Radio-programma (lueffwyïjft MAGGI8 a spo a zot OSSENSTAART SOEP |Ml©CIr >t BINNENLAND GEMENGD NIEUWS Nederland en de Ontwapeningsconferentie Postale antwoordstukken Enquête achterstallige handels vorderingen op Duitschland. De winterhulp aan gesteunde werkloozen. Wijziging rijwielbelasting Proeftocht motorschip Jagersfontein. De Nederlandsche troe> pen naar het Saargebied. Provinciale Staten van NoorcbHolland AUTO OP DRIE KINDEREN INGEREDEN. Credietverleening zonder borg. Buma contra radio vereenigingen. De bemanning van de Sisto gered. Het geheim" van deGalapagos- eilanden. I indien U den maal- tijd verrijkt met: een overheerlijk Nederlandsch product Overval met berooving. DUBBELE MOORD IN STIERMARKEN. Vloer ingestort tijdens een bruiloft. 40 Bandieten terechtgesteld te Charbin. Twee zendelingen vermoord. Ter dood veroordeeling van een vrouw in Engeland. Mussolini in Littoria. Weer een groot plan in de Vereenigde Staten. Tegen het voorstel van de Sowjet'Unie tot permanent verklaren van de conferentie. De Nederlandsche regeering beeft dezer dagen aan den secretaris-generaal van den Volkenbond, in antwoord op het tot de regee ring gerichte verzoek medegedeeld, dat het voorstel van de delegatie der Sowjet-Unie, tot permanent-verklaring van de .ontwapenings conferentie, met wijziging van haar naam in Vredesconferentie en uitbreiding van haar taak, bij de Nederlandsche regeering geen instemming vindt. Proef met een advertentiéstrook als adres. Ter voorziening in een gebleken behoefte wordt, voorloopig bij wijze van proef, de ge legenheid opengesteld om advertenties in dag bladen, periodieken e.d. te voorzien van een strook of bon, inhoudende de voor antwoord stukken geldende aanduidingen met behulp waarvan belanghebbende lezers een brief, briefkaart of ander stuk, ongefrankeerd bij wijze van antwoordstuk kunnen inzenden. Belanghebbende adverteerders die hiervan wenschen gebruik té maken dan wel zich van de speciale voor deze regeling geldende bepa lingen op de hoogte willen stellen, kunnen zich daartoe wenden tot de 4e afdeeling D van het hoofdbestuur der P. T. en T., Korte- naerkade 12 te 's Gravenhage. Teneinde omioodig werk te voorkomen ves tigt men de aandacht van belanghebbenden er op, dat de opgaven van vóór 24 September j.1. vervallen handelsvorderingen op Duitsch land uitsluitend moeten worden ingediend op de speciaal daarvoor bestemde enquête-for mulieren, welke bij de Kamers van Koophan del verkrijgbaar zijn. Het aanmeldingsformulier B van het Neder- landsch-Clearing-Instituut moet daarvoor niet worden gebruikt. De ingevulde formulieren moeten uiterlijk 29 December ingezonden zijn aan het bureau betalingsverkeer, Bezuidenhoutscheweg 107 te 's Gravenhage. Het wetsontwerp ingediend. Thans is bij de tweede Kamer ingediend het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de begrooting van sociale zaken voor 1934, strekkende om te voldoen aan de toe zegging van den voorzitter van den minister raad, op 9 November j.1. namens de regeering aan de Tweede Kamer gedaan, om voor dit jaar een tegemoetKoming te verleenen voor de winterhulp aan gesteunde wèrkloozèn. In de toelichting wijst d. min. erop, dat hier eigenlijk een taak ligt voor particulieren, maar dat, nu de noodige particuliere organi» satie nog niet volledig is tot stand gekomen; ditmaal het rijk de noodige voorziening wenscht te treffen. Een klein deel van het thans aangevraagde bedrag van 2.000.00 wordt bestemd voor eenige verhooging van de ook vroeger reeds telkenjare uitgekeerde Kerstbijdrage. ln verband met talrijke diefstallen. