasting" moeten betalen, een naamsverandering welke hen duur te staan zal komen. Velen zullen dan ook met belangstelling de beantwoording van de vraag hoeveel zij te betalen zullen krijgen, tegemoet zien. Hieronder laten wij daarom een korte samenvatting volgen van de aangebrachte wij zigingen: Voor personenauto's (ingericht voor het vervoer met niet meer dan zes personen, zon der bestuurder) is de belasting met 2.per 100 kg verhoogd met een minimum van 64.—. Voor motorrijtuigen (ingericht voor het ver voer van meer dan zes personen) is de belas ting eveneens met 2.per 100 kg eigen gewicht verhoogd tot 10.Bovendien wordt nog een aparte zitplaatsbelasting ge heven, welke afhankelijk is van het aantal. Het begrip: „rijwiel met hulpmotor is ver vallen. Men kent in het vervolg slechts motor rijtuigen op twee, drie of meer dan drie wie len. I De belasting op vrachtautomobielen heeft als noviteit, dat de belastinggrondslag bij toeneming van het eigen gewicht eenige pro gressie vertoont. Deze progressie is zoo geko zen, dat voor wagens met verschillend laad- gewieht een belasting zal worden betaald, welke, indien men deze omslaat over eigen ge wicht en gemiddelde lading per 100 kg onge veer dezelfde is. Voorts is een verhooging van belasting ad 5.verschuldigd voor een duo-zitting, wat bij de Wegenbelastingwet niet het geval was, terwijl de belasting van een tweewielig motor rijtuig, dat een rij- of voertuig of een zijspan voortbeweegt, wordt verhoogd tot 13.50. De belastingverhooging voor aanhangwa gens of opleggers, die door motorrijtuigen op meer dan twee wielen worden voortbewogen, heeft een belangrijke wijziging ondergaan. Zij wordt thans niet meer, zooals in de Wegenbe lastingwet, overeenkomstig vaste bedragen 18.60.of 90.al naar gelang van het gewicht van den aanhangwagen - geheven, doch zal worden berekend volgens het tarief van de gewone motorrijtuigen op meer dan drie wielen. Met andere woorden dus, er is geen verschil meer tusschen het ta rief van motorrijtuigen en dat van aanhang wagens. De reden hiervan is, dat tractoren, met aanhangwagens volgens het oude systeem wel zeer bevoordeeld waren boven vracht auto's terwijl zij juist de meeste ruimte op den weg vragen en op smalle wegen het moei lijkst voorbij te rijden zijn. Aan deze onge lijkheid heeft de wetgever een einde willen maken. De verhooging van de belasting wegens het gebruik van cushionbanden (30%) massieve rubberbanden (60%) en metalen banden (100%) is ongewijzigd gebleven. Tenslotte zij nog gewezen op het volgende. Wegenbelastingkaarten voor het belasting jaar 1934—'35 (van 1 Mei 1934 tot en met 30 April 1935) voor een vol jaar, negen of zes maanden, verliezen hare geldigheid met ingang van 1 Februari 1935, tenzij blijkens een door den ontvanger van het kantoor van afgifte op de kaart gestelde aanteekening, vóór dien datum het verschil tusschen de vol gens de Motorrijtuigenbelastingwet ver schuldigde en de volgens de Wegenbelasting wet, geheven belasting, berekend over drie maanden, is bijbetaald. Hieruit volgt dus, dat bezitters van op 1 Januari 1935 geldige vol- jaarskaarten of van kaarten geldig voor negen of zes maanden, over de maand Januari 1935 niet behoeven bij te betalen, doch gedurende deze maand kunnen blijven rijden met een kaart volgens het oude tarief. Ten aanzien van de wegenbelastingkaarten, geldig voor drie maanden, ingaande op den eersten van elke willekeurige maand, voor zoogenaamde zestig-dagenkaarten en voor kaarten voor bui tenlanders (wier minimum-tarief is gebracht van 0.25 op 0.50) is bepaald, dat, indien zij zijn afgegeven voor een tijdvak, dat vóór 1 Januari 1935 is aangevangen en op of na dien datum eindigt, zonder bijbetaling tot het einde van dat tijdvak geldig blijven. HET TIENDUIZENDSTE SCHIP IN DE HAVEN VAN ROTTERDAM. In 1932 en 1933 heeft men de 10.000 niet gehaald. Nadat er in 1932 en 1933 geen 10 duizend schepen per jaar te Rotterdam aan kwamen, is Zondag het 