IVot wiUIX Stadsnieuws TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 18 DECEMBER 1 934.1 5 Zij, die zich van heden af, voor min» tens drie maanden op dit oiad abonneeren, ontvangen de tot 1 JAN. verschijnende nummers GRATIS. Licht op voor alle voertuigen. a cu O.K.K. Aanrijding met doodelijken afloop. Gemeentewerkman het slachtoffer. Gemeenteraad Uit het politierapport. Voor den Politierechter te Alkmaar. adm. held. crt. Dinsdag: Woensdag 18 Dec. 19 16.18 uur. 16.18 uur Een stuiver is goed! Een kwartje is beter1. Maar elke. gave, groot óf klein Zal welkom zijn 't Stilt crisis-pijn. Onze stadgenoot, de heer D. Snip, is ge slaagd als Werktuigkundige bij de K.P.M., te Batavia. Bij he 1,1. gehouden Machinistenexamen te Den Haag slaagde onze vroegere stadge noot, de heer P. F. W. Berting, voor diploma A, leerling der De Ruijterschool te Vlissingen. ONDERHOUD MILITAIRE GEBOUWEN, Het éénjarig onderhoud - van de Militaire Gebouwen en Werken te Den Helder onder het beheer der Genie te Haarlem is opgedra gen aan den ïaagsten inschrijver, deii heer J. Pvan Os, alhier, voor 11.810. VERPLEEGHUISAAN DE KERKGRACHT. De directie van bovengenoemde inrichting vei zoekt ons haar dank over te brengen aan het betstuur der Pluimvee-tentoonstelling voor de toegezonden versche eieren, welke tractaté door de zieken op hoogen prijs werd gesteld. Tevens aan de gevers van de toegezonden tijdschriften er. couranten. AANKOMST INDISCHE MAIL. Woensdag in ons land. De N.V. Stoomvaart Mij. Nederland meldt, dat de speciale ;rein met passagiers en post in aansluiting op het m.s. Johan van Olden- barneveldt Dinsdagmorgen 18 December te 10.20 van Genua zal vertrekken. Aankomst Woensdagmorgen 19 December, te 9.15 uur te Amsterdam C.S. HET HULDEBLIJK VAN DE NEDERL. SCHOOLJEUGD AAN DE K.L.M. EN DE UIVER-BEMANNING. De schoolkinderen ontvingen gisteren eeni afbeeidifjg van de .plaquette;, welke uit naam van de Nederlandsche schooljeugd aan de i K, L. M.en de Uiver-bemanning is aangebo den ter herinnering aan de Melbourne-race. Onder deze afbeelding staat: „Deze plaquette kun je van de zomer, op Schiphol zien. Je hebt er ook aan bijgedragen." TREKKING PLUIMVEE-VEREENIGING HELDER EN OMSTREKEN. o a o. o ■s o. o t CU O ►1 CU 245 1499 1214 462 143 1751 976 56 563 1518 10 1803 11 1345 12 1419 13 1420 14 1240 15 645 16 308 17 8 1094 18 9 424 19 86 20 353 21 1777 22 187 23 354 24 1691 25 1830 26 1748 27 157 28 1509 29 94 30 1083 31 1657 32 77 33 453 34 1309 35 1018 36 1814 37 702 38 710 39 1274 40 g S o 1761 41 898 42 454 43 1505 44 1630 45 1659 46 566 47 1115 48 770 49 444 50 De prijzen kunnen afgehaald worden Bali- straat 31. Prijzen na 1 Januari niet afgehaald ver vallen aan de vereeniging. Tot onzen spijt zijn enkele vereenigingen, o.a. Victoria en eenige firma's in den catalogus niet vermeld. VERBOND VOOR NATIONAAL HERSTEL Afdeeling „Den Helder". Wij vestigen hierbij de aandacht op een advertentie in dit blad van bovengenoemd Verbond. De deelnemers van het Verbond worden daarin opgewekt, vooral deze zeer belangrijke vergadering bij te wonen, terwijl de heer B. J. Gelder, lid van den Centr. Raad, dien avond het woord zal voeren. Voorts blijkt uit de advertentie, dat de ver gadering zal worden gehouden in de keurig ingerichte vergaderzaal van den heer Kalff. HET GETUIGENIS VAN EEN BEWOGEN LEVEN. De bizondere samenkomst in de Luthersche kerk. Met verwijzing naar de advertentie in het nummer van Zaterdag en het Advertentieblad van morgen, herinneren wij aan het getuige nis dat de heer A. C. J. Begeer morgenavond hoopt te geven, in de Luthersche kerk, over Möttlingen en zijn ervaringen, aldaar We hebben de vorige week reeds in het kort ge wezen op het merkwaardige leven van den heer Begeer, een der oud-directeuren van de in ons land en daarbuiten bekende firma Begeer; hoe hij de wereld rondtrok, om den vrede te zoeken, dien zijn rijk stoffelijk bezit hem niet kon geven, hoe h(j zich afzonderde