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp wjjziging van de rijwielbelastingwet inge diend. Aan de memorie van toelichting wordt ont leend, dat het in de laatste jaren, in het bijzonder in de groóte steden, sterk toegeno men aantal ontvreemdelingen van aan rij wielen bevestigde belastingmerken een ern stig bezwaar van het gevolgde stelsel heeft doen kennen, dat voorziening eischt. Het kan bevredigend worden ondervangen door het mogelijk te maken, het belastingmerk naar verkiezing te bevestigen aan het rijwiel of aan de bovenkleeding van den berijder, een en ander op bij ministerieel voorschrift te bepa len wijze. Bevestiging van het merk aan de bovenkleeding maakt de kans op ontvreem ding gering en vormt geen beletsel voor een gemakkelijke toezicht op de naleving van de wet. Het stelen van merken kan voorts worden bestreden door een verbod van verkoop van merken door onbevoegden. De daarvoor noo dige bepalingen moeten in de wet worden op genomen. Een ander bezwaar, dat voorziening eischt, is gelegen in de omstandigheid, dat de gebrui ker van een rijwiel onverwijld bij het aan breken van het nieuwe belastingjaar voor zien moet zijn van een voor dat nieuwe jaar geldend merk. Dit bezwaar kan worden onder vangen, als telken jare bij het begin van het belastingjaar de minister van financiën een termijn bepaalt, gedurende welken het niet opvolgen van de verplichting tot het voorzien zijn van een merk niet strafbaar zal zijn. Bij de bepaling van den termijn kan rekening worden gehouden met het vallen van de Zon dagen in het begin van het belastingjaar. Verder is wenschelijk vereenvoudiging in de afdoening van de overtreding, zonder merk te fietsen. De velen, die tot het aangaan van een transactie niet bereid zijn, moeten in rechte worden vervolgd. Dit geeft velen een ophoo ping van werk. Ook zijn de kosten niet on belangrijk. Daarom is wenschelijk de vervan ging van de strafrechtelijke behandeling door een administratieve boete. Het bedrag daar van meent de minister op 5 te kunnen stel len, dat is dus lager dan het tegenwoordig maximum 25). Wordt daarbij dan aan de administratie de bevoegdheid gegeven, hoeten te verminderen of kwijt te schelden, dan is een bevredigender toestand bereikt Wil een belastingplichtige zijn meening, dat hij niet in overtreding is geweest (de geval len daarvan zijn uiterst zeldzaam) aan den rechter voorleggen, dan kan hij langs den weg van verzet tegen het dwangbevel dat doel bereiken. Het ingediende wetsontwerp bestaat uit artikelen waarin de bovenaangegeven wen- schelijkheden zijn belichaamd. Dinsdag heeft het dubbelschroef-motor- passagiersschip De Jagersfontein, gebouwd door de Ned. Scheepsbouwmij., te Amsterdam voor de Vereenigde Ned. Scheepvaartmij, te 's-Gravenhage, zijn officieelen proeftocht op de Noordzee gemaakt. Gelijk men weet; is de Jagersfontein het laatste van een viertal schCpen, dat de werf Goedkoop in opdracht van bovengenoemde reederij gebouwd heeft. Zij zal varen op de HollandAfrika-lijn, en is gebouwd als pas sagiers- zoowel als vrachtschip. Evenals haar voorgangers, de Almkerk, de Aagtekerk en de Bloemfontein, van welke laatste zij trouwens een getrouwe copie is, heeft zij een passagiersinrichting, die uitmunt door smaakvolle confortabele uitrusting, zon der overmatige luxe. Te 12 uur precies, toen de Jagersfontein zich bevond dwars van Noordwijk, op 52'- 18' N.B. en 4° 17' O.L., heeft de directie van de N. S. M. het schip overgedragen aan dS Vereenigde Scheepvaartmij., wat geschiedde door