10.000ste voor dit jaar gearri veerd. Reuter meldde gisteravond uit Genève: In een bekendmaking van het Volkenbonds- secretriaat wordt o.m. medegedeeld: De Duitsche regeering heeft aan den pre sident van de Saarcommissie van den Vol kenbondsraad laten weten, dat zij de in het raadsbesluit van 11 December gevraagde doortocht over Duitsch grondgebied van de zich naar het Saargebied begevende Neder landers en Zweedsche contingenten van de internationale Saartroepen, zal verleenen. KONING LEOPOLD „DOCTOR HONORIS CAUSA". Zaterdagmiddag heeft koning Leopold een delegatie van de universiteit te Rijsel, be staande uit den reetor en de dekenen der vier faculteiten, die hem het diploma en het her- melijk van „doctor honoris causa" kwam over handigen ten paleize ontvangen. DREIGENDE UITSLUITING IN DENEMARKEN. De Deensche werkgeversvereniging heeft in antwoord op een staking bjj een zilver- smederij tegen 29 December een uitsluiting voor de rjzerindustrie geproclameerd, waar bij 30.000 arbeiders betrokken zullen zijn. ABESSYNISCH CONFLICT VOOR DEN VOLKENBOND? Italië verzet zich er tegen dat Abessynië het conflict bij Oeal-Oeal voor den Volken hond wil brengen. Volgens Italië gaat het hier om een interne aangelegenheid, daar Oeal-Oeal ltaliaansch grondgebied zou zijn. SIMON BESPREEKT HET INCIDENT IN HET LAGERHUIS. Sir John Simon heeft in het Engelsche La gerhuis medegedeeld, dat de Britsche officier, die het incident te Saarbrücken heeft veroor zaakt, is geschorst. Simon verwacht geen po litieke verwikkelingen als gevolg van het in cident. In geheel Duitschland zal in de arbeiders wijken op 23 Decembeer het Kerstfeest gevierd worden. Groote kerstboomen zullen worden ontstoken en arme hinderen zullen geschen ken krijgen, welke door functionarissen der nat.-socialistische partij en de S A. zullen wor den uitgedeeld. 500 vrijwilligers beschikbaar. Per radio heeft de regeering Woensdag en Donderdag vrijwilligers opgeroepen voor de vorming van den Zweedschen troep van 250 man, die naar het Saargebied gezonden zal worden. De belangstelling hiervoor blijkt zeer groot te zijn, voornamelijk onder degenen, die de laatste jaren uit den vasten dienst ont slagen zijn en geen werk hebben. Alleen in de hoofdstad hebben een paar duizend personen inlichtingen ingewonnen. Het staat nu vast, dat ongeveer 500 personen uit vrijwel alle deelen des lands aan de door de autoriteiten gestelde eischen voldoen en hieruit zullen er 250 gekozen worden, terwijl 100 vrijwilligers in reserve blijven. Te Tjimahi bij Bandoeng is de Europeesche kanonnier van de artillerie, H. W. Menijn, op den Van Heutszweg te Tjimahi met een mes steek vermoord gevonden. Het slachtoffer werd 29 Januari 1902 te Leiden geboren. De dader, de Javaansche geniesoldaat L., werd gearresteerd. De vermoorde was getrouwd met een In- landsche vrouw en had één kind. Weer een te Soerabaja en een te Mr.' Cornelis. Te Soerabaja heeft zich, kort na de vorige en weer in Tandjong Perak, de havenwijk, een windhoos voorgedaan. Om ongeveer vier uur 's middags, aldus het Soer. Hbl., trof een plotseling opkomende windhoos de hooge daken hoven de scheeps hellingen van de Droogdok Mij. Soerabaja. Met een geweldig geraas werd het grootste gedeelte van het dakijzer afgerukt en over het terrein en het vrij hooge kantoorgebouw geslingerd, om daarna op den Perakweg neer te komen, waar rijweg zoowel als trambaan door de ravage van verbogen dakplaten wer den bedekt, zoodat tram- en rijverkeer ge stremd werden. De windhoos verdween even plotseling als zij gekomen was; slechts van enkele gebouwen aan den Kalimasweg-Oost werden eenige dak pannen afgeworpen en daarmede was het meteen gedaan. Wederom vielen geen persoonlijke ongeluk ken te betreuren, hetgeen, gezien het op den Perakweg immer vrij drukke verkeer, wel haast een wonder mag heeten. Een auto, die zich juist in de nabijheid bevond, moest zwaar remmen, om de hagel van zinkbladen uit den weg te blijven