in een berghut, hoog in de alpen. maar ook daar niet vond wat hij zocht, tot hij tenslotte terecht kwam in Möttlingen, om daar te vinden, wat hij overal tevergeefs gezocht had. Möttlingen is een stadje in Beieren, waar sinds jaren een merkwaardige S®e3telljke°P" wekking heerscht. Het wordt bezocht door tal van menschen, uit alle landen au u p er zijn zeer veel wonderbare genezingen ge- geschiedt, maar vooral geestelijk wa3 het voor velen tot rijken zegen. Daarover zal de heer Begeer morgenavond vertellen. Naar de advertentie meedeelt is de^oega g vt f, en begint de samenkomst om 8 uur. Men zié verdere bijzonderheden in de „DAT ZOU JE WEL WILLEN". Daverend succes vaii Lou Bandy c.s. Hedenavond gaat voor het laatst in onze veste het daverende succe3 van de NA'. Na- tiona.e Revue „Dat zou je wel willen!" de groote lachrevue met Lou Bandy, Wiesje Bouwmeester e.a. Een ieder, die het geld er voor missen kan en die zich eens kostelijk wil uitleven in een voortdurende, schaterende lachbui, kunnen wij met een gerust hart ad- viseeren: gaat vanavond eens naar Casino, want wat U daar door 100 pet. Hollaridschè tooneelkunstenaars geboden wordt', is op dit gebied wel zóó goed, dat een iets minder dan voile zaal een tekort aan dankbaarheid van tooneel-minnend Nederland genoerfld kan worden' De Heldersche Courant is er Zondagavbnd geweest en we hebben ons kostelijk geamu seerd en durven het gerust namens de geheele zaal te zeggen: allen en dat waren er heei wat, de zaal was n.l.'éoo goed als uitver kocht, we hebben allemaal een leuken avond gehad. En waarom hebben we dan zoo gelachen Och, eigenlijk om alles, want als je eenmaal op gang gebracht bent door Lou Bandy, die door een origineele proloog ingeleid wordt, dan zie je en hoor je overal het vermakelijke in. Alle critieken, die we over deze revue gelezen hebben, alle zeggen zij, dat hij, Bandy, de groote man in „Dat zou je wel willen is. En we voegen onze meening bij die vele, nadat we voor deze revue, toen we hem alleen maar als cabarettier meegemaakt had den, wat sceptisch tegenover die critieken ge staan hadden. Inderdaad dit genre, het ter rein van de revue ligt Bandy beter, hij leeft zich er meer in uit, het orkest, zijn partners, zoowel vrouwelijke als van de andere kunne suggèreeren hem, voeren zijn komische nei gingen op tot een hoogte, waarop hij met den beste in den lande vergeleken kan worden. Is hij dus de spil van de revue, het zou dwaasheid zijn hem als eenigén drager ervan te bestempelen. Neen, de revue zou veel aan waarde inboeten als daar geen andere uitste kende krachten waren. En dan denken we in de eerste plaats aan dé vrouwelijke compa ranten Wiesje Bouwmeester en Clarrette Hammé. De verschillende créaties in welke zij zich als .warè revue-artisten deden gelden werden spontaan begroet. En dan, om ze in vlugger tempo door te geven. Beppie Rameau met haar aardige stem, Johnny Riscoe, de stepdancer en aap-imitater, Jean de Bela, de solodanseres Clairette, Nol Nabarro, enz., enz. De revue is overbekend door radio natuur lijk en wij achten ons dan ook ontslagen van den plicht om ëen soort inhoudstabel te over leggen. Slechts wijzen wij in groöte trekken op: de prachtige prestaties van de Dickson- girls, die gelukkig ook al niet onder doen voor de buitenlandsche zusjes, dié we zoo regelmatig op films te zien krijgen. De ver schillende dansen zijn er door balletmeester S. Dickson uitstekend ingebracht, maar toch alleen een zoo geselecteerde groep als deze girls kan zich zoo gratieus en voi charme, rhyth- misch en in voortdurend cadans over het .too- neel voortbewegen. En dan de.cos.tumes, die bij de verschillende uitbeeldingen passen. Waarlijk, we hebben niets dan, lof oyer het geheel en willen ons verslag eerst dan beslui-i ten xf/a, i .Julius. Susan,, den b.ekefidendirigent,j van wien verschillende composities in. de; revue verwerkt zijn, met eere te n,oetnen.j Zijn orkest, bet eenige onderdeel, dat om der: kosten wille ingekort is. illustreert geestig: en geraffineerd. Susan is er de ware leider van en dat de menschen op het tooneel zijn werk waardeeren, moge blijken uit het ge deeltelijk aan hem afstaan van den publieke-: lijken dank, wat elke artist na een 3ucces nim mer zal vergeten. Let u daar vanavond maar eens op. Men verzoekt ons nog mede te deelen, dat voor hedenavond op alle rangen nog goede plaatsen verkrijgbaar zijn. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER van 1118 December 19S4. Nieuwe zaken: Anna Paulowna: C. Verschoor, Narcissenstraat 18, Breezand. Bloemisterij, bloembolienkweekerij en -han del. GARNALEN-EXPORT. Ter voorkoming van moeilijkheden, aan de grens bij den uitvoer van geïmporteerde gar nalen, (prawns, shrimps, crevettes rouges) ten aanzien waarvan de bepalingen in h,et Consumptie-Garnalenbesiuit 19341 betreffende den uitvoer niet van toepassing zijn, Worden de exporteurs van: deze garnalen aangeraden iedere uit te voeren partij geïmporteerde gar nalen als bovenbedoeld, te voorzien van een verklaring, over te leggen aan de grens, waar uit blijkt, dat de uit te voeren garnalen niet vallen onder het hiervoren genoemde Besluit. Deze verklaring is op aanvrage te ver krijgen bij den Nederlandsche Visscherij- centrale, Bezuidenhoutscheweg No. 109, te 's-Gravenhage. STASSANO-MELK. Nieuwe wijze van pasteuriseeren. Naast de gewone methode van pasteurisee ren van melk bestaat sinds enkele jaren, een nieuwe, de z.g. stassaniseering, zoo genoemd naar den Italiaanschen geleerde dr. Stassano, lid van het beroemde Institut Pasteur te Pa rijs, die haar omstreeks 1927 uitvond. In 't kort gezegd verloopt het proces aldus: gedurende 15 a 16 sec. wordt de melk op 75 0 verhit. Dit heeft plaats in een gesloten dub belwandig buizen-systeem, waarvan de wan den op 1 mm afstand van elkaar geplaatst zijn. Tusschen deze twee wanden wordt de melk gedreven, die dus in een zeer dunne laag aan de verhitting is blootgesteld. Aan beide zijden is de 1 mm dikke melklaag door warm water omgeven, waardoor dus een gelijkmatige en vlugge warmte-overbrenging plaats vindt. Dit moet met groote nauwkeurigheid geschieden, want is de temperatuur lager dan 75 C., dan is de korte tijd niet voldoende om alle bacte riën te dooden, en is de temperatuur hooger. dan vervalt men in hooge pasteurisatie. Bij onderzoek bleek de houdbaarheid van op deze wijze gepasteuriseerde melk grooter dan die van rauwe of hoog verhitte melk. De chemi sche samenstelling van de melk werd door de nieuwe methode, die reeds jaren in Denemar ken op groote schaal wordt toegepast, weinig veranderd. De uitvinder zelf beweert, dat de aldus gepasteuriseerde melk niet van rauwe melk te onderscheiden is. De Heldersche Melkinrichting (HEMD, gevestigd in de Caiiforniestraat. zal thans de ze nieuwe melksoort produceereti. Van heden af is zij aldaar te verkrijgen. Eerste uitvoering'seizoen 1934- 35 Het is met het. ledental van de plaatsehjke gymnastiekvereeniging „O.K.K." zóó gestel o (plm. 400), dat er twee avonden voor noodig zijn om in het openbaar het kunnen attèr-af-l deelingen te laten zien. Zaterdagavond had in Casino, dat bij deze gelegenheid weer eens een volle zaal had, de eerste der 2 openbare lessen plaats; het was de avond voor de dames en heeren senioren plus de oudste meisjes en jon gens. De avond werd ingeleid door O.K.K.'s prae- ses, den heer F. Winter, die het welkom spei ciaal aan Dr, S. v. Heerde (namens het Me disch Sportkeuringsbureau) en aan de verte genwoordigers van zustervereenigingen, toe riep. Bijzonder sportief deed het aan, dat van Texel een 40-tal turnsters en turners wa ren overgestoken om de prestaties van hun Heldersche sportzusters en -broeders geide te slaan. Met groote voldoening gewaagde de heet Winter van de successen in het afgeloopen sei zoen, waarin voorai de wedstrijden te Schagen sterk naar voren komen. Het aantal aldaar behaalde prijzen was