de symbolische handeling van het strijken der vlag van de werf en het in top hyschen van de maatschappijh-vlag der reederij. Het detachement van den motordienst uit Haarlem vertrokken. Gisterenmorgen is het detachement van de schoolcompagnie van den motordienst te Haarlem, aangewezen voor het Saargebied, op het voorplein van de Ripperda-kazerne te Haarlem geinspecteerd door den minister van defensie. Minister Deckers richtte zich tot het detachement en zette voor de manschap pen uiteen welke taak zjj in het Saargebied te vervullen zullen hebben. Het is voor u, al dus de minister, een onderscheding tot het Nederlandsche Saardetachement te behooren. Iedere onderscheiding brengt echter ook haar verplichtingen mede. Ook voor u. Nederland heeft in den vreemde een goeden naam. Be waar hem als een grooten schat, dien gij ge makkelijk verliezen kimt. Zorg, dat gij ook persoonlijk uw goeden naam behoudt. Toont u kundige soldaten, onderwerpt u aan de krijgstucht, die met gestrengheid gehand haafd zal worden. Onthoudt u van alles, waar door gevaar ontstaat voorde eer van de vlag en voor uzelf. Ik hoop dat gij uw plicht zult weten te doen en wensch u eén goede reis naar het vreemde land. Houdt hoog de eer van Nederland en van de vlag. Laat mijn ver- trouwen in u niet beschaamd wórden". Hierna vertrokken de manschappen onder leiding van luitenant Haberkorn. Het deta chement bestaat uit 16 manschappen met j twee personen-auto's en 2 keukenwagens. Het ontslag aan de huwende ambtenares. In de zomerzitting van 1933 hadden de Sta ten een voorstel van Ged. Staten verworpen, strekkend om ontslag te verleenen aan de huwende ambtenares en de ambtenares die in concubinaat gaat leven. De Kroon heeft echter de Staten aangemaand deze bepaling alsnog in het ambtenarenreglement op te ne men zoodat Ged. Staten voorstellen om terug te komen op het verleden jaar genomen be sluit. De heer G er hard (Ged. Staten) zeide, in antwoord op de opmerkingen, dat Ged. Sta ten uit practisch overwegingen hebben gead viseerd om aan de aanmaning der regeering gehoor te geven, omdat de desbetreffende be paling toch in elk ge veil in het reglement komt. Na repliek van mej. Ribbius Peletier werd het voorstel van Ged. Staten verworpen met 34 tegen 24 stemmen. Verschillende onderwerpen. In de middagvergadering vangisteren werd goedgekeurd een voordracht tot overdracht van het beheer en het onderhoud van ver schillende wegen door waterschappen aan ge meenten. De bijzondere reglementen van bestuur voor eenige polders werden gewijzigd. Het Alg. Waterschapsreglement voor Noord-Holland werd voor een aantal waterschappen van kracht verklaard. Kosten van werkverschaffing. De heer Thomassen (s.d.) had aan Ged. Staten de vragen gesteld omtrent de kosten van werkverschaffing. De heer Bomans (Ged. Staten) ant- i woordde, dat er een wetsontwerp aanhangig is, dat deze aangelegenheid regelt en dat in afwachting van wettelijke voorzieningen geen veranderingen in de thans bestaande rege ling kunnen worden aangebracht. Uitbreiding pompstation Castricum. Ged. Staten herinneren er Prov. Staten aan, dat in de begrooting van het provinciale waterleidingbedrijf een bedrag is geraamd van f 125.000 bestemd voor den aanleg van 20 putten langs den binnenvoet der zeereepduinen te Castricum, voor een secundair pompstation met laagdruk-pompinstallatie en een trans portleiding van dat pompstation af naar de bestaande filterinrichting. In verband met het toenemende waterver bruik is het thans noodzakelijk, nog vóór de komende zomermaanden eenige verdere uit breiding te geven aan de waterwinningsmid delen te Castricum. De meest voor de hand liggende oplossing, welke binnen den gestelden termijn kan worden tot stand gebracht en waarmede de bedrijfs- oeconomie ten zeerste zal zijn gebaat, is, dat aan de 24 putten, waarvan boven sprake is, nog 10 putten worden toegevoegd. De kosten, die op f 20.000 worden geraamd, kunnen uit het bestaande in 1930 verleende crediet van f 125.000 worden bestreden. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 20 DECEMBER 1934 Binnenland INBRAAK TE AMSTERDAM. 1500 gulden foetsie. Een bewoner van de Blasiusstraat te Am sterdam heeft bij de politie aangifte gedaan f dat, vermoedelijk door opensluiting, onge- wenschte gasten een bezoek aan zijn woning hebben gebracht. Vermist wordt een geldkistje j inhoudende 1100 gulden aan contanten, zoo mede sieraden ter waarde van 400 gulden. Hen meisje ernstig gewond. Dinsdag is op de Moerstraatschebaan bij Bergen op Zoom, een personenauto, bestuurd door den heer Goris, bij Vrederust, toen de bestuurder, die met zeer groote snelheid reed, plotseling de macht over zijn stuur verloor, op drie kinderen, die langs den weg liepen, ingereden, De kinderen werden tegen den grond gesmakt. Het elfjarige meisje Musters liep ernstige verwondingen aan het hoofd op en is in zorgwekkenden toestand naar het Algemeen Burger Ziekenhuis vervoerd. Haar tienjarig broertje en een achtjarig vriendin netje bekwamen lichte verwondingen en werden eveneens in het Algemeen Burger Ziekenhuis opgenomen. De auto is in beslag genomen. "l Huiszoeking bij een oplichter te Schiedam. Maandagmiddag heeft de justitie uit Rot terdam in samenwerking met de gemeentepo litie te Schiedam een huiszoeking gedaan oij den directeur van de Onderlinge Spaar- en Crêdiétvereeniging „Eigen Hulp" v. W-, ge vestigd Rotterdamsche dijk 197, te Schiedam, tegen welke instelling de politie reeds her haalde malen heeft gewaarschuwd op grond van ongeoorloofde finaneieele praktijken. De administratie is in beslag genomen. Van W. zou er een beroep van maken om credieten zonder borg te verleenen, waarvoor de gegadigde eerst spaarder moest wordep door het storten van f 25 ineens en daarna f 10 per maand. Het crediet bleef echter meestal, ook na langen tijd sparen achterwe ge of, als het een enkele maal verleend zon worden, duurde dat zoo lang, dat de crediet- aanvragers ophielden met sparen, waardoor zij echter meteen hun spaaipot kwijt waren. Op deze wijze zou het den man zijn gelukt een groot aantal in moeilijke omstandigheden verkeerende personen van hun spaarduitjes te ontlasten. - i Het verbod van uitzending slechts i voor bepaalde met name genoemde stukken. i Dinsdag heeft de rechtbank te Amsterdam uitspraak gedaan in de civiele procedure, waarbij het Buma verbod tot uitzending vraagt van een groot aantal composities bij het bureau aangesloten. Dit verbod werd gevraagd ten aanzien van alle omroepvereenigingen. Voorts had het Buma onrechtmatig verklaring van reeds plaats gehad hebbende bepaalde uitzendingen gevraagd. iDeze laatste eisch werd slechts toegewezen ten aanzien, van enkele met name genoemde muziekstukken, waarvan het vast staat, dat de auteursrechten berusten bij het bureau. Het algemeen verbod werd echter afgewe zen, waarbij de rechtbank overwoog, dat de bemiddelingsfunctie op het gebied van mu- ziek-auteursrechten niet in handen van het Buma als gemonopoliseerd bemiddelingsbu reau is gelegd, om aan de egoïstische belan gen van de individueele auteurs meer kracht bij te zetten. Deze maatregel