op de trambaan bevonden zich op dat moment geen wagens. EEN TELEGRAM VAN MINISTER DECKERS. De groeten van de K XVHl. Aan de bemanning van de Snip is het vol gende telegram gezonden: Minister van defenise wenscht u een geluk kige reis en verzoekt u, bij ontmoeting van Hr. Ms. K XVHI zijn beste groeten over te brengen aan opvarenden. HR. MS. „TIET HEIN" EN „EVERTSEN Hr. Ms. „Piet Hein" en „Evertsen" zijn Za terdag Port Said gepasseerd. Officier van gezondheid le kl. der zeemacht F. J. A. Baden, wien vergund is uit Oost- Indië naar Nederland terug te xeeren, is 5 December met het m.s. Baloeran van Bata via vertrokken, wordt 25 December te Mar- seille en daarna hier te lande terugverwacht. Luitenant ter zee le kl. M. Schoo is ver gund uit Oost-Indië naar Nederland terug te keeren. Luitenant ter zee 3e kl. A. E. J. Modder man wordt 2 Januari overgeplaatst van Hr. Ms. instructieschip van Speyk naa. Hr. Me. pantserschip Hertog Hendrik. Overplai tsingen. Serg.-macbt. H. Hopman van Kernh. Gruno naar Friso, 8 Jan. '35. Serg.-macht. S. Bergman van v. Speyk naar Nautilus, 8 Jan. 35. Serg. macht H J. Beukers van Nautlius naar v. Speyk, 8 an. '35. FINANC1EELE MAATREGELEN IN VERBAND MET BEPERKING VAN JEUGDHUWELIJKEN. De volgende wijzigingen worden, behou dens Koninklijke Goedkeuring in de voor schriften aangebracht. I. In de regeling van de bezoldiging van het militaire personeel der zeemacht wordt een bepaling opgenomen, luidende: A. Om in aanmerking te komen voor toe kenning van: a. de traktementen en soldijen voor ge huwden, voorkomende in de bezoldigings schalen; b. de toelage hij tijdelijke plaatsing of de tacheering voor gehuwden; c. de gehuwdentoelage in Nederlandsch- Indië, Suriname of Curagao; d. de kamptoelage voor gehuwden; e. de kindertoelage; behooren: a. de officieren, met uitzondering van de officieren van gezondheid en van de officieren van de Koninklijke marinereserve, een dienst tijd als officier te hebben van ten minste 5 jaar; b. de schepelingen, met uitzondering van hen, die zijn aangekomen in den stand van matroos der le klasse of in den rang van korporaal of hooger, te hebben een dienst tijd van ten minste S jaar en een leeftijd van ten minste 23 jaar. B. Om in aan me: Sing te komen voor de toekenning van den toeslag, bedoeld in de Ie Afdeeling sub VIII A, behooren de sche pelingen, met uitzondering van hen, die zijn aangenomen in den stand van matroos der le klasse of in den rang van korporaal of hooger, te hebben een diesttijd van ten minste 3 jaar. C. Om in aanmerking te komen voor de toekenning van de woningtoelage in Curagao behoorende officieren, met uitzondering van de officieren van gezondheid, een diensttijd als officier te hebben van ten minste 5 jaar. li. In het reglement betreffende de ge neeskundige verzorging van het militaire per soneel der zeemacht wordt een bepaling op genomen, luidende: Om aanspraak te maken op verstrekking van genees- en heeiKundige hulp en genees- en verbandmiddelen voor rijksrekening ten bei'oeve van hunne gezinsleden behooren: de officieren, met uitzondering van de of ficieren van gezondheio en van de officieren van de Koninklijke marine-reserve, een dienst tijd als officier te hebben van ten minste 5 jaai de schepelingen met uitzondering van hen, dei zijn aangenomen in den stand van matroos der le klasse of in den rang van korporaal of hooger, en van het in werkelij- ken dienst zijnde personeel van de zeemilitie en Koninklijke marinereserve te hebben een diensttijd van ten minste 3 jaar en een leeftijd van ten minste 23 jaar. III. In de „Beplaingen uitzending" wordt een voorschrift opgenomen, luidende: De gehuwde officieren, met uitzondering van de officieren van gezondheid, met min der dan 5 jaar dienst als officier, zoomede de gehuwde schepelingen met uitzondering van hen, die zijn aangenomen in den stand van matroos der le klasse of in den rang van korporaal of hooger die den leeftijd van 23 jaar nog niet hebben