ca. 100 pet. Zeer terecht) weet spr. deze zegepralen aan den heer J. F. van Loo, den energieken leider, die de 6 kruis jes toch reeds ruim gepasseerd is! Namens# geheel O.K.K. bracht de heer Winter den kra-j nigen directeur hartelijk dank. We zouden dezen avond weer eens op ondub belzinnige wijze de getuigenis afgelegd zien,' dat bij O.K.K. uitstekend geoefend en serieus# aangepakt wordt. Dat geldt den dames én: heeren turners, maar de directeur verdient be halve voor zijn hoedanigheden als leider tevens; hulde voor de wijze, waarop hij met zijn oefeh-l stof gèlijken tred weet te houden met 'de. moderne eischen, die aan gymnastiek gésteid worden. Naast de „klassieke", doch immer| gewaardeerde nummeVs als staafoëfeningenj en hoogrek, werden er door de meisjes (D) vrije oefeningen en door de dames staafoefe-j ningeri te zien gégëven, die éen allelaaftgte-f naamsté combinatie vórmden van plastiek èni gratie. Hun'blauw tricotpakje én witte kóu-i sen en gymnastiekschoentjes deden het zeèri goed, terwijl de Casino-band correct illustreer-I de. De dames waren dezen avond dan ook superieur, zoo denken wij behalve aan de reeds; genoemde nog aan de knotsoefeningen van dej dames :juniores en de dames (het slotnum-i mer!), aan de stokoefeningen van de meisjes; (D.) en vooral ook aan de rythmische dansen; van de dames juniores. Opvallend was het,; dat de jongensklasse C. wel krachtig werk liet; zien, doch in houding en Opvatting héél Wat onverschilliger was, hun bokspringen was b.v,| beter dan de vrije oefeningen. De heeren'af-1 deèling stak met de bafren' van wal, velen; slaagden er in een vlotte oefening uit té voe ren, doch we zitten hier kennelijk met gebrek; aan variatie! Zamann, dé kleine, pittige Duit-j sch, liet zien tot welk een uitgebreid reportoire' zich dit toestel leent; zijn gymnastiek, diei. naar acrobatiek overhelt, werd luide beapplau- disseerd. Het hoogrek, een dankbaar nummer, gaf den turners gelegenheid te over hun reuzen zwaaien, zitdraaien, enz. te demonstreeren. Zamann deed een geslaagde oefening, die ein digde in een gedurfde cpntra-saltomortale af- .épyong.Helaas, waren de strafoefeningen niet feilloos Summa suinnaarum een zeer geslaagd turn- feeat, dat besloten werd met het usantieeie bal De nieuwe week is voor Den Helder op droe vige wijze ingezet, daar reeds vroeg in den: Maandagmorgen een aanrijding plaats had,; waarbij een menschenleven te betreuren viel.! Het geschiedde bij het uitrijden van de gemeentelijke reinigingswagens, van het Belt-I. terrein aan den Rijksweg, dat om pl.m. 7 uuti plaats had. Drie der wagens reden in de rich-i ting van de stad. Zij werden voorafgegaan; door een ander type belt-auto, n.1. een met' hooge, houten opstaande randen. Eveneens in de richting van de stad rijdende kwam de i melkauto van den melkhandelaar R. van An-i na Pauwlowna. Deze passeerde de eerste drie: wagens, doch bemerkte op het laatste oogen- blik eerst den vierden wagen. Volgens den héér R. kwamen er juist op dit moment van de tegenovergestelde zijde twee auto's aan, zoo dat R. niet kon passeeren. Ais gevolg daarvan greep R's wagen die van de Gemeente in den rug, drukte hem eenige meters mede, waar-i op de gemeentewagen over den kop sloeg. Daarbij moet de bestuurder, de heer J. Toes, van den bok gevallen zijn, waarbij hij zooda nig terecht kwam, dat hij vrijwel onmiddellijk overleden moet zijn. Beide wagens waren beschadigd, de melkwagen had een geheel ver nielde radiateur. De heer R, bleef wonder bo ven wonder geheel ongedeerd. Het glas van zijn cabineruit was versplinterd. Onmiddellijk was assistentie van gemeentewege aanwezig, terwijl ook de politie, die de zaak in onder zoek heeft, spoedig ter plaatse was. Het slachtoffer, dat 50 jaar was, werd naar het Marinehospitaal vervoerd. De heer T. laat een vrouw en een dochter achter. Het verhaal van een ooggetuige. De heer Nicolai, voorman van den Ge meentereinigingsdienst, heeft het geheele