heeft een sociale strekking, waarbij het maatschappelijk element mee spreekt en mag niet leiden tot machtsaan- was. ISèn verbod voor de toekomst zou mogelijk zjjn, doch alleen voor bepaalde muziekwer ken, waarop het recht van Buma is bewezen en vaststaat. DE INSTORTING IN DE KERK TE ST. MICHELSGESTEL. Men meldt uit Den Bosch: De toestand van den heer Jansen, die Zon dag bij de instorting in de kerk te St. Mi- chelgestel ernstig gewond werd en in het ziekenhuis St. Johannis de Deo in den Bosch ve pleegd wordt, is naar omstandigheden redelijk wel. Het beslag op de kerk is nog niét opgeheven. Buitenland Reuter meldt uit Oslo Ondanks het buitengewoon stormachtige weder is het s.s. New-York van de Hamburg- Amerika-Lijn er in geslaagd, de bemanning van het Noorsche s. s. Sisto, dat ten Zuid- Westen van de Iersehe kust hulpeloos rond dreef, te redden. Eerst om twee uur des nachts kon de New- York de reis naar Cherbourg, Southampton Cn Hamburg voortzetten. Aan boord van de New-York is alles wel. Nader wordt van het reddingswerk door de New-York nog gemeld, dat de bemanning van het s.s. Sisto uit 16 koppen bestond. Het schip verkeerde in zinkenden toestand en nog slechts een gering gedeelte stak boven ■water uit. Op het schip brandde nog slechts zwak icht. Hr ontstonden nu al fabels en legenden Volgens de laatste berichten van kapitein Hancock uit Guayaquil zou de oplossing van de geheimzinnige sterfgevallen op de Galapagos- eilanden gevonden moeten worden in een strijd om. een schat van zeeroovers. ,pr. Ritter zou hebben geweten, waar de schat was. verborgen, en daarom vergiftigd zgn. Barones Wagner en Philippson zouden tijdens htm vlucht van honger zijn omgekomen. Voor zijn dood zou Ritter nog aan mevrouw Körwin inlichtingen omtrent den schat heb ben verstrekt. Hancock wil nu op grond van de mededeelingen van laatstgenoemde dame den schat in het binnenland van het eiland Floriana, dat bergachtig is, opspoten. VRIJDAG 21 DECEMBER. Hilversum, 301 m. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 8.00 VPRO, 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie C. Rijken.. 10.30 Gramofoonpl, 11.00 Vervolg declamatie. 11.15 Gramofoonpl. 12.00 Stafmuziek van het 6e R. I. te Breda, o.l.v. L. de Morée. 2.00 Voordracht doqr Ank v. d. Moer en gra mofoonpl. 3.00 Uit Heek, Utrecht: John van Brück en zijn orkest. 4.00 Kniples. 4.45 Gramofoonpl. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 De Zonnekloppers .o.l.v. C. Steyn. 6.00 Gramofoonpl. 6.30 „Orvitropia", o.l.v. J. v. d. Horst. 7.15 Trioconcert. 7.30 Dr. H. Brugmans: Marx. 7.50 Gramofoonpl. 8.00 Dr. J. Ellerbroek: Do waarde van het geloof. 8.30 Concert. 9.00 Lezing Mej. Mr. M. A. Klomp. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Vaz Dias Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.15 Declamatie Ada Geyl. 11.00 Jazzmuziek (Gr.pl.). 11.3012.00 Gramofoonpl. Huizen, 1875 m. Algemeen Programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. A. D. Meeter. 11.0012.00 Orgelspel MacCrafford, 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Ensemble v. d. Horst en gramofoonpl. 2.15 Chr. lectuur. 3.00—3.45 Zang Cor d. Mark, m.m.v. Th. v. d. Pas (piano) en gramofoonpl. 4.00 Declamatie en gramofoonpl. 5.00 NCRV-Harmonie-orkest o.l.v. P. v. d. Hurk en gramofoonpl. 6.307.00 Causerie A. J. Herwig. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Causerie A. Kuiper. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Federatie Diaconieën Ned. Herv. Kerk, m.m.v. M. Hemmes (viool), A. Swets (viool), A. Bongenaar (piano) en sprekers. J.50 Gramofoonpl. 