bereikt of die een diensttijd hebben van minder dan 3 jaar. wor den naar Nederlandsch-Indië uitgezonden voor 3 jaar. Het verblijf in de tropen zal eventueel uitsluitend wegens dienstredenen worden verlengd. In de overtochtsreglementen wordt een be paling opgenomen, luidende: Officieren, met uitzondering van de officie ren van gezondheid, met minder dan 5 jaar dienst als officier, hebben voor hunne ge zinsleden geen aanspraak op overtocht voor rekening van den lande van Nederland naar Nederlandsch-Indië (Curagao) en omgekeerd. IV. In de regelingen betreffende het rei zen voor rijksrekening voor gezinsbezoek (3 V.K.M. Xn blz. 80 en 88) wordt een bepaling opgenomen, luidende: Om in aanmerking te komen voor vervoer voor rijksrekening voor gezinsbezoek behoo ren: a. de officieren, met uitzondering van de officieren van gezondheid, een diensttijd als officier te hebben van ten minste 5 jaar; b. de schepelingen, met uitzondering van hen, die zijn aangenomen in den stand van matroos der le klasse of in den rang van kor poraal of hooger, te hebben een diensttijd van ten minste 3 jaar en een leeftijd van ten minste 23 jaar. Bovenbedoelde voorgestelde bepalingen zijn niet van toepassing op de militairen der zee macht, die vóór 1 Januari 1935 reeds gehuwd waren. Gedurende 2 jaar na dien datum kan in bijzondere gevallen door den Minister van Defensie ontheffing worden verleend van een of meer der vooromschreven bepalingen. Voorts wordt aan hen, die na 1 Januari 1935 in den zeedienst worden aangenomen, de militaire uitrusting niet meer gratis, doch op rekening verstrekt. Daarentegen ligt het ln Uit New-York: Het Noorsche stoomschip „Sisto" is met een defect aan de stuurinrichting op 49 gr. Noorder Breedte en 23 gr. 27 min. W.L. 30® mijl ten Noorden van de Azoren in een hevl- gen storm geraakt. Het schip zendt S.O.S.-berichten uit. Het naar Europa onderweg zijnde Ameri- kaansche mailschip Manhastan" en d® „Europa" van le Nord-Deutsche Lloyd en het s.s. „Beaverdale" en andere zijn op weg om het in nood verkeerende schip assistentie to verleenen. het voornemen aan schepelingen, die na 1 Jan. 1935 in dienst zijn getreden, bij huwelijk aan ongehuwden bij hun eervol ontslag uit den zeedienst na het volbrengen van het 23ste levensjaar een gratificatie van 125. uit te keeren. De gratificatie wordt slechts éénmaal genoten. Van deze uitkeering zijn uitgesloten de ongehuwden, die binnen een jaar na indiensttreding eervol uit den zee dienst worden ontslagen, zoomede zij die bij indiensttreding een tegemoetkoming in de kosten van aanschaffing van de eerste uit rusting hebben genoten. De tegemoetkoming in de kosten van de aanschaffing van de eerste uitrusting voor officieren wordt ingetrokken met dien ver stande, dat aan hen, die op 1 Januari 1935 reeds in opleiding tot officieren zijn, bij uunne a.s. benoeming tot officier de tegemoet koming nog wordt toegekend op voorwaarde, dat onverwijld overlegging door betrokkene plaats heeft van kwitanties, waaruit blijkt, dat de eerste uitrusting is betaald. In verband met de afschaffing van de bo venbedoelde tegemoetkoming kan aan de be noemde officieren," die zulks wenschen, een voorschot tot een bedrag van 850.worden toegekend, op voorwaarde, dat onverwijld overlegging door betrokkene plaats heeft van kwitanties, waaruit blijkt, dat de eerste uit rusting is betaald. Dit voorschot zal op de in 3 V.K.M. I aangegeven wijze op het trak tement worden ingehouden. De Boys kunnen tevreden zijn. Deze derby in klein formaat, gespeeld op het voormalige „Helder"-terrein, trok niet tegenstaande in de morgenuren gespeeld werd nog zeer veel bezoekers, welke var. een in alle opzichten fairen en spannenden kamp ge tuige zijn geweest. Het ging in deze ontmoe ting om de „suprematie van de Oude Helder" en het resultaat is geweest dat deze van dit seizoen bij de Vogels berust, daar deze vorige maal met 10 wonnen en nu gelijk hebben gespeeld. Watervogels heeft