on geval van zeer nabij gezien, ja, het mag zelfs een wonder heeten, dat hij er niet bij betrok ken werd. Hij vertelde ons o.a.: „De 4 wagens waren op den gewonen tijd van de Belt vertrokken, doch ik had Toes nog wat te zeggen. Ik reed op de fiets achter de wagens aan en versnelde dus mijn vaart om Toes, die den voorsten wagen bestuurde, te bereiken. Ik was juist tusschen diens wagen en den tweeden aangekomen, nog op pl.m. 3 meter van Toes verwijderd, toen een melk auto mij rakelings in groote vaart passeerde. Ik schrok ervan, want het scheelde maar een baar of het achterstuk van den auto had ine geraakt. Ik weet nog niet hoe gauw ik van m'n fiets af was en onmiddellijk daarop weerklonk een vreeseiijke slag. De auto had den wagen van Toes gegrepen en sleepte dieri eenige meters voor zich uit. Toen kantelde de wagen, het paard vielhet ongeluk was gebaurd. Onmiddellijk begreep ik, dat het gevallen paard op hol zou slaan en dan zou er van Toes, van wien ik toen nog niet besefte, dat het zoo ernstig met hem afge loopen was, niets terecht gekomen zijn. Met alle inacht probeerde ik het paard meester te worden. Ik greep het dier de tong uit den bek, draaide die een halven sldg om (een trucje, dat ik -in diëtist geleerd heb) en toen was ik het dier meester. Ik gaf het over aan te hulp snellende arbeiders en toen «on ik 3érst naar Toes omkijken. Spoedig, zag ik h'eni liggen "en bemerkte terstond dat hulp 'hier niet méér kon baten. NOGMAALS: DE WOLHANDKRAB. 't Is een verheugend verschijnsel, dat, in 'hoe grooter maté de Chineésche inval ler de woihandkrab, hier komt te verschijnen, "des te grootèr ook zijn vijanden worden, zoo- dat we misschien weer voor de zoóveélste maai zullen mogen constateeren. dat de na tuur altijd weer bezig is het evenwicht te her stellen. Behalve de aal en de snoek, die als ver delgers van de woihandkrab zijn opgetreden, komt er nu een bericht in de N. R. Crt. - overgenómen uit'een Duitsch blad'en ook in onze krant geplaatst waarin vermeid staat, dat het is waargenomen, dat ook de ooievaars'meeheipen de woihandkrab in toom te houden, want bij de nesten der ooievaars zijn groote hoeveelheden resten van deze chineesche import gevonden. Het is jammer,, dat de ooievaar in verschil lende deeien van ons land een al grooter .zeldzaamheid wordt, en dat hij geen stand- vogel is, doch slechts een betrekkelijk kort deel van het jaar hier te lande vertoeft. Maar misschien, dat de woihandkrab juist een at tractie meer is geworden voor de ooievaar bies- zijn tenten op te slaan, omdat er gemak kelijker gelegenheid daardoor is ontstaan voor de eiber. We kunnen niet anders wenschen, dan deze prachtige vogel weer in grooter aantal te zien verschijnen. Ten eerste om zijn sierlijkheid ■en de legendarische reputatie, die hij nog al tijd geniet en ten tweede om het: practische voordeel, dat hij waarschijnlijk een goede op ruimer wordt onder de net- en vischvernielers, die de wolhandkrabben nu eenmaal zijn.- We zouden willen aanraden: plaats weer ooievaarsmasten, met daar bovenop een wa genwiel, waartusschen de ooievaars hun nest kunnen vlechten. Daarmee wordt bovendien bevorderd het pittoreske van het landschap. Nu weten we althans de waarneembare vijanden van de woihandkrab; welke vijanden hij in zee heeft, weten we nog niet, maar ver moedelijk heeft hij daar ook zijn rivalen en bovendien zal de visscher hem ook geenszins sparen. VERSLAG VAN DE GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS over de maand November 1934. Mannen: Aanbiedingen kwamen in van: .10 bankwerkers (4 ben. 18 j.2 betonwer kers, 1 bollenwerker, 8 chauffeus, 2 conciër ges, 1 duiker, 4 electriciens (1 ben. 18 j.52 grondwerkers, 1 huisknecht, 2 hulp-fitters, 1 incasseerder, 2 kantoorbedienden, 2 kappers bedienden, (1 ben. 18 j.1 kellner, 2 kleerma kers, 2 klinkers, 2 koks, 50 landarbeiders, 1 letterzetter, 8 loodgieters (1 ben. 18 j.), 15 loqpkneehts (11 ben. 18.j.), .4 machinisten, 2 ii)agazijnbediendeti14 metselaars, 1 monteur, X motordrijver, 19 opperlieden (1 ben. 18 j.), 1 opzichter, 1 reiziger, 20 schilders (3 ben. 1.8 j.). 