9.55 Vaz Dias. 10.00 Chr. Gem. koor „Sions Lofzang", A'dam, o.l.v. G. ter Braake, m.m.v. H. Schouwman (tenor) en strijksextet. 11.0011.30 Gramofoonmuziek, ZATERDAG 22 DECEMBER. Hilversum, 301 m. VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.Gevar. programma m.m.v. orkest en solisten (gra- mofoonplaten). 12:00 Gramofoonpl. 12.30 Radio Select Trio o.l.v. W. Drukker. I.00 Gramofoonpl. T.10 Vervolg trioconcert en gramofoonpl. 2.00 Zendérverzorging. 2.15 Zang Gaby Ehrhardt. 2.30 „Schalmei" o.l.v. P. Renes. 2.45 Filmpaatje M. Sluyser. 3.00 „X.X"-ensemble o.l.v. C. Steyn. 3.3Ó Strijkorkest o.l.v. E. Walis. 4.00 Uit Haarlem: ,De Stem des Volks" ol.v. A. Krelage en G. Robert (orgel). 5.00 Lezing over Astrologie door Dr. A. Abae. 6.20 Gramofoonpl. 5.40 Literaire causerie A. M. de Jong. 6.00 „Orvitropia" o.l.v. J. v. d. Horst. 6.20 „De Zonnekloppers" o.l.v. C. Steyn. 6.40 „De Flierefluiters" o.l.v. E. Walis, m.m.v. A. de Booy (zang). 7.00 Een metaalbewerker spreekt. 7.1Ej H. Wiggelaar (viool) en R. Schoute (piano). 7.30 Reportage van de Huldiging van de me- dewerkenden aan „Op Hoop van Zegen", van Heyermans. 8.00 SOS-berichten. 8.O3 Gramofoonpl. 8.30, VARA-orkest o.l.v. H. de Groot, m.m.v, A. Brailowski (piano). 9.30 Vaz Dias. VARA-varia. 9.45 E. Walis en zijn orkest. 10.15 „Taartjes", spel van De Forgeron, m.m.v. het VARA-tooneel, o.l.v. W. v. Cap- pellen. 10.3012.00 Gramofonmuziek. Huizen, 1875 m. KRO-programma. 9.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. II.3012.00 Gods. halfuur. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Gramofoonpl. 3,004.00 Kinderuur. 4.15 Orkestcor.cert en gramofoonpl. 6,20 Lezing. 6,457.00 Orkestconcert. 7,15 Lezing. Gramofoonpl, 8.00 Vaz Dias. 8.05 Symphonieconcert en causerie. 10.QO Gramofoonpl, 10,30 Vaz Dias. IQ.3512.00 Gramofoonmuziek. In een tweede klas coupé van den sneltrein Keulen—Koblentz, die te half acht uit Keulen vertrekt, is een half uur later de 25-jarige boerenzoon Surbach aangetroffen met een zware schotwonde in de hartstreek. Na het aanleggen van een noodverband is de gewonde naar een ziekenhuis vervoerd. Hij heeft nog kunnen verklaren dat hij even voorbij Bonn door 3 mannen was overvallen, die hem van een portefeuille met 2000 mark hadden be roofd. Zijn toestand is zeer ernstig. In het dorp Pusterwald bij Judenburg in Stiermarken heeft de knecht Wogensberger met een bijl de bejaarde weduwe Heinisser doodgeslagen, om zich meester te maken van haar spaarduitjes ten bedrage van 85 mark. Haar achtjarige kleinzoon, die zijn grootmoe der te hulp wilde komen, werd eveneens door den knecht gedood. Na zijn arrestatie legde de knecht een bekentenis af. Een verbitterde menigte belegerde het gendarmerie-kantoor te Pusterwald en wilde den moordenaar bij zijn overbrenging naar Judenburg lynchen, zoodat de gendarmerie gedwongen was het transport uit te stellen, en den moordenaar in stilte des nachts naar Judenburg te ver voeren. Acht vrouwen zwaar gewond. Bjj een bruiloft in Moedania is de vloer van een zaal ingezakt, waarin 100 vrouwen bijeen waren. Acht vrouwen werden zwaar gewond. Op één dag zijn in Mantsjoerjje veertig ban dieten tegelijk doodgeschoten, die tot ver schillende benden behoorden en in het district van de Soengari-rivier een terreur onder de bevolking hadden uitgeoefend. Twee zendelingen John Stam en zijn vrouw Betty zijn in handen gevallen van Chineesche communisten en door dezen ver moord. Achteraf is gebleken, dat deze on gelukkige menschen in het openbaar door