onbetwist beter voetbal laten zien; ze aren ook sterker in het veld en met een betere afwerking zou de overigens uitstekende Boys-keeper stellig eenige keeren hebben moeten visschen. De match was 4 minuten oud, toen de be zoekers de leiding namen uit een strafschop, veroorzaakt door hands voor den rechtsback der thuisclub. Deze laatste b'eek spoedig een prima kracht, want Watervogels had voor- loopig het beste van het spel en haar aanval was voortdurend in de buurt van het Boys- doel. Het spande herhaaldelijk, maar keeper en rechtsback blonken boven allen uit. Toen na 13 min. spelen de W.-rechtsbuiten schit terend voorzette, kopte de middenvoor den bal tegen de lat, terwijl even later de B.-doel- man door zeker ingrijpen tweemaal zeer goed redde. Dat de thuisclub vrijwel op verdedigen aangewezen was, bleek wel hieruit, dat eerst na, Imin. spelen de W.-keeper een behoorlijk schot van den rechtsbuiten te verwerken kreeg. Aan aanmoedigingen ontbreekt het geenszins; het vrouwelijke element laat zich geducht gelden. Na 33 nin. spelen schiet de W.-l.bu:ten een dot van een kans naast. De Boys weten eindelijk meer los te komen en aan de belegering van hun doel is tenminste een einde gekomen. Toen behouden de gasten de beste kansen maar r»ls er 28 minuten ge speeld is en de Boys-rechtsbuiten scherp voor zet, is hi de linksbuiten, die met een harden schu'ver de partijen op gelijken voet brengt. Een zeer mooie goal! De laatste 10 minuten zijn de blauw-witten sterk in het offensief, maar hun voorhoede weet voer doel geen raad met den hal; de spelers zitten al3 een klit op elkaar, en ^oede kansen blijven daardoor uit. Het blijft bij 2 hoekschoppen en dan is het rusten. Als hervat wordt zien we eerst een ver deeld spel me aanvankelijk de thuisclub iets meer aanvallend, maar na 20 minuten spelen geven de Vogels weer den toon aan, die nu en dan een sterke pressie op net vijandelijke doel uitoefenen, maar daar wordt echter uitste kend verdedigd, vooral de „man" onder de lat doet dikwijls keurig werk, zoodat goals uit blijven. Er was bijkans 40 minuten gespeeld, toen na een doorbraak van rechts de W.-doel- man bijna verrast werd, want voor hij er erg in had, vloog de bal voor langs het doel, waai hij goed ingekopt werd, maar precies in zijn handen. In de laatste paar minuten zien we nog driemaal achtereen een hoekschop op het W.-doel en dan is het einde daar. Met dezen 11 stand kan de thuisclub zich gelukkig rekenen, want zij is meestal in de verdediging geweest; wel voornamelijk door goed keepen is haar de nederlaag ontgaan. Wat positiespel (opstellen) betreft, moeten heide clubs nog veel leeren. Er waren vele vakken waar de bal kwam en geen enkele speler was. Men moet elkaar weten aan te vullen Watervogels was stugger in haar spel, flinke doorzetters, maar in het nemen van hoekschoppen varen zq de minderen der Boys, die die kunst veel beter verstonden. De heer Metselaar leidde zeer goed en rus tig; trouwens, de spelers hebben het hem niet moeilijk gemaakt. Er waren vooral op het midden van de tweede helft vele spannende situaties, maar men bleef toch binnen de perken. De heeren, belast met de controle voor de tribune hadden na rust wat meer moeten toe zien op de schooljeugd, die gedurig in- en uit liep, soms krijgertje speelde en het publiek in haar uitzicht belemmerde. ATLAS IU—WATERVOGELS H 08. Om 12 uur bonden Atlas 3 en Watervogels 2 den strijd tegen elkaar aan. De scheidsrech ter was hier absent; met goedvinden van beide partijen floot de heer H. Heyer. De wedstrijd was er een van kat en muis. De rust kwa mmet 20 voor W. Na de rust wa ren de doelpunten veel goedkooper en het einde kwam met een 80 zege voor de Wa tervogels 2. De goalgetters waren in dezen wedstrijd resp.: M. v. d. Hart 3. Schotr .an 3 en Stuive 2. De invaller-scheidsrechter voldeed goed. Deze Zondag leverde dus een 3-tal winst punten voor de Vogels op.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 7