2 slagers, 1 smid, 1 steenzetter, 2 ^pkers, 7 straatmakers (ben. 18 j.), 2 stuca- .doops, J, teekenaar, 7 tellers, .62 timmerlieden (;14 Jjen. 18 j:.), 70 transportarbeiders, 1 Ituinman (ben. 18 j.), 2 .winkelbedienden (1 ben. 18 j.)1 zuiveiarbeider, 115 losse werk- lijeden (1 ben. 18 j.). .„[Totaal 506 personen. Aanvragen kwamen in om: 32 grondwerkers, 2 hulp-brugwachters, 1 hulp-fitter, 1 kantoorbediende, 1 landarbei der, 1 loodgieter (ben. 18 j.)7 metselaars, 1 monteur, 77 opperlieden, 2 schilders, 6 straat makers (ben. 18 j.), 7 tellers, 5 timmerlieden, 57 transportarbeiders, 77 losse werklieden (2 ben. 18 j.). Totaal 207 personen. Geplaatst werden: 32 grondwerkers, 2 hulp-brugwachter.s, 1 hulp-fitter, 1 kantoorbediende, 1 landarbei der, 1 loodgieter (ben. 18 j.), 7 metselaars, 1 monteur, 77 opperlieden, 2 schilders, 6 straat makers (ben. 18 j.), 7 tellers, 5 timmerlieden, 57 transpoitarbeiders, 77 losse werklieden :(2 ben. 18 j.). Totaal 207 personen. Aan het einde, van de verslagmaand ston den nog als werkzoekenden ingeschreven: 1 agent van politie, 1 autogenisch lasscher, 2 bakschippers, 4 banketbakkers (2 ben. 18 j.)38 bankwerkers (8 ben. 18 j,), 7 beton werkers, 1 bloemist, 2 boekbinders, 1 boek drukker, 3 bollenarbeiders, 4 broodbakkers, 23 chauffeurs, 9 conciërges, 1 duiker, 11 elec triciens (2 ben. 18 j.), 1 expediteur, 91 grond werkers, 1 huisknecht, 1 hulp-fitter, 8 incas seerders, 37 kantoorbedienden (6 ben. 18 j.), 3 kappers (1 ben. 18 j.7 kellners, 1 klinker, 5 kleermakers, 2 koks, 92 landarbeiders, 5 letterzetters, 8 loodgieters, 29 loopknechts (18 ben. 18 j.), 14 machinisten, 6 magazijnbedien den, 17 metselaars, 2 meubelmakers (1 ben. ,18 j.), 2 monteurs, 30 opperlieden (1 ben. 18 j.), 1 opzichter, 3 reizigers, 34 schilders (3 ben. 18 j.), 1 schipper, 1 schoenmaker, 3 slagers, 1 smid, 1 steenzetter, 8 stokers, 3 straatmakers (ben. 18 j.), 7 stucadoors, 1 teekenaar, 92 timmerlieden (11 ben, 18 j.), 154 transportarbeiders, 2 tuinlieden (1 ben. 18 j.), 5 winkelbedienden (1 ben. 18 j.), 1 zuiveiarbeider, 207 losse werklieden (2 ben. 18 j.). Totaal 1004 personen. Vrouwen. Aanbiedingen kwamen in van: I aardappelschilster, 13 dagdienstboden, 20 dagmeisjes, 15 dienstboden (1 ben. 18 j.1 huishoudster, 1 kantoorbediende (ben. 18 j.), 1 kinderjuffrouw, 3 noodhulp-dienstboden, 1 naaister, 11 werksters, 3 winkeljuffrouwen (1 ben. 18 j.). Totaal 70 personen. Aanvragen kwamen in om: 13 dagdienstboden, 16 dagmeisjes, 12 dienst boden, 1 hulp in de huishouding, 1 kinder juffrouw, 6 noodhulp-dienstboden, 3 werk sters, 4 winkeljuffrouwen. Totaal 56 personen. Geplaatst werden: II dagdienstboden, 11 dagmeisjes, 7 dienst boden, 1 kinderjuffrouw, 3 werksters, 5 nood hulp-dienstboden, 2 winkeljuffrouwen. Totaal 40 personen. Aan het eind der verslagmaand stonden nog als werkzoekenden ingeschreven: 7 aardappelschiisters, 30 dagmeisjes, 7 dag dienstboden, 8 dagdienstboden (intern), 6 huishoudsters, 3 hulp in de huishouding, 9 kantoorbedienden (4 ben. 18 j.), 4 naaisters (1 ben. 18 j.), 4 winkeljuffrouwen (3 ben. 18 j.46 werksters. Totaal 124 personen. Vergoeding art. 100 der L. O.-wet 1920 over 1933. B. en W. stellen voor, op grond van art. 100 der L. O.-wet 1920. toe te kennen aan het Be stuur der Heldersche Schooi vereeniging alhier: een .vergoeding tot een bedrag van f 1277.34, zijnde de wedde van C. Prinsen, over het jaar 193? ais boventallig onderwijzer aan de school voor gewoon lager onderwijs aan de Vlaming-' straat. Rekening-courant met de Tiventsehe Bank N. V. Indertijd werd dóór den Raad een overeen- kóïnst aangegaan, tot het opnemen en storten- van gelden in rekening-courant! met De Bank vati Wissfelink. Deze Bank is destijds overge nomen door Dé Tiveritsche Bank N'. V, Reeds* lang- bestond het voornemen de be staande overeenkomst te vernieuwen, doch door allerlei oorzaken w.erd dit vertraagd. Voorgesteld wordt thans een rekening-courant aan te gaan. Geen verlaging, pers. belasting voor „Horecaf". Van het bestuur der afd. Haarlem van den Nederlandschen Bond van Werkgevers in Hotel-, Restaurant-, Café- en aanverwante Bedrijven „Horecaf", is het verzoek ingekomen om, van 1935 af, de perceelen of gedeelten van perceelen, uitsluitend dienende tot uitoefening van het bedrijf van houder van een koffiehuis, restaurant of andere inrichting tot liet gebrui ken van spijzen en dranken tegen betaling, ten aanzien van de Personeele belastint, met win kels gelijk te stellen. In de raadsvergadering van J8 Augustus j.I. is hieromtrent reeds een beslissing genomen, zoodat B. én W. den Raad in overweging ge ven op hét adres afwijzend te beschikken. Overdracht gasmeters. Voorgesteld wordt een vijftal gasmeters,in gebruik op 's Rijkswerf, in eigendom aan het Rijk over te dragen voor de som van f 793.50. DAJOS BELA SN CASINO. Het vermaarde orkest van Dajos Bela, dat a.s. Zaterdag en Zondag zal optreden in Casi no, bestaat uit 14 musici, welke allen stuk voor stuk kunstenaars zijn op hun instru ment Evenals in de grootë steden zullen ook hier in den Helder daarbij medewerken de gevierde zanger Qniseppy Moretten en de niet minder bekende accordeonist Korsakoff. Het orkest arriveert hier Zaterdagmiddag en zal Zaterdag- en Zondagavond, tevens Zon dagmiddag een uitgelezen repertoire doen hooren, dat zoowel uit lichte concert- als dansmuziek bestaat, PAARD OP HOL. Gisterenmiddag sloeg een paard, dat voor éen wageft gespannen was door het breken van de lèrrioenpen op hol. Eén der jongens, die op den wagen zaten, sprong er af en holde het paard achterna. Hij kon het dier grijpen. Dé wagen reed op het trottoir en tegen een huis, zonder evenwel schade van beteekenis të veroorzaken. NUTSSPAARBANK TE DEN HELDER. Öpgave uitsluitend betreffende de Nuts- spaarbank te Den Heider, Polderweg 1 over de maand November 1934. Op spaarbankboekjes werd in den loop der maand ingelegd 236.656,66 en terugbetaald 186.216.05. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 50.440.61. Het aan inlegger verschuldigd kapitaal, bij den aanvang van dit jaar 2.635.844.65 be draagt thans 2,817.705.10. Het aan inleggers verschuldigd kapitaal, bij uitgegeven spaarbankboekjes hedroeg 154. Het aantal in omloop zijnde boekjes steeg hier mede tot 8485. Onder de in November uitgereikte 154 nieu we boekjes zijn inbegrepen 8 boekjes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eersten inleg van 1. De lediging van Spaarbusjes in den loop van November leverde een bedrag van 2.355.69 aan kleine besparingen. Het totaal in omloop zijnde spaarbusjes bedraagt thans ruim 1900. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Gedurende de maand. November werd de Leeszaal bezocht door 1611 mannen en 64 vrouwen, totaal 1675 personen. Uitgeleend werden: 1193 studiewerken, 2541 romans en 2046 kinderboeken, totaal 5780 banden. Aangeschaft werden de volgende werken: Zoo: Zelfs in tijden ais deze; Den Doolaard: Oriënt express; Drijver: Texel; Gedenkboek 17841934 van de Mij. tot Nut van 't alge meen; Gonggrijp, e.a.: Geïll. encyclopaedie van Ned.-Indië; Keiler: Op den drempel der diepere werkelijkheid; Keulers: Waar Jezus leefde; De Kruif: Strijders voor het leven; Niettispach: Zelf bakken; Ritter: Wijnkoop; Von SeU: Weggenossen; Van Veenendaal: Cockpit; Zweig: Triomf en tragiek van Eras mus van Rotterdam; Parlement en kiezer, 1934—'35. Ten geschenke ontvangen: Kleerekooper; Bedrijfseconomie; Nijst en Verbiest: Leerboek der accountancy, al. 1; Verslag van de Kamer van Koophandel voor Groningen, over 1933; Door ruil, correctie, welvaart, arbeid, vrede; Jaarverslag van den hoofdingenieur der mijnen over 1933. Vernieling. Bij de politie werd aangifte gedaan, dat van een aan de Achterstraat gelegen perceel een zijdeur is Vernield. Een onderzoek wordt inge steld. Mishandeling. Door een persoon werd aangifte gedaan, dat zij is mishandeld. Een onderzoek wordt in gesteld. ALS I»E REMMEN WEIGEREN. Zaterdagnacht is een auto tegen het „Ver- keershuis" aan den Kanaalweg gereden, waar door dit perceel, evenals het motorrijtuig wer den beschadigd. Bij de Postbrug blokkeerden de remmen plotseling, met bovengemeld ge volg. In de auto bevonden zich, behalve de chauffeur geen personen. De chaffeur bekwam een niet ernstige wond aan zijn hoofd. 2 FeuilletonPug. 4 BuitenlandscH Overzicht1 De burgemeester van Al'otiry zal een bezoek aan Nederland brengen 8 Duitsch -Oostenrgksch grensincident. Een Ud van de si'ormscharen en 'éen burgerivacht dood geschóten 4 Ab'esïiniè wendzich tot dei Volken bond I Een protatbetooging voor openbaar onderwijs in Den Haag 2 De Indische 'rhail komt Woenï'uitf in' ons land Doodeh/ke.aanrijding op den Rnksv eg bij het beltterrein 6 In verband met den oVerva' met be- xooving' te Ooütèrhout zsjn twee ■ver dachten ie Antwerpen' gearresteerd Brutale inbraak te Gouda. Voor 8000 gulden gestolen Instorting van een plafond van een r. k. kerk te St. Michièls Gestel Pa niek onder de kerkgangers 8 Hr. Ms. „Evertsen" en ,Piet. Hein" zijn Zondag Port Said gepasseerd Insident in het Saargebied 7 Hr. Ms. ,,K XVIII" in verbinding met de „Snip" 28 doodvonnissen te Kiejev (Rus- land) wegens terrorisme6 De deelneming aan vèrboden xveer- baarheidsorganisatie in Oostenrijk zal voortaan als hoogverraad worden be- 'schouwd3 Een beruchte Ossche moordzaak voor de rechtbank te Den Bosch. Le venslange gevangenisstraf tegen ver venslangc gevangenisstraf tegen ver dachte geèischfC De tocht van de „Snip" Omtrek-nieuws Marktberichten Marineberichten Sportnieuws "3 7 3 7 8 DinsdagIS De»-. Revue-voorstellingen „Casino", 8 uur. Woensdag 19 Dec. Derde Marine-concert, Ccisino, 8.30 uur. Toespraak van den heer Begeer over Möttlin gen, Luthersche Kerk, 8 uur. Psychometrische séancegebouw Hoogstraat 65, 8 uur. Donderdag 20 December. Gymnastiekuitvoering „O.K.K.", Casino, 8 u. Vrijdag 21 December. Feestavond H.B.S.-vereeniging, Casino, 8 u. Kerstuitvoering Herv. Dames Kerkkoor Ned. Herv. Kerk, Julianadorp, 8 uur. Kerstwijding V.C.J.C., Nieuwe Kerk, Kerk plein, 8 uur. Vrijdag 21 December. Nieuwe Kerk, 8.15 u., opvoering van een Kerstspel door leden van de Vrijz. Christ. Jeugdclubs. Zaterdag 22 en Zondag 23 December. Twee bizondere Vacantie-Soirée's, Musis SacrUm. Diefstal van een rijwielbelastingmerk, Door een bewoner van het Tuindorp werd aangifte gedaan van diefstal van liet belas- tingmerk van zijn rijwiel, dat op het erf voor zijn woning stond. Een onderzoek wordt in gesteld. Verduistering van een jas. Door een persoon werd aangifte gedaan van vermoedelijke verduistering van een jas. Een onderzoek wordt ingesteld. Autobotsing. Op den Kanaalweg nabij „Casino" had Za terdagavond, een aanrijding plaats tusschen twee auto's waardoor een der voertuigen werd beschadigd. Persoonlijke ongevallen deden zich hierbij niet voor. Naar de juiste toedracht van het ongeval wordt een onderzoek ingesteld. Zitting van Maandag 17 December, PALINGDIEF OF -KOOPER De 29-jarige verdachte S, P. uit Wieringen had de palingvisscher C. B. op 3 Augustus ontlast van een flinke hoeveelheid paling uit een mandje dat buitenboord aan het bootje van B. hing. De visscher had reeds lang paling vermist en was eens op den loer gaan liggen. Toen S. werd betrapt deed hij het voorkomen of mj voornemens was paling te koopen. Hij heeft dan ook later 6 pond betaald aan B., doch Thans stond hij te kiften tegen B., dat da had reeds vooraf 30 pond ingepikt, beschuldiging van diefstal onwaar was. De getuige J. P. legde met weinig animo den eed af en had ook niet van den diefstal gezien, zooals hij beweerde. Eisch 25 gulden boete of 15 dagen. Von nis 10 guldeu of 5 dagen.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 9