de communisten waren onthoofd. Deze waren daarna voor de oprukkende regeeringstroepen gevlucht. Er was echter een zuigeling, om trent wier lot men nog in het onzekere ver keerde. Achteraf is gebleken, dat het kindje Stam gered was door een Chineesche vrouw, die het heeft gezoogd. Daarna Is het kind door een Chineesche Christin naar Woehoe ge bracht en daar in goede handen achtergela ten. Het kindje maakte het best. De commu nisten, die zich aan dezen moord op de zen delingen hebben schuldig gemaakt, verkla ren, dat als eerste punt op hun program staat: het dooden van alle buitenlanders. Voor de eerste maal sedert acht jaar zal in Engeland weer een doodvonnis tegen een vrouw worden voltrokken. Het betreft hier de 42-jarige moordenares Ethel Major, die eeni- gen tijd geleden haar echtgenoot met strychnine heeft vergiftigd. De voltrekking van het vonnis zal volgenden Woensdag plaats vinden. DE BRAND IN DE BIOSCOOP TE PERPIGNAN. Twee-en-twintig dooden. Maandag zijn wederom twee slachtoffers van den brand in de bioscoop te Perpignan aan hun verwondingen bezweken. Het aantal dooden is tengevolge hiervan tot 22 gestegen. BRIEVEN VAN NAPOLEON. Door de Fransche regeering gekocht. Te Londen zijn Maandag 300 brieven van Napoleon aan Keizerin Marie Louise voor 15.U00 pond gekocht door de Fransche regeering. Er zijn 80 ongepubliceer de brieven bij. De vermaardste brief is die in welken de Keizer in 1814 aan z(jn echtgenootc meldde, dat hij naar de Marne optrok om zich tusschen Blücher en de Russen te werpen en die door kozakken op den koerier werd'ge vonden en aan Blücher doorgezonden De Pruisische veldmaarschalk was zoo beleefd nadat hij van den inhoud kennis had genomen 2 0 December. Als de landen maaf niet zulke groote legers hadden te onderhou den Als maar niet overal zulke enorme sommen aan landsverdediging weg gingen... Nietwaar? Dat zijn bekende klanken, dat is een vertrouwde litanie, die we nu al jarenlang hooren. En als die enorme legers nu eens de red-, ding bleken van handel en industrie? U kijkt of u het in Keulen hoort donderen* maar het idee is zoo gek niet! De Japanschc industrie had indertijd grooto hoeveelheden onverkoopbare zij over. Wat deed de regeering? Ze liet de Japansche sol dat de poilu, goed patriot als hij is, deze po- mi) onduidelijk gebleven) en óp was de zrj. Nu leest men in de krant, dat met ingang van 1 Januari a.s. iedere soldaat van het Fransche leger, van rijkswege een pint wjjn per dag zal krijgen. Frankrijk heeft een reus achtig wijn-surplus en het laat zich aanzien, dat depoilu, goed patriot als hij is, deze po ging van de regeering om het overschot weg te werken loyaal zal steunen Ieder land zit met zjjn voorraden, het eene met dit, het andere met dat. Slechts het massagebruik kan hierin redding brengen. Wij zagen onlangs hoe Litauen met een paar honderduizend ganzen in z'n maag zat en hoe de Litausche machthebbers eenvoudig decre teerden, dat ieder ambtenaar, wilde hij amb tenaar blijven, 5 pet. van zijn saalris moest omzetten in gans. Dat in Duitschland de confectie-industrie door al haar goed heen vloog, toen ze zich wierp op bruine uniformen, dat het vlagge- doek tot den laatsten centimeter opraakte, toen het chauvinisme een religie werd, is be kend. En denk eens aan, wat er voor moei lijkheden zitten in de 840.000 sprekers, die volgens de berichten in de Zondagochtend bladen straks het Duitsche platteland worden opgestuurd om de boerenpolitiek van de re geering toe te lichten en te propageeren! Stel, dat er een fabriek van Duitsche Wy- bert-tabletten is en dat zal zeker wel - dan is het bevel om ieder een doosje mee den boer op te nemen, voldoende om ook die fa briek er weer bovenop te brengen. Heeft onze regeering er wel eens over ge dacht, wat ons leger aan consumptie zou kunnen praesteeren? Wij mogen niet ver wachten, dat voor onze troesen ooit een wekelijksche borrelavond verplicht zal wor den gesteld, ofschoon daarvan èn onze Schiedamsehe industrieën èn (een dag daar na) onze haringreederijen zouden profiteeren Maar een trosje druiven bjj het dagelijksch avondeten, een bloem in het knoopsgat en 'n paar lakschoenen voor den Zondag zouden respectievelijk Loosduinen, Boskoop en de Langstraat al een aardig eind op streek hel pen! om te zorgen dat de brief door een anderen koerier naar Fontainebleau gebracht werd. Eenige losse brieven en fragmenten aan 's Keizers eerste gemalin Josephine brachten 1500 pond op en zijn in particuliere handen overgegaan. De 93ste fascistische provincie. In aanwezigheid van alle 92 provinciale secretarissen der fascistische partij heeft Mussolini Maandag het gebied van de droog gelegde Pontijnsche moerassen plechtig ver heven tot 93ste fascistische provincie. In zijn rede tot de op het hoofdplein van de stad Littoria verzamelde menigte herinnerde hij aan het ontstaan van deze nieuwe provincie in een gebied waar nog drie jaar geleden doodelijke epidemieën hadden geheerscht. Deze dag beduidt een étappe, maar er blijft nog veel te doen. De arbeid op den Pontijnschen akker zal nog tien jaar in be slag nemen. Opdat dit reuzenwerk niet ver nietigd worde is het noodig, dat de natie ook uit militair oogpunt zeer sterk sta. De ploeg moge de voren trekken, maar het zwaard moge ze verdedigen. 100 milliard in 25 jaar. In de V. St. houdt men er van, de dingen op groote schaal op te zetten. En waar an dere landen er in hun strijd voor het oecono- misch herstel tevreden mee zijn, plannen op te stellen voor den duur van vijf jaar, is men in Amerika bezig, met het overwegen van een 25-jaren plan! Het is vervat in een rap port van de National Resources Board(het bureau v. d. nationale hulpmiddelen) en er ia zes maanden aan gewerkt, terwijl ministers er aan hebben meegearbeid. Men vraagt zich natuurlijk af, of het op den duur mogelijk zal zijn, geld uit te geven in het tempo, dat de V. St. op het oogenblik durven toepassen, want het gaat hier maar even om een uit-« gaaf van 100.000.000.000, in die 25 jaar. Maar dan toch nog altijd 4.000.000.000 per jaar. De te ondernemen werken zullen betrek king hebben op vrijwel eiken vorm van het oeconomische leven in de V. St. En volgens de minister van arbeid, mevr. Perkins, zou er genoeg werk komen om iederen gezonden man in het land aan werk te helpen. O.m. staat op het programma (het Congres heeft natuur lijk ook nog een woordje mee te spreken) de systematische tot ontwikkelingbrenging van de hulpbronnen aan water voor gezond heidsdoeleinden, krachtvoortbrenging, trans port en nijverheid, waarbij tevens het gevaar? voor overstroomingen zal moeten worden be zworen; het onttrekken aan de cultuur van alle betrekkelijk onvruchtbaar land; het tegengaan van erosie-invloeden; de exploita tie van de minerale rijkdommen; het maken van grafieken en statistieken van de finan eieele huishouding en de beweging der bevol king, weike noodig zijn voor het maken van verantwoorde plannen, en het brengen van samenhang tusschen de programma's voor openbare werken van de republiek, de staten* de